Sebastian szok. Gratulacje. Odnośnie drożdży to docent robił wywiad z dr slodownkiem ojcem polskiego piwowarstwa domowego i tam o tym było. Super robotę robisz.
No to Seba miła niespodzianka, tym filmem. Wydaje mi się, że musiałbyś zrobić podkop i wykonać jakaś piwniczkę ogrodową, tyle fermentorów już masz 😉 pozdrawiam ciepło i serdecznie!
Cześć, gratuluję rozwoju browaru. Z promieniowaniem UV trzeba uważać szczególnie na oczy, bo to może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Szczególnie jak włączasz musisz zabezpieczyć pomieszczenie przed tym, żeby na przykład dzieci się tam nie dostały. Odnośnie takich poradnikowych odcinków to jak już ktoś pisał, mógłbyś dodać trochę tipów od siebie jak zbierać gęstwę i jak ją zadawać. Jak ocenić jej świeżość. Kolejny temat ciekawy: jak suszyć gęstwę. I tak naprawdę w całym necie brakuje trochę takich bardziej podstawowych filmów odnośnie kontroli temperatury fermentacji. I nie chodzi mi tu o detale techniczne, bo akurat na ten temat jest sporo informacji, ale o to kiedy podnieść temperaturę, kiedy obniżyć i o ile. Czyli na jakim poziomie ją utrzymywać i dlaczego to takie ważne. Ogólnie zdaję sobie sprawę, że temat jest bardzo obszerny, ale takie ogólne wprowadzenie jest bardzo ważne dla osób rozpoczynających. Jak już po kilkunastu warkach dalej to rozkminiam i do końca nie jestem pewny jak prowadzić fermentację, żeby nie było wysokiego aldehydu itd. Pozdrawiam, Kuba Szyman
Hej, dzięki za miłe słowa. Co do UV, to dlatego zrobiłem na pilot, a szopa jest zamykana na kłódkę na zewnątrz. O drożdżach na pewne będą materiały, tylko ja coraz bardziej chce odejść od gęstw, za dużo z tym problemów, po to powstanie bank. Kontrola temp. to bardzo szeroki temat, który też trzeba omówić, tak samo jak przerwy temperaturowe przy zacieraniu. Ja więcej niż kilka nagrań w miesiącu sam nie jestem wstanie zrobić, a tematów jest dużo, a ja najlepiej czuje się w tych technicznych i też muszę żonglować tematami żeby zainteresować więcej osób tematem warzenia piwa
@@BrowarDomowyStrzal 1 film na tydzień/dwa to dużo biorąc pod uwagę fakt, że Twoje materiały są mocne merytorycznie oraz robisz to hobbystycznie. Myślałem o tym jak zainteresować więcej osób piwowarstwem domowym. I cóż... wydaje mi się, że ciężko kogoś namówić, żeby wydać dość sporo kaski na start na coś co może nie bardzo się udać. Zresztą kasa to nie wszystko, bo ważne jest również miejsce oraz czas na to poświęcony. Jeżeli chodzi o samą akcję informacyjną to też trudno się przebić przez bańkę informacyjną. Trzeba się postawić w roli osoby, która nie ogarnia zupełnie tematu. Nie wiem, może jakaś szybka APA z puchy, chmielona na zimno, najbardziej o ile się da, chałupniczym sposobem. A jednak, każdy kto już próbował zacierania ten wie, że to nie to. To trochę jak przejście na drugą stronę lustra... Generalnie trudny temat. Niemniej jednak życzę powodzenia!
Tak mnie naszło czy próbowałeś może zrobić jakąś wymrażankę w tym fermentorze gf? Bo się zastanawiam czy jest to możliwe, żeby glicol chillerem schłodzić fermentor do jakiś sensownych ujemnych temperatur, żeby wymrozić piwo. Sam jak robiłem wymrażankę to mroziłem w zamrażalce, co było mało efektywne, bo mogłem wymrozić tylko 4l (bardzo mała zamrażarka) z czego wyszło mi 400 ml piwa, a druga rzecz, że łatwo wtedy od zakażenie, bo miszę przelać piwo do petów po wodzie, które trudno odkazić.
➡Wycieczka po moim domowym browarze 2021 👉 bit.ly/3GB8ndS
➡Wyposażenie Browaru 👉 bit.ly/3TFf5Ho
➡Warzenie piwa 👉 bit.ly/3ANur43
➡Nagazowanie piwa w kegu 👉 bit.ly/3Gv1wlO
➡Rozlew Porter Bałtycki - nalewarka przeciwciśniowa 👉 bit.ly/3KfSafD
➡Napowietrzenie brzeczki 👉 bit.ly/3B1Wyfe
➡Mycie i dezynfekcja 👉 bit.ly/3J3WVJ3
➡Pompa oraz system Cleaning in Place 👉 bit.ly/3si9vxQ
➡Nagazowanie piwa w kegu 👉 bit.ly/3Gv1wlO
➡Jak postępować z pH-metrem 👉 bit.ly/3GoaWzP
Przed snem bomba dzięki dobranoc
Świetny jest ten Twój browar! Zazdroszczę Ci, że znajdujesz tyle czasu na swoje hobby :)
Hej, dzięki, czasu to zawsze jest za mało, ale jak się dobrze zorganizuje to się znajdzie
Cześć. Temat drożdży jak najbardziej. Przemywanie gęstwy i jak wykorzystać i przechowywać je do kolejnych warek.
Sebastian szok. Gratulacje. Odnośnie drożdży to docent robił wywiad z dr slodownkiem ojcem polskiego piwowarstwa domowego i tam o tym było. Super robotę robisz.
Dzięki, widziałem to nagranie ;)
masz rozmach s... Sebastian ;-)
Fajnie żeby w tym porównaniu chłodnic odnieść też to do wymiennika ciepła
Tak, jeszcze chłodnice przeciwbieżną od GF
Rozwijasz się, tak trzymać. Potrzebna będzie dobudówka do browaru. Temat drożdży poproszę. Pozdrawiam.
Żeby tylko była taka możliwość
Czad!!! Szacun
cześć, czekam z niecierpliwością na materiał o drożdżach. namnażanie, startery, uwadnianie, przechowywanie, rodzaje...
Laboratorium Dextera :D
No to Seba miła niespodzianka, tym filmem. Wydaje mi się, że musiałbyś zrobić podkop i wykonać jakaś piwniczkę ogrodową, tyle fermentorów już masz 😉 pozdrawiam ciepło i serdecznie!
Marze o piwnicy :(
Cześć, gratuluję rozwoju browaru. Z promieniowaniem UV trzeba uważać szczególnie na oczy, bo to może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Szczególnie jak włączasz musisz zabezpieczyć pomieszczenie przed tym, żeby na przykład dzieci się tam nie dostały.
Odnośnie takich poradnikowych odcinków to jak już ktoś pisał, mógłbyś dodać trochę tipów od siebie jak zbierać gęstwę i jak ją zadawać. Jak ocenić jej świeżość. Kolejny temat ciekawy: jak suszyć gęstwę.
I tak naprawdę w całym necie brakuje trochę takich bardziej podstawowych filmów odnośnie kontroli temperatury fermentacji. I nie chodzi mi tu o detale techniczne, bo akurat na ten temat jest sporo informacji, ale o to kiedy podnieść temperaturę, kiedy obniżyć i o ile. Czyli na jakim poziomie ją utrzymywać i dlaczego to takie ważne. Ogólnie zdaję sobie sprawę, że temat jest bardzo obszerny, ale takie ogólne wprowadzenie jest bardzo ważne dla osób rozpoczynających. Jak już po kilkunastu warkach dalej to rozkminiam i do końca nie jestem pewny jak prowadzić fermentację, żeby nie było wysokiego aldehydu itd.
Pozdrawiam,
Kuba Szyman
Hej, dzięki za miłe słowa. Co do UV, to dlatego zrobiłem na pilot, a szopa jest zamykana na kłódkę na zewnątrz.
O drożdżach na pewne będą materiały, tylko ja coraz bardziej chce odejść od gęstw, za dużo z tym problemów, po to powstanie bank.
Kontrola temp. to bardzo szeroki temat, który też trzeba omówić, tak samo jak przerwy temperaturowe przy zacieraniu.
Ja więcej niż kilka nagrań w miesiącu sam nie jestem wstanie zrobić, a tematów jest dużo, a ja najlepiej czuje się w tych technicznych i też muszę żonglować tematami żeby zainteresować więcej osób tematem warzenia piwa
@@BrowarDomowyStrzal 1 film na tydzień/dwa to dużo biorąc pod uwagę fakt, że Twoje materiały są mocne merytorycznie oraz robisz to hobbystycznie.
Myślałem o tym jak zainteresować więcej osób piwowarstwem domowym. I cóż... wydaje mi się, że ciężko kogoś namówić, żeby wydać dość sporo kaski na start na coś co może nie bardzo się udać. Zresztą kasa to nie wszystko, bo ważne jest również miejsce oraz czas na to poświęcony.
Jeżeli chodzi o samą akcję informacyjną to też trudno się przebić przez bańkę informacyjną. Trzeba się postawić w roli osoby, która nie ogarnia zupełnie tematu. Nie wiem, może jakaś szybka APA z puchy, chmielona na zimno, najbardziej o ile się da, chałupniczym sposobem. A jednak, każdy kto już próbował zacierania ten wie, że to nie to. To trochę jak przejście na drugą stronę lustra... Generalnie trudny temat.
Niemniej jednak życzę powodzenia!
Pierwszy człowiek, któremu zazdroszczę.... posiadania szopy! Wpisz mnie w testament😉😅
Takie miejsce, to marzenie każdego piwowara :D Zastanawiam się tylko co z zimą? jak są mrozy? jak fermentory jak cały sprzęt?
Klima ma funkcję utrzymania temp. około 8C daje rade
@@BrowarDomowyStrzal 8 stopni, nic tylko lagerowac :D A jak z przerwą diacetylową? Ogólnie troche ciagnie ta klima ;/
Fermentory od GF mają ogrzewanie więc nie ma problemu. Niby klima ciągnie, ale jest taniej ogrzewać niż grzejnikiem elektrycznym
Czołem.
Czy kiedy podgrzewasz zacier palnikiem gazowym, to pod tą leżącą na dnie gara sprężyną nie przypala się nic?
Nic się nie przypala.
Siema
A może odcinek o tych fermentorach jak ustawiasz tempereature na Grainfather Glicol Chiller ??
Był ostatnio odcinek o fermentorach, może za jakiś czas zrobię o samym Glicol Chiller
Tak mnie naszło czy próbowałeś może zrobić jakąś wymrażankę w tym fermentorze gf? Bo się zastanawiam czy jest to możliwe, żeby glicol chillerem schłodzić fermentor do jakiś sensownych ujemnych temperatur, żeby wymrozić piwo. Sam jak robiłem wymrażankę to mroziłem w zamrażalce, co było mało efektywne, bo mogłem wymrozić tylko 4l (bardzo mała zamrażarka) z czego wyszło mi 400 ml piwa, a druga rzecz, że łatwo wtedy od zakażenie, bo miszę przelać piwo do petów po wodzie, które trudno odkazić.
Nie da rady, bez kombinowania. Oryginalny sterownik, nie ma opcji poniżej 0.
Cześć Seba a masz może link do tego przepływomierza?
Hej, chyba ten bit.ly/3RiVxaP
Dziękuję❤
Brakuje ozonatory.
Rozważałem zakup