RWPG - gospodarczy parasol czy narzędzie dominacji?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 фев 2025
  • Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), powołana w Moskwie w 1949 roku, miała na celu ułatwienie współpracy gospodarczej pomiędzy państwami „bloku wschodniego”. W założeniu organizacja miała stanowić odpowiedź na inicjatywy gospodarcze świata zachodniego, ale w praktyce stała się kolejnym narzędziem dominacji Związku Radzieckiego nad jego satelitami. Mechanizmy funkcjonowania RWPG częściej generowały problemy niż przynosiły realne korzyści dla jej członków.
    Jak naprawdę działała ta organizacja? Jaką rolę odgrywała w niej Polska? Czy dzielenie się zaawansowanymi technologiami było rzeczywistością, czy jedynie propagandowym hasłem? O tych i innych aspektach opowie gość prof. Andrzeja Zawistowskiego - dr Mirosław Sikora, historyk i badacz, który analizował dokumenty RWPG przechowywane w moskiewskich archiwach, niedostępnych dotąd w Polsce. Fascynująca rozmowa odkryje kulisy jednej z kluczowych instytucji gospodarczych okresu zimnej wojny.
    Do grafiki na miniaturze wykorzystano zdjęcie byłej siedziby RWPG w Moskwie, źródło: Wikipedia, fot: Foma, CC BY-SA 4.0.
    #InstytutPileckiego
    Instytut Pileckiego służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu polskiego doświadczenia i losów polskich obywateli w XX wieku.

Комментарии • 14

  • @iwopawowski7582
    @iwopawowski7582 13 дней назад

    Dla zasięgu!!!!!

  • @muflonik8458
    @muflonik8458 14 дней назад +1

    Sukcesy organizacji z siedzibą "w kształcie książki": rozwój biurokracji i wzajemnej kontroli :)

  • @JanKowalski-mv7lo
    @JanKowalski-mv7lo 12 дней назад

    nie ma to tamto, hop do góry, dla algorytmu i nie tylko pozdr.

  • @wacwar9201
    @wacwar9201 13 дней назад +1

    Unia Europejska to narzędzie dominacji Niemiec i narzędzie wyzysku👍👍👍

  • @nicorette6818
    @nicorette6818 12 дней назад +1

    Chaotyczny , eklektyczny opis bez uwzlednienia okolicznosci historycznych...

  • @ziemowitkoniecpolski3105
    @ziemowitkoniecpolski3105 13 дней назад

    Dlaczego, nie w NRD, nie na Węgrzech, ale w Czechosłowacji w w 1989 żyło się o niebo lepiej!!!

  • @wodasodka9031
    @wodasodka9031 8 дней назад

    Moze mi ktos wytlumaczy co za Urwy kasuja komentarze broniacze 40 lat po 45.

  • @19702809
    @19702809 13 дней назад

    Ty mi daj swoją biedę a j ci dam moją nędzę.

  • @Oczywistosc
    @Oczywistosc 13 дней назад

    Drodzy Panowie! Drodzy widzowie! W okresie PRL-u polski przemysł produkował wysocetechnologiczną produkcję: przemysł stoczniowy, przemysł kosmiczny, fabrykę WSK. A jaką wysocetrchnologiczną produkcję produkują POLSKIE zakłady pracy? Ogórki kiszone czy konserwowe? Niemal wszystkie zakłady pracy przeszły na władanie państw Europy Zachodniej. A gospodarka RP jest kolonią kapitału niemieckiego i całkowicie zależy od gospodarki niemieckiej.

    • @patrykkaminski554
      @patrykkaminski554 11 дней назад

      Produkowała bo nie liczyła się kompletnie z rachunkiem ekonomicznym. Co z tego, że były stocznie jak państwo musiało dokładać ogromne pieniądze by funkcjonowała. "wysocetechnologiczną produkcję" w zasadzie jakiegokolwiek produktu produkowanego w PRL nie weźmiemy to ten produkt był względem technologii ocześnie dostępnych na świecie był zapóźniony o kilkanaście lat, najlepszym przykładem w tej dziedzinie jest motoryzacja PRL. Jeśli chodzi o obecną gospodarkę to to, że nie ma wielu zakładów przemysłu technologii zaawansowanych wynika z tego, że funkcjonuje dopiero od 30 lat w realiach ekonomicznych (Gospodarki rynkowej gdzie rachunek ekonomiczny inwestycji jest kluczowy) które na zachodzi istnieją od tak naprawdę XVII wieku. A i tak nie jest prawdą, że Polska nie ma własnych technologii zaawansowanych na ten przykład mamy przemysł obrabiarek czy pociągów (Z wyłączeniem wysokich prędkości).

    • @wodasodka9031
      @wodasodka9031 8 дней назад

      ​​@@patrykkaminski554 nie wszystkie produkty były zacofane, było wiele najnowocześniejszych i lepszych niż zachodnie. Ja znam przynajmniej jeden. Ale nie to jest istotne. Trzeba zwrócić uwagę z jakiego poziomu startowała ta gospodarka polska. Czyż to nie był cód gospodarczy? Z takich ruin stworzyć gospodarkę, która mogła uchodzić za aspirująca do pierwszej 10 światowej? Z nędzy analfabetyzmu przedwojennego do wysoce stechnicyzowanego społeczeństwa, niczym nie odbiegającego poziomem kultury materialnej od świata zachodniego. W Polsce powstało wiele pionierskich idei, np internet. Produkowaliśmy własne reaktory jądrowe i odrzutowce, a także rakiety sięgające w latach 60- 100 km. Byliśmy na 4 pozycji w świecie w tej dziedzinie. Owszem, zaznaczyła się pewna blokada możliwości rozwojowych, ale z czego ona wynikała. I zastanów, czy nie urągasz kapitalizmowi tak porównując go do gospodarki , która powstawała z popiołów?
      A co osiągnęliśmy przez 35 lat sojuszu z wojskiem zza oceanu? Pytanie retoryczne.

    • @wodasodka9031
      @wodasodka9031 8 дней назад

      ​@@patrykkaminski554widzę, że wszystko jest kasowane , co tłumaczy jak jest. PRL tylko tak można kopać.

    • @wodasodka9031
      @wodasodka9031 8 дней назад

      ​@@patrykkaminski554 możesz być dumny, bracie ze swoich popleczników w kłamstwie i zniewoleniu Polski