Najlepszy tutorial na ten temat w polskim youtube, młodzi twórcy mogliby się uczyć zwięzłości i pokazania wszystkiego co najważniejsze bez zbędnego pier... ;)
Dziękuję. Trochę przedobrzyłem z zacieśnianiem planu i na wyświetlaczu nie wychwyciłem przesunięcia płaszczyzny ostrości, ale mam już pomysł, jak to poprawić w przyszłości.
@@narower Podobno działa to super i pewnie trzeba będzie częściej wymieniać łożyska niż w szosie, ale powinno to wyeliminować skrzypienie na styku mufy z miską. Chyba nic tak oprócz niewyregulowanej przerzutki nie wkurza jak skrzypienie suportu i sztycy😅
Po wojskowemu dla każdego-krótko i treściwie a nie jak 90% pier....nia pół godziny o lajkach ,reklamy i CH z tego na końcu wynika..A sprzętu przy tym więcej jak w niejednym warsztacie samochodowym ! Brawo za filmik edukacyjny.
dokładnie taką samą niewiedzą i ja się mogę pochwalić , ponieważ chciałbym wymienić Tken Ninja Lite na coś duuużo lepszego , a nie znowu po prostu tym razem na aluminiową wersję tokena , pozdrawiam !
A jak było u Ciebie z linią łańcucha? Czy uległa zmianie po tej modyfikacji? Ostatnio miałem przeprowadzaną podobną zmianę i o ile kultura pracy tego Tokena rzeczywiście jest odczuwalnie lepsza od zwykłego Shamino, to linia łańcucha przesunęła się w kierunku mniejszych zębatek kasety. Wcześniej przy dużym blacie była w punkt na ok 6 biegu (przy 10s kasecie), teraz to dopiero 8/9, więc nietrudno się domyśleć co się dzieje, gdy przekraczam połowę kasety. Jakoś da się jeździć, ale na dłuższą metę to jest nieakceptowalne, bo katuję mały blat na najwyższych biegach, a duży wrzucam jedynie przy bardziej sportowej jeździe lub zjazdach. Robił mi to serwis, ale niby wygląda na zamontowane poprawnie i czysto na logikę przez te gwinty do dokręcania Token faktycznie będzie nieco szerszy. Kilka stówek nie moich, a za chwilę i tak trzeba będzie wrócić do tego co było jeśli nic nie wymyślę albo szukać innej korby co jeszcze mniej mi się uśmiecha. Jak było u Ciebie? Jak ewentualnie to rozwiązałeś? A może jednak ja mam coś źle zamontowane?
Ja wymieniłem, bo oryginał zaczął strasznie trzeszczeć. Przyczyną był luz powstały pomiędzy mufą a plastikową miską na łożysko. Samo łożysko pracowało poprawnie i pewnie można by jeszcze długo na nim jeździć. Teraz nie skrzypi, ale to nie jest mój podstawowy rower i mało na nim jeżdżę, więc nie prędko się zużyje. Jeśli chodzi o opory łożysk, to nie zauważyłem znaczącej różnicy. Jeżeli standardowy działa poprawnie, to ja bym zostawił.
Proponuję taką kolejność: 1. Zmierzyć dokładnie długość i średnicę mufy suportu; 2. Sprawdzić, czy wkład suportu jest wkręcany czy wciskany. W opisie modelu Giant Fathom znalazłem press-fit, więc jeśli tak jest (opisy sklepowe nie zawsze są poprawne) pkt. 3 może się przydać w innym przypadku; 3. Upewnić się, jaki jest rodzaj gwintu w ramie. Najczęściej spotykany to angielski, czy od strony napędowej gwint lewy, po przeciwne prawy, ale może zdarzyć w standardzie włoskim (z obu stron prawoskrętny). W nowej ramie to mało prawdopodobne, ale lepiej sprawdzić; 4. Wejść na stronę dystrybutora, odszukać model o takich parametrach i dokładnie sprawdzić opis. Jeśli chodzi o stronę polskiego dystrybutora Tokena, to w mojej ocenie mają całkiem dobrze opisane produkty. Na ich stronie jest podany numer telefonu do kontaktu. Potrzebowałem kiedyś bliższych informacji i odebrał bardzo kompetentny i pomocny człowiek. Mam nadzieję, że nadal tak jest.
Narzędzie, którym wyciskałem w filmie łożysko, występuje w sklepach internetowych pod nazwą Przyrząd do demontażu wkładów suportu BB90 - 1625/2BB90 i kosztuje około 170-200 PLN. Narzędzie jest przeznaczone do demontażu niegwintowanego suportu BB30 i Sram DUB z ramy. Suport na kwadrat, jeśli to nie rower zabytkowy, jest zintegrowany i do popularnego rozwiązania od SHIMANO klucz, albo tylko końcówkę, w cenie od 20 PLN w górę można znaleźć w serwisach aukcyjnych i sklepach internetowych. Proponuję w wyszukiwarkę wpisać frazę klucz do suportu kwadrat, a potem wybierać. Dziękuję za obejrzenie filmu i komentarz.
O smarowaniu gwintów.Stara szkoła mówi ,żeby smarować gwinty,bo potem lżej jest odkręcić.Ok.Tylko że zbiera się na tym smarze syf.Ale nie ot tym chciałem napisać.Chodzi o smarowanie gwintu tam gdzie trzeba dokręcać z podaną siłą.Wszystkie siły (momenty dokręcenia)podawane są na suchy gwint.Więc dokręcenie takich posmarowanych śrubek będzie niewspółmierne do założeń poprawnego dokręcenia.Jednym słowem będzie trzeba użyć większego momentu dokręcenia,a o ile większego to sam diabeł wie.Przez użycie smaru na gwint klucz dynanometryczny możemy sobie wsadzić tam gdzie ☀️ nie dociera.Równie dobrze możemy wtedy dokręcać na wyczucie.Taka tam uwaga.Pozdrawiam.
Też się zastanawiam, dlaczego producent w instrukcji każe nasmarować gwint i jednocześnie podaje, żeby dokręcić z momentem 25-30 Nm? Przecież różne smary mogą różnie wpłynąć na współczynnik tarcia, a przecież nie zaleca określonego smaru. Ponadto producent nie wie w jaką mufę będę wkręcał, a tam też jest jakiś opór przy dokręcaniu. Może założył, że lepiej podać jakąś wartość, żeby osoby nie mające wyczucia nie przesadzały?
@@robertagowski9492 Przyznam, że do tej pory nie słyszałem o połączeniach gwintowanych, w których najpierw wbijamy śrubę w nakrętkę, a potem zaczynamy skręcać. Obawiam się, że tych „parę młotków” zetnie część gwintu i połączenie będzie słabe, albo żadne.
Część sklepów rowerowych sprzedaje takie narzędzia. Jeśli w pobliżu nie ma w pobliżu odpowiedniego sklepu stacjonarnego, to pozostaje wpisanie w przeglądarkę hasła "klucz do suportu (tu podajemy model suportu)" i szukać sklepu internetowego. pozdrawiam
Powierzchnie wkładu stykające się z mufą suportu nie mają gwintu. Gwintowana jest tuleja wkładu łącząca oba gniazda łożysk. Podczas skręcania wkładu oba gniazda łożysk są wciskane w mufę.
Z jednej strony jest miska z tuleja sprawowana na stałe i to się daje po drugiej stronie korby, a ta strona co jest sama miska z łożyskiem daje się od strony korby. Czyli jak by nie było to tam jest gwint no nie w mufie suportu a na misce i na tuleji bo Pan go zakręcał a teraz jak z demontarzem pierwsze trzeba odkręcić miskę od tuleji a potem wybić albo ściągnąć?
@@agrogorkipl7300 Zgadza się. Jedną część wkładu odkręcamy, aż lekko wysunie się z gniazda w mufie. Potem uderzamy z wyczuciem gumowym młotkiem, lub przez drewno. Wtedy powinna zacząć wysuwać się miska z drugiej strony. Gwint łączący obie części wkładu jest długi i teoretycznie można pierwszą miska wykręcić na tyle daleko, że można wybić przeciwległą bez rozkręcania do końca gwintu łączącego obie części wkładu. Jeśli druga część wkładu jest mocno „zapieczona”, to może okazać się, że trzeba będzie wybić ją używając odpowiednio dobranego wybijaka (po całkowity wykręceniu tej pierwszej). Trzeba przy tym uważać, żeby wybijać dokładnie wzdłuż osi i nie uszkodzić mufy suportowej. W mojej ramie brakuje miejsca na ściągacz przy tym wkładzie, więc zostaje tylko wybijanie.
Moje narzędzie nazywa się „przyrząd do demontażu wkładów suportu BB90 - 1625/2BB90”. Ma dwa wymienne wrzeciona ciągnące łożysko, do różnych średnic osi 24mm i drugiej nie pamiętam, ale chyba 22mm. Największa zewnętrzna średnica kielicha, który zmieści się w narzędziu to 41mm. Dystrybutorzy dość swobodnie tłumaczą nazwy narzędzi zagranicznej produkcji, więc jeśli wyszukiwarka nie znajdzie, to trzeba szukać pod hasłami wybijak lub klucz do demontażu suportów.
@@narower przy karbonowej ramie mam bb86, wydaje mi się, że wyciskanie to chyba lepszy pomysł niż młotek i wybijak w przypadku karbonowej ramy. Co sądzisz?
@@LuiS-kj1qe Na moje wyczucie masz rację i w mojej szosie z karbonu łożyska wyciskałem. Mocno zastanawia mnie, dlaczego w sklepach bez problemu można kupić wybijaki, a przyrządu do wyciskania musiałem długo szukać. Może jest jeszcze coś, o czym nie wiem?
Prawdopodobnie produkcja gwintowanych muf jest droższa, a do tego suporty produkowane po staremu są trwalsze, ale to tylko spiskowa teoria dziejów. Przecież producent marzy tylko o tym, żeby jego wyroby były wieczne.😉
@@narower Suport presfit w nowym rowerze szybko umarl, a to jest mtb na slx, wiec jsko tako dobre wszystkie komponenty. Nowy po wymianie chyba taki sam juz strzela, wiosna bedzie blisko do kolejnej wymiany, roku chyba nie wytrzyma, zaznaczam to dosc porzadny mtb.
@@marekk1337 bo jednak te łożyska nie są jakoś super uszczelnione i zrobione pod kątem wytrzymałości a pod kątem marży wiadomo w Shimano już nie rządzi rodzina Shimano a księgowi
Poza Tokenem innymi producentami takich rozwiązań to firmy: Wheels Manufacturing(MFG), Rotor oraz najbardziej "mistyczne" od Hambiniego 😉 ...oraz wyroby z Państwa Środka ale to sobie darujemy.
@@narower tak ale szkoda że trek z swoim bb90 w rowerach za grubo ponad 20k dalej to produkuje a potem wymienia ramy bo gniazdo w karbonie ma luz aaa wróć teraz nie wymienia naprawia gniazda śmiech na sali
Press fit to standard montażu łożysk we wszystkich aplikacjach, przemysł samochodowy to przykład. Zwróciłeś uwagę że wszystkie łożyska w rowerze (stery, łożyska w piastach, zawieszenie) są rozwiązaniem wciskanym?
@@tomekborucki1120 Miałem na myśli oczywiście tylko suport. I tam nie lubię press-fita. Poza minimalnym uszczupleniem nie widzę przewagi nad holowtech II. Wad jest IMO więcej.
To jest paradoks gospodarczy. Produkcja kiepskich części powoduje zniechęcenie nabywców i w konsekwencji spadek sprzedaży. Produkcja trwałych części powoduje wysycenie rynku i w konsekwencji spadek sprzedaży. Dlatego producenci celują tak, żeby produkt przeżył jakiś okres, ale nie za długo. To samo robią producenci pralek, odkurzaczy itd.
@@narower no wiadomo że tak :) tylko że niektórzy ludzie tego nie rozumieją tak samo zasad wolnego rynku bo najpierw chcą takiego rynku według fantazji wąsatego bożka a jak przyszło płacić za prąd to czemu rząd nic nie robi?
Dziękuję Mogący Stary Człowieku!
Też jestem stary, też mogę, ale jestem przy Tobie druciarzem.
Dziękuję za dobre słowo. Twój przyrząd do treningu bunny hop wskazuje, że jesteś perfekcjonistą, nie druciarzem. Zazdroszczę cierpliwości.
Najlepszy tutorial na ten temat w polskim youtube, młodzi twórcy mogliby się uczyć zwięzłości i pokazania wszystkiego co najważniejsze bez zbędnego pier... ;)
To chyba nie oglądałeś kanalu unbroken reed😁😁
Kapitalne, ma Pan rękę do roweru, dobre narzędzia i umiejętności dydaktyczne, świetnie Pan tłumaczy, co i dlaczego trzeba zrobić. Brawo !
Dziękuję
No i super! Leci subik i like oraz gratuluję treści. Bardzo rzeczowo, bardzo merytorycznie, bardzo fachowo.👍😎
Wszystko super. Filmik Ok. Jedna uwaga . Dłuższa strona idzie od strony napędowej tak mówi instrukcja.
14:28 złożył jak było w instrukcji
zasadą jest też to że kluczem dynamo nie przykręcamy a dokręcamy. Ale poza tym film fajny, przydatny !
Bardzo przejrzyście i czytelnie Pan wszystko tłumaczy.
Fajny poradnik, na przyszłość można popracować nad punktem skupienia focusu kamery :)
Dziękuję. Trochę przedobrzyłem z zacieśnianiem planu i na wyświetlaczu nie wychwyciłem przesunięcia płaszczyzny ostrości, ale mam już pomysł, jak to poprawić w przyszłości.
Super poradnik i bardzo przydatny, gdyż mnie również czeka wymiana nieszczęsnego suportu press fit na token w rowerze mtb
Dziękuję. Ciekawy jestem, jak token sprawdzi się w mtb. U mnie w szosie trzeci rok działa bez problemów, ale to są inne obciążenia.
@@narower Podobno działa to super i pewnie trzeba będzie częściej wymieniać łożyska niż w szosie, ale powinno to wyeliminować skrzypienie na styku mufy z miską. Chyba nic tak oprócz niewyregulowanej przerzutki nie wkurza jak skrzypienie suportu i sztycy😅
@@maniekbd w sztycy nie ma łożysk
Genialny instruktaż 👍👏🚴♂️🚴♀️🍀👋‼️
piękny film
Super pomocny film, dzięki 👍👏
Dzięki za ciekawy instruktażowy film . Super pokazane kolejne czynności przy wymianie łożysk . Pozdrawiam serdecznie z Chicago 🇵🇱🚲
Dziękuję:)
A gdzie to jest to czikago ?
Bardzo dobry materiał, pozbędę się trzeszczenia, mam nadzieję, wkrótce.
Dziękuję
Bardzo fajna czysta praca, szanuje.
Dziękuję.
Po wojskowemu dla każdego-krótko i treściwie a nie jak 90% pier....nia pół godziny o lajkach ,reklamy i CH z tego na końcu wynika..A sprzętu przy tym więcej jak w niejednym warsztacie samochodowym !
Brawo za filmik edukacyjny.
Witaj. Bardzo cenne informacje. Super film .
Pozdrawiam.
Dziękuję 🙂
No super film, dziekuje
dokładnie taką samą niewiedzą i ja się mogę pochwalić , ponieważ chciałbym wymienić Tken Ninja Lite na coś duuużo lepszego , a nie znowu po prostu tym razem na aluminiową wersję tokena , pozdrawiam !
Tylko nie wiem co może być lepszego ? Sorry ale ciężko o dobre rozwiązanie może suport hambiniego
Ciekawy film. Pozdrawiam.
Dziękuję :)
Fajny film ale zgodnie z instrukcją miska długa z widocznym gwintem powinna się znajdować od strony napędu.
Dziękuję. Najwyraźniej nie poradziłem sobie z natłokiem bodźców. Pokazałem instrukcję i zrobiłem odwrotnie.
Łapa sub poleciał dzięki
Czy aby na pewno wg instrukcji? Dłuższa część nie powinna iść od strony napędowej?
Świetny poradnik, dziękuję serdecznie! Jakiego smaru Pan używał? Czy można użyć do suportu Shimano Top Grease? Pozdrawiam
Ja akurat użyłem smaru od MOTOREX, ale producent suportów nie dawał żadnych zaleceń dotyczących określonego smaru.
A jak było u Ciebie z linią łańcucha? Czy uległa zmianie po tej modyfikacji?
Ostatnio miałem przeprowadzaną podobną zmianę i o ile kultura pracy tego Tokena rzeczywiście jest odczuwalnie lepsza od zwykłego Shamino, to linia łańcucha przesunęła się w kierunku mniejszych zębatek kasety. Wcześniej przy dużym blacie była w punkt na ok 6 biegu (przy 10s kasecie), teraz to dopiero 8/9, więc nietrudno się domyśleć co się dzieje, gdy przekraczam połowę kasety. Jakoś da się jeździć, ale na dłuższą metę to jest nieakceptowalne, bo katuję mały blat na najwyższych biegach, a duży wrzucam jedynie przy bardziej sportowej jeździe lub zjazdach. Robił mi to serwis, ale niby wygląda na zamontowane poprawnie i czysto na logikę przez te gwinty do dokręcania Token faktycznie będzie nieco szerszy. Kilka stówek nie moich, a za chwilę i tak trzeba będzie wrócić do tego co było jeśli nic nie wymyślę albo szukać innej korby co jeszcze mniej mi się uśmiecha.
Jak było u Ciebie? Jak ewentualnie to rozwiązałeś? A może jednak ja mam coś źle zamontowane?
Panie wymieniam suport rama mtb carbon a tam jakieś dziwne szczotki na drucie wie Pan co to proszę o odpowiedź bym był wdzięczny
Jak się sprawuje/sprawował ten wkład suportu? Warto wymienić ze standardowego Shimano?
Ja wymieniłem, bo oryginał zaczął strasznie trzeszczeć. Przyczyną był luz powstały pomiędzy mufą a plastikową miską na łożysko. Samo łożysko pracowało poprawnie i pewnie można by jeszcze długo na nim jeździć. Teraz nie skrzypi, ale to nie jest mój podstawowy rower i mało na nim jeżdżę, więc nie prędko się zużyje. Jeśli chodzi o opory łożysk, to nie zauważyłem znaczącej różnicy. Jeżeli standardowy działa poprawnie, to ja bym zostawił.
Jak dobrac prawidlowo takiego tokena do ramy mam gianta fantom 2 2022
Proponuję taką kolejność:
1. Zmierzyć dokładnie długość i średnicę mufy suportu;
2. Sprawdzić, czy wkład suportu jest wkręcany czy wciskany. W opisie modelu Giant Fathom znalazłem press-fit, więc jeśli tak jest (opisy sklepowe nie zawsze są poprawne) pkt. 3 może się przydać w innym przypadku;
3. Upewnić się, jaki jest rodzaj gwintu w ramie. Najczęściej spotykany to angielski, czy od strony napędowej gwint lewy, po przeciwne prawy, ale może zdarzyć w standardzie włoskim (z obu stron prawoskrętny). W nowej ramie to mało prawdopodobne, ale lepiej sprawdzić;
4. Wejść na stronę dystrybutora, odszukać model o takich parametrach i dokładnie sprawdzić opis.
Jeśli chodzi o stronę polskiego dystrybutora Tokena, to w mojej ocenie mają całkiem dobrze opisane produkty. Na ich stronie jest podany numer telefonu do kontaktu. Potrzebowałem kiedyś bliższych informacji i odebrał bardzo kompetentny i pomocny człowiek. Mam nadzieję, że nadal tak jest.
Witam,Jak się nazywa ten klucz do demontażu misek supurtu ?gdzie go kupić i za ile? Czy nadaje się do suportu oś na kwadradrat?
Narzędzie, którym wyciskałem w filmie łożysko, występuje w sklepach internetowych pod nazwą Przyrząd do demontażu wkładów suportu BB90 - 1625/2BB90 i kosztuje około 170-200 PLN. Narzędzie jest przeznaczone do demontażu niegwintowanego suportu BB30 i Sram DUB z ramy. Suport na kwadrat, jeśli to nie rower zabytkowy, jest zintegrowany i do popularnego rozwiązania od SHIMANO klucz, albo tylko końcówkę, w cenie od 20 PLN w górę można znaleźć w serwisach aukcyjnych i sklepach internetowych. Proponuję w wyszukiwarkę wpisać frazę klucz do suportu kwadrat, a potem wybierać. Dziękuję za obejrzenie filmu i komentarz.
O smarowaniu gwintów.Stara szkoła mówi ,żeby smarować gwinty,bo potem lżej jest odkręcić.Ok.Tylko że zbiera się na tym smarze syf.Ale nie ot tym chciałem napisać.Chodzi o smarowanie gwintu tam gdzie trzeba dokręcać z podaną siłą.Wszystkie siły (momenty dokręcenia)podawane są na suchy gwint.Więc dokręcenie takich posmarowanych śrubek będzie niewspółmierne do założeń poprawnego dokręcenia.Jednym słowem będzie trzeba użyć większego momentu dokręcenia,a o ile większego to sam diabeł wie.Przez użycie smaru na gwint klucz dynanometryczny możemy sobie wsadzić tam gdzie ☀️ nie dociera.Równie dobrze możemy wtedy dokręcać na wyczucie.Taka tam uwaga.Pozdrawiam.
Też się zastanawiam, dlaczego producent w instrukcji każe nasmarować gwint i jednocześnie podaje, żeby dokręcić z momentem 25-30 Nm? Przecież różne smary mogą różnie wpłynąć na współczynnik tarcia, a przecież nie zaleca określonego smaru. Ponadto producent nie wie w jaką mufę będę wkręcał, a tam też jest jakiś opór przy dokręcaniu. Może założył, że lepiej podać jakąś wartość, żeby osoby nie mające wyczucia nie przesadzały?
@@narower dobrze jest
Jeszcze powinien dostać parę młotkow ten wklad z obu stron.
A dopiero potem piwinien być ostatecznie skrecony
@@robertagowski9492 Przyznam, że do tej pory nie słyszałem o połączeniach gwintowanych, w których najpierw wbijamy śrubę w nakrętkę, a potem zaczynamy skręcać. Obawiam się, że tych „parę młotków” zetnie część gwintu i połączenie będzie słabe, albo żadne.
Witam
Poproszę o model klucza Prox do skręcania suportu
Czyste szaleństwo
Gdzie kupić taki klucz do tego suportu ?
Część sklepów rowerowych sprzedaje takie narzędzia.
Jeśli w pobliżu nie ma w pobliżu odpowiedniego sklepu stacjonarnego,
to pozostaje wpisanie w przeglądarkę hasła "klucz do suportu (tu podajemy model suportu)" i szukać sklepu internetowego.
pozdrawiam
Jak się sprawuje nowy suport?
Nie mogę narzekać, ale po kilku miesiącach musiałby być strasznie słaby, żeby sprawiać kłopoty.
Czyli jest tam gwint bo poprzedni support był wbijany?
Powierzchnie wkładu stykające się z mufą suportu nie mają gwintu. Gwintowana jest tuleja wkładu łącząca oba gniazda łożysk. Podczas skręcania wkładu oba gniazda łożysk są wciskane w mufę.
Z jednej strony jest miska z tuleja sprawowana na stałe i to się daje po drugiej stronie korby, a ta strona co jest sama miska z łożyskiem daje się od strony korby. Czyli jak by nie było to tam jest gwint no nie w mufie suportu a na misce i na tuleji bo Pan go zakręcał a teraz jak z demontarzem pierwsze trzeba odkręcić miskę od tuleji a potem wybić albo ściągnąć?
@@agrogorkipl7300 Zgadza się.
Jedną część wkładu odkręcamy, aż lekko wysunie się z gniazda w mufie. Potem uderzamy z wyczuciem gumowym młotkiem, lub przez drewno. Wtedy powinna zacząć wysuwać się miska z drugiej strony. Gwint łączący obie części wkładu jest długi i teoretycznie można pierwszą miska wykręcić na tyle daleko, że można wybić przeciwległą bez rozkręcania do końca gwintu łączącego obie części wkładu.
Jeśli druga część wkładu jest mocno „zapieczona”, to może okazać się, że trzeba będzie wybić ją używając odpowiednio dobranego wybijaka (po całkowity wykręceniu tej pierwszej). Trzeba przy tym uważać, żeby wybijać dokładnie wzdłuż osi i nie uszkodzić mufy suportowej.
W mojej ramie brakuje miejsca na ściągacz przy tym wkładzie, więc zostaje tylko wybijanie.
A z jakiej firmy Pan ma klucz dynamometryczny?
daj mikrony luzu miedzy korba a suportem, bo ci wytrze korbe od srodka
jak się nazywa to narzędzie do wyciskania suportu?
Moje narzędzie nazywa się „przyrząd do demontażu wkładów suportu BB90 - 1625/2BB90”. Ma dwa wymienne wrzeciona ciągnące łożysko, do różnych średnic osi 24mm i drugiej nie pamiętam, ale chyba 22mm. Największa zewnętrzna średnica kielicha, który zmieści się w narzędziu to 41mm.
Dystrybutorzy dość swobodnie tłumaczą nazwy narzędzi zagranicznej produkcji, więc jeśli wyszukiwarka nie znajdzie, to trzeba szukać pod hasłami wybijak lub klucz do demontażu suportów.
@@narower przy karbonowej ramie mam bb86, wydaje mi się, że wyciskanie to chyba lepszy pomysł niż młotek i wybijak w przypadku karbonowej ramy. Co sądzisz?
@@LuiS-kj1qe Na moje wyczucie masz rację i w mojej szosie z karbonu łożyska wyciskałem. Mocno zastanawia mnie, dlaczego w sklepach bez problemu można kupić wybijaki, a przyrządu do wyciskania musiałem długo szukać. Może jest jeszcze coś, o czym nie wiem?
Podziwiam ludzi, którzy do takich robót nie rozpinają łańcucha i nie zdejmują go z roweru...
Po co? przecież gdyby go zdjął z suportu to by wisiał na przerzutce i nie przeszkadzał.
Press fit skręcany czyli wystarczyło zrobić ramę po staremu i też by miski były wkręcane w rame.
Prawdopodobnie produkcja gwintowanych muf jest droższa, a do tego suporty produkowane po staremu są trwalsze, ale to tylko spiskowa teoria dziejów. Przecież producent marzy tylko o tym, żeby jego wyroby były wieczne.😉
@@narower Suport presfit w nowym rowerze szybko umarl, a to jest mtb na slx, wiec jsko tako dobre wszystkie komponenty. Nowy po wymianie chyba taki sam juz strzela, wiosna bedzie blisko do kolejnej wymiany, roku chyba nie wytrzyma, zaznaczam to dosc porzadny mtb.
Podobno zrobiono pressfit bo kiedyś gwintowanie karbonu polegało na wklejeniu go do ramy
@@marekk1337 bo jednak te łożyska nie są jakoś super uszczelnione i zrobione pod kątem wytrzymałości a pod kątem marży wiadomo w Shimano już nie rządzi rodzina Shimano a księgowi
Niestety niezgodnie z instrukcją. Dłuższa część z gwintem powinna być zamontowana od strony napędu. Poza tym dobry tutek, pozdrawiam.
Suport zamontowany odwrotnie, no i nie dałeś odpowiedniego smaru na polaczenia gwintowane (Anti seeze) powinien być.
Poza Tokenem innymi producentami takich rozwiązań to firmy: Wheels Manufacturing(MFG), Rotor oraz najbardziej "mistyczne" od Hambiniego 😉
...oraz wyroby z Państwa Środka ale to sobie darujemy.
Dziękuję bardzo.
@@narower Bardzo proszę.
...nie ma najmniejszego problemu.
Dlaczego chcesz sobie darować? Wśród nich jest dużo całkiem dobrych produktów.
Pressfit to jedna z najgorszych rzeczy jaką można było wymyślić.
Myślę, że upraszcza produkcję i skraca żywotność roweru, ale co zrobić. Bez odpowiednio wysokiej marży i sprzedaży producent nie utrzyma się na rynku.
@@narower tak ale szkoda że trek z swoim bb90 w rowerach za grubo ponad 20k dalej to produkuje a potem wymienia ramy bo gniazdo w karbonie ma luz aaa wróć teraz nie wymienia naprawia gniazda śmiech na sali
Przyznaje racje zajechałem w tydzień czasu świeży rower ze sklepu xt 1 12 po prostu pressfit pękł w środku....
Ktoś, kto wymyślił Press-fit, będzie się smażył w rowerowym piekle.
Press fit to standard montażu łożysk we wszystkich aplikacjach, przemysł samochodowy to przykład. Zwróciłeś uwagę że wszystkie łożyska w rowerze (stery, łożyska w piastach, zawieszenie) są rozwiązaniem wciskanym?
@@tomekborucki1120 Miałem na myśli oczywiście tylko suport. I tam nie lubię press-fita. Poza minimalnym uszczupleniem nie widzę przewagi nad holowtech II. Wad jest IMO więcej.
@@PrzemysławMagryta press fit to też hollow tech
@@tomekborucki1120 no to żyłem w błędzie. Dla mnie hollowtech II to wkręcane miski zewnetrznych łożysk i to takie rozwiązanie jest dla mnie najlepsze.
Jeśli to były łożyska fsa to i tak dobrze że kilka tysięcy podobno łożyska fsa są z plasteliny której dzieci nie chcą używać w szkole
To jest paradoks gospodarczy. Produkcja kiepskich części powoduje zniechęcenie nabywców i w konsekwencji spadek sprzedaży. Produkcja trwałych części powoduje wysycenie rynku i w konsekwencji spadek sprzedaży. Dlatego producenci celują tak, żeby produkt przeżył jakiś okres, ale nie za długo. To samo robią producenci pralek, odkurzaczy itd.
@@narower no wiadomo że tak :) tylko że niektórzy ludzie tego nie rozumieją tak samo zasad wolnego rynku bo najpierw chcą takiego rynku według fantazji wąsatego bożka a jak przyszło płacić za prąd to czemu rząd nic nie robi?