1. Zdjąć procesor z płyty oczyścić pady lutownicze sprawdzić czy jest zwarcie na kondensatorach. 2. Jeżeli jest zdejmować po 2, 3 kondensatory i mierzyć czy zwarcie ustąpiło (kondensatory w takim wypadku i tak do wymiany z względu na degradacje cyny). Oczywiście ustalić kroki naprawy z klientem może się okazać że procesor sprawny i wymaga tylko wymiany kondensatorów i rebalingu co i tak okaże się tańsze niż wymiana procesora na "nowy".
No ale wymieniony przez Asusa miałby taką samą sytuacje z ciekłym metalem. Dlatego MSI stosuje PTM pewnie z tego właśnie powodu, że jest o wiele bezpieczniejszy
Ten ciekły metal to sobie właściciel nałożył a nie asus. Nawet widać pozostałości oryginalnej pasty zmieszanej z tym ciekłym wynalazkiem. Gdyby fabryka nakładała takie wynalazki z allegro to by zbankrutowała na reklamacjach. Po za tym jaki sens jest nakładać te wynalazek na CPU przecież to GPU ma większą moc. Właściciel chciał poprawić fabrykę i dostał nauczkę.
Na kondensatorach CPU jest korozja (degradacja lutu, tworzy się pseudo amalgamat czyli roztwór jednego metalu w drugim, najprawdopodobniej przez dodatek galu, to widać po tym jak spuchł lut od strony gdzie był zalany LM) wywołana przez ciekły metal, może wystarczy je przelutować. Amalgamat tworzy zwarcia (przy okazji zmienia właściwości lutu, spulchnia go i zmienia właściwości fizyczne w tym oporność), możliwe że przesiąka pod kondensatorami pomiędzy padami lutowniczymi tworząc zwarcia. Ten ciekły metal nie zawiera rtęci ale degraduje inne stopy metali, w tym lutowie.
Właśnie chciałem się zapytać, czy może któryś kondensator na cpu nie robi zwarcia, jak dla mnie należy wylutować wszystkie na których rezystancja wynosi 0,8 Ω i dopiero na samych padach sprawdzać. Podejście do tematu trochę po łebkach / schematyczne, ale może za mało jeszcze wiem ¯\(ツ)/¯
@@ostrygubin Większość (albo i nawet wszystkie) zawierają gal, ind i cynę, w zależności od dobranych proporcji jest bardziej wydajny lub mniej, i może mieć różną gęstość.
@ostrygubin To gal, ind i cyna. Wymyślono to jako zamiennik rtęci w termometrach, ale jakiś barani łeb wpadł na pomysł sprzedawać to jako super, hiper termo pasta.
#WielkiElektronik -> Szymon prawdopodobnie ciekły metal jest pod procesorem, zastanawia minie scena na 24:04 - widać na niej jak ciekły metal jest na kleju w dolnym lewym rogu procesora i mógł wpłynąć pod procesor robiąc zwarcie na padach lutowniczych
Nie ma szans żeby w tamtym miejscu się dostał, na rogach jest klej, przez klej nie przejdzie, a z tego co widzę to nawet przed klejem dookoła procka jest jeszcze warstwa jakiegoś siuwaksu albo tak światło pada.
@@techno9980Nie. Płytka cpu jest przyklejona do pcb na całej powierzchni termoklejem. Nic nie wpadnie pod płytkę cpu. Termoklej zwiększa przewodnictwo cieplne do pcb.
@@Lycras jest tylko na rogu przyklejone,poza tym ciekły metal jest jak woda mogło się dostać wszędzie. Nawet minimalne ilości zrobią zwarcie a tam takich minimalnych zwarć jest z 20scia
Tak się zastanawiałem jak ułatwić ściąganie ciekłego metalu i przyszły mi do głowy dwa pomysły. Ciekły metal to głównie gal, czasami z dodatkiem indu. Temperatura topnienia to około 20 st. C, więc można było by go schłodzić, żeby stężał a potem zdjąć tą gumę. Użyłbym do tego przemrożonego w zamrażarce izopropanolu (który zamarza w -80 st. C, więc na pewno będzie płynny). Drugi pomysł to amalgamacja. Do tego idealna była by taśma rozlutowująca wykonana z aluminium, jeżeli w ogóle taka istnieje, jeżeli nie - przewód aluminiowy lub jakaś siateczka. Aluminium wchłania gal i tworzy się z nich bardzo kruchy amalgamat. Potem tylko trzeba było by resztki czymś wessać.
Aluminium byłoby spoko ale tlenek na nim nie pozwoliłby zareagować. Jak oglądałem filmiki z niszczenia aluminium galem to zawsze musieli skrobać metal pod nałożonym galem żeby zeskrobać tlenki na powierzchni aluminium.
mnie w takiej sytuacji najbardziej by interesowało jak ciekły metal reaguje z innymi metalami , bo jak widać cynę z kondensatorów zjada więc o ile metal nie wlazł pod procesor ja bym próbował wywalić wszystkie kondensatory, bo procek i tak jest na odstrzał i sprawdzić rezystancje po ich wywaleniu ewentualnie zwarcie może być jeszcze pod metalową ramką tak więc albo zakładamy że cały procek jest zepsuty i bez wymiany nie polecisz, albo profilaktycznie ściągnąć drania, i zdjąć z niego blachę i wszystkie kondensatory które albo są brzydkie albo wykazują zwarcie i sprawdzić czy zwarcie pozostaje dla nauki czy struktura procesora jest odporna na ciekły metal czy nie, bo jest szansa że zwarcie jest poza rdzeniem np jeśli metal wlazł wewnątrz kndensatorów
Ciekły metal jest dość podatny na wyciskanie gdzie z czasem on ucieka z obszarów o nawiększym ciśnieniu. Derbauer o tym sporo opowiadał (a jest poniekąd autorem tego produktu). Pierwsze seryjne zastsowanie LM w laptopach miało swoje problemy ale teoretycznie to sobie usprawnili.
Podobnie miałem też w ASUS-ie po przejechaniu 2500km autem. Ciekły metal wylał się na jedną stronę płyty. Laptop zaczął się resetować randomowo po powrocie z wakacji...3-4 razy go rozkręcałem i czyściłem, zanim wrócił do normy. Właśnie z niego pisze teraz ten komentarz. Zastosowałem paste, ale grzał się ponad normę, wiec wróciłem do ciekłego metalu, a na wycieczki kupiłem ultrabooka.
Też jestem zdania że laptop samoczynnie się usmażył. Ciekły metal to fajny wynalazek gdyby projekty płyt głównych były inne. Napaćkali tego kleju tak by zrobić uszczelkę dla ciekłego metalu, a powinni robić wyżłobienie. Gdyby robili tak i potem lali by z umiarem ciekłego gluta terminatora laptopów to nawet mógł by działać. Łatwiej wymontować chłodzenie i trudniej coś zalać. Kondensatory i nóżki procesora też mogli by zalać dla bezpieczeństwa. Jak wymieni się grafikę to może zadziałał, a może trzeba by wymienić coś więcej. Termopady są najlepsze.
Skalpel siostro... 14:00 ssak siostro... faktycznie fajna by była jakaś pompka i słoiczek do odsysania tego typu nawet po taniości z kompresora od lodówki :)
Ludzie wy tak to komentujecie jakbyście nie wiem jakimi serwisantami byli jak nasz ukochany rząd. Obiecują a chuja robią tylko gadać potrafią. Szymon ma swój określony czas na na naprawę, i jeśli widzi i wie już, że z tym mu zejdzie bo kondki bo ciekły pod cpu to sami weźcie sprzęt i traćcie czas. Nie zapomnijcie, że jest dużo ludzi w kolejce którzy oczekują na naprawę swoich konsol czy kit wie czego. Jak Szymon będzie siedział dwa dni nad trupem i tak nie odpali to on przez swój stracony czas by zrobił 5 konsol. Taka prawda nie hejtujcie gościa, bo jest zajebisty. On wie co robi. To jest tak samo jakbyście w samochód trupa wrzucili worek siana a klient i tak Wam tych pieniędzy nie da. Proste. Bądźcie ludźmi nie zwierzętami. Pozdrów spox 😉
Gdzie próba zwarciowa? Żeby ubić rdzeń, to musiałoby jakoś pechowo złączyć VCore z jakimś wyższym napięciem albo coś w tym rodzaju, tutaj raczej uszkodzenie jest na laminacie procesora. Oczywiście każda ewentualność jest możliwa przy takiej skali "powodzi", ale dać 0.7v i zobaczyć co świeci nie zaszkodzi. Dajesz, Spox! ;)
Daj se spokój z takimi radami. Jakbyś miał pojęcie o elektronice to wiedziałbyś, że żaden procesor po zwarciu napięcia z pinami nie ma szans na przeżycie.
Trochę późny komentarz ale: laptopy mają to do siebie, że całość ma trochę "flexa" i pracuje i się ugina. Czy to w transporcie, czy to przy nieco mocniejszym uciśnięciu klawiatury, itd. Nie wykluczałbym, że laptop tak właśnie popracował i gdzieś po prostu puścił klej przy uszczelnieniu. A potem wszystko dzieje się samo. Swoją drogą korzystanie z cieczy w czymś co z natury zmienia orientację, nie jest zbyt rozsądne.
A czy plecionka miedziana nie sprawdziłaby się lepiej w zbieraniu ciekłego metalu? Do usuwania tego gluta lepiej użyć plastikowych lub drewnianych narzędzi.
Cześć. Mam identyczną sytuację ze swoim Asusem. Niestety Asus nie uznał mi reklamacji i napisali że układ chłodzenia był rozkręcany co oczywiście nie miało miejsca. Spie*****li totalnie laptopy. Po cholerę ciekły metal w laptopie który jest noszony, przekładany itp. Jestem zmuszony iść do sądu z tą sprawą.
według mnie to ewidentnie wada konstrukcyjna , chyba, że ktoś rozbierał, bo była mowa, że nasi tu może byli i nie złożył do końca poprawnie, nie docisłnął. Powstała luka i do widzenia. Może powinno być ostrzeżenie, że nie rozbierać procesor chłodzony ciekłym metalem. Może wystaczyło wszystkie kondensatory powymieniać :-)
Te pasty tzw ciekły metal powinny być zakazane w elektronice. Ja to zawsze wywalam i stosuję zwykłą pastę. "Ciekły metal" to gal, ind i cyna. Wymyślono to jako zamiennik rtęci w termometrach.
Zdecydowanie Asus ponosi odpowiedzialność za usterkę, każdy laptop można przenosić, od tego jest laptop. Mogę go zabrać gdzie chcę. Warunki gwarancji nie zabraniają przenoszenia.
Jak syn zdal na studia informatyczne kupilem asusa chyba Rog 14“. Pelen wypas. Laptop byl wiecej w serwisie niz na tych studiach. Ciagle wymiany plyty, aktualizacje. Nawet jedno zaliczeni oblal bo nie mial na czym pisac cwiczen z programowania. W koncu poszedl do zwrotu z tyt. Rekojmi (bylo szybciej). Jednym slowy tragedia, jeszcze klawisze odpadaly. Kupilem HP elitebooka 9 z gwarancja on-ste. Zero problemow. Tyle w temacie laptopow asusa.
Popełnili wielki błąd nie przywracając do dziś możliwości odblokowania bootloadera w Zenfonach co obiecywali najdalej na wrzesień zeszłego roku. Wuj im w lufę...
Myślę że producent tu jak najbardziej powonień to przyjąć na gwarancje. Ja bym sie jeszcze zastanawiał nad zdjęciem tych kondensatorów najlepiej wszystkich. Myślę że to nie taka czasochłonna akcja, a w imię ciekawości. Szczególnie że w minucie 24 wygląda to dosłownie jakby oderwanie tego kondensatora spowodowało ustąpienie zwarcia
W moim Asusie GX791L procesor od początku mocno się grzał. Na cpu zwykle było 95 stopni i czytałem że to normalne, dlatego nic z tym nie robiłem. Po 2 latach użytkowania wymieniałem pastę termiczną i ciekły metal. Okazało się, że ciekły metal musiał się już na początku rozlać(być może było go za dużo i jak się rozleje to ściąga metal z procesora i niewiele na nim potem zostaje i się grzeje). Po wymianie pasty i ciekłego metalu laptop się dużo mniej grzeje, temperatura CPU nie przekracza 85 st. C. W trybie performance i turbo. Pół roku minęło i na razie wszystko działa. Warto zaznaczyć że w moim jest i7 i nie ma widocznych elementów obok kości więc nie ma tam ryzyka zwarcia, a od reszty układu chroni gumowa uszczelka - więc jest to lepiej trochę zrobione niż tutaj. Mogę fotkę podesłać.
laptop jest urządzeniem mobilnym, czyli przenośnym, taka usterka, jeśli jej powód wynika z przenoszenia zaprzecza istocie laptopa nie ugotowały się, tylko ciekły metal przereagował z cyną
Tak oglądam i się zastanawiam czemu z takim uporem daje się teraz ten ciekły metal wszędzie. To jest takie cholerstwo, że nie ma ani jak tego zdjąć, ani jak kontrolować, robi zwary, po jakimś czasie potrafi weżreć się w rdzeń lub/i chłodzenie i spiernicza grawitacyjnie jeśli tylko ma taką okazję. Żeby nie było, sam mam oskalpowany procesor w stacjonarce, ale moja płyta jest w poziomie i nie ma ryzyka, że ucieknie. Konsola stojąca w pionie czy Pc stacjonarny to już jest ryzyko a laptop, który jest przenoszony to tak jak widać rosyjska ruletka. Oczywiście, gdyby producent procesora przewidział, że ktoś będzie go zalewał ciekłym metalem, pewnie by go lepiej zabezpieczył a tak to mamy awarię.
Takie rzeczy powinny być zabronione. Jeśli to rzeczywiście ciekły metal to być może gal albo rtęć. Oba metale mogę prowadzić do amalgamatu z aluminium, cyną, cynkiem czy ołowiem. A to nie tylko zniszczy elektronikę ale może poważnie uszkodzić elementy wykonane z tych metali. Podróż samolotem również z tym laptopem powinna być zabroniona.
Spox, jedna rzecz, na ktora chyba malo kto zwraca uwage, u nas w kraju sprzedaje sie glownie laptopy w obudowach biurowych, laptopy gamingowe tez maja tego typu delikatna obudowe, takie urządzenie najlepiej czuje sie leżąc na biurku, ile razy widziales laptopa z peknietym korpusem od podnoszenia 1 ręką? Ja wiele razy, dzieki za pokazanie ciekawego pacjenta, pozdro ;)
Mogli zaaplikować conformal coating poza rdzeniem i potem zaaplikować ciekły metal - nie ma bata by po spłynięciu coś złego zrobił. No chyba, że wyciekłby jeszcze całkowicie poza CPU.
Mam HP Elite x2 1013 G3, gdzie fizycznie nie ma możliwości odpięcia baterii przed odłączeniem matrycy i na odwrót, nie da się podpiąć matrycy bez podłączonej baterii. Myślisz, że prędzej czy później przy otwieraniu się coś zewrze?
@@piotrgott02024 paralela 1. «zestawienie cech analogicznych w rzeczach porównywanych» 2. «cechy podobne, analogiczne» ponawiam mój komentarz - trąd wygląda zupełnie inaczej. Ewentualnie, jak wolisz, nie jest ani trochę paralelne. A paralelę niestety mam. Niedawno miałem operację i mniej więcej tak wyglądała źle gojąca się rana pooperacyjna. Aż 19 dni trzymano mnie w szpitalu, choć planowo miało być 4.
A ja proponuję na termowizji zobaczyć czy sa tylko ugotowane kondensatory . Zasilanie cpu jest sprawne . Może jak by sie okazalo że tylko je trzeba wymienić?
#WielkiElekttonik- masz kompresor w serwisie to kup sobie narzędzie do odpowietrzania hamulców. Taki zbiorniczek z pistoletem i wężykiem. Myślę że mega ułatwi Ci to odsysanie ciekłego metalu 😀
Ciekły metal reaguje mocno z niektórymi metalami. Może z cyną również. Posmarujcie ciekłym metalem aluminium a po 30 minutach zmyjcie go pod ciepłą wodą ;)
Usuwanie ciekłego metalu - czy zasypka z np siarki nie zrobi roboty? Rtec a wiec tez plynny metal wchodzi w reakcje i tak sie ja bezpiecznie usuwa, siarka klasy chemicznej (99,99% czystosci) jest drobna jak puder i by mogla zrobic siarczek galu? To by trzeba sprawdzic. Pozniej odkurzacz i koniec a nie smarowanie po laminacie. Oczywiscie testy z CM na plycie do kasacji czy to miedzi nie niszczy czy lutowia... takie luzne przemyslenia do testu bo chemie mialem 3 dekady temu w szkole =D
Patrząc co ostatnio dzieje się z laptopami Asusa, coraz bardziej jestem w przekonaniu że zrobiłem dobrze wybierając innego producenta (który robi bardziej przemyślane i lepsze jakościowo laptopy) (przemyślane zwłaszcza pod kątem umieszczenia portów) To już nie te Asusy co kiedyś... Mój poprzedni Asus służył mi 13 lat.
Hmmm a plynny metal miał być taki zajebisty. Mam tylko nadzieję że w ps5 nie będę miał takiego problemu. Jak skończy się gwarancja to podeślę konsole do Spoxa na wymianę płynnego metalu na termopad PTM albo Thermal Grizzly KryoSheet.
Czyli ciekły metal nie jest taki piękny jak go malują. Bardziej nadaje się do zastosowań stacjonarnych lub overclockingu a nie do urządzeń mobilnych.Ot taka myśl.
W trzech rogach silikon jest wyraźnie spłaszczony - tam widać, że dotykał układu chłodzącego. Ze strony gdzie był wyciek natomiast nie było wyraźnego wypłaszczenia. Jak dla mnie wada fabryczna - źle zaaplikowany silikon
A ja z innej beczki.Jakiego uzywanego laptopa z rtxem do lekkich gierek kupić aby właśnie były dostępne części i co by serwisant w razie czego włosów z głowy nie rwał.
------- SPOXU , MUSISZ SOBIE KUPIĆ JAKIŚ ODKURZACZ BARDZO MINI , gdzie wielkość dyszy będzie max 5 mm i wtedy go pozbierasz . Pozdrowienia z Podkarpacia !!!!!-------------------------------------------------------
MA odkurzacz centralny ( jeśli dobrze pamiętam) wystarczy kupić redukcję ( stopniową), do tego wężyk silikonowy, wciąć się w wężyk filtrem paliwa od motoroweru i styknie. Filtr paliwa będzie zatrzymywał ciekły metal.
Ktoś korzystał kiedyś z serwisu Asusa w Polsce? Jeśli tak to nie muszę nawet nic więcej pisać. Jeśli nie, to sprawdźcie sobie kto je naprawia (jaki serwis) podczas gwarancji. Firma kogucik
Ideom budowy laptopa była chyba możliwość przenoszenia go z miejsca na miejsce. A tu nie dotykać nie przegrzewać nie pukać i ciekły metal... gdzie tu logika.😂.
windows sam z siebie wykańcza dyski, odkad przeszedłem na linuxa, z 6 lat temu nie miałem problemu z żadnym dyskiem, pozatym te archaiczne stuktury dysków w windzie, szkoda gadać
Macbooki mocno zależą od serii - były afery ze zbyt krótką taśmą LCD czy w poprzednich generacjach z klawiaturą motylkową. Do tego te ich kwestionowane czujniki zalania (wilgotności). Najlepsze laptopi robi ta firma, która oferuje najlepsze wsparcie - elektronika nie jest wieczna i jak cały proces jest dobrze ogarnięty to klient będzie zadowolony.
To mi powiedzcie teraz po jakiego grzyba producent daje taki składnik żeby zeżarło procesor czyli naprawa nieopłacalna, koszt tego składnika groszowy w porównaniu do ceny latopa ,ja bym za nic nie dal elementu za pare złoty który psuje elementy za grube tysiące ,no ale takie teraz mamy czasy, wszystko sie robi by się psuło
Miałem dokładnie taką samą sytuacje jak na przedstawionym filmiku. Niestety laptop był po gwarancji. Dowiedziałem się od jednego z pracowników supportu ASUS'a, że naprawa będzie kosztować tyle co 80% wartości laptopa, co w moim przypadku jest równe 12 000 PLN. Uznałem, że to jakiś nieśmieszny żart, że sprzęt tak drogi nie jest objęty jakimkolwiek programem "ochrony" przed takimi sytuacjami, jak to na przykład ma miejsce w firmie DELL. Kiedy kupuje się u nich laptopa Alienware koszta wymiany płyty głównej wraz z jej komponentami to sumy około 1k - 3k pln (tego też dowiedziałem się od supportu ASUSA). Podsumowując, serdecznie odradzam kupno tak drogiego laptopa od firmy ASUS. Zostałem z klocem wartym grosze bez możliwości naprawy.
mam kilka lapków asusa, ostatni to pięcio latek . posiada ciekły metal cpu to 9750h z gpu 2070 często jestem w delegacji ale jak oglądam Wielkiego Elektronika i jak naprawia lapiki tej i innych firm to ja się pytam jak to jest możliwe i co ludzie robią ze swoim sprzętem. a gdziesz czytalem ze z prockami amd jest ciągły problem jeżeli chodzi o ciekły metal
Może ciekły metal odsysaczem do cyny by lepiej było ściągać? Albo strzykawką, ale z grubszą igłą. Niestety nie mam jak sprawdzić, tak sobie dywaguję :P
Bardzo fajny materiał video. Miło się oglądało. Łapa w górę! BTW, w moim 12-letnim laptopie MSI GT683 (z pozoru pancernym) ostatnio odcięło zasilanie, tak jakby karta graficzna przegrzewała się lub był problem z RAM, dyskiem SSD. Po otwarciu obudowy okazało się, że wyrwały się 2 metalowe tulejki umieszczone w płycie głównej, do których mocowany jest radiator procesora. To CPU łapał temperaturę i dlatego odcinało zasilanie. Pytanie do Was: jak te tulejki naprawić (tuż przy otworze w laminacie są zerwane)? Przykleić je klejem dwuskładnikowym, a od spodu dać plastikową podkładkę i krótką śrubkę, czy lepiej to oblutować cyną? Dodam, że producent MSI nie dał z tyłu mobo wzmocnienia w postaci "pająka". Wszystkie 3 tulejki umieszczone były pierwotnie w otworach płyty głównej. Z góry dziękuję za zainteresowanie moim tematem i pozdrawiam.
1. Zdjąć procesor z płyty oczyścić pady lutownicze sprawdzić czy jest zwarcie na kondensatorach.
2. Jeżeli jest zdejmować po 2, 3 kondensatory i mierzyć czy zwarcie ustąpiło (kondensatory w takim wypadku i tak do wymiany z względu na degradacje cyny). Oczywiście ustalić kroki naprawy z klientem może się okazać że procesor sprawny i wymaga tylko wymiany kondensatorów i rebalingu co i tak okaże się tańsze niż wymiana procesora na "nowy".
Używanie ciekłego metalu trochę przypomina mi wypełnianie sterowca wodorem. Też działało... do pewnego momentu.
Dokładnie. Tym bardziej że zyski są znikome przy problemach jakie to sprawia
Niemcy nie posiadali technologii otrzymywania helu wodór był jedyną alternatywą
I w takim przypadku Asus powinien z buta i bez dyskusji dawać nowego laptopa
No ale wymieniony przez Asusa miałby taką samą sytuacje z ciekłym metalem. Dlatego MSI stosuje PTM pewnie z tego właśnie powodu, że jest o wiele bezpieczniejszy
Od tego jest gwarancja producenta.
Był wcześniej otwierany, może to nie była główna usterka?
ewentyalnie nowe CPU z zastżezeniem że zamiast ciekłego metalu ma użyć np. termopada lub pastę
Ten ciekły metal to sobie właściciel nałożył a nie asus. Nawet widać pozostałości oryginalnej pasty zmieszanej z tym ciekłym wynalazkiem. Gdyby fabryka nakładała takie wynalazki z allegro to by zbankrutowała na reklamacjach. Po za tym jaki sens jest nakładać te wynalazek na CPU przecież to GPU ma większą moc. Właściciel chciał poprawić fabrykę i dostał nauczkę.
Dla zabawy możesz ściągnąć kondensatory wykazujące zwarcie i może nóż tylko one się uszkodziły
Na kondensatorach CPU jest korozja (degradacja lutu, tworzy się pseudo amalgamat czyli roztwór jednego metalu w drugim, najprawdopodobniej przez dodatek galu, to widać po tym jak spuchł lut od strony gdzie był zalany LM) wywołana przez ciekły metal, może wystarczy je przelutować. Amalgamat tworzy zwarcia (przy okazji zmienia właściwości lutu, spulchnia go i zmienia właściwości fizyczne w tym oporność), możliwe że przesiąka pod kondensatorami pomiędzy padami lutowniczymi tworząc zwarcia. Ten ciekły metal nie zawiera rtęci ale degraduje inne stopy metali, w tym lutowie.
a to nie jest czysty gal (Ga) ten "ciekły metal" ?
Właśnie chciałem się zapytać, czy może któryś kondensator na cpu nie robi zwarcia, jak dla mnie należy wylutować wszystkie na których rezystancja wynosi 0,8 Ω i dopiero na samych padach sprawdzać. Podejście do tematu trochę po łebkach / schematyczne, ale może za mało jeszcze wiem ¯\(ツ)/¯
@@ostrygubin Większość (albo i nawet wszystkie) zawierają gal, ind i cynę, w zależności od dobranych proporcji jest bardziej wydajny lub mniej, i może mieć różną gęstość.
@@ostrygubin Nie, to jest stop metali. Nazywa się Galinstan.
@ostrygubin To gal, ind i cyna. Wymyślono to jako zamiennik rtęci w termometrach, ale jakiś barani łeb wpadł na pomysł sprzedawać to jako super, hiper termo pasta.
#WielkiElektronik -> Szymon prawdopodobnie ciekły metal jest pod procesorem, zastanawia minie scena na 24:04 - widać na niej jak ciekły metal jest na kleju w dolnym lewym rogu procesora i mógł wpłynąć pod procesor robiąc zwarcie na padach lutowniczych
Dokładnie
Nie ma szans żeby w tamtym miejscu się dostał, na rogach jest klej, przez klej nie przejdzie, a z tego co widzę to nawet przed klejem dookoła procka jest jeszcze warstwa jakiegoś siuwaksu albo tak światło pada.
@@strajgerofficialtam jest w wielu miejscach ciekły metal,dziwi takie olanie tematu
@@techno9980Nie. Płytka cpu jest przyklejona do pcb na całej powierzchni termoklejem. Nic nie wpadnie pod płytkę cpu. Termoklej zwiększa przewodnictwo cieplne do pcb.
@@Lycras jest tylko na rogu przyklejone,poza tym ciekły metal jest jak woda mogło się dostać wszędzie. Nawet minimalne ilości zrobią zwarcie a tam takich minimalnych zwarć jest z 20scia
Tak się zastanawiałem jak ułatwić ściąganie ciekłego metalu i przyszły mi do głowy dwa pomysły.
Ciekły metal to głównie gal, czasami z dodatkiem indu. Temperatura topnienia to około 20 st. C, więc można było by go schłodzić, żeby stężał a potem zdjąć tą gumę. Użyłbym do tego przemrożonego w zamrażarce izopropanolu (który zamarza w -80 st. C, więc na pewno będzie płynny).
Drugi pomysł to amalgamacja. Do tego idealna była by taśma rozlutowująca wykonana z aluminium, jeżeli w ogóle taka istnieje, jeżeli nie - przewód aluminiowy lub jakaś siateczka. Aluminium wchłania gal i tworzy się z nich bardzo kruchy amalgamat. Potem tylko trzeba było by resztki czymś wessać.
Aluminium byłoby spoko ale tlenek na nim nie pozwoliłby zareagować. Jak oglądałem filmiki z niszczenia aluminium galem to zawsze musieli skrobać metal pod nałożonym galem żeby zeskrobać tlenki na powierzchni aluminium.
Ale bajorko ciekłego metalu, procek utonął. To jakiś thriller, serio :D
mnie w takiej sytuacji najbardziej by interesowało jak ciekły metal reaguje z innymi metalami , bo jak widać cynę z kondensatorów zjada
więc o ile metal nie wlazł pod procesor ja bym próbował wywalić wszystkie kondensatory, bo procek i tak jest na odstrzał i sprawdzić rezystancje po ich wywaleniu
ewentualnie zwarcie może być jeszcze pod metalową ramką
tak więc albo zakładamy że cały procek jest zepsuty i bez wymiany nie polecisz, albo profilaktycznie ściągnąć drania, i zdjąć z niego blachę i wszystkie kondensatory które albo są brzydkie albo wykazują zwarcie i sprawdzić czy zwarcie pozostaje
dla nauki czy struktura procesora jest odporna na ciekły metal czy nie, bo jest szansa że zwarcie jest poza rdzeniem np jeśli metal wlazł wewnątrz kndensatorów
Ciekły metal jest dość podatny na wyciskanie gdzie z czasem on ucieka z obszarów o nawiększym ciśnieniu. Derbauer o tym sporo opowiadał (a jest poniekąd autorem tego produktu). Pierwsze seryjne zastsowanie LM w laptopach miało swoje problemy ale teoretycznie to sobie usprawnili.
Podobnie miałem też w ASUS-ie po przejechaniu 2500km autem. Ciekły metal wylał się na jedną stronę płyty. Laptop zaczął się resetować randomowo po powrocie z wakacji...3-4 razy go rozkręcałem i czyściłem, zanim wrócił do normy. Właśnie z niego pisze teraz ten komentarz. Zastosowałem paste, ale grzał się ponad normę, wiec wróciłem do ciekłego metalu, a na wycieczki kupiłem ultrabooka.
Zmień na tego termopada co elektronik zakłada, zapomniałem jak się nazywa
PTM
@@davesstheplayer686 otóż to 😃
Czyli masz stacjonarnego laptopa - masakra człowieku zamiast kupić sobie za tą kasę dużo mocniejszego pc
@@adamkluska356a jak grać bez monitora, klawiatury, myszki? ;] po drugie może ceni sobie mobilność sprzętu ;]
Też jestem zdania że laptop samoczynnie się usmażył. Ciekły metal to fajny wynalazek gdyby projekty płyt głównych były inne. Napaćkali tego kleju tak by zrobić uszczelkę dla ciekłego metalu, a powinni robić wyżłobienie. Gdyby robili tak i potem lali by z umiarem ciekłego gluta terminatora laptopów to nawet mógł by działać. Łatwiej wymontować chłodzenie i trudniej coś zalać. Kondensatory i nóżki procesora też mogli by zalać dla bezpieczeństwa. Jak wymieni się grafikę to może zadziałał, a może trzeba by wymienić coś więcej. Termopady są najlepsze.
Panowie, a odsysaczem do cyny nie da rady tego "ciekłego metalu" zebrać? Czy to tym ręcznym/sprężynowym czy z elektr. pompeczką?
Skalpel siostro... 14:00 ssak siostro... faktycznie fajna by była jakaś pompka i słoiczek do odsysania tego typu nawet po taniości z kompresora od lodówki :)
Ludzie wy tak to komentujecie jakbyście nie wiem jakimi serwisantami byli jak nasz ukochany rząd. Obiecują a chuja robią tylko gadać potrafią. Szymon ma swój określony czas na na naprawę, i jeśli widzi i wie już, że z tym mu zejdzie bo kondki bo ciekły pod cpu to sami weźcie sprzęt i traćcie czas. Nie zapomnijcie, że jest dużo ludzi w kolejce którzy oczekują na naprawę swoich konsol czy kit wie czego. Jak Szymon będzie siedział dwa dni nad trupem i tak nie odpali to on przez swój stracony czas by zrobił 5 konsol. Taka prawda nie hejtujcie gościa, bo jest zajebisty. On wie co robi. To jest tak samo jakbyście w samochód trupa wrzucili worek siana a klient i tak Wam tych pieniędzy nie da. Proste. Bądźcie ludźmi nie zwierzętami. Pozdrów spox 😉
To się nie łapie na jakąś interwencje rzecznika praw konsumenta? Komputer ma ewidentną wadę konstrukcyjną.
Gdzie próba zwarciowa? Żeby ubić rdzeń, to musiałoby jakoś pechowo złączyć VCore z jakimś wyższym napięciem albo coś w tym rodzaju, tutaj raczej uszkodzenie jest na laminacie procesora. Oczywiście każda ewentualność jest możliwa przy takiej skali "powodzi", ale dać 0.7v i zobaczyć co świeci nie zaszkodzi. Dajesz, Spox! ;)
Daj se spokój z takimi radami. Jakbyś miał pojęcie o elektronice to wiedziałbyś, że żaden procesor po zwarciu napięcia z pinami nie ma szans na przeżycie.
Trochę późny komentarz ale: laptopy mają to do siebie, że całość ma trochę "flexa" i pracuje i się ugina. Czy to w transporcie, czy to przy nieco mocniejszym uciśnięciu klawiatury, itd. Nie wykluczałbym, że laptop tak właśnie popracował i gdzieś po prostu puścił klej przy uszczelnieniu. A potem wszystko dzieje się samo. Swoją drogą korzystanie z cieczy w czymś co z natury zmienia orientację, nie jest zbyt rozsądne.
18:05 Ty zerwałeś, nie musisz sprawdzać :D
No i skoro zerwał tamten, to juz daje do myslenia ze moglo zeżreć pozostałe kondy i może stąd zwarcie ;)
A czy plecionka miedziana nie sprawdziłaby się lepiej w zbieraniu ciekłego metalu?
Do usuwania tego gluta lepiej użyć plastikowych lub drewnianych narzędzi.
Cześć. Mam identyczną sytuację ze swoim Asusem. Niestety Asus nie uznał mi reklamacji i napisali że układ chłodzenia był rozkręcany co oczywiście nie miało miejsca. Spie*****li totalnie laptopy. Po cholerę ciekły metal w laptopie który jest noszony, przekładany itp. Jestem zmuszony iść do sądu z tą sprawą.
Rzeźnik z Kielc robi w galarcie :)
Cześć Spox. Mam małe pytanie: jakie środki polecasz do czyszczenia obudów laptopów (suche i wilgotne) ?
Do zbierania tego cieklego gow... Najlepsza jest odsysarka do cyny. A jeszcze lepsza odsysarka z agregatu od lodowki. Ma skubana ssanie 😊
według mnie to ewidentnie wada konstrukcyjna , chyba, że ktoś rozbierał, bo była mowa, że nasi tu może byli i nie złożył do końca poprawnie, nie docisłnął. Powstała luka i do widzenia. Może powinno być ostrzeżenie, że nie rozbierać procesor chłodzony ciekłym metalem. Może wystaczyło wszystkie kondensatory powymieniać :-)
Te pasty tzw ciekły metal powinny być zakazane w elektronice. Ja to zawsze wywalam i stosuję zwykłą pastę. "Ciekły metal" to gal, ind i cyna. Wymyślono to jako zamiennik rtęci w termometrach.
Zdecydowanie Asus ponosi odpowiedzialność za usterkę, każdy laptop można przenosić, od tego jest laptop. Mogę go zabrać gdzie chcę. Warunki gwarancji nie zabraniają przenoszenia.
Jak syn zdal na studia informatyczne kupilem asusa chyba Rog 14“. Pelen wypas. Laptop byl wiecej w serwisie niz na tych studiach. Ciagle wymiany plyty, aktualizacje. Nawet jedno zaliczeni oblal bo nie mial na czym pisac cwiczen z programowania. W koncu poszedl do zwrotu z tyt. Rekojmi (bylo szybciej). Jednym slowy tragedia, jeszcze klawisze odpadaly. Kupilem HP elitebooka 9 z gwarancja on-ste. Zero problemow. Tyle w temacie laptopow asusa.
Zbytnio nie ma co porównywać, bo zamieniłeś gamingowego laptopa na biurowego.
@@roxo1763 Każdy powinien działać prawidłowo.
tzn, że "gamingowy" laptop ma prawo być cały czas w serwisie?! bo mowa tutaj była o jakości a nie wydajności
Sposob na ciekly metal ;Pompa vacum ,zbiornik wyrownawczy zaworek i szczykawkaz igla .
19:00 - a po włączeniu zasilania - nawet błyska 🤣🤣🤣 a moze i nawet zaszczeka :)
To co polecasz? Wymieniać na termopady póki laptop działa ?
Możesz powiedzieć, jakiego miernika tu używasz? uni-t? ale nie wiem jaki model. dziękuję
Nadchodzi chyba era plasteliny w każdej dziedzinie
Popełnili wielki błąd nie przywracając do dziś możliwości odblokowania bootloadera w Zenfonach co obiecywali najdalej na wrzesień zeszłego roku. Wuj im w lufę...
Próba zwarciowa 1A z napięciem procka i termowizją zobaczyć gdzie się grzeje.
Myślę że producent tu jak najbardziej powonień to przyjąć na gwarancje. Ja bym sie jeszcze zastanawiał nad zdjęciem tych kondensatorów najlepiej wszystkich. Myślę że to nie taka czasochłonna akcja, a w imię ciekawości. Szczególnie że w minucie 24 wygląda to dosłownie jakby oderwanie tego kondensatora spowodowało ustąpienie zwarcia
Technologia idzie do przodu Asus powinno odpowiadać starsze laptopy były nie problemami zawsze działały a teraz idzie nowsze wersje i będą się psuły
W moim Asusie GX791L procesor od początku mocno się grzał. Na cpu zwykle było 95 stopni i czytałem że to normalne, dlatego nic z tym nie robiłem. Po 2 latach użytkowania wymieniałem pastę termiczną i ciekły metal. Okazało się, że ciekły metal musiał się już na początku rozlać(być może było go za dużo i jak się rozleje to ściąga metal z procesora i niewiele na nim potem zostaje i się grzeje). Po wymianie pasty i ciekłego metalu laptop się dużo mniej grzeje, temperatura CPU nie przekracza 85 st. C. W trybie performance i turbo. Pół roku minęło i na razie wszystko działa. Warto zaznaczyć że w moim jest i7 i nie ma widocznych elementów obok kości więc nie ma tam ryzyka zwarcia, a od reszty układu chroni gumowa uszczelka - więc jest to lepiej trochę zrobione niż tutaj. Mogę fotkę podesłać.
laptop jest urządzeniem mobilnym, czyli przenośnym, taka usterka, jeśli jej powód wynika z przenoszenia zaprzecza istocie laptopa
nie ugotowały się, tylko ciekły metal przereagował z cyną
Tak oglądam i się zastanawiam czemu z takim uporem daje się teraz ten ciekły metal wszędzie. To jest takie cholerstwo, że nie ma ani jak tego zdjąć, ani jak kontrolować, robi zwary, po jakimś czasie potrafi weżreć się w rdzeń lub/i chłodzenie i spiernicza grawitacyjnie jeśli tylko ma taką okazję. Żeby nie było, sam mam oskalpowany procesor w stacjonarce, ale moja płyta jest w poziomie i nie ma ryzyka, że ucieknie. Konsola stojąca w pionie czy Pc stacjonarny to już jest ryzyko a laptop, który jest przenoszony to tak jak widać rosyjska ruletka. Oczywiście, gdyby producent procesora przewidział, że ktoś będzie go zalewał ciekłym metalem, pewnie by go lepiej zabezpieczył a tak to mamy awarię.
w tym odcinku więcej sprzątania niż lutowania 😅
Takie rzeczy powinny być zabronione. Jeśli to rzeczywiście ciekły metal to być może gal albo rtęć. Oba metale mogę prowadzić do amalgamatu z aluminium, cyną, cynkiem czy ołowiem. A to nie tylko zniszczy elektronikę ale może poważnie uszkodzić elementy wykonane z tych metali. Podróż samolotem również z tym laptopem powinna być zabroniona.
Spox, jedna rzecz, na ktora chyba malo kto zwraca uwage, u nas w kraju sprzedaje sie glownie laptopy w obudowach biurowych, laptopy gamingowe tez maja tego typu delikatna obudowe, takie urządzenie najlepiej czuje sie leżąc na biurku, ile razy widziales laptopa z peknietym korpusem od podnoszenia 1 ręką? Ja wiele razy, dzieki za pokazanie ciekawego pacjenta, pozdro ;)
obudowa ma zerowe znaczenie
@@avix213pracuje obudowa to pracuje płyta sztywna częścią jest chlodzenie
Pewnie procek poszedł 3:33 to jestem :) Ps. walka w budyniu xD
Mogli zaaplikować conformal coating poza rdzeniem i potem zaaplikować ciekły metal - nie ma bata by po spłynięciu coś złego zrobił. No chyba, że wyciekłby jeszcze całkowicie poza CPU.
Mam HP Elite x2 1013 G3, gdzie fizycznie nie ma możliwości odpięcia baterii przed odłączeniem matrycy i na odwrót, nie da się podpiąć matrycy bez podłączonej baterii. Myślisz, że prędzej czy później przy otwieraniu się coś zewrze?
12:13 i zalamka, do tego momentu jeszcze jeszcze
Pracujesz jako zawodowa kosmetyczka, naprawiająca niedoskonałości cery trądzikowej.
🤣🤣🤣🫡
tu mamy z doczynieniem groźniejszym, z trądem, a nie trądzikiem :)))
@@piotrgott02024 trad wygląda zupełnie inaczej
@@nihilistycznyateista to była taka paralela mniej lub bardziej trafna :) Może masz lepszą?
@@piotrgott02024
paralela
1. «zestawienie cech analogicznych w rzeczach porównywanych»
2. «cechy podobne, analogiczne»
ponawiam mój komentarz - trąd wygląda zupełnie inaczej.
Ewentualnie, jak wolisz, nie jest ani trochę paralelne.
A paralelę niestety mam. Niedawno miałem operację i mniej więcej tak wyglądała źle gojąca się rana pooperacyjna. Aż 19 dni trzymano mnie w szpitalu, choć planowo miało być 4.
3:46 ja kiedyś z pośpiechu odpiąłem pod baterią ale jakieś szczęście głupiego że laptop wstał i nic mu się nie stało😂
To byc moze Rakowiecki ma ten sam problem z ostatniego odcinka. ;)
A nie wiem 🤓🙋♂️
A ja proponuję na termowizji zobaczyć czy sa tylko ugotowane kondensatory . Zasilanie cpu jest sprawne . Może jak by sie okazalo że tylko je trzeba wymienić?
Witam a ja mam pytanie czy ciekły metal można zebrać plecionką
widocznie w trakcie transportu metal byl jeszcze cieply gdy go przechylil i poszlo... wiec rada lepiej po wylaczeniu niech chwile odczeka ;d
#WielkiElekttonik- masz kompresor w serwisie to kup sobie narzędzie do odpowietrzania hamulców. Taki zbiorniczek z pistoletem i wężykiem. Myślę że mega ułatwi Ci to odsysanie ciekłego metalu 😀
25:16 Czy tam jest dziura w PCB koło kondensatorów?!
Ciekły metal reaguje mocno z niektórymi metalami. Może z cyną również. Posmarujcie ciekłym metalem aluminium a po 30 minutach zmyjcie go pod ciepłą wodą ;)
Myślę nad nowym Vivobookiem albo Zenbookiem, ale ciągle słyszę o ich marnej jakości. Póki co oni jedyni mają procesory AMD 370
Usuwanie ciekłego metalu - czy zasypka z np siarki nie zrobi roboty? Rtec a wiec tez plynny metal wchodzi w reakcje i tak sie ja bezpiecznie usuwa, siarka klasy chemicznej (99,99% czystosci) jest drobna jak puder i by mogla zrobic siarczek galu? To by trzeba sprawdzic. Pozniej odkurzacz i koniec a nie smarowanie po laminacie. Oczywiscie testy z CM na plycie do kasacji czy to miedzi nie niszczy czy lutowia... takie luzne przemyslenia do testu bo chemie mialem 3 dekady temu w szkole =D
Patrząc co ostatnio dzieje się z laptopami Asusa, coraz bardziej jestem w przekonaniu że zrobiłem dobrze wybierając innego producenta (który robi bardziej przemyślane i lepsze jakościowo laptopy) (przemyślane zwłaszcza pod kątem umieszczenia portów) To już nie te Asusy co kiedyś... Mój poprzedni Asus służył mi 13 lat.
wibracje przy transporcie ?
Jakiścik odkurzacz do tego metalu tsza opatentować.
Hej spox, może to żółte to, żel balistyczny?😂😂 Bo to rozwiązanie to taka bomba, że hoho😂😂😂
Hmmm a plynny metal miał być taki zajebisty. Mam tylko nadzieję że w ps5 nie będę miał takiego problemu. Jak skończy się gwarancja to podeślę konsole do Spoxa na wymianę płynnego metalu na termopad PTM albo Thermal Grizzly KryoSheet.
Czyli ciekły metal nie jest taki piękny jak go malują. Bardziej nadaje się do zastosowań stacjonarnych lub overclockingu a nie do urządzeń mobilnych.Ot taka myśl.
Jak nazwać tą czynność lifting? Pozdrawiam
Ta cyna na kondensatorach wygląda jakby weszła w reakcję z ciekłym metalem.
W trzech rogach silikon jest wyraźnie spłaszczony - tam widać, że dotykał układu chłodzącego. Ze strony gdzie był wyciek natomiast nie było wyraźnego wypłaszczenia. Jak dla mnie wada fabryczna - źle zaaplikowany silikon
Co ja teraz robię? - poprawiasz fabrykę 😂
A ja z innej beczki.Jakiego uzywanego laptopa z rtxem do lekkich gierek kupić aby właśnie były dostępne części i co by serwisant w razie czego włosów z głowy nie rwał.
------- SPOXU , MUSISZ SOBIE KUPIĆ JAKIŚ ODKURZACZ BARDZO MINI , gdzie wielkość dyszy będzie max 5 mm i wtedy go pozbierasz . Pozdrowienia z Podkarpacia !!!!!-------------------------------------------------------
MA odkurzacz centralny ( jeśli dobrze pamiętam) wystarczy kupić redukcję ( stopniową), do tego wężyk silikonowy, wciąć się w wężyk filtrem paliwa od motoroweru i styknie. Filtr paliwa będzie zatrzymywał ciekły metal.
Witam Iwgarr ma rację też zauważyłem krople ciekłego metalu po prockiem
Po co dają ten ciekły metal jak z tym tyle problemów?
Swoją drogą we wszystkich laptopach Asusa jest ten ciekły metal?
Thermal Grizzly Remove nie daje rady ?
Nic nie jest dziwne. Fizyka. Wystarczy zmiana temperatury i powstaje kondensacyjna woda
Ktoś korzystał kiedyś z serwisu Asusa w Polsce? Jeśli tak to nie muszę nawet nic więcej pisać. Jeśli nie, to sprawdźcie sobie kto je naprawia (jaki serwis) podczas gwarancji. Firma kogucik
Ideom budowy laptopa była chyba możliwość przenoszenia go z miejsca na miejsce. A tu nie dotykać nie przegrzewać nie pukać i ciekły metal... gdzie tu logika.😂.
Ja kupiłem asusa tuf a17 kilka dni nie używany nowy a bateria rozładowana, długi czas zaskakiwała matryca od włączenia 😂
Po obejrzeniu kilku takich filmów mam ochotę wymienić ciekły metal na ptm mimo, że laptop ma ok pół roku
Dobry pomysł 👈🫡
Dziwię się, że laptop nie poszedł na naprawę gwarancyjną... Może klient sam coś grzebał, chciał zmienić ten ciekły metal i stąd ta usterka.
windows sam z siebie wykańcza dyski, odkad przeszedłem na linuxa, z 6 lat temu nie miałem problemu z żadnym dyskiem, pozatym te archaiczne stuktury dysków w windzie, szkoda gadać
Ten ciekły metal wygląda jak po naprawie u pijanego "wujka elektryka" ..nie do wiary jak oni to mają pięknie spier...
A jakiej firm laptopy polecacie najmniej awaryjne MSI, DELL, HUAWEI, LENOVO a moze MACKBOOK
Macbooki mocno zależą od serii - były afery ze zbyt krótką taśmą LCD czy w poprzednich generacjach z klawiaturą motylkową. Do tego te ich kwestionowane czujniki zalania (wilgotności). Najlepsze laptopi robi ta firma, która oferuje najlepsze wsparcie - elektronika nie jest wieczna i jak cały proces jest dobrze ogarnięty to klient będzie zadowolony.
Razer blade
Tylko pod względem bezawaryjności i ewentualnej naprawy? Dell, dowolny model z gwarancją NBD.
Biznesowe zawsze najlepiej są wykonane ale stosunkowo drozsze
wszystkie i tak należą do tej samej korporacji blackrock/vanguard i są ciśnięte na postarzanie i maksymalizację zysku
Ciekły metal się zagotował ,;)
Normalnie Syzyfowe prace, moim zdaniem zamiast tego silikonu czy co to było to mogli dać kaptona i by lepiej było
Producent a właściwie konstruktor jest autorem tej porażki.
Czemu nie odsysaczem ten ciekły metal jak była taka kropa?
nowe sprzęty Technologia idzie do przodu żeby szybciej się psuło starsze laptopy nie mieli Nigdy tak się nie psuły
Z czymś takim to Asus w podskokach powinien zwrócić pieniądze albo wymienić na nowy i jeszcze przeprosić.
Z 4 lata temu kupiłem Asusa, który włączał się raz na 50 razy. Zwróciłem, I nigdy więcej Asusa nie kupię 😂
To mi powiedzcie teraz po jakiego grzyba producent daje taki składnik żeby zeżarło procesor czyli naprawa nieopłacalna, koszt tego składnika groszowy w porównaniu do ceny latopa ,ja bym za nic nie dal elementu za pare złoty który psuje elementy za grube tysiące ,no ale takie teraz mamy czasy, wszystko sie robi by się psuło
Miałem dokładnie taką samą sytuacje jak na przedstawionym filmiku. Niestety laptop był po gwarancji. Dowiedziałem się od jednego z pracowników supportu ASUS'a, że naprawa będzie kosztować tyle co 80% wartości laptopa, co w moim przypadku jest równe 12 000 PLN. Uznałem, że to jakiś nieśmieszny żart, że sprzęt tak drogi nie jest objęty jakimkolwiek programem "ochrony" przed takimi sytuacjami, jak to na przykład ma miejsce w firmie DELL. Kiedy kupuje się u nich laptopa Alienware koszta wymiany płyty głównej wraz z jej komponentami to sumy około 1k - 3k pln (tego też dowiedziałem się od supportu ASUSA).
Podsumowując, serdecznie odradzam kupno tak drogiego laptopa od firmy ASUS. Zostałem z klocem wartym grosze bez możliwości naprawy.
mam kilka lapków asusa, ostatni to pięcio latek . posiada ciekły metal cpu to 9750h z gpu 2070 często jestem w delegacji ale jak oglądam Wielkiego Elektronika i jak naprawia lapiki tej i innych firm to ja się pytam jak to jest możliwe i co ludzie robią ze swoim sprzętem. a gdziesz czytalem ze z prockami amd jest ciągły problem jeżeli chodzi o ciekły metal
Konkret 😮
Może ciekły metal odsysaczem do cyny by lepiej było ściągać? Albo strzykawką, ale z grubszą igłą. Niestety nie mam jak sprawdzić, tak sobie dywaguję :P
Tak, najlepiej się sprawdza strzykawka z igłą
To zdarza się coraz częściej .
PRODUCENT POWINIEN WYMIENIC LAPTOPA NA NOWEGO JESLI PLYNNY METAL SIE ROZLAL OD TEMPERATURY. PROCESORA I ZROBIL ZWARCIE NA KONDENSATORACH.
Zdjąć procek. Zobaczyć co jest pod spodem.
To co odwala asus z nienaprawialnością...... Nie chcę żadnych asusów
Może odsysarka do cyny by dobrze zbierała ciekły metal?
Bardzo fajny materiał video. Miło się oglądało. Łapa w górę!
BTW, w moim 12-letnim laptopie MSI GT683 (z pozoru pancernym) ostatnio odcięło zasilanie, tak jakby karta graficzna przegrzewała się lub był problem z RAM, dyskiem SSD. Po otwarciu obudowy okazało się, że wyrwały się 2 metalowe tulejki umieszczone w płycie głównej, do których mocowany jest radiator procesora. To CPU łapał temperaturę i dlatego odcinało zasilanie.
Pytanie do Was: jak te tulejki naprawić (tuż przy otworze w laminacie są zerwane)? Przykleić je klejem dwuskładnikowym, a od spodu dać plastikową podkładkę i krótką śrubkę, czy lepiej to oblutować cyną? Dodam, że producent MSI nie dał z tyłu mobo wzmocnienia w postaci "pająka". Wszystkie 3 tulejki umieszczone były pierwotnie w otworach płyty głównej. Z góry dziękuję za zainteresowanie moim tematem i pozdrawiam.
Przylutować cyną ołowiową i będzie git. Cyna bezołowiowa jest krucha, dlatego Ci to puściło.