A legjobb film és a legjobb rendező kategóriában Oscar-díjas filmek minősége 1960-tól napjainkig

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 фев 2025

Комментарии • 62

  • @profemeritus534
    @profemeritus534 2 года назад +15

    Értem én, hogy a triónak nézőként a művészi érték van előtérben, de az Oscart a filmszakma adja a filmszakmának, s így aligha nem bocsánatos bűn, ha figyelembe vesznek mondjuk olyan szakmai kérdéseket, hogy mennyire pepecs munka volt a korai vizuális effektek létrehozása vagy egy musical hangjai, sminkje, kösztümei. Ezek külön-külön aldíjak is, de a legjobb filmbe is beleszámítanak - sőt, el is vihetik azt a címet, ha annyira forradalmiak a technikai megoldásaik. Van, hogy fontosabb, hogy ki tudott egy új kameratípust használni, mint az, hogy melyik film mélyenszántóbb társadalomkritika.
    Mikor a Chicago kapott Oscart az nem annak szólt, hogy mennyire jó film, hanem egy noszogatás, hogy "Kedves rendezők, alig használtok új zenéket a filmjeitekben miközben Hollywood tele van munkanélküli zenésszel, legyetek szívesek több zenés filmet illetve filmzenét gyártani, ha kell az Oscar." - s amúgy igazuk is volt, mert elég szánalmas, hogy mennyire túlhasználják a rendezők a legnépszerűbb betétdalokat. A Csillagok Háborúja vagy a Gyűrűk ura sem feltétlen volt önmagában egy nagy érték, de George Lucas és Peter Jackson rendezői munkája egy egész segédiparágat hozott létre ami azóta filmuniverzumok tucatjait ontja, ebben a kontextusban meg rettenetesen fontos filmtörténeti mérföldkövek.

  • @GeeBence
    @GeeBence 2 года назад +1

    Köszönet a kiváló filmek felidézéséért.

  • @brandistocker
    @brandistocker 2 года назад +12

    Szerintem a Taxisofőr jobb film, de igaz, hogy a Rocky nem csak mint film, hanem önmegváltás is. De a Taxisofőrt, pont a zenéje, hangulata miatt, őszinte nyers, keserű, visz mindent!

  • @Blackwingsss
    @Blackwingsss Год назад +4

    18:00 Elsőre nem volt könnyű az Űrodusszeiát befogadnom 2015-ben, de aki másodszorra sem lát benne valamit, annak semmi érzéke a szkifi-hez.

  • @johngerygooz3251
    @johngerygooz3251 2 года назад +10

    Anno végighallgattam a Hét Mesterlövészét, és nagyon jól jön annyi év után ilyen jellegű tartalom.
    Edit: Anno Puzsér dícsérte a My Fair Ladyt...
    Edit 2: És savazta a Becéző Szavakat...

  • @doncsimester6723
    @doncsimester6723 2 года назад +1

    2009: Az út. Köszönöm a figyelmet.

  • @Tyler-Durden123
    @Tyler-Durden123 Год назад +2

    A bárányok hallgatnak minden idők legjobb thrillere, teljesen megérdemelten kapta meg az Oscar-díjat.

  • @nedrasorai
    @nedrasorai Год назад +2

    Az animációs film kategória remekül mutatja, milyen beszűkült, belterjes kör is az, amiből válogatnak. Minden évben legalább egy, ha nem három-öt anime születik, ami az Oscaron támasztott elvárások szerint simán kenterbe verné szinte az összes jelöltet. Kicsit aranyos és mulatságos, hogy nyugaton most mennyire oda és vissza vannak, hogy van egy Pókember, irány a pókverzum és egy Csizmás, a kandúr 2, amit elalélva emelhetnek piedesztálra (megjegyzem jogosan, mert tényleg remek alkotások), miközben ezt a szintet már 10-15 éve is voltak animék, amik hozták. 😃
    Ui.: Egy Monster, Parasyte, Ergo proxy, Serial experiments of Lain, Made in Abyss, vagy Shinsekai yori (tudom, hogy sorozatok) önmagában lenyomja a jelöltek 90%-át mind a mai napig.

    • @gergelykorody690
      @gergelykorody690 Год назад

      Jaja, konkrétan az animék szinte minden zsanramûfajon belül fel tudnak mutatni legalább egy alkotást ami kihívhatja bármelyik holywoodi csúcsterméket.
      A Monsternél jobb alkotás amúgy született valaha dráma/thriller/krimi zsanrában?

    • @Szabbej
      @Szabbej 4 месяца назад

      Évek óta ott figyel a Monster a megnézendő listámon. Most meggyőztetek 😄

  • @gabor6259
    @gabor6259 2 года назад +66

    Puzsér megint nem mulasztotta el fikázni A gyűrűk urát, én pedig nem mulasztom el elmondani, hogy mennyire nem értek vele egyet.

    • @betasector
      @betasector 2 года назад +7

      És?

    • @danielsolti3618
      @danielsolti3618 2 года назад +2

      Egyetértek. Ott az utolsó három évtizednél 90-estől kezdődően azért volt 1-2 pont ahol felhúztam a szemöldökömet. Pár filmet szerintem meglepően felmagasztalnak és lehurrognak, ugyanabból a sznobizmusból fakadóan.

    • @tgzsolt
      @tgzsolt 2 года назад +8

      A gyűrűk ura sztoriját a Shop stopban összefoglalják egy félmondatban. Mint látvány viszont korszakalkotó volt.

    • @danielsolti3618
      @danielsolti3618 2 года назад +5

      @@tgzsolt szeretem a Shop Stopot és Kevin Smith filmjeit, de ne egy "bugyuta vígjáték" legyen mértékadó már a Gyűrűk ura megítélésének tekintetében. Pláne abban az összevetésben teljesen komolyan vehetetlen, hogy a Star Wars (amit szintén nagyon szeretek) bármilyen vonatkozásában is komolyabb alkotás lenne mint a Gyűrűk ura. Egyébként ebben a tekintetben nekem a Robi sem hiteles. Mert amennyire nem győzi ekézni a Gyűrűk urát, úgy dicséri túl nem kis elfogultsággal a (klasszikus) Star Warst. Mondom mindezt úgy, hogy én mindkettőt szeretem. De amíg az egyik egy irodalmi életmű csúcsteljesítménye, addig a másik, jól bevált hollywoodi zsanérek, stílusos és kreatív összeollózása.

    • @tgzsolt
      @tgzsolt 2 года назад +3

      @@danielsolti3618 abszolút igazad van, csak a történet mélységet akartam érzékeltetni. Én sokat vártam anno tőle és örültem volna ha nem a látvány a hangsúly hanem történnek nagyobb karakterfejlődések, drámák. Ugyanez egy realisztikus világban nem biztos hogy ennyire érdekes lett volna. Talán a Starwarst azért szereti jobban Robi is (én is) mert ott vannak komoly jellemfejlődések, némi konyha filozófia, és a maga korában döbbenetes volt az a látványvilág.

  • @illeskornel1511
    @illeskornel1511 2 года назад +9

    Azért Billy Wilder kapcsán meg lehetett volna említeni pár zseniális művet. Az Alkony sugárút igen erőteljes Hollywood kritikája, a Gyilkos vagyok, ami szintén egy marha erős film-noir. Vagy ott a szerintem valaha volt legjobb függőséget feldolgozó film, a Férfiszenvedély.

    • @ickwick
      @ickwick 2 года назад

      naEZ ❤️❤️❤️

  • @leventeferenc1803
    @leventeferenc1803 24 дня назад

    1:25:25 Érdekes, hogy elenyészőek az olyan vélemények, akik végignézték a La La Land-et és nem tetszett nekik. Mindig olyan emberekről hallok, akik kikapcsolták, belealudtak. Úgy persze, hogy nem jön át. Az elején engem is taszított, nem vagyok egy musical kedvelő. Viszont időt kell adni annak a filmnek, hogy szép lassan átformálja saját magát egy anti musicallé. Dramaturgiailag, filmnyelvileg is. A végére csodálatos élményben lesz része az embernek

  • @agneseodannemill5602
    @agneseodannemill5602 2 года назад +3

    1:07:50 Szerintem pedig a Hetedik kezdte a rázkódó kamera megoldást az üldözéses jelenetnél.🤔

    • @zsoltkappel
      @zsoltkappel 2 года назад

      Hol van a Hetedikben pov felvétel? Mert hogy erről beszél Oszi

  • @istvanbalazsy4167
    @istvanbalazsy4167 2 года назад +5

    A West Side Story teljesen jelentéktelen? Ti hol éltek?

  • @tgzsolt
    @tgzsolt 2 года назад +3

    Jó kis összefoglaló volt! Miért kell minden évben egy filmnek nyernie, és miért kell feltétlen nyertesnek lennie? Valszeg azért van így mert a tömeg ezt érti: ki nyert, de igény lenne egy nívós dijazasra ahol lehet hogy egy évben senki se nyerne de lehet hogy többen is. Last of Us kritikát terveztek?

    • @tgzsolt
      @tgzsolt 2 года назад +2

      Off topic de hasonló baj van a Nobel díjjal is pedig az kevésbé szól a politika/pénzről.

  • @brandistocker
    @brandistocker 2 года назад +8

    Stephen King : Stand By Me - hatttttttttttalmas film!!!!!! Igazad van Oszi, fura, hogy a ponyvasztori gyáras néha milyen mélyen tud alá felemelni az emberségnek ;)

  • @gergoarpasi5721
    @gergoarpasi5721 2 года назад +6

    Birdman szerintem is az egyik legszebb.

  • @peterpwn4311
    @peterpwn4311 2 года назад

    Bulcsu! kerlek nem tudnal egy video vagy hanganyagot akar vitakent akar barmikent a Spektakulum tarsadalmarol? nagyon adna

  • @TheMrLapidus
    @TheMrLapidus 2 года назад

    Gimnazista-egyetemista koromban nagyon rászoktam a mozizásra. A mozi ünnep akkoriban virágzott és hihetetlen mennyiségű filmet néztem meg szinte válogatás nélkül, de volt róluk véleményem, kedvencek, stb. tényleg élveztem. Erre elindult valami mozis kvízjáték valami Puzsér nevű figurával, aki valami olyan szlogennel indított, hogy te a filmhez veszed a kukoricát, vagy a kukoricát a filmez?! majd az első kérdés, amit hallottam, hogy a sorfőrjében a Miss Daisy sofőrnek milyne színű volt valami ruhadarabja?
    Na itt telt be a pohár, hogy ez mégis hogy a pitébe az alapköve a filmszeretetnék és ha ezt a látszólag teljesen ostova részletet nem tudod, akkor mégis mi az hogy hülye vagyok a mozihoz?! (mert ugye akkor én a kretén vagyok, aki csak kukoricát akarok enni). Konkrétan azóta sem mentem moziba, csak ha valami baráti társaság erőszakoskodott vele.

  • @gergoarpasi5721
    @gergoarpasi5721 2 года назад +2

    Sziasztok! Ha már végig az egekig magasztaltok, meg lehordotok filmeket, akkor a politikiai meg társadalmi vonatkozásokon kívül beszélhetnétek pár szót az adott filmekben látható képekről is, mert az sokszor fontosabb szempont ebben a művészeti ágban mint a másik két korábban említett dolog.

    • @rcs2003
      @rcs2003 2 года назад +1

      Nem fontosabb. A kép "csak" eszköz.

    • @gergoarpasi5721
      @gergoarpasi5721 2 года назад +3

      @@rcs2003 igen, a filmművészet eszköze, mint a festményeknek az ecsetvonások. Kicsit félrevezetőek, hiányosak ezek a "leírások". Olyan mintha festményekröl beszélnének csak az alapján hogy mi a festmény témája.

    • @rcs2003
      @rcs2003 2 года назад +2

      @@gergoarpasi5721 Mégis mi más alapján lehetne értékelni bármilyen művészeti alkotást? "Jól néz ki oszt ennyi, nekem nincs igényem egyébre", minden tartalom nélkül? Ezt te se gondolhatod komolyan. Ez maga a Tiktok világa. A színes-szagos nagy semmi.

    • @gergoarpasi5721
      @gergoarpasi5721 2 года назад +5

      @@rcs2003 A film mozgókép, képekből áll, igaz, hogy van hozzá hang is, de mégis mozgókép. Ezért, ha arról beszélünk, hogy milyen egy film, az elmesélt történet (ami itt szinte kizárólagos jelentőséget kap) az által "nyer értelmet", hogy a filmes eszközöket hogyan használják a film készítői. Például, hogy mernek-e mutatni valamit 2017-ben több mint 20 másodpercig, vagy milyen fényben mutatják meg a történéseket, el lehet-e hinni, hogy amit látunk azt komoly szándékkal tárják elénk, vagy hülyének néznek, a képek komponálása során figyeltek-e arra, hogy a kép legyen valamilyen kapcsolatban azzal ami történik, nagy látószöggel vesznek fel egy érkezőt, vagy tele objektívvel egy olyat, aki éppen hazudik, mi az amit megmutatnak a képen, és mi az amit ránk bíznak. Ezen kívül sok eszköz van aminek nem sok köze van társadalmi vonatkozásokhoz, mégis erősen befolyásolják azt, hogyan ítélek meg egy filmet. Azt hiszem András Ferenc mondta, hogy, amikor gyerek volt azt hitte, hogy az operatőr csinálja a filmet, most hogy már öreg ember tudja hogy ez tényleg így van. Kicsit lehet hogy elbeszélünk egymás mellett. Egy autóparkolóban játszó gyerekpár történetét is el lehet mesélni úgy hogy az film legyen, Jézus történetét is el lehet mondani úgy, hogy egy giccses kamu legyen belőle.

  • @tuttifruttianya3761
    @tuttifruttianya3761 2 года назад +6

    Megnyugodtam, hogy nem velem van a baj, hogy nem tetszett a Nagyitás, semmit se értettem belőle.

  • @Barkas18O
    @Barkas18O 2 года назад +2

    Szerintem egy kultikus film a Holt költök társasága és én nem láttam mögé semmi negatívat és a Született július 4. sem rossz nem oszkárdíjasan jó, de nem is olyan szar. A farkasokkal táncolónak ha nem nézed a politikai szinezetét ami nekem valahogy összejött egy korszakot reprezentáló film az indián regény/film. A Telma és Luis egy max oké film nem egy külösebben jó fil ellmben a bárányok halgatnakkal és ne az legyen az ellenérv, hogy Hickok nem kapott mert attól nem lesz rosszabb.

  • @mihailovazina1441
    @mihailovazina1441 2 года назад +1

    Hú,de nem értek egyet. Én pl. nem az alapján választok filmet,h nyert e Oscart vagy sem. De attól még lehet jó egy film mert díjat nyert ahogy egy színész is lehet kiváló mert Oscart nyert, sőt! Nem kéne színészeket leírni emiatt.

  • @1967ildi
    @1967ildi 2 года назад +1

    Mikor mi a "trend" melegek, feketék, kisebbségek jogai, menekültek, éhező gyerekek..... stb. Aki az adott témában gyárt filmet az adott évben, nagy valószínüséggel oszkár díjat kap, függetlenül a művészeti értékétől. Sajnos.

  • @zoltanferenckiss1095
    @zoltanferenckiss1095 Год назад

    Mitől is olyan jó a "Rocky"? Paul Newman játszotta pár évvel korábban, Stallone meg ellopta a forgatókönyvet - tádámm, plagizálás díjat érdemel.

  • @bencekovacs2236
    @bencekovacs2236 2 года назад +7

    Jopar eve az oscar dijnak semmi jelentosege szamomra... nehany zsido eldonti hogy neki melyik film tetszett es lehetoseg zsido film legyen vagy melegek es feketekrol szoljon

  • @Betonoszlop
    @Betonoszlop 2 года назад +1

    Az amerikai filmgyártás egyértelműen eltolódik a látványvilág díjazásában a történettel szemben, mégis az hogy a kultúra átköltözött volna a videojátékok világába sztem ostobaság, mondjon nekem valaki olyan év játékát ahol maga a sztori érdemelt volna Oscar díjat. Ha ez így lenne, évről-évre jönnének az Oscar díjas az év játéka filmadaptációk.
    Az ma embere már nem vágyik mélyreható társadalmi elemzésekre mint régen, mivel a világ mára annyira nyomasztó hely lett, hogy leginkább menekülni szeretnénk belőle, ezért is törtek előre a Sci-fi és Fantasy filmek.
    Kár hogy ez így van, mert ha valami mélyreható problémafeltáró filmet szeretnénk, akkor jelölve lehetne például egy olyan mű, ami szembesíti a nézőt az amerikai filmgyártás történelme során egyébként máig előforduló állatkínzásaival, mint pl, a Gyűrűk Ura gyártások során tömegesen elpusztított lovak, vagy PI élete során digitális mintaként használt tigris vízbe fullasztása.
    Természetesen ha lesz is ilyen mű valaha, soha nem lesz jelölve.

    • @rcs2003
      @rcs2003 2 года назад +1

      "Az ma embere már nem vágyik mélyreható társadalmi elemzésekre mint régen" - megsúgom hogy régen sem vágytak az emberek tömegesen erre. Pontosan ugyanúgy voltak felszínes és mélységet kereső emberek mint ma. Nem változott sem a közönség összetétele, sem a felhozatal ilyen szempontból.

    • @balazs302
      @balazs302 12 дней назад

      A Witcher 3, a last of us(II),batman arkham city, far cry 3 és lehet rosszul tudom de a Bioshock 1 volt év játéka, és ezek szerintem kaphattak volna oscart, de tény hogy a játékok világában nemigen a storyt díjazzák főleg manapság, komoly story játékok mint pl a SOMA, Visage vagy Amnesia a machine for pigs teljesen méltatlan polcon vannak...

  • @brandistocker
    @brandistocker 2 года назад +2

    Fura, hogy nem lett említve a szállakakukk

    • @tuttifruttianya3761
      @tuttifruttianya3761 2 года назад +6

      Emlitették, pozitívan

    • @brandistocker
      @brandistocker 2 года назад +2

      @@tuttifruttianya3761 akkor csak nekem maradt ki. Megnyugodtam, köszi :D

    • @Kevely978
      @Kevely978 2 года назад +1

      biztos nem volt?

    • @AdamXJ
      @AdamXJ 2 года назад

      33:22 -nél