Obiektywy Canon EF na APSC i na pełnej klatce - jaki kadr robią, jakie zdjęcia robią?
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- Obiektywy Canon EF na APSC i na pełnej klatce - jaki kadr robią, jakie zdjęcia robią? Jakie zasady zastosować przy używaniu obiektywów Canon EF na aparatach APSC a jakie na pełno-klatkowcach.
Super technicznie
Pomocne przykłady, nie spodziewałem się, że aż tak znaczna różnica jest miedzy 50 mm na FF i APS-C.
Wreszcie ktoś pokazał różnicę w praktyce a nie tylko w teorii dla osób tzw. wzrokowców to nieoceniony materiał..Pozdrawiam
Ja wierze, ze prawdziwi fotografowie to wzrokowcy. Teorie zostawiamy dla „ekspertów” naukowej terminologii fotograficznej 😁😝
Wzrokowcy to dotyczy pamięci dużo ludzi ma pamięć wzrokową i to miałem na myśli piszę tak na wszelki wypadek.
Zgadza się. Też tak bym to opisała:)
Mega super poradnik ❤
Wspaniały wykład odnośnie doboru obiektywów.Jeżeli chodzi o mnie uwielbiam fotografować starymi obiektywami gdzie wszystko ustawiamy manualnie a które dają wspaniałe efekty których nie uzyskamy współczesnymi obiektywami.Współczesne obiektywy 35mm jak i 50mm stałki także posiadam i też używam w zależności od wykonywanej pracy.
Kolejna porządna lekcja praktycznej wiedzy, bardzo dzięki posiadam 77D wiec porady się przydają.
Wspanialego urlopu życze
Jak zwykle ciekawy i bardzo pouczający film . Dziękuję i pozdrawiam !!!
Podziwiam zawsze super materiał👍
Można też naodwot. Ja do Canona 5d mark 2 zakładam niekiedy Tamrona 10-24 pod apsc. Od 15-24mm mozna normalnie fotografować mam ultra szeroki kont widzenia na nim bo 15mm na pełnej klatce robi robotę. Od 14mm i poniżej zaczyna za zaciemniać na czarno boki aż po owalny kształt przy 10mm.
A jeśli mam obiektyw pelnoklatkowy założony do apsc to jaki może być najdłuższy czas otwarcia migawki to co pisze na obiektywie czy razy 1,6
obiektyw 50mm i na FF i na crop to nadal to samo 50mm :) ogniskowa na cropie sie nie zmienia :)
Po polsku to się nazywa pierścień pośredni 😊 jest stosowany przy fotografii makro. Zakłada się go pomiędzy aparatem a obiektywem 😊
Dzięki, nie miałam pojęcia jak to się nazywa po polsku :)
cześć. mam pytanie. Czy mogę założyć obiektyw tokina 11-20 f2,8 (w opisie obiektywu napisane że dedykowany do aparatów apsc mimo że ma czerwoną kropkę z boku) do canona 6dm2. Przyznam szczerze że założyłem i oprócz winietowania w zakresie od 11 do ok16mm ( z fimowaniem jeszcze lepiej) nie zauważyłem nic złego, ale może jest coś czego nie widać na pierwszy rzut oka albo nie wolno i koniec.
Jak ma czerwoną kropkę - to można złożyć. Winetowanie jest oczywiście z powodu założenia obiektywu APSC na pełną klatkę.
Bardzo dziękuję. Ps. Pani filmy są dla mnie bardzo przydatne. Krótko i na temat . Pozdrawiam.
Mam pytanie jaki obiektyw poleca pani do vlogowania do canona 250d
Albo Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM albo EF-S 24mm f/2.8 STM (ja go mam założonego na 77D w odległości około 1.5 m od mojej twarzy kiedy filmuję nagrania na ten kanał, więc widzisz jaki kadr on daje.
@@elwirastadnik dziękuje za odpowiedź i tak posiadam już canon 18-55mm i jak dla mnie jest zbyt bliski i zastanawiałem się nad zakupem canon 15-85mm lub canon 17-55 .
Chyba wybiorę canona 15-85mm
f/3.5-5.6 EF-S.
Z powodu takiego że do nagrywania z ręki 18 lub 17 jest zbyt bliska
Dlatego 24 mm jest dobre, może właściwie najlepsze. 18-55 i 15-85 jest powtórzeniem tego, co już masz z jedynie dodatkowym większym zoom w 15-85 ale tylko po 55. Nic nie zyskasz do vlogowania tym obiektywem. Nie wiem jaki dystans zakładasz ze będziesz chciał mieć pomiędzy twarzą a kamerą. Ustaw sobie dla proby 18-85 na 24 mm i zobacz jaki kadr osiągasz. Twój wybór, twoje pieniądze. Powodzenia:)
@@elwirastadnik Dziękuje za rade :)
Nie wiesz może które obiektywy są tansze do pełnej klatki czy do ABSC ?
To zależy od producenta i od F nominalnego.
To co by pani mi poleciła na tą chwilę do R10 takiego jasnego, szerokokątnego pod krajobrazy i nie za drogiego. Może być uniwersalny ale z przewagą fotografii krajobrazowej. Bo dopiero zaczynam przygodę z fotografiom a mam tylko ten kitowy obiektyw RF 18-150 i przy tego rodzajach zdjęć wypada bardzo słabo. Albo ja nie umiem fotografować. Zastanawiałem się nad 50, 28, 24, 35 który był by lepszy. a może coś innego.
Ok, ale powiedz najpierw ile lat robisz zdjęcia?
@@elwirastadnik Aparatem 2 miesiące telefonem z 5 lat. To jest mój pierwszy aparat. Chodzi mi też o taki obiektyw żeby te zdjęcia wychodziły dobre prosto z puszki ponieważ na tym etapie mojej fotografii nie chcę się jeszcze bawić w obróbkę zdjęć, te programy na razie są dla mnie zbyt skąpilikowane.
RF 18-150 jest bardzo dobrym wszechstronnym obiektywem i dobrym (bo szerokim 18mm) do krajobrazu. To twój brak umiejętności (bo robienie zdjęć telefonem nie liczy się, sorry) powoduje, że nie wiesz jak z niego korzystać. Ustaw na ogniskową 18 mm, nie zoomuj, i rób przez 1 tydzień tylko zdjęcia przy użyciu tej ogniskowej 18 mm w opcji priorytetu Av. Różnice wynikające z rożnego otwarcia przesłony (ciemniej, jaśniej) koryguj zwiększeniem ISO. Jakby co, to na mojej www masz info na temat indywidualnych lekcji ze mną.
@@elwirastadnik Ok dziękuję za informację, poćwiczę jak pani piszę oczywiście. Ale potrzebuję jeszcze drugi jakiś jaśniejszy obiektyw stałoogniskowy żeby mieć jakieś porównanie. Tylko pytanie który pod tą matrycę.
@@tomekplewinski9940 canon RF 16 mm f2.8 STM
a u Ciebie to znaczy gdzie?
Nie używa Pani polskiej pięknej terminologii fotograficznej. Kwestie techniczne niekiedy zbyt Pani upraszcza, co może wprowadzać widza w błąd. Ale oglądam kwestie praktyczne z zainteresowaniem. Pozdrawiam ❤. Marek
Nie używam i pewnie nie będę. Skomplikowane terminologie trzymają ludzi z daleka od nauki fotografii. Bełkotu i slangu fotograficznych teoretyków tu na tym kanale nie toleruję. Cieszę się że się ogląda z zainteresowaniem.
35mm nie da nam 56mm :) to caly czas bedzie 35mm... obiektywowi nie zmienia sie ogniskowa a jedynie kąt widzenia i nic wiecej :) a to nie jest to samo :)
ruclips.net/video/kGvy8XpVWzs/видео.html
Bije Pani na głowe tych wszystkich gagatków o fotografii.