Ja używam tego zaworu aby połączyć zasobnik podłączony do kotła na paliwo stałe i elektryczny przepływowy ogrzewacz wody. Celem było włączenie się przepływowego ogrzewacza wody w sytuacji gdy skończy się woda w zasobniku. Zawór rozwiązał problem rewelacyjnie - polecam
@@mieczyslawjankowski8948 tu niestety ale grafiki nie wstawię ale spróbuj wytłumaczyć: Ciepła woda z zasobnika CO idzie trójnik i 1 koniec idzie do zasilania przepływowego ogrzewacze wody a 2 koniec trójnika na zawór termostatyczny na wejście "zimnej wody" . Z przepływowego ogrzewacza wody wyjście gorącej wody idzie do zaworu termostatycznego odznaczonego "gorąca woda". Natomiast wyjście z zaworu termostatycznego idzie na cały dom jako ciepła woda. Zasada działania polega na tym że jeśli temperatura wody z co jest wyższa niż ustalona na zaworze termostatyczny to idzie prosto z zasobnika CO. Natomiast w momencie kiedy spadnie poniżej wodą jest przepuszczana przez przepływowy ogrzewacz wody, który dogrzewa ja do wymaganej temperatury.
Same konkrety. Przyznam się szczerze, że nie wiedziałem co to pułapka cieplna i po co stosować. Tak trzymaj Tomek odcinki coraz ciekawsze! Już 2 kolegom opowiadałem o Twoim kanale.
Jeżeli mam w domu 1600m podłogówki jaki zawór wybrać? Wg karty dobory największa ilość ro 1200m - czy podzielić wtedy podłogówkę na 2 obiegi (2 pompy) a pompe zamontowaną w pompie ciepła używać tylko do ładowania bufora?
W takiej sytuacji można podzielić podłogówkę równomiernie na dwa obiegi (2 pompy obiegowe) np. po 800mb rury i zastosować ATM 761. Wtedy można pompę obiegową z pompy ciepła użyć do ładowania bufora ciepła. Można też zastosować grupę pompową PrimoTherm K180-2, która jest w stanie obsłużyć do 2000mb rury. Link do produktu poniżej: afriso.pl/katalog-produktow-afriso/i-1-01-a-grupy-pompowe-primotherm-k/7783720-grupa-pompowa-primotherm-k-180-2-dn25
Dobór Kvs do liczby punktów poboru - czy to jest założenie max ilości otwartych w jednym momencie, czy w jakiejś części, czy ogólnie podpiętych punktów, niezależnie od tego czy są otwarte, czy nie?
Jakoś nikt dawniej nie montował mieszaczy i każdy żyje. A w tym filmiku poziom co najmniej armagedonu. Do ustawiania temperatury jest bojler. Ustawiasz 35 stopni i po kłopocie. A jak ktoś grzeje wodę do 90 stopni to chyba jakiś głupek. Do tego sama bateria jednochwytowa w pozycji środkowej to średnia temperatura, w lewo zimna, a w prawo zależnie od tego ile ustawimy na bojlerze. Taki zawór ma sens jeśli nie posiadamy boilera a tylko wymiennik ciepła i tam go montujemy. Czasem mam wrażenie że obecna technologia to jakieś laboratorium a nie instalacja domowa :)
Chce zamontować ten zawór do ogrzewania podłogowego. Zamiast zagięcia rury zasilającej chce zamontować zawór zwrotny. I teraz pytanie. Czy zawór zwrotny ma być przed, czy za zaworem termostatycznym? Wydaje mi się, że przed zaworem termostatycznym
Witam Czyli u mnie instalator się nie popisał, bo zastosował zawór 1,6 m/h a mam dom 140 metrów, niestety nie wiem jaka ilość rurek została zastosowana, czy możesz mi napisać jaki kupić zawór aby ta przepustowość była odpowiednia? Musi on spasować w śrubunki po starym zaworze
Do podłogówki ze względów bezpieczeństwa zalecamy stosowanie wyłącznie zaworu ATM z zakresem 20-43 stopni, natomiast technicznie można wykorzystać zawór o wyższym zakresie temperatur. Należy tylko zwrócić uwagę, aby na instalację nie podać zbyt wysokiej temperatury.
Dobranie zaworu o zbyt małym Kvs spowoduje niedogrzewanie instalacji (zawór będzie dławił przepływ). Dobranie zaworu o zbyt dużym Kvs, może spowodować trudności z precyzyjną regulacją temperatury.
W jaki sposób montaż zaworu ATM wpływa na bakterie legionelli ?? Legionella rozwija się w zakresie temperatur od 20-60st C. Wiec nie pozwalamy na wygrzanie układu. Dodatkowo w wodach stojących a tu zawór też nie wymusi przepływu. Proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam
W materiale nie ma stwierdzenia, że zawór eliminuje bakterie. Giną w wysokiej temperaturze w zasobniku. Zawór jedynie zabezpiecza domowników przed zbyt wysoką temperaturą.
Odnośnie doboru KVS: jakie są negatywne skutki przewymiarowania? Jeśli np założe zawór z KVS 3,2 a mam 3 baterie w instalacji. Albo, mam 6 wylewek, ale w jednym czasie zazwyczaj używane są 2, ale czasem jednak 6.
Dobranie zaworu mieszającego o zbyt małym współczynniku kvs może powodować niedostateczny przepływ w instalacji c.w.u. i spadek ciśnienia na poszczególnych punktach poboru. Z kolei za duży współczynnik Kvs zaworu skutkuje nieco mniej dokładną regulacją temperatury wody zmieszanej. Lepiej dobrać zawór o trochę większym współczynniku kvs niż mniejszym.
Witam . Mam problem z ogrzewaniem podłogowym a mianowicie. Kilka dni grzania temp. ustawiona na 35 st i powrot w rozdzielaczu ciągle zimny. A na poddaszu przepływ 0,5 do 1 l /min nie mogę ustawić więcej pompa cirulla na 3 biegu zawór termostatyczny taki jak w filmiku a bezpośrednio przed nim zawór zwrotny. Woda ciepła idzie z bufora do zaworu. Co może być nie tak? Pozdrawiam
W związku z tym, że mamy za mało informacji o Pańskiej instalacji, a chcielibyśmy konkretnie odpowiedzieć na Pana pytanie prosimy o kontakt z naszym Zespołem Wsparcia Technicznego na adres zwt@afriso.pl
Do ochrony powrotu kotła sprzęgło hydrauliczne jest niewystarczające i powinien być również zamontowany zawór ochrony powrotu kotła: afriso.pl/wyszukiwanie?search=ATV
Dzień dobry. Mam zawór Atm 361. Wymieniłem dzisiaj pompę do podłogówki, bo się zacinała i po wymianie zawór nie puszcza ciepłej wody. Co może być przyczyną?
Mam zamiar zamontować zawór atm 363 w odległości ok. 2 metrów od zasobnika tak mi wtedy najlepiej pasuje czy można tą odległość uznać za pułapke cieplna żeby nie był narażony na wysoka temp.?? i drugie pytanie mam zamiar z tego zaworu zasilać 2 wylewki i jeden prysznic bez pomki sam zawór czy bedzie dzałał ten patent?? oczywiscie jak bedzie potrzeba to założe reduktor cisnienia. Prosze o podpowiedz.
Pułapka cieplna to odcinek przewodu wygięty w kształcie litery U. Bez tego manewru oddalenie zaworu o 2 metry nie wystarcza. Jeśli wymieniona armatura nie będzie działać w tym samym czasie, to zawór ATM 363 jest odpowiedni.
A jak sie trafi kiedys że dwie armatury beda odkrecone w tym samym czasie to jaki bedzie skutek tego? W jednym bedzie np.zimna woda? czy spadek cisnienia.?
Najmniejszy zawór ATM o wsp. Kvs 1,6 może obsłużyć do 3 punktów poboru w tym samym czasie. Gdyby do takiego zaworu podpiąć większą ilość baterii, to nie będzie on działał poprawnie. W większości przypadków spadnie ciśnienie na punkcie poboru, bo zawór nie będzie w stanie przepuścić większego strumienia wody.
Witam mam problem z wykonaniem kotłowni a mianowicie chodzi o to ze ma być kocioł (kominek) pelletowy ferroli salerno 12 kw i będą 100% podłogówki mieszkanie 70 m2 czy trzeba jakiś bufor ?grupę pompowa...? Czy może sam kociołek poradzi sobie z takim tematem Oglądam filmy i nie potrafię znaleść odpowiedniego dla siebie filmu. Pozdrawiam z góry dziękuję odpowiedz.
Podłogówka to instalacja niskotemperaturowa. Kocioł pelletowy to źródło wysokotemperaturowe. Żeby to pogodzić na instalacji, najlepiej zastosować bufor ciepła. Więcej informacji w tym filmie: ruclips.net/video/dLPLTuX-XYU/видео.html
@@AFRISOpl dziękuje za odpowiedz. Czyli tak jak myślałem. Jak będę mieć jakieś pytanie to pozwolę sobie napisać a tym czasem łapki w górę i oby tak dalej z filmami;)
Mam problem z zaworem ATM 343. Przy ustawieniu temperatury 35stC leci 28stC, przy ustawionej 40stC leci 32stC, przy maksymalniej 65stC leci 44-49stC - tu się czasem waha. Woda w zbiorniku 70stC. Ciśnienie wody zimnej 2,8bar. Zamówiłem drugi zawór ale sytuacja jest taka sama z inną sztuką.
Może być kilka przyczyn tego problemu: dobranie zaworu o zbyt małym przepływie Kvs lub brak zastosowania pułapki cieplnej. Musi Pan też zwrócić uwagę na stosunek ciśnień wody, który powinien wynosić 2:1.
Ja mam ok. 1500m pexa w podłogówce na 18 sekcjach pentle średnio. 80m Obecnie zawór kvs 3.2 i Max przepływy to 1.5l na pompkach 60wm Widzę że jest 4. 2 ale boję się że również bedzie za mały. Co polecicie?
Zawór o Kvs 4,2 m3/h jest przeznaczony do max 1200 mb rury. W tym wypadku należałoby użyć mieszającego zaworu obrotowego ARV o Kvs 6,3 m3/h (afriso.pl/katalog-online/afriso/3-drogowe-obrotowe-zawory-mieszajace-arv-proclick/produkt/1338210)
U mnie zawór kvs 1.6 na przepływach ledwo 1 l , nie znam dokładnie długości rur , jest 10 sekcji. Myślałem o kvs 3.2 ewentualnie 4.2 , co sie stanie jeśli okazałby sie za duży?
Błąd 2 - "pułapka cieplna" - jest błędem - gdyż to samo i prostszą metodą można uzyskać stosując zawór zwrotny grzybkowy na wyjściu zasobnika dzięki czemu unikamy rozchodzenia ciepłej wody po części instalacji i strat związanych z oddawaniem temperatury do otoczenia ( nie wszyscy mają izolowane śrubunki, zawory, itp ) !
Witam. Mam zamontowany zawór esbe 3/4 i nie działa on prawidłowo mianowicie jest rozkręcony na max a woda leci letnia. Podejrzewam że przyczyną tego może być zbyt wysokie ciśnienie wody zimnej na wejściu do zaworu. Wiem że powinienem pewnie zastosować reduktor ciśnienia ale nie chce bez 100% pewności trącić kasę. Moje pytanie brzmi czy mogę na wejściu wody zimnej do zaworu esbe założyć zwykły zaworek kulowy i przykręcić żeby mniej wody przepływało? Na mój chłopski rozum to może zadziałać ale proszę o radę fachowców.
Zawór kulowy nie służy do regulacji przepływu. Po pierwsze ze względu na małą dokładność regulacji, a po drugie zawory kulowe nie są przystosowane do pracy w pozycji częściowo otwartej. Podczas dłuższego użytkowania osady spowodują uszkodzenie uszczelnienia przy jakiejkolwiek próbie zamknięcia lub otwarcia zaworu.
Dziękuję za odpowiedź. Docelowo będzie tam zamocowany reduktor ciśnienia. Chodziło mi tylko o prawidłowe zdiagnozowanie problemu czy wadliwy jest zawór mieszajacy czy co innego. Wstawienie tego zaworu kulowego to chwilowe rozwiązanie ale potwierdziło że problemem jest zbyt wysokie ciśnienie zimnej wody na wejściu do zaworu mieszającego. Jeszcze raz dziękuję bo gdyby nie wasz filmik to nigdy bym na to nie wpadł.
Zawory ATM dobieramy do zakresu temperatur (20-43 lub 35-60 stopni) oraz ilości punktów poboru. Zawory ATM mogą pracować na ciśnieniach nie większych niż 10 bar. Istotne jest, aby ciśnienia na przyłączu zimnym i ciepłym zaworu nie różniły się od siebie bardziej niż 2:1 np. gdy na przyłączu zimnym są 2 bary to na ciepłym ciśnienie nie powinno być większe niż 4 bary.
Chcę zamontować taki zawór. Ale mam pytanie. Czy należy stosować pułapkę cieplną skoro mam obieg cwu? Pułapka moim zdaniem cic nie da bo i tak ciepła woda cały czas będzie w obiegu. Czyli zawór cały czas będzie mieszał ciepłą wodę z zasobnika np 65 stopni z zimną by na wyjściu mieć zadane np. 50 stopni. Może ktoś mnie oświecić?
Pułapka cieplna jest wymogiem montażowym, który zabezpiecza nam zawór ATM przed przegrzaniem np. przy niekontrolowanym wzroście temp. w zasobniku przy braku poboru c.w.u.
Witam. Może się czepiam ale po przeczytaniu instrukcji tego zaworu wykryłem pewne nieścisłości co do montażu. Zaleca się stosowanie pułapki cieplnej w instalacjach c.w.u. choć zwykle wyjście z buforu jest dobrze izolowane i przy minimalnym przepływie dla tego zaworu (6l/min)spadek temperatury czynnika na tak krótkim odcinku jest znikomy . A sam zawór ma działać do 90°C dodatkowo nic nie ma o tej pułapce w instalacjach C.O. więc moje pytanie jest takie. Czy ta pułapka dziala? Jeśli tak o ile przedłuża to żywotność ATMa? Przy ogrzewaniu plaszczyznowym jest wymagana aby otrzymać gwarancję producenta?
Zamontowanie zaworu bezpośrednio na wyjściu z zasobnika sprawia, że na zawór oddziałuje ciągle wysoka temperatura. Jest to spowodowane tzw. wyporem termicznym, czyli grawitacyjnym rozchodzeniem się ciepła z nagrzanego zasobnika ku górze (izolacja nie ma tu znaczenia). Pułapka cieplna to prosty sposób na zatrzymanie naturalnego (samoczynnego) przepływu ciepłej wody poprzez odpowiednie ułożenie przewodów. W instalacji CO przewody prowadzone są w taki sposób, że zawór rzadko narażony jest na tego typu zjawisko, dlatego też nie ma potrzeby stosowania pułapki cieplnej.
Dziękuję za odpowiedź. Bardzo doceniam jaką wiedzę przekazujecie w swoich filmach. Gratuluje takiego podejście do widza klienta, widać że afriso zana się na budowaniu rzetelnej marki. Ale nadal jestem zdania ze pułapka ceplna działa tylko wtedy gdy pompka obiegowa nie działa. A w c.o. i c.w.u. z obiegem pompki chodzą ciągle aż do wychłodzenia czynnika np.30°C. Jedynym wyjatkiem jest c.w.u. bez obiegu gdzie przeplyw wody następuje dopiero po odkreceniu wody
@@Paku816Witam nie zawór ATM "mierzy" temperaturę wody i ustawia miesza dwa strumienie aby uzyskać odpowiednią (ustawioną) na pokrętne temperature. Zawór RTL do podlogówki oraz zwykła głowica termostatyczna do grzejnika mierzą temperaturę powietrza. A pułapka cieplna jest po to aby zawór ATM nie był nararzony na dłuższy kontakt z medium o temperaturze powyżej maksymalnej do ustawienia np.43°C. Co za tym idze wkładka sterująca zaworu nie będzie coraz mocniej napierała aby zamknąć jeden z wejsc. Ponieważ te wejście jest już zamknięte przy tych 43°.
apropo punktów poboru - czy przy doborze jest uwzględniona niejednoczesność poboru? Czy trzeba to czytać tak: jak zakładamy ciągłą pracę dwóch punktów, to zawór będzie regulował temp. jak więcej to już nie będzie dawać rady? Rzadko kiedy otwiera się w zwykłym domu jednorodzinnym więcej niż np. 3 zawory na raz... (kuchnia i dwie łazienki)
Dobierając zawór ATM bierze się pod uwagę ilość punktów obsługiwanych w tym samym czasie. To założenie wystarczy do prawidłowego doboru zaworu w instalacji.
Tak. Może to skutkować złą proporcją zmieszania wody gorącej ze źródła ciepła i wody zimnej z powrotu instalacji. Temperatura za zaworem może różnić się od zadanej na pokrętle o więcej niż 2-3°C, czyli dokładności przy prawidłowym doborze kvs zaworu ATM. Wiąże się to np. w instalacji podłogówki z ryzykiem przegrzania posadzki.
Mam piec na paliwo stałe układ otwarty chcę wymienić na nowy piec na pellet w starym było podłączone ciepła woda zasilanie i powrót pompa i zawór kulowy + bojler chodzi mi jak podłączyć zawór mieszający + pompa i zawór z termostatem i czy to wystarczy dziękuje
Jeżeli zawór mieszający ma zabezpieczyć kocioł przed zbyt niską temperaturą powrotu należy zamontować go na przewodzie powrotnym. Pompa w takim przypadku powinna znajdować się za wyjściem zaworu, tak aby mogła zaciągać zmieszaną wodę z zaworu. Odejście na zasobnik możemy zrobić przed zaworem mieszającym, bezpośrednio za kotłem. Zawór termostatyczny montujemy na wyjściu z zasobnika z wykorzystaniem pułapki cieplnej.
Mam pytanie odnośnie doboru zaworu do ilości baterii. Wiadomo ze nie korzysta się z wszystkich punktów jednocześnie i czy trzeba wziąść pod uwagę z ilu punktów korzysta się jednocześnie ?
Tylko jak to teraz wypośrodkować??? Jak masz duży dom to pewnie się zdarzy że raz w miesiącu jednocześnie ktoś będzie brał prysznic, ktoś inny kąpiel, a jeszcze ktoś zmywał w kuchni… a Ty się chcesz ogolić 😂😂😂 zawór wziąć na wszystkie punkty czy taki który ogarnie podstawowe zapotrzebowanie??
Mam taki zawór na instalacji ogrzewania podłogowego.Teraz pytanie czy powinien być założony zawór zwrotny na powrocie do kotła aby zawór lepiej mieszał?Mam wrażenie że instalacja nie pracuje prawidłowo.Dodam że system ogrzewania jest otwarty.
Po jakiemu taka różnica ciśnień, może ktoś podłącza bojler za reduktorem a zimną wodę do zaworu ATM z przed reduktora a to już błąd.poza tym ciekawe informacje. Dziękuję
Różnica ciśnień 2:1 przy króćcach, którą zalecamy jest stosowana po to, aby umożliwić prawidłową regulację temperatury. Inaczej w przypadku różnicy ciśnień na króćcach większej niż 2:1, jeden z czynników będzie się bardziej "przebijał" przez zawór ATM powodując tym samym niedokładną regulację temperatury.
Z tego opisu wnioskujemy, że zawór jest zamontowany na instalacji grzewczej z kominkiem. To błąd. Zawory ATM o temp. 30-60°C są przeznaczone tylko do instalacji ciepłej wody użytkowej.
ATM 343 - termostatyczny zawór mieszający przeznaczony do regulacji temperatury w domowych instalacjach ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. Posiada funkcję "bez oparzeń".
Jeśli ten zawór będzie zabrudzony/uszkodzony to jest możliwość że będzie woda wychodząca na ogrzewanie będzie tylko zimna lub gorąca ? Oczywiście biorąc pod uwagę że będzie prawidłowo.
na czym polega pułapka cieplna ? dokładnie? zmniejszenie temperatury na krótkim odcinku rury izolowanej praktycznie nie wystąpi i po co ten zawijas z obniżeniem jak to ma działać
W tym celu proszę zapoznać się z instrukcją obsługi i montażu zaworu, dostępną na naszej stronie afriso.pl/pl/pobieranie/Instrukcja_obslugi_termostatyczne_zawory_mieszajace_ATM_1_6_2_5_AFRISO_9530110038_3.pdf. Na stronie nr 3 jest schemat (nr 2) obrazujący zastosowanie cyrkulacji z zaworem ATM.
Czy taki zawór można zastosować przy kotle stało palnym w układzie otwartym przed wyjściem na instalację grzejnikową aby temperatura na grzejniki wychodziła 45-50° ?
Ten zawór to zwyczajny bubel. Więcej z nim kłopotów niż pożytku. Totalny chinol z alledrogo za 60zl działa bez zarzutu bez odkładania do instalacji filtrów pułapek i innych udziwnien . Chinola zakładasz jak chcesz i gdzie chcesz bez kombinacji. Mam u siebie i działa rewelacja. A ten bubel afriso czy jak mu tam działał dobę, kolejny po zalaniu czynnikiem zablokował się. BADZIEW BADZIEW
Dziękujemy za zwrócenie uwagi - faktycznie, link był już nieaktywny. Pod tym linkiem znajdzie Pan tabele doboru: www.afriso.pl/filmy/Tabela_doboru_ATM.pdf
Może od początku. Do czego służy tak gorąca woda użytkowa? Po co ja tak mocno podgrzewać? Podgrzewac po to aby ją później chłodzić mieszając? Raczej to głupie. A gdyby od razu ustawić grzanie tak aby jej nigdy nie rozcieńczać. Nie wydawać pieniędzy,y na jej zbędne przegrzewanie. Np temp 42 stopnie jako max instalacji. Podgrzewanie wody w wyższych temperaturach nie jest kosztem liniowym. Proszę wprowadzić lekcje prawidłowo projektowania instalacji.
Źródła ciepła typu pompa ciepła albo kocioł gazowy grzeją na zmianę wodę użytkową i instalację c.o. - wygrzewanie zasobnika do tak niskich temperatur spowoduje, że będzie trzeba go częściej zasilać ciepłym czynnikiem, co przełoży się na małą efektywność samej instalacji grzewczej. Niska temperatura w zasobniku sprzyja rozwojowi bakterii. Utrzymując niską temperaturę w zasobniku trzeba zwiększyć objętość samego zasobnika żeby pokryć zapotrzebowanie na ciepła wodę. Utrzymując wyższą temperaturę można do kotłowni wstawić zasobnik o mniejszej pojemności.
Zawór Atm na ciepłej ma zastosowanie raczej tylko w instalacjach gdzie wodę podgrzewa się solarami lub kotlem węglowym, przy pompa j ciepla kołach gazowych czy pelletowych nie ma takiej potrzeby
Wszystko zależy od projektu instalacji. Przykładowo: jeśli chcemy mieć dostarczoną wodę zmieszaną o różnych temperaturach do różnych typów odbiorników można zastosować kilka zaworów ATM. Przyjmuje się, że woda nie powinna być chłodniejsza, niż: 37°C do mycia rąk i do prysznica, 40°C do kąpieli, a 50°C do mycia naczyń kuchennych. Proszę również pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690), tj. z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422): "Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C".
@@AFRISOplo różnych temperaturach tylko po co? Lepszym wyjściem jest np bateria termostatyczna jak już ktoś chce mieć inna temperaturę, w większości przypadków wystarcza temperatura 41-43 stopnie. Kotły gazowe czy pompy ciepła maja możliwość precyzyjnego sterowania temperatura cwu
@@wawmen13 jak mieszkasz w swoim domu to i wrzątek możesz sobie puścić w rurze - ale jak administrujesz budynkiem wielorodzinnym to już masz problem - woda ma być 55-60 i dostępna w 3 sekundy od odkręcenia kurka z ciepłą wodą - także obowiązkowo pompa cyrkulacyjna i mieszacz (bo to zapewni temperaturę - sterowanie kotłem np na paliwo stałe pompą nie da takiego efektu jak mieszacz) - wtedy masz możliwość zwalenia odpowiedzialności na kogoś innego w razie co :)
Witam, ja mam taki problem, że po jakimś czasie przepływ przez zawór zmniejsza się wraz z ustawieniem wyższej temperatury. Im zimniejsza temperatura ustawiona tym większy przepływ. Raz wymiana zaworu na nowy pomogła, ale znów ten sam problem się pojawił.
Zanieczyszczenia w instalacji zapychają komorę mieszającą, przez co zawór nie jest w stanie przepuścić odpowiedniego strumienia wody. Zalecamy przepłukać instalację i zamontować magnetyczny separator zanieczyszczeń ADS.
Jeżeli zawór ustawiony jest na minimalną wartość, a wpuszcza wysoką temperaturę to znaczy, że ciepło przebija się na powrót co związane jest z błędami na instalacji lub element termostatyczny wewnątrz jest zablokowany przez zanieczyszczenia.
@@AFRISOpl ponownie odpowietrzylem układ instalacja zawor działa jak należy. Może komuś pomoże. Dziękuję za szybką odpowiedź pozdrawiam serdecznie hydraulik od 2 dni ;)
Mam w instalacji takie stare białe zawory i działają wyśmienicie. A kupiłem teraz nowy jak w filmie i regularnie się zawiesza po zmianie nastawy temperatury. Praktycznie nie da się to go regulować jak pompa podłogowa działa
Prosimy o kontakt z Zespołem Wsparcia Technicznego, telefonicznie pod numer (32) 330 33 61 lub mailowo na adres zwt@afriso.pl, pomożemy z tym problemem.
Witam Mam problem z zaworem ATM 361. Chcę go przeczyścić. Odkręciłem element nastawczy, wyjąłem wkładkę termostatyczną, ale nie mogę wyjąć elementu mieszającego z korpusu zaworu. Śrubkę w środku odkręciłem, ale to nic nie dało. Stąd pytanie: jak wyjąć ten element mieszający? Czy jest on tylko na wcisk (jak w zaworach ESBE), czy trzeba w którymś miejscu coś podważyć?
Już wyjąłem. Nic nie trzeba odkręcać ani podważać. Wystarczy wyciągnąć. U mnie niestety tak mocno siedziało, że trzeba było użyć dość dużej siły. Nie wiem, plastik się odkształcił? Ale w końcu poszło.
Zawory termostatyczne AFRISO są nierozbieralne - nie zalecamy ich samodzielnego rozkręcania i ingerowania w budowę. Takie działanie poskutkuje utratą gwarancji.
Rozumiem, że polityka firmy jest taka: jak się zepsuje, to kup nowy. I interes się kręci. Ale nie tędy droga. Proszę nie oszukiwać użytkowników. Zawór jest tak samo rozbieralny jak zawory ESBE czy innych firm. Tyle, że Wasze nie dorównują im jakością. Wystarczą dwa klucze płaskie, śrubokręt i coś do wyjęcia "koszyka". Pod warunkiem, że zawór spełnia minimalne normy jakościowe i do wyjęcia koszyka nie trzeba używać młotka. Nie ma tam żadnej kosmicznej technologii. Nie róbcie z użytkowników idiotów. U mnie, po rozkręceniu okazało się, że na zaworze nie ma żadnych brudów, które mogłyby go blokować. Ale nawet po przeczyszczeniu i nasmarowaniu nadal chodził bardzo ciężko i się blokował. Taka jakość tych zaworów. Wystarczy przeczytać komentarze nawet pod tym filmikiem. Niestety, ale nie polecam Afriso.
@@AFRISOpl Mam dokładnie ten model zaworu i działa dobrze. Czy do tego zaworu można zamontować siłownik firmy Tech w celu automatycznego sterowania zaworem?
Należy pamiętać o okresowym wygrzewaniu zasobnika c.w.u. do takiej temperatury w celu zniszczenia bakterii Legionella. Wygrzewanie zalecane jest w sytuacji, gdy rozbiór wody był wstrzymany przez dłuższy okres czasu (bakteria gromadzą się szczególnie w wodzie stojącej).
Przesadziliście totalnie z tą reklamówką i informacją o zakażeniu bakteriami.Od 20 lat biorę kąpiel w za gorącej wodzie(uwielbiam to) nie zaraziłem się prze parę wodną --Przesada-manipulacja ! pozdrawiam .Robert
Bakteria najczęściej rozwija się w zasobniku, czyli tylko w środowisku, gdzie nie występuje przepływ strumienia. Dlatego ważne, by regularnie stosować dezynfekcję termiczną zasobnika.
@@AFRISOpl no ok ale co z tym wspólnego ma zawór? Bakterie wybija się przez wysoką temperatuę "regularnie stosować dezynfekcję termiczną zasobnika" a nie poprzez zastosowanie zaworu prawda co sugeruje zamieszczony materiał prawda?
W materiale nie ma stwierdzenia, że zawór eliminuje bakterie. Giną w wysokiej temperaturze w zasobniku. Zawór zabezpiecza domowników przed zbyt wysoką temperaturą.
@@AFRISOpl Bakteria równie chętnie rozwija się w wylewkach baterii. Zastosowanie zaworu termostatycznego uniemożliwia dezynfekcję termiczną wylewki, ponieważ bakteria ginie bodajże w temperaturze powyżej 70 st. C. Bardzo mało osób zdaje sobie z tego sprawę, że zawory zintegrowane w bateriach oraz zamontowane w instalacjach mogą być źródłem dużych problemów i są często zmorą zarządców budynków użyteczności publicznej. Z pracy zawodowej wiem, że problem legionelli za zaworem istnieje. Osobiście posiadam w domu zawór trójdrożny termostatyczny w związku z instalacją kolektorów słonecznych. Występowania legionelli nie sprawdzałem. Instalacja z cyrkulacją przerobiona została zgodnie z zaleceniami afriso (pułapka, zawory zwrotne, bajpas łączący powrót z zasilaniem z sieci), po około dwóch latach zaczęła pracować znowu nieprawidłowo - puszczając letnią wodę zamiast ciepłej. Wg mnie zawór ma zbyt krótką trwałość eksploatacyjną, może w związku z tworzeniem się osadów "kamiennych" z wody. Kręcenie zaworem i podwyższanie nastaw do pewnego momentu dawały znośną temperaturę wody do kąpieli, aż skończyła się skala na pokrętle i temperatura dziś już nie jest znośna. Niestety zestawów naprawczych Afriso chyba nie posiada, wydawało mi się, że kilka lat temu były, ale może dotyczyło to ESBE, który wymieniłem wtedy na Afriso...
Bakteria legionelli ginie w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza i rozwija się tylko w środowisku, gdzie nie ma prędkości przepływu strumienia czyli w zasobniku. We wszystkich innych miejscach, gdzie temperatura nie jest stale powyżej 45 stopni Celsjusza i odbywa się przepływ czynnika - ta bakteria nie ma racji bytu.
@@AFRISOpl W polsce woda jest chlorowana ozonowana. I filtrowana... Dlatego. Zachorowalnosc jest znikoma i mowienie o kilkudziesieciu tysiacach na swiecie to straszenie i manipulacja widzem... W Polsce to malenki odsetek :) Od kilkunastu lat zgłaszanych jest około 10-30 przypadków choroby legionistów rocznie. Ryzyko zachorowania na chorobę legionistów wynosi poniżej 5% w populacji ogólnej; zwiększa się wśród chorych hospitalizowanych, mieszkających w domach opieki oraz osób powyżej 40, palenie tytoniu, historię intensywnego picia, choroby związane z płucami, immunosupresję oraz przewlekłe choroby układu oddechowego lub nerek. A z tego filmu wynika ze albo zawor ATM albo smiertelna choroba. :) a oczywiscie nie jest śmiertelna....
@@PROinstal Las Vegas ma racje. Dla maksymalnej Sprawnosci/Efektywnosci czyli najmniejszych strat Energii Nalezy zastosowac Bufor CWU o Wiekszej pojemnosci i nastawic w nim temperature rzedu 50C. Im mniejsza różnica temp (delta) pomiędzy zbiornikiem CWU a otoczeniem tym mniejsze straty ciepła i wieksza sprawnosc.
To jest super dawka informacji przed wybraniem odpowiedniego zaworu i później jego prawidłowym zamontowaniem 😀
Ja używam tego zaworu aby połączyć zasobnik podłączony do kotła na paliwo stałe i elektryczny przepływowy ogrzewacz wody. Celem było włączenie się przepływowego ogrzewacza wody w sytuacji gdy skończy się woda w zasobniku. Zawór rozwiązał problem rewelacyjnie - polecam
Jak to zrobiłeś, połączyłeś?
@@mieczyslawjankowski8948 tu niestety ale grafiki nie wstawię ale spróbuj wytłumaczyć:
Ciepła woda z zasobnika CO idzie trójnik i 1 koniec idzie do zasilania przepływowego ogrzewacze wody a 2 koniec trójnika na zawór termostatyczny na wejście "zimnej wody" .
Z przepływowego ogrzewacza wody wyjście gorącej wody idzie do zaworu termostatycznego odznaczonego "gorąca woda".
Natomiast wyjście z zaworu termostatycznego idzie na cały dom jako ciepła woda.
Zasada działania polega na tym że jeśli temperatura wody z co jest wyższa niż ustalona na zaworze termostatyczny to idzie prosto z zasobnika CO. Natomiast w momencie kiedy spadnie poniżej wodą jest przepuszczana przez przepływowy ogrzewacz wody, który dogrzewa ja do wymaganej temperatury.
Same konkrety. Przyznam się szczerze, że nie wiedziałem co to pułapka cieplna i po co stosować. Tak trzymaj Tomek odcinki coraz ciekawsze! Już 2 kolegom opowiadałem o Twoim kanale.
Dziękujemy!
Nie trzeba w zestawie BPS robić pułapki cieplnej, nie ma też wymagań co do odległości między kotłem a BPS.
Każda z wersji jest poprawna, zależy co chcemy osiągnąć. W BPS mamy ATM o kvs 2,5m3/h. Docelowo nie oferujemy części zamiennych.
"Żona oddaje się przyjemnościom bez zagrożenia" , no ładnie teraz to i moja chce zawór ATM :)
Polecamy :)
Składasz ATM i problem z żona z głowy, można spokojnie zająć się kochanką ;)
Jak facet nie może to Żona musi sobie jakoś radzić.
Jeżeli mam w domu 1600m podłogówki jaki zawór wybrać? Wg karty dobory największa ilość ro 1200m - czy podzielić wtedy podłogówkę na 2 obiegi (2 pompy) a pompe zamontowaną w pompie ciepła używać tylko do ładowania bufora?
W takiej sytuacji można podzielić podłogówkę równomiernie na dwa obiegi (2 pompy obiegowe) np. po 800mb rury i zastosować ATM 761. Wtedy można pompę obiegową z pompy ciepła użyć do ładowania bufora ciepła. Można też zastosować grupę pompową PrimoTherm K180-2, która jest w stanie obsłużyć do 2000mb rury. Link do produktu poniżej:
afriso.pl/katalog-produktow-afriso/i-1-01-a-grupy-pompowe-primotherm-k/7783720-grupa-pompowa-primotherm-k-180-2-dn25
Dziękuję za wyjaśnienie.
Skoro tak ładnie Pan prosi,to subskrybuje 😁 Tak serio,to świetne filmy,pozdrawiam
Dobór Kvs do liczby punktów poboru - czy to jest założenie max ilości otwartych w jednym momencie, czy w jakiejś części, czy ogólnie podpiętych punktów, niezależnie od tego czy są otwarte, czy nie?
To zależy od maksymalnej ilości otwartych "kranów" w jednej chwili.
Jakoś nikt dawniej nie montował mieszaczy i każdy żyje. A w tym filmiku poziom co najmniej armagedonu. Do ustawiania temperatury jest bojler. Ustawiasz 35 stopni i po kłopocie. A jak ktoś grzeje wodę do 90 stopni to chyba jakiś głupek. Do tego sama bateria jednochwytowa w pozycji środkowej to średnia temperatura, w lewo zimna, a w prawo zależnie od tego ile ustawimy na bojlerze. Taki zawór ma sens jeśli nie posiadamy boilera a tylko wymiennik ciepła i tam go montujemy. Czasem mam wrażenie że obecna technologia to jakieś laboratorium a nie instalacja domowa :)
Chce zamontować ten zawór do ogrzewania podłogowego. Zamiast zagięcia rury zasilającej chce zamontować zawór zwrotny. I teraz pytanie. Czy zawór zwrotny ma być przed, czy za zaworem termostatycznym? Wydaje mi się, że przed zaworem termostatycznym
Lokalizacja zaworu zwrotnego zależy od budowy całej instalacji. Zagięcie rury (pułapka cieplna) pełni inną rolę niż zawór zwrotny.
Witam
Czyli u mnie instalator się nie popisał, bo zastosował zawór 1,6 m/h a mam dom 140 metrów, niestety nie wiem jaka ilość rurek została zastosowana, czy możesz mi napisać jaki kupić zawór aby ta przepustowość była odpowiednia? Musi on spasować w śrubunki po starym zaworze
Bez podania całkowitej długości rur podłogówki nie możemy dobrać prawidłowego zaworu.
@@AFRISOpl teraz już po ptokach bo podłogowa pracuje 3 sezon, ale mam około 1200 metrów 12 pętli, brak kontaktu z instalatorem
Witam. Czy zawor ATM z zakresem 35-60C może byc zamonotwany do ogrzewania podlogowego zamiast tego z zakresem 20-43C ?
Do podłogówki ze względów bezpieczeństwa zalecamy stosowanie wyłącznie zaworu ATM z zakresem 20-43 stopni, natomiast technicznie można wykorzystać zawór o wyższym zakresie temperatur. Należy tylko zwrócić uwagę, aby na instalację nie podać zbyt wysokiej temperatury.
Mam pytanie jak jest 1000 m podłogówki min Kvs 4,2 jak będzie mniejszy to może być problem a jak będzie zawór mieszający 12 Kvs to też będzie żle?
Dobranie zaworu o zbyt małym Kvs spowoduje niedogrzewanie instalacji (zawór będzie dławił przepływ). Dobranie zaworu o zbyt dużym Kvs, może spowodować trudności z precyzyjną regulacją temperatury.
@@AFRISOpl dziękuję
W jaki sposób montaż zaworu ATM wpływa na bakterie legionelli ?? Legionella rozwija się w zakresie temperatur od 20-60st C. Wiec nie pozwalamy na wygrzanie układu. Dodatkowo w wodach stojących a tu zawór też nie wymusi przepływu. Proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam
W materiale nie ma stwierdzenia, że zawór eliminuje bakterie. Giną w wysokiej temperaturze w zasobniku. Zawór jedynie zabezpiecza domowników przed zbyt wysoką temperaturą.
Odnośnie doboru KVS: jakie są negatywne skutki przewymiarowania? Jeśli np założe zawór z KVS 3,2 a mam 3 baterie w instalacji. Albo, mam 6 wylewek, ale w jednym czasie zazwyczaj używane są 2, ale czasem jednak 6.
Dobranie zaworu mieszającego o zbyt małym współczynniku kvs może powodować niedostateczny przepływ w instalacji c.w.u. i spadek ciśnienia na poszczególnych punktach poboru. Z kolei za duży współczynnik Kvs zaworu skutkuje nieco mniej dokładną regulacją temperatury wody zmieszanej. Lepiej dobrać zawór o trochę większym współczynniku kvs niż mniejszym.
Witam . Mam problem z ogrzewaniem podłogowym a mianowicie. Kilka dni grzania temp. ustawiona na 35 st i powrot w rozdzielaczu ciągle zimny. A na poddaszu przepływ 0,5 do 1 l /min nie mogę ustawić więcej pompa cirulla na 3 biegu zawór termostatyczny taki jak w filmiku a bezpośrednio przed nim zawór zwrotny. Woda ciepła idzie z bufora do zaworu. Co może być nie tak? Pozdrawiam
W związku z tym, że mamy za mało informacji o Pańskiej instalacji, a chcielibyśmy konkretnie odpowiedzieć na Pana pytanie prosimy o kontakt z naszym Zespołem Wsparcia Technicznego na adres zwt@afriso.pl
Jaki siłownik pasuje do ATM 561 ?
Panie Tomku czy zasadne jest montaż zaworu ochrony kotła i sprzęgło hydrauliczne w jednej instalacji?
Do ochrony powrotu kotła sprzęgło hydrauliczne jest niewystarczające i powinien być również zamontowany zawór ochrony powrotu kotła: afriso.pl/wyszukiwanie?search=ATV
Dzień dobry. Mam zawór Atm 361. Wymieniłem dzisiaj pompę do podłogówki, bo się zacinała i po wymianie zawór nie puszcza ciepłej wody. Co może być przyczyną?
Trudno wyrokować. Potencjalnie to może być: ustawione pokrętło na pozycję 1, zapowietrzona instalacja albo zanieczyszczona komora mieszająca zaworu.
@@AFRISOpl dziękuję za odpowiedź
@@B41-j3z udało się rozwiązać problem?
Mam zamiar zamontować zawór atm 363 w odległości ok. 2 metrów od zasobnika tak mi wtedy najlepiej pasuje czy można tą odległość uznać za pułapke cieplna żeby nie był narażony na wysoka temp.?? i drugie pytanie mam zamiar z tego zaworu zasilać 2 wylewki i jeden prysznic bez pomki sam zawór czy bedzie dzałał ten patent?? oczywiscie jak bedzie potrzeba to założe reduktor cisnienia. Prosze o podpowiedz.
Pułapka cieplna to odcinek przewodu wygięty w kształcie litery U. Bez tego manewru oddalenie zaworu o 2 metry nie wystarcza. Jeśli wymieniona armatura nie będzie działać w tym samym czasie, to zawór ATM 363 jest odpowiedni.
A jak sie trafi kiedys że dwie armatury beda odkrecone w tym samym czasie to jaki bedzie skutek tego? W jednym bedzie np.zimna woda? czy spadek cisnienia.?
Najmniejszy zawór ATM o wsp. Kvs 1,6 może obsłużyć do 3 punktów poboru w tym samym czasie. Gdyby do takiego zaworu podpiąć większą ilość baterii, to nie będzie on działał poprawnie. W większości przypadków spadnie ciśnienie na punkcie poboru, bo zawór nie będzie w stanie przepuścić większego strumienia wody.
Witam mam problem z wykonaniem kotłowni a mianowicie chodzi o to ze ma być kocioł (kominek) pelletowy ferroli salerno 12 kw i będą 100% podłogówki mieszkanie 70 m2 czy trzeba jakiś bufor ?grupę pompowa...? Czy może sam kociołek poradzi sobie z takim tematem Oglądam filmy i nie potrafię znaleść odpowiedniego dla siebie filmu. Pozdrawiam z góry dziękuję odpowiedz.
Podłogówka to instalacja niskotemperaturowa. Kocioł pelletowy to źródło wysokotemperaturowe. Żeby to pogodzić na instalacji, najlepiej zastosować bufor ciepła. Więcej informacji w tym filmie: ruclips.net/video/dLPLTuX-XYU/видео.html
@@AFRISOpl dziękuje za odpowiedz. Czyli tak jak myślałem. Jak będę mieć jakieś pytanie to pozwolę sobie napisać a tym czasem łapki w górę i oby tak dalej z filmami;)
Proszę śmiało pisać i dziękujemy za dobre słowo :)
Mam problem z zaworem ATM 343. Przy ustawieniu temperatury 35stC leci 28stC, przy ustawionej 40stC leci 32stC, przy maksymalniej 65stC leci 44-49stC - tu się czasem waha. Woda w zbiorniku 70stC. Ciśnienie wody zimnej 2,8bar. Zamówiłem drugi zawór ale sytuacja jest taka sama z inną sztuką.
Może być kilka przyczyn tego problemu: dobranie zaworu o zbyt małym przepływie Kvs lub brak zastosowania pułapki cieplnej. Musi Pan też zwrócić uwagę na stosunek ciśnień wody, który powinien wynosić 2:1.
Ja mam ok. 1500m pexa w podłogówce na 18 sekcjach pentle średnio. 80m Obecnie zawór kvs 3.2 i Max przepływy to 1.5l na pompkach 60wm Widzę że jest 4. 2 ale boję się że również bedzie za mały. Co polecicie?
Zawór o Kvs 4,2 m3/h jest przeznaczony do max 1200 mb rury. W tym wypadku należałoby użyć mieszającego zaworu obrotowego ARV o Kvs 6,3 m3/h (afriso.pl/katalog-online/afriso/3-drogowe-obrotowe-zawory-mieszajace-arv-proclick/produkt/1338210)
U mnie zawór kvs 1.6 na przepływach ledwo 1 l , nie znam dokładnie długości rur , jest 10 sekcji. Myślałem o kvs 3.2 ewentualnie 4.2 , co sie stanie jeśli okazałby sie za duży?
Za duży zawór nie potrafi utrzymać takiej samej temperatury jak na pokrętle. Będzie odchyłka więcej niż 3-4 stopnie.
@@AFRISOpl To lepiej wziąć 3.2? Czy szukać problemu gdzie indziej.
Jak mamy instalację do 1000 mb rury to można użyć zaworu 3,2.
Witam mam pytanie czy można zamontować zawiera 333atv 45 jak jest zamontowany zawiera 4 drogawy
Używając zaworu 4-drogowego nie trzeba dodatkowo zaworu ATV.
Błąd 2 - "pułapka cieplna" - jest błędem - gdyż to samo i prostszą metodą można uzyskać stosując zawór zwrotny grzybkowy na wyjściu zasobnika dzięki czemu unikamy rozchodzenia ciepłej wody po części instalacji i strat związanych z oddawaniem temperatury do otoczenia ( nie wszyscy mają izolowane śrubunki, zawory, itp ) !
Afrisopl rozwalacie system!
Dzięki!
B. Reszta na jutro ci to dziwne że powiedziałaś że ja chcę na jutro i się napisało
Witam. Mam zamontowany zawór esbe 3/4 i nie działa on prawidłowo mianowicie jest rozkręcony na max a woda leci letnia. Podejrzewam że przyczyną tego może być zbyt wysokie ciśnienie wody zimnej na wejściu do zaworu. Wiem że powinienem pewnie zastosować reduktor ciśnienia ale nie chce bez 100% pewności trącić kasę. Moje pytanie brzmi czy mogę na wejściu wody zimnej do zaworu esbe założyć zwykły zaworek kulowy i przykręcić żeby mniej wody przepływało? Na mój chłopski rozum to może zadziałać ale proszę o radę fachowców.
Zawór kulowy nie służy do regulacji przepływu. Po pierwsze ze względu na małą dokładność regulacji, a po drugie zawory kulowe nie są przystosowane do pracy w pozycji częściowo otwartej. Podczas dłuższego użytkowania osady spowodują uszkodzenie uszczelnienia przy jakiejkolwiek próbie zamknięcia lub otwarcia zaworu.
Dziękuję za odpowiedź. Docelowo będzie tam zamocowany reduktor ciśnienia. Chodziło mi tylko o prawidłowe zdiagnozowanie problemu czy wadliwy jest zawór mieszajacy czy co innego. Wstawienie tego zaworu kulowego to chwilowe rozwiązanie ale potwierdziło że problemem jest zbyt wysokie ciśnienie zimnej wody na wejściu do zaworu mieszającego. Jeszcze raz dziękuję bo gdyby nie wasz filmik to nigdy bym na to nie wpadł.
Udało sie rozwiązac problem z zaworem?
Witam przy ciśnieniu z sieci 6bar jaki powinienem kupić zawór
Zawory ATM dobieramy do zakresu temperatur (20-43 lub 35-60 stopni) oraz ilości punktów poboru. Zawory ATM mogą pracować na ciśnieniach nie większych niż 10 bar. Istotne jest, aby ciśnienia na przyłączu zimnym i ciepłym zaworu nie różniły się od siebie bardziej niż 2:1 np. gdy na przyłączu zimnym są 2 bary to na ciepłym ciśnienie nie powinno być większe niż 4 bary.
@@AFRISOpl to jeśli mam sześć punktów odbioru cieplej wody to jaki powinien być
@@gm40726 Jeżeli będzie realizowany jednoczesny pobór wody z 6 baterii to odpowiedni będzie ATM 763.
@@AFRISOpl powiedzmy że mogą być używane trzy na raz
@@gm40726 W takiej sytuacji odpowiednim będzie model ATM 363.
Czy zawór można zastosować do centralnego ogrzewania w układzie otwartym?
Nie, zawór ATM przeznaczony jest do instalacji ciśnieniowych.
@@AFRISOpl który zawór regulowany nadaje się do otwartej instalacji c.o.?
Jaka jest liczba ofiar legionelozy?
Chcę zamontować taki zawór. Ale mam pytanie. Czy należy stosować pułapkę cieplną skoro mam obieg cwu? Pułapka moim zdaniem cic nie da bo i tak ciepła woda cały czas będzie w obiegu. Czyli zawór cały czas będzie mieszał ciepłą wodę z zasobnika np 65 stopni z zimną by na wyjściu mieć zadane np. 50 stopni. Może ktoś mnie oświecić?
Pułapka cieplna jest wymogiem montażowym, który zabezpiecza nam zawór ATM przed przegrzaniem np. przy niekontrolowanym wzroście temp. w zasobniku przy braku poboru c.w.u.
Witam. Może się czepiam ale po przeczytaniu instrukcji tego zaworu wykryłem pewne nieścisłości co do montażu. Zaleca się stosowanie pułapki cieplnej w instalacjach c.w.u. choć zwykle wyjście z buforu jest dobrze izolowane i przy minimalnym przepływie dla tego zaworu (6l/min)spadek temperatury czynnika na tak krótkim odcinku jest znikomy . A sam zawór ma działać do 90°C dodatkowo nic nie ma o tej pułapce w instalacjach C.O. więc moje pytanie jest takie. Czy ta pułapka dziala? Jeśli tak o ile przedłuża to żywotność ATMa? Przy ogrzewaniu plaszczyznowym jest wymagana aby otrzymać gwarancję producenta?
Zamontowanie zaworu bezpośrednio na wyjściu z zasobnika sprawia, że na zawór oddziałuje ciągle wysoka temperatura. Jest to spowodowane tzw. wyporem termicznym, czyli grawitacyjnym rozchodzeniem się ciepła z nagrzanego zasobnika ku górze (izolacja nie ma tu znaczenia). Pułapka cieplna to prosty sposób na zatrzymanie naturalnego (samoczynnego) przepływu ciepłej wody poprzez odpowiednie ułożenie przewodów. W instalacji CO przewody prowadzone są w taki sposób, że zawór rzadko narażony jest na tego typu zjawisko, dlatego też nie ma potrzeby stosowania pułapki cieplnej.
Dziękuję za odpowiedź. Bardzo doceniam jaką wiedzę przekazujecie w swoich filmach. Gratuluje takiego podejście do widza klienta, widać że afriso zana się na budowaniu rzetelnej marki. Ale nadal jestem zdania ze pułapka ceplna działa tylko wtedy gdy pompka obiegowa nie działa. A w c.o. i c.w.u. z obiegem pompki chodzą ciągle aż do wychłodzenia czynnika np.30°C. Jedynym wyjatkiem jest c.w.u. bez obiegu gdzie przeplyw wody następuje dopiero po odkreceniu wody
Dziękujemy za dobre słowo :)
czyli w skrócie chodzi o to żeby nie oszukiwać termostatu rozgrzanym powietrzem ?
@@Paku816Witam nie zawór ATM "mierzy" temperaturę wody i ustawia miesza dwa strumienie aby uzyskać odpowiednią (ustawioną) na pokrętne temperature. Zawór RTL do podlogówki oraz zwykła głowica termostatyczna do grzejnika mierzą temperaturę powietrza. A pułapka cieplna jest po to aby zawór ATM nie był nararzony na dłuższy kontakt z medium o temperaturze powyżej maksymalnej do ustawienia np.43°C. Co za tym idze wkładka sterująca zaworu nie będzie coraz mocniej napierała aby zamknąć jeden z wejsc. Ponieważ te wejście jest już zamknięte przy tych 43°.
apropo punktów poboru - czy przy doborze jest uwzględniona niejednoczesność poboru? Czy trzeba to czytać tak: jak zakładamy ciągłą pracę dwóch punktów, to zawór będzie regulował temp. jak więcej to już nie będzie dawać rady? Rzadko kiedy otwiera się w zwykłym domu jednorodzinnym więcej niż np. 3 zawory na raz... (kuchnia i dwie łazienki)
Dobierając zawór ATM bierze się pod uwagę ilość punktów obsługiwanych w tym samym czasie. To założenie wystarczy do prawidłowego doboru zaworu w instalacji.
@@AFRISOpl a czy dobór zaworu o większym kvs może mieć negatywne konsekwencje?
Tak. Może to skutkować złą proporcją zmieszania wody gorącej ze źródła ciepła i wody zimnej z powrotu instalacji. Temperatura za zaworem może różnić się od zadanej na pokrętle o więcej niż 2-3°C, czyli dokładności przy prawidłowym doborze kvs zaworu ATM. Wiąże się to np. w instalacji podłogówki z ryzykiem przegrzania posadzki.
Mam piec na paliwo stałe układ otwarty chcę wymienić na nowy piec na pellet w starym było podłączone ciepła woda zasilanie i powrót pompa i zawór kulowy + bojler chodzi mi jak podłączyć zawór mieszający + pompa i zawór z termostatem i czy to wystarczy dziękuje
Jeżeli zawór mieszający ma zabezpieczyć kocioł przed zbyt niską temperaturą powrotu należy zamontować go na przewodzie powrotnym. Pompa w takim przypadku powinna znajdować się za wyjściem zaworu, tak aby mogła zaciągać zmieszaną wodę z zaworu. Odejście na zasobnik możemy zrobić przed zaworem mieszającym, bezpośrednio za kotłem. Zawór termostatyczny montujemy na wyjściu z zasobnika z wykorzystaniem pułapki cieplnej.
Mam pytanie odnośnie doboru zaworu do ilości baterii. Wiadomo ze nie korzysta się z wszystkich punktów jednocześnie i czy trzeba wziąść pod uwagę z ilu punktów korzysta się jednocześnie ?
Zgadza się, dobór dotyczy ilości jednocześnie obsługiwanych baterii tradycyjnych lub wylewek.
Tylko jak to teraz wypośrodkować??? Jak masz duży dom to pewnie się zdarzy że raz w miesiącu jednocześnie ktoś będzie brał prysznic, ktoś inny kąpiel, a jeszcze ktoś zmywał w kuchni… a Ty się chcesz ogolić 😂😂😂 zawór wziąć na wszystkie punkty czy taki który ogarnie podstawowe zapotrzebowanie??
Czy coś się stanie jak zamontuje zawór Kvs 3,2 a będę miał mniej niż 700 m rur
Pozdrawiam
Dobranie zaworu o zbyt dużym współczynniku kvs może spowodować mniej dokładną regulację temperatury wody zmieszanej.
@@AFRISOpl Dzień dobry . Do rozdzielacza mam około 16 metrów od bufora. 10 sekcji. Jaka średnice rury PP zamontować. Pozdrawiam
@@krzysztofstrzelecki5759 Sposób jak dobrać odpowiednią średnicę rury przedstawiliśmy w poniższym filmie ruclips.net/video/zspVCQKwgFw/видео.html
Mam taki zawór na instalacji ogrzewania podłogowego.Teraz pytanie czy powinien być założony zawór zwrotny na powrocie do kotła aby zawór lepiej mieszał?Mam wrażenie że instalacja nie pracuje prawidłowo.Dodam że system ogrzewania jest otwarty.
Zawór zwrotny jest konieczny, ponieważ gwarantuje odpowiedni przepływ w instalacji, tym samym zapewniając prawidłową pracę zaworu mieszającego.
@@AFRISOpl Czyli rozumiem że muszę założyć zawór zwrotny na powrocie między rozdzielacze a kotłem?
... z strzałką w kierunku kotła
Tak. Dodatkowo zapraszamy do zapoznania się z naszym filmem poradnikowym dotyczącym zaworów zwrotnych: ruclips.net/video/0GhKO2FF1XY/видео.html
Czy da się wstawić taki zawór w bojler jeśli jest cyrkulacja ??
Podłączenie zaworu termostatycznego powinno się wykonać używając pułapki cieplnej - tak jak pokazaliśmy omawiając błąd nr 2.
Dzięki za materiał. Uwaga: bar to rodzaj żeński, więc nie półtorej bara, lecz półtora bara.
Po jakiemu taka różnica ciśnień, może ktoś podłącza bojler za reduktorem a zimną wodę do zaworu ATM z przed reduktora a to już błąd.poza tym ciekawe informacje. Dziękuję
Różnica ciśnień 2:1 przy króćcach, którą zalecamy jest stosowana po to, aby umożliwić prawidłową regulację temperatury. Inaczej w przypadku różnicy ciśnień na króćcach większej niż 2:1, jeden z czynników będzie się bardziej "przebijał" przez zawór ATM powodując tym samym niedokładną regulację temperatury.
witam w którym miejscu montować separator zanieczyszczeń
Zalecamy montaż separatora na powrocie, przed źródłem ciepła.
za zaworem, a najlepiej gdzieś na odpływie ścieków...
A czy mpzna ten zawór mieszajacy oczyścić, badz zregenerowac
Zawór można wyczyścić przez przepłukanie. Odradzamy rozkręcanie armatury (utrata gwarancji).
Dlaczego zawór mieszający 30-60C blokuje się przy temperaturze 75C? Blokuje się i nie puszcza wody na budynek a w kominku woda się gotuje.
Z tego opisu wnioskujemy, że zawór jest zamontowany na instalacji grzewczej z kominkiem. To błąd. Zawory ATM o temp. 30-60°C są przeznaczone tylko do instalacji ciepłej wody użytkowej.
Ale jak woda w bojlerze osiągnie temp 80C będzie taka sama sytuacja. Woda nie pójdzie na budynek.
Co to za różnica gdzie zamontowany. W opisie napisane jest że można go montować w obu przypadkach.
ATM 343 - termostatyczny zawór mieszający przeznaczony do regulacji temperatury w domowych instalacjach ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. Posiada funkcję "bez oparzeń".
We wcześniejszym komentarzu mówiliśmy o instalacji grzewczej podłogowej. Przy instalacji grzejnikowej jest zbyt duży przepływ jak na taki zawór.
Jeśli ten zawór będzie zabrudzony/uszkodzony to jest możliwość że będzie woda wychodząca na ogrzewanie będzie tylko zimna lub gorąca ?
Oczywiście biorąc pod uwagę że będzie prawidłowo.
W tej sytuacji zawór może podawać tylko zimną wodę na instalację, w wyniku zablokowania się elementu termostatycznego w komorze mieszającej.
@@AFRISOpl luzik już wiem co jest nie tak, hydraulik jutro przychodzi i poprawia ;) (zawór podłączony źle)
No i dobrze :)
Mam założony taki zawór 35°-60° w instalacji zamkniętej z kaloryferami. Piec na pellet.
Co może być przyczyną że zawór strasznie szumi?
na czym polega pułapka cieplna ? dokładnie? zmniejszenie temperatury na krótkim odcinku rury izolowanej praktycznie nie wystąpi i po co ten zawijas z obniżeniem jak to ma działać
Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym pułapki cieplnej: afriso.pl/pl/aktualnosci/pulapka-cieplna.
To w grawitacji dziala :-)) ta pulapka
@@arturbronis3875 Też mam takie zdanie.
Jak zamontować taki zawór w kotłowni z instalacją cyrkulacji ciepłej wody?
Zachęcamy do zapoznania się z filmem: ruclips.net/video/PlHO2ZFxeBM/видео.html
Witam. Jak podłączyć zawór ATM z pompa cyrkulacyjna na wyjściu z zasobnika cwu?
W tym celu proszę zapoznać się z instrukcją obsługi i montażu zaworu, dostępną na naszej stronie afriso.pl/pl/pobieranie/Instrukcja_obslugi_termostatyczne_zawory_mieszajace_ATM_1_6_2_5_AFRISO_9530110038_3.pdf. Na stronie nr 3 jest schemat (nr 2) obrazujący zastosowanie cyrkulacji z zaworem ATM.
Dzięki za schemat. Widzę różnice w obecnym podłączeniu i nie za bardzo mi to działa. Poprawię i mam nadzieję że będzie dobrze.
Czy taki zawór można zastosować przy kotle stało palnym w układzie otwartym przed wyjściem na instalację grzejnikową aby temperatura na grzejniki wychodziła 45-50° ?
Ten zawór to zwyczajny bubel. Więcej z nim kłopotów niż pożytku. Totalny chinol z alledrogo za 60zl działa bez zarzutu bez odkładania do instalacji filtrów pułapek i innych udziwnien . Chinola zakładasz jak chcesz i gdzie chcesz bez kombinacji. Mam u siebie i działa rewelacja. A ten bubel afriso czy jak mu tam działał dobę, kolejny po zalaniu czynnikiem zablokował się. BADZIEW BADZIEW
tabele nie działają, czy możecie coś z tym zrobić ?
Chciałbym zerknąć na nie.
Dziękujemy za zwrócenie uwagi - faktycznie, link był już nieaktywny. Pod tym linkiem znajdzie Pan tabele doboru: www.afriso.pl/filmy/Tabela_doboru_ATM.pdf
Może od początku. Do czego służy tak gorąca woda użytkowa? Po co ja tak mocno podgrzewać? Podgrzewac po to aby ją później chłodzić mieszając? Raczej to głupie. A gdyby od razu ustawić grzanie tak aby jej nigdy nie rozcieńczać. Nie wydawać pieniędzy,y na jej zbędne przegrzewanie. Np temp 42 stopnie jako max instalacji. Podgrzewanie wody w wyższych temperaturach nie jest kosztem liniowym. Proszę wprowadzić lekcje prawidłowo projektowania instalacji.
Źródła ciepła typu pompa ciepła albo kocioł gazowy grzeją na zmianę wodę użytkową i instalację c.o. - wygrzewanie zasobnika do tak niskich temperatur spowoduje, że będzie trzeba go częściej zasilać ciepłym czynnikiem, co przełoży się na małą efektywność samej instalacji grzewczej. Niska temperatura w zasobniku sprzyja rozwojowi bakterii. Utrzymując niską temperaturę w zasobniku trzeba zwiększyć objętość samego zasobnika żeby pokryć zapotrzebowanie na ciepła wodę. Utrzymując wyższą temperaturę można do kotłowni wstawić zasobnik o mniejszej pojemności.
Zawór Atm na ciepłej ma zastosowanie raczej tylko w instalacjach gdzie wodę podgrzewa się solarami lub kotlem węglowym, przy pompa j ciepla kołach gazowych czy pelletowych nie ma takiej potrzeby
Wszystko zależy od projektu instalacji. Przykładowo: jeśli chcemy mieć dostarczoną wodę zmieszaną o różnych temperaturach do różnych typów odbiorników można zastosować kilka zaworów ATM. Przyjmuje się, że woda nie powinna być chłodniejsza, niż: 37°C do mycia rąk i do prysznica, 40°C do kąpieli, a 50°C do mycia naczyń kuchennych. Proszę również pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690), tj. z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422): "Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C".
@@AFRISOplo różnych temperaturach tylko po co? Lepszym wyjściem jest np bateria termostatyczna jak już ktoś chce mieć inna temperaturę, w większości przypadków wystarcza temperatura 41-43 stopnie. Kotły gazowe czy pompy ciepła maja możliwość precyzyjnego sterowania temperatura cwu
@@wawmen13 dokładnie, właśnie ostatnio kupiłem baterie z termostatem pod prysznic :)
@@wawmen13 jak mieszkasz w swoim domu to i wrzątek możesz sobie puścić w rurze - ale jak administrujesz budynkiem wielorodzinnym to już masz problem - woda ma być 55-60 i dostępna w 3 sekundy od odkręcenia kurka z ciepłą wodą - także obowiązkowo pompa cyrkulacyjna i mieszacz (bo to zapewni temperaturę - sterowanie kotłem np na paliwo stałe pompą nie da takiego efektu jak mieszacz) - wtedy masz możliwość zwalenia odpowiedzialności na kogoś innego w razie co :)
Jak sprawdzić jaki posiadam zawór, o jakim KVS?
Na zaworze ATM jest naklejka na korpusie z danymi technicznymi tego zaworu. Jest tam również oznaczenie współczynnika Kvs np. "Kvs 1,6" .
Witam, ja mam taki problem, że po jakimś czasie przepływ przez zawór zmniejsza się wraz z ustawieniem wyższej temperatury. Im zimniejsza temperatura ustawiona tym większy przepływ. Raz wymiana zaworu na nowy pomogła, ale znów ten sam problem się pojawił.
Zanieczyszczenia w instalacji zapychają komorę mieszającą, przez co zawór nie jest w stanie przepuścić odpowiedniego strumienia wody. Zalecamy przepłukać instalację i zamontować magnetyczny separator zanieczyszczeń ADS.
Mam podlogowke i ten zawor. Piec podaję 60 stopni a on mi to wpuszcA do podlogowki mimo że ustawiłem na minimum dlaczego to nie działa.
Jeżeli zawór ustawiony jest na minimalną wartość, a wpuszcza wysoką temperaturę to znaczy, że ciepło przebija się na powrót co związane jest z błędami na instalacji lub element termostatyczny wewnątrz jest zablokowany przez zanieczyszczenia.
@@AFRISOpl ponownie odpowietrzylem układ instalacja zawor działa jak należy. Może komuś pomoże. Dziękuję za szybką odpowiedź pozdrawiam serdecznie hydraulik od 2 dni ;)
Cieszymy się :)
Mam w instalacji takie stare białe zawory i działają wyśmienicie. A kupiłem teraz nowy jak w filmie i regularnie się zawiesza po zmianie nastawy temperatury. Praktycznie nie da się to go regulować jak pompa podłogowa działa
Prosimy o kontakt z Zespołem Wsparcia Technicznego, telefonicznie pod numer (32) 330 33 61 lub mailowo na adres zwt@afriso.pl, pomożemy z tym problemem.
Witam Mam problem z zaworem ATM 361. Chcę go przeczyścić. Odkręciłem element nastawczy, wyjąłem wkładkę termostatyczną, ale nie mogę wyjąć elementu mieszającego z korpusu zaworu. Śrubkę w środku odkręciłem, ale to nic nie dało. Stąd pytanie: jak wyjąć ten element mieszający? Czy jest on tylko na wcisk (jak w zaworach ESBE), czy trzeba w którymś miejscu coś podważyć?
Już wyjąłem. Nic nie trzeba odkręcać ani podważać. Wystarczy wyciągnąć. U mnie niestety tak mocno siedziało, że trzeba było użyć dość dużej siły. Nie wiem, plastik się odkształcił? Ale w końcu poszło.
Zawory termostatyczne AFRISO są nierozbieralne - nie zalecamy ich samodzielnego rozkręcania i ingerowania w budowę. Takie działanie poskutkuje utratą gwarancji.
Rozumiem, że polityka firmy jest taka: jak się zepsuje, to kup nowy. I interes się kręci. Ale nie tędy droga. Proszę nie oszukiwać użytkowników. Zawór jest tak samo rozbieralny jak zawory ESBE czy innych firm. Tyle, że Wasze nie dorównują im jakością. Wystarczą dwa klucze płaskie, śrubokręt i coś do wyjęcia "koszyka". Pod warunkiem, że zawór spełnia minimalne normy jakościowe i do wyjęcia koszyka nie trzeba używać młotka. Nie ma tam żadnej kosmicznej technologii. Nie róbcie z użytkowników idiotów. U mnie, po rozkręceniu okazało się, że na zaworze nie ma żadnych brudów, które mogłyby go blokować. Ale nawet po przeczyszczeniu i nasmarowaniu nadal chodził bardzo ciężko i się blokował. Taka jakość tych zaworów. Wystarczy przeczytać komentarze nawet pod tym filmikiem. Niestety, ale nie polecam Afriso.
Nie twierdzimy, że nie da się ich rozebrać, tylko, że tego nie zalecamy. Tak jak pisaliśmy - takie działanie poskutkuje utratą gwarancji.
@@AFRISOpl Mam dokładnie ten model zaworu i działa dobrze. Czy do tego zaworu można zamontować siłownik firmy Tech w celu automatycznego sterowania zaworem?
Szukam ,szukam i nigdzie nie mogę znaleźć a na allegro z chin długa przesyłka
Proszę spojrzeć na stronę afriso.pl/mapa-dostepnosci Znajdzie tam Pan sieć naszych dystrybutorów. Część z nich posiada własne sklepy internetowe.
Najprostszym sposobem uniknięcia poparzenia, bakterii, wydatków itd są kąpiele w zimnej wodzie...
Jakie 70 stopni C jak w zasobniku jest od 45 do 50 stopni
Należy pamiętać o okresowym wygrzewaniu zasobnika c.w.u. do takiej temperatury w celu zniszczenia bakterii Legionella. Wygrzewanie zalecane jest w sytuacji, gdy rozbiór wody był wstrzymany przez dłuższy okres czasu (bakteria gromadzą się szczególnie w wodzie stojącej).
Przesadziliście totalnie z tą reklamówką i informacją o zakażeniu bakteriami.Od 20 lat biorę kąpiel w za gorącej wodzie(uwielbiam to) nie zaraziłem się prze parę wodną --Przesada-manipulacja ! pozdrawiam .Robert
A co z bakterią Legionella za zaworem termostatycznym???
Bakteria najczęściej rozwija się w zasobniku, czyli tylko w środowisku, gdzie nie występuje przepływ strumienia. Dlatego ważne, by regularnie stosować dezynfekcję termiczną zasobnika.
@@AFRISOpl no ok ale co z tym wspólnego ma zawór? Bakterie wybija się przez wysoką temperatuę "regularnie stosować dezynfekcję termiczną zasobnika" a nie poprzez zastosowanie zaworu prawda co sugeruje zamieszczony materiał prawda?
W materiale nie ma stwierdzenia, że zawór eliminuje bakterie. Giną w wysokiej temperaturze w zasobniku. Zawór zabezpiecza domowników przed zbyt wysoką temperaturą.
@@AFRISOpl Bakteria równie chętnie rozwija się w wylewkach baterii. Zastosowanie zaworu termostatycznego uniemożliwia dezynfekcję termiczną wylewki, ponieważ bakteria ginie bodajże w temperaturze powyżej 70 st. C.
Bardzo mało osób zdaje sobie z tego sprawę, że zawory zintegrowane w bateriach oraz zamontowane w instalacjach mogą być źródłem dużych problemów i są często zmorą zarządców budynków użyteczności publicznej.
Z pracy zawodowej wiem, że problem legionelli za zaworem istnieje.
Osobiście posiadam w domu zawór trójdrożny termostatyczny w związku z instalacją kolektorów słonecznych. Występowania legionelli nie sprawdzałem. Instalacja z cyrkulacją przerobiona została zgodnie z zaleceniami afriso (pułapka, zawory zwrotne, bajpas łączący powrót z zasilaniem z sieci), po około dwóch latach zaczęła pracować znowu nieprawidłowo - puszczając letnią wodę zamiast ciepłej. Wg mnie zawór ma zbyt krótką trwałość eksploatacyjną, może w związku z tworzeniem się osadów "kamiennych" z wody. Kręcenie zaworem i podwyższanie nastaw do pewnego momentu dawały znośną temperaturę wody do kąpieli, aż skończyła się skala na pokrętle i temperatura dziś już nie jest znośna. Niestety zestawów naprawczych Afriso chyba nie posiada, wydawało mi się, że kilka lat temu były, ale może dotyczyło to ESBE, który wymieniłem wtedy na Afriso...
co to są te wylewki, w 3:49?
Wylewka to kran bez pokręteł z ciepłą i zimną wodą. Z wylewki wypływa już woda o odpowiedniej temperaturze.
Półtorej...
A to już szósty błąd. Ludzie używają półtora, półtorej całkowicie przypadkowo, nie do końca znając różnice :(
Półtora bara. Półtorej tony. Półtorej marchewki. Półtora litra. Półtora kilograma.
Kto wam robi reklame bo macie te filmiki zrobione kapitalnie reklama level expert
Dziękujemy za dobre słowa. Reklamę robimy sami siłami wielu zaangażowanych osób :)
...legionela w wannie? komuś się pomyliły pojęcia...
Wanna to tylko "życiowy" przykład - bakterie znajdują się w wodzie i oparach.
No dobra to możę powiedzcie jak się pozbywa bakterii legionelli jak i kiedy one giną?
Bakteria legionelli ginie w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza i rozwija się tylko w środowisku, gdzie nie ma prędkości przepływu strumienia czyli w zasobniku. We wszystkich innych miejscach, gdzie temperatura nie jest stale powyżej 45 stopni Celsjusza i odbywa się przepływ czynnika - ta bakteria nie ma racji bytu.
@@AFRISOpl ....jednak zarazić nią się można podczas kąpieli w prysznicu, o wannie pierwsze słyszę.
@@AFRISOpl W polsce woda jest chlorowana ozonowana. I filtrowana... Dlatego. Zachorowalnosc jest znikoma i mowienie o kilkudziesieciu tysiacach na swiecie to straszenie i manipulacja widzem... W Polsce to malenki odsetek :) Od kilkunastu lat zgłaszanych jest około 10-30 przypadków choroby legionistów rocznie. Ryzyko zachorowania na chorobę legionistów wynosi poniżej 5% w populacji ogólnej; zwiększa się wśród chorych hospitalizowanych, mieszkających w domach opieki oraz osób powyżej 40, palenie tytoniu, historię intensywnego picia, choroby związane z płucami, immunosupresję oraz przewlekłe choroby układu oddechowego lub nerek. A z tego filmu wynika ze albo zawor ATM albo smiertelna choroba. :) a oczywiscie nie jest śmiertelna....
Ten zawór jest zbędny!!!!!!!!!!!!!! Same z nim problemy.
Zawory atm się zawieszają i psują NIE WARTO - miałem i nie polecam lepszy jest mieszacz np. stałotemperaturowy
Współczesna eko-logika podpowiada aby instalacje miały jak największą sprawność, więc pogrzewanie w celu schładzania jest odwrotnascia tej logiki.
Nie rozumiesz tej logiki, kumulacja ciepła w buforze ażeby wykorzystać je w dłuższym okresie czasu nie jest wcale wbrew logice
@@PROinstal Las Vegas ma racje. Dla maksymalnej Sprawnosci/Efektywnosci czyli najmniejszych strat Energii Nalezy zastosowac Bufor CWU o Wiekszej pojemnosci i nastawic w nim temperature rzedu 50C. Im mniejsza różnica temp (delta) pomiędzy zbiornikiem CWU a otoczeniem tym mniejsze straty ciepła i wieksza sprawnosc.
@@katmai7777 ja grzeje bufor 220L wmontowany w pompę ciepła na 50st. deltę czy jak kto woli histereza włączenia ustawiłem na 8st czyli 42st