Malowanie proszkowe w domowych warunkach

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Tym filmem chcę wam przedstawić malowanie proszkowe w domu. Bez wielkich komór proszkowych czy gigantycznych piecy do wygrzewania. Swój system malowania proszkowego posiadam już kilka lat. Trochę elementów zostało już pomalowanych w tych spartańskich warunkach i chciałem wam przybliżyć jak malować proszkowo i co to malowanie proszkowe.
    Malowanie proszkowe polega na naelektryzowaniu proszku i jego aplikację za pomocą pistoletu natryskowego oraz sprężonego powietrza. Z mojej wiedzy isteniją dwie metody malowania proszkowego: TRIBO oraz CORONA. Różnią się od siebie rodzajem ładunku jakim zostaje "naelektryzowany" proszek.
    Aspekty techniczno-fizyczne znajdziecie pod tym linkeim: www.tensor.com...
    Po nałożeniu farby na malowany element wsadzany jest on do pieca w celu polimeryzacji/usieciwoania proszku/farby. W zależności od tego jaki proszek został zaaplikowany, to taką powłokę uzyskamy po wypaleniu przedmiotu w piecu. Farby mogą posiadać w swoim składzie różnego rodzaju substancje, które modyfikują końcowy wygląd produktu. Farby mogą być w swojej strukturze: połysk, półpołysk, mat, struktura, cameleon (mieniąca się) i inne.
    Proces malowania proszkowego wymaga od nas używania środków BHP (proszek bardzo pyli podczas aplikacji) oraz odpowiedniego przygotowania elementów do malowania - nie mogą nosić tłustych czy mokrych śladów. Elementy malowane proszkowo powinny zostać odtłuszczone, a niekiedy także wygrzane w wysokiej temperaturze w celu usunięcia pozostałych zaneiczyszczeń.
    Farby proszkowe nie powinny być zbrylone, zanieczyszczone, przeterminowane. Może to doprowadzić do nieprawidłowego procesu polimeryzacji, czego wynikiem będą defekty na wypalonym produkcie. Ponadto należy pamiętać o rodzaju aplikacji danego proszku. Każda z farb ma w swojej karcie technicznej określoną formę aplikacji (CORONA/TRIBO). Np. nie wszystkie farby proszkowe można aplikować metodą TRIBO.
    Osobiście malowałem elementy metalowe (z czarnej stali) oraz elementy aluminiowe. Nie dane było mi przeprowadzić testu na stali nierdzewnej, miedzi, mosiądzu i innych materiałach.
    Malowanie proszkowe niezależnie od metody wymaga posiadania: pistolet do malowania proszkowego, kompresor, farba proszkowa. Są to trzy podstawowe rzeczy bez których malowanie proszkowe się nie uda. Nie jest konieczna komora lakiernicza, czy wymyślne systemy. Zwykły, metalowy stojak na otwartej przestrzeni również zda egzamin (przy założeniu, że wiatr nie chce urwać głowy).
    Mam nadzieję, że pokrótce odpowiedziałem na pytania jak wykonuje się malowanie proszkowe, czy malowanie proszkowe jest trudne, czy malowanie proszkowe się opłaca :)
    Muszę zwracać większą uwagę, żeby nie nadużywać zwrotu "tak naprawdę" :D Nie wiem ile razy był ten zwrot użyty w tym filmie - jedno wiem na 100% - za dużo hehe
    Pjona!

Комментарии • 31