Gwintowanie od A do Z

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • W tym filmie przedstawię gwitnowanie od A do Z, czyli tak naprawdę przedstawię cały proces powstawania gwintu metrycznego na przykładnie metalowego elementu. W filmie wykorzystałem gwintownik ręczny, a także przybliżyłem jak wygląda gwintownik maszynowy. Gwintowniki ręczne z reguły posiadają trzy osobne gwintowniki w opakowaniu. Zdzierak, gwintownik pośredni oraz gwtintownik wykańczający. Pierwszy ma za zadanie zebrać największą ilość materiału, dlatego też praca zdzierakiem jest najtrudniejsza w procesie gwintowania. Po pierwszym przejściu zdzierakiem można wykorzystać gwitnownik pośredni, który poprawi gwint zdzierając i "ostrząc" skok gwintu. Praca gwitnownikiem pośrednim jest o wiele przyjemniejsza niż gwitnownikiem z "jednym paskiem", ponieważ to on zrobił nawiększą robotę. Po skończeniu drugiego przejścia wykorzystuje się gwitnownik wykańczający. Gwintownik wykańczający ma za zadanie uformować finalny kształt gwintu we wczesniej przygotowanym otworze. Po tych trzech przejściach gwintowników możliwe jest wkręcenie śruby o rozmiarze wytłoczonym na gwintownikach.
    W filmie tłumaczę pokrótcę zasada działania gwintowników maszynowych. W tym wypadku nie ma konieczności wiercenia wstępnego otworu, czy "przechodzenia" zdzierakiem, pośrenim i wykańczającym gwintownikiem - wszystko dzieje się z "automatu". Gwintownik maszynowy zakładany jest na wiertarko-wkrętarkę i teoretycznie powinien za jednym podejściem wywiercić otwór, a następnie go nagwintować.
    Na samym końcu filmu wspominam także o pokrętce do narzynek. Narzynka jest czymś w rodzaju gwintownika, z tym że robiony jest gwint zewnętrzny. Jeśli mamy jakiś gładki pręt i chcielibyśmy aby na jego końcu bądź na określonej jego długości został stworzony gwint, to narzynka jest używana właśnie do tego celu.

Комментарии • 20