UWAGA! Na filmie zapomniałem pokazać, że aby roaming działał poprawnie należy jeszcze w szyfrowaniu danej sieci (zakładka Security) włączyć opcję FT (fast transition) na karcie FT.
Cześć, Jakiś czas temu pisałem pod innym filmem komentarz z zapytaniem o dobór urządzeń do domowej sieci (hex poe jako główny router + 2x wAP ax). Obecnie mam problem z roamingiem i nie wiem jak to dobrze ustawić. Urządzenia łączą mi się z siecią 2,4 GHz nawet jeżeli jestem bardzo blisko urządzenia i 5GHz było by dużo szybsze. Czy można jakoś ustawić priorytet na sieć 5GHz? EDIT Łączą się z 5GHz, ale gdy poruszam się po domu i przełączy mi na 2GHz to po zbliżeniu do AP nie zmienia na 5 tylko zostaje na 2.
Udało mi się rozwiązać problem - HAP AC2 działający jako CAP miał standardowy config jako AP. Wywalenie wszystkiego z firewalla nie pomogło. Dopiero podczas resetowania do fabryki zobaczyłem, że jest opcja konfiguracji jako CAP i zagrało od razu.
Przerobiłem u siebie CAPsMANa z v1 na v2. Mam hAP ac^3 (kontroler) i ac^2, cAP XL ac i cAP ac. W takim przypadku datapath definiuje się tylko na cAP-ach i to bez wybierania bridge-a, a na kontrolerze pomija się w ogóle. Ponadto w ustawieniach CAP trzeba zaznaczyć slaves static. Jeżeli są VLAN-y, to trzeba je stworzyć na bridge-ach po obu stronach i włączyć filtrowanie. No i trzeba ręcznie stworzyć interfejsy wifi w takiej ilości, w jakiej są potrzebne wybierając wifi1 lub wifi2 jako master. U siebie nie ustawiałem untagged, tylko dodałem wifi do bridge-a z odpowiednimi PVID.
Nowa wersja jest skopana pod tym względem, datapath w postaci bridga nie działa i trzeba bawić się vlanami... Do tej pory było fajnie tworzyl się tunel pomiędzy CAP i Capsman i latalo😢
Czy na routerze(capsman) można widzieć prędkości poszczególnych interfejsów cap(wifi ile przechodzi) tak jak w starym capsmanie bylo ? U mnie pokazuje 0 (tak jakby był local forwarding) ?
@@TechGlobuz jeśli wejdziemy w interface, widzimy wifi 1,2,3,4.. ruch przy interfejsach pojawia się u mnie tylko na lokalnych(czyli tych fizycznie podłączonych do rb) a reszta interfejsów (3,4) ruch pokazuje 0
@@miko192837 Aaaa, o to chodzi. No to pretensje to Mikrotika, że nie pokazuje. Ja nigdy na to nie zwracałem uwagi i nie zauważyłem, że teraz tego nie ma. I tak mam libreNMS i tam ładnie widzę jak wygląda obciążenie poszczególnych urządzeń.
Takie pytanie mam, czy mogę mieć na jednym urządzeniu, capsmana i capa, w wave2? Docelowo bym chciał sobie ax3 kupić, jako główny router, a ac3 jako AP. Bedzie działać wave2 i 802.11r roaming.
Super informacje. Mam urządzenia hap Ax3, hap Ax2, Cap Ac XL. Capsman2 chodzi na hap Ax3. Mam też hap AC3 (z wifi-qcom-ac) i Cap na nim nie chce znależć tego z Capsman2. A może to trzeba na hap Ac3 ustawić Capsman2 a pozostałe jako Cap-y. Może ktoś mi podpowie co mam zrobić. Ani w RouterOS 7.14.2 ani w 7.15b9.
7:09 trochę szkoda, że tu Pan pokazuje to co już jest gotowe a nie pokazuje jak to dodać od stanu po resecie urządzenia, bo dla początkującego to nie jest oczywiste
@@andyblondyn1898 ma sens, ale trzeba trochę się wgryźć i pokombinować a nie klikać na pałe bez pojęcia. Mi się udało uruchomić wszystko, ale chwilę nerw to kosztowało :P
@@kondzio2003 jakieś pojęcie o tym mam, ale denerwuje mnie to, że nie mogę prosto z winboxa zalogować się po przydzielonym stałym IP do AP i go przestawić w bridge'a, żeby powielał sieci. Po MAC'u mi się to udało, ale again - ja mam 5 sieci WiFi na 2 głównych kanałach w 4 VLANach i część jest odseparowana. Chciałem, żeby AP po prostu je rozgłaszał jak router. A tutaj mam więcej problemów z tym, niż pożytku póki co. Muszę pewnie kilka godzin posiedzieć by zrozumieć jak to się prawidłowo po po capsmanie propaguje.
@@andyblondyn1898 ja jak na razie na głównym routerku mam 3 ssidy w różnych sieciach i jak urządzenie podepnie się do głównego routera to dostanie właściwy dla sieci IP, ale CAPa na razie nie skonfigurowałem i propaguje 3 ssidy, ale adresy przydziela po swojemu.
Witam. Czy spotkał się Pan z problemem nadmiernego grzania się urządzeń cAP AC? Zauważyłem, że po dłuższej pracy obudowa po stronie tego pierścienia mocującego sięga 50 st. C. Zastanawiam się, czy to normalne i bezpiecznie w przypadku montażu urządzenia na płycie karton gips? Pozdrawiam Andrzej
Czy CAPsMAN w jakiś sposób będzie przeszkadzał, gdy pod port LAN2 będzie podłączone kolejne urządzenie? Druga rzecz - de facto mogę access pointy skonfigurować ręcznie tak samo bez używania Capsa i roaming będzie osiągalny, zgadza się?
Formalnie nie będzie roamingu, co nie oznacza, że klient się nie przełączy na innego AP. Jedynie będzie miał trudniej (o ile obsługuje roaming), bo nie będzie mieć wspomagaczy ze standardu IEEE 802.11 r/k/v
Czy to prawda, że capsman wave2 nie potrafi zarządzać lokalnymi intefejsami wifi? Wyświetla mi się informacja, że nie są połączone do capsman i są zarządzane lokalnie. Poszperałem na forum mikrotika i to podobno normalne?
Poniekąd potrafi. Tzn. da się zrobić fast transition i roaming, choć konfiguracja tego jest nieco pokręcona i większość lokalnie trzeba skonfigurować ręcznie. U mnie w jednej lokalizacji działa, ale pamiętam, że nie było to trywialne do ustawienia, zwłaszcza jeśli chodzi o separację sieci i przypisanie ich do różnych bridge (robi się inaczej niż na CAP-ach).
@@TechGlobuz borykam się z takim problemem, że na cap ax capsman rozglasza ssid a jak włączę tryb cap na routerze, to na cap i na routerze mam informacje, że zarządza nimi capsman ale nie pobierają ssid z konfiguracji. Może masz na to rozwiązanie, albo podpowiedź gdzie szukać przyczyny?
Moze by tak wszystko od poczatku, co wybrac. Internet do domku, a moze i dwa, drugi zwykly albo pewnie lte jako zapas, jakies poe do kamer itp, wifi na pietro, siec dla siebie, ale i piekarnik czy zarowki warto odseparowac. Jak nas to i trzeba gdzies szybko, za telewzitor to juz z 2-3 przewody wiec portow coraz wiecej trzeba. Taki kompletny maraton co, gdzie, jak wybrac, moze i w kilku opcjach zaleznie od potrzeb.
Odpowiedź na takie pytanie brzmi jak zwykle: to zależy. Nie ma i nigdy nie będzie jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Każdy ma inne wymagania i potrzeby. Samo choćby zagęszczenie access pointów zależy od wielu czynników (materiał ścian, materiał stropów, wymagania co do maksymalnej prędkości, zakłócenia od sąsiadów itp.). Albo sam siedzisz w tym i ogarniasz temat, albo weźmiesz kogoś kto się zna i zrobi to dobrze za $$.
Świetny film :) ale w dalszym ciągu czekam z utęsknieniem na omówienie vlan w mikrotiku. Mam hap ac2 i switch zarządzalny HP z poe i nie mogę ustawić głupiego trunka na tego switcha z 4 vlanami zrobionymi na hap ac2...
Pytanie, czy problemem jest konfiguracja Mikrotika, czy moze switcha? W Mikrotiku VLAN-y konfiguruje się banalnie prosto. Zawsze większe problemy miałem z konfiguracją switchy, bo niektórzy producenci wymagają ustawienia pewnych specyficznych opcji, aby VLAN-y śmigały poprawnie.
W hap ax2 switch chip nie obsługuje VLAN , dlatego ustawiamy w vlanie port trunk bezpośrednio na porty eth a nie nie na bridge Edit: mój błąd, ax2 i ac2 mają różne switch chipy
Kurde, wiedziałem, że zapomniałem czegoś pokazać. Jak zwykle Mikrotik i pierdyliard opcji, a każda schowana w innym menu. Fast transition był włączony. Chociaż ciekawe jest to, że w logach widać "roamed" nawet jak urządzenie klienckie nie obsługuje 802.11r.
@@TechGlobuz u mnie widać część urządzeń "roamed" a część robi disconnect i connect, więc żyję w przekonaniu że te z opisem "roamed" korzystają z roamingu. Nie ustawiałem wcale zakładki steering. W/g doku RRM i WNM jest domyślnie włączone. Nie do końca rozumiem z doku czy jak nie założę ustawienia steering to przekazuje domyślną listę z tym samym SSID i auth. Wydaje mi się że tak.
@@piotrk4608 Problem w tym, że w dokumentacji nie jest to w ogóle opisane, więc można jedynie domniemywać. Ja wolę na wszelki wypadek to włączyć, jakby np. w kolejnej wersji zmienili domyślne wartości.
Dzieki za odcinek, dużo mi pomógł! Vlan poprawia wydajnosc capsman ? Czy tylko jest po to, by adresacja na wifi była inna ? Działam bez vlan i jest ok, ale czesto patrzę, ze capsmany tworzy sie z vlanami, pozdraiwam
@@krzysiekd7152 Tak, ale to w sumie nic dziwnego. Realne możliwości ac 2x2 MIMO na kanale 80 MHz kończą się na 500-600 Mbit, więc nie można się spodziewać więcej.
fajnie "gadasz" ale za szybko, amatorzy się nie połapią z powodu ilości informacji, mówisz tak jakby wszyscy i wszystko wiedzieli i rozumieli. Teraz przysłowiowy Jan Kowalski sam skonfiguruje AP MicroTic-a nawet w piwnicy po obejrzeniu. Daje łapkę za temat poruszony.
@@OldMoneyIsAWayOfLife Ale krypto będzie droższe. Ja nie mam zamiaru być stratny, a teraz ciężko znaleźć pewniaka podobnego do ETH, który wzrośnie mocno w kolejnej hossie.
UWAGA! Na filmie zapomniałem pokazać, że aby roaming działał poprawnie należy jeszcze w szyfrowaniu danej sieci (zakładka Security) włączyć opcję FT (fast transition) na karcie FT.
Dziękujemy.
Dziękuję😁
Cześć,
Jakiś czas temu pisałem pod innym filmem komentarz z zapytaniem o dobór urządzeń do domowej sieci (hex poe jako główny router + 2x wAP ax). Obecnie mam problem z roamingiem i nie wiem jak to dobrze ustawić. Urządzenia łączą mi się z siecią 2,4 GHz nawet jeżeli jestem bardzo blisko urządzenia i 5GHz było by dużo szybsze. Czy można jakoś ustawić priorytet na sieć 5GHz?
EDIT
Łączą się z 5GHz, ale gdy poruszam się po domu i przełączy mi na 2GHz to po zbliżeniu do AP nie zmienia na 5 tylko zostaje na 2.
mam jakiś problem - podczas próby łączenia po wifi urządzenia nie dostają IP z DHCP i próba łączenia kończy się błędem.
Udało mi się rozwiązać problem - HAP AC2 działający jako CAP miał standardowy config jako AP. Wywalenie wszystkiego z firewalla nie pomogło. Dopiero podczas resetowania do fabryki zobaczyłem, że jest opcja konfiguracji jako CAP i zagrało od razu.
Pięknie i profesjonalnie. Prosto to wszystko tłumaczysz.
Przerobiłem u siebie CAPsMANa z v1 na v2. Mam hAP ac^3 (kontroler) i ac^2, cAP XL ac i cAP ac. W takim przypadku datapath definiuje się tylko na cAP-ach i to bez wybierania bridge-a, a na kontrolerze pomija się w ogóle. Ponadto w ustawieniach CAP trzeba zaznaczyć slaves static. Jeżeli są VLAN-y, to trzeba je stworzyć na bridge-ach po obu stronach i włączyć filtrowanie. No i trzeba ręcznie stworzyć interfejsy wifi w takiej ilości, w jakiej są potrzebne wybierając wifi1 lub wifi2 jako master. U siebie nie ustawiałem untagged, tylko dodałem wifi do bridge-a z odpowiednimi PVID.
Nowa wersja jest skopana pod tym względem, datapath w postaci bridga nie działa i trzeba bawić się vlanami... Do tej pory było fajnie tworzyl się tunel pomiędzy CAP i Capsman i latalo😢
@@Lennypl1 I podobno tego nie zmienią. Starownik ac tego nie umie, bo to podobno ograniczenie chipów w starszych urządzeniach (pre AX w ogóle).
@@andrzejkwiatkowski7395 No to smuteczek :-( było tak pięknie
A mógłbym poprosić trochę prościej jak ogarnąć np 3 ssidy w różnych vlanach?
Czy na routerze(capsman) można widzieć prędkości poszczególnych interfejsów cap(wifi ile przechodzi) tak jak w starym capsmanie bylo ? U mnie pokazuje 0 (tak jakby był local forwarding) ?
Nie bardzo rozumiem pytanie. W registration widać na jakim TX rate i RX rate zapina się klient. Nawet na filmie to pokazuję to przy okazji testów.
@@TechGlobuz jeśli wejdziemy w interface, widzimy wifi 1,2,3,4.. ruch przy interfejsach pojawia się u mnie tylko na lokalnych(czyli tych fizycznie podłączonych do rb) a reszta interfejsów (3,4) ruch pokazuje 0
@@miko192837 Aaaa, o to chodzi. No to pretensje to Mikrotika, że nie pokazuje. Ja nigdy na to nie zwracałem uwagi i nie zauważyłem, że teraz tego nie ma. I tak mam libreNMS i tam ładnie widzę jak wygląda obciążenie poszczególnych urządzeń.
@@TechGlobuz chciałem tylko informacji czy to u mnie bug czy tak jest :D
Takie pytanie mam, czy mogę mieć na jednym urządzeniu, capsmana i capa, w wave2? Docelowo bym chciał sobie ax3 kupić, jako główny router, a ac3 jako AP. Bedzie działać wave2 i 802.11r roaming.
Możesz. Będziesz miał wtedy 2 zakładki: WiFi czyli capsman na wave 2 oraz Wireless, czyli stary capsman oraz stara zakładka capsman.
Super informacje. Mam urządzenia hap Ax3, hap Ax2, Cap Ac XL. Capsman2 chodzi na hap Ax3. Mam też hap AC3 (z wifi-qcom-ac) i Cap na nim nie chce znależć tego z Capsman2. A może to trzeba na hap Ac3 ustawić Capsman2 a pozostałe jako Cap-y. Może ktoś mi podpowie co mam zrobić. Ani w RouterOS 7.14.2 ani w 7.15b9.
7:09 trochę szkoda, że tu Pan pokazuje to co już jest gotowe a nie pokazuje jak to dodać od stanu po resecie urządzenia, bo dla początkującego to nie jest oczywiste
Dokładnie, cały film tak naprawdę nie ma sensu.
@@andyblondyn1898 ma sens, ale trzeba trochę się wgryźć i pokombinować a nie klikać na pałe bez pojęcia. Mi się udało uruchomić wszystko, ale chwilę nerw to kosztowało :P
@@kondzio2003 jakieś pojęcie o tym mam, ale denerwuje mnie to, że nie mogę prosto z winboxa zalogować się po przydzielonym stałym IP do AP i go przestawić w bridge'a, żeby powielał sieci. Po MAC'u mi się to udało, ale again - ja mam 5 sieci WiFi na 2 głównych kanałach w 4 VLANach i część jest odseparowana. Chciałem, żeby AP po prostu je rozgłaszał jak router. A tutaj mam więcej problemów z tym, niż pożytku póki co. Muszę pewnie kilka godzin posiedzieć by zrozumieć jak to się prawidłowo po po capsmanie propaguje.
@@andyblondyn1898 ja jak na razie na głównym routerku mam 3 ssidy w różnych sieciach i jak urządzenie podepnie się do głównego routera to dostanie właściwy dla sieci IP, ale CAPa na razie nie skonfigurowałem i propaguje 3 ssidy, ale adresy przydziela po swojemu.
Czy da się pożenić przez Capsmana Wave2 urządzenia ax (wifi 6) i ac (wifi 5) ?
Tak, ale pod warunkiem, że te urządzenia AC masz na ARM. Jedynie wtedy da się wgrać na nie wave2.
@@TechGlobuz thx. W tym przypadku chodzi konkretnie ax3 i ac3 i oba mają paczki wave2.
Witam. Czy spotkał się Pan z problemem nadmiernego grzania się urządzeń cAP AC? Zauważyłem, że po dłuższej pracy obudowa po stronie tego pierścienia mocującego sięga 50 st. C. Zastanawiam się, czy to normalne i bezpiecznie w przypadku montażu urządzenia na płycie karton gips? Pozdrawiam Andrzej
Nagranie jak zrobić vlan do zarządzania też będzie fajne
Na czym polega różnica względem połączonych routerów w sieci mesh?
Mesh w amatorskich urządzeniach działa z bomby i wystarczą dwa kliknięcia. W mietku pierwszy raz to pół dnia rozkminiania i wraz nie działa.
Czy CAPsMAN w jakiś sposób będzie przeszkadzał, gdy pod port LAN2 będzie podłączone kolejne urządzenie? Druga rzecz - de facto mogę access pointy skonfigurować ręcznie tak samo bez używania Capsa i roaming będzie osiągalny, zgadza się?
Formalnie nie będzie roamingu, co nie oznacza, że klient się nie przełączy na innego AP. Jedynie będzie miał trudniej (o ile obsługuje roaming), bo nie będzie mieć wspomagaczy ze standardu IEEE 802.11 r/k/v
@@TechGlobuz Rozumiem, dziękuję za informację.
Czy to prawda, że capsman wave2 nie potrafi zarządzać lokalnymi intefejsami wifi? Wyświetla mi się informacja, że nie są połączone do capsman i są zarządzane lokalnie. Poszperałem na forum mikrotika i to podobno normalne?
Poniekąd potrafi. Tzn. da się zrobić fast transition i roaming, choć konfiguracja tego jest nieco pokręcona i większość lokalnie trzeba skonfigurować ręcznie. U mnie w jednej lokalizacji działa, ale pamiętam, że nie było to trywialne do ustawienia, zwłaszcza jeśli chodzi o separację sieci i przypisanie ich do różnych bridge (robi się inaczej niż na CAP-ach).
@@TechGlobuz borykam się z takim problemem, że na cap ax capsman rozglasza ssid a jak włączę tryb cap na routerze, to na cap i na routerze mam informacje, że zarządza nimi capsman ale nie pobierają ssid z konfiguracji. Może masz na to rozwiązanie, albo podpowiedź gdzie szukać przyczyny?
Ten CCR niema PoE zeby tych zasilaczy sie pozbyć?
Nie ma. Z tego co się orientuję, to żaden CCR nie ma wyjść PoE.
@@TechGlobuz Dziekuje za odpowiedź.Pytam bo tylko Unifi mi przez rece przechodzi na codzień a wiedze o mikro zasysam z twojego kanału:)
Moze by tak wszystko od poczatku, co wybrac. Internet do domku, a moze i dwa, drugi zwykly albo pewnie lte jako zapas, jakies poe do kamer itp, wifi na pietro, siec dla siebie, ale i piekarnik czy zarowki warto odseparowac. Jak nas to i trzeba gdzies szybko, za telewzitor to juz z 2-3 przewody wiec portow coraz wiecej trzeba.
Taki kompletny maraton co, gdzie, jak wybrac, moze i w kilku opcjach zaleznie od potrzeb.
Odpowiedź na takie pytanie brzmi jak zwykle: to zależy. Nie ma i nigdy nie będzie jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Każdy ma inne wymagania i potrzeby. Samo choćby zagęszczenie access pointów zależy od wielu czynników (materiał ścian, materiał stropów, wymagania co do maksymalnej prędkości, zakłócenia od sąsiadów itp.). Albo sam siedzisz w tym i ogarniasz temat, albo weźmiesz kogoś kto się zna i zrobi to dobrze za $$.
Świetny film :) ale w dalszym ciągu czekam z utęsknieniem na omówienie vlan w mikrotiku. Mam hap ac2 i switch zarządzalny HP z poe i nie mogę ustawić głupiego trunka na tego switcha z 4 vlanami zrobionymi na hap ac2...
Pytanie, czy problemem jest konfiguracja Mikrotika, czy moze switcha? W Mikrotiku VLAN-y konfiguruje się banalnie prosto. Zawsze większe problemy miałem z konfiguracją switchy, bo niektórzy producenci wymagają ustawienia pewnych specyficznych opcji, aby VLAN-y śmigały poprawnie.
W hap ax2 switch chip nie obsługuje VLAN , dlatego ustawiamy w vlanie port trunk bezpośrednio na porty eth a nie nie na bridge
Edit: mój błąd, ax2 i ac2 mają różne switch chipy
@@ArkadioDIY dzięki za podpowiedź, pogrzebię wieczorem w winboxie 😁
@@TechGlobuz w HP banalne do ustawienia, za to w mikrotiku rozwalone to wszędzie, za dużo opcji 😉
@@ArkadioDIY Pierwsze słyszę, żeby na jakimś MT nie działało ustawienie VLAN-ów bezpośrednio na bridge.
Ehm, ale nie powinieneś włączyć FT dla roamingu? W logu wtedy ładnie widać zamiast disconnected i connected pojawi się roamed.
Kurde, wiedziałem, że zapomniałem czegoś pokazać. Jak zwykle Mikrotik i pierdyliard opcji, a każda schowana w innym menu. Fast transition był włączony. Chociaż ciekawe jest to, że w logach widać "roamed" nawet jak urządzenie klienckie nie obsługuje 802.11r.
@@TechGlobuz u mnie widać część urządzeń "roamed" a część robi disconnect i connect, więc żyję w przekonaniu że te z opisem "roamed" korzystają z roamingu. Nie ustawiałem wcale zakładki steering. W/g doku RRM i WNM jest domyślnie włączone. Nie do końca rozumiem z doku czy jak nie założę ustawienia steering to przekazuje domyślną listę z tym samym SSID i auth. Wydaje mi się że tak.
@@piotrk4608 Problem w tym, że w dokumentacji nie jest to w ogóle opisane, więc można jedynie domniemywać. Ja wolę na wszelki wypadek to włączyć, jakby np. w kolejnej wersji zmienili domyślne wartości.
Zrobisz film jak skonfigurować wifi tak by były np 2 SSID i każda z inna adresacją oraz na oddzielnych VLAN?
chyba niedawno pojawił się taki film, ale na razie tu mi nie działa :P
Dzieki za odcinek, dużo mi pomógł! Vlan poprawia wydajnosc capsman ? Czy tylko jest po to, by adresacja na wifi była inna ? Działam bez vlan i jest ok, ale czesto patrzę, ze capsmany tworzy sie z vlanami, pozdraiwam
VLAN jest tylko po to żeby adresacja była inna i odseparować konfigurację od reszty sieci.
Dzięki 👍
Jednak wolę starszą wersję capsmana w 6 wersji routerOS. Tam się vlany automatycznie na capach ustawiają.
Szkoda ze te "nowe" ac xl nie osiągają więcej niż te zwykłe ehh..
Nie wiem w jakim celu w ogóle wypuścili te ac XL. Cena była wyraźnie wyższa niż zwykłego ac, jedyma różnica, to że anteny mają większy zysk.
@TechGlobuz testowałem ax i ac XL. Między nimi przepaść, ax dobija do GB. A XL tylko 500/600
@@krzysiekd7152 Tak, ale to w sumie nic dziwnego. Realne możliwości ac 2x2 MIMO na kanale 80 MHz kończą się na 500-600 Mbit, więc nie można się spodziewać więcej.
fajnie "gadasz" ale za szybko, amatorzy się nie połapią z powodu ilości informacji, mówisz tak jakby wszyscy i wszystko wiedzieli i rozumieli. Teraz przysłowiowy Jan Kowalski sam skonfiguruje AP MicroTic-a nawet w piwnicy po obejrzeniu. Daje łapkę za temat poruszony.
Dawaj jakąś kopareczke składaj. Krypto sie mocno odbija.
Koparki są i czekają na lepsze czasy, bo w PL mamy nadal baaaardzo drogi prąd.
@@TechGlobuztańszy już nie będzie
@@TechGlobuzja kopie już przez dłuższy czas.
@@OldMoneyIsAWayOfLife Ale krypto będzie droższe. Ja nie mam zamiaru być stratny, a teraz ciężko znaleźć pewniaka podobnego do ETH, który wzrośnie mocno w kolejnej hossie.
@@TechGlobuzergo i Raven są takie najpewniejsze