+Delilah • Przynajmniej masz dobre podejście do sprawy, nie ufać zmysłom, pozorom, #patrząc_poza_to_co_widać, użyj mocy... kobiecej intuicji, ona rzadko zawodzi.
+Delilah Mam dokładnie to samo :D Tak samo pytania testowe czy coś w stylu nowej matury z języka polskiego, niby wszystko wiem, rozumiem, ale nie potrafię poprawnie odpowiedzieć :D
Ojcze, dziękuję bardzo za te słowa! Poprzez nie Pan Bóg uświadomił mi, że moje małe braki, których wciąż nie umiem przezwyciężyc, są dla mnie taką właśnie szarą czcionką, że dzięki nim żyję w mentalności ciągłej potrzeby dawania z siebie więcej i podejmowania nieustannego wysiłku w jak najlepszym wykorzystaniu czasu i dawaniu Bogu pierwszego miejsca w moim życiu. Dziękuję
To fakt, że trudności potrafią pomóc w życiu. Od 2 lat poruszam się na wózku i ten wypadek, który się wydarzył, pomógł mi w wielu innych sprawach, zwłaszcza duchowych.
Z piłeczką miałem na początku źle, ale rozpisałem na kartce i wyszło ok. A z tymi maszynami to tak: 1 maszyna = 5u/5min = 1u/min 100 maszyn = 100*1u/min = 100u/min Tak więc 100 maszynom wyprodukowanie 100 urządzeń zajmie jedną minutę.
+Jacek Neumann Z tymi maszynami wcale nie musi być tak jak napisałeś, gdyż wiemy jedynie że jedna maszyna w ciągu 5 minut produkuje 5 urządzeń, co wcale nie musi oznaczać że ta maszyna produkuje te urządzenia po kolei czyli tak jak założyłeś. Co w przypadku gdy jedna maszyna produkuje symultanicznie 5 urządzeń i zajmuje jej to 5 minut????
blaz84 Kombinacji jest mnóstwo, na przykład może robić dwie maszyny razem przez dwie minuty, potem trzy maszyny razem przez trzy minuty i ciężko by było przewidzieć, ile zajmuje produkcja jednej maszyny. Założyłem najprostszą możliwość.
Oglądałem kiedyś wypowiedzi Ojca na temat różnych rzeczy, sportów u dzieci itd, i dopiero teraz po przeczytaniu opisu zauważyłem że to ten sam gość!!!! Niesamowite bo strasznie wtedy spodobały mi się jego wypowiedzi a tu osobny kanał :OOO czuję się oświecony
Dziękuję Ojcze Mam teraz dużo trudności i masz racje... I właśnie teraz zrozumiałam że to ma mnie zmobilizować Ojciec ponownie otwiera mi oczy ❤ dziękuję
Czym dłużej oglądam Ojca produkcje myślę: "Skąd? W jaki sposób dostrzega Ojciec tak wspaniałe zależności i prawdy duchowe w czasami pozornie nieistotnych rzeczach." Dlatego pokochałam te serię i jestem pod ogromnym wrażeniem - kreatywność to jedno słowo, które bym tutaj napisała, a drugie - nieustanne zaskoczenie, a to jest już duże wyzwanie. Pozytywne zaskoczenie, które zmusza do myślenia. I jakiś dzień od razu jest radośniejszy. Dzięki, Ojcze! :)
Trudność pożądana - bardzo interesujące! Mówiąc krótko: nie wszystko złoto co się świeci ;) To tak podobnie jak są dwie metody dydaktyczne: przedstawia się wiedzę za pomocą slajdów lub pisze na tablicy. Okazuje się, że te pisanie na tablicy jest o wiele lepsze bo ono SPOWALNIA i dzięki temu uczeń / student jest w stanie nadążyć za tokiem rozumowania. Natomiast metodą ze slajdami oczywiście można b. dużo przerobić na jednych zajęciach ale każdy kto był kiedyś na tego typu "lekcjach/ wykładach" wie, jak mało się z nich wynosi - człowiek jest przytłoczony tak dużą dawką informacji. Czasami dysleksja jest też uważana za trudność pożądaną - bo to spowalnia czytanie (jak ta szara czcionka) i przez to czytający może bardziej skupić /zanalizować dany fragment tekstu. Ma na to więcej czasu. Też dyslektyk wiedząc, że nie jest w stanie przeczytać 500 stron dziennie jak inni, bardziej zwraca uwagę na to co czyta. U nich selekcja materiału do przeczytania jest o wiele dokładniejsza. (To jak z milionerem który robi zakupy - często zakupi coś co mu kompletnie nie jest potrzebne, jego czujność jest uśpiona, a ten co ma tylko parę groszy - bacznie wszystko ogląda aby nie wydać na jakąś niepotrzebną rzecz.) Jest jeszcze bardziej ekstremalny przykład: S. Hawkink (sparaliżowany fizyk) w jakiejś książce chyba "krótkiej historii czasu" chwali sobie, to że napisanie każdego słowa zajmuje mu kilka minut - bo dzięki temu super dokładnie ma przemyślane każde zdanie. I jeszcze jedna "pożądana trudność", najbardziej oczywista: co innego jest jak uczeń sam wpadnie na rozwiązanie (nawet jakby to wymagało godzinę myślenia lub więcej), niż jak mu się to poda na tacy - wówczas taką informację mniej ceni i szybciej zapomina.
odpowiedź: 1 min, zakładając liniową produkcję 1 urz/min. Jeśli np najpierw robi 5 komponentów, potem przekręca śrubki, coś składa itd to mamy problem ;)
Nie jest to odcinek dla mnie. Jestem humanistą :D A tak na serio, najpierw (po raz piewrwszy) mi się chciało wyłączyć "jeszcze5minutek", ale tak się cieszę, że obejrzałam do końca. Mam potwierdzenie, że moja trudność jest pożądana ^_^ Bóg zapłać, ojcze :)
Zależy od trybu pracy maszyny ;) Jeśli produkuje w te 5 minut jedno urządzenie po drugim to wtedy w minutę. Ale jak np. mamy maszynę produkującą batoniki to dostajemy je partiami i to, że maszyna zrobi 5 batoników w 5 minut to nie znaczy, że zrobi jednego batonika w minutę, bo czekanie na jednego batonika też zajmie nam 5 minut ( i przy okazji dostaniemy 4 kolejne). Także ja bym jednak stawiał, że jak chcemy dostać 100 urządzeń to musimy poczekać #jeszcze5minutek ;)
1 maszyna -> w 5 minut -> 5 urządzeń to 2 maszyny -> w 5 minut -> 10 urządzeń czyli 100 maszyn -> w 5 minut -> 500 urządzeń, co wcale nie oznacza, że w 1 minutę powstaje 1 urządzenie ;) (zależy to od cyklu pracy maszyny) a gdyby 5 maszyn -> w 5 minut -> 5 urządzeń to 100 maszyn -> w 5 minut -> 100 urządzeń i wtedy byłaby odpowiedź: maszyny potrzebują #jeszcze5minutek :) dziękuję, za pobudzający do pracy umysłowej odcinek :)
+Urszula Andrzejewska maszyna produkuje 5 urządzeń na pięć minut. Nie wiesz ile potrzebuje na wykonanie jednego urządzenia:P może robi jedno za drugim, a może robi równolegle?
+patrolowaty maszyna produkuje : w 5 minut - 5 urządzeń czyli w 1 minutę - 1 urządzenie.... logiczne ? to 100 maszyn w tym samym czasie wyprodukuje 100 urządzeń czyli w 1 minutę A tak na marginesie to urządzenie jest przedmiotem złożonym i żadna maszyna nie produkuje gotowych urządzeń. To chyba tak dla zmylenia wymyślone . Pozdrawiam :)
+Urszula Andrzejewska wczoraj wymyśliłem świetny przykład:P Jako programista walcze często ze stereotypem, że wszystko da się zrobić w krótszym czasie "skończoną liczbą studentów" dlatego tak piszę:P moja mama ma taką fajną blachę do pieczenia babeczek. Blacha ma chyba z 15 miejsc na babeczki. Mama piecze więc te 15 babeczek w przypuścmy pół godziny (nie umiem piec i nie wuem, czy to za mało czasu, czy nie:P) więc skoro robi 15 babeczek w 30 minut, czy zrobi jedną w dwie minuty? Tak samo jest z tymi maszynami:P Niestety brakuje informacji, czy proces jest równoległy, czy liniowy. Liniowy przykłąd z życia to obieranie ziemniaków:P obieram 5 ziemniaków w 5 minut, więc jednego obiorę w minutę, ale przy babeczkach to nie przejdzie:P O to mi chodziło:) Pozdrawiam:)
+patrolowaty Jeżeli mówimy o jednej maszynie, wtedy mamy do czynienia z procesem liniowym. Gdy będą pracowały w tym samym czasie więcej niż jedna maszyna proces będzie równoległy. A babeczki na pewno są pyszne....smacznego :)
Dopisuję komentarz, by było więcej tych, co twierdzą, ze nie wiadomo, bo brakuje założeń. Jedyne co można stwierdzić, że powinno to potrwać nie dłużej niż 5 minut - bo nie wiemy ile tych cosi 1 maszyna zrobi w 1 minutę. ;)
Odpowiedz jest bardzo zależna od typu maszyny A :) Ponieważ jeżeli wiele maszyn A w tym samym czasie może pracować nad jedną maszyną B to będzie inna wartość w przypadku gdy 1 maszyna A mogła by pracować tylko nad jedną maszyną B.
Jedna maszyna produkuje 5 urządzeń w 5 minut, czyli jedna maszyna robi 1 urządzenie w 1 minutę, czyli 100 maszyn produkuje 100 urządzeń w 1 minutę. Tak powiedziała moja żona i tak na pewno jest.
Mnie też przyszło na samym początku, że 100 maszyn wyprodukuje 100 maszyn w minutkę. Ale jeżeli tutaj chodzi o to by dodać czas produkcji każdej maszyny. Odpowiedź mamy 100 minut.
No i tak dumam nad tymi maszynami :-), zachodząc w głowę, gdzie hak jakiś jest. No i 1min. wychodzi!?. Ale pokusiłem się o oryginał tego zadania i tam jest, że 5 (a nie jedna) maszyn w ciągu 5min. produkuje 5 urządzeń - i wtedy jest ten haczyk i wychodzi 5min :-)! Ciekawe, czy ojciec specjalnie to zmienił, czy "spalił" to zadanie :-):-)!? Wielu łask na dalsze 5 minutek, ile by tam nie wyszło! A trudności życia rzeczywiście dużo we mnie uruchamiają i chała Panu, a ojcu dzięki za każde słowo już od tylu lat...
Załóżmy, że 《n》jest ilością nowych urządzeń wyprodukowanych w ciągu min. przez 1 maszynę więc: n=5urządzeń/5min=1urządzenie/min. Niech T będzie szukany czasem. OTÓŻ: 100nT=100 => nT=1 => T=1 Czas potrzebny na wyprodukowanie .... (tu wstaw zadanie) jest równy 1min, lub 60 s. a jak komuś odp nie pasuje to 1/60godz.
Znając studenckie życie to możliwe, że studenci nauczyli się zaliczać takie testy i wychwytywać haczyki w pytaniach albo w drugim terminie mieli łatwiejsze pytania :P I forma mogła nie mieć znaczenia Albo i mogła, jak podobno w przypadku, że ludzie z cisnącym pęcherzem też lepiej odpowiadają na pytania A co do zagadki z maszynami, odpowiedź jest taka jak na większość pytań: To zależy Jeśli maszyna jest ustawiona tak, że w ciągu pięciu tworzy pięć maszyn jedna po drugiej, to stu maszynom będzie potrzebna jedna minuta (albo i mniej, bo zniknie czas przeskoku pomiędzy stanowiskami) na wykonie zadania Jeśli tworzy np. w ciągu pierwszej minuty 20% pięciu urządzeń, w drugiej 40% itd.to pojawiają się kolejne możliwości w przypadku setki maszyn Jeśli nie można ich przeprogramować to będą potrzebować pięciu minut i po tych pięciu minutach będzie 100 nowych maszyn + 400 dodatkowych Jeśli można przeprogramować to znowu pojawiają się kolejne możliwości w zależności od podawania komponentów Może potrzebować mniej niż minutę, bo znikną przeskoki pomiędzy stanowiskami Albo też pięć minut, bo w każdej minucie może mieć dostarczane poszczególne komponenty I dlatego właśnie nie lubię takich "testów na inteligencję" a zwłaszcza sztandarowej z wronami na polu: Siedzi dwanaście wron na polu, pięć zastrzelono, ile pozostało na polu? W pierwszej chwili człowiek myśli, że siedem, a zadający pytanie mówi, że pięć, bo zostały tylko martwe, a te siedem odleciało z powodu huku i się cieszy, że gościa wykiwał. A równie dobrze mogło zostać w zależności od rozmieszczenia od ptactwa mogło zostać i 12, gdyż te siedem były na tym samym polu dwa kilometry dalej, nie słyszały huku i zostały albo mogło zostać 0, bo siedem odleciało od huku, a zastrzelona piątka stała przy samej krawędzi pola i z niego poniosło kawałek dalej. I wg mnie to trochę kiepskie, że czasem ludzie chcą innym takimi pytaniami mierzyć innym poziom inteligencji i pokazywać, że myślą tylko utartymi schematami nie zauważając, że zamknęli się w swoich własnych i podług nich oceniają innych.
Uwaga, podaję odpowiedź. Hasło OKOŃ ! Nie no żartowałem, odpowiedź brzmi : 100 maszyn potrzebuje 1 minuty na wyprodukowanie 100 urządzeń. Na początku miałem źle, bo źle zrozumiałem zagadkę. Myślałem, że 1 maszyna potrzebuje 1 minuty na wyprodukowanie 5 urządzeń. Wtedy wyszło, że 100 maszyn potrzebuje 12 minut na wyprodukowanie 100 urządzeń.
+Anna Jasiek • A może celowo jest trudniej, żebyście mogli bardziej zyskać. Jeśli pierwsza lekcja to religia, to poproście Ojca Adama o usprawiedliwienie.
Nie da się odpowiedzieć na pytanie o maszynę produkującą w ciągu pięciu minut pięć urządzeń z powodu braku danych. Nie wiemy czy mamy do czynienia z pięcioma cyklami produkcyjnymi trwającymi po 1 minucie, czy też w czasie cyklu produkcyjnego trwającego 5 minut zawsze powstaje 5 maszyn. W efekcie odpowiedź może być taka, że w ciągu 1 minuty jedna maszyna tworzy jedno urządzenie, lub że w ciągu minuty nie zakończył się ani jeden trwający 5 minut cykl produkcyjny i nie powstała ani jedno urządzenie.
jesli jedna maszyna robi w 5 minut 5 urządzeń to w jedną minutę zrobi jedno urządzenie, czyli ogólnie koszt czasowy produkcji jednego urządzenia to minuta. Jeśli mamy wyprodukować 100 urządzeń mając do dyspozycji 100 maszyn, to można zrobić to w ciągu jednej minuty. Chyba że najkrótszym czasem pracy maszyny jest te nieszczęsne 5 minut, to wtedy nie potrzebujemy aż 100 maszyn i najkrótszy czas to 5 minut.
1 maszyna produkuje 1 urządzenie na minutę, więc 100 maszyn produkuje 100 urządzeń na minutę. Odp: w ciągu 1 minuty! :) Politechnika pozdrawia Ojca! :)
Jeżeli jedna maszyna w 5 min zrobi 5 urządzeń to, jedno urządzenie robi w min. Więc 100 urządzeń będzie zrobione przez 100 maszyn również w minutę :) Początek zbłądziliśmy ale po zobaczeniu "trudności pożądanej" poszło jak z płatka :)
jesli ta maszyna robi te urzadzenia jednoczesnie, bo powiedziane jest ze robi 5 urz. przez 5 min, to 100 takich maszyn zrobi co najmniej 100 urz. tez przez 5 min tylko lacznie powstanie 500 urz.
Wychodzi 1 minuta. :) Jeśli jedna maszyna robi 5 urządzeń w 5 minut, to znaczy, że w minutę zrobi jedno urządzenie. Jeśli mamy 100 urządzeń, to każda z nich w minutę zrobi jedną maszynę, a więc sumując wytwór 100 maszyn w ciągu jednej minuty, wychodzi sto sztuk maszyn.
faktycznie ! Mam pewne zagrożenia w szkole ale dzięki temu uczę sie. Nie tak jak wcześniej. w ten sposób Bóg może chcę mi pomóc w osiągnięciu systematycznosci
Porządną matematykę miałam ostatni raz w gimnazjum, ale ewidentnie jest to zagadka "Ile waży kilogram pierza, a ile kilogram cegieł" ;) 100 Ojcze, 100 :)
Co do zagadki z maszynami to nie jest ona taka oczywista :) Pierwsza odpowiedź jaka się nasuwa to 1 minuta. Jednak nie jest powiedziane, że 1 maszyna produkuje 1 urządzenie co minutę, a jedynie 5 urządzeń w 5 minut. Więc pewne jest tylko to, że do wyprodukowania 100 urządzeń w 5 minut potrzeba 20 takich maszyn :) Bo de facto nie wiemy ile czasu zajmuje wyprodukowanie pierwszego urządzenia i oczywiście kolejnych aż do piątego. Więc tak na prawdę odpowiedzią na pytanie ile czasu 100 takich maszyn produkuje 100 urządzeń jest zbiór w tym wypadku większy od zera do 5 minut :) Pozdrawiam serdecznie.
Odp.: Zadanie ma za mało danych do podania jednoznacznej odpowiedzi. Teoretycznie wystarczy 1 minuta, przy założeniu, że maszyna jest w stanie wyprodukować 1 urządzenie w 1 minutę (a tego nie było w treści zadania). Jeśli maszyna nie jest w stanie wyprodukować 1 urządzenia w czasie 1 minuty, to 100 maszyn NIE JEST W STANIE wyprodukować DOKŁADNIE 100 urządzeń w czasie będącym wielokrotności 5 minut, bo już po pierwszych 5'ciu minutach mamy 500 urządzeń (czyli za dużo). Rozwiązanie: Oznaczenia: m = maszyna, u = urządzenie, min =minuta I sposób (patrzymy na możliwości 100 maszyn): 1m = 5u w 5 min 100m = 500u w 5 min proporcje : 500u -> 5 min 100u -> x Tu mamy proporcjonalność prostą więc mnożymy na krzyż, czyli: 500u * x = 100u * 5 min /: 500 x = 1 min II sposób (patrzymy na możliwości 1 maszyny) 1 m -> 5u = 5 min / *20 1 m -> 100u = 100 min proporcje: 1m -> 100 min (wykona zadanie czyli 100u) 100m -> x Tu nie mnożymy na krzyż, bo mamy proporcjonalność odwrotną, zatem: 1m * 100 min = 100m * x /: 100m x = 1 min Można to też na logikę rozwiązać (czyli na tzw. "chłopski rozum"). Jeśli jedna maszyna wykona zadanie (tzn. wyprodukuje 100u) w czasie 100 min, to100 takich maszyn wykona zadania 100 razy szybciej, czyli w ciągu 1 minuty. :)
100 maszyn w jedną minutę, ale znając życie to odpowiedź błędna ! :) , bo to zbyt proste na taką zagadkę, ale w czasie prawdziwego testu iq nie miałbym tyle czasu żeby odpowiedzieć inaczej więc zostaje jak jest.
Ludzie, jaką minutę? Skoro maszyna pracuje 5 minut, żeby wyprodukować 5 maszyn to wcale nie znaczy, że produkuje jedną maszynę w minutę. Odpowiedź to 5 minutek Tak samo jak 9 kobiet nie urodzi dziecka w miesiąc :-)
Z tą maszyną to aż się prosi napisać, że w minutę. Ale w zasadzie to ojciec nie doprecyzował, czy maszyna produkuje te 5 urządzeń równolegle (po 4 minutach jest 0 urządzeń, po 5-5 urządzeń), czy produkuje je po kolei. Wtedy 100 maszyn żeby cokolwiek wyprodukować musiałyby pracować przez 5 minut.
Już to liczyłam jakieś pół roku temu pod filmem ks. Piotra Pawlukiewicza. Kij kosztuje 1,05 $ piłka 0,05 $. Prosty układ dwóch równań z dwiema niewiadomymi.
Pan Pieczarka • Intuicja Cię nie zawodzi ;). Chociaż zważywszy że produkcja jest w Chinach, wydało mi się za dużo te 10c ;-) i to mnie zmyliło... Czemu odgrywać, przecież to nie był zarzut ale filozoficzna konkluzja.
Pan Pieczarka • Miałem na myśli to że inteligencja to wynik logicznego myślenia, powiązywania faktów, znajomości matematyki itp. Kiedyś próbowałem robić testy na inteligencje (takie komputerowe) i za każdym razem miałem coraz lepszy wynik... czy to znaczy że z minuty na minutę stawałem się inteligentniejszy? Sądzę że inteligencja to nie to coś niemierzalnego, coś co sprawia że w całkowicie nowej sytuacji, potrafimy zareagować najlepiej z możliwych wariantów zachowań.
Pan Pieczarka • Dzięki za uściślenie. Zauważ jednak że ja swoją sentencję, napisałem ogólnie, nie wytykając tego osobie której skomentowałem wypowiedź. Po prostu taka myśl mi przyszła w związku z jej wypowiedzią, i bynajmniej nie miałem zamiaru umniejszać jej Inteligencji czy dyskredytować. Uważam że czasem inteligencją mylnie nazywa się duży zasób informacji, wówczas taka osoba nie myśli tylko _wypluwa_ zapamiętany wcześniej wynik. Przykład Sawanci, czyli osoby autystyczne, które mają specjalne zdolności zapamiętywania, dokonywania niewyobrażalnych obliczeń itp. Nie są inteligentni jakoś bardziej, ale tych kilka zdolności może sprawić że ktoś pomyśli inaczej.
+Qrytyk To jest czysto matematyczne zagadnienie a mianowicie : x- cena kija y - cena piłki x+y = 1,1 cena piłki i kija x- y = 1 cena kija z drugiego równania wyznaczamy: x = 1 + y i podstawiamy do pierwszego równania co daje: 1+ y + y = 1.1 2y = 1,1- 1 2y= 0,1/2 y = 0,05 $ czyli 5 centów teraz w pierwszym równaniu zamiast y wstawiamy wynik 0,05 x + 0,05 = 1,1 x= 1,10 - 0,05 x = 1,05 $ czyli kij kosztuje 1 $ i 5 centów piłka 5 cent przy liczeniu tego zadania przydaje się znajomość ułamków dziesiętnych zakładam że wiesz 1 $ = 100 centów a 0,05 to inaczej 5 /100 $ Pozdrawiam :)
Na jedną rzecz nikt nie zwrócił uwagi. Mojżesz miał rację. Faraon go nie słuchał i potrzebne były plagi by zaczął słuchać. No i jeszcze w badaniach zmieniono kolor tekstu na mniej wyraźny co poprawiło ilość poprawnych odpowiedzi jednak nie wiemy jak wpłynęło na czas odpowiedzi. Przecież chodziło o szybką odpowiedź a utrudnienie z pewnością ją wydłużyło. Co do maszyny to śmiało można uznać że średnio 1 min na 100 urządzeń. Żadna fabryka nie pracuje wyłącznie przez minutę tylko w systemie ciągłym, więc fakt czy urządzenie jest robione w cyklu 1 minutowym, 5 minutowym czy godzinnym nie ma tu znaczenia.
Odpowiadając na tę zagadkę wychodzi mi 1 minuta, natomiast znam jeszcze wersję: 5 maszyn, które produkują 5 urządzeń w 5 minut; w ile czasu zajmie 100 maszynom zrobienie 100 urządzeń?
A ja odpowiem inaczej. Nie było mowy, że jedno urządzenie produkuje się w czasie 1 min. Może produkcja jednego urządzenia trwa również 5 min. Moja odpowiedź 100 maszyn wyprodukuje 100 urządzeń (a nawet 500) w czasie nie większym niż 5 min.
Odnośnie tych maszyn, przypomniało mi się to: "Skoro 1 kobieta urodzi dziecko w 9 miesięcy, no to 9 kobiet powinno urodzić dziecko w miesiąc." :D 1 maszyna w 5 min robi 5 urządzeń. Czyli: 1 maszyna w 1 min robi 1 urządzenie. Czyli: Jeśli 100 maszyn będzie pracować jednocześnie i tak samo, to 100 urządzeń powstanie w 1 minutę. Chyba, ale nie wiem, bo nie jestem raczej ścisłym mózgiem. :p
10 tyś. kochani, w ciagu 5 min jedna maszyna produkuje 5 urzadzeń czyli 5urz/5min=1 urzadzenie/min, 100 takich urzadzeń na 1 min produkuje 100 urzadzeń, jednakże 100 takich urzadzeń w 100 min produkuje = 100urz*100min= 10 000 urządzeń
ja też rozpisałem sobie zadanie na karteczce, zaraz, w czasie, kiedy o. Adam je podawał. lecz zanim skończyłem pisać to pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to $0.1 za piłeczke. niemniej jednak zdałem sobie sprawe, że skoro to jest zagadka na inteligencje to musi miec w sobie jakos "podchwytliwosc". w rozwiazywaniu tej zagadki trudnosc mi sprawila zbyt wydajaco sie niska cena pileczki, dlatego tez niechetnie dopuszczalem mozliwe rozwiazanie 1 centa za pileczke, bo taka mysl chodzila mi po glowie. rowniez 9 centow mi sie nasuwalo... przede wszystkim, szukajac odpowiedzi, nie podjalem sie liczenia jako sposobu jej odnalezienia. nie lubie liczyc. to jest moja zasadnicza niechec, niechec do liczenia. wole wymyslac sobie " gotowe wylicznia," jakby z powietrza, polegajac na swojej blyskotliwosci. choc tym razem moja blydkotliwosc zawiodla i nie wyszukala prawidlowej odpowiedzi. wzialem sobie realny przyklad dotyczacy mnie. otóż kiedys zdazylo mi sie kupic 2 rzeczy na raz: mianowicie laptopa i sluchawki bezprzewodowe. za obie dałem 1900 pln z czego laptop stanowił 1700 pln, a słuchawki 200 pln okolo. tak wiec kiedy zestawilem sobie laptopa ze sluchawkami to zorietowalem sie, ze laptop nie jest drozszy od sluchawek o 1700, tylko o 1500. to ulatwilo mi obliczenie zadania w tej zagadce. a wiec odpowiedz brzmi: kij bejsbolowy kosztuje $1.05, piłeczka kosztuje $0.05 (chociaz przyznaje, ze to jest smieszny stosunek wartosci piłeczki w stosunku do kija. wgle za dobrego bejsbola i piłeczke trzeba by bylo wydac jakies kilkadziesiat dolarow. za $1.1 dostac mozna jedynie jakies plastikowe kij i pileczke do zabawy dla dzieci. dlatego tez podchodzac w sposob emocjonalny do rozwiazywania tej zagadki mialem trudnosc akceptacji tych dziwnych wartosci. wiadomo jednak, ze w wymyslonych zagadkach nie chodzi o realizm). jesli chodzi o drugie zadanie to z latwoscia je rozwiazalem, gdyz okazalo sie dla mnie znacznie latwiejsze od pierwszego, lecz opowiedzi nie chce mi sie juz podawac w komentarzu. nara
😂 wyszło szydło z worka ,jestem typowa blondynka 😅😂❤ , oczywiście bardzo mi to zwisa , bo jeżeli dożyłam do dzisiaj i mnie fura z nawozem nie przejechała ,to może być i jest ok😂❤❤❤ pozdrawiam wszystkich i błogosławię.
Ponieważ druga zagadka jest źle sformułowana, bo nie wiadomo jak ta maszyna produkuje te urządzenia, czy wyskakują sekwencyjnie co 1 minutę, czy też po 5 minutach powstaje wszystkie 5 urządzeń, czy też jakoś inaczej, na przykład pierwsze urządzenie powstaje już po 1 sekundzie, a pozostałe 4 na sam koniec, i w zależności od tego procesu odpowiedź może być różna, zatem, jak to bywa z zagadkami zadawanymi przez księży, najprawdopodobniejszą odpowiedzią jest "Jezus".
1 maszyna produkuje urządzenia z prędkością 1u/1 min. Pozostałe maszyny działają z taką samą prędkością. Możemy z tego wyprowadzić wzór: maszyna=urządzenie:czas[min], więc 100=100:czas | X czas 100czas=100 | :100 czas=1 min Odp.:100 maszyn produkuje 100 urządzeń w 1 minutę.
Nie wiem trzeba z tego obliczyc całkę nieoznaczona wtedy moze wyjdzie... ale zaczalbym od delty :D po tych wszystkich obliczeniach wyszla mi 1 minuta ;) :P pozdrawiam
+Adrian Śliwa Nie ma braku informacji tylko tak autor to wyraził. wiec inaczej np. Stoisz pod drzewem i zrywasz jabłka. W ciągu 5 minut zerwałaś 5 jabłek czyli średnio co 1 minutę zrywałaś jabłko bo 5 : 5 = 1 Gdyby w sadzie w którym rośnie 100 jabłoni pod każdym drzewem stanęła jedna osoba i na znak start każda z nich podniesie rękę i zewie jedno jabłko co zajmie im 1 minutę. Ile jabłek zostanie zerwanych w ciągu 1 minuty ? Odp. 100
1 minuta ! 1 maszyna - 5 urządzeń- 5min 1 maszyna - 1 urządzenie- 1 min 1 maszyna - 100 urządzeń- 100 min 100 maszyn (100 razy szybciej!) - 100 urządzeń - 1 min
Jak sobie tak o tym myślę... nie można założyć, że maszyna produkuje 1 urządzenie w minutę... może potrzebuje pięciu minut na 1 urządzenie? To wtedy te 100 maszyn produkuje 100 urządzeń w pięć minut. Ja obstawiam pięć minut.
Nie znoszę takich zagadek. Zawsze wiem, że to, co pomyślę w pierwszym odruchu będzie źle, a jak zacznę analizować, to mi się zwoje przegrzeją :')
+Delilah • Przynajmniej masz dobre podejście do sprawy, nie ufać zmysłom, pozorom, #patrząc_poza_to_co_widać,
użyj mocy... kobiecej intuicji, ona rzadko zawodzi.
+Delilah Mam dokładnie to samo :D Tak samo pytania testowe czy coś w stylu nowej matury z języka polskiego, niby wszystko wiem, rozumiem, ale nie potrafię poprawnie odpowiedzieć :D
Maszyny potrzebują #jeszcze1minutkę :D
Hahaha :D
Można uznać, że wykazałeś podwójną inteligencję. xD
Ojcze, dziękuję bardzo za te słowa! Poprzez nie Pan Bóg uświadomił mi, że moje małe braki, których wciąż nie umiem przezwyciężyc, są dla mnie taką właśnie szarą czcionką, że dzięki nim żyję w mentalności ciągłej potrzeby dawania z siebie więcej i podejmowania nieustannego wysiłku w jak najlepszym wykorzystaniu czasu i dawaniu Bogu pierwszego miejsca w moim życiu. Dziękuję
PASUJE! mam tak! To niesamowite, że wyzwania/trudności aktywują do działania, którego bym nie podjęła bez tej trudności.
Chwała Panu!
To fakt, że trudności potrafią pomóc w życiu. Od 2 lat poruszam się na wózku i ten wypadek, który się wydarzył, pomógł mi w wielu innych sprawach, zwłaszcza duchowych.
Z piłeczką miałem na początku źle, ale rozpisałem na kartce i wyszło ok.
A z tymi maszynami to tak:
1 maszyna = 5u/5min = 1u/min
100 maszyn = 100*1u/min = 100u/min
Tak więc 100 maszynom wyprodukowanie 100 urządzeń zajmie jedną minutę.
+Jacek Neumann Mat-Fiz rządzi :3
+Jacek Neumann Też rozpisywałam ;)
+Jacek Neumann Z tymi maszynami wcale nie musi być tak jak napisałeś, gdyż wiemy jedynie że jedna maszyna w ciągu 5 minut produkuje 5 urządzeń, co wcale nie musi oznaczać że ta maszyna produkuje te urządzenia po kolei czyli tak jak założyłeś. Co w przypadku gdy jedna maszyna produkuje symultanicznie 5 urządzeń i zajmuje jej to 5 minut????
blaz84 Kombinacji jest mnóstwo, na przykład może robić dwie maszyny razem przez dwie minuty, potem trzy maszyny razem przez trzy minuty i ciężko by było przewidzieć, ile zajmuje produkcja jednej maszyny. Założyłem najprostszą możliwość.
+Jacek Neumann czyli nie zdałeś :P
Oglądałem kiedyś wypowiedzi Ojca na temat różnych rzeczy, sportów u dzieci itd, i dopiero teraz po przeczytaniu opisu zauważyłem że to ten sam gość!!!! Niesamowite bo strasznie wtedy spodobały mi się jego wypowiedzi a tu osobny kanał :OOO czuję się oświecony
100 maszynom produkcja 100 urządzeń, gdyby w tej chwili wystartowały, zajęłaby jeszcze 5 minutek :)
Dziękuję Ojcze
Mam teraz dużo trudności i masz racje... I właśnie teraz zrozumiałam że to ma mnie zmobilizować
Ojciec ponownie otwiera mi oczy ❤ dziękuję
Czym dłużej oglądam Ojca produkcje myślę: "Skąd? W jaki sposób dostrzega Ojciec tak wspaniałe zależności i prawdy duchowe w czasami pozornie nieistotnych rzeczach." Dlatego pokochałam te serię i jestem pod ogromnym wrażeniem - kreatywność to jedno słowo, które bym tutaj napisała, a drugie - nieustanne zaskoczenie, a to jest już duże wyzwanie. Pozytywne zaskoczenie, które zmusza do myślenia. I jakiś dzień od razu jest radośniejszy. Dzięki, Ojcze! :)
Trudność pożądana - bardzo interesujące! Mówiąc krótko: nie wszystko złoto co się świeci ;)
To tak podobnie jak są dwie metody dydaktyczne: przedstawia się wiedzę za pomocą slajdów lub pisze na tablicy. Okazuje się, że te pisanie na tablicy jest o wiele lepsze bo ono SPOWALNIA i dzięki temu uczeń / student jest w stanie nadążyć za tokiem rozumowania. Natomiast metodą ze slajdami oczywiście można b. dużo przerobić na jednych zajęciach ale każdy kto był kiedyś na tego typu "lekcjach/ wykładach" wie, jak mało się z nich wynosi - człowiek jest przytłoczony tak dużą dawką informacji.
Czasami dysleksja jest też uważana za trudność pożądaną - bo to spowalnia czytanie (jak ta szara czcionka) i przez to czytający może bardziej skupić /zanalizować dany fragment tekstu. Ma na to więcej czasu. Też dyslektyk wiedząc, że nie jest w stanie przeczytać 500 stron dziennie jak inni, bardziej zwraca uwagę na to co czyta. U nich selekcja materiału do przeczytania jest o wiele dokładniejsza. (To jak z milionerem który robi zakupy - często zakupi coś co mu kompletnie nie jest potrzebne, jego czujność jest uśpiona, a ten co ma tylko parę groszy - bacznie wszystko ogląda aby nie wydać na jakąś niepotrzebną rzecz.)
Jest jeszcze bardziej ekstremalny przykład: S. Hawkink (sparaliżowany fizyk) w jakiejś książce chyba "krótkiej historii czasu" chwali sobie, to że napisanie każdego słowa zajmuje mu kilka minut - bo dzięki temu super dokładnie ma przemyślane każde zdanie.
I jeszcze jedna "pożądana trudność", najbardziej oczywista: co innego jest jak uczeń sam wpadnie na rozwiązanie (nawet jakby to wymagało godzinę myślenia lub więcej), niż jak mu się to poda na tacy - wówczas taką informację mniej ceni i szybciej zapomina.
odpowiedź: 1 min, zakładając liniową produkcję 1 urz/min. Jeśli np najpierw robi 5 komponentów, potem przekręca śrubki, coś składa itd to mamy problem ;)
Niech Ci Bóg błogosławi. Ogrom Pracy i samo zaparcia...
Nie jest to odcinek dla mnie. Jestem humanistą :D
A tak na serio, najpierw (po raz piewrwszy) mi się chciało wyłączyć "jeszcze5minutek", ale tak się cieszę, że obejrzałam do końca. Mam potwierdzenie, że moja trudność jest pożądana ^_^ Bóg zapłać, ojcze :)
+Julia Bachok Humanistą nie ten, kto nie umie matematyki ;)
+Rafał Jaworski w moim przypadku to ten :D
+Julia Bachok Humanistką :D
+Irząd 7miejsce kto wie? :P W świecie internetu nigdy nie możesz mieć pewności czy ona to na pewno ona :D
Zależy od trybu pracy maszyny ;) Jeśli produkuje w te 5 minut jedno urządzenie po drugim to wtedy w minutę. Ale jak np. mamy maszynę produkującą batoniki to dostajemy je partiami i to, że maszyna zrobi 5 batoników w 5 minut to nie znaczy, że zrobi jednego batonika w minutę, bo czekanie na jednego batonika też zajmie nam 5 minut ( i przy okazji dostaniemy 4 kolejne).
Także ja bym jednak stawiał, że jak chcemy dostać 100 urządzeń to musimy poczekać #jeszcze5minutek ;)
Dziękuję za odcinek, bardzo mi się przydał. Narzekalam że nie zdążyłam przesłuchać odcinka rano, a teraz ciesze się, że słucham go dopiero teraz ;)
1 maszyna w 5 minut - 5 urządzeń. 1 maszyna w 1 minutę - 1 urządzenie to 100 maszyn wyprodukuje 100 urządzeń w 1 minutę. Pozdrowienia z Przemyśla
"trochę głupi jestem, no ale co zrobić" za ten dystans
Dziękuję za dzisiejszy odcinek. Koniec z narzekaniem na hałaśliwe współlokatorki i biorę się do nauki :D
1 minutę przy założeniu że pracują równocześnie ;)
1 maszyna -> w 5 minut -> 5 urządzeń
to 2 maszyny -> w 5 minut -> 10 urządzeń
czyli 100 maszyn -> w 5 minut -> 500 urządzeń,
co wcale nie oznacza, że w 1 minutę powstaje 1 urządzenie ;) (zależy to od cyklu pracy maszyny)
a gdyby 5 maszyn -> w 5 minut -> 5 urządzeń
to 100 maszyn -> w 5 minut -> 100 urządzeń
i wtedy byłaby odpowiedź: maszyny potrzebują #jeszcze5minutek :)
dziękuję, za pobudzający do pracy umysłowej odcinek :)
Jeden z lepszych odcinków! :)
Brawo!!! dobra robota!
12 sekund - nie chce wyjść inaczej :)
Tak, tak! To dokładnie tak działa! To bardzo ciekawa myśl. Trzeba się będzie trochę przyjrzeć tej mojej szarej czcionce :)
Gdyby szkoła uczyła zapisywania realnych problemów równaniami to z piłeczką każdy kto umie rozwiązać 2x+1=1,1 by sobie poradził ;)
Ta maszyna produkcje jedno urządzenie na minutę, wiec 100 maszyn wyprodukuje 100 rządzeń w ciągu 1 minuty.
+Urszula Andrzejewska maszyna produkuje 5 urządzeń na pięć minut. Nie wiesz ile potrzebuje na wykonanie jednego urządzenia:P może robi jedno za drugim, a może robi równolegle?
+Urszula Andrzejewska maszyny mogą pracować tak, ze 5 urządzeń będzie produkowanych współbieżnie, ^_^
+patrolowaty maszyna produkuje :
w 5 minut - 5 urządzeń czyli w 1 minutę - 1 urządzenie.... logiczne ?
to 100 maszyn w tym samym czasie wyprodukuje 100 urządzeń
czyli w 1 minutę
A tak na marginesie to urządzenie jest przedmiotem złożonym i żadna maszyna nie produkuje gotowych urządzeń. To chyba tak dla zmylenia wymyślone . Pozdrawiam :)
+Urszula Andrzejewska wczoraj wymyśliłem świetny przykład:P Jako programista walcze często ze stereotypem, że wszystko da się zrobić w krótszym czasie "skończoną liczbą studentów" dlatego tak piszę:P moja mama ma taką fajną blachę do pieczenia babeczek. Blacha ma chyba z 15 miejsc na babeczki. Mama piecze więc te 15 babeczek w przypuścmy pół godziny (nie umiem piec i nie wuem, czy to za mało czasu, czy nie:P) więc skoro robi 15 babeczek w 30 minut, czy zrobi jedną w dwie minuty? Tak samo jest z tymi maszynami:P Niestety brakuje informacji, czy proces jest równoległy, czy liniowy. Liniowy przykłąd z życia to obieranie ziemniaków:P obieram 5 ziemniaków w 5 minut, więc jednego obiorę w minutę, ale przy babeczkach to nie przejdzie:P O to mi chodziło:) Pozdrawiam:)
+patrolowaty Jeżeli mówimy o jednej maszynie, wtedy mamy do czynienia z procesem liniowym. Gdy będą pracowały w tym samym czasie więcej niż jedna maszyna proces będzie równoległy. A babeczki na pewno są pyszne....smacznego :)
idealny filmik przed sesją. już wiem jak drukować skrypty :)
W jedną minutę. Ale znając nasze realia to pewnie jeszcze5minut. :)
Dopisuję komentarz, by było więcej tych, co twierdzą, ze nie wiadomo, bo brakuje założeń. Jedyne co można stwierdzić, że powinno to potrwać nie dłużej niż 5 minut - bo nie wiemy ile tych cosi 1 maszyna zrobi w 1 minutę. ;)
jaki dobry odcinek mi wskoczył. A zagadki super, Ojciec wrzuci do wstawkow czasem na dobry rozpęd na cały dzień 😅
Ojcze , Langusta niedługo osiągnie 100 000 subów z tej okazji jako prawdziwy youtuber mógłbyś zrobić Q&A
W ciągu jednej minutki. Mógł Ojciec tak zmienić dane w zadaniu, aby poprawną odpowiedzią było 5minutek ;)
Odpowiedz jest bardzo zależna od typu maszyny A :)
Ponieważ jeżeli wiele maszyn A w tym samym czasie może pracować nad jedną maszyną B to będzie inna wartość w przypadku gdy 1 maszyna A mogła by pracować tylko nad jedną maszyną B.
Jedna maszyna produkuje 5 urządzeń w 5 minut, czyli jedna maszyna robi 1 urządzenie w 1 minutę, czyli 100 maszyn produkuje 100 urządzeń w 1 minutę. Tak powiedziała moja żona i tak na pewno jest.
Mnie też przyszło na samym początku, że 100 maszyn wyprodukuje 100 maszyn w minutkę. Ale jeżeli tutaj chodzi o to by dodać czas produkcji każdej maszyny. Odpowiedź mamy 100 minut.
Wiadomo że 1 minuta ;) Bardzo proszę Ojca o trudniejsze zagadki :)
No i tak dumam nad tymi maszynami :-), zachodząc w głowę, gdzie hak jakiś jest. No i 1min. wychodzi!?. Ale pokusiłem się o oryginał tego zadania i tam jest, że 5 (a nie jedna) maszyn w ciągu 5min. produkuje 5 urządzeń - i wtedy jest ten haczyk i wychodzi 5min :-)!
Ciekawe, czy ojciec specjalnie to zmienił, czy "spalił" to zadanie :-):-)!? Wielu łask na dalsze 5 minutek, ile by tam nie wyszło!
A trudności życia rzeczywiście dużo we mnie uruchamiają i chała Panu, a ojcu dzięki za każde słowo już od tylu lat...
Załóżmy, że 《n》jest ilością nowych urządzeń wyprodukowanych w ciągu min. przez 1 maszynę
więc:
n=5urządzeń/5min=1urządzenie/min.
Niech T będzie szukany czasem. OTÓŻ:
100nT=100 => nT=1 => T=1
Czas potrzebny na wyprodukowanie .... (tu wstaw zadanie) jest równy 1min, lub 60 s. a jak komuś odp nie pasuje to 1/60godz.
100 maszyn potrzebuje 1 minutkę do wyprodukowania 100 urządzeń
Ja miałbym prośbę do twórcy tych filmów żeby nagrał odcinek o bojaźni Bożej ,ponieważ temat ten wydaje mi się ważny a nie każdy to rozumie.
Znając studenckie życie to możliwe, że studenci nauczyli się zaliczać takie testy i wychwytywać haczyki w pytaniach albo w drugim terminie mieli łatwiejsze pytania :P
I forma mogła nie mieć znaczenia
Albo i mogła, jak podobno w przypadku, że ludzie z cisnącym pęcherzem też lepiej odpowiadają na pytania
A co do zagadki z maszynami, odpowiedź jest taka jak na większość pytań:
To zależy
Jeśli maszyna jest ustawiona tak, że w ciągu pięciu tworzy pięć maszyn jedna po drugiej, to stu maszynom będzie potrzebna jedna minuta (albo i mniej, bo zniknie czas przeskoku pomiędzy stanowiskami) na wykonie zadania
Jeśli tworzy np. w ciągu pierwszej minuty 20% pięciu urządzeń, w drugiej 40% itd.to pojawiają się kolejne możliwości w przypadku setki maszyn
Jeśli nie można ich przeprogramować to będą potrzebować pięciu minut i po tych pięciu minutach będzie 100 nowych maszyn + 400 dodatkowych
Jeśli można przeprogramować to znowu pojawiają się kolejne możliwości w zależności od podawania komponentów
Może potrzebować mniej niż minutę, bo znikną przeskoki pomiędzy stanowiskami
Albo też pięć minut, bo w każdej minucie może mieć dostarczane poszczególne komponenty
I dlatego właśnie nie lubię takich "testów na inteligencję" a zwłaszcza sztandarowej z wronami na polu:
Siedzi dwanaście wron na polu, pięć zastrzelono, ile pozostało na polu?
W pierwszej chwili człowiek myśli, że siedem, a zadający pytanie mówi, że pięć, bo zostały tylko martwe, a te siedem odleciało z powodu huku i się cieszy, że gościa wykiwał.
A równie dobrze mogło zostać w zależności od rozmieszczenia od ptactwa mogło zostać i 12, gdyż te siedem były na tym samym polu dwa kilometry dalej, nie słyszały huku i zostały albo mogło zostać 0, bo siedem odleciało od huku, a zastrzelona piątka stała przy samej krawędzi pola i z niego poniosło kawałek dalej.
I wg mnie to trochę kiepskie, że czasem ludzie chcą innym takimi pytaniami mierzyć innym poziom inteligencji i pokazywać, że myślą tylko utartymi schematami nie zauważając, że zamknęli się w swoich własnych i podług nich oceniają innych.
Uwaga, podaję odpowiedź. Hasło OKOŃ ! Nie no żartowałem, odpowiedź brzmi : 100 maszyn potrzebuje 1 minuty na wyprodukowanie 100 urządzeń. Na początku miałem źle, bo źle zrozumiałem zagadkę. Myślałem, że 1 maszyna potrzebuje 1 minuty na wyprodukowanie 5 urządzeń. Wtedy wyszło, że 100 maszyn potrzebuje 12 minut na wyprodukowanie 100 urządzeń.
jeja Ojcze bo się do szkoły spóźnię, co tak późno? 😀
Ten sam problem :)
+Anna Jasiek • A może celowo jest trudniej, żebyście mogli bardziej zyskać. Jeśli pierwsza lekcja to religia, to poproście Ojca Adama o usprawiedliwienie.
Oczywiście w minutkę :)
Nie da się odpowiedzieć na pytanie o maszynę produkującą w ciągu pięciu minut pięć urządzeń z powodu braku danych. Nie wiemy czy mamy do czynienia z pięcioma cyklami produkcyjnymi trwającymi po 1 minucie, czy też w czasie cyklu produkcyjnego trwającego 5 minut zawsze powstaje 5 maszyn.
W efekcie odpowiedź może być taka, że w ciągu 1 minuty jedna maszyna tworzy jedno urządzenie, lub że w ciągu minuty nie zakończył się ani jeden trwający 5 minut cykl produkcyjny i nie powstała ani jedno urządzenie.
No dokldadnie. Jednakze trzeba zrobic zalozenia i dac odpowiedz. Ewentualnie rozne odpowiedzi podajac rozne przyjete zalozenia.
jesli jedna maszyna robi w 5 minut 5 urządzeń to w jedną minutę zrobi jedno urządzenie, czyli ogólnie koszt czasowy produkcji jednego urządzenia to minuta. Jeśli mamy wyprodukować 100 urządzeń mając do dyspozycji 100 maszyn, to można zrobić to w ciągu jednej minuty. Chyba że najkrótszym czasem pracy maszyny jest te nieszczęsne 5 minut, to wtedy nie potrzebujemy aż 100 maszyn i najkrótszy czas to 5 minut.
1 maszyna produkuje 1 urządzenie na minutę,
więc 100 maszyn produkuje 100 urządzeń na minutę.
Odp: w ciągu 1 minuty! :)
Politechnika pozdrawia Ojca! :)
100 maszyn wyprodukuje 100 urządzenia w ciągu 1 min. Ale tylko jeśli maszyny produkują urządzenia taśmowo. Joł joł
dziękuję ojcu. rzeczywiście jest o wyslannikiem Boga. tyle otuchy co przynosi nam wszystkim.
100 maszyn produkuje 100 urządzeń w ciągu 1 minuty
Oglądam dopiero teraz bo o 6:00 jeszcze nie było :-(
Jeżeli jedna maszyna w 5 min zrobi 5 urządzeń to, jedno urządzenie robi w min. Więc 100 urządzeń będzie zrobione przez 100 maszyn również w minutę :) Początek zbłądziliśmy ale po zobaczeniu "trudności pożądanej" poszło jak z płatka :)
jesli ta maszyna robi te urzadzenia jednoczesnie, bo powiedziane jest ze robi 5 urz. przez 5 min, to 100 takich maszyn zrobi co najmniej 100 urz. tez przez 5 min tylko lacznie powstanie 500 urz.
100 maszyn produkuje 100 urządzeń w 1 minutę :)
Wychodzi 1 minuta. :)
Jeśli jedna maszyna robi 5 urządzeń w 5 minut, to znaczy, że w minutę zrobi jedno urządzenie. Jeśli mamy 100 urządzeń, to każda z nich w minutę zrobi jedną maszynę, a więc sumując wytwór 100 maszyn w ciągu jednej minuty, wychodzi sto sztuk maszyn.
w minutę wyprodukują!
przecież rozwiązują takie zadania w podstawówce. ..
jedno urządzenie na minutę. Jedna minuta.
faktycznie !
Mam pewne zagrożenia w szkole ale dzięki temu uczę sie. Nie tak jak wcześniej.
w ten sposób Bóg może chcę mi pomóc w osiągnięciu systematycznosci
W czasie 1 minuty.
Porządną matematykę miałam ostatni raz w gimnazjum, ale ewidentnie jest to zagadka "Ile waży kilogram pierza, a ile kilogram cegieł" ;)
100 Ojcze, 100 :)
Minute; 5 urządzeń w 5 minut, czyli 1 urządzenie na minute; wobec tego 100 maszyn wykona 100 urządzeń w minute.
Co do zagadki z maszynami to nie jest ona taka oczywista :) Pierwsza odpowiedź jaka się nasuwa to 1 minuta. Jednak nie jest powiedziane, że 1 maszyna produkuje 1 urządzenie co minutę, a jedynie 5 urządzeń w 5 minut.
Więc pewne jest tylko to, że do wyprodukowania 100 urządzeń w 5 minut potrzeba 20 takich maszyn :) Bo de facto nie wiemy ile czasu zajmuje wyprodukowanie pierwszego urządzenia i oczywiście kolejnych aż do piątego.
Więc tak na prawdę odpowiedzią na pytanie ile czasu 100 takich maszyn produkuje 100 urządzeń jest zbiór w tym wypadku większy od zera do 5 minut :)
Pozdrawiam serdecznie.
Pierwsze dobrze, drugie - w minutę
Odp.: Zadanie ma za mało danych do podania jednoznacznej odpowiedzi.
Teoretycznie wystarczy 1 minuta, przy założeniu, że maszyna jest w stanie wyprodukować 1 urządzenie w 1 minutę (a tego nie było w treści zadania).
Jeśli maszyna nie jest w stanie wyprodukować 1 urządzenia w czasie 1 minuty, to 100 maszyn NIE JEST W STANIE wyprodukować DOKŁADNIE 100 urządzeń w czasie będącym wielokrotności 5 minut, bo już po pierwszych 5'ciu minutach mamy 500 urządzeń (czyli za dużo).
Rozwiązanie:
Oznaczenia: m = maszyna, u = urządzenie, min =minuta
I sposób (patrzymy na możliwości 100 maszyn):
1m = 5u w 5 min
100m = 500u w 5 min
proporcje :
500u -> 5 min
100u -> x
Tu mamy proporcjonalność prostą więc mnożymy na krzyż, czyli:
500u * x = 100u * 5 min /: 500
x = 1 min
II sposób (patrzymy na możliwości 1 maszyny)
1 m -> 5u = 5 min / *20
1 m -> 100u = 100 min
proporcje:
1m -> 100 min (wykona zadanie czyli 100u)
100m -> x
Tu nie mnożymy na krzyż, bo mamy proporcjonalność odwrotną, zatem:
1m * 100 min = 100m * x /: 100m
x = 1 min
Można to też na logikę rozwiązać (czyli na tzw. "chłopski rozum"). Jeśli jedna maszyna wykona zadanie (tzn. wyprodukuje 100u) w czasie 100 min, to100 takich maszyn wykona zadania 100 razy szybciej, czyli w ciągu 1 minuty. :)
100 maszyn w jedną minutę, ale znając życie to odpowiedź błędna ! :) , bo to zbyt proste na taką zagadkę, ale w czasie prawdziwego testu iq nie miałbym tyle czasu żeby odpowiedzieć inaczej więc zostaje jak jest.
Ludzie, jaką minutę? Skoro maszyna pracuje 5 minut, żeby wyprodukować 5 maszyn to wcale nie znaczy, że produkuje jedną maszynę w minutę.
Odpowiedź to 5 minutek
Tak samo jak 9 kobiet nie urodzi dziecka w miesiąc :-)
+Jacek R • Wygrałeś...
1 minuta :D łapka w górę dla miłośników matematyki :)
1 minuta jezeli 100 razem, a nie kazda po 100.
1 minutka styknie dla 100 maszyn, żeby wyprodukować 100 urządzeń.
Z tą maszyną to aż się prosi napisać, że w minutę. Ale w zasadzie to ojciec nie doprecyzował, czy maszyna produkuje te 5 urządzeń równolegle (po 4 minutach jest 0 urządzeń, po 5-5 urządzeń), czy produkuje je po kolei. Wtedy 100 maszyn żeby cokolwiek wyprodukować musiałyby pracować przez 5 minut.
Drugi, tak blisko o 10 sekund się Spóźniłem :)
Już to liczyłam jakieś pół roku temu pod filmem ks. Piotra Pawlukiewicza.
Kij kosztuje 1,05 $ piłka 0,05 $. Prosty układ dwóch równań z dwiema niewiadomymi.
+Urszula Andrzejewska • Wygląda więc na to, że doświadczeniem można markować inteligencję.
Pan Pieczarka • Intuicja Cię nie zawodzi ;). Chociaż zważywszy że produkcja jest w Chinach, wydało mi się za dużo te 10c ;-) i to mnie zmyliło...
Czemu odgrywać, przecież to nie był zarzut ale filozoficzna konkluzja.
Pan Pieczarka • Miałem na myśli to że inteligencja to wynik logicznego myślenia, powiązywania faktów, znajomości matematyki itp. Kiedyś próbowałem robić testy na inteligencje (takie komputerowe) i za każdym razem miałem coraz lepszy wynik... czy to znaczy że z minuty na minutę stawałem się inteligentniejszy? Sądzę że inteligencja to nie to coś niemierzalnego, coś co sprawia że w całkowicie nowej sytuacji, potrafimy zareagować najlepiej z możliwych wariantów zachowań.
Pan Pieczarka • Dzięki za uściślenie. Zauważ jednak że ja swoją sentencję, napisałem ogólnie, nie wytykając tego osobie której skomentowałem wypowiedź. Po prostu taka myśl mi przyszła w związku z jej wypowiedzią, i bynajmniej nie miałem zamiaru umniejszać jej Inteligencji czy dyskredytować. Uważam że czasem inteligencją mylnie nazywa się duży zasób informacji, wówczas taka osoba nie myśli tylko _wypluwa_ zapamiętany wcześniej wynik.
Przykład Sawanci, czyli osoby autystyczne, które mają specjalne zdolności zapamiętywania, dokonywania niewyobrażalnych obliczeń itp. Nie są inteligentni jakoś bardziej, ale tych kilka zdolności może sprawić że ktoś pomyśli inaczej.
+Qrytyk To jest czysto matematyczne zagadnienie a mianowicie :
x- cena kija
y - cena piłki
x+y = 1,1 cena piłki i kija
x- y = 1 cena kija
z drugiego równania wyznaczamy: x = 1 + y
i podstawiamy do pierwszego równania co daje:
1+ y + y = 1.1
2y = 1,1- 1
2y= 0,1/2
y = 0,05 $ czyli 5 centów
teraz w pierwszym równaniu zamiast y wstawiamy wynik 0,05
x + 0,05 = 1,1
x= 1,10 - 0,05
x = 1,05 $
czyli kij kosztuje 1 $ i 5 centów
piłka 5 cent
przy liczeniu tego zadania przydaje się znajomość ułamków dziesiętnych
zakładam że wiesz 1 $ = 100 centów a 0,05 to inaczej 5 /100 $
Pozdrawiam :)
Na jedną rzecz nikt nie zwrócił uwagi. Mojżesz miał rację. Faraon go nie słuchał i potrzebne były plagi by zaczął słuchać. No i jeszcze w badaniach zmieniono kolor tekstu na mniej wyraźny co poprawiło ilość poprawnych odpowiedzi jednak nie wiemy jak wpłynęło na czas odpowiedzi. Przecież chodziło o szybką odpowiedź a utrudnienie z pewnością ją wydłużyło. Co do maszyny to śmiało można uznać że średnio 1 min na 100 urządzeń. Żadna fabryka nie pracuje wyłącznie przez minutę tylko w systemie ciągłym, więc fakt czy urządzenie jest robione w cyklu 1 minutowym, 5 minutowym czy godzinnym nie ma tu znaczenia.
Odpowiadając na tę zagadkę wychodzi mi 1 minuta, natomiast znam jeszcze wersję:
5 maszyn, które produkują 5 urządzeń w 5 minut; w ile czasu zajmie 100 maszynom zrobienie 100 urządzeń?
5 minut? ;)
+Kasia ma Ciuszek tak :)
pierwszego nie zdałam ale drugie uratowało mój honor haha xD
A ja odpowiem inaczej. Nie było mowy, że jedno urządzenie produkuje się w czasie 1 min. Może produkcja jednego urządzenia trwa również 5 min. Moja odpowiedź 100 maszyn wyprodukuje 100 urządzeń (a nawet 500) w czasie nie większym niż 5 min.
po 7 latach piszę odpowiedź, w 1minutę😉 Dziś wysłuchałam swoje pierwsze "5 minutek"
Q&A na 100 000!!
Odnośnie tych maszyn, przypomniało mi się to:
"Skoro 1 kobieta urodzi dziecko w 9 miesięcy, no to 9 kobiet powinno urodzić dziecko w miesiąc." :D
1 maszyna w 5 min robi 5 urządzeń. Czyli:
1 maszyna w 1 min robi 1 urządzenie. Czyli:
Jeśli 100 maszyn będzie pracować jednocześnie i tak samo, to 100 urządzeń powstanie w 1 minutę.
Chyba, ale nie wiem, bo nie jestem raczej ścisłym mózgiem. :p
może Ojciec zacznie używać Periscope, to najnowższe medium i można komentować na bieżąco, byłoby fajnie:)
Przy założeniu, że maszyna produkuje urządzenia równolegle, potrzeba 5 minut :)
lub jak kto woli #jeszcze5minutek :P
10 tyś. kochani, w ciagu 5 min jedna maszyna produkuje 5 urzadzeń czyli 5urz/5min=1 urzadzenie/min, 100 takich urzadzeń na 1 min produkuje 100 urzadzeń, jednakże 100 takich urzadzeń w 100 min produkuje = 100urz*100min= 10 000 urządzeń
ja też rozpisałem sobie zadanie na karteczce, zaraz, w czasie, kiedy o. Adam je podawał. lecz zanim skończyłem pisać to pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to $0.1 za piłeczke. niemniej jednak zdałem sobie sprawe, że skoro to jest zagadka na inteligencje to musi miec w sobie jakos "podchwytliwosc". w rozwiazywaniu tej zagadki trudnosc mi sprawila zbyt wydajaco sie niska cena pileczki, dlatego tez niechetnie dopuszczalem mozliwe rozwiazanie 1 centa za pileczke, bo taka mysl chodzila mi po glowie. rowniez 9 centow mi sie nasuwalo... przede wszystkim, szukajac odpowiedzi, nie podjalem sie liczenia jako sposobu jej odnalezienia. nie lubie liczyc. to jest moja zasadnicza niechec, niechec do liczenia. wole wymyslac sobie " gotowe wylicznia," jakby z powietrza, polegajac na swojej blyskotliwosci. choc tym razem moja blydkotliwosc zawiodla i nie wyszukala prawidlowej odpowiedzi. wzialem sobie realny przyklad dotyczacy mnie. otóż kiedys zdazylo mi sie kupic 2 rzeczy na raz: mianowicie laptopa i sluchawki bezprzewodowe. za obie dałem 1900 pln z czego laptop stanowił 1700 pln, a słuchawki 200 pln okolo. tak wiec kiedy zestawilem sobie laptopa ze sluchawkami to zorietowalem sie, ze laptop nie jest drozszy od sluchawek o 1700, tylko o 1500. to ulatwilo mi obliczenie zadania w tej zagadce. a wiec odpowiedz brzmi: kij bejsbolowy kosztuje $1.05, piłeczka kosztuje $0.05 (chociaz przyznaje, ze to jest smieszny stosunek wartosci piłeczki w stosunku do kija. wgle za dobrego bejsbola i piłeczke trzeba by bylo wydac jakies kilkadziesiat dolarow. za $1.1 dostac mozna jedynie jakies plastikowe kij i pileczke do zabawy dla dzieci. dlatego tez podchodzac w sposob emocjonalny do rozwiazywania tej zagadki mialem trudnosc akceptacji tych dziwnych wartosci. wiadomo jednak, ze w wymyslonych zagadkach nie chodzi o realizm). jesli chodzi o drugie zadanie to z latwoscia je rozwiazalem, gdyz okazalo sie dla mnie znacznie latwiejsze od pierwszego, lecz opowiedzi nie chce mi sie juz podawac w komentarzu. nara
1 minutę potrzebuje
Oczywiście że w minutę :)
😂 wyszło szydło z worka ,jestem typowa blondynka 😅😂❤ , oczywiście bardzo mi to zwisa , bo jeżeli dożyłam do dzisiaj i mnie fura z nawozem nie przejechała ,to może być i jest ok😂❤❤❤ pozdrawiam wszystkich i błogosławię.
witam :-)
1 urządzenie - 5 min. - 5 maszyn
1 urządzenie - 1 min. - 1 maszyna
czyli 100 urządzeń zrobi 100 maszyn w 1 minute
Ponieważ druga zagadka jest źle sformułowana, bo nie wiadomo jak ta maszyna produkuje te urządzenia, czy wyskakują sekwencyjnie co 1 minutę, czy też po 5 minutach powstaje wszystkie 5 urządzeń, czy też jakoś inaczej, na przykład pierwsze urządzenie powstaje już po 1 sekundzie, a pozostałe 4 na sam koniec, i w zależności od tego procesu odpowiedź może być różna, zatem, jak to bywa z zagadkami zadawanymi przez księży, najprawdopodobniejszą odpowiedzią jest "Jezus".
1 maszyna produkuje urządzenia z prędkością 1u/1 min.
Pozostałe maszyny działają z taką samą prędkością.
Możemy z tego wyprowadzić wzór: maszyna=urządzenie:czas[min], więc
100=100:czas | X czas
100czas=100 | :100
czas=1 min
Odp.:100 maszyn produkuje 100 urządzeń w 1 minutę.
Nie wiem trzeba z tego obliczyc całkę nieoznaczona wtedy moze wyjdzie... ale zaczalbym od delty :D po tych wszystkich obliczeniach wyszla mi 1 minuta ;) :P pozdrawiam
Brakuje informacji czy jedna maszyna robi te 5 urządzeń równolegle czy sekwencyjnie :P
+Adrian Śliwa • Jeśli brak danych, to bazuj na tym co masz, nie Qombinuj...
+Adrian Śliwa to nie ma nic do rzeczy- zresztą prostsze odpowiedzi są najbardziej trafne :) nie ma co komplikować sobie życia :)
+Adrian Śliwa Nie ma braku informacji tylko tak autor to wyraził. wiec inaczej np. Stoisz pod drzewem i zrywasz jabłka. W ciągu 5 minut zerwałaś 5 jabłek czyli średnio co 1 minutę zrywałaś jabłko bo 5 : 5 = 1
Gdyby w sadzie w którym rośnie 100 jabłoni pod każdym drzewem stanęła jedna osoba i na znak start każda z nich podniesie rękę i zewie jedno jabłko co zajmie im 1 minutę. Ile jabłek zostanie zerwanych w ciągu 1 minuty ? Odp. 100
+Urszula Andrzejewska mogłaś zrywać jabłka dwoma rękami :)
+Adrian Śliwa. Mogłam zrywać dwiema rękami. Ale zrywałam jedną. Co dało ten sam efekt. Ponieważ chciałam tylko jedno jabłko.
Trzeba jednej minutki żeby zrobić 100 użadzeń. :)
100 maszyn zrobi to w 1 minutę, tylko 5 minut musiałem główkować w pamięci :/
Wydaje mi się, że odpowiedzią będzie jedna minuta.
100 maszyn zrobi 100 urządzeń w jedną minutę :p
1 minuta !
1 maszyna - 5 urządzeń- 5min
1 maszyna - 1 urządzenie- 1 min
1 maszyna - 100 urządzeń- 100 min
100 maszyn (100 razy szybciej!) - 100 urządzeń - 1 min
wyszło mi z kijem i piłeczką !!! :)
a z maszynami też mi wychodzi 1 minutka :)
Jak sobie tak o tym myślę... nie można założyć, że maszyna produkuje 1 urządzenie w minutę... może potrzebuje pięciu minut na 1 urządzenie? To wtedy te 100 maszyn produkuje 100 urządzeń w pięć minut. Ja obstawiam pięć minut.