Это видео недоступно.
Сожалеем об этом.

Kursy czy tutoriale? Jak się uczyć programowania?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 авг 2024
  • Ucząc się programowania, możemy wybrać dwie drogi . Pierwszą z nich jest podejście nazwane “top-down” - bierzemy jakiś tutorial, przechodzimy go krok po kroku i w ten sposób bardzo szybko realizujemy konkretny projekt. Druga opcja to podejście “bottom-up”, w którym każdy krok w świecie programowania stawiamy bardzo dokładnie, kompleksowo ucząc się teorii i mozolnie dokładając kolejne klocki w naszej edukacji. Jak nietrudno się domyślić i jak to zazwyczaj w życiu bywa, oba podejścia mają swoje dobre i złe strony, i wcale nie jest tak łatwo zdecydować się na któreś z nich. A może da się oba te podejścia połączyć?
    💥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogra...
    🔥Subskrybuj kanał: www.youtube.co...
    📘Grupa na Facebooku: / 693124164480151
    ✉️Mail: kamil.brzezinski@gmail.com

Комментарии • 49

  • @M.a.t.e.u.s.z
    @M.a.t.e.u.s.z 5 лет назад +26

    Hah! Nie miałem pojęcia, że poniekąd łączę właśnie to podejście. W moim przypadku najpierw skończyłem studia naiwnie myśląc, że papier będzie przepustką do zawodowego kodowania. Nie był :) Po obronie przerabiałem kursy (teoria) na udemy z Javy, Spring, Hibernate, wzorce projektowe plus książki. Nie bardzo kumałem, więc zacząłem pisać projekty z tutorialami. Jak złapałem bakcyla to całą noc do 6 rano siedziałem bo nie mogłem się oderwać ;) Tutaj czułem, że uczę się więcej, ale nadal poruszałem się dość po omacku. Teraz uczę się na nowo z platform skupionych na zadaniach praktycznych codewars czy codegym. Z tą różnicą, że KAŻDE zagadnienie podpieram kilkunastoma zadaniami praktycznymi. No i nareszcie czuję, że to o czym uczyłem się na studiach, kursach udemy i z książek nareszcie łączy się w całość ;) Czasu nie cofnę, ale gdybym mógł to bym poświęcił duuużo więcej czasu na praktykę :)

    • @9HUBERTUS3
      @9HUBERTUS3 4 года назад

      A ja mam problem z tymi zadaniami praktycznymi... Sprawdziłem te stronki (codegym i codewar) i zupełnie nie spełnia to moich oczekiwań. Są one płatne a jakość jest kiepska... Codegym może będzie dobre dla dzieci z podstawówki. Nauka poprzez czytanie bajeczek i oglądanie obrazków. Jak ktoś zna godne polecenia stronki do praktycznej nauki to będę wdzięczny za polecenie :)

    • @srubas1952
      @srubas1952 Год назад

      Mógłbyś dać link do jednego takiego tutorialu? I co robiłeś dokładnie to co robił ktoś w tutorialu krok po kroku?

  • @atomek6779
    @atomek6779 5 лет назад +6

    Mam nadzieje że za pół roku lub rok gdy zdobędę pierwszą pracę jako junior ten kanał będzie miał 100k subów

  • @Kassperos
    @Kassperos 4 года назад +1

    Super opisujesz temat, dużo się dowiedziałem. Pozdrawiam

  • @iluzjah
    @iluzjah 2 года назад

    Dziękuję Ci za ten film

  • @adriansz2986
    @adriansz2986 4 года назад +2

    Kolejny dobry materiał. Sam zaczynam proces przebranżowienia także moja droga dopiero się zaczyna ale mądrego to dobrze posłuchać. Fajnie by było mieć takiego mentora jak Ty na pewno proces dojścia do miana pelnoprawnego programisty przebiegł by dużo sprawniej 👍🙂

  • @zmyslowy27
    @zmyslowy27 5 лет назад +5

    Kiedy w chwilę po dodaniu jest już kilkadziesiąt wyświetleń.. to wiedz że coś się dzieje.. P.S. Łapka w ciemno i zabieram się do oglądania. Dzieki!

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  5 лет назад +2

      Bardzo cieszy mnie taka aktywność wśród subskrybentów :) Dla takich widzów chce się tworzyć ten kanał!

  • @annakorab-chmielowiec4310
    @annakorab-chmielowiec4310 3 года назад

    Wow Kamil! Wielkie dzięki za ten filmik :D ! Jako QA wdrażam się aktualnie w testy automatyczne, pisane w Pythonie. Do ogarnięcia na początku jest mega dużo, różnych rzeczy. Podstawy języka to kropla w morzu potrzeb. W kolejce jest ogarnięcie Pycharm'a, Selenium, Pytest'a......Gdybym robiła to po kolei, od deski do deski, dawno umarłabym z nudów :D

  • @radoslawmilczarek5314
    @radoslawmilczarek5314 Год назад

    Super powiedziane 🙂

  • @wsxx69
    @wsxx69 5 лет назад +3

    Hej Kamil, ciekawe filmiki :)
    Ale moze prócz tych lub zamiast, wrzucałbyś serie pod względem typowo praktycznym jeśli chodzi o pisanie kodu? Może seria wzorców? Przykładowo masz jakis napisany kod i na vlogu refaktorujesz kod do tego wzorca.
    Fajnie tłumaczysz kod, wykorzystaj to :)
    Powodzonka !!

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  5 лет назад +3

      Wzorce projektowe pojawią się za jakiś czas, tematy związane z refaktoryzacją kodu też będą :) A seria typowo praktyczna ruszy już w przyszłym tygodniu - realizować będziemy od zera większy projekt!

  • @Adam-hz3cy
    @Adam-hz3cy 2 года назад

    Pełna zgoda. To pierwsze podejście znam ze studiów. Skutek? Poważniej w oprogramowanie wszedłem dopiero pisząc pracę inżynierską i po studiach. Wcześniej wydawało mi się to wszystko strasznie skomplikowane i myślałem, że programowanie nie jest dla mnie. Oczywiście teoria czy ogólna wiedza z zakresu inżynierii oprogramowania jest bardzo ważna ale nawet zapamiętać to wszystko jest znacznie łatwiej jak się już wie o co chodzi w praktyce i uzupełnia, konkretyzuje wiedze. Teraz, rzeczy które na studiach musiałem wgłębiać "na sucho" stały się dla mnie wręcz interesujące a ich nauka sprawia mi przyjemność i satysfakcję. Daleki jestem od demonizowania edukacji wyższej (jak niestety wiele osób robi) ale dla osób, które wybrały kierunek informatyczny nie będąc jakimiś mocnymi fascynatami podejście prowadzących zajęcia może wręcz zaszkodzić.

  • @bartoszz5803
    @bartoszz5803 3 года назад

    Mój ulubiony kanał!

  • @maksowyorginal64
    @maksowyorginal64 3 года назад

    Bardzo ciekawa wiedza

  • @marcinbiaecki9731
    @marcinbiaecki9731 4 года назад

    Dzięki :)

  • @mateuszbiaowas2021
    @mateuszbiaowas2021 5 лет назад +1

    ja postanowiłem zacząć od html i css. Przerobiłem już jeden kurs na udemy (zostało jeszcze 5) i przerabiam jeszcze książkę Jon'a Duckett'a. Myślę że łatwiej będzie mi
    zacząć od frontendu niż backendu. :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  5 лет назад +2

      Frontend to bardzo fajna rzecz, bo pozwala właśnie na szybkie zobaczenie efektów naszej pracy. Na tym kanale frontendowe tematy też się za jakiś czas pojawią :)
      Jakie kursy jeszcze Ci zostały?

    • @mateuszobst4718
      @mateuszobst4718 5 лет назад +1

      @The_Bialy możesz coś powiedzieć o tych kursach stamtąd? Warto? i jak wyglądają te promocje co tam widnieją, bo widzę że trwa jeszcze tylko naście godzin i czy to się co jakiś czas ponawia czy to tylko taki chwyt marketingowy? Oraz na jakie ceny warto ewentualnie czekać? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi:)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  5 лет назад +3

      ​@@mateuszobst4718 Te promocje na Udemy trwają praktycznie cały czas :) Dobra cena to jest właśnie ta promocyjna, czyli okolice 50-100 zł za kurs. Jeżeli kurs jest dobry (aktualny i z dobrymi ocenami / komentarzami użytkowników), to zdecydowanie warto go rozważyć.

    • @MrTimeku
      @MrTimeku 5 лет назад +1

      Polecam odpalać udemy w trybie incognito

    • @mateuszbiaowas2021
      @mateuszbiaowas2021 5 лет назад +1

      jak kupisz kurs z linka od twórcy to wtedy masz najniższe ceny. A największe zniżki to na BlackFriday. A co do kursu to polecam, wszystko jest fajnie wytłumaczone i są takie mini testy w których możesz się sprawdzać. Specjalnie kupiłem drugi monitor do programowania żeby na jednym pisać kod, a na drugim oglądać kurs(szybciej idzie nauka, przedtem miałem tylko 15" laptop a teraz dokupiłem monitor 24" i jest mega :)

  • @nowyja4793
    @nowyja4793 5 лет назад +4

    Studia informatyczne są wymagane w tym zawodzie? Dużo osób twierdzi, że nie, ale jednak w wielu ogłoszeniach widzę ten wymóg. Pozdrawiam :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  5 лет назад +10

      Studia informatyczne to na pewno spory plus, ale nie są niezbędne do pracy w IT, to co się przede wszystkim liczy to umiejętności. Wiele firm faktycznie umieszcza ten wymóg w swoich ogłoszeniach, ale to często po prostu sposób na wstępną selekcję kandydatów - jeżeli ktoś się czuje wystarczająco pewnie i wie, że ma odpowiednie umiejętności, a nie posiada dyplomu wyższej uczelni, nawet pomimo takiego wymagania w ogłoszeniu, wyśle swoje CV. O tym czy studia są potrzebne i kto może zostać programistą opowiadałem też w tym filmie: ruclips.net/video/mWJ_WLCiiJ4/видео.html
      Pozdrawiam!

  • @9HUBERTUS3
    @9HUBERTUS3 4 года назад

    Mam pytanie do programistów odnośnie tych podstaw... czy kiedykolwiek w pracy wykorzystaliście przeliczanie liczb z systemu dwójkowego/szesnastkowego na dziesiętny i odwrotnie?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад +1

      Ostatnio w pracy zrobiliśmy przeliczanie ID z systemu dziesiątkowego na szesnastkowy. Ale nie pisaliśmy tego od zera, skorzystaliśmy z wbudowanej w Javę metody. Tego typu konwersja występuje w większości języków.

  • @marcinborucki81
    @marcinborucki81 5 лет назад

    Wiem że może nie chcesz robić komuś reklamy a może możesz polecić jakiś kurs java albo kurs online ? Tego jest w internecie tak dużo że nie wiadomo na co się zdecydować

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  5 лет назад +2

      Zdecydowanie polecam Pluralsight, za dość niewygórowany miesięczny abonament dostajemy dostęp do dziesiątek naprawdę świetnych kursów, a do tego jesteśmy w pewien sposób prowadzeni za rękę - wybieramy tematy, które nas interesują, robimy test wiedzy i na tej podstawie dobierane są dla nas odpowiednie kursy.

    • @marcinborucki81
      @marcinborucki81 5 лет назад

      Uczę się dopiero Angielskiego więc na tą chwilę nie znam go tak aby odbywać kurs w tym języku a cos w naszym pięknym języku ?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  5 лет назад +2

      Nie korzystałem nigdy z polskich materiałów przy nauce programowania, także niestety ciężko mi coś polecić. Jeżeli chodzi o język angielski, to postaraj się go przycisnąć mocno, bo jego znajomość jest w zasadzie niezbędna w branży IT - pracując w korpo zazwyczaj będzie to główny język komunikacji w projekcie (projekty zazwyczaj realizowane są w międzynarodowym środowisku), szukając odpowiedzi na nasze pytania związane z kodem, praktycznie zawsze będziemy robić to w angielskiej części internetu, również dokumentacja narzędzi / bibliotek / frameworków w 95% przypadków dostępna będzie wyłącznie w języku angielskim.

    • @marcinborucki81
      @marcinborucki81 5 лет назад

      @@JakNauczycSieProgramowania dziękuję ;)

    • @M.a.t.e.u.s.z
      @M.a.t.e.u.s.z 5 лет назад +1

      @@marcinborucki81 sprawdź może codegym.cc. Materiał owszem jest anglojęzyczny, ale ja wspieram się po prostu rozszerzeniem tłumacza google dla przeglądarki jeśli nie zrozumiałem kontekstu i jest ok. Treści przedstawione są w bardzo przyjemny sposób, a największa zaletą jest sporo zadań praktycznych na koniec każdego etapu. Kurs wspiera InteliJ . W trakcie nauki do pobrania będzie też odpowiednia wtyczka do robienia zadań i ich weryfikacji przez platformę. Kurs jest za darmo. Polecam jako miejsce dla treningu i uzupelnienie tego o czym mówi Kamil :) Ćwiczyć trzeba bo od samego słuchania mało co wejdzie do głowy :) Trzymam kciuki za Twoja naukę! ;)

  • @maxhundziak3311
    @maxhundziak3311 3 года назад

    Najlepiej od ciebie

  • @ukaszrutkowski209
    @ukaszrutkowski209 4 года назад

    Dardzo duzo gadasz i bardzo madrze gadasz, posiadasz wieklka wiedze pozdrawiam