ROZMOWA KWALIFIKACYJNA na Junior Developera - jak się przygotować?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Wysłanie CV to dopiero pierwszy krok do otrzymania pracy. Kolejny etap - rozmowa kwalifikacyjna - zazwyczaj jest dużo trudniejszy i zdecydowanie bardziej stresujący.
    Jak przygotowywać się do rozmów kwalifikacyjnych? Czego się uczyć i na co zwracać uwagę?
    W tym odcinku opowiadam o wszystkim, co musicie wiedzieć przed rozmową na Junior Developera :)
    🔥Subskrybuj kanał: www.youtube.co...
    📘Grupa na Facebooku: / 693124164480151
    ✉️Mail: kamil.brzezinski@gmail.com

Комментарии • 80

  • @MasterMathiasso
    @MasterMathiasso 3 года назад +9

    Ze swojego doświadczenia mogę też dodać zauważalną tendencję, że mimo spełniania wszystkich wymagań (zarówno tych "must", jak "nice" to have) na juniora można w ogóle nie zostać dopuszczonym do rekrutacji. NATOMIAST w przypadku oferty na mida bądź tych bez sprecyzowania poziomu zaawansowania bardzo często można uzyskać feedback nawet wtedy, gdy nie spełnia się wszystkich sztywno napisanych wymagań, ale np. ma się jakieś dodatkowe atuty, takie jak własne projekty prowadzone od kilku lat albo ciekawe praktyki/staże. Generalnie gdy wysyłałem na mida z niewielkim doświadczeniem komercyjnym, to prawie zawsze otrzymywałem jakąś odpowiedź, nawet jeśli kończyło się tylko na rozmowie z HR (a to dobra okazja to poćwiczenia, bo wiele tych rozmów wygląda tak samo i można się ich zwyczajnie nauczyć). Zdarzyło mi się nawet dostać w ten sposób ofertę pracy (której niestety nie mogłem przyjąć i do dziś tego żałuję, ale dosłownie dzień wcześniej podpisałem inny, pozaprogramistyczny cyrograf). Raz też miał sytuację, w której osoba prowadząca rekrutację powiedziała, że co prawda na stanowisko X nie spełniam wymagań, ale prosi mnie o opowiedzenie o sobie, to może znajdzie coś innego dla mnie. Tak więc generalnie warto próbować. Gorzej, jeśli na początek rekrutacji wyskakują z zadaniami do wykonania, które na ogół są obecnie dosyć wymagające, a potem nie dostajemy żadnego feedbacku. Wyjątkowo wkurzająca tendencja dla osób pracujących, bo studenci pewnie uznają to za świetny typ rekrutacji. I nie zrażajcie się, ja sobie kiedyś narobiłem urazu do rozmów rekrutacyjnych i przez to straciłem niejedno "okienko transferowe" do IT :).

  • @vinci_irl
    @vinci_irl 3 года назад +5

    Każdy machał łapą w górze jak Maneki-neko
    I poczułem szczęście, wreszcie
    To jak leczy mnie to miód i mleko

  • @Kodillacom
    @Kodillacom 4 года назад +13

    Świetny materiał, bardzo konkretnie i pomocnie! :)

  • @Konrad947
    @Konrad947 Год назад +1

    Fajnie że wyraźnie ładnie mówisz mam prędkość na 1.35 i leci super :D :D

  • @grzegorzgumieniak6460
    @grzegorzgumieniak6460 3 года назад +3

    Świetny materiał! Właśnie jestem przed rozmową i odstresowała mnie delikatnie! :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  3 года назад

      Ooo no to trzymam kciuki! Daj znać jak poszło!

    • @grzegorzgumieniak6460
      @grzegorzgumieniak6460 3 года назад

      @@JakNauczycSieProgramowania Na końcu rozmowy rekruter wspomniał, że końcem następnego tygodnia dowiem się kiedy jest rozmowa techniczna, więc chyba dobrze!

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  3 года назад +1

      @@grzegorzgumieniak6460 No to mega, trzymam kciuki!

  • @sebon11
    @sebon11 4 года назад +4

    Świetny materiał :) naprawdę bardzo dużo cennych wskazówek, na co warto zwrócić uwagę. Chyba bez kitu jak bym dostał pytanie "Proszę powiedzieć coś o sobie" to by mnie chyba zamurowało, a w sumie jak pamiętam to zadają takie pytania. Także bez kitu, muszę się przygotować :)

  • @adamer4336
    @adamer4336 4 года назад +3

    Świetny materiał, dzięki! W odpowiednim momencie do niego wrócę :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад +1

      A kiedy planujesz pierwsze rozmowy kwalifikacyjne? ; >

    • @adamer4336
      @adamer4336 4 года назад

      Dopiero zaczynam przygodę z programowaniem i środowiskiem IT - natomiast cenię bardzo za content, który tworzysz! :) Odpowiadając jednak na pytanie - daje sobie rok czasu.
      Pozdrawiam!

    • @SzczypekPlay
      @SzczypekPlay 4 года назад

      @@adamer4336 i jak tam ci idzie, udało ci się złapać bakcyla czy jednak to nie to? :)

  • @LukaszKobierski
    @LukaszKobierski 4 года назад +2

    Dziękuję za kolejny film! :)

  • @TheVrunes
    @TheVrunes 4 года назад +2

    Kolejny dobry materiał, tak trzymaj 💪

  • @Radek0582
    @Radek0582 Год назад

    Dzieki za dobry filmik. Aktualnie chce sie przebranzowic i zapsialem sie na kurs progranowania w Javie.
    Pozdrawiam

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +1

      Zapisz się w takim razie na listę oczekujących na kurs Rekrutacja programisty: rekrutacjaprogramisty.pl/
      Premierę planuję na styczeń - luty :)

    • @Radek0582
      @Radek0582 Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania Ok, dzieki!
      Na newsletter juz sie zapisalem :)

  • @kamilkamil9409
    @kamilkamil9409 4 года назад +2

    Bardzo ważnym punktem jest interesowanie się światem IT w szerszej perspektywie. Wiedza to jedno, ale HR chce wiedzieć czy osoba wchodzi w IT z pasji i zna blogi, kanały na YT, fara czy zrobiła trzy tygodniowy kurs i nic po za tym kursem nie wie. Pamiętajcie również, że nikt nie zatrudni gbura. Twoje podejście i osobowość również się liczy!

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад

      Dokładnie, osobowość jest bardzo ważna, komunikatywność w IT jest bardzo ważna, bo to już nie te czasy, kiedy siedziało się z słuchawkami na uszach i w samotności klepało kod :) I tak, pasja do IT i programowania zdecydowania pomaga, oczywiście można traktować programowanie tylko jako środek do zarabiania pieniędzy, ale jednak dużo łatwiej jest, gdy autentycznie to lubimy :)

  • @jakubbaczynski9884
    @jakubbaczynski9884 2 года назад

    Super film!

  • @wiksta4316
    @wiksta4316 3 года назад +2

    Trzeba być świadomym, że można nie zostać wybranym również z powodów pozytywnych, np silnej osobowości, pewności siebie w wypowiedzi. Są przełożeni z niezbyt wysokim poczuciem wartości, którzy wybierają typ 'przebitego ministranta' do pracy, bo w ich mniemaniu taki 'nie jest bumelantem'', będzie się szybko na wszystko zgadzał, pozwalał wydawać polecenia, zgadzał na nadgodziny. Myślę, że o tym się za mało mówi, że kwestie osobowościowe mają bardziej decydujące znaczenie niż się ludziom wydaje.
    Zauważyłem też na rozmowach w mniejszych firmach, jak prezes, przełożeni wyczuleni są na to, czy wierzysz w to, że sam możesz założyć biznes. Lepiej mówić, że zrobiłeś portfolio tylko dla umiejętności i komercja ci nie w głowie, bo oni kalkulują, czy jesteś im w stanie skopiować biznes albo czy nie odejdziesz za szybko ten biznes założyć i nieopłaca się zatrudniać.

    • @TheRFracer
      @TheRFracer 2 года назад +1

      Druga część jest w 100% prawdziwa. To samo mnie spotkało na rozmowie. Okazało się, że jestem bardzo wygadany, przedsiębiorczy i dostałem nawet aluzje 'Czy Pan czasami nie chce tu chwilę popracować, żeby zobaczyć co i jak?"

    • @wikstec4206
      @wikstec4206 2 года назад

      @@TheRFracer niestety jak sie czlowiek zatrudni u takich, to oni beda mieli slusznosc, zeby pozbawic troche tej przedsiebiorczosci i innych zasobow zebys za bardzo do przodu nie byl. Tak dla Twojego dobra, dobra firmy i innych pracownikow. U takich pracodawcow tez zdarzaja sie sluzbisci, ktorzy tez moga zechciec Cie ustawic w misji dla szefa.

  • @ukaszlipiec1327
    @ukaszlipiec1327 4 года назад +5

    Pojutrze mam rozmowę, mam nadzieję że się uda :D

  • @mrgg416
    @mrgg416 4 года назад +3

    Czekam na odcinek o tym jak powstają języki prograwowania.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад +2

      Mam go cały czas na liście, ale jeszcze chwilę będzie musiał poczekać, myślę, że pojawi się na początku przyszłego roku :)

    • @mrgg416
      @mrgg416 4 года назад +2

      @@JakNauczycSieProgramowania Ok

  • @killerbee1729
    @killerbee1729 Год назад

    Super film, bardzo mi pomoże z moją przyszłą rozmową kwalifikacyjną. Chciałbym jednak zadać pytanie co do przykładowych zadań, które może dać rekruter, mianowicie podał Pan przykład w 7:15 "Sprawdzenie czy dwa prostokąty się przecinają", nie jestem do końca pewny o co w nim chodzi, mógłby mi Pan albo ktoś inny kto czyta ten komentarz, napisać krótkie sprostowanie dotyczące ww. zagadnienia?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      Masz podane współrzędne wierzchołków obu prostokątów i na tej podstawie musisz stwierdzić, czy występują punkty przecięcia między nimi.

  • @qubseb8812
    @qubseb8812 4 года назад +1

    Dzień dobry, czy Pana zdaniem warto podczas pytania "Ile chciałby Pan zarabiać?" powiedzieć liczbę troche większą niż ta która nas interesuje, nastawiając się na nieco niższą ofertę zwrotną od firmy? Czy może takie działanie może nas przedstawić jako "zbyt drogiego" i przekreślić nasze szanse na pracę mimo dobrej rozmowy? Oczywiście mówię tu o sytuacji kiedy powiemy 400-500 złotych więcej niż oczekujemy, a nie wyskoczymy z ofertą z kosmosu.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад +2

      Kwestia negocjacji stawki nie jest tak zero-jedynkowa, czasem warto podać wyższą stawkę, czasem nie ma to znaczenia :) Dużo zależy od tego, co zaprezentowaliśmy podczas rozmowy, czy faktycznie czujemy, że nasze umiejętności są tyle warte, czy wiemy, że firma, do której aplikujemy znana jest z tego, że mocno negocjuje stawki, itd.
      Jeżeli dopiero zaczynamy naszą karierę w IT i obiektywnie jeszcze niewiele umiemy, rzucanie wysokich stawek może być odrobinę niepoważne, ale też z drugiej strony, jeżeli jesteśmy wystarczająco dobrzy, żeby pracodawca chciał nas zatrudnić, po prostu wróci do nas z odpowiednio niższą propozycją finansową. Raczej nie zdarzy się, że z powodu rzuconej wyższej stawki na rozmowie, nie odezwie się do nas.
      Co ciekawe, może zdarzyć się też sytuacja odwrotna - ja w swojej pierwszej pracy otrzymałem ofertę o kilkaset złotych przewyższającą oczekiwania finansowe, o której zostałem zapytany podczas rozmowy.

    • @qubseb8812
      @qubseb8812 4 года назад

      ​@@JakNauczycSieProgramowania Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.

  • @KasumiTheMastermind
    @KasumiTheMastermind 3 года назад +1

    Witam, mam 30 lat. Komputerami interesuje się od zawsze. Od pewnego czasu interesuje mnie temat programowania, czy jako 30 letnia osoba mam jeszcze szanse pracować w takim zawodzie? Czy jako "dinozaur" do młodego dynamicznego zespołu już by mnie nikt nie chciał? Zwłaszcza, że takiego programowania trzeba się nauczyć od zera, a to pochłonie zapewne kilka lat. Jakie jest Pana zdanie na ten temat? 😃

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  3 года назад +1

      Siema, formalnie wiek nie jest żadną przeszkodą, bo patrzy się nie na rok urodzenia a umiejętności, ale nie ma co się oszukiwać, wiadomo, że łatwiej jest zostać programistą mając 20 lat a nie 50. Po prostu tego czasu na naukę jest więcej, zazwyczaj człowiek ma też mniej obowiązków, a zmiana obranej ścieżki wiąże się z większym ryzykiem i większymi wyrzeczeniami.
      Ale 30 lat to jeszcze bardzo młody wiek :) Moim zdaniem zdecydowanie warto spróbować. I na początku nie narzucaj sobie nawet jakiejś specjalnej presji typu "muszę zostać programistą w ciągu dwóch lat", ale baw się programowaniem, eksperymentuj, poznawaj kolejne zagadnienia, twórz projekty i po kilku miesiącach zobaczysz, czy to jest faktycznie zajęcie dla Ciebie, czy wciąż Ci się podoba i czy chcesz iść w to dalej, na sto procent. Nic tak naprawdę nie tracisz, bo zawsze nauczysz się nowych rzeczy.
      Także trzymam mocno kciuki i do roboty! A w razie jakichkolwiek pytań, pytaj : )

    • @KasumiTheMastermind
      @KasumiTheMastermind 3 года назад

      @@JakNauczycSieProgramowania wielkie dzięki za odpowiedź. Właśnie jest dokładnie tak jak piszesz, im człowiek starszy tym mniej zostaje czasu. Właśnie początkowo miałem taki zamiar, żeby "bawić się" programowaniem, a co wyjdzie dalej to zobaczymy.

  • @lukaszlukasiewicz1493
    @lukaszlukasiewicz1493 2 года назад

    Pomocny materiał :) Strona o której Pan wspomniał odnośnie zadań, które dostaje się do rozwiązania na rekrutacji. Można prosić o linka ?

  • @SzczypekPlay
    @SzczypekPlay 4 года назад +1

    zawsze zakładałem że w pierwszej robocie, bez doświadczenia, te 3000-3500, ale na rękę, to dość solidna suma. Mylę się, czy raczej tak jest?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад +3

      Moim zdaniem to bardzo dobre pieniądze na początku kariery :) Zwłaszcza, że jeżeli ktoś jest ogarnięty, to spokojnie w ciągu pierwszego roku ogarnie podwyżkę o co najmniej 1500-2500 zł :)

  • @xdestris5399
    @xdestris5399 4 года назад +1

    Nagrasz coś o pracy jako freelancer?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад +1

      Jako freelancer nigdy nie pracowałem, także ciężko mi coś konkretnego na ten temat powiedzieć, ale od prawie roku pracuję zdalnie i właśnie o pracy zdalnej szykuję film. Powinien pojawić się w tym lub przyszłym miesiącu.
      Generalnie w IT - ze względu na to, że projekty zazwyczaj wymagają co najmniej kilkumiesięcznego, a częściej kilkunastomiesięcznego zaangażowania - nie ma wielu takich typowych freelancerów, czyli osób, które zamiast pracować na stałym kontrakcie, raz na jakiś czas biorą krótkie zlecenia.

  • @e_d_d_y
    @e_d_d_y 4 года назад +1

    Jaka stawka jest akceptowalna dla javascript developera z ponad rocznym doswiadczeniem komercyjnym?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад +4

      Wszystko zależy oczywiście od miasta, firmy, zakresu obowiązków w projekcie i umiejętności, ale takie rozsądne minimum to według mnie 6k na rękę.

    • @e_d_d_y
      @e_d_d_y 4 года назад

      @@JakNauczycSieProgramowania mam co negocjować :) poza tym, ciekawe filmy 👍

  • @michaludwig9174
    @michaludwig9174 3 года назад

    Świetny materiał. PS żelazko się popsuło?;p

  • @micha6204
    @micha6204 Год назад

    rozmowa kwalifikacyja na juniora: cześć pokaz mi swoje portfolio a wskocze do randomowego miejsca w kodzie i powiesz mi co robi. 99% testu nie przechodzi

  • @kokeszanel9312
    @kokeszanel9312 4 года назад +1

    Co sądzisz o ksiazce, Rusz glowa Java?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад

      Nie polecam ze względu na jej nieaktualność. Książka została wydana w 2010 roku, kiedy na rynku mieliśmy Javę 6, teraz mamy już Javę 13, a przez ten czas w Javie zmieniło się bardzo dużo :) Lepszym rozwiązaniem będzie kupno dobrego kursu online, np. na Udemy.

    • @kokeszanel9312
      @kokeszanel9312 4 года назад

      @@JakNauczycSieProgramowania Okej, natomiast mialem okazje troszke spojrzec w ta ksiazke i w dosc banalny sposob uczy podstaw.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад +1

      @@kokeszanel9312 Tak, taka jest konwencja książek z tej serii. Mam z niej książkę o wzorcach projektowych i bardzo ją polecam!

  • @weronikaitylenatenteman5670
    @weronikaitylenatenteman5670 3 года назад +1

    Myślę, że to porządnie zbudowany filmik

  • @Adam-hz3cy
    @Adam-hz3cy 3 года назад

    A jak jest ze stażami, można próbować się dostać jak się jeszcze nie ma umiejętności juniora?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  3 года назад +1

      Zależy ile faktycznie umiesz, bo po miesiącu czy dwóch nauki nie ma sensu aplikować, ale jeżeli coś tam już ogarniasz, to na pewno warto spróbować. Najgorsze, co się może stać to to, że nie dostaniesz odpowiedzi albo powiedzą, że nie są zainteresowani, a to przecież nic strasznego :) A plusy są takie, że zobaczysz, czego oczekują, jak wygląda rekrutacja, nawet jeżeli się nie uda, może otrzymasz jakiś feedback, będziesz wiedział, czego Ci zabrakło, czego musisz jeszcze się nauczyć i przy kolejnej rekrutacji będzie już łatwiej.
      Na pewno szukając staży i praktyk trzeba być aktywnym, szukać firm, pisać do nich i próbować :)

    • @Adam-hz3cy
      @Adam-hz3cy 3 года назад

      @@JakNauczycSieProgramowania dzięki za szybką odpowiedź, wiele rozjaśniła. Generalnie na studiach i pisząc pracę inżynierską poznałem trochę Javy, SQL, algorytmów ale nie czuję bym miał na tyle usystematyzowaną wiedzę, by móc uznać się za juniora, tak samo jak przeglądałem road mapę to wypadałoby się jeszcze sporo douczyć. Z drugiej strony, jak przeglądałem te przykładowe pytania rekrutacyjne to nie wyglądają jakoś strasznie. Ostatnio zacząłem się jeszcze interesować też bardziej Pythonem i Data Science (jeśli chodzi o, nazwijmy to, absolutne podstawy to dużo zagadnień pokrywa się z tymi, które musiałem poznać myśląc wcześniej o byciu software developerem), więc raczej miałbym podejście takie, że wysyłając CV liczę na łut szczęścia, jeśli wyjdzie to wejdę w tą Javę a tak to poświęcam następne miesiące na naukę pod staż DS i projekty do portfolio.

  • @totylkobizon903
    @totylkobizon903 Год назад

    Fajny filmik ale masz bardzo smieszny akcent jak mowisz po angielsku

  • @lukaszpirowski3960
    @lukaszpirowski3960 4 года назад

    A nagrasz film jak się utrzymać jako junior ?

  • @katarzyna9692
    @katarzyna9692 4 года назад

    Duzo slyszalam o tym, ze rekruterzy czesto nie maja pojecia, o co pytaja i ze nie maja pojecia a co kaman. Czy rzeczywiscie tak jest?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 года назад +3

      Nie, to raczej brzmi jak historia kogoś, kto nie przeszedł rekrutacji i teraz szuka winnych zamiast przyznać się przed sobą, że po prostu za mało umiał:) Rekruterzy zazwyczaj wiedzą o co pytać i jak sprawdzić wiedzę i doświadczenie kandydata:)

  • @gk6357
    @gk6357 2 года назад

    Czy możesz wkleić swój link do LinkedIn?