Enigma. Zagadka rozwiązana.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 ноя 2021
  • Czym była Enigma? Jak jej używano? Co legendarna maszyna szyfrująca ma wspólnego z dzisiejszymi komputerami?
    Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w podcaście Muzeum Historii Polski, w którym Michał Nałęcz-Nienewski, jeden z kuratorów wystawy “Enigma. Zagadka rozwiązana” rozmawia z dr Markiem Grajkiem, kryptologiem, informatykiem, specjalistą w dziedzinie szyfrów.
    Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na RUclips, Spotify, Google Podcasts, Audiotece, a także na innych platformach podcastowych. Zapraszamy do subskrypcji naszych profili.
    Nasze podcasty to opowieści o wybitnych postaciach sprzed wieków i kulisach kluczowych wydarzeń dla dziejów naszego kraju, przeplatane mniej znanymi, choć pasjonującymi wątkami z historii Polski.
    Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na:
    ● RUclips • Podcasty Muzeum H...
    ● Spotify open.spotify.com/show/1p3AH9O...
    ● Google Podcasts podcasts.google.com/feed/aHR0...
    ● Audiotece web.audioteka.com/pl/podcast/...
    ● a także na innych platformach podcastowych.
    Zapraszamy do subskrypcji naszych profili.
    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    Podcast zrealizowano w ramach zadania: kontynuacja i rozbudowa multimedialnego projektu informacyjno-edukacyjnego - Portal Historyczny Dzieje.pl

Комментарии • 6

  • @Mrownica
    @Mrownica 2 года назад +3

    Dziekuje za rzetelne omowienie tematu Panu doktorow pozdrawiem Robert

    • @MuzeumHistoriiPolski
      @MuzeumHistoriiPolski  2 года назад +2

      Jeszcze w tym tygodniu udostępnimy film "Enigma. Instrukcja obsługi", w którym Panowie pochylą się nad działaniem maszyny.

  • @iowa406
    @iowa406 2 года назад

    Enigma chyba jednak różniła się od innych maszyn szyfrujących. Posiadała tzw walec odwracający. Tego typu elementu chyba nie miała żadna inna maszyna. To właśnie ten walec ta podbijał liczbę kombinacji szyfru. Ale w połączeniu z błędami lub lenistwem szyfrantów była miejscem najskuteczniejszego ataku. Inne maszyny mimo tego, że o mniejszej liczbie kombinacji szyfru były trudniejsze do złamania. I m/i dlatego Niemcy wybrali Enigmę. Drugim powodem było, to, że to była niemiecka maszyna. A trzecim to że już była. Inną dopiero trzeba by było skonstruować.

    • @MuzeumHistoriiPolski
      @MuzeumHistoriiPolski  2 года назад +1

      Zapraszamy do naszego filmu "Enigma. Instrukcja obsługi", w którym omawiamy mechanizm urządzenia.

    • @iowa406
      @iowa406 2 года назад

      @@MuzeumHistoriiPolski Oglądałem. I takich szczegółów w nim nie ma. Nie znam innej maszyny szyfrującej która posiadała by coś w stylu walca odwracającego. Wizualnie wygląda to tak, że połączenia z wirnikami/walcami są tylko z jednej strony, a w innych maszynach z dwóch końców.