[409] Solid Edge i druk 3D - Uchwyt na śrubokręt / wkrętak, poradnik modelowania 3D, analiza modelu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 авг 2024

Комментарии • 5

  • @InzynierProgramista
    @InzynierProgramista  2 месяца назад +2

    Uwaga:
    1) W opisie pod filmem zawarłem obszerny spis treści, który ułatwi nawigację pomiędzy kolejnymi etapami omówienia tematu.
    2) Materiał użyty do wydruku uchwytu to polilaktyd (PLA). Przedstawioną informację dotyczącą tego, czy stosować klej, czy kleju nie stosować odnosi się wyłącznie do tego konkretnego przypadku drukowanego z materiału PLA. Jak w poniższych komentarzach zauważono, są materiały (np. PET-G), które charakteryzują się na tyle wysokim poziomem adhezji filamentu do podłoża, że wydruk na niezabezpieczonej powierzchni (np. taśmą maskującą lub klejem) może zakończyć się uszkodzeniem podłoża i zniszczeniem wydruku. W związku z tą kwestią - w pierwszej kolejności należy zapoznać się z charakterem materiału, np. poprzez kartę techniczną wydaną przez producenta filamentu.

  • @michapaczkowski8737
    @michapaczkowski8737 2 месяца назад +7

    ale ten kanał jest zajebisty

  • @anzelmlupin649
    @anzelmlupin649 2 месяца назад

    Odpowiem na pytanie z 37:35. Tworzenie tak szczegółowej analizy może być, jeśli będzie OPRÓCZ zwykłych filmów, kosztem czasu wolnego, skoro Pan to lubi. Natomiast gdyby miało być ZAMIAST filmów instruktażowych, to stanowczo NIE.
    I uwaga do wydruku. Kleje stosuje się nie tylko do poprawy adhezji, ale także wręcz przeciwnie. Ten przypadek to PET-G. Na czystym szkle przywiera tak mocno, że przy odrywaniu odchodzi z kawałkami szkła. Żeby tego uniknąć stosuje się kleje jako warstwę buforową osłabiającą adhezję.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 месяца назад +1

      I właśnie o takie sprzężenie zwrotne mi chodzi. Dziękuję bardzo za ustosunkowanie się do mojej prośby.
      Uwagi do wydruku: tak, ma Pan rację, i tutaj okazuje się, że nie wyeksponowałem wyraźnie tego, że mam na myśli tylko ten konkretny rodzaj materiału, jaki widniał w filmie, a był to materiał PLA. Natomiast warto zauważyć, że każdy szanujący się producent filamentów, który udostępnia karty techniczne do filamentów - wyraźnie zwraca uwagę na fakt bardzo dobrego poziomu adhezji materiału PET-G. Najczęściej zalecanymi materiałami jest taśma maskująca albo klej, przy czym mam odczucie, że jednak taśma maskująca jest najczęściej wymieniana.
      I tutaj okazuje się, że miałem dość poważny problem z uwolnieniem wydruku z materiału PET-G z powierzchni pokrytej klejem. Po długotrwałej walce z próbą odklejenia wydruku (w przypadku lustra użycie szpachelki to jednak słaby pomysł) po około godzinie od zakończenia wydruku (wydruk w 100 % schłodził się do temperatury otoczenia), poprzestałem na sezonacji lustra z wydrukiem w lodówce. Taki zabieg zakończył się powodzeniem - więc użycie kleju też trzeba dawkować rozsądnie. Być może popełniłem jakiś błąd, ponieważ taka sytuacja przytrafiła mi się może dwa razy na kilka kg przedrukowanego PET-G.
      W przypadku filamentów PLA, informacja o adhezji jest przedstawiana w różny sposób. Z racji tego, że jest to materiał najpopularniejszy ze względu na łatwość wydruku (jak również i cenę) oraz, że stanowi przeciętnie pierwszy materiał początkującego "drukarza", na różnego rodzaju forach pojawia się najwięcej pytań właśnie o problemy z przyczepnością filamentów PLA.

    • @rafalbaster9026
      @rafalbaster9026 2 месяца назад

      Ja drukuję na płycie Pei, łatwo się odrywa, nie trzeba niczym smarować (w przypadku pla i pet-g) i zostaje ładna chropowata struktura.