Tak, faktycznie za kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy można oczekiwać projektowania koncepcyjnego (z wizytą na działce, planowaniem pomieszczeń, i ich układu ect.) jeżeli takowe Cię interesuje. Są takie biura ale, wykonują dwa trzy projekty na kwartał a nie tydzień. Jednak życie życiem a rynek rynkiem większości tego nie chce. Dla inwestorów kluczem jest niestety cena dokumentacji (najlepiej max 7tyś z kierownikiem) a nie jej zakres może stąd znieczulica ze strony projektantów.
"Są takie biura ale, wykonują dwa trzy projekty na kwartał a nie tydzień. " To oczywiście zależy od liczby pracowników - są biura, które wykonują nawet więcej niż 1 projekt tygodniowo. "Dla inwestorów kluczem jest niestety cena dokumentacji (najlepiej max 7tyś z kierownikiem) a nie jej zakres może stąd znieczulica ze strony projektantów." I niestety czasami można trafić na projektanta, który zrobi projekt budowlany za 5500 złotych (nie wierzyłem, że to możliwe, ale jednak - cena z zeszłego roku!) + kierownika budowy, który całą budowę ogarnie za 1500 złotych. I nie chodzi o niski koszt, bo nie uważam, że za niską ceną musi iść niska jakość. Chodzi o to, że nad projektem pracuje architekt, konstruktor, instalator instalacji elektrycznej i sanitarnej więc przy tak niskiej cenie jasne jest, że nie wszyscy będą brać udział nad pracami projektowymi. Tak samo 1500 zł za kierownika budowy - za tę kwotę nie da się rzetelnie prowadzić budowy. Rzetelne prowadzenie budowy oznacza co najmniej kilkanaście wizyt + konsultacje telefoniczne lub emailowe. To musi kosztować. Za 1500 złotych otrzymujemy co najwyżej 3-4 wizyty na budowie i tyle... To się na szczęście powoli zmienia. Są osoby gotowe zapłacić kilkanaście tysięcy netto (i więcej) za dobry projekt budowlany i 5 - 6 tys. za rzetelne prowadzenie budowy. Jestem dobrej myśli :)
@@jaksiewybudowac Chciałabym zobaczyć te pracownie które robią 1 projekt tygodniowo, jak to działa, ile kosztuje i jakiej jakości to projekty :) Wszystko się rozbija o pieniądze. Jestem na kilku grupach budowlanych i tam co chwilę inwestorzy porównują kto zapłacił taniej za projekt indywidualny. Szczerze to poniżej pewnych kwot nie opłaca się nawet odpalać komputera, nie mówiąc już o angażowaniu branżystów (pomijam utrzymanie pracowników, licencje programów itp.)
W naszym przypadku znaleźliśmy projekt katalogowy który chcieliśmy powiększyć. Od biura projektowego usłyszeliśmy, że nie możemy go zaadaptować bo zmiana ścian zewnętrznych to za duża zmiana i że powinniśmy zamówić projekt indywidualny. Skończyło się właśnie na robienie projektu indywidualnego w oparciu o inny projekt z naniesieniem zmian. Czy zostaliśmy wprowadzeni w błąd?
Nasz pokazał nam swój poprzedni projekt... Poprosił o przykładowe z katalogu... Zrezygnowaliśmy z niego. Dobry architekt chyba nie będzie miał czasu w najbliższych miesiącach. Na szczęście dopiero za kilka lat będziemy podejmowali decyzje. Ale kurs już przerobiony i działka w kieszeni 💪
@@jaksiewybudowac nie wiem jak wyglądała rozmowa. Ale to może też dużo wyjaśnić. Na gotowym projekcie można pokazać czego nie chcemy definitywnie, a które rozwiązania Nam się podobają. Jeśli ktoś nie zastanawiał się nad projektem za bardzo wcześniej to najłatwiejszy sposób na poznanie preferencji klienta.
A jak to jest? Ogladalem katalogowe projekty i zaczelem sie bawic programem do projektowania domow. Swiadomo jestem w stanie ocenic jakie duze pomieszczenia na ktora strone dzialki chce, na ktore strony okna robia sens, jak dach do tego dopasowac zeby miec fajna powierzchnie na poludnie, jak pokoje zrobic ustawne, jak nie marnowac miejsca na jakies korytarze itd. Mieszkalna czesc na poludnie, garaz na polnoc itd... Taki projekt jestem w stanie zrobic, poustawiac wirtualne meble w nim,ocenic ze nie biegasz daleko po mieszkaniu wykonujac typowe zadania itd itd. Jedyna co: no teraz trzeba pewnie zrobic obliczenia energetyczne i sprawdzajace gdzie mozna by sciane zwezycz moze jeszcze i by sie i tak nie zawalilo. Projektant ma juz polowe roboty z glowy, mozna to korzystnie zalatwic?
Dobry projektant spojrzy obiektywnie na Twój projekt i zaproponuje zmiany, które mogą wpłynąć pozytywnie na funkcjonalność budynku, a jego wynagrodzenie będzie mniej więcej takie samo, jak gdyby opracowywał projekt od zera. Jeżeli jednak rola projektanta ma się ograniczyć do opracowania projektu budowlanego na podstawie Twoich rysunków, to może otrzymasz jakiś rabat, ale nie spodziewałbym się większego niż kilka procent. Dużo pracy projektantowi nie odejdzie - trzeba ustalić wygląd elewacji, rodzaj materiałów budowlanych, stropu, pokrycia dachowego, wykonać obliczenia, przygotować zestawienia materiałów, wykonać projekty instalacji itd. Projektant także musi mieć pewność, że Twój projekt jest zgodny z przepisami i że - przykładowo - okna zapewniają wystarczające doświetlenie pomieszczeń.
O sobie mogę powiedzieć , że mam pewne doświadczenie budowlane. Pobudowałem dwa domy . Także mogę powiedzieć że gdybym miał się budować kolejny raz to wiem jakiego architekta mam szukać i czego oczekiwać . Na pewno był by to architekt pokroju nieżyjącego Andrzeja Grzybowskiego lub jego długoletni sekretarz Maciej Loba lub ktoś przez niego polecony . Projekt oprócz architektury powinien zawierać projekty wszystkich instalacji konstrukcji oraz wystroju wnętrza łącznie z zaprojektowaniem mebli stolarki i doborem materiałów budowlanych i wykończeniowych . Wszystkie detale powinny być rozrysowane i zwymiarowane z najdrobniejszymi szczegółami . Oprócz tego oczekiwał bym wizualizacji budynku w 3D . Tak by wykorzystując technologie komputerową mógł zobaczyć wnętrze budynku jak bym się w nim znajdował i poruszał zanim powstanie . Zdaję sobie sprawę że nad takim projektem pracował by spory zespół fachowców każdy w swojej dziedzinie. Projektowanie mogło by trwać nawet rok . O kosztach nie wspominam .
Troszkę się już rozgladalam za projektantem . Jedna Pani projektant powiedziala , że tylko wykonuje swoje projekty , ponieważ kiedyś miała sytuację nie miła i musiala biegać po sądach , bo nikt nie chciał wziąć winy na siebie . Inna projektantka umówiła się wstepnie z mężem na dzialce .Pare rzeczy wyjasnila wstepnie na podstawie projektu . Polecila kierownika budowy kobietę . Co myślicie na temat kobiety kb? Czy nie będzie zbyt upierdliwa ? Mąż nie bardzo chce kobietę 😆😆😆
"Co myślicie na temat kobiety kb? Czy nie będzie zbyt upierdliwa? " Upierdliwa? A może to miła, starsza Pani, która zamierza codziennie rano przynosić wykonawcy świeżą kawę i ciasteczka? :) A poważnie: jedynie rozmowa z innymi inwestorami pozwoli stwierdzić, w jaki sposób kierownik pracuje na budowie. Natomiast wolałbym zbyt upierdliwego kierownika, niż takiego, który cały czas wzrusza ramionami w akcie obojętności. "Mąż nie bardzo chce kobietę 😆😆😆" No cóż... ;) Prawdę mówiąc nie pracowałem z kierowniczką budowy, ale znam inwestorki, które zarządzają swoimi budowami i zazwyczaj są one bardziej dokładne i szczegółowe od swoich partnerów. (Sekcję mężczyzn uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi na słowo "zazwyczaj" :) ) Pozdrawiam!
dzięki za ten materiał
Tak, faktycznie za kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy można oczekiwać projektowania koncepcyjnego (z wizytą na działce, planowaniem pomieszczeń, i ich układu ect.) jeżeli takowe Cię interesuje.
Są takie biura ale, wykonują dwa trzy projekty na kwartał a nie tydzień.
Jednak życie życiem a rynek rynkiem większości tego nie chce. Dla inwestorów kluczem jest niestety cena dokumentacji (najlepiej max 7tyś z kierownikiem) a nie jej zakres może stąd znieczulica ze strony projektantów.
"Są takie biura ale, wykonują dwa trzy projekty na kwartał a nie tydzień. "
To oczywiście zależy od liczby pracowników - są biura, które wykonują nawet więcej niż 1 projekt tygodniowo.
"Dla inwestorów kluczem jest niestety cena dokumentacji (najlepiej max 7tyś z kierownikiem) a nie jej zakres może stąd znieczulica ze strony projektantów."
I niestety czasami można trafić na projektanta, który zrobi projekt budowlany za 5500 złotych (nie wierzyłem, że to możliwe, ale jednak - cena z zeszłego roku!) + kierownika budowy, który całą budowę ogarnie za 1500 złotych. I nie chodzi o niski koszt, bo nie uważam, że za niską ceną musi iść niska jakość. Chodzi o to, że nad projektem pracuje architekt, konstruktor, instalator instalacji elektrycznej i sanitarnej więc przy tak niskiej cenie jasne jest, że nie wszyscy będą brać udział nad pracami projektowymi.
Tak samo 1500 zł za kierownika budowy - za tę kwotę nie da się rzetelnie prowadzić budowy. Rzetelne prowadzenie budowy oznacza co najmniej kilkanaście wizyt + konsultacje telefoniczne lub emailowe. To musi kosztować. Za 1500 złotych otrzymujemy co najwyżej 3-4 wizyty na budowie i tyle...
To się na szczęście powoli zmienia. Są osoby gotowe zapłacić kilkanaście tysięcy netto (i więcej) za dobry projekt budowlany i 5 - 6 tys. za rzetelne prowadzenie budowy. Jestem dobrej myśli :)
@@jaksiewybudowac Chciałabym zobaczyć te pracownie które robią 1 projekt tygodniowo, jak to działa, ile kosztuje i jakiej jakości to projekty :) Wszystko się rozbija o pieniądze. Jestem na kilku grupach budowlanych i tam co chwilę inwestorzy porównują kto zapłacił taniej za projekt indywidualny. Szczerze to poniżej pewnych kwot nie opłaca się nawet odpalać komputera, nie mówiąc już o angażowaniu branżystów (pomijam utrzymanie pracowników, licencje programów itp.)
W naszym przypadku znaleźliśmy projekt katalogowy który chcieliśmy powiększyć. Od biura projektowego usłyszeliśmy, że nie możemy go zaadaptować bo zmiana ścian zewnętrznych to za duża zmiana i że powinniśmy zamówić projekt indywidualny. Skończyło się właśnie na robienie projektu indywidualnego w oparciu o inny projekt z naniesieniem zmian. Czy zostaliśmy wprowadzeni w błąd?
tak
Nasz pokazał nam swój poprzedni projekt... Poprosił o przykładowe z katalogu... Zrezygnowaliśmy z niego. Dobry architekt chyba nie będzie miał czasu w najbliższych miesiącach. Na szczęście dopiero za kilka lat będziemy podejmowali decyzje. Ale kurs już przerobiony i działka w kieszeni 💪
Dlaczego zrezygnowaliście?
@@UniiFAN napisałem wcześniej dlaczego.
@@UniiFAN Zapewne projektant bardzo chciał rozpocząć pracę bazując na innym projekcie. Dobry projektant powinien zacząć pracę od czystej kartki.
"Ale kurs już przerobiony i działka w kieszeni 💪"
Super, bardzo się cieszę! Pochwalcie się jak będzie gotowy projekt - chętnie zerknę! :)
@@jaksiewybudowac nie wiem jak wyglądała rozmowa. Ale to może też dużo wyjaśnić. Na gotowym projekcie można pokazać czego nie chcemy definitywnie, a które rozwiązania Nam się podobają. Jeśli ktoś nie zastanawiał się nad projektem za bardzo wcześniej to najłatwiejszy sposób na poznanie preferencji klienta.
A jak to jest? Ogladalem katalogowe projekty i zaczelem sie bawic programem do projektowania domow.
Swiadomo jestem w stanie ocenic jakie duze pomieszczenia na ktora strone dzialki chce, na ktore strony okna robia sens, jak dach do tego dopasowac zeby miec fajna powierzchnie na poludnie, jak pokoje zrobic ustawne, jak nie marnowac miejsca na jakies korytarze itd.
Mieszkalna czesc na poludnie, garaz na polnoc itd...
Taki projekt jestem w stanie zrobic, poustawiac wirtualne meble w nim,ocenic ze nie biegasz daleko po mieszkaniu wykonujac typowe zadania itd itd.
Jedyna co: no teraz trzeba pewnie zrobic obliczenia energetyczne i sprawdzajace gdzie mozna by sciane zwezycz moze jeszcze i by sie i tak nie zawalilo.
Projektant ma juz polowe roboty z glowy, mozna to korzystnie zalatwic?
Dobry projektant spojrzy obiektywnie na Twój projekt i zaproponuje zmiany, które mogą wpłynąć pozytywnie na funkcjonalność budynku, a jego wynagrodzenie będzie mniej więcej takie samo, jak gdyby opracowywał projekt od zera.
Jeżeli jednak rola projektanta ma się ograniczyć do opracowania projektu budowlanego na podstawie Twoich rysunków, to może otrzymasz jakiś rabat, ale nie spodziewałbym się większego niż kilka procent. Dużo pracy projektantowi nie odejdzie - trzeba ustalić wygląd elewacji, rodzaj materiałów budowlanych, stropu, pokrycia dachowego, wykonać obliczenia, przygotować zestawienia materiałów, wykonać projekty instalacji itd. Projektant także musi mieć pewność, że Twój projekt jest zgodny z przepisami i że - przykładowo - okna zapewniają wystarczające doświetlenie pomieszczeń.
@@jaksiewybudowac to dobre zastrzeżenia
Dobrze ze nie potrzebuje projektanta tylko budowniczego.
O sobie mogę powiedzieć , że mam pewne doświadczenie budowlane. Pobudowałem dwa domy . Także mogę powiedzieć że gdybym miał się budować kolejny raz to wiem jakiego architekta mam szukać i czego oczekiwać . Na pewno był by to architekt pokroju nieżyjącego Andrzeja Grzybowskiego lub jego długoletni sekretarz Maciej Loba lub ktoś przez niego polecony . Projekt oprócz architektury powinien zawierać projekty wszystkich instalacji konstrukcji oraz wystroju wnętrza łącznie z zaprojektowaniem mebli stolarki i doborem materiałów budowlanych i wykończeniowych . Wszystkie detale powinny być rozrysowane i zwymiarowane z najdrobniejszymi szczegółami . Oprócz tego oczekiwał bym wizualizacji budynku w 3D . Tak by wykorzystując technologie komputerową mógł zobaczyć wnętrze budynku jak bym się w nim znajdował i poruszał zanim powstanie . Zdaję sobie sprawę że nad takim projektem pracował by spory zespół fachowców każdy w swojej dziedzinie. Projektowanie mogło by trwać nawet rok . O kosztach nie wspominam .
Cześć, jak możesz poleć proszę dobrego projektanta do projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, takiego o jakim mówisz :)
Hej, postaram się pomóc. :) W jakiej okolicy planujesz budowę?
Poleci ktoś dobrego projektanta z okołic Łodzi? :)
Monika Więcek pracownia Chefsiba-projektantka wnętrz
Troszkę się już rozgladalam za projektantem . Jedna Pani projektant powiedziala , że tylko wykonuje swoje projekty , ponieważ kiedyś miała sytuację nie miła i musiala biegać po sądach , bo nikt nie chciał wziąć winy na siebie . Inna projektantka umówiła się wstepnie z mężem na dzialce .Pare rzeczy wyjasnila wstepnie na podstawie projektu . Polecila kierownika budowy kobietę . Co myślicie na temat kobiety kb? Czy nie będzie zbyt upierdliwa ? Mąż nie bardzo chce kobietę 😆😆😆
"Co myślicie na temat kobiety kb? Czy nie będzie zbyt upierdliwa? "
Upierdliwa? A może to miła, starsza Pani, która zamierza codziennie rano przynosić wykonawcy świeżą kawę i ciasteczka? :)
A poważnie: jedynie rozmowa z innymi inwestorami pozwoli stwierdzić, w jaki sposób kierownik pracuje na budowie.
Natomiast wolałbym zbyt upierdliwego kierownika, niż takiego, który cały czas wzrusza ramionami w akcie obojętności.
"Mąż nie bardzo chce kobietę 😆😆😆"
No cóż... ;)
Prawdę mówiąc nie pracowałem z kierowniczką budowy, ale znam inwestorki, które zarządzają swoimi budowami i zazwyczaj są one bardziej dokładne i szczegółowe od swoich partnerów.
(Sekcję mężczyzn uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi na słowo "zazwyczaj" :) )
Pozdrawiam!
@@jaksiewybudowac Zgadza się , tylko jak bedziemy sami się budować , to chyba maż boi się kobiecej precyzji 😃😃😃Pozdrawiam .