Pieknie opowiadasz...ja pochodze z Radzionkowa...moja Oma z Gorki tzw. a Opa z Rojcy....a moj tata z Radzionkowa....wiele mi opowiadali jak to bylo kiedys....wszystko sie zgadza o czym opowiadasz...po polsku my nie rozmawiali tylko po slasku...a moja oma i mama nauczyly mnie jako powinna byc gospodyni...do dzis stosuje przepisy ....a i wyglad mojego domu jest pol na pol tzn.parter domu urzadzony modernie a gora i dol po slasku ...pieknie to wyglada ...i choc mieszkam w niemczech to u mnie mozna sie poczuc jak w Radzionkowie... Pozdrawiam Cie mlody czlowieku ...i zycze Ci Niklaus samych sukcesow na przyszlosc:)
Super przegląd historii Bytomia! Dzięki! Bytom jest super, wstaje z popiołów i myślę, że do miana perły jeszcze wróci! Ja jestem z Warszawy, mąż z Tarnowa, mieszkamy w Belgii, a myślimy bardzo poważnie o przeprowadzce do Bytomia właśnie :) Tak nas urzeka to miasto! Dzięki za kawał dobrej pracy :)
Materiał naprawdę dobrze zrobiony. Mieszkam wprawdzie w Zagłębiu Dąbrowskim (Sosnowiec), aczkolwiek mój ojciec wychował się w Janowie i Nikiszowcu i wiele razy opowiadał mi o życiu na Śląsku (np. jak szedł z moim świętej pamięci pradziadkiem na pociąg o 6 nad ranem, gdy huty wyrzucały wszystkie najgorsze odpady, to czuł słodycz w ustach), o historii Śląska itd. Tak samo słuchałem opowiadania mojej cioci, która mieszka w Mysłowicach, jak jeździła z moim wujkiem (niech Mu ziemia lekką będzie), który był sztygarem na kopalni "Wieczorek", jak żyło się konkretnie w Nikiszowcu itp. Tak więc jestem pół gorolem, pół hanysem :)
Ja przez 30 lat mieszkałem w Mysłowicach a od 3 lat mieszkam na Szombierkach i nie żałuję . Bytom jest większy i ma ciekawszą historię niż Mysłowice. Pozdrawiam fajnie opowiadasz.
A ja się przeprowadziłam z Warszawy do mysłowic. Byto mnie zachwyca i żałuję że nie tam mieszkam 😊 tylko ze wieczorami raczej czułabym sie niebezpiecznie.
Interesuję się historią Naszego miasta, w zasadzie nie dowiedziałem się niczego nowego, ale podoba mi się sposób w jaki o tym opowiadasz. Pozdrowienia z Karbia!
Słyszałem że kiedy powstawał Nowy Bytom (obecnie dzielnica mojej Rudy Śląskiej) to miał zastąpić popadający w ruinę Bytom, a było to lata temu. I pomyśleć że Bytom cały czas stoi ...
Nasza Śląska młodzież powinna zrobić wszystko ,żeby ta perłą Gornego Slaska ,jak i inne miasta stały się znów najlepsze pod każdym względem i doprowadzić je do dawnej świetności. Wiadomo kochani od czego trzeba zacząć.
Jako ktoś kto pochodzi z Bytomia Twój filmik był bardzo interesujące. Mam nadzieję że mogę kiedyś wrócić żeby zobaczyć jak moje miasto wygląda po latach i z rozpoznać się z swój miastem.
Dziekuję za przypomnienie historii Bytomia. Moja rodzina ze strony matki i ojca pochodzi z Bytomia. Moje dzieciństwo i młodość jest zwiazana z Bytomia. W wieku dorosłym wyjechałam..Gdy przyjechałam w odwiedziny [ zjazd absolwentów] pod koniec 20 wieku i zobaczyłam centrum Bytomia [ tam mieszkałam i chodziłam do szkoły], to się po prostu rozpłakałam. Mieszkam w Polsce, ale nigdzie nie widziałam takiego upadku miasta, niegdys ładnego. Załuję, że wtedy pojechałam, bo na wspomnienia o moim mieście, pięknym z charakterem nakładaja się wspomnienia miasta z oczodołami okien, zabitych deskami i to w samym centrum miasta. I smutno mi. Slyszałam, że teraz się coś odbudowuje, stawia nowe domy... Ale czy jakiekolwiek centrum handlowe zastąpi stare piękne budynki pl. Kościuszki , ul. Jańty... I ma Pan w zupełności rację,że jest to wynikiem upadku górnictwa i zwiazanej z tym biedy. Szkoda, że dotknęło to Bytomia, jednego z najładniejszych miast śląskich. Panu życzę powodzenia i doczekania czasów, kiedy będzie Pan mógł powiedzieć,że Bytom jest wprawdzie inny, ale równie ładny.
Chodząc ulicami Bytomia warto podnieść głowę do gury i popatrzeć na te piękne już trochę zaniedbane ale coraz częściej odnawiane kamienice , pomyślałem sobie gdy by odnowić wszystkie kamienice tak aby turyści zaczęli odwiedzać miasto przyciągnęło by to inwestorów , powstały by nowe miejsca pracy itd… coś w stylu czeskiej Pragi
Serena, Z Kop.Slask w Chropaczowie kilka razy wszystkich górników z nocnej zmiany wywieziono gdzieś i nigdy już do domu nie wrócili. Po około 30 latach przyjechał do Chropaczowa jeden gornik wywieziony na wschód, być może, że też do Donbasu i opowiedział o całej tej tragedii.
Jak już pisałem na fejsie takie filmy ogląda się naprawdę przyjemnie i z pewnością znajdują odzew. Zostawiam kciuka w górę i liczę na WINCYJ! materiałów tego typu :) Pozdrawiam.
Spoko filmik.Nagraj coś o śląskiej gwarze , może jakąś serię odcinków w stylu "sląski slownik". Wiem że dla Ciebie to normalne bo jesteś z Bytomia ale dla nas nieślązaków wasza gwara jest fascynująca a i ty super gadasz po Śląsku.Pewnie wielu ludzi chciałoby ją bliżej poznać a na pewno ja. Pozdro.Gorol nizinny z Podkarpacia
Szanuje za wiedzę i przywiązanie do miasta, serio. Mogę stwierdzić śmiało że Bytom to tak jak moje Zgorzelec/ Görlitz. Podniesiony z upadku po przejściu do Provinz Schlesien, kiedy to powstawały kopalnie i fabryki które napedzaly gospodarkę i rozbudowę miasta, tak jak Bytom miał swojego burmistrza Georga Brüninga, tak Görlitz (o dziwo) miało swojego Georga Snaya. Niestety po II WŚ zaczął się spektakularny upadek. Jeszcze w latach 90 tych większość kamienic na starym mieście nadawała się do wyburzenia. Gdyby nie fundusze od anonimowego darczyńcy turyści nie mieliby dzis czego zwiedzać - mury obronne posypały by się w drobny mak tak jak gotyckie kościoły. Ale mimo iż odnowiono miasto, odnowiono kamienice to wygląda ono raczej smutno, jak pusty skansen, a kamienice świeca pustkami. Jeszcze przed wojną miasto zamieszkiwało 110 tyś. ludzi, dziś niecałe 50 tyś. i ciągle maleje. Wystarczy się przejść w zwykły dzień roboczy - praktycznie pusto. Kiedyś miasto tetnilo życiem, dziś powoli umiera. O polskiej czesci już nie wspominam, obdrapane kamienice z lecacym tynkiem i odpadajacymi zdobieniami, dzielnica Moys z jej pięknymi willami i zabytkową wieża ciśnień która tylko czeka na swój upadek, zarosniety i zdziczaly park Ujazdowy czy zniszczony zabytkowy Park Miejski z pięknym ogrodem skalno-tarasowym na wzgórzu Feldberg. Wybudowano za to kolejną halę sportową i kolejne rondo, betonujac zabytkowe ulice. Jedyne co sie jako tako ostalo to dawna Hala Chwały choć też obdarta ze swej wspaniałości jak bytomski rynek z ratusza. Nasze miasta niestety nie trafiły na dobrych włodarzy. Życzę żeby znalazł się ktoś taki kto zatroszczy się o bytomską zabudowę jak to jest w Görlitz choć to chyba marzenie ściętej głowy. Tego życzę obydwu naszym miastom - żeby odzyskały swój dawny blask i wróciło do nich życie dawne życie.
Mam nadzieję, że nasza mlodziez zabierze sie , za rozwój naszych miast, zaczynając od otwierania kopalń, hut i wszystkich innych zakładów pracy w celu ratowania naszej Ojczyzny od całkowitej degradacji i zniszczenia. Zacznijcie młodzi działać, żeby nie było za późno i żeby można było jeszcze ratować te nasze cudne polskie miasta , wsie i całą gospodarkę.
Poważne pytani: fto mog wybudować kaplica poza (dzisiejszymi) granicami miasta Bytomia w polu, na łące? Przy dzisiejszy granicy Rozbarka i Szarlyja? Pytom, bo tam je napis na ni po niymiecku ! Stoi tam "Maria hilf" i jeszce rok jest nawet "1905- ty" Szukom i mje to to ciekawi
Po pierwsze - Z Rozbarku nikogo pieszo nie wyprowadzili do Donbasu, tylko ludzie tygodniami jezdzili krowiokami - Najwięcej wywieziono Górników z JohannGrube czyli kopalni Bobrek. Na kopalni Dymitrov był obóz przejściowy gdzie górnicy czekali na transport.. Z Bytomia wywieziono w całości ok 4 tys górników. Po drugie to Centrum Deportacji Górnoślązaków do ZSRR. Po trzecie 27 Stycznia w Miechowicach zginęło z rąk Armii czerwonej ok 300 osób - cywiów. Po czwarte - kiedyś pod Bytomiem był filar ochronny jesli chodzi o węgiel, który został zbagatelizowany za komuny. Niejaki prof Budryk wymyślił metodę podsadzkową, jednakże nik sie do niej nie stosował. Jednakże godne podziwu, że taki młody człowiek sie interesuje historią swojego miasta :) Brawo!!!!!!!!
ja sie interesuje historią regionu i pomimo ze jestem z Radzionkowa - to doskonale znom historia Bytomia. Chodziłem tu do szkoły od pierwszej klasy podst do ostatnie w liceum :) Znom wszystkie AINFARTY i przejscia.skrótowe :) I czytom duzo książek także o Bytomiu - polecam ksiązkę "Bytom w cieniu dwóch totalitaryzmów"
Prosze o wiecej historii Bytomia. Wielki szacun z mojej strony za filmik i podzielona wiedze. Czy móglbys zrobic odcinek o Mieszkancach bytomia podczas pierwszej wojny swiatowej? Mój pradzadek Bytomianin zginal w 1915 roku pod Peronne i byl ojcem piatki dzieci. moze sie dowiesz czegos o poborze cesarskim itp. Pozdrawiam z Zaglebia Ruhry
Czyli taka historia Polski. Mamy Polskę taką jaką mamy dzisiaj. Jest to historia dla mnie bardzo smutna dla mnie jako Polaka. I w tak dalej jakby pozamieniać Bytom na Polskę to by się zgadzało wszystko. Przyjemnie się Ciebie słucha a historia wujowa niestety. Więcej takich filmów :D
Niklaus sądzę że duża część obecnych Bytomian nie wie ze to miasto leżało kiedyś w Rzeszy. Poza tym w miastach Śląska zawsze dominowali Niemcy to na wsiach mieszkała ludność słowiańska identyczna sytuacja była kiedyś na Morawach. Poza tym dzięki granicy Bytom był miastem wystawnym Rzeszy. Miał eksponować potęge Rzeszy. Nie bez powodu też Fligender Schlesier jeździł tam z Berlina. Wokół granicy kwitł przemyt plus ciekawą sprawą był tramwaj tranzytowy z Chorzowa do Piekar. Dzięki temu to miasto zostało obdarzone wybitną architekturą którą później niestety Polska odebrała. A każdy kto ma prawdziwą rodzien ze Śląśka to wie mniej-wiecej jak to "wyzwolenie" wyglądało. A polityke PRL wobec tego miasta totalnie nie rozumiem. Facet który odpowiada za zawalenie tego miasta to inżynierek z AGH który na oczy nie widział kopani. Rząd niemiecki rozważał wydobycie z pod miasta ale wtedy miało być ono wyburzone ui przeniesione natomaist nasz profesorek powiedział żę paisek i woda załatwi sprawe. Szkoda miasta, szkoda ludzi .
+Josef Pohl P.S. Dziwi mnie przypisanie Resszy Bytomia gdyż tutaj znajdowały się najważniejsze isntytucje polskeina terenie Prus, wydawnictwo Katolik, Dom Polski UL, polskie gimnazjum. Jedyna prawidłowość jest taka że raczej tam gdzie stacjonowali Brytyjczycy to te tereny trafily się Rzeszy antomaist tam gdzie Francuzi te tereny trafiły się Polsce.
+Freaky Gamerzz Zapomniałem jeszcze o słynnym Hotelu Lomnitz. A co do Bytomia jest fajny dokument o Polonii Bytom i tam jest pokazane w dużym uproszczeniu jak dogadywali się ze sobą na początku mieszkańcy. Pokazany tam jest że śródmieście najczęściej po wojnie zamieszkiwali Lwowiacy a dzielnice typu Miechowice, Stolarzowice, Rozbark Ślązacy . Cieakwy film również nagrał Michael Majerski Oberschlesien - tu gdzie się spotkaliśmy. w tym filmie pojawia się wiele wątków bytomskich.
byłem w Bytomiu w 2000roku i Bytom wydał mi się bardzo przygnębiający jakby radość i nadzieja tam nie docierały pochodzę z południowej Wielkopolski myślę że Bytom jest nikłym cieniem Katowic
Na początku XIX wieku Bytom nie był krańcowym miastem Cesarstwa Pruskiego. Krańcowym miastem były Katowice, a dalej na wschód nie było Polski, tylko zabór rosyjski. Wspominanie tutaj Litwy jest zupełnym nieporozumieniem. Tym niemniej proszę Cię nie zrażaj się tą moją uwagą. Nie chcę uchodzić tutaj za przemądrzałego. Chętnie Ciebie słucham i dziękuję Ci, że prowadzisz tego bloga.
Bardzo żal mi Bytomia. We wszystkich miastach Górnego Śląska (no może poza Zabrzem) czuję się jak u siebie. W Bytomiu byłem kilka razy, to miasto wciąż ma klimat, jednak jest to już praktycznie smutne wspomnienie dawnej świetności. Patrząc na te kamienice, budynki użyteczności publicznej, czy np. Bobrek jest mi przykro, że to wszystko zostało tak zapuszczone przez socjalistów, a dziś nikt nie potrafi się za to zabrać. W moich Gliwicach dzięki silnej władzy prezydenta niemal wszystko układa się świetnie. To dowód na to jak jedna osoba może wpłynąć na całe miasto.
+ZAMOY92 Sam jestem z Gliwic i zgadzam się, że choć są tu miejsca, gdzie łatwo można oberwać (Trójkąt, stara Sośnica, Zakanał w Łabędach), to jest to, obok Katowic, jedyne miasto na Śląsku, które jakoś wygląda. Mam jednak świadomość, że jest to zasługa działalności Strefy, która przestanie istnieć w 2021 roku. Pytanie tylko: co będzie potem? O ile idę o zakład, że Opel nie opuści Gliwic (szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń za wschodnią granicą), to na pewno ograniczą inwestycje.
Może i Gliwice wyglądają o wiele lepiej niż Bytom ale niestety nie jest to miasto na tyle atrakcyjne żeby zatrzymać lub zachęcić osoby spoza miasta do zamieszkania. Mieszkałam jakiś czas w Gliwicach i jak tylko robi się ciemno pies z kulawą nogą biega po rynku. Byłam przed koronazamieszkaniem na Rynku w jedną sobotę i wyszliśmy około pierwszej z pubu i zero ludzi. Poza tym 2 puby na krzyż, mały ryneczek. Wystarczy spojrzeć na demografię. Jeszcze Katowice są w stanie to zrobić i wyglądają na duże miasto. Tak czy owak ratuj się kto może i kierunek Kraków, Wrocław, Warszawa, Gdańsk ....
Jednym z najlepszych prezydentów Warszawy był Sokrates Starynkiewicz - zdeklarowany carski urzędnik, Rosjanin, ale przy okazji fachowiec. Profesjonalnie podszedł do sprawy zarządzania miastem: sprowadził Lindleya do budowy kanalizacji i wodociągów, wybudował drogi, poszerzył granice miasta, rozwinął szpitalnictwo i administrację, zadbał o kulturę, stworzył jakiekolwiek warunki sanitarne. Był wyśmienitym zarządcą miasta, tak popularnym i lubianym, że gazety pisały o nim "Nasz Prezydent", co zresztą Starynkiewicza potwornie irytowało, bo podkreślał swoją rosyjskość kiedy tylko mógł.
Bytom byl jetzt is er eine Schande schaut machl auf die nächsten Straßen wie Smolenia Bin schon lange weg vor par Jahren war ich zum Besuch bin im dem Haus gewesen stand ich im Hof und bitter geweiht die schöne Häuser was waren wisawi dem Geriht mußten Platz mache so einem Monster ainkauf Markt so wie gelesen habe da hat man mehr Arbeitsspslose wie sonst wo anders in Polen da frage ich machl wer kauft dort ein Bin traurig das Einmal werd Beuthen ferschwindet von der mapy zu viel l kohle wurde unter der Stat geferdet Adui meine alte Heimat
W Bytomiu bezrobocie wynosi 80%, dzięki familijnej korupcji w urzędach. Jak uważasz inaczej to mogę udowodnić powiązania urzędników. Poza tym jak są załatwiane sprawy.
dobrze wiedzieć,że w Bytomiu są jeszcze ludzie,którzy wiedzą,czym był kiedyś i kochają go mimo jego teraźniejszej,niestety,brzydoty P.S-Wiesz,czemu idąc do parku miejskiego na plac zabaw mówiło się,że idziemy na "Misie" ? :)
wydaje mi się że dlatego że był tam kiedyś wybieg dla niedżwiedzi (chyba jeszcze w latach powojennych?) czego symbolem jest teraz pomnik przy placu zabaw. Ale mogę się mylić ;)
W 1921r 74% mieszkańców chciało zostać w Niemczech, a w 20 lat później w nagrodę na terenie miasta funkcjonowało kilka obozów koncentracyjnych. Pięknie przyjęli nowych obywateli xd
Moga ino pedziec ze czas przejazdu z Bytomia do Berlina w latach 30-tych ub.wieku wynosil 4,5 h z przystankiem we Wroclawiu.Byla to jedna z szybkich kolei w Europie.
@@pesaq4359 Lata trzydzieste ubiegłego wieku: narodowi socjaliści systematycznie rozwijają swoje plany wojenne i inwestują w postęp techniczny. Jest to szczególnie widoczne na szynach. Pierwszy na świecie opływowy pociąg, „latający Hamburger”, kursuje między Berlinem a Hamburgiem od 1933 roku. Był też najszybszy. Reichsbahn chciałby czegoś podobnego dla niemieckich terytoriów wschodnich. I tak producent Linke-Hofmann we Wrocławiu opracował „latającego śląka” na wzór hamburskiego. 15 maja 1936 roku fioletowy pociąg ekspresowy po raz pierwszy przejechał trasę Bytom-Breslau-Berlin. Prawie 350 kilometrów między śląską metropolią Wrocław a stolicą Niemiec pokonuje w dwie godziny i 45 minut. Prędkość maksymalna: 160 kilometrów na godzinę. Ale w 1939 roku, na krótko przed niemiecką inwazją na Polskę, połączenie zostało ponownie przerwane. Od zakończenia wojny granica przebiega wzdłuż Odry i Nysy. Śląsk i Wrocław są teraz częścią PRL. „Doszło do poważnych cięć” - mówi Jürgen Murach. W 1946 roku Armia Czerwona zlikwidowała wszystkie tory dojazdowe do Polski. Później „socjalistyczni przyjaciele też rozebrali linie na pograniczu. Ze względów strategicznych”. Od 1945 r. Do PRL należą również pociągi „Latającego Śląska”. Po wojnie przez kilka lat będziesz jeździł na trasach międzynarodowych, na przykład do Wiednia czy Pragi. W 1973 roku pociągi zostały wycofane z eksploatacji. Związek Radziecki upadł wraz z murem. I tak niepodległa Rzeczpospolita Polska i zjednoczona Republika Federalna już w 1992 roku ustanowiły bezpośrednie połączenie między dwoma stolicami pociągiem Berlin-Warszawa Express. W ciągu następnych dwóch dekad był kilkakrotnie modernizowany. Pociąg pokonuje teraz 550 kilometrów w pięć i pół godziny. Ale to wyjątek, mówi Murach: „Zarówno w Berlinie, jak iw Warszawie priorytety po przemianach ustrojowych leżały na trasach krajowych”. Nie było prawie żadnych inwestycji w infrastrukturę przy granicy. Dwie zmiany lokomotywy na dystansie 350 kilometrów Konsekwencje widać także na przywróconej linii Berlin-Wrocław. Wojna, przesunięcia graniczne i obce rządy źle wstrząsnęły dawną trasą ekspresową. Zniszczone tory i odcinki bez linii napowietrznych pozwalają wydłużyć czas podróży do czterech godzin. Ze względu na brak elektryfikacji w Cottbus trzeba sprzęgnąć lokomotywę spalinową, a za granicą przejmuje polska lokomotywa elektryczna. Samochodem lub autobusem jest znacznie szybciej. Po obu stronach granicy pojawiają się czasem pełne przygód opowieści o wycieczkach „EC Wawel”. Ci, którzy nie musieli go unikać. Aż do historycznego minimum w grudniu 2014 r., Kiedy połączenie zostało całkowicie zamknięte. Odtąd do Wrocławia można dojechać tylko pociągiem z Berlina objazdami i musi często przesiadać się. Podróż trwa pięć i pół godziny, dwa razy dłużej niż 80 lat temu. Przekrocz granicę pieszo Transgraniczne połączenia kolejowe są bardzo skomplikowane, wyjaśnia Jürgen Murach. W krajach związkowych, województwach, spółkach kolejowych, ministerstwach transportu i nadzorach kolejowych zaangażowanych jest prawie kilkanaście podmiotów. Szczególnie niemiecki Federalny Urząd Kolejowy regularnie zwalnia ruch kolejowy. W międzyczasie urząd wydał rozporządzenie, zgodnie z którym pociągi mogą wjeżdżać na stacje niemieckie tylko wtedy, gdy mają określony system bezpieczeństwa. W życiu codziennym podróżnych i dojeżdżających między Śląskiem a Saksonią oznaczało to, że polski pociąg regionalny zatrzymywał się w Zgorzelcu, tuż przed granicą z Niemcami. Następnie pasażerowie przeszli 600 metrów przez most graniczny do stacji Görlitz. Tam wsiedli do niemieckiego pociągu regionalnego. Tu mosz trocha wiadomosci! Qba
Jyszcze taki mały edit: to nie wyniki plebiscytu przeważyły kaj siã bydzie znŏjdować dane miasto czy wieś ino przebieg powstaniŏ tukej decydowŏł. Jakby było tak jak gŏdŏsz to wszystkie wiynksze miasta by siã znŏjdowały we granicach państwa Niymieckiego a wiynkszość wsi by siã znŏjdowały w granicach państwa Polskiego
@@bradrua5476 Gynau. Trzecie powstanie czy tam wojna domowa zmieniły wyniki plebiscytu i w dłuższej perspektywie przyczyniło się do... wysokiego poparcia NSDAP w Zabrzu.
Z Marklowi(tz)c pochodze xd W chwili obecnej wies, ale zalozona na prawie niemieckim gdzie na poczatku IV wieku. Niedaleko wodzisławia śląśkiego - polecam jakby ktoś chciał sobie wycieczke rowerowa zrobić, to jest piękny szlak po zabytkach marklowickich xd
A ja tak przypadkiem natrafiłam na ten filmik (i od razu sub) i... poem Ci, mody, że jo sie niy zgodzum: jo jes ze Siymianowic, ale jo by sie chyntnie przekludziyła na Bytom. Jo jes zakochano we tym miyście, a może bez to właśnie, że łon jes taki smutny i mie biere za serce - niy wiym...
Co do dziejów Bytomia, to warto pamiętać jeszcze o kilku faktach. Znaczenie miasta przed wojną podkreśla uruchomienie chociażby bezpośredniego połączenia Bytomia z Berlinem dzięki Latającemu Ślązakowi. Jeśli chodzi natomiast o okres powojenny, to troszkę przeskoczyłeś od stalinizmu do transformacji ustrojowej. Jak wspominasz, co do wielkości miasta, to maksimum osiągnęło w latach 80-tych licząc 240 tys. mieszkańców (jak dziś Częstochowa). Natomiast realnie (minus Radzionków) szacunkowy liczył 200 tys. mieszkańców. Gdy skończył się okres stalinizmu, także w Bytomiu zaczęły się przemiany gospodarczo-społeczne. Przede wszystkim, jak mówisz, doszło do wymiany ludności na skalę masową, jednak wydaje mi się, że część Nowych Bytomian to byli mieszkańcy dawnego Zagłębia, niestety brak mi danych, więc to tylko rozważania. Co do rozwoju miasta, to tutaj prawdą jest, że władze partyjne wspierając budownictwo osiedli mieszkaniowych dążyli do tego, by do tych nowoczesnych mieszkań trafiały przede wszystkim osoby przyjezdne, a nie rodowici Ślązacy. Na Śląsku długo także nie uczono języka niemieckiego w szkołach, także z powodu odgórnego zakazu. Co ciekawe, dążono także do tego, by większość młodzieży szła do szkół zawodowych, a nie do liceów. Natomiast gospodarczo miasto stało dużo wyżej niż dziś. Chociaż wspominasz o wydobywaniu węgla na zawał, to jednak ciekawi mnie jaka tego była skala (chodzi mi tutaj o konkretne informacje) i jakie konkretnie lata. Poza kopalniami istniały także huty i inne duże przedsiębiorstwa, po których dziś straszą ruiny. Dworzec kolejowy (szkoda, że nie wspomniałeś szerzej), który nie dawno doczekał się remontu po 25 latach degradacji, nie ma dziś nawet czynnej kasy, a Bytomianie mogą zapomnieć nie tylko o bezpośrednim połączeniu z Berlinem, ale nawet z Gliwicami! Nie mam rocznika statystycznego dla woj. katowickiego (i śląskiego), ale w okresie 1950-1989 w Polsce średnio budowano rocznie więcej dróg, mieszkań, szkół, kin itp. niż dziś, więc i Bytom to "dotknęło". Po roku 89-tym likwidacja przemysłu ciężkiego bez analizy potrzeb i ekonomiczności tych posunięć doprowadza do ogromnego (jednego z najwyższych) bezrobocia w regionie, ludzie uciekają, bo nie ma perspektyw. Rozwój miast połączony jest z ich siłą gospodarczą. Niestety nie wyciągnęliśmy wniosków z przemian w Zagłębiu Ruhry czy Saary i nie przygotowaliśmy planu przejścia od przemysłu ciężkiego do usług i przemysłu lekkiego, a przecież to było do zrobienia. Politykę polską po roku 89-tym należy poddać jeszcze większej krytyce biorąc pod uwagę, że rząd polski miał i dalej ma całkowitą swobodę w podejmowaniu wszelkich decyzji politycznych i gospodarczych. Jak komuniści mieli plany burzenia zabytkowych kamienic, tak dzisiejsze rządy to po prostu realizują przez brak opieki nad perłami architektonicznymi miasta. W tej chwili Bytom nie ma już wiele z dawnego blasku, a najgorsze jest, że nie da się już tego zmienić i przyjdzie nam obojgu oglądać dalszą śmierć Perły Górnego Śląska. Dobre podsumowanie ostatnich 25 lat jest tutaj: interia360.pl/polska/slaskie/artykul/bytom-czeka-na-ratunek,71430
A nie było tam nic na temat mojej okolicy? :3 Wiem, teraz jak to działo się z Bytomiem i cieszy mnie ta wiedza ^^ Ciekawi mnie za to, co się działo z Bobrownikami, czy Piekarami ( bo obok ) w ten czas :D
Pamiętam jak przyjechał koleś do wojska jako zawodowy pochodził z Bytomia i stwierdził że Szczecin to totalna wiocha itd a Bytom to jest miasto.....jakiś kompleks miał?
Zawsze mi się Bytom podobał. Typowa ofiara komunizmu i transformacji ustrojowej. Komuchy prowadziły szaber i nie przejmowały się niczym a 3RP dobiła to miasto zamykając zakłady i pchając mieszkańców w objęcia biedy
jestem z Czech, z miasta Karvina pod granica z Polska, u nas tez za 25 lat odeszlo sporo ludzi..ubytek z 70 tys. na 45 tys (a z tego jeszcze 20procent cyganow...)....kopanie wegla sie juz nie oplaca czyli region przeklynty..
Leci łapka w górę za Bytom! ;) Lewitacja na naszym bytomskim Rynku: ruclips.net/video/O-10sOCfHYk/видео.html Polajkuj, zasubskrybuj, pozostaw po sobie ślad!
Podobno historię do Bytomia mo miasto Jastrzębie-Zdrój. Miasto to zostało w PRLu sztucznie stworzone łącząc ze sobą okoliczne wsie: Jastrzębie, Zdrój, Bzie, Borynie, Szeroką. W wyniku gospodarki PRLu lat 70' i 80' na sprowadzano tam tzw. goroli czyli ludzi z Polski, nie-Ślązaków. Dziś emeryci górniczy z Jastrzębia jadą w "swoje strony" a młodzi do UK. Z 120 tyś zostało 79tyś i ubywa.
Materiał oczywiście na +. Propsy za dużą wiedzę i ciekawe opowiadanie, ale mam jedno ale :P Myślę że niema sensu porównywać ze sobą XIX-wiecznych Niemczech i Polski gdyż ta była pod zaborami niestety.
wiesz o tym że ludzi gnano z Bytonia do Donbasu to tego nie wiedziałem dzięki hmmm człowiek całe życie się uczy Łódź też cieżko w Doope dostała i nie tylko ja też był czas że tylko się jadło ziemniaki z siadłym mlekiem i też dobrze że były
+Freaky Gamerzz To jest standard w aglomeracji. Dlatego śmieję się z tych którzy na siłę przypisują komuś przynależność tylko dla tego że mieszka z jednej strony czy z drugiej. Mieszkałem w Gliwicach 3 lata i ślonskiej godki ani razu nie usłyszałem. Mam kolege który mieszkał w Sosnowcu a pochodzi z rodziny śląskiej obecnie mieszka w Katowicach.
jo tyz na Roosvelta do Szkoly chodziol i na Asfalcie Fussball grol, , (Falata na Nawrata) szczylol Ball na Feridhof, Bytom byl Niymiecki, Oma i Opa godali Poloki/ komunisty go zniszczyli..
Mądrego to i przyjemnie posłuchać. Dziękujemy za ciekawy materiał!
Pieknie opowiadasz...ja pochodze z Radzionkowa...moja Oma z Gorki tzw. a Opa z Rojcy....a moj tata z Radzionkowa....wiele mi opowiadali jak to bylo kiedys....wszystko sie zgadza o czym opowiadasz...po polsku my nie rozmawiali tylko po slasku...a moja oma i mama nauczyly mnie jako powinna byc gospodyni...do dzis stosuje przepisy ....a i wyglad mojego domu jest pol na pol tzn.parter domu urzadzony modernie a gora i dol po slasku ...pieknie to wyglada ...i choc mieszkam w niemczech to u mnie mozna sie poczuc jak w Radzionkowie...
Pozdrawiam Cie mlody czlowieku ...i zycze Ci Niklaus samych sukcesow na przyszlosc:)
Super przegląd historii Bytomia! Dzięki! Bytom jest super, wstaje z popiołów i myślę, że do miana perły jeszcze wróci! Ja jestem z Warszawy, mąż z Tarnowa, mieszkamy w Belgii, a myślimy bardzo poważnie o przeprowadzce do Bytomia właśnie :) Tak nas urzeka to miasto! Dzięki za kawał dobrej pracy :)
Materiał naprawdę dobrze zrobiony. Mieszkam wprawdzie w Zagłębiu Dąbrowskim (Sosnowiec), aczkolwiek mój ojciec wychował się w Janowie i Nikiszowcu i wiele razy opowiadał mi o życiu na Śląsku (np. jak szedł z moim świętej pamięci pradziadkiem na pociąg o 6 nad ranem, gdy huty wyrzucały wszystkie najgorsze odpady, to czuł słodycz w ustach), o historii Śląska itd. Tak samo słuchałem opowiadania mojej cioci, która mieszka w Mysłowicach, jak jeździła z moim wujkiem (niech Mu ziemia lekką będzie), który był sztygarem na kopalni "Wieczorek", jak żyło się konkretnie w Nikiszowcu itp. Tak więc jestem pół gorolem, pół hanysem :)
Szkoda że w szkole tak nie uczą ale przynajmniej tutaj mogę się o swoim mieście dowiedzieć. Zajebiste!!
+matikp Bardzo się cieszę!
Ja przez 30 lat mieszkałem w Mysłowicach a od 3 lat mieszkam na Szombierkach i nie żałuję . Bytom jest większy i ma ciekawszą historię niż Mysłowice. Pozdrawiam fajnie opowiadasz.
Mysłowice też mają wspaniałą historię. Wiecznie na pograniczu, Trójkąt Trzech Cesarzy, protesty w kop. Mysłowice, prymas Hlond. To tak na szybko :)
Nadal tu mieszkasz?
@@Martaa-p6j tak
A ja się przeprowadziłam z Warszawy do mysłowic. Byto mnie zachwyca i żałuję że nie tam mieszkam 😊 tylko ze wieczorami raczej czułabym sie niebezpiecznie.
Witam! Ja się wprowadziłam do Bytomia, mc temu kupiłam mieszkanie i je remontuje a pochodzę z Podkarpacia. Kupę dobrej wiedzy przekazujesz ! Bravo!
Jezu, jakie Ty masz pojęcie o swoim mieście. Jeszcze wszystko z pamięci. Szacunek.
PS. Świetnie sie Ciebie słucha :)
Boże ! Pozwól Bytomiowi przetrwać! Może przyjdą lepsze czasy dla tego pięknego miasta.
Bóg kazał wyburzyć Bytom i kopalnie.
i przyszły. czekamy na dofinansowanie od UE, wydaje mi sie ze ok. 500 milionow złotych
Podobala mi sie lekcja historii Bytomia w Twoim wykonaniu! Bardzo ciekawe!
Interesuję się historią Naszego miasta, w zasadzie nie dowiedziałem się niczego nowego, ale podoba mi się sposób w jaki o tym opowiadasz.
Pozdrowienia z Karbia!
Bytom to takie polskie Detroit
polskie?
@@Aleksander---- teraz Bytom należy do Polski. Kiedyś należał do Niemiec. Pozdrawiam.
@@abakanvlog2.075 to jest śląskie miasto, a nie żadne polskie czy niemieckie
@@Aleksander---- bytom🥰
@@Aleksander---- bytom🥰
Niklaus, Ty jesteś najlepszym Ambasadorem Bytomia :))
To prawda. Wspaniala reklama
Słyszałem że kiedy powstawał Nowy Bytom (obecnie dzielnica mojej Rudy Śląskiej) to miał zastąpić popadający w ruinę Bytom, a było to lata temu. I pomyśleć że Bytom cały czas stoi ...
Nasza Śląska młodzież powinna zrobić wszystko ,żeby ta perłą Gornego Slaska ,jak i inne miasta stały się znów najlepsze pod każdym względem i doprowadzić je do
dawnej świetności. Wiadomo kochani od czego trzeba zacząć.
Jako ktoś kto pochodzi z Bytomia Twój filmik był bardzo interesujące. Mam nadzieję że mogę kiedyś wrócić żeby zobaczyć jak moje miasto wygląda po latach i z rozpoznać się z swój miastem.
Dziekuję za przypomnienie historii Bytomia. Moja rodzina ze strony matki i ojca pochodzi z Bytomia. Moje dzieciństwo i młodość jest zwiazana z Bytomia. W wieku dorosłym wyjechałam..Gdy przyjechałam w odwiedziny [ zjazd absolwentów] pod koniec 20 wieku i zobaczyłam centrum Bytomia [ tam mieszkałam i chodziłam do szkoły], to się po prostu rozpłakałam. Mieszkam w Polsce, ale nigdzie nie widziałam takiego upadku miasta, niegdys ładnego. Załuję, że wtedy pojechałam, bo na wspomnienia o moim mieście, pięknym z charakterem nakładaja się wspomnienia miasta z oczodołami okien, zabitych deskami i to w samym centrum miasta. I smutno mi. Slyszałam, że teraz się coś odbudowuje, stawia nowe domy... Ale czy jakiekolwiek centrum handlowe zastąpi stare piękne budynki pl. Kościuszki , ul. Jańty... I ma Pan w zupełności rację,że jest to wynikiem upadku górnictwa i zwiazanej z tym biedy. Szkoda, że dotknęło to Bytomia, jednego z najładniejszych miast śląskich. Panu życzę powodzenia i doczekania czasów, kiedy będzie Pan mógł powiedzieć,że Bytom jest wprawdzie inny, ale równie ładny.
Chodząc ulicami Bytomia warto podnieść głowę do gury i popatrzeć na te piękne już trochę zaniedbane ale coraz częściej odnawiane kamienice , pomyślałem sobie gdy by odnowić wszystkie kamienice tak aby turyści zaczęli odwiedzać miasto przyciągnęło by to inwestorów , powstały by nowe miejsca pracy itd… coś w stylu czeskiej Pragi
Niestety taki scenariusz dopadł wiele miast po 1945r... Np mój kochany Elbląg/Elbling :D
Też niemieckie miasto z wielkimi predyspozycjami przed wojną.
Serena, Z Kop.Slask w Chropaczowie kilka razy wszystkich górników z nocnej zmiany wywieziono gdzieś i nigdy już do domu nie wrócili. Po około 30 latach przyjechał do Chropaczowa jeden gornik wywieziony na wschód, być może, że też do Donbasu i opowiedział o całej tej tragedii.
Jestem z małopolski. Uwielbiam Śląsk. Ludzie tutaj maja inne podejście do życia. Lepiej się dogaduje że Ślązakami niż ze swojakami :).!
Jak już pisałem na fejsie takie filmy ogląda się naprawdę przyjemnie i z pewnością znajdują odzew. Zostawiam kciuka w górę i liczę na WINCYJ! materiałów tego typu :) Pozdrawiam.
Bardzo dobrze się Ciebie słucha, tym bardziej jak gadasz o Bytomiu. Czekam na więcej :D
Georg Brüning (1851-1932), burmistrz Bytomia w latach 1883-1919. 36 lat.
I co ciekawe, obyło się bez afer.
Kto jest z Bytomia?
ja
@@mambiytmusic JO !
Ja xD
Zawsze będę z Bytomia. Chociaż teraz tysiące km stąd mieszkam.
Jo jest
Spoko filmik.Nagraj coś o śląskiej gwarze , może jakąś serię odcinków w stylu "sląski slownik". Wiem że dla Ciebie to normalne bo jesteś z Bytomia ale dla nas nieślązaków wasza gwara jest fascynująca a i ty super gadasz po Śląsku.Pewnie wielu ludzi chciałoby ją bliżej poznać a na pewno ja. Pozdro.Gorol nizinny z Podkarpacia
język a nie gwara
Szanuje za wiedzę i przywiązanie do miasta, serio. Mogę stwierdzić śmiało że Bytom to tak jak moje Zgorzelec/ Görlitz. Podniesiony z upadku po przejściu do Provinz Schlesien, kiedy to powstawały kopalnie i fabryki które napedzaly gospodarkę i rozbudowę miasta, tak jak Bytom miał swojego burmistrza Georga Brüninga, tak Görlitz (o dziwo) miało swojego Georga Snaya. Niestety po II WŚ zaczął się spektakularny upadek. Jeszcze w latach 90 tych większość kamienic na starym mieście nadawała się do wyburzenia. Gdyby nie fundusze od anonimowego darczyńcy turyści nie mieliby dzis czego zwiedzać - mury obronne posypały by się w drobny mak tak jak gotyckie kościoły. Ale mimo iż odnowiono miasto, odnowiono kamienice to wygląda ono raczej smutno, jak pusty skansen, a kamienice świeca pustkami. Jeszcze przed wojną miasto zamieszkiwało 110 tyś. ludzi, dziś niecałe 50 tyś. i ciągle maleje. Wystarczy się przejść w zwykły dzień roboczy - praktycznie pusto. Kiedyś miasto tetnilo życiem, dziś powoli umiera. O polskiej czesci już nie wspominam, obdrapane kamienice z lecacym tynkiem i odpadajacymi zdobieniami, dzielnica Moys z jej pięknymi willami i zabytkową wieża ciśnień która tylko czeka na swój upadek, zarosniety i zdziczaly park Ujazdowy czy zniszczony zabytkowy Park Miejski z pięknym ogrodem skalno-tarasowym na wzgórzu Feldberg. Wybudowano za to kolejną halę sportową i kolejne rondo, betonujac zabytkowe ulice. Jedyne co sie jako tako ostalo to dawna Hala Chwały choć też obdarta ze swej wspaniałości jak bytomski rynek z ratusza. Nasze miasta niestety nie trafiły na dobrych włodarzy. Życzę żeby znalazł się ktoś taki kto zatroszczy się o bytomską zabudowę jak to jest w Görlitz choć to chyba marzenie ściętej głowy. Tego życzę obydwu naszym miastom - żeby odzyskały swój dawny blask i wróciło do nich życie dawne życie.
Mam nadzieję, że nasza mlodziez zabierze sie , za rozwój naszych miast, zaczynając od otwierania kopalń, hut i wszystkich innych zakładów pracy w celu ratowania naszej Ojczyzny od całkowitej degradacji i zniszczenia. Zacznijcie młodzi działać, żeby nie było za późno i żeby można było jeszcze ratować te nasze cudne polskie miasta , wsie i całą gospodarkę.
Bardzo lubię Cię słuchać, i dużo się dowiaduje ciekawych informacji i proszę o więcej . Pozdrawiam
Poważne pytani: fto mog wybudować kaplica poza (dzisiejszymi) granicami miasta Bytomia w polu, na łące? Przy dzisiejszy granicy Rozbarka i Szarlyja?
Pytom, bo tam je napis na ni po niymiecku !
Stoi tam "Maria hilf" i jeszce rok jest nawet "1905- ty"
Szukom i mje to to ciekawi
Po pierwsze - Z Rozbarku nikogo pieszo nie wyprowadzili do Donbasu, tylko ludzie tygodniami jezdzili krowiokami - Najwięcej wywieziono Górników z JohannGrube czyli kopalni Bobrek. Na kopalni Dymitrov był obóz przejściowy gdzie górnicy czekali na transport.. Z Bytomia wywieziono w całości ok 4 tys górników. Po drugie to Centrum Deportacji Górnoślązaków do ZSRR. Po trzecie 27 Stycznia w Miechowicach zginęło z rąk Armii czerwonej ok 300 osób - cywiów. Po czwarte - kiedyś pod Bytomiem był filar ochronny jesli chodzi o węgiel, który został zbagatelizowany za komuny. Niejaki prof Budryk wymyślił metodę podsadzkową, jednakże nik sie do niej nie stosował.
Jednakże godne podziwu, że taki młody człowiek sie interesuje historią swojego miasta :) Brawo!!!!!!!!
+Klaudiusz Jania Mody czlowiek? Toż ja jestem staro ciula : D
hehehe :P - Nie.. Młody człowiek i jako jeden z nielicznych znosz historia swojego miasta taka jaka była :)
ja sie interesuje historią regionu i pomimo ze jestem z Radzionkowa - to doskonale znom historia Bytomia. Chodziłem tu do szkoły od pierwszej klasy podst do ostatnie w liceum :) Znom wszystkie AINFARTY i przejscia.skrótowe :) I czytom duzo książek także o Bytomiu - polecam ksiązkę "Bytom w cieniu dwóch totalitaryzmów"
Prosze o wiecej historii Bytomia. Wielki szacun z mojej strony za filmik i podzielona wiedze. Czy móglbys zrobic odcinek o Mieszkancach bytomia podczas pierwszej wojny swiatowej? Mój pradzadek Bytomianin zginal w 1915 roku pod Peronne i byl ojcem piatki dzieci. moze sie dowiesz czegos o poborze cesarskim itp. Pozdrawiam z Zaglebia Ruhry
Czyli taka historia Polski. Mamy Polskę taką jaką mamy dzisiaj. Jest to historia dla mnie bardzo smutna dla mnie jako Polaka. I w tak dalej jakby pozamieniać Bytom na Polskę to by się zgadzało wszystko. Przyjemnie się Ciebie słucha a historia wujowa niestety. Więcej takich filmów :D
Niklaus sądzę że duża część obecnych Bytomian nie wie ze to miasto leżało kiedyś w Rzeszy. Poza tym w miastach Śląska zawsze dominowali Niemcy to na wsiach mieszkała ludność słowiańska identyczna sytuacja była kiedyś na Morawach. Poza tym dzięki granicy Bytom był miastem wystawnym Rzeszy. Miał eksponować potęge Rzeszy. Nie bez powodu też Fligender Schlesier jeździł tam z Berlina. Wokół granicy kwitł przemyt plus ciekawą sprawą był tramwaj tranzytowy z Chorzowa do Piekar. Dzięki temu to miasto zostało obdarzone wybitną architekturą którą później niestety Polska odebrała. A każdy kto ma prawdziwą rodzien ze Śląśka to wie mniej-wiecej jak to "wyzwolenie" wyglądało. A polityke PRL wobec tego miasta totalnie nie rozumiem. Facet który odpowiada za zawalenie tego miasta to inżynierek z AGH który na oczy nie widział kopani. Rząd niemiecki rozważał wydobycie z pod miasta ale wtedy miało być ono wyburzone ui przeniesione natomaist nasz profesorek powiedział żę paisek i woda załatwi sprawe.
Szkoda miasta, szkoda ludzi .
+Josef Pohl P.S. Dziwi mnie przypisanie Resszy Bytomia gdyż tutaj znajdowały się najważniejsze isntytucje polskeina terenie Prus, wydawnictwo Katolik, Dom Polski UL, polskie gimnazjum. Jedyna prawidłowość jest taka że raczej tam gdzie stacjonowali Brytyjczycy to te tereny trafily się Rzeszy antomaist tam gdzie Francuzi te tereny trafiły się Polsce.
+Josef Pohl Coś w tym jest.
+Freaky Gamerzz Zapomniałem jeszcze o słynnym Hotelu Lomnitz. A co do Bytomia jest fajny dokument o Polonii Bytom i tam jest pokazane w dużym uproszczeniu jak dogadywali się ze sobą na początku mieszkańcy. Pokazany tam jest że śródmieście najczęściej po wojnie zamieszkiwali Lwowiacy a dzielnice typu Miechowice, Stolarzowice, Rozbark Ślązacy .
Cieakwy film również nagrał Michael Majerski Oberschlesien - tu gdzie się spotkaliśmy. w tym filmie pojawia się wiele wątków bytomskich.
W Warszawie i Krakowie nowoczesne oświetlenie gazowe zainstalowano na stałe w 1856 roku.
Przepaść ;)
byłem w Bytomiu w 2000roku i Bytom wydał mi się bardzo przygnębiający jakby radość i nadzieja tam nie docierały pochodzę z południowej Wielkopolski myślę że Bytom jest nikłym cieniem Katowic
Bytom mimo wszystko najlepszy. sam som najlepsi ludzi. mi się sam dobrze żyje
Świetny materiał. Nadal warty obejrzenia. Pozdrowienia z Poznania! 💪
Na początku XIX wieku Bytom nie był krańcowym
miastem Cesarstwa Pruskiego. Krańcowym miastem były Katowice, a dalej na wschód
nie było Polski, tylko zabór rosyjski. Wspominanie tutaj Litwy jest zupełnym
nieporozumieniem. Tym niemniej proszę Cię nie zrażaj się tą moją uwagą. Nie
chcę uchodzić tutaj za przemądrzałego. Chętnie Ciebie słucham i dziękuję Ci, że
prowadzisz tego bloga.
Bardzo żal mi Bytomia. We wszystkich miastach Górnego Śląska (no może poza Zabrzem) czuję się jak u siebie. W Bytomiu byłem kilka razy, to miasto wciąż ma klimat, jednak jest to już praktycznie smutne wspomnienie dawnej świetności. Patrząc na te kamienice, budynki użyteczności publicznej, czy np. Bobrek jest mi przykro, że to wszystko zostało tak zapuszczone przez socjalistów, a dziś nikt nie potrafi się za to zabrać. W moich Gliwicach dzięki silnej władzy prezydenta niemal wszystko układa się świetnie. To dowód na to jak jedna osoba może wpłynąć na całe miasto.
+ZAMOY92 Sam jestem z Gliwic i zgadzam się, że choć są tu miejsca, gdzie łatwo można oberwać (Trójkąt, stara Sośnica, Zakanał w Łabędach), to jest to, obok Katowic, jedyne miasto na Śląsku, które jakoś wygląda. Mam jednak świadomość, że jest to zasługa działalności Strefy, która przestanie istnieć w 2021 roku. Pytanie tylko: co będzie potem? O ile idę o zakład, że Opel nie opuści Gliwic (szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń za wschodnią granicą), to na pewno ograniczą inwestycje.
Może i Gliwice wyglądają o wiele lepiej niż Bytom ale niestety nie jest to miasto na tyle atrakcyjne żeby zatrzymać lub zachęcić osoby spoza miasta do zamieszkania. Mieszkałam jakiś czas w Gliwicach i jak tylko robi się ciemno pies z kulawą nogą biega po rynku. Byłam przed koronazamieszkaniem na Rynku w jedną sobotę i wyszliśmy około pierwszej z pubu i zero ludzi. Poza tym 2 puby na krzyż, mały ryneczek. Wystarczy spojrzeć na demografię. Jeszcze Katowice są w stanie to zrobić i wyglądają na duże miasto. Tak czy owak ratuj się kto może i kierunek Kraków, Wrocław, Warszawa, Gdańsk ....
Jednym z najlepszych prezydentów Warszawy był Sokrates Starynkiewicz - zdeklarowany carski urzędnik, Rosjanin, ale przy okazji fachowiec. Profesjonalnie podszedł do sprawy zarządzania miastem: sprowadził Lindleya do budowy kanalizacji i wodociągów, wybudował drogi, poszerzył granice miasta, rozwinął szpitalnictwo i administrację, zadbał o kulturę, stworzył jakiekolwiek warunki sanitarne. Był wyśmienitym zarządcą miasta, tak popularnym i lubianym, że gazety pisały o nim "Nasz Prezydent", co zresztą Starynkiewicza potwornie irytowało, bo podkreślał swoją rosyjskość kiedy tylko mógł.
+Maciek Ostrowski Aż nie do uwierzenia, że Rus :D
Też byłem w szoku, kiedy się dowiedziałem, że Starynkiewicz był Rosjaninem ;)
Niklaus może film o tramwaju nr 38.
Piękno historyja .😊👍👏
Bytom to naprawdę piękne miasto , chodzilam tam do szkoły.
Zrobisz taki filmik po 6 latach, co się zmieniło od tego czasu?
Kto z Bytomia łapka w górę
Bytom byl jetzt is er eine Schande schaut machl auf die nächsten Straßen wie Smolenia Bin schon lange weg vor par Jahren war ich zum Besuch bin im dem Haus gewesen stand ich im Hof und bitter geweiht die schöne Häuser was waren wisawi dem Geriht mußten Platz mache so einem Monster ainkauf Markt so wie gelesen habe da hat man mehr Arbeitsspslose wie sonst wo anders in Polen da frage ich machl wer kauft dort ein Bin traurig das Einmal werd Beuthen ferschwindet von der mapy zu viel l kohle wurde unter der Stat geferdet Adui meine alte Heimat
W Bytomiu bezrobocie wynosi 80%, dzięki familijnej korupcji w urzędach. Jak uważasz inaczej to mogę udowodnić powiązania urzędników. Poza tym jak są załatwiane sprawy.
dobrze wiedzieć,że w Bytomiu są jeszcze ludzie,którzy wiedzą,czym był kiedyś i kochają go mimo jego teraźniejszej,niestety,brzydoty
P.S-Wiesz,czemu idąc do parku miejskiego na plac zabaw mówiło się,że idziemy na "Misie" ? :)
wydaje mi się że dlatego że był tam kiedyś wybieg dla niedżwiedzi (chyba jeszcze w latach powojennych?) czego symbolem jest teraz pomnik przy placu zabaw. Ale mogę się mylić ;)
Jo żech jest 😎 Najpierw mieszkołech niedaleko ulicy Witczaka ,plac Wojska polskiego.Potem Łagiewniki i ostatnio Szombierki.
Od bede ogladac Pana filmy.
Szkoda że kopalnia w Bytomiu upadła.Nie mogą zbudować wielkich budynków.Odnowić kamienic.Ale ważne że mamy piękny centrum handlowe oraz rynek
Pamiętam Bytom z lat 90tych. Przyjechałem zobaczyc co sie dzieje w 2020 i stwierdiłem że jest gorzej jak byłem w 2008 roku
W 1921r 74% mieszkańców chciało zostać w Niemczech, a w 20 lat później w nagrodę na terenie miasta funkcjonowało kilka obozów koncentracyjnych. Pięknie przyjęli nowych obywateli xd
Dodasz może tłumaczenie/napisy na język polski?
Co znaczy z bijfeja szonki na zonk?
Historia każdego miasta zawiera wzloty i upadki. Bytom obecnie jest w kryzysie, ale kiedyś z niego wyjdzie :)
Oby ; )
no chyba jak zostanie dzielnica Radzionkowa:):)
Szkoda, że nie opatrzyleś historii starymi zdjęciami. Z ciekawością oglądam Twoje filmy. Dzięki
Powiedz cos o kollei Bytom - Berlin
Moga ino pedziec ze czas przejazdu z Bytomia do Berlina w latach 30-tych ub.wieku wynosil 4,5 h z przystankiem we Wroclawiu.Byla to jedna z szybkich kolei w Europie.
@@jakobkaczmarczyk879 Jak ruszyl ,ty zyc byla jescze w Opolu ,a konduktor juz we Wroclawiu bilety sprawdzol !!!l
@@pesaq4359 Lata trzydzieste ubiegłego wieku: narodowi socjaliści systematycznie rozwijają swoje plany wojenne i inwestują w postęp techniczny. Jest to szczególnie widoczne na szynach. Pierwszy na świecie opływowy pociąg, „latający Hamburger”, kursuje między Berlinem a Hamburgiem od 1933 roku. Był też najszybszy.
Reichsbahn chciałby czegoś podobnego dla niemieckich terytoriów wschodnich. I tak producent Linke-Hofmann we Wrocławiu opracował „latającego śląka” na wzór hamburskiego. 15 maja 1936 roku fioletowy pociąg ekspresowy po raz pierwszy przejechał trasę Bytom-Breslau-Berlin. Prawie 350 kilometrów między śląską metropolią Wrocław a stolicą Niemiec pokonuje w dwie godziny i 45 minut. Prędkość maksymalna: 160 kilometrów na godzinę. Ale w 1939 roku, na krótko przed niemiecką inwazją na Polskę, połączenie zostało ponownie przerwane.
Od zakończenia wojny granica przebiega wzdłuż Odry i Nysy. Śląsk i Wrocław są teraz częścią PRL. „Doszło do poważnych cięć” - mówi Jürgen Murach. W 1946 roku Armia Czerwona zlikwidowała wszystkie tory dojazdowe do Polski. Później „socjalistyczni przyjaciele też rozebrali linie na pograniczu. Ze względów strategicznych”. Od 1945 r. Do PRL należą również pociągi „Latającego Śląska”. Po wojnie przez kilka lat będziesz jeździł na trasach międzynarodowych, na przykład do Wiednia czy Pragi. W 1973 roku pociągi zostały wycofane z eksploatacji.
Związek Radziecki upadł wraz z murem. I tak niepodległa Rzeczpospolita Polska i zjednoczona Republika Federalna już w 1992 roku ustanowiły bezpośrednie połączenie między dwoma stolicami pociągiem Berlin-Warszawa Express. W ciągu następnych dwóch dekad był kilkakrotnie modernizowany. Pociąg pokonuje teraz 550 kilometrów w pięć i pół godziny. Ale to wyjątek, mówi Murach: „Zarówno w Berlinie, jak iw Warszawie priorytety po przemianach ustrojowych leżały na trasach krajowych”. Nie było prawie żadnych inwestycji w infrastrukturę przy granicy.
Dwie zmiany lokomotywy na dystansie 350 kilometrów
Konsekwencje widać także na przywróconej linii Berlin-Wrocław. Wojna, przesunięcia graniczne i obce rządy źle wstrząsnęły dawną trasą ekspresową. Zniszczone tory i odcinki bez linii napowietrznych pozwalają wydłużyć czas podróży do czterech godzin. Ze względu na brak elektryfikacji w Cottbus trzeba sprzęgnąć lokomotywę spalinową, a za granicą przejmuje polska lokomotywa elektryczna. Samochodem lub autobusem jest znacznie szybciej.
Po obu stronach granicy pojawiają się czasem pełne przygód opowieści o wycieczkach „EC Wawel”. Ci, którzy nie musieli go unikać. Aż do historycznego minimum w grudniu 2014 r., Kiedy połączenie zostało całkowicie zamknięte. Odtąd do Wrocławia można dojechać tylko pociągiem z Berlina objazdami i musi często przesiadać się. Podróż trwa pięć i pół godziny, dwa razy dłużej niż 80 lat temu.
Przekrocz granicę pieszo
Transgraniczne połączenia kolejowe są bardzo skomplikowane, wyjaśnia Jürgen Murach. W krajach związkowych, województwach, spółkach kolejowych, ministerstwach transportu i nadzorach kolejowych zaangażowanych jest prawie kilkanaście podmiotów. Szczególnie niemiecki Federalny Urząd Kolejowy regularnie zwalnia ruch kolejowy.
W międzyczasie urząd wydał rozporządzenie, zgodnie z którym pociągi mogą wjeżdżać na stacje niemieckie tylko wtedy, gdy mają określony system bezpieczeństwa. W życiu codziennym podróżnych i dojeżdżających między Śląskiem a Saksonią oznaczało to, że polski pociąg regionalny zatrzymywał się w Zgorzelcu, tuż przed granicą z Niemcami. Następnie pasażerowie przeszli 600 metrów przez most graniczny do stacji Görlitz. Tam wsiedli do niemieckiego pociągu regionalnego.
Tu mosz trocha wiadomosci! Qba
de.wikipedia.org/wiki/DR_137_153_%E2%80%A6_234
Jak nie znosz niemieckiego to se na translatorze przetlumacz! Qba
@@pesaq4359 ruclips.net/video/KIBpoN5RwZ4/видео.html
Qba
a jo siem pytom , kaj je ta Polonia Bytom?
Niklaus .. Plebiscyt były przed 3 powstaniem , dyć przeca wyniki plebiscytu zdecydowały ô rozpoczyńciu III powstaniŏ
Jyszcze taki mały edit: to nie wyniki plebiscytu przeważyły kaj siã bydzie znŏjdować dane miasto czy wieś ino przebieg powstaniŏ tukej decydowŏł. Jakby było tak jak gŏdŏsz to wszystkie wiynksze miasta by siã znŏjdowały we granicach państwa Niymieckiego a wiynkszość wsi by siã znŏjdowały w granicach państwa Polskiego
@@bradrua5476 Gynau. Trzecie powstanie czy tam wojna domowa zmieniły wyniki plebiscytu i w dłuższej perspektywie przyczyniło się do... wysokiego poparcia NSDAP w Zabrzu.
Super materiał chopie .Pozdrawiom .
Dzięki, dobry materiał!
Z Marklowi(tz)c pochodze xd W chwili obecnej wies, ale zalozona na prawie niemieckim gdzie na poczatku IV wieku. Niedaleko wodzisławia śląśkiego - polecam jakby ktoś chciał sobie wycieczke rowerowa zrobić, to jest piękny szlak po zabytkach marklowickich xd
A to nie to samo ? 0.o Literówka się wkradła, czy też błąd obliczeniowy. Dzięki za zwrócenie uwagi.
A ja tak przypadkiem natrafiłam na ten filmik (i od razu sub) i...
poem Ci, mody, że jo sie niy zgodzum: jo jes ze Siymianowic, ale jo by sie chyntnie przekludziyła na Bytom. Jo jes zakochano we tym miyście, a może bez to właśnie, że łon jes taki smutny i mie biere za serce - niy wiym...
Tyle zniszczeń Bytomia w 45 :c
I pomyśleć że sąsiednie Piekary nie ucierpiały bo były w granicach Polski
Co do dziejów Bytomia, to warto pamiętać jeszcze o kilku faktach. Znaczenie miasta przed wojną podkreśla uruchomienie chociażby bezpośredniego połączenia Bytomia z Berlinem dzięki Latającemu Ślązakowi. Jeśli chodzi natomiast o okres powojenny, to troszkę przeskoczyłeś od stalinizmu do transformacji ustrojowej. Jak wspominasz, co do wielkości miasta, to maksimum osiągnęło w latach 80-tych licząc 240 tys. mieszkańców (jak dziś Częstochowa). Natomiast realnie (minus Radzionków) szacunkowy liczył 200 tys. mieszkańców. Gdy skończył się okres stalinizmu, także w Bytomiu zaczęły się przemiany gospodarczo-społeczne. Przede wszystkim, jak mówisz, doszło do wymiany ludności na skalę masową, jednak wydaje mi się, że część Nowych Bytomian to byli mieszkańcy dawnego Zagłębia, niestety brak mi danych, więc to tylko rozważania. Co do rozwoju miasta, to tutaj prawdą jest, że władze partyjne wspierając budownictwo osiedli mieszkaniowych dążyli do tego, by do tych nowoczesnych mieszkań trafiały przede wszystkim osoby przyjezdne, a nie rodowici Ślązacy. Na Śląsku długo także nie uczono języka niemieckiego w szkołach, także z powodu odgórnego zakazu. Co ciekawe, dążono także do tego, by większość młodzieży szła do szkół zawodowych, a nie do liceów. Natomiast gospodarczo miasto stało dużo wyżej niż dziś. Chociaż wspominasz o wydobywaniu węgla na zawał, to jednak ciekawi mnie jaka tego była skala (chodzi mi tutaj o konkretne informacje) i jakie konkretnie lata. Poza kopalniami istniały także huty i inne duże przedsiębiorstwa, po których dziś straszą ruiny. Dworzec kolejowy (szkoda, że nie wspomniałeś szerzej), który nie dawno doczekał się remontu po 25 latach degradacji, nie ma dziś nawet czynnej kasy, a Bytomianie mogą zapomnieć nie tylko o bezpośrednim połączeniu z Berlinem, ale nawet z Gliwicami! Nie mam rocznika statystycznego dla woj. katowickiego (i śląskiego), ale w okresie 1950-1989 w Polsce średnio budowano rocznie więcej dróg, mieszkań, szkół, kin itp. niż dziś, więc i Bytom to "dotknęło". Po roku 89-tym likwidacja przemysłu ciężkiego bez analizy potrzeb i ekonomiczności tych posunięć doprowadza do ogromnego (jednego z najwyższych) bezrobocia w regionie, ludzie uciekają, bo nie ma perspektyw. Rozwój miast połączony jest z ich siłą gospodarczą. Niestety nie wyciągnęliśmy wniosków z przemian w Zagłębiu Ruhry czy Saary i nie przygotowaliśmy planu przejścia od przemysłu ciężkiego do usług i przemysłu lekkiego, a przecież to było do zrobienia. Politykę polską po roku 89-tym należy poddać jeszcze większej krytyce biorąc pod uwagę, że rząd polski miał i dalej ma całkowitą swobodę w podejmowaniu wszelkich decyzji politycznych i gospodarczych. Jak komuniści mieli plany burzenia zabytkowych kamienic, tak dzisiejsze rządy to po prostu realizują przez brak opieki nad perłami architektonicznymi miasta. W tej chwili Bytom nie ma już wiele z dawnego blasku, a najgorsze jest, że nie da się już tego zmienić i przyjdzie nam obojgu oglądać dalszą śmierć Perły Górnego Śląska.
Dobre podsumowanie ostatnich 25 lat jest tutaj: interia360.pl/polska/slaskie/artykul/bytom-czeka-na-ratunek,71430
+Marcel Hans Dzieki za taką długą wypowiedź!
Już tam niy miyszkom ,ale serce zostało w tym mieście😢
Robił ześ kiedyś na kop Bobrek na G -3
Ja się wprowadziłam do Bytomia 🖐️
No obecnie minimalnie się poprawia,ale naprawdę minimalnie,z kopalń tylko jedna Bobrek, no a miasto powolutku się podnosi.Pozdrawiam
A nie było tam nic na temat mojej okolicy? :3
Wiem, teraz jak to działo się z Bytomiem i cieszy mnie ta wiedza ^^
Ciekawi mnie za to, co się działo z Bobrownikami, czy Piekarami ( bo obok ) w ten czas :D
Bobrowniki to za rzekom i to już Polsza jes
Zrób odcinek o wulcach.
Mój pradziadek byl w Rosji potem jechal pociągiem do Niemiec i z niego uciekl musiał isc z Katowic do Bytomia
Pamiętam jak przyjechał koleś do wojska jako zawodowy pochodził z Bytomia i stwierdził że Szczecin to totalna wiocha itd a Bytom to jest miasto.....jakiś kompleks miał?
Zawsze mi się Bytom podobał. Typowa ofiara komunizmu i transformacji ustrojowej. Komuchy prowadziły szaber i nie przejmowały się niczym a 3RP dobiła to miasto zamykając zakłady i pchając mieszkańców w objęcia biedy
Bytom i Gliwice miasto Kresowiaków.
Teraz ciężko usłyszeć Śląsko godka na ulicach Bytomia. 90%przyjezdnych z gorolowic.
Mieszkam w najmniej znanej dzielnicy Bytomia- Górniki
jestem z Czech, z miasta Karvina pod granica z Polska, u nas tez za 25 lat odeszlo sporo ludzi..ubytek z 70 tys. na 45 tys (a z tego jeszcze 20procent cyganow...)....kopanie wegla sie juz nie oplaca czyli region przeklynty..
Leci łapka w górę za Bytom! ;)
Lewitacja na naszym bytomskim Rynku:
ruclips.net/video/O-10sOCfHYk/видео.html
Polajkuj, zasubskrybuj, pozostaw po sobie ślad!
Kiedy browca piiemy
ta banda administracyjna ktora zasiada przy korycie powinna zawisnac na rynku
Znam osoby, ktore wprowadzily sie do Bytomia.
ruda slaska ktos cos ?
Moja Oma z Godulahütte. Karlskolonia. !
Ja tam Nikolausie wiem o prawie dwóch kopalniach ;)
Mieszksoz w Bytomiu?
Ja w Bytomiu urodzony i żyje se już tak 24 lata
Podobno historię do Bytomia mo miasto Jastrzębie-Zdrój. Miasto to zostało w PRLu sztucznie stworzone łącząc ze sobą okoliczne wsie: Jastrzębie, Zdrój, Bzie, Borynie, Szeroką. W wyniku gospodarki PRLu lat 70' i 80' na sprowadzano tam tzw. goroli czyli ludzi z Polski, nie-Ślązaków. Dziś emeryci górniczy z Jastrzębia jadą w "swoje strony" a młodzi do UK.
Z 120 tyś zostało 79tyś i ubywa.
+Michał tajemnica To nie jest podobna historia, bo Bytom nie został sztucznie stworzony w PRLu.
Politycy obrali sobie za cel zniszczenie bytomia nawet zpo przeniesli do krakowa
Materiał oczywiście na +. Propsy za dużą wiedzę i ciekawe opowiadanie, ale mam jedno ale :P Myślę że niema sensu porównywać ze sobą XIX-wiecznych Niemczech i Polski gdyż ta była pod zaborami niestety.
+Mikołaj Pikulik Porównałem dla tego iż Bytom od 45 roku znajduje się w granicach Polski.
+Freaky Gamerzz Prawda, ale 45' XX wieku, a Ty porównywałeś sytuację w wieku XIX
jak slucham slazakow to dochodzo do wniosku ze wini sa wszyscy tylko nie oni:):)na slasku nie ma rodowitych zlodzieji i pijakow same krysztaly:):)
Bo tak richtich je.
Nie przypominam sobie, żeby w ostatnich 15 latach było powstanie Śląskie :v
wiesz o tym że ludzi gnano z Bytonia do Donbasu to tego nie wiedziałem dzięki hmmm człowiek całe życie się uczy Łódź też cieżko w Doope dostała i nie tylko ja też był czas że tylko się jadło ziemniaki z siadłym mlekiem i też dobrze że były
Najpierw był plebiscyt a potem III Powstanie. Film sugeruje, że było odwrotnie.
Ja znam! :D moja koleżanka się do Bytomia wprowadziła ze Sosnowca xd
+MatosGaming To się nazywa awans cywilizacyjny : D
+Freaky Gamerzz To jest standard w aglomeracji. Dlatego śmieję się z tych którzy na siłę przypisują komuś przynależność tylko dla tego że mieszka z jednej strony czy z drugiej. Mieszkałem w Gliwicach 3 lata i ślonskiej godki ani razu nie usłyszałem. Mam kolege który mieszkał w Sosnowcu a pochodzi z rodziny śląskiej obecnie mieszka w Katowicach.
Ostatnio świętowaliśmy rocznicę przyjazdu na prawdziwy Śląsk :D
Moje miasto :)
Budzi się z nowymi marzeniami
Łudź jest najszybciej wyludniającym się miastem
jo tyz na Roosvelta do Szkoly chodziol i na Asfalcie Fussball grol, , (Falata na Nawrata) szczylol Ball na Feridhof, Bytom byl Niymiecki, Oma i Opa godali Poloki/ komunisty go zniszczyli..
Dobra historia, tylko Bytom po wojnie nie miał dobrego gospodarza.
Hmmm... Czyli jak mój dziadek urodził się w Bytomiu w 1941, to znaczy że de facto, urodził się w Niemczech, a konkretnie w III Reszy...
👍
Ja jestem z Bytomia pozdrawiam
masz ode mnie suba i wiernego widza ps jo tyż ze ślunska a dokładnie z Mysłowic ;-)