Kondensatory (1) - Rozmiar ma znaczenie - Audio Szkoła - Jacek Kawa

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 окт 2024

Комментарии • 25

  • @ack4635
    @ack4635 Год назад +1

    Na kondensatorach w wzmacniaczu szczególnie takim o dużej mocy nie warto oszczędzać ale bez popadania w skrajnosci. W praktyce stosuje się pojemnosci rzędu 3...4 tys mikroferadów na 1 A poboru pradu z zasilacza i w wiekszosci przypadkow ten przelicznik sprawdza ok. Pewnym wyjatkiem są wzmacniacze sub, tam warto użyć naprawde sporych pojemności. Co do ESR... tutaj producenci daja upust swojej radosnej mani podawania danych sufitowych, warto zmierzyć przed instalacja aby nie bylo niespodzianek i atrakcji typu wielkie bum w obudowie urządzenia. Wpadki zdarzały się nawet renomowanym firmą.

  • @krzysztofbednarek979
    @krzysztofbednarek979 3 года назад

    I wszystko jasne , dziękuje za super lekcje

  • @zodiak865
    @zodiak865 9 месяцев назад +1

    Czy współczesne elektrolity w kondensatorach są doskonalsze od tych sprzed kilku dekad ?

  • @rafaokulicz-kozaryn5881
    @rafaokulicz-kozaryn5881 3 месяца назад

    "w impulsie"Blizej nie określonym(mówię o czasie jego trwania)....e tam,moim zdaniem to są audiogusła:)

  • @rafabehrendt3817
    @rafabehrendt3817 8 месяцев назад

    Co to znaczy wydajność prądowa? Wzmacniacz o określonej mocy maksymalnej może dać na wyjściu prąd o danej wartości przy danym obciążeniu, np. 100W wzmacniacz da przy 4 omach prąd o wartości skutecznej równy 5A, czyli maksymalnej około 7,07A.

  • @maniekf2305
    @maniekf2305 4 года назад +6

    Zawsze możemy kilka małych połączyć równolegle.

    • @amadeusznogala2076
      @amadeusznogala2076 4 года назад +1

      Tak robiły czołowe amerykańskie firmy produkujące wzmacniacze estradowe generyjące znacznie większe moce niż omawiane w tym filmie, i odziwo końcówki chodzą po dziś dzień i nic się z nimi nie dzieje.

    • @trollkonto4313
      @trollkonto4313 3 года назад +4

      Prosta kalkulacja: zamiast 20 000uF/100V ESR=4m kupujemy 20 nichiconów 1000uF/100V ESR=47m. Na planie 7.2X9cm (wysokość 4cm) mamy więc ekwiwalent 20 000uF/100V z ESR równym 2.35 miliohma. Wykonanie 100V bardzo psuje ogólną ekonomię ale i tak w zależności od progu cenowego, w który się wstrzelimy zapłacimy około 121 - 149 zł . Może nie najtaniej ale dzięki lepszemu rozproszeniu ciepła taka bateria kondensatorów z pewnością posłuży dłużej. A i tak wychodzi to taniej niż te bydlaki za 4-5 stów za sztukę. Poza ESR takie rozwiązanie redukuje też ESL. Choć uważam, że rząd wielkości, o których mowa to trochę overkill w zwykłym wzmacniaczu audio.

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 8 месяцев назад

      Można, ale czasem okazuje się że jest to bez sensu gdyż kiedyś przeglądałem katalog firmy Nichicon i zauważyłem że 10 szt. połączonych równolegle 1000uF ma ESR większy niż jeden 10mF.

  • @NemoPL123
    @NemoPL123 8 месяцев назад

    Witam mam pytanie jak w glosniczku bluetooth na wzmaku bym rownolegle dodał kondensator tej samej mocy(uf) poprawi cos ? Albo w wzmacniaczach samochodowych dac wiecej uf oczywiście tylko pytam czy taka modyfikacja ma sęs dziękuję pozdrawiam :)

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 Год назад +2

    Otwórz taki kondensator i pokaż co jest w środku, a okaże się jak dymani są klienci na audiofilskie marki.

  • @arkadiuszweiss
    @arkadiuszweiss 3 года назад

    Marzenie takie kondensatory. Większość wzmacniaczy stereo ma miniatury. 5 razy mniejsze objętości od tego małego na filmie.

  • @arekchru2328
    @arekchru2328 3 года назад

    duże kondy do "dużych" mocy, ktoś tego nie "haczył"?

  • @JanKowalski-cv4pw
    @JanKowalski-cv4pw 3 года назад +6

    Aleeeee bzdury!! ESR to może wpływać na prąd ładowania a nie prąd rozładowania kondensatora który to zależy od napięcia, impedancji głośników i "odkręconej" mocy! Ważny jest stosunek impedancji głośnika do ESR kondensatora i nawet dla zwykłych elektrolitów jest on bardzo duży.

  • @wz4554
    @wz4554 Год назад

    Akumulator a nie alternator

  • @greentechnology3529
    @greentechnology3529 3 года назад +2

    Pan "prelegent" jakby zapomniał że energię do zasilania wzmacniacza magazynują nie tylko kondensatory (pojemność) w układzie, ale także cewki (indukcyjność) uzwojenia wtórnego transformatora. A przede wszystkim masa rdzenia. Zasilacze impulsowe identycznie.

    • @robertpud2099
      @robertpud2099 3 года назад +4

      Ta energia nic nie daje praktycznie, to co innego w porównaniu do pojemności kondensatora, działa w zupełnie inny sposób. Zrób badania i sprawdź o co chodzi. Poza tym jeśli nie masz dostępu do aparatury, to chociaż sprawdź kupując mocny wzmacniacz i wyjmij kondensator. Który jest we nie tysiącach nawet, tylko milionach, po prostu wszystkich sprzętach świata jakie powstały na ich zasilaniu bez względu na budowe elektroniczną i producenta. Sprawdź proszę po co on jest i na co on wpływa.

    • @greentechnology3529
      @greentechnology3529 3 года назад +2

      @@robertpud2099 Chyba nie rozumiesz pojęcia "energia", a także czym jest pole elektryczne i pole magnetyczne. I chyba z bliska nie widziałeś obwodu oscylatora składającego się z cewki i kondensatora. Nie mówiąc już o sensie istnienia dławika w filtrze zasilacza.

    • @robertpud2099
      @robertpud2099 3 года назад +2

      @@greentechnology3529 Nadal nie ustosunkowałeś się do mojego zapytania, a wyskakujesz z jakimiś insynuacyjnymi tekstami typu "chyba" nie rozumiesz. A tekst "o sensie istnienia" daruj sobie tą dziecinadę w moja stronę.
      Skończ z wymysłami typu " chyba z bliska nie widziałeś obwodu oscylatora składającego się z cewki i kondensatora" Nie, nie tylko widziałem, tylko sam tworze układy elektroniczne, ale nawet badałem zachowania takich elementów, na aparaturze której ty na z pewnością nie widzałeś na oczy. Na ucięcie swej ręki mogę się założyć. Bo to przyrządy profesjonalne, warte majątek i udostępnione mi były tylko przez kolege z politechniki. Ale wiele zachowań zaobserwowałem, zwłaszcza zależnie od częstotliwości czy poboru prądu.
      Niestety, Ty nawet w 1% nie wyjaśniłeś nic, ani nie odniosłeś się do mojego zapytania.
      Dlatego nie widzę sensu dyskusji z tobą jeśli nie nie potrafisz się ustosunkować i nic a nic merytorycznego nie napisać. Tylko wyskakujesz z "przygaduszkami" w moją stronę. Sorry.

    • @greentechnology3529
      @greentechnology3529 3 года назад +2

      @@robertpud2099 Więc oświeć mnie przyszły noblisto czym różni się energia zawarta w polu elektrycznym kondensatora oraz energia zawarta w polu magnetycznym cewki. I czy te energie są wzajemnie równoważne, czy też może się znoszą, albo nawet rosną ? W którym elemencie układu przebieg prądu jest całkowany, a w którym przebieg napięcia jest różniczkowany ? BTW Nie odpowiedziałem na pytanie ponieważ w pierwotnym poście nie było żadnego pytania. Jedynie "stwierdzenia i zalecenia". A chwalenie się "jakie to ja przyrządy widziałem i dotykałem" jest bardziej niż śmieszne, bo pewnie nawet nie wiesz dlaczego kondensatory ulegają przebiciom, bez przekraczania maksymalnej wartości napięcia.

    • @robertpud2099
      @robertpud2099 3 года назад +2

      @@greentechnology3529 Słuchaj dziecko, bo tak się zachowujesz. Ja jestem osobą poważna i oczekująca dyskusji na poziomie, a nie dziecinady, robienia ironii i obmawiania. A tylko to robisz. Twoja ironia "o nobliście" jest płytka i bez odzwierciedlenia do poruszanego tutaj tematu.
      Ale skoro nie potrafi się wypowiadać merytorycznie...
      Wybacz, ale publicznie nie uprawnia cię brak kultury do opowiadania zmyślonych kłamstw na temat kogoś kogo zupełnie nie znasz.
      Rozumiesz ?
      Dobrze że ty wiesz wszystko, ale w internecie, jesteś nad wszystkimi i negujesz zachowania elementów, na zasadzie bo tak. Mogę uzasadnić wszystko, co napisałem. Lecz nie będe się już zniżał do osoby, która obraża i wymyślania na kogoś swoje teorii, dopóki nie będzie technicznej, merytorycznej i GRZECZNEJ odpowiedzi.