Рукотворний голод. Як і чому Кремль знищив мільйони українців | The Документаліст

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 ноя 2023
  • Як ціною життів мільйонів українців Сталін будував свої заводи та фабрики. З одного боку індустріалізація і намагання обігнати увесь світ, з іншого - безвідмовний метод упокорити непокірну націю.
    Чому світ знав про страшний злочин комуністів, але вперто продовжував мовчати?
    Кого переселяли на спустошені території і в спорожнілі хати українців та як штучний голод вплинув на сучасну Україну.
    Друзі, вітаю! З вами канал The Документаліст і сьогодні, коли у вікнах українців горять свічки в пам’ять про загиблих від штучного голоду ми говоримо про страшний геноцид, за допомогою якого російський комуністичний режим знищував наших пращурів.
    Ми повинні пам’ятати і розповідати про цей злочин з усіх куточків, де тільки можна, адже пройшли десятиліття, а тактика наших ворогів не змінюється.
    УВАГА ЗБІР НА ДРОНИ
    Позаяк цю війну називають війною дронів, то ми дуже просимо вас підтримати ударно-розвідувальний підрозділ M-Squad у складі 24 ОМБр ім. Короля Данила , що боронить східний напрямок. Їм дуже і дуже потрібні FPV-дрони , які палять техніку.
    І наша ціль зібрати 🎯 1 300 000 гривень, яких вистачить на 50 маленьких, але таких кусючих безпілотників і запчастин до них.
    🔗Посилання на банку
    send.monobank.ua/jar/6BPqDqJnmN
    💳Номер картки банки
    5375 4112 0876 0954
    ❤️ Подобається те, що ми робимо? Підтримай наш канал донатом
    ☕️ Buy me a coffee www.buymeacoffee.com/The_Docu...
    МОНОбанка
    🔗Посилання на банку send.monobank.ua/jar/28kmKQpGxw
    💳Номер картки банки 5375 4112 0846 7410
    💸 Pay Pal nevidoma.istoriya@gmail.com
    РЕКОМЕНДУЄМО ПОДИВИТИСЬ
    Як Сталін Київ будував Chaplinsky VLOG
    • Як Сталін Київ будував
    Список відтворення «Какую страну прасралі»
    • Какую страну прасралі
    Нахлібники США Як Держдеп рятував від голоду росію
    • Як Держдеп рятував від...
    Перші совєти на заході 1939. Радянська окупація Західної України і кривава "братська" любов військову здобич | The Документаліст
    • 1939. Совєцька окупаці...
    🤝 Бажаєш співпраці з каналом The ДОКУМЕНТАЛІСТ? Напиши нам на пошту:
    nevidoma.istoriya@gmail.com
    Підписуйся на наш телеграм:
    t.me/The_Documentalist
    Дякуємо за локацію для запису блогів America House Lviv
    www.americahouselviv.org
    #історія #документаліст #історіяукраїни #голодомор #ссср #злочинисовєтів

Комментарии • 331

  • @Document_history
    @Document_history  7 месяцев назад +14

    *УВАГА ЗБІР НА ДРОНИ*
    Позаяк цю війну називають війною дронів, то ми дуже просимо вас підтримати ударно-розвідувальний підрозділ M-Squad у складі 24 ОМБр ім. Короля Данила , що боронить східний напрямок. Їм дуже і дуже потрібні FPV-дрони , які палять техніку.
    І наша ціль зібрати 🎯 1 300 000 гривень, яких вистачить на 50 маленьких, але таких кусючих безпілотників і запчастин до них.
    🔗Посилання на банку
    send.monobank.ua/jar/6BPqDqJnmN
    💳Номер картки банки
    5375 4112 0876 0954
    ❤ *Подобається те, що ми робимо? Підтримай наш канал донатом*
    ☕ Buy me a coffee www.buymeacoffee.com/The_Docu...
    МОНОбанка
    🔗Посилання на банку send.monobank.ua/jar/28kmKQpGxw
    💳Номер картки банки 5375 4112 0846 7410
    💸 Pay Pal nevidoma.istoriya@gmail.com

  • @oleksandrkulynych7197
    @oleksandrkulynych7197 7 месяцев назад +128

    Село Погибляк. Черкащина. Офіційно не померла жодна людина від голоду. Голова колгоспу Каленик Сипченко заховав у ямах частину зерна, яким потім годував людей. На території села функціонує музей, який зараз в дуже занедбаному стані. Будучи школярем, я декілька раз на рік приходив із друзями на екскурсію і слухав історію свого краю. Моєму селу пощастило з порядністю людей при владі, які не намагались вислужитись перед владою совка

  • @user-ln6hj4qt3p
    @user-ln6hj4qt3p 7 месяцев назад +131

    Батько розповідав про діда та голод. Він лишився сиротою в 10 років, та пішки дійшов з Полтави до Києва, там його прихистив дядько. Батько казав що дід пиячив все життя, тверезим його бачили пару разів. Я малюком був дід мені казав "недоїдений хліб то твоя втрачена сила". Уявити собі не можу скільки ще лиха наробили ці кляті комуняки! Нехай горять в пеклі за свої вчинки!!!

    • @Document_history
      @Document_history  7 месяцев назад +17

      Дякую вам за спогад.

    • @Lizard_Leon
      @Lizard_Leon 7 месяцев назад

      В пекло они попадут в любом случае.
      Поэтому не надо им желать пекла.
      Лучше желайте им всем повздыхать на@@й.

    • @babbybae
      @babbybae 6 месяцев назад +9

      Тата мого прадіда забрали до тюрьми, за те що він сховав пшеницю. Мій прадід залишився один із сестрою, та на щастя дорослою була, але не змогла вберегти мого прадіда від пригод на свою сраку.
      Прадуду було 14ть, він спік гарбуза зимою і попер його з Миколаївської області в Одеську, ще й зимою. Сестра його шукала всюди, а він втік.
      Прийшов він до тієї тюрьми, а виявилося що батька відпустили додому, він побіг назад, але не встиг. Його батько прийшов додому, сильно наївся і вмер, стався заворот кишок. Тато страшно не доїдав, а потім з‘їв багато, ще й гарячого

  • @Lotsman_Dniprovskyi
    @Lotsman_Dniprovskyi 7 месяцев назад +85

    Серп і молот - то є смерть і голод. Було, є і буде...
    Дякую за випуск!
    Слава Збройним Силам України!!!

  • @oleksandrT800
    @oleksandrT800 7 месяцев назад +244

    Оце як почитав для чого закупляла росія зерновозів перед війною, отетерів. Дякуючи Богу Рівненщина до війни була у складі Польщі. Дід згадував про голод після війни, це було страшно слухать мені малому. Більшої поваги, як до хліба, я не бачив ні до кого і чого від своїх діда з бабою. Ця трагедія навіки змінила нас. Мої діти дивуються і не розуміють чому я перевертаю і кладу завжди правильно хліб. Підіймаю навіть маленькі шматочки хліба з підлоги і обдмухую. Хліб потрібно поважати

    • @tetianailchyshyn
      @tetianailchyshyn 7 месяцев назад +36

      В дитинстві також спостерігала за своєю бабусею, коли падав шматок хліба, бабуся піднімаючи його, хрестилася, обдмухувала та цілувала його.

    • @user-op2wy8hr8c
      @user-op2wy8hr8c 7 месяцев назад +18

      @@user-yy9ov2jc2n та краще горобцям віддати, хай поклюють. І не пропаде і пташечку нагодуєте.

    • @solomiiak1779
      @solomiiak1779 7 месяцев назад +12

      @@tetianailchyshynв мене теж так бабуся робила і маму мою навчила так робити,хоча ми і з західної україни і голоду 32-32 не відчули

    • @Viktor1852
      @Viktor1852 6 месяцев назад +14

      Мій батько (21-го року народження) з Чернігівської обл. Пережив декілька голодоморів. В 33-му від голоду вимерла вся його сім"я - 5 осіб. Батько врятувався чудом. Пройшов всю війну, помер в 80-х. До кінця життя збирав крихти хліба зі столу. По оселях українців в 33 -му ходила банда "уполномоченних", які населення називало "Красная метла". Вони забирали абсолютно все (не тільки продукти), що мало хоча б якусь цінність. Залишало сім"ї на голодну смерть. Забрані продукти, як це водиться в більшовиків, просто гнили і мокли на станціх, бо не було вагонів, складів, логістики... Страшна влада, страшна країна...!!!

    • @glory_to_ukraine-
      @glory_to_ukraine- 5 месяцев назад +10

      Саме цьому наші прабабусі і прадідусі, дідусі і бабусі завжди переживають чи поїв ти, чи не голодний. Колись дивився програму на цю тему, так от у наших стареньких підсвідомий страх знову залишитись голодними.
      Не можу забути кадрів, коли людям після рашистської окупації роздавали різні харчі, сире м'ясо курей. Одна жінка упустила пару шматочків хліба у грязюку, але тут же їх підняла і обтрусила, і зі сльозами на очах притисла до грудей цей хліб. А одна жіночка відійшла від волонтерів і тут же почала їсти ту сиру курятину, просто на вулиці, просто на людях. Пишу це і плачу. За все помстимося, за всіх помстимося. За кожного і за кожну, і за усіх разом, за всі віки страждань нашого народу! Настав час великої помсти, раз і на завжди покінчимо з цим злом остаточно!
      Моя прабабуся розповідала, як з кропиви варили якусь юшку, як робили якісь млинці, і один з родичів схопив ті гарячі млинці і з'їв, попік усе всередині і помер. Пам'ятаю як читав у книжці з історії про голодомор, пам'ятаю ті ілюстрації, пам'ятаю ті історії, минуло багато десятиліть, але я нічого не забув із того, що прочитав, нічого не забув із прабабусиних історій, хоча вона померла 26 років тому. Дідусь розповідав, як він залишився без батьків, залишились тільки вони у двох із сестрою. І він розповідав, як їм давали по 2 маленьких шматочки хліба на двох, і коли залишались крихти, то той чоловік, що роздавав ті шматочки зжалюваася над дідусем і дозволяв зібрати крихти хліба. Так дідусь зі сльозами на очах але зі сміхом казав, що згортав ті крихти у руку, вибирав мишачі какашки і з'їдав ті крихти.
      Все стане на місця, і ворог пошкодує, що не схаменувся, хоча... сподіваюсь що ліквідуємо усіх і нікому буде шкодувати.
      Сиджу і плачу як дитина...😢

  • @user-iw6gy6gg9z
    @user-iw6gy6gg9z 7 месяцев назад +65

    Після цього випуску виникає велике бажання задонатити нашим захисникам, щоб вони знищили ще більше цих нелюдів.

  • @domolnectar
    @domolnectar 7 месяцев назад +46

    Бобровицький район Чернігівська область. Троє із 13 дітей моєї прабабусі вижило. Прадіда розкуркулили, забрали в швейну артіль в Прилуки, і там вбили. Дід Іван вмів читати, знався на ремонті радіо, мав землю, кілька коней і корів. Прабабуся Степанида пережила 33й і війну, померла в 92, і в неї було єдине правило - завжди внуки мали з'їдати все, що вона дає. Бо ми маємо що їсти, а її діти - не мали. Лише зараз, з початком війни, коли я вивіз сім'ю з Києва в село, а село було під окупацією, і в магазині не було нічого - й кусня хліба, я зрозумів, чому вона плакала.

    • @Document_history
      @Document_history  7 месяцев назад +2

      Дякую вам за цей спогад

  • @DepressUnic1306
    @DepressUnic1306 7 месяцев назад +96

    Дякую за відео. Вічна пам'ять жертвамм голодомору. Пам'ятаємо! Незабудемо! Непробачимо!

  • @user-iu1dq7fl9r
    @user-iu1dq7fl9r 7 месяцев назад +40

    Моя бабулічка пережила голодомор. Їй не можна було сказати " їсти хочу", одразу починала труситись і кидалася годувати. Привчила ніколи не лишати їжу - поклади скільки зможеш з'їсти, але не дай Боже хоч шматочок викинути.

  • @mariamir20
    @mariamir20 7 месяцев назад +38

    Гарет Джонс, йому шана за висвітлення голодомору.
    Журналіст фактично пожертвував своєю карʼєрою, щоб показати правду.

  • @user-xv5vj7hq1t
    @user-xv5vj7hq1t 7 месяцев назад +49

    Моя прабабуся розповідала мені усі жахи, які відбувалися з її родиною у цей час 😢😢😢 Моя рідня з Полтавщини

  • @ihorbaran450
    @ihorbaran450 7 месяцев назад +86

    Вічная пам'ять та царство небесне всім невинно убієнним українським людям 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🇺🇦🇺🇦

  • @marenliana
    @marenliana 7 месяцев назад +32

    Моя прабабуся розповідала, як варили кору дерев, щоб хоч щось посьорбати😢 вона до останнього свого подиху - завжди берегла хліб, з'їдала свою скибку хліба до останньої крихти😢
    Тож, згадавши все це, задонатила на FPV дрони, щоб швидше вигнати окупантів з нашої землі, щоб вони більше не знущалися над нашим народом
    І дякую за випуск ❤ все як завжди - кожна хвилина наповнена важливою інформацією, і Ваші випуски хочеться передивлятися завжди

  • @irairina1729
    @irairina1729 7 месяцев назад +23

    Дід розповідав, що через село на Західній Україні шли люди зі сходу, вони були як примари! Сусід кинув кукурудзяної каші курам, якийсь чоловік заскочив на подвір'я, з'їв ту кашу і одразу помер!😢

  • @do_something_greate
    @do_something_greate 7 месяцев назад +37

    Дідусь був 1925 року народження, в родині був старшим з п'ятьох діточок (про деталі загибеі шостої ніхто ніколи не розповідав), а от про те, що прадід наказав прабабусі не годувати найменшу грудьми і братики малечі плакали й вмовляли маму годувати сестру, то розказували, як сильно допитатися, та про весняні полювання на бруньки дерев, на мишей - було..
    Бабуся молодше дідуся - її розповіді вже були про годомор 1936-1937, та після війни 1946-1947, як ховали від усіх корову в хаті, про смачнющі млинці з гнилої картоплі, про обшуки списами, погоню з поля поліцаїв на конях, що загнали дітей до ставка з п'явками..
    Розумію, що багато не могли розповісти 💔

  • @user-uy6cq9sp2k
    @user-uy6cq9sp2k 7 месяцев назад +25

    Вічна пам'ять усім жертвам голодомору. Пам'ятаємо. Не забудемо.
    Коли я була підлітком моя тітонька розповідала, як у Києві в січні з ранку, спускаючись по Андріївському узвозу і на Контрактовій площі біля Гостиного двору, тоді склади продовольства, лежали мертві люди. Їх не встигали прибирати. Багато було жінок з діточками. Цей жах вона пам'ятала все своє життя. І мені розповіла. Щоб не забувала, як нас вбивалиі дітям своїм і онукам розповіла.

  • @tetianailchyshyn
    @tetianailchyshyn 7 месяцев назад +48

    То страшні події, які маємо вічно памʼятати🕯️

  • @tetyanaTatika
    @tetyanaTatika 7 месяцев назад +18

    В післявоєнний голод, бабка згадувала, як вони дітьми, солодку заячу картоплю по степах шукали викопували і їли.
    Як фуфайкою вкривалися, небуло нічого, ні матрацу, ні ковдри, ні одягнути, ні взути... нічого. Як не з голоду, то від холоду. Миколаївська обл.

  • @Noname-bx5zq
    @Noname-bx5zq 7 месяцев назад +20

    На Луганщині бабуся пережила два голодомори. Розповідала, що мали шанс вижити тільки родини з коровою. Від неї часто чули: «то ви не голодні», коли ми відмовлялися щось їсти в дитинстві…

  • @user-pi7dj5gv3f
    @user-pi7dj5gv3f 7 месяцев назад +20

    Дякую за відео.
    Моторошно...
    Зараз чомусь дуже частенько пригадую як мені 14-ти річній бабціна сестра, майже пошепки розповідала про це. І увесь час нагадувала - тиж нікому не розповідай, бо ще арештують і стратять. І моя родина також постраждала. На усе життя лишилась дуже велика ПОВАГА ДО ХЛІБА. Навіть кріхти не викидую...
    Вічна пам'ять усім померлим. 🙏🙏🙏🙏🙏😭😭😭

  • @user-wc2gb9jz8f
    @user-wc2gb9jz8f 7 месяцев назад +13

    Моя бабця у 1946році привезла своїх доньок (мамі було 5 , а тітці - 7років) до Дніпропетровська і залишила їх біля дитбудинку.
    Мама казала: " якби ми залишились у селі - нас зараз би не було." У дитбудинку їжі було недостатньо, але хоч була. Біля будинку росло багато липи, то діти поки могли дістатися, пообгризали, усі бруньки та молоді гілочки з цих лип.

  • @user-hj4zv4kh9i
    @user-hj4zv4kh9i 7 месяцев назад +19

    Бабуся розказувала,як її мама ходили взимку на поле ,довбати мерзлу картоплю ,щоб прогодувати 5 дітей,в тому році її забронили восени в колхозі викопувати (Сумська область).Коли листя з'явилося на деревах ,товкли і їли.Найстрашніша історія,яку я чула від бабусі - жінка з їхнього села на фоні голоду з'їхала з глузду і вбила і з'їла свою дитину,при чому довго варила її в казані.Також бабуся часто згадувала ,як вона маленькою бачила ,як зголоду помер їхній сусід на її очах ,казала він весь пухлий був і не міг від слабості піднятися,а потім в нього з рота вилетів блакитний вогник і полетів

  • @maksymmaksymov5218
    @maksymmaksymov5218 7 месяцев назад +11

    Впервые было очень больно смотреть видео целиком. Смог полностью посмотреть только за два захода. Спасибо Вам за освещение этой темы. Мне обидно, что «благодаря» нашим пророссийским властям в моей школе этой темы почти не касались(

  • @user-gd5cd9lw7w
    @user-gd5cd9lw7w 7 месяцев назад +11

    Моя сім'я як ніхто інший постраждала від "лап комуняк" в 31 році мого пра-пра діда назвали "куркулем" забрали в тюрму і вбили навіть тіла для поховання не віддали все майно (землю найбільше в селі мав у власності, будинок, сад, коней, корів, свиней) вигрибли все і залишили помирати його дружину з вісьмома дітьми яких називали в селі "врагамі народа" заборонили поступати на навчання в вищі навчальні заклади і заставили працювати за дарма "трудадень" в колгоспі. Крім розповіді моєї прабабусі збереглися документи червоного злочину і фото.

  • @fefa0860
    @fefa0860 7 месяцев назад +61

    Моя прабабця померла у 32-му від голоду-залишилось 5 дітей, ще двоє померли... Мого прадіда "розкуркулили" у 31-му, не залишили нічого взагалі. Почався голод і він не витримав -повісився- залишилось 6 дітей, ще потім одне померло... Розповідатиати про моїх дідусів і бабусь, це ті діти , що вижили, нема сенсу: вони пережили війну, вигнання у Німеччину І голод 47-го року. А от вже моя мама пам"ятає голод 51-го: вони з бабусею саджали не картоплю, а лушпиння з неї, суп бабуся варила з бур"яна...

    • @Document_history
      @Document_history  7 месяцев назад +10

      Дякую вам за цей спогад!

  • @mara_mirror
    @mara_mirror 7 месяцев назад +23

    Бабуся і мама розповідали історію пробабусі. Вона була наймолодшую, сьомою дочкою купця у Сумскій області. Він читав Біблію односельцям, торгував всім, в нас залишилась шкатулка навіть, проста дерев'яна, з малюнком. Кажуть жили добре, цукерки навіть їли. А потім прийшов Голод і розкулкуленя. Все забрали. Прабабуся вижила лише тому, що вона виглядала молодше за свій вік, її прийняли за дитину і вона потрапила на який евакуаційний потяг чи щось типу того і потрапила кудись на територію сучасної росії, ленінград здається. Там годувала свиней і сама їла те, що їм давали, а то була каша, пшоно та ще й чи то з молоком чи то з жиром якимось. На жаль нічого більш точного сказати не можу, та й прабабуся вже була стара, як то розповідала
    А ще кажуть, що були якийсь кораблі з гуманітарною допомогою, чи то з Европи чи то з США, але їх просто не пускали в порти. Але це вже не з самі бачили, а тільки від інших чули

    • @user-zo5fk6ii7p
      @user-zo5fk6ii7p Месяц назад

      Кораблі були з США.які привозили в Ленінград зерно . Це навіть відобразив якийсь хкдожник в своїй картині.

  • @sps6066
    @sps6066 7 месяцев назад +45

    Моя родина пережила і "розкуркулення", в прапрадіда млин забрали, але лишили мельником, і голодомор, із 3 гілок родини від голодомору померли більше 20 людей, не всі від голоду, декого вбили через їжу, а прапрадід людей від голоду рятував, ділився борошном яке міг приховати від комуняк, йому навіть вірш вже при Незалежності місцева поетеса присвятила, а його майбутня невістка, моя прабаба, розповідала, що їжу навіть із мисок відбирали. Більше 21 людини померло від голоду за один рік, при цьому під час окупації, в якій була вся родина, а чоловіки воювали - лише 1 людина. Потім, будучи в музеї в Львові, назву забув, але це той де експозиція із німецькими авіабомбами, екскурсовод розповідала, про те що творили москалі, коли ввійшли до Львова в 39му, коли я їй розповів історію своєї родини, Медвинську, Холодноярську, Мліївську республіки, то вона була перелякана.
    Черкаський район.
    Доречі, Львів і інші міста які перебували під поляками, врятували багатьох від голоду

    • @Document_history
      @Document_history  7 месяцев назад +9

      Дякую вам за цей спогад

    • @user-om5io6xq4f
      @user-om5io6xq4f 7 месяцев назад

      Яким чином вони їх врятували ?

    • @sps6066
      @sps6066 7 месяцев назад

      @@user-om5io6xq4f поширина практика що люди ходили по хліб до таких міст, хто давав, хто продавав, мова іде про приватну ініціативу

    • @sps6066
      @sps6066 7 месяцев назад +9

      @@Document_history доречі післявоєнний голод, хоч і був меньшим, але теж штучний, тоді теж були вимоги, скільки із господарства треба віддати їжі, вівся перелік ВРХ, свиней, інших тварин що були в людей, кожен певний час треба було здавати, яйця, молоко, при наявності корови, телят, колоти свиню без дозволу - ні-ні, поділися м'ясом, віддай шкуру, дай сало, але люди викручувалися як могли.

    • @oskil_rider
      @oskil_rider 7 месяцев назад +7

      ​@@sps6066я також пам'ятаю як бабуся розповідала мені, що в часи повоєнного голоду також вівся облік фруктових дерев і кущів, які росли біля хати і скільки врожаю фруктів з них потрібно було здати.

  • @user-mi7ws6qw2f
    @user-mi7ws6qw2f 7 месяцев назад +41

    Моя бабуся дуже мало розповідала про голод,але до самої смерті його боялася.Розповідала,як її батько десь дістав волячі хвости і вонт могли їх варити та як вона з сестрою в річці збирали двостворчаті молюски,приносили додому,висипали в кутку,а ті молюски починали пищати.

    • @Document_history
      @Document_history  7 месяцев назад +6

      Дякуємо вам за цей спогад.

    • @user-op2wy8hr8c
      @user-op2wy8hr8c 7 месяцев назад +9

      Жах, аж мурашки по тілу від цієї розповіді...

  • @user-gl7ig5rc8n
    @user-gl7ig5rc8n 7 месяцев назад +15

    Покійна прабабця казала, що їли й кропиву, й жолуді, й макуху (коли була) гризли, і на річці збирали молюсків та кидали їх на піч, вони пищали, а вони їх їли. і в пташині гнізда лазили теж.
    Вічна памʼять жертвам! Не маємо права забути, не маємо права не кричати про це на увесь світ.

  • @user-zd1wb9ul7t
    @user-zd1wb9ul7t 7 месяцев назад +42

    Вічна памʼять жертвам голодомору!

  • @2003DSk
    @2003DSk 7 месяцев назад +35

    Вічна памʼять всі невинновбитим українцям від рук рашистів (як часів імперії, совєтців, рашки)
    Дякую за випуск! Про це повинні памʼятати всі

    • @irinavoichenko3
      @irinavoichenko3 7 месяцев назад +3

      Пам'ятати,щоб не дати повторити ніколи.
      Нікому

  • @tatyanamrs8887
    @tatyanamrs8887 7 месяцев назад +21

    Дякую за вашу працю. Треба перекладати на всі мови Світу. Всі повинні знати хто такі комуністи, які "брати роzіяни".
    😭😢😪💙💛🇺🇦

    • @user-cv3ih2ho4b
      @user-cv3ih2ho4b 6 месяцев назад +2

      Довіку забудьте слово " брати" щодо виродків- людожерів!(((((

  • @metallyflower88
    @metallyflower88 7 месяцев назад +16

    Тато 37го року народження розповідав лише про повоєнну голодовку. Про хлопчика, який загубив карточки на хліб, повернувся без них додому, і його сім'я за це насм*рть забила. А тоді виявили, що карточки насправді провалилися у дірку в кишені, та було запізно. Не пам'ятаю, звідки ця історія, але мабуть точно не вигадка...
    Я з Донеччини. Про Голодомор дізналася уже за часів Ющенка. Тоді навколо скептично казали, що просто був неврожай. Мої родичі всі етнічні **цапи, жили в місті. Предків з села не маю, ніхто не розповідав про 32-33й. Зараз живу на Полтавщині, і в нашому селі від голоду померло дуже багато людей, навіть у Вікіпедії є список 😔

    • @user-js2xd2tp7g
      @user-js2xd2tp7g 7 месяцев назад

      Не пощастило із сімейкою...

  • @user-ig7dc5xq2t
    @user-ig7dc5xq2t 7 месяцев назад +13

    Я живу в м. Дніпро. Родини мої родичів по лінії бабусів й дідусів були знищені в с. Елізаветовка, в с. Карнауховські Хутори,с. Павло-Григоровка, й с. Таромське були знищені Таромське.Це були родини по 25-30 чоловік як померли від голоду. В родині мого дідуся з усієї родини вижив лише він в 5 річному віці, всі інші померли, й він ховав соїх батьків й братів сам, тягаючи їх трупи на ряднинках під грушу в селі Карахутори. Могили у цих людей немає. Так само було з іншими родичами, кого не вбили Голодом розстріляли.

    • @Document_history
      @Document_history  7 месяцев назад +4

      Дякую вам за цей спогад.

    • @Document_history
      @Document_history  7 месяцев назад +5

      Дуже болючі історії😢

  • @virakryvoruchko8981
    @virakryvoruchko8981 7 месяцев назад +17

    Мій тато розповідав мені що вони вижили бо жили поряд з річкою Південий Буг і вночі таємно ловили рибу.І ще розказував про голод і 1947 року що майже не згадують

  • @Hanna_x-stitch
    @Hanna_x-stitch 7 месяцев назад +13

    Мої дідусь і бабуся жили під Польщею
    Але бабуся розповідала, що поляки стріляли поверх, імітуючи бій, щоб голодуючі могли перепливти Случ на цей берег і їх не переслідували комуняки і не стпіляли в спину

  • @user-gc8zh5dk5w
    @user-gc8zh5dk5w 7 месяцев назад +21

    Моя бабуся пережила голодомор і другу світову війну

  • @KoschytzGustav
    @KoschytzGustav 7 месяцев назад +9

    Бабуся та прабабуся жили на Черкащині, з самісінького дитинства чув від них моторошні історії про Голодомори 1932-1933 та 1946-1947. Малим мене це дуже вразило, ці жахливі історії та бабусині сльози, коли вона бачила шматок хліба на смітнику назавжди закарбувались у моїй пам‘яті. Гадаю, що, нажаль, певно кожен українець має моторошну історію про Голодомор.

  • @tetyanaTatika
    @tetyanaTatika 7 месяцев назад +32

    Дякую за вашу роботу. І українці і увесь світ повинні знати про злочини огидної росії

  • @sofiyasemchyshyn8697
    @sofiyasemchyshyn8697 7 месяцев назад +5

    Вічна пам’ять кожному, хто пережив Голодомор.Дякую вам за історичну правду про Геноцид українського народу.

  • @user-qf8ch3px9i
    @user-qf8ch3px9i 7 месяцев назад +23

    Дякую за таку важливу та важку тему! Вічний спокій всім жертвам Великого голоду ! Сили нашій нації відродитися 🙏

  • @oskil_rider
    @oskil_rider 7 месяцев назад +17

    Я ще й досі пам'ятаю як минулого року рашисти вивозили зерно з Ізюмського району в рашку. Як були спалені посіви на полях і як росіяни підпалили зерно на зерносховищах аби люди не змогли набрати собі зерна. Також рашистами навмисно було вивезено сільськогосподарську техніку, а ту яку не змогли вивезти вони знищили. Це також можна визначити як геноцид хоча міжнародні організації також закривають очі на ці факти.

    • @oskil_rider
      @oskil_rider 7 месяцев назад +5

      В мене досі на очі навертаються сльози коли я це згадую. В моїй сім'ї завжди було шанобливе ставлення до хліба і їжі. Прабабуся постійно згадувалв про голодомор і ці страшні історії назавжди закарбувалися в моїй пам'яті.

    • @irynanovitska1291
      @irynanovitska1291 7 месяцев назад +2

      Я пам'ятаю і ніколи не забуду, як мої родичі з-під Ізюма розповідали про якусь російську гуманітарку, що її солдати роздавали в середині березня 2022... Село виголодніло до того часу настільки, що в черзі тратили людську гідність і ледь не билися за продукти...
      А в окупаційному щоденнику Володимира Вакуленка розповідається, як він з сином у ті березневі дні ділили останні скибки хліба...

    • @oskil_rider
      @oskil_rider 7 месяцев назад +3

      @@irynanovitska1291 саме так деякі люди приймали гуманітарку з рук окупантів забувши про свою гідність і йшли на співпрацю з рашистами. Я тоді вижив завдяки тому що в мене було повно городини в погребі і замість хліба я їв коржики з перемеленої кукурудзи. До мене приходили рашисти з обшуками тому що вони думали якщо я не беру в них гуманітарку значить я нацист.

    • @irynanovitska1291
      @irynanovitska1291 7 месяцев назад +2

      @@oskil_rider до Вакуленка мати приходила з коржиками. Вона їх називала маторжениками. Я як почула в її розповіді те слово, душа каменем застигла, бо перша асоціація - тридцять третій...

    • @irynanovitska1291
      @irynanovitska1291 7 месяцев назад +2

      @@oskil_rider я чула, що з комбікормового люди брали продукцію і пекли коржики. Виживали як могли...

  • @juliajulia9568
    @juliajulia9568 7 месяцев назад +9

    Моя бабуся родом з села на Чернігівщині, вона розповідала, що її старша сестер пережила голодомор, їй було 2 роки, вона лежала на печі, бо не було сил взагалі, ноги попухли від голоду, а прабабуся з чоловіком тікали до нас в Кривий Ріг з Кропивницького, бо тут були ферми, вони були куркулями і рядянська влада сказала що вони вороги народу (вони давали роботу майже всьому селу і самі тяжко працювали на полях)

  • @raisamalash4843
    @raisamalash4843 7 месяцев назад +15

    ДЯКУЮ ЗА ПРАВДУ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • @user-rq6ib1lv1n
    @user-rq6ib1lv1n 7 месяцев назад +23

    Дякую вам за вашу працю! Треба ще робити такий контент англійською мовою, щоб наші партнери не мали питань чому треба знищити останню імперію

  • @user-pc9rm6db2z
    @user-pc9rm6db2z 7 месяцев назад +33

    Дякую вам за відео. Вічна памʼять жертвам Голодомору🕯️🙏

  • @kassiodor3284
    @kassiodor3284 7 месяцев назад +16

    Канал буду дитині показувати цілодобова щойно почне чимось цікавитись. ДЯКУЮ ЗА ВАШУ РОБОТУ!

  • @user-wm4eg7sv2t
    @user-wm4eg7sv2t 7 месяцев назад +6

    Дякую за черговий випуск! Ця тема дуже болюча для нашого народу! В дитинстві дідусь з бабусею розповідали нам з сестрою про ці страшні події, а ми навіть не могли уявити, яке це було жахіття! Але все потаємне завжди стає явним. Маємо завжди пам'ятати про цю страшну трагедію нашого народу і передати цю пам'ять майбутнім поколінням...

  • @VasylynaIVAKH-yj9jn
    @VasylynaIVAKH-yj9jn 7 месяцев назад +6

    Не можна забути прізвища катів які це придумали та зреалізували, а це:
    1: Косіор
    2: Каганович
    3. Постишев
    І кат народів Сталін.
    Не можна забути те, що вони зробили з нами, не не можна пробачити. І небхідно помститися!!!
    Слава ЗСУ! Слава Україні!

  • @vypo2233
    @vypo2233 7 месяцев назад +8

    Моя бабуся на Кіровоградщині була маленькою , але батько працював на залізниці і їм видавали пайок , тому вони трошки мали їжі , і вона нагодувала дитинку , яка попросила її хліба , бабуся дала , і та дитина померла .

  • @shoutomiku
    @shoutomiku 7 месяцев назад +21

    Чутлива тв важлива тема, страшні роки, про які маємо пам'ятати!

  • @furry_volt
    @furry_volt 7 месяцев назад +5

    Окремо, знову і знову буду дякувати каналу і підтримувати ЗСУ! Інформаційний фронт такий же важливий, як і фронт фактичний. Дякую! Слава Україні та ЗСУ!

  • @Rikki-tikki
    @Rikki-tikki 7 месяцев назад +9

    Дякую за ґрунтовне,якісне та вкрай необхідне відео

  • @user-tw7zh3vk2b
    @user-tw7zh3vk2b 7 месяцев назад +13

    Вічна пам'ять жертвам голодомору....🙏🙏🙏🙏💙💛

  • @panilevycka7528
    @panilevycka7528 7 месяцев назад +12

    Дякую за відео, тема надзвичайно важлива! Сподіваюся, що це відео набере велику кількість переглядів.

  • @user-gx1pl5yj1r
    @user-gx1pl5yj1r 7 месяцев назад +15

    Проклята нація((( живучі тварини і ніщо їх не бере(

    • @user-js2xd2tp7g
      @user-js2xd2tp7g 7 месяцев назад +1

      Ти про що?

    • @user-gx1pl5yj1r
      @user-gx1pl5yj1r 7 месяцев назад

      @@user-js2xd2tp7g шось неясно?? Про кцпню про кого ж ще

  • @user-rm4kv3kb6q
    @user-rm4kv3kb6q 7 месяцев назад +13

    Я розумію, що мої предки- це та нечисть, яку заселили в Україну, але якось трошки зачепило почуття - я не українофоб і не колаборант, а навпаки ❤️Україну.

    • @ni7739
      @ni7739 7 месяцев назад

      Це добре, що українська земля Вас вилікувала, а от кацапія з українців робить насєлєніє, що не пам'ятає свого роду, мови...

  • @Andrii1973
    @Andrii1973 7 месяцев назад +5

    Вічна пам'ять невинно вбитим...

  • @o1enka
    @o1enka 7 месяцев назад +7

    Дякую за це важливе відео. Дуже не просто дивитися, але це має знати кожен.

  • @zinoviy_karach
    @zinoviy_karach 7 месяцев назад +7

    дякую дякую і тисячу разів дякую! це дуже важлива робота, дуже доступно пояснено про дуже важливі і непрості речі.

  • @user-cp9ku2dn6c
    @user-cp9ku2dn6c 7 месяцев назад +4

    Таке не можна пробачити,дякую за розповідь.

  • @arcturusii9607
    @arcturusii9607 7 месяцев назад +9

    Помста!🔥 Помста!🔥 Помста!🔥

  • @KRIZIS_SG
    @KRIZIS_SG 7 месяцев назад +11

    дякую за відео, маємо максимально поширити його!

  • @user-ld5vh7rv5p
    @user-ld5vh7rv5p 7 месяцев назад +5

    Це написано в Біблії про народ , який не знає , і не хоче знати Бога - Пс 13:3-4: "Всі заблудили, всі нікчемні стали: нема тих, хто чинив би добро, нема жодного. Невже не прийдуть до розуму всі, що роблять беззаконня, заїдають людей моїх, мов їдять хліб, і Господа не призивають?"

  • @yehorbuivol
    @yehorbuivol 7 месяцев назад +11

    супер канал! дякую за роботу🫡

  • @taniaonopchenko5507
    @taniaonopchenko5507 3 месяца назад +2

    Моя родина з Житомирщини,маленьке смт Ємільчине. Мій прадід Семен Дрощинський був "куркулем" і мав невелике власне господарство. На початку 30-х років "добровільно" здав все державі. І вже в 1932-1933 році його багатодітна сім'я пережила голодомор. Вдалося вижити тільки завдяки захованим в лісі жорнах.Робили борошно з жолудів( дякуємо щедрим лісам Полісся і знання місцевості прадідуся). Це нам розповідав мій рідний дідусь Кирило Семенович Дрощинський (1921 року народження). Коли почалась друга світова війна дідусь закінчував службу в армії і відразу попав на фронт. Всі роки війни дід Кирило був зв'язковим і щодня писав маленьки щоденнички,отримував багато нагород. Після закінчення війни повернувся в рідне селище,де був знову голод,руїни. Влаштувався в колгосп трактористом. Так як був сином "куркуля" за ним відразу було встановленне стеження. Голод брав своє і одного дня дід скинув в лісі пів мішка зерна. На другий день по нього прийшли... 7 років таборів в Сибіру,вилкчили всі щоденники і бойові нагороди.За спробу втечі додали ще 3 роки таборів. Пройшовши весь фронт дід не пив,а табори зламали...почав пити. Одружився,народились дві донечки( одна з них моя мама). Пам'ятаю дідуся,який завжди мовчить,багато курить і щось вистукує пальцем по столі...

  • @pavloryzhuk4763
    @pavloryzhuk4763 5 месяцев назад +2

    Так це правда! Свідок цього пекельного голодомору була моя бабуся, яка родом була з Вінниччини. Про це вона нам розповідала ще у совєцьці часи, всю правдиву історію, переживши ті страшні події, бувши наочним свідком цих лихоліть. Розповідала також про голод 1921-22 і 1946-47років. До речі хотілося б почути більш детальну розповідь про голод 1921-22років. Щиро дякую що висвітлюєте такі важливі теми справжньої історії. Бо на жаль більше говорять про голокост, а свою історичну правду замовчують. Успіхів і наснаги у цій духовній нелегкій праці! Засівайте зерном правди серця людей!!!

  • @user-qd8mv3rb3p
    @user-qd8mv3rb3p 7 месяцев назад +8

    Я вам більше скажу - є ще в Україні індивіди, що кажуть, що Голодомору не існувало

  • @JazzMan-2.0
    @JazzMan-2.0 5 месяцев назад +3

    Дякую вам за правду! За те що не даєте забути, нагадуєте! Таке не можна забувати,та пробачати!

  • @user-xn4nn5hs2r
    @user-xn4nn5hs2r 3 месяца назад +2

    Вітаю всю команду "документаліст".Моє імя Олександр. Моя родина дуже постраждала в час голодомору. В родині бабусі Одарченко Ніни ,було 12 діточок. після голодомору залишилось 4,батьки також померли. Жили вони в селі Брагинівка Дніпропетровської області. бабуся оповідала як , мі прадід Матвій приніс глечик з молоком, і по своїй незграбності вилив на підлогу. Бабуся казала ,що вони упали на коліна і смоктали із землі молоко. Від бабусі Ніни у спадок я отримав бережливе ставлення до хліба.

  • @Jenkiiii
    @Jenkiiii 7 месяцев назад +1

    Це ще раз про те, що нам немає від кого чекати допомоги та немає чого шукати поряд "братні" народи. Ніхто не зацікавлений у перемозі України більше, ніж ми самі. Я дуже здивована і занепокоїна тим, що ми досі не виробляємо свою зброю та все необхідне для того щоб не від кого не залежати і бути спроможними вирішувати свої проблеми.

  • @katerynalytvyn3413
    @katerynalytvyn3413 7 месяцев назад +5

    Ох, моя прабабуся Серафима, маючи двох дітей і згорілу в серпні 46-го від спеки хату, в листопаді стояла в черзі за жмихом (м. Чернівці, переправа на другий берег річки Прут, де спиртзавод був і можна було бурякові рештки на борошно взяти). І десятки тисяч людей в тій черзі мерзли. І відійти ні на крок не можна було, бо ж усі голодні, очі дикі, назад не пустять. І ото стояла вона цілу днину, а надвечір, як остання переправа була в той день, прабабуся наступна в черзі виявилася, та паромник її не взяв, бо забагато людей набралося. Вона дуже просила, бо стояла вже до середини гомілки у воді (листопад місяць!). Невблаганним був той паромник, не взяв. Посередині ріки (Прут - гірська річка) перевернулася переправа, загинули усі, окрім паромника. А прабабуся так і простояла до ранку у тій воді.
    До кінця її віку на гомілках, куди сягала вода, був слід: шкіра в краплинку та "рюшечка".

  • @Woffleg1
    @Woffleg1 7 месяцев назад +22

    Чи є якась можливість зробити перепис населення і позначити потомків тих, хто приїхав з Мордору на нашу землю після Голодомору? Їх треба всіх таврувати і виселити з України або нехай на полі бою кров'ю змивають гріхи їх батьків. Ненавиджу їх всім серцем, мій дід пережив повоєнний голод.

  • @user-de1vg7mw4v
    @user-de1vg7mw4v 7 месяцев назад +8

    Дякую за розвиток україномовного контенту та правдивий розгляд справи

  • @sergiymarkovskiy9408
    @sergiymarkovskiy9408 7 месяцев назад +7

    Прадіда забрали вночі нквс за те, що приніс трохи сушеного хороху. Хтось здав його. Більше про нього нічого не було чути. Писали листи, щоб дізнатися хоча б де його могила, але відповіді так і не було. І навіть зараз, коло дали доступ жо архивів, ми не змогли знайти ніякої інформації про нього

    • @Document_history
      @Document_history  7 месяцев назад +5

      Дякую вам за цей спогад.

    • @Document_history
      @Document_history  7 месяцев назад +5

      ))) В Галичині моїх предків ця біда, слава Богу, оминула. Але в 39-му і сюди прийшли...

    • @sergiymarkovskiy9408
      @sergiymarkovskiy9408 7 месяцев назад +3

      @@Document_history Дякую Вам за Вашу роботу! Дуже цікаво і професійно! Маємо знати свою історію. Це просто життєво необхідно

  • @user-nb8ek7nv6w
    @user-nb8ek7nv6w 7 месяцев назад +3

    Кажуть , що диявол, якого ніхто і ніколи не бачив, є в пеклі ! Ні , безліч дияволів жили і живуть серед людей!!!

  • @madarisgarde
    @madarisgarde 7 месяцев назад +2

    Дякую за вашу неймовірну роботу, з ваших вуст дуже гарно сприймається інформація, що для мене, як для людини з синдромом дефіциту уваги та гіперактивності просто магія якась 🤍

  • @user-yl2xu6cb4s
    @user-yl2xu6cb4s 7 месяцев назад +7

    Як завжди, чітко та конкретно. З мене лайк та коментар в підтримку каналу.

  • @revatipurana5407
    @revatipurana5407 7 месяцев назад +2

    Дякую за таке добірне інформаційне русло!

  • @user-mx6qh7ur1h
    @user-mx6qh7ur1h 7 месяцев назад +3

    Моя прабабуся розказувала мені в дитинстві що в них ходили по хатам і вивозили усі мішки з зерном і худобу забирали, змогла вижити бо їла різні корінці рослин і брюкву, її сушили, мололи у муку і робили коржики, гірко і несмачно, але це питання виживання. Ще казала що бачила як батьки їли своїх дітей. Тому звичайно в родині ставлення до хліба було як до святині, треба було доїдати щоб «силу не залишати», не можна було кусати там де хтось вкусив - це до сварки - будете гризтися, викидати хліб це взагалі найбільший гріх, можна тільки «переробити» або збирались ці все недоїдені шматочки - сушилися - і з них робили сухарі паніровоані або хоча б собакам в кашу, аби тільки не на смітник. Прадід мій був хліборобом усе життя, тому навіть на його памʼятнику на кладовищі вибиті колоски і на проводки моя ба приносить у візочку окрім квітів - нові колоски пшениці.
    Тому так це особливе ставлення до зерна та хліба🥀

  • @Den.Targaryen
    @Den.Targaryen 7 месяцев назад +7

    RUclips настільки став обмежений в свободі слова. Чому неможна сказати слово - вбити. Що в цьому поганого?

  • @anhil6958
    @anhil6958 7 месяцев назад +5

    Ніколи не пробачимо цей біль. Помстимось!

    • @user-hy8fn6mv4s
      @user-hy8fn6mv4s 7 месяцев назад

      я вас прошу, не пишіть дурниць, не сидіть у своїй бульбашці - вийдіть на вулицю, подивіться навкруги - що робиться

    • @anhil6958
      @anhil6958 7 месяцев назад

      @@user-hy8fn6mv4s і що ж там робиться на вашу думку, шановний?

    • @user-hy8fn6mv4s
      @user-hy8fn6mv4s 7 месяцев назад

      @@anhil6958 Там "професійний" пох@їзм до усього і чим далі тим "професійніше". Ви пишете що не пробачите ніколи, так мешканці України вже пробачали і не раз. Починаючи з 1925 року по теперішній час про все забуто, про усі злочини сусіда. І стосовно теперішніх злочинів - теж забудуть, через років 10-15 почнуть писати що не всі були погані, а через 20 напишуть що ми "адіннарот" (хоча і зараз вже про це кажуть).
      Наша проблема у тому, що у нас немає національної єдності. Є країна, в ній хтось мешкає, а хто саме невідомо.
      Кажуть що вони українці, але мова російська, культура теж російська, але в росію їхати не бажають

  • @user-ys2lh9yl5z
    @user-ys2lh9yl5z 7 месяцев назад +5

    Дякую вам за вашу працю,дуже цікаво!

  • @Sam_Svit
    @Sam_Svit Месяц назад +1

    Дякую за цю інформацію! Деякі факти були зовсім мені раніше невідомі😢

  • @irinavoichenko3
    @irinavoichenko3 7 месяцев назад +6

    Дивились фільм "Ціна правди".
    Вічна пам'ять усім невинно знищеним цим режимом.
    Хай горять у пеклі усі потвори

  • @dybinaandrey
    @dybinaandrey 7 месяцев назад +4

    Прабабуся розказувала як забирали все, а те що не потрiбно псували. Хоча прадiд був червоноармiйцем

  • @user-qo2ok5tu2o
    @user-qo2ok5tu2o 5 месяцев назад +1

    Мого діда теж хотіл и в ідправити до Сибіру,а моїй мамі тоді було 2роки,за те що він продав своїх коней і не йшов до колгоспу.
    Це с Лад -Хутори Вінницької обл.Він маму залишив у бабусі,а самі втікли з села у різні місця.Мій дідусь
    прийшов до сільради, вночі і попросив у вартового документи.Той сказав,що його розтріляють,якщо він це зробить.Ти мене зв'жи і дай по морді,так мій дід втік від колгоспа.А пробабуся і моя мама пережили голодомор.Мама казала,що дітей з хат не випускали.Поїли в селі всіх собак,котів,голубів.Їли лягушок і варили шкіряні ремені.

  • @user-fd8uv3fq2o
    @user-fd8uv3fq2o 6 месяцев назад +2

    Розповідала моя прабабуся (село Златоустово, Одеська область).
    У 33-му році їй було 10, братові 7 років. Мати намагалася дійти до міста і обміняти сімейні коштовності на хліб. На шляху її пограбували. Добре, що не вбили.
    Батько варив дітям суп із шкіряного ременя. Одного дня раптово приніс м'ясо і сказав дітям, що спіймав зайчика. То була їхня домашня кішка.
    Діти і матір (моя пра-прабабуся вижили, батько (мій пра-прадідусь) помер від голоду, рятуючи родину...

  • @ukrkomentar
    @ukrkomentar 19 дней назад

    Це відео має подивитися кожний та кожна! Дякую за роботу

  • @dmytros3211
    @dmytros3211 7 месяцев назад +3

    Коментар зі семи слів на підтримку контенту в просуванні алгоритмами ютубу

  • @Andriy_Kovalchuk
    @Andriy_Kovalchuk 7 месяцев назад +8

    🕯️

  • @kvitka-malvia
    @kvitka-malvia Месяц назад

    Дякую за випуск❤ Ваші відео інформативні та цікаві. Сподіваюся, що нашу країну не захопить ця східна нечисть, яка постійно називає себе "старшим братом" 😮‍💨

  • @vypo2233
    @vypo2233 7 месяцев назад +4

    А чого ж наші міністри освіти один за одним по вилучали з шкільної програми : « Марію « Самчука , а Ізраїль вимагає не вшановувати Власа Самчука; « Жовтий князь» Барки ;

  • @nikati2920
    @nikati2920 7 месяцев назад +3

    Більше і більше і більше ми маємо розповідати справжню історію України і постійний геноцид українців зі сторони мОсковщини. Слава Україні 🇺🇦✌️🇺🇦.

  • @user-zf9kg3mv8d
    @user-zf9kg3mv8d 2 месяца назад

    Одна з найважчих тем для мене. Голодомори. Це дуже страшно навіть уявити

  • @revatipurana5407
    @revatipurana5407 7 месяцев назад +2

    Під Києвом: (прабабця розповідала наймолодшій з 13-ти дітей, моїй бабці), що з двору позахід сонця не можна було вийти (на дорогу); вискакували з хат, з-за кутків, як звірі, били по голові і розтягували по шматкам...
    Голод -- це СТРАШЕЗНА РІЧ! Яка зводить з розуму.
    Коли доходить до виживання (самозбереження) -- взагалі мало хто може зберегти людяність...

  • @yevheniyaafanasieva
    @yevheniyaafanasieva 7 месяцев назад +1

    Дуже дякую вам за працю і висвітлення цієї болючою теми 😭

  • @alicepolovinkina8663
    @alicepolovinkina8663 7 месяцев назад +2

    Дуже чакаю такі відео англійською!

    • @Document_history
      @Document_history  7 месяцев назад +1

      Якщо бажаєте показати його іноземцям то там є субтити.

  • @user-hx5mw2wj2i
    @user-hx5mw2wj2i 7 месяцев назад +1

    Моєї матері четверо братів та сестер було поховано на краю городу. Ті,які народилися до 1933. Мама народилася в 1934, а дядько 1936. Вижили дивом. Бабусю не знала зовсім,померла до народження онуків(

  • @Red__viburnum
    @Red__viburnum 7 месяцев назад +1

    Величезна подяка за ваші випуски.