Jest takie miejsce

Поделиться
HTML-код

Комментарии • 57

  • @ukaszjonczyk2658
    @ukaszjonczyk2658 2 года назад +10

    Bogu niech będą dzięki!

  • @olasiaaisalo264
    @olasiaaisalo264 2 года назад +1

    ŚWIĘTA ARCHIDIECEZJA WARSZAWSKA .

  • @miko7181
    @miko7181 2 года назад +6

    Deo gratias!

  • @szymonj7
    @szymonj7 2 года назад +10

    Piękne

  • @VlognaSkale
    @VlognaSkale 2 года назад +11

    Przepiękne! Prawda o Mszy św. pokazana w 3 minuty! Zobaczyć, Usłyszeć, Zasmakować... :)

  • @tomws5594
    @tomws5594 2 года назад +5

    Pięknie! Deo gratias!

  • @teresat6686
    @teresat6686 2 года назад +7

    Drodzy Klerycy, życzę Wam, żebyście nigdy nie utracili Miłości do Mszy Świętej - Najswietszej Ofiary, Źródła i Szczytu, Największego z Cudów. Żebyście tą Miłością zarażali parafian. Światu potrzeba NORMALNOSCI, tzn Boga na 1.Miejscu,dla Niego liturgia musi być piękna, to On jest Najważniejszy, nie przypodobanie się światu ... Dużo Błogosławieństwa, nie sprzeniewierzcie się swojemu powołaniu, nie dajcie się zwieść mamonie, słuchajcie Ducha Świętego, nie ducha czasu, bo często jest zwodniczy. Ktoś pisze, że łaciny nie lubi... Raz, drugi, trzeci i ulegnie, śpiewy gregoriańskie są piękne... Przywróćcie ludziom zaufanie do duchowieństwa, ale pozostańcie skromni i pokorni, bo miejsce naczelne należy się Bogu.. Wiem, trochę górnolotnie, ale się wzruszyłam, widząc Wasz entuzjazm- nie gaście ducha. Tak mnie poruszył Wasz film, że za Was od czasu akt strzelisty strzelę, a co tam-tylko nie zawiedźcie, proszę. Pozostańcie w bezpiecznym cieniu Matczynego płaszcza Maryi.

  • @hania8121
    @hania8121 2 года назад

    Bóg Zapłać za pięknie przygotowany filmik promujący Mszę Świętą.
    🙏❤️🙏

  • @piotrziemecki
    @piotrziemecki 2 года назад

    Niesamowite doświadczenie piękna liturgii❤ Bardzo polecam osobiście się przekonać 🙏

  • @zosia1223
    @zosia1223 2 года назад

    Tak, zasmakować.... usłyszeć.....Bóg zapłać .

  • @inzynierwkuchni2604
    @inzynierwkuchni2604 2 года назад

    Jezu kocham Cię. Piękny filmik. Msza wszechczasów ❤️

    • @Damian-zb9wt
      @Damian-zb9wt 2 года назад

      Naucz się czytać ze zrozumieniem i tówj nick chyba dobrze oddaje twój stan. Msza po łacinie pisze więc nowa posoborowa a nie Msza Wszechczasów.

  • @Damian-zb9wt
    @Damian-zb9wt 2 года назад +1

    A dlaczego w czwartek po południu a nie w każdą niedziele o 10 ?

  • @marcinch89
    @marcinch89 2 года назад +3

    Jeżeli to NOM to można powiedzieć, że jest to msza, która nigdy w Kościele nie zaistniała. Nawet jeżeli w zamyśle SVII tak miała wyglądać posoborowa liturgia to nigdy ona powszechnie nie zaistniała i już nie zaistnieje tak więc jedyna katolicka msza święta to ta odprawiana do czasów SVII.

    • @marcinch89
      @marcinch89 2 года назад +2

      @DowiczD Wyłącznie minimum wiedzy dostępnej dla każdego kto zechce wgłębić się w historię Kościoła. Niestety kilkanaście lat katechezy w szkole (po dwie godziny w tygodniu) ani kilkunastoletnia formacja ministrancka, jak to było w moim przypadku, tej tematyki nawet nie zagaiły. Bogu dzięki, że można do tego dochodzić innymi drogami. Polecam każdemu.

    • @janszkania
      @janszkania 2 года назад +1

      @DowiczD dużo w tobie zarozumiałości jeśli twierdzisz że 50 lat to "cały Kościół" 🤦‍♂️

    • @tomws5594
      @tomws5594 2 года назад +5

      Porównanie Missale Romanum i Graduale Romanum sprzed reformy i po reformie pokaże ci ciągłość tych ksiąg liturgicznych sprzed tzw. "reformie" i po. Ciągłość jest i Msza św. jest ta sama.
      A jeżeli mówisz że Msza według "posoborowego" Mszału "jest to msza, która nigdy w Kościele nie zaistniała" jest to de facto nie prawdziwe i jeżeli piszesz to tylko ze względu na to że już się już nie odmawia Ps 42 (przed Mszą, tak jak to przewidywał starszy Mszał) albo że są inne Modlitwy Offertorium, to jest to nieuzasadnione - bym chciał sprecyzować że Modlitwy Offertorium były bardzo krótkie np. w Rycie dominikańskim i w różnych innych obrządkach nawet na zachodzie prawie nie istniały, tak dla informacji.
      Oczywiście, co do pytania jak reforma została wprowadzona w życie, to jest to faktycznie daleko od tego co wymagają dokumenty Kościoła. Ale takie nadużycia istniały już w latach poprzedzających tzw. "reformę" (są filmiki na RUclips gdzie można znaleźć jeszcze Mszę tzw. "Trydencką", w Stanach Zjednoczonych, gdzie grały gitarki i były piosenki nieliturgiczne, itd.).
      Więc faktycznie trzeba się zainteresować się Liturgią Kościoła, także Rzymskąn ale nie tylko, żeby zobaczyć piękno Missale Romanum Pawła VI i ciągłość z Mszałem Piusa V.

    • @rafagrzyb1992
      @rafagrzyb1992 2 года назад

      @@tomws5594 tekst nowego tekstu "offertorium" został od podstaw wymyślony bazując na żydowskiej modlitwie przy posiłku. Z Offertorium łączy go tylko nazwa nadana przez redaktorów nowego mszału.

    • @marcinch89
      @marcinch89 2 года назад

      @@tomws5594 Od razu milej się czyta merytoryczną odpowiedź kogoś kto ma większa wiedzę od ciebie. Dzięki!
      Szczerze to nie mam na tyle wiedzy w jakim zakresie miały miejsce wypaczenia liturgii sprzed SVII. Mam również świadomość, że dzisiaj łatwiej jest o „starą” mszę odprawianą z wielką starannością bo po prostu jest jej mniej. Z samej praktyki uczestnictwa w NOMie, a potem w „starej” mszy odnoszę wrażenie, że trudno tam znaleźć ciągłość, co najwyżej jakieś wspólne elementy. Sam piszesz, że wprowadzenie reformy jest dalekie od tego co jest w dokumentach, a przecież wiemy, że papier wszystko przyjmie. Tak więc chyba ważniejsze w tym wszystkim jest to co widzimy w rzeczywistości niż to jakie ktoś miał intencje.

  • @Damian-zb9wt
    @Damian-zb9wt 2 года назад +2

    Msza posoborowa po łacinie rozumie ? Na Msze Wszechczaswów nie macie pozwolenia.

  • @Rotem_102
    @Rotem_102 2 года назад

    Innymi słowy Trydencka

    • @Damian-zb9wt
      @Damian-zb9wt 2 года назад

      no nie. Poczytaj sobie co to jest Msza Trydencka. Dlaczego zostałą zakazana.

    • @Rotem_102
      @Rotem_102 2 года назад

      @@Damian-zb9wt jestem raz w miesiącu jestem na mszy trydenckiej w Gdańsku. I wiem co to jest

    • @piotrjozwiak7951
      @piotrjozwiak7951 Год назад

      @@Rotem_102 no a to nie jest trydencka, tylko nowa po łacinie

  • @franokkkappa8882
    @franokkkappa8882 2 года назад +9

    Bardzo dobrze wykonane nagranie.
    Trzeba jednak wyjaśnić jedną kwestię. To nie jest Msza trydencja, tylko Msza w nowym rycie po łacinie. Sama łacina nie wyeliminuje błędów nowego rytu, jego niejednoznaczności i braku czci do Najświętszego Sakramentu.

    • @emoljusz8485
      @emoljusz8485 2 года назад +1

      To, że nie jest centralnym punktem nie znaczy, że nie jest czczony

    • @franokkkappa8882
      @franokkkappa8882 2 года назад +3

      @@emoljusz8485 Już sam fakt, że nie jest centralnym punktem oznacza, że nie jest czczony.
      A do tego dochodzi zaledwie jeden obrus na ołtarzu zamiast trzech jak było wcześniej, brak Offertorium, brak złączenia palców trzymajcych Najświętszy Sakrament po konsekracji, mniejsza liczba przyklęknięć.

    • @emoljusz8485
      @emoljusz8485 2 года назад

      @@franokkkappa8882 ale są przyklęknięcia. Jako ministrant byłem uczony, żeby klękać na dwa kolana przed tabernakulum

    • @emoljusz8485
      @emoljusz8485 2 года назад +2

      Ja również uważam, że stary ryt był lepszy, bo miał w sobie więcej szacunku, ale nie znaczy to, że obecne msze mają mniejszą wartość czy że nie można ich należycie odprawić

    • @tomws5594
      @tomws5594 2 года назад +5

      @@franokkkappa8882 "Brak Offertorium" proszę otworzyć Missale Romanum Pawła VI i zobaczyć czy jest "Offertorium" (dla informacji, tak jest Offertorium, i są Modlitwy na Offertorium) - bym chciał sprecyzować że Modlitwy Offertorium były bardzo krótkie np. w Rycie dominikańskim i w różnych innych obrządkach nawet na zachodzie prawie nie istniały, tak dla informacji.
      "mniejsza liczba przyklęknięć": w niektórych liturgiach zachodnich, np. Rycie dominikańskim, prawie nie było przyklęknięć a w innych w ogóle ich nie było (szczególnie w liturgiach monastycznych) - a Mszał Rzymski Pawła VI przewiduje przyklęknięcia (przynajmniej 5).
      "braku czci do Najświętszego Sakramentu": osobiście byłem i służyłem na Mszach według Mszału Piusa V i Pawła VI, cześć oddaną Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie, według mnie, była ta sama (Komunia św. na klęcząco i do ust, wszyscy klęczą przez cały Kanon Rzymski, itd.).
      Co do pytania jak reforma została wprowadzona w życie, to jest to faktycznie daleko od tego co wymagają dokumenty Kościoła. Ale takie nadużycia istniały już w latach poprzedzających tzw. "reformę" (są filmiki na RUclips gdzie można znaleźć jeszcze Mszę tzw. "Trydencką", w latach 1950 w Stanach Zjednoczonych, gdzie grały gitarki i były piosenki nieliturgiczne, Komunia na rękę, itd.).
      Ogólnie to trzeba się zainteresować się Liturgią Kościoła (także Rzymską ale nie tylko) żeby zobaczyć piękno Mszału Pawła VI i ciągłość z Mszałem Piusa V. A "błędów" w tzw. "nowym rycie" nie ma: są nadużycia ale w sam Mszał nie zawiera błędów.

  • @karolinag53karolina27
    @karolinag53karolina27 2 года назад +2

    Szkoda że nie trydencka

    • @Damian-zb9wt
      @Damian-zb9wt 2 года назад

      no nie. Poczytaj sobie co to jest Msza Trydencka. Dlaczego zostałą zakazana.

    • @poloniek973
      @poloniek973 11 месяцев назад

      ​​@@Damian-zb9wt Po 1 msza trydnecka nie została zakazana, a Franciszek ją ograniczył i można ją dalej sprawować aczkolwiek za pozwoleniem biskupa co jest śmieszne i smutne do jakich katakumb sprowadza sie Msze Trydencką. A dlaczego Franciszek to zrobił? To logiczne, jest modernistą i nie jest to żadne odkrycie. Jego glownymi celami na pontyfikat są ekologia i ekumenizm także nie ma co sie dziwić. Należy czekać na papieża Tradcyji Świętej.

  • @rafagrzyb1992
    @rafagrzyb1992 2 года назад +1

    Ale przecież to ludzie nie rozumieją po łacinie, chorał jest nudny etc.

    • @Rotem_102
      @Rotem_102 2 года назад +6

      no właśnie jak się przyjdzie to jest piękny

    • @miko7181
      @miko7181 2 года назад +8

      "ludzie nie rozumieją po łacinie": jest im dane tłumaczenie (albo na ekranach albo na kartkach), więc chyba po polsku rozumieją.
      A co do chorału, jest to śpiew który ma źródła już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa (nawet już w "Liturgii" synagogalnej za czasów Chrystusa) więc nie wiem jak ktoś by mógł powiedzieć nt powszechnym śpiewie Kościoła, m.i. po pierwszych chrześcijanach odziedziczony, że jest "nudny".
      "Nudny" to może być film, ale nie Najświętsza Ofiara Chrystusa i nie Śpiew który Kościół "uznaje za własny śpiew liturgii" (Sacrosanctum Concilium punkt 116) i o którym mówi że jest "święty, dobry w formie i powszechny" (Inter pastoralis officii sollicitudines).

    • @FeliksKoneczny1862
      @FeliksKoneczny1862 2 года назад +1

      Kościół to nie stadion, ani nie kino. Tam się idzie złożyć Ofiarę z Jezusem Chrystusem, a nie rozerwać się.

  • @user-km2qb8fk9b
    @user-km2qb8fk9b 2 года назад

    To nie Msza Wszechczasów a Novus Ordo po łacinie... 🤦🤦🤦

  • @kefasneon84
    @kefasneon84 2 года назад

    Tak i w ten sposób klerycy są uczenia wypełniania rytów i praktyk, a posługa ludziom to ostateczność, w określonych godzinach. Jak chcą chorałów i kontemplacji Najswietrzego sakramentu to trzeba było pójść do klasztoru kontemplacyjnego. Ewangelia głupcze.

    • @Damian-zb9wt
      @Damian-zb9wt 2 года назад

      wypełniania rytów ? tam pisze msza po łacinie natomiast nie pisze Msza Wszechczasów. więc jest to normalna posoborowa msza tylko że w innym języku.

    • @kefasneon84
      @kefasneon84 2 года назад

      @@Damian-zb9wt Pan mnie nie zrozumiał. Ten Filmik potwierdza jak mocny i nadal kultywowany jest klerykalizm w tym seminarium.

  • @mateuszwysocki544
    @mateuszwysocki544 2 года назад

    Mega produkcja. Niestety nie lubię języka łacińskiego. Żaden kraj świata go nie używa dlatego go nie uważam za poważny. Sorki. Takie mam zdanie.

    • @miko7181
      @miko7181 2 года назад +4

      1 "Żaden kraj świata go nie używa dlatego go nie uważam za poważny": przepraszam ale Watykan ma Łacinę jako oficjalny język (m.i. wszystkie dokumenty oficjalne są w tym języku).
      2 To że kraje uważają coś za dobre lub złe (lub za "poważne") nie znaczy że jest to prawda: większość krajów na zachodzie uznaję ab****ę jako prawo, jednak nie jest to prawo ale poważne zło.
      "Niestety nie lubię języka łacińskiego": ogólnie to Liturgia nie ogranicza się do subiektywnych gustów każdej osoby.
      3 Kościół jedynie ma autorytet co do Liturgii, a on nakazuje że "zachowuje w obrządkach Kościoła zachodniego użycie języka łacińskiego" (Sacrosanctum Concilium)
      Jednak trzeba żeby wierni mogli zrozumieć części Mszy św. to dlatego:
      4 Wierni mają tłumaczenia tekstów Liturgii, i te teksty się powtarzają, więc z doświadczenia bym powiedział że po kilku Mszach św. po łacinie to człowiek (nie znający nawet łaciny) może pięknie uczestniczyć.
      5 "Albowiem Kościół, ponieważ obejmuje swymi ramionami wszystkie narody i ma trwać aż do skończenia się wieków, wymaga ze swej natury języka powszechnego, niezmiennego" -Pius XI
      6 "Odrzucając to [grecko-łacińskie] dziedzictwo sprzeciwiłby się opatrznościowemu zamysłowi Boga, który wiedzie swój Kościół po drogach czasu i historii." -Fides et Ratio, Św. Jan Paweł II
      7 "Łacina jest uniwersalna, niezmienna i święta [...] jest żywym językiem Kościoła." -Veterum Sapientia, Św Jan XXIII.

    • @FeliksKoneczny1862
      @FeliksKoneczny1862 2 года назад +7

      Mówi Pan o języku sakralnym, o języku Kościoła. Dzięki Bogu nie jest to język przynależny do żadnej grupy. Języka łacińskiego nie da się tak przekręcać jak żywe języki nowożytne, a to się kończy niedopowiedzeniami, czy wręcz wypaczeniami. Trzymajmy się języka Kościoła, a nie idźmy za heretykami jak Luter czy Hus, którym zażyczyło się sprawować święte obrzędy w lokalnych, świeckich językach.

    • @Damian-zb9wt
      @Damian-zb9wt 2 года назад +3

      Jesteś typowym przykładem niedouczonego katolika, który nie wie czym jest jego religia. Na Msze nie idziesz bo ci się podoba tak jak do kina.

    • @ParadiesStrasse
      @ParadiesStrasse 2 года назад +1

      @@Damian-zb9wt trochę pokory, svp! Pan Jezus nie życzyłby sobie aroganckich obrońców - Ten, który nauczał: "błogosławieni cisi..." (Ewangelia Mateusza 5,5)

    • @Damian-zb9wt
      @Damian-zb9wt 2 года назад

      @@ParadiesStrasse w czym pokory ? Nie czas płakać za różami jak lasy płoną. No chyb że jest "Wiosna kościoła" i jego cudowny rozkwit. Amen