SAP dla początkujących - Generowanie raportów i zapytań. SQVI

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 янв 2021
  • Tematem filmu jest narzędzie do generowania własnych raportów, mianowicie SQVI. Jeśli miałeś już sytuacje, w której na szybkiego potrzebowałeś-aś otrzymać dane z SAP, ale nie wiedziałeś-aś z jakiego raportu lub transakcji skorzystać to dobrze trafiłeś. Dzięki transakcji SQVi będziesz w stanie stworzyć swój własny raport z każdego modułu SAP i dla każdego obiektu danych. Według własnego uznania możesz w każdej chwili wygenerować raporty związane z działem sprzedaży, zaopatrzenia, produkcji i wiele innych, a następnie udostępnić możliwość korzystanie z niego również innym użytkownikom. A co w tym jest najpiękniejszego? Wcale nie musisz być konsultantem! Nie musisz znać języka programowania ABAP, wystarczy tylko znaleźć odpowiednią tabelę bazy danych a następnie wykorzystać ją do swojego raportu.
    UWAGA! Jest alternatywne rozwiązanie do udostępnienia raportu utworzonego w SQVI innym użytkownikom. Jeśli nie masz uprawnień do SA38 możesz spróbować użyć transakcji: START_REPORT
    @Adam Żuk - dziękuje za wskazówkę w komentarzu! Dobre rozwiązanie!
    Dziękuje bardzo za oglądanie i zapraszam do subskrybowania.
    Tutaj znajdziesz link do pliku z nazwami tabel: drive.google.c...
    Pozdrawiam
    Marek Kamiński

Комментарии • 32

  • @AdamZuk1982
    @AdamZuk1982 3 года назад +4

    Cześć, polecam zamiast SA38 , START_REPORT chyba transakcja jest mniej wymagająca jeżeli chodzi o uprawniania. Dzięki za film ! było kilka rzeczy o których nie wiedziałem :)

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  3 года назад +1

      Cześć! O! Dzięki wielkie Nie znałem tego, zaraz sprawdzę jak to działa. Dzięki naprawdę za tak wnoszący komentarz oby takich więcej;)))
      Pozdrawiam
      Marek

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  3 года назад +2

      Wyobraź sobie że sprawdziłem to i że w pracy mam dostęp do SA38 ale nie mam do wskazanej przez Ciebie transakcji. Dobre co? ;) Ale sprawdziłem to w innym systemie i faktycznie transakcja dobra a nawet lepsza! Szkoda że wcześniej jej nie znałem:( dzięki jeszcze raz za wskazówkę spróbuję jakoś dodać to do filmu żeby inni skorzystali! Dzięki;))

    • @AdamZuk1982
      @AdamZuk1982 3 года назад +1

      @@SPS-blog To ja dziękuję :). Jestem na samym początku drogi SAP Admin i Twoje filmy pojawiły się "Just in time" . Czekam na kolejne nawet te najbardziej "trywialne".

  • @Paula-bb3tu
    @Paula-bb3tu 2 года назад +5

    Cześć! Z zawodu jestem fakturzystką i od początku mojej pracy pracuje na tym programie, uwielbiam go

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  2 года назад +1

      Super! Mam takie same odczucia do SAP im więcej się rozumie tym bardziej da się go lubieć;) dziękuję za komentarz!

  • @aleksandrakuczynska8334
    @aleksandrakuczynska8334 3 года назад +1

    Fajny film, czekam na więcej...
    Jak zaczynałam naukę z Query, to szłam to ścieżką...a teraz łatwiej mi jest budować raporty od SQ02, SQ03 i SQ01.

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  3 года назад +1

      Dziękuję za komentarz! Co racja to racja w Query jest moc. Szczerze to dopiero niedawno poznałem moc SQ01 i 02 i o tym właśnie będzie kolejny film 📽️ :)
      Pozdrawia serdecznie
      Marek

    • @aleksandrakuczynska8334
      @aleksandrakuczynska8334 3 года назад +1

      @@SPS-blog Bardzo dobrze :)

    • @aleksandrakuczynska8334
      @aleksandrakuczynska8334 3 года назад +1

      Fajnie by było jeszcze poruszyć temat kodowania w Query. Super funkcjonalnośc!

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  3 года назад +1

      Tak jest;) niestety z tym dopiero raczkuję ale taki mam plan.. bo to jest super temat. Na razie ogarniam publikacje SAP PRESSa odnośnie tego zagadnienia;)

  • @hubertwer4995
    @hubertwer4995 3 года назад +1

    jak skopiować stworzoną tabelę , oraz jak usunąć jedną z tabel ?
    gdy chcę skasować jedną z tabel mam komunikat: Tabela JOIN nie może zostać usunięta/skasowana w QuickViewer
    oraz jak odłączyć połączenia między tabelami w QuickViewer

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  3 года назад +2

      Witam:) dziękuję pięknie za komentarz. Niestety nie znam żadnego sposobu na usunięcie połączenia bezpośrednio w w quickview. Można usunąć połączenia poprzez prawy przycisk myszy na połączeniu (na łączniku) ale i tak nie będzie możliwości usunięcia całkowicie tabeli po tym jak już raport został zapisany. Jedyne rozwiązanie to utworzenie nowego raportu z poprawnymi tabelami. Chyba że ktoś zna jakiś czarodziejski sposób to będę wdzięczny za komentarz;)))

    • @hubertwer4995
      @hubertwer4995 3 года назад +1

      @@SPS-blog Hej
      Co najważniejsze dla mnie - to fakt że komunikacja jest "ŻYWA" - ogromnie cieszy mnie fakt, dostępności takich materiałów - super przygotowanych oraz że można niemalże na bieżąca wymieniać się informacjami.
      Dziękuję za materiał i odpowiedź, zrobiłem jak napisałeś, skasowałem nowy program i zrobiłem nowy, choć nadal nie uzyskałem co chciałem , mianowicie zrobić jeden raport dla wszystkich magazynów z rodzajem art. typu PROD , również z magazynem obsługiwanym przez SAP EWM - tu mam gwoździa , w SAP PRD widzę np. w MB52 zawartość SAP EWM ale sumaryczne ujęcie dla poszczególnych produktów , w ostateczności mógłbym się i tym zadowolić choć oczywiście wolę mieć raport z miejscami dla każdej palety wg miejsca w regale, może jakaś podpowiedź ???
      póki co,,,, dziękuję

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  3 года назад +1

      Dziękuję jeszcze raz za feedback:) w SAP EWM tworzenie raportu w SQVI nie jest proste bo tabele w EWMce są bardzo specyficzne:) jakby co zapraszam na priv Chwilowo przebywam na urlopie ale zapraszam stronę sps-blog.pl tam w formularzu kontaktowym znajdzie Pan namiar na mnie:) z chęcią wymienię się doświadczeniami po powrocie z urlopu;)
      Pozdrawiam
      Marek Kamiński

    • @hubertwer4995
      @hubertwer4995 3 года назад +1

      @@SPS-blog udanego wypoczynku , z przyjemnością nawiążę kontakt.
      pozdrawiam
      hubert

  • @_marcinkiewiczmonika
    @_marcinkiewiczmonika 3 года назад +1

    Hej, może mógłbyś nagrać na temat orphan idoców, demo sell through jesli orientujesz sie w tych sprawach?

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  3 года назад

      Hej, dziękuje bardzo za komentarz! Niestety nie mam w ogóle doświadczenia w tej tematyce, ale nie wykluczam, że kiedyś dotrę i do tego zagadnienia. Wszystkie filmy, które wrzucam na kanał powstają po tym jak nauczę się czegoś nowego. Np. jakiś czas temu nie wiedziałem nic o ABAP QUERY, ale pojawiła się potrzeba napisania raportu, więc zmuszony byłem się tego nauczyć. Zgłębienie tego tematu sprawiło, że już powstaje w głowie pomysł na film właśnie w tym zakresie.
      Dlatego nie piszę "tak" ani "nie" - zobaczymy co czas pokaże.
      Pozdrawiam serdecznie
      Marek

  • @hubertwer4995
    @hubertwer4995 2 года назад +1

    jak znaleźc wykaz tabel w których występuje określone pole ?
    problem mam taki, że mam pole które pochodzi z tabeli strukturalnej, tej zaś nie da się połączyć z innymi tabelami, a może się da ?
    w zasadzie to potrzebuję napisać prosty program raportujący produkcję z doby ale w ujęciu 3 zmian , czyli data od wczoraj do dziś , w przedziale godzinowym od 06:00 (wczoraj) do dziś do 05:59., jeszcze idealnie byłoby aby program zebrał produkcję po liniach produkcyjnych i zliczył po sztukach i paletach, mając jeszcze ilości zaplanowane vs ilości zrealizowane to już bajka.
    MB51 - pokazuje produkcję, COOISPI - linie produkcyjne, wspólnymi elementami to numery zleceń, tylko ze COOISPI to tabele strukturalne,

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  2 года назад +2

      Cześć! Witam ponownie na kanale i dziękuje za kolejny komentarz;))) żeby znaleźć listę tabel w której użyte jest dane pole spróbuj skorzystać z tabeli DD03L, ale wydaje mi się że nie będzie to łatwe. Czemu? Bo zazwyczaj jedno pole jest użyte w tak wielu tabelach że otrzymasz po prostu całą masę tabel jako wynik i wcale to nie ułatwi zadania tylko jeszcze bardziej zamiesza w głowie. A nie można po prostu w transakcji COOISPI zaznaczyć w górnej sekcji z listy rozwijalnej "operacje" i tak wyświetlić wszystkie z nich? Tak uzyskasz listę, w której zobaczysz czy operacje są potwierdzone czy nie i pewnie będą tam też daty. Hmm.. pewnie to jednak nie zadowoli z tego względu, że każda operacja będzie po prostu jedną linijką, która jest albo potwierdzona częsciowo, albo w całości albo w ogóle i nie będzie rozbita na dwa potwierdzenia. Wtedy może warto spróbować w SQVI wykorzystać tabelę AFRU - ona powinna dać Tobie listę wszystkich potwierdzeń wraz z ilościami i datami.
      P. S. fajne tematy rozkminiasz :D

    • @hubertwer4995
      @hubertwer4995 2 года назад +1

      Powalczę i dam znać co się udało , może excel posortuje spis wszystkich „ cudzołożnic” z nazwą pola 😀 sprawdzę
      Thnx

  • @marcelmarkowski1609
    @marcelmarkowski1609 2 года назад +2

    szkoda ze nie ma nowych filmikow. Sap temat rzeka.

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  2 года назад +1

      Dziękuję za komentarz!! będą nowe filmiki Czuje się zobowiązany do dalszych filmów chociażby dlatego że przybywa subskrybentów i komentarzy i czuję niezmierną wdzięczność! Zasługujecie na kolejne części tylko ciągle brakuje czasu:( obiecuje się poprawić:)

    • @joannathewlis8402
      @joannathewlis8402 2 года назад +1

      Prosimy o wiecej wiedzy.

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  2 года назад +1

      Dziękuje za komentarz ;-) będą nowe filmy obiecuję;)

  • @atkaatka2241
    @atkaatka2241 2 года назад +1

    Mi sie zdarza, że w raporcie w SQVI powielaja mi się te same linie...Raport jest oparty na kilku tabelach. Nie wiem co robię źle...

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  2 года назад +1

      Dziękuję za komentarz i przepraszam za późna odpowiedź. Może być tak że budując raport korzystasz z dwóch tabel które używają te samo pole. Jeśli dane pole pojawia się w dwóch tabelach to rekord wyświetla się kilka razy dla każdej tabeli osobno. Dlatego trzeba pokombinować z łączeniem tabel. Niekiedy wystarczy użycie opcji left outer join o której znajdziesz info w internecie;)
      Powodzenia!

    • @atkaatka2241
      @atkaatka2241 2 года назад +1

      @@SPS-blog dzięki! Będę działać i próbować!

  • @masart32167
    @masart32167 2 года назад

    a gdzie można pocwiczyc na takim darmowym programie?

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  Год назад

      Niestety ten "program" nie jest darmowy. Warto spróbować zarejestrować się tutaj: www.sap.com/cmp/td/sap-learning-hub.html?url_id=banner-lhhp-hero-signup

  • @1adhdi
    @1adhdi Год назад +1

    Po trzech zdaniach ziewam. Są lepsze materiały ... A wypiłem kawę.

    • @SPS-blog
      @SPS-blog  Год назад

      Dziękuję za komentarz;) może kawa była za słaba;) ja piję yerba mate;)