Super instruktarz. Co prawda tarcz i klocków trochę już w swoim życiu nawymienialem ale z twoimi filmami zawsze jakiś niuans się znajdzie nowy, o którym się nie wiedziała. Dzięki za wyjaśnienie ze smarowaniem. Kiedyś szukałem informacji na ten temat i szkoły były różne. Na koniec życzę dalszej wytrwałości w kręceniu tego typu filmów. Widać ze podchodzicie do sprawy profesjonalnie, filmy są przemyślane i faktycznie pokazują wszystko od a do z. Czekam na więcej. Pozdrawiam. Cześć.
dzieki temu filmowi po raz pierwszy wymieniłem klocki :) co do zakładania budowa jarzma i zacisku jest troszeczkę inna niżeli w tym filmie, w moim przypadku klocki zaklada sie na jarzmo a dopiero wkłada się zacisk - mitsubishi space star.
dzięki stary za to co robisz, padły mi hamulce a ponieważ auto jeździ bez przerwy musiałem zrobić to od ręki niestety żaden mechanik nie chciał się podjąć zadania, a tu jeden filmik i wszystko zrobiłem sam wszystko śmiga i zaoszczędziłem kupę kasy trzymaj tak dalej
przymierzałem sie już kilka razy do wymiany ale zawsze wychodziłem z założenia, że prawdziwy majster zrobi to lepiej ;D dziś wymieniłem klicki ;] i może oklasków nie było, ale za to szybko łatwo i przyjemnie - dzięki Wam ! - Dziękuje i pozdrawiam ;]
Z tym majster zrobi to lepiej to już tyle razy się zawiodłem i załamałem że teraz wychodzę z założenia że sam to zrobię tak samo lub lepiej. Na pewno nie gorzej. Tym bardziej że ja sobie to będę robił dla siebie na spokojnie, a nie szybko na zarobek.
Jeśli chodzi smarowanie piast to z mojego kilkunastoletniego doświadczenia wynika że jeśli nałoży się ten smar jak radzi autor filmu - cieniutko i równomiernie na dobrze wyczyszczoną piastę to nie będzie żadnego nadmiernego bicia (sprawdzane wielokrotnie czujnikiem zegarowym)i krzywienia się tarcz po czasie. Po kilku ładnych akcjach z waleniem młotem i rozcinaniem tarcz stwierdziłem że warto ułatwić sobie życie na przyszłość. Oczywiście wedle prawideł tu nie powinno się dawać żadnego smarowidła, producenci wyraźnie tego zabraniają i w razie "W" można pożegnać się z gwarancją. Ale według mnie to po prostu dmuchają na zimne żeby żaden janusz nie nawalił tam tego smaru do wiwatu . Łapa w góre
Oby więcej takich odcinków. Istnieje już odcinek o ustawianiu konta zapłonu przy użyciu lampy stroboskopowej. Żeby miało wszystko ręce i nogi, to proponowałbym nagranie odcinka z wymianą uszczelniania aparatu zapłonowego (oringi simeringi). Jak wymieniać aparat zapłonowy żeby nie rozregulować konta zapłonu. Pozdrawiam :)
Ja już 2 lata na zestawie "Ferodo" śmigam. Też dosyć "wysoka" półka :) Jestem zadowolony. A co do docierania, tak jak powiedział Michał. Plus polecam, żeby nie męczyć tarcz i klocków hamowanie silnikiem :) Pozdrawiam :)
Hamowanie silnikiem zawsze się stosuje, oczywiście nie ekstremalnie zrzucając biegi, ale zwyczajnie dojeżdżając do świateł na jednym. Rozwalają mnie Janusze co 300 metrów toczą się na luzie a potem jebs w hamulec...
Mnie też :D Ale co zrobisz. Niektórzy mają prawo jazdy za nie wiem co xD I jak to mawia pewien mądry "ktoś". Są kierowcy i Ci, którzy posiadają prawo jazdy :D
Nawyki ze starych gaźnikowych silników. Wychowani w PRLu, mają internet ale nie poczytają, tylko wiedzą lepiej bo od dziada pradziada tak jeżdżono. A dziś mamy wtryski i hamowanie silnikiem oszczędza paliwo + tarcze i klocki. Ale parapetom nie przetłumaczysz.
Ze wszystkim się zgadzam oprócz smarowania (braku) prowadnic z gumką jak to nazwałeś ożebrowaną. Mam same Hondy, które sam serwisuję i tam każda gumka prowadnicy ma ożebrowanie. Zawsze wyciągam prowadnice i gumki, czyszczę do sucha i daję smar. Przyglądałem się konstrukcji jarzma w otworze na prowadnicę jak i samym prowadnicom. Tam po prostu musi być smar, bo po pierwsze wypiera wilgoć, która tworzy korozję i prowadnice stają dęba, po drugie jeśli gumki są całe i nie porwane to sam smar (bez dodatku syfu z błota i kurzu) nigdy nie zblokuje w gumce prowadnicy, bo zawsze będzie warstwa poślizgowa. Nie odważyłbym się w życiu na złożenie tego na sucho. Jestem przekonany, że po miesiącu jazdy i zmiennych warunkach pogodowych, prowadniczki stanęłyby na dębowo.
Kia Sorento 2,5 CRDI mam tarcze tej samej firmy. Mechanik nie przykręcił tej śrubki małej do tarczy ale powiedział, że nie jest potrzebna. No i jakoś nie odczułem jej braku. Chodzi jak ta lala.
Szczegóły, wiem ale chyba lepiej tarcze wyczyścić zanim się w ogóle zbliżymy do piasty. Jak już będzie założona to może być ciężko wyczyścić od wewnętrznej strony. Raz jeszcze, szczegóły ale nie bez znaczenia.
Czy tarcze nacinane lub wiercone szybciej zużywają klocki hamulcowe? W sensie czy nie działają na klocki jak tarka poprzez dodatkowe krawędzie w tarczach?
Fajna instrukcja. Może warto tylko dodać jakiś ciekawy patent na zapieczone śruby trzymające tarcze. U mnie w starym aucie bez rozgrzania wspomnianych śrub do czerwoności ani drgnęły.
Bardzo pomocniczy odcinek, to akurat mnie czeka w acordzie z 2009 2,2 dtec, Dziekuję. Zastanawiam się nad zmianą intercoolera na większy, z myślą że silnik bedzię lepjej pracował. Jeśli jest taka możliwość bym prosił o dobry, szczegółowy vlog (jak zawsze) na temat intercoolera :) Łapka !
Kolejny pomysł na pokrywę do QS One: pokrywa Slim: priorytet ma być najcieńsza, kosztem nośności i rączki, wodoszczelność w miarę możliwości. Może mieć dwa zastosowania: pokrywa na Boxa na czerwone zapięcia oraz na każdą skrzynie One. Służyć ma tylko do magazynowania- w skrzyniach mam głównie drobnice, jak wrzucam karton z jakimiś materiałami to mi często opakowania zgniata.
Jak będziesz robił film o wymianie tarcz, klocków itd z tyłu, wspomnij o hamulcach ręcznych elektrycznych. Słyszałem że w tym przypadku nie jest to takie proste.
Michu mógł byś zrobić odcinek na temat szpery w autach, chodzi mi głównie o tym jak się na tym jeździ i czy da się na tym jeździć na codzin np. po dziewczynę hehe. Czyli jak byś mógł powiedzieć co i jak. Pozdrawiam
pro tip minuta: 2:34 obroc kierownice (pelny skret) dla lepszego dostepu do srub pro tip minuta: 8:30 smarowanie prowadnic przed zamontowaniem (zawsze palcem sie uwali tarcze), tak samo jak przed zalorzeniem tarczy trzeba odtluscic tarcze a nie po zalorzeniu, w sposob pokazany na wideo smarujesz klocki olejem zmniejszajac ich efektywnosc.
Witam mam pewien problem rok temu zrobiłem regenerację zacisków z wymianą tarcz i klocków hamulcowych po wymianie zauważyłem że klocki nieco piszczały mi jak się rozgrzały podczas powolnej jazdy (trochę jak by tarcza biła pisk nie był ciągły) najpierw myślałem że jest to spowodowane tym że kocki się układały ale po roku problem dalej jest taki sam jak nie mocniejszy. Zastanawiam się czym to mogło być spowodowane wszystko dokładnie wyczyściłem nowe prowadnice z gumkami jedyne co mi przychodzi do głowy to to że niedokładnie wyczyściłem jarzmo (użyłem szczotki drucianej i czyściłem ręcznie może lepiej na gumówce) lub to że poprzednie klocki na miejscu styku z zaciskiem miały dodatkową blachę a obecne nie mają. Jak zakładałem nowe tarcze to nie przykręcałem ich do piasty (tymi śrubkami) przy demontażu zawsze jest z nimi problem a znajomy mechanik powiedział że jest to zbędne. A na klockach powinny też być 2 sprężynki ale nie miałem ich w zestawie a poprzednich też nie miałem (pewnie poprzedni właściciel zgubił). Teraz nie wiem czy mam wymieniać tarcze i klocki na nowe czy da się z tym coś jeszcze zrobić?
Posmarowanie piasty nawet cienką warstwą smaru nie jest dobre. Moment hamowania przenoszony jest z tarczy na piastę za sprawą sił tarcia powstałych na powierzchni styku tarczy z piastą. Śruby którymi przykręcamy tarczę mają za zadanie wytworzenie siły dociskającej tarczę do piasty od której, wraz z współczynnikiem tarcia, zależy przenoszony moment. Smarowanie (również takie delikatne jak na filmie) diametralnie obniża współczynnik tarcia. Moment hamowania przestaje być przenoszony tylko przez tarcie, ale zaczyna również ścinać śruby, a naprężenia styczne i normalne to już niekorzystna sytuacja. Nie polecam smarować piast.
Bardzo dobrze powiedziane. Wolę posłuchać tego Pana jak Producenta. Żadnych smarów a jak chce się zabezpieczyć przed rdzą to są do tego specjalne środki niesmarne
no więc jeszcze raz i powoli współczynnik tarcia w tym momencie w samochodach osobowy będzie na poziomie 45nm a w samochodach sportowych około 70nm, jeśli chcesz aż tak daleko brnąć tak więc co za tym idzie cienki film smarny nie jest w stanie diametralnie zmienić współczynnika. Jeśli natomiast chcemy go zmieniać tak by nam ucinało śruby musiały by być 2 różne materiał np metal szkło wtedy ok. Kończąc wywód nanoszenie cieniutkiej warstwy jak na filmie uchroni nas przed korodowaniem a co za tym idzie zmianami własnie miedzy piastą a tarczą jakimi jest korozja. Mam nadzieje że pomogłem
No to ode mnie jeszcze: 1. Przed wciśnięciem tłoczka zawsze zdejmuje te osłonki - jest łatwiej bo się nie klinują z prowadnicami. 2. Zanim odkręci się jarzmo - warto poluzować śruby od tarczy(o ile są i jeśli jest tarcza wentylowana co by włożyć śrubokręt). 3. Czyszczenie jarzma biorę poza szczotką drucianą pilnik. 4. Te fiuty/prowadnice od zacisku nie czyścić szczotą drucianą. Jesli papier ścierny to jakiś bardzo drobny. Nie smarujemy tego pastą ni niczym. 5. Tłoczka hamulcowego też warto wyczyścić i obficie posmarować ceramicznym. 6. Jarzmo wygodniej smarować pędzelkiem jak zdjęte.. ;-) 7. Zapomniałeś posmarować klocka zewnętrznego w miejscu styku z zaciskiem.. 8. Ja smaruje jeszcze piastę tam gdzie siada koło. Łatwiej koło zdjąć kiedyś tam kiedyś. 9. Pompując na nowo hamulec nie wciskamy pedału do oporu tylko - powiedzmy - do połowy. A tak w ogóle to jeszcze suba widze nie dałem..
siema michu. bedzie o recznym w vagu a ja juz ten horror przeszedlem. tak napiolem reczny w passacie ze potem nie wiedzialem jak poluzowac ale w koncu dalem rade
Witam, mam do Pana pytanie - mianowicie po wymianie klockow i oczyszczeniu dokladnym rantu korozji na tarczach, lekko slychac jak cos ociera. Po uniesieniu auta na lewarku i zakreceniu kolem, tez jest lekkie ocieranie i hamowanie, co jest tego przyczyna ? Trzeba rozkrecac czyscic smarowac czy nowy klocek na starej tarczy musi sie ulozyc/ dopasowac? Prosze o porade i z gory dziekuje.
Ja mam pytanie czy do wciśnięcia tłoczka trzeba odkręcać odpowietrzanik? Czy posiadając zestaw do wciskania nic takiego nie trzeba wykonywać? Co jeśli trzeba odkręcić czy wiąże się to automatycznie z potrzeba odpowietrzania układu? Czy poluzowanie odpowietrznika wystarczy do wciśnięcia i nie trzeba odpowietrzyć ?
W Partnerze przedostatniej generacji zaciski są niemal identyczne, a w innych autach jakie robiłem układ jest bardzo podobny czasami inaczej odkręca się zaciski(2 klucze z czego jeden płaski do przytrzymania prowadnicy), można też trafić na dwu tłoczkowe zaciski. A co do nie przykręconych tarcz, które bolą niektórych polecam przyjrzeć się piastą(brak nagwintowanego otworu). Pewnie jak są przykręcone to jest łatwiej zakładać koło ale ta śrubka nie jet niezbędna.
Ja nie smaruję powierzchni styku tarczy z piastą, bo to się trochę kłóci z tym jak to działa a zalety małe. Zabrakło mi paru słów na temat sprawdzenia poziomu i stanu płynu hamulcowego, bo wbrew temu co ludzie myślą ten płyn nie jest wieczny. Jeżeli to ma być vlog dla osób, które zaczynają przygodę z moto- świetny filmik.
Witam, Michu zrób może odcinek o oznaczeniach i rodzajach klocków hamulcowych :) Mam właśnie pytanie może pomożecie - do mojego samochodu pasują 2 rodzaje klocków ATE: E1 90R-01517/860 E1 90R-01517/612 Ogarnia ktoś czym one się różnią, bo wymiary mają identyczne, jedynie te końcówki oznaczeń 860 i 612.
Wszystko fajnie pokazane lecz brakuje jednej istotnej czynności - pomiar bicia nowej tarczy założonej i dokręconej do piasty. Czasem powierzchnia piasty jest tak zjedzona, że konieczna jest jej wymiana wraz z tarczami. Warto zwrócić na to uwagę.
Chciałbym zauważyć że ta seria nazywa się: Jak zacząć przygodę z mechaniką" a nie porady eksperckie. Jeżeli tak byśmy chcieli patrzeć to np. nie zakręcił śruby przytrzymującej tarczę, czy też można było oczyścić gwinty w piaście, wymienić szpilki jak są w kiepskiej kondycji i wiele innych.
Ta seria się nazywa "jak zacząć przygodę z mechaniką" ale te porady powinien dawać właśnie ktoś kto ma o tym pojęcie a nie zajmuje się tym hobbistycznie.
witam czy w renault clio 4 z 2014 podczas wymiany przednich klocków hamulcowych, można użyć zwykłych narzędzi do cofnięcia tłoczków tak aby można było założyć klocki i zamontować zacisk na tarczy ,nie ryzykując uszkodzenia pompy ABS podczas cofania tłoczków na tzw. wcisk, czy jest już elektryczne cofanie tłoczków z poziomu komputera w przednich zaciskach, przy wymianie ?
Witam, Michu a klocki tez textar ? Czy polecasz wstawiać tych samych producentów tarcz i klocków czy można mieszać np tarcze zimmerman klocki ferodo. Jaka jest twoja opinia. Pozdrawiam
Pytanie: czy np tarcze ATE co sa pokryte taka farba szara to trzeba te farbe zmyc do golego metalu(chyba tylko rozpuszczalnikiem) czy wystarczy, ze klocki ja zetra?
Słyszałem że jest możliwoścclć wimienić z tyłu chamulce. Bębnowe na tarczowe ciekawy jestem jak to zrobić od a do z oprucz tego że słyszałem o takiej możliwości to nie widzialem tego a poza tym jak jaka jest rużnica pomiędzi jazdą przed zmianą jak i po zmianie na tarcze czy mógł by powstać odcinek z tego typu tematem z góry dzięki.
Mi brakuje poruszenia sprawy blaszek które się daje czasami na bieżnię klocków - dawać je czy nie? Czy klocek ma w nich luźno chodzić czy może trochę ciężej ?
Witam, czy przy wymianie kolców w Mercedesie W211, to trzeba deaktywować system SBC, podobno wystarczy tylko zablokować auto centralnym zamkiem i odkręcić zbiorniczek z płynem żeby wyrównać cienie i umożliwić cofniecie tłoczka ? Moje pytanie, czy tak można zrobić i nie będzie problemów z SBC ?
witam pytanko hyundai tuscon 2017 przy wymianie klockow nalezy odkrecic zawor odpowietrzania w celu unikniecia dostania sie brudu/rdzy do przewodow i abs czy jak tloczek jest czysty to zostawic i wymienic same klocki i tarcze
Witam Mam pytanie- w mojej Octavii montowali fabrycznie 2 rodzaje tarcz hamulcowych, a chce wymienić na nowe. Moje pytanie o czy mogę sprawdzić jaki jest rozmiar moich starych tarcz suwmiarką???
Czy nowe tarcze plus klocki w okresie docierania mogą się mocno grzać, a po podniesieniu auta lekko trzec o tarcze? Wszystko wyczyszczone i nasmarowane chodziło leciutko, tloczki tez lekko chowaly się w zacisk.
Jestem dość słaby w tych sprawach, wiec ktoś mógłby powiedzieć co to za przewód wychodzący z klocka 8:56 ? U mnie w aucie nie spotkałem się z czymś takim.
Michu, znacie się na tych autach z Robertem. Mam pytanie czy znacie się może albo możecie coś powiedzieć o volvo s40 2.0T 165km (polift)?? Bardzo podoba mi się ten samochód silnik ma fajny bo turbo i 2.0, czu jest sens oglądać się za tym wozem czy może lepiej za audi a4b6 1.8T.
Jeśli mogę to sam zrobić to czy nie muszę mierzyć lub badać bicia bocznego ? Na innych filmikach " gośc " tłumaczy, że fachowo może zrobić tylko doświadczony mechanik. Jeśli możesz odpowiedz. Pozdrawiam.
Podstawa przy wymianie klocków, tarcz to również gumka na tłoczku! I spuszczenie przepracowanego płynu odpowietrznikiem do momentu aż pocieknie klarowny! Zacisk na max cofnięty aby stary płyn wypłynął! Smarowanie prowadnic zacisku być powinno i nieważne, że karbowana gumka bo w te karby smar wejdzie i będzie smarował tulejkę.
Właśnie też, jak widzę tutaj, kupiłem textar do mojego t5 transporter i zastanawiam się czy dobrze kupiłem... W necie są różne opinie o tym textar. Cena ok. Jakieś opinie? Jutro rano właśnie się biorę za wymianę tarcz tył
Ten zacisk już kupiłem to trudno. a ja wiem czy ta regeneracja pomoże? Jego nie dało się rozebrać i z ciekawości drugi rozebrałem i tamten elegancko wyszeł i wszedł.
wspomnij o wyczyszczeniu srub kola od piasku i tluszczu! albo o rzucaniu ich w wulkanizacjach na brudna ziemie, nie dosc ze niszczymy gwint wprowadzamy tluszcz który podczas hamowania nagrzewa sie i niszczy metal a cisnienie moze nawet rozerwac taka szpilke gdybysmy nasmarowali.
Ja zawsze przy montażu nowej tarczy wale ceramiki w sprayu tyle że aż piasta jest tym cała pokryta na szaro, i UWAGA jeszcze ŻADNA tarcza mi się nie pokrzywiła ani śruba nie urwała.
A co zrobić gdy okazuje się po takiej rozbiórce, że na przykład jedna z prowadnic zostaje w dłoni? Zwłaszcza jeśli jarzmo jest jednym odlewem ze zwrotnicą... Coś na temat takich napraw? Gwintowanie, przetaczanie większych prowadnic? Warto czy nie warto? Przydałoby się o czymś takim wspomnieć. Bo z pewnością nie jedno auto ma tam coś takiego ulepione i ktoś rozbierze pod domem a tu będzie taka mina że auto uziemione na amen :( Przydała by się taka wiedza na przyszłość :)
Najprościej i najlepiej - dla amatora - wytłumaczona wymiana klocków. Dzięki za filmik
Super instruktarz. Co prawda tarcz i klocków trochę już w swoim życiu nawymienialem ale z twoimi filmami zawsze jakiś niuans się znajdzie nowy, o którym się nie wiedziała. Dzięki za wyjaśnienie ze smarowaniem. Kiedyś szukałem informacji na ten temat i szkoły były różne. Na koniec życzę dalszej wytrwałości w kręceniu tego typu filmów. Widać ze podchodzicie do sprawy profesjonalnie, filmy są przemyślane i faktycznie pokazują wszystko od a do z. Czekam na więcej. Pozdrawiam. Cześć.
dzieki temu filmowi po raz pierwszy wymieniłem klocki :) co do zakładania budowa jarzma i zacisku jest troszeczkę inna niżeli w tym filmie, w moim przypadku klocki zaklada sie na jarzmo a dopiero wkłada się zacisk - mitsubishi space star.
Dziekuje Łysy za filmik i pokazanie konkretów co i jak
Czego by nie zrobił i jakby nie zrobił to każdy pisze co innego, że to zrobił źle, to dobrze a następny pisze na odwrót... masakra
masz przekrój polskiego społeczeństwa
Mówiąc wprost. Kazdy ch.... ma swój strój
Bo w Polszy każdy się na wszystkim zna
dobre, ubawiles mnie tym tekstem ale to prawda.
dzięki stary za to co robisz, padły mi hamulce a ponieważ auto jeździ bez przerwy musiałem zrobić to od ręki niestety żaden mechanik nie chciał się podjąć zadania, a tu jeden filmik i wszystko zrobiłem sam wszystko śmiga i zaoszczędziłem kupę kasy trzymaj tak dalej
ale fajnie lekko ci sie śróbki odkręcają hehe :)
No to teraz zostało czekać na filmik o smarach. Michu wyszło mega :-D
przymierzałem sie już kilka razy do wymiany ale zawsze wychodziłem z założenia, że prawdziwy majster zrobi to lepiej ;D
dziś wymieniłem klicki ;] i może oklasków nie było, ale za to szybko łatwo i przyjemnie - dzięki Wam ! - Dziękuje i pozdrawiam ;]
Z tym majster zrobi to lepiej to już tyle razy się zawiodłem i załamałem że teraz wychodzę z założenia że sam to zrobię tak samo lub lepiej. Na pewno nie gorzej.
Tym bardziej że ja sobie to będę robił dla siebie na spokojnie, a nie szybko na zarobek.
Jeśli chodzi smarowanie piast to z mojego kilkunastoletniego doświadczenia wynika że jeśli nałoży się ten smar jak radzi autor filmu - cieniutko i równomiernie na dobrze wyczyszczoną piastę to nie będzie żadnego nadmiernego bicia (sprawdzane wielokrotnie czujnikiem zegarowym)i krzywienia się tarcz po czasie. Po kilku ładnych akcjach z waleniem młotem i rozcinaniem tarcz stwierdziłem że warto ułatwić sobie życie na przyszłość.
Oczywiście wedle prawideł tu nie powinno się dawać żadnego smarowidła, producenci wyraźnie tego zabraniają i w razie "W" można pożegnać się z gwarancją. Ale według mnie to po prostu dmuchają na zimne żeby żaden janusz nie nawalił tam tego smaru do wiwatu .
Łapa w góre
Michu super produkcja, fajny montaż aż miło sie ogląda, oby tak dalej :D
Dzięki Michał za podzielenie się wiedzą
Oglądając film wydaje się ciężkie ale w praktyce łatwizna
Dzieki za wysilek ze amatorzy w tej dziedzinie moga sie czegos dowiedziec i praktycznie zabrac do prostej wymiany...
Fajny filmik wszystko powiedziane wytłumaczone tak jak należy 👍👍👍👍👍
Oby więcej takich odcinków.
Istnieje już odcinek o ustawianiu konta zapłonu przy użyciu lampy stroboskopowej. Żeby miało wszystko ręce i nogi, to proponowałbym nagranie odcinka z wymianą uszczelniania aparatu zapłonowego (oringi simeringi). Jak wymieniać aparat zapłonowy żeby nie rozregulować konta zapłonu.
Pozdrawiam :)
Zajebisty materiał prosimy o więcej takich materiałów 🥊🥊🥊🥊
Szacun! Dzięki za Materiał!
Fajny materiał. Ale myślę że warto byłoby jeszcze wspomnieć o kierunkowości klocków hamulcowych. Pozdrawiam
Ja już 2 lata na zestawie "Ferodo" śmigam. Też dosyć "wysoka" półka :) Jestem zadowolony. A co do docierania, tak jak powiedział Michał. Plus polecam, żeby nie męczyć tarcz i klocków hamowanie silnikiem :) Pozdrawiam :)
U mnie Ferodo piszczom.
Hamowanie silnikiem zawsze się stosuje, oczywiście nie ekstremalnie zrzucając biegi, ale zwyczajnie dojeżdżając do świateł na jednym. Rozwalają mnie Janusze co 300 metrów toczą się na luzie a potem jebs w hamulec...
Mnie też :D Ale co zrobisz. Niektórzy mają prawo jazdy za nie wiem co xD I jak to mawia pewien mądry "ktoś". Są kierowcy i Ci, którzy posiadają prawo jazdy :D
Nawyki ze starych gaźnikowych silników. Wychowani w PRLu, mają internet ale nie poczytają, tylko wiedzą lepiej bo od dziada pradziada tak jeżdżono. A dziś mamy wtryski i hamowanie silnikiem oszczędza paliwo + tarcze i klocki. Ale parapetom nie przetłumaczysz.
Łysy dziękuję za ten odcinek bo tez chcę sobie sam zmienić klocki i tarcze w fabia 1. pozdrawiam
Ze wszystkim się zgadzam oprócz smarowania (braku) prowadnic z gumką jak to nazwałeś ożebrowaną. Mam same Hondy, które sam serwisuję i tam każda gumka prowadnicy ma ożebrowanie. Zawsze wyciągam prowadnice i gumki, czyszczę do sucha i daję smar. Przyglądałem się konstrukcji jarzma w otworze na prowadnicę jak i samym prowadnicom. Tam po prostu musi być smar, bo po pierwsze wypiera wilgoć, która tworzy korozję i prowadnice stają dęba, po drugie jeśli gumki są całe i nie porwane to sam smar (bez dodatku syfu z błota i kurzu) nigdy nie zblokuje w gumce prowadnicy, bo zawsze będzie warstwa poślizgowa. Nie odważyłbym się w życiu na złożenie tego na sucho. Jestem przekonany, że po miesiącu jazdy i zmiennych warunkach pogodowych, prowadniczki stanęłyby na dębowo.
Dokładnie 👍
dzięki za wideo, super!
Kia Sorento 2,5 CRDI mam tarcze tej samej firmy. Mechanik nie przykręcił tej śrubki małej do tarczy ale powiedział, że nie jest potrzebna. No i jakoś nie odczułem jej braku. Chodzi jak ta lala.
Można też wypiaskować sam zacisk jak ktoś ma możliwość a potem sprayami podkład i lakier do zacisków :D
Oby więcej takich odcinków!
Jak zwykle film obejrzany a kawa zimna :) Merytorycznie sprawa objaśniona dzieki !!! już się tak auta nie boje xD
Mega pomocne ;) dzięki ! ;)
a może jakiś odcinek o malowaniu zacisków? :)
Szczegóły, wiem ale chyba lepiej tarcze wyczyścić zanim się w ogóle zbliżymy do piasty. Jak już będzie założona to może być ciężko wyczyścić od wewnętrznej strony. Raz jeszcze, szczegóły ale nie bez znaczenia.
dzieki za fajny material pozdrawiam
No proszę, a właśnie miałem wymieniać w sobotę u siebie tęczę ;) dzięki Michu film się przyda :)
Czy tarcze nacinane lub wiercone szybciej zużywają klocki hamulcowe? W sensie czy nie działają na klocki jak tarka poprzez dodatkowe krawędzie w tarczach?
idealny filmik przed jutrem :-D
Ja mam tarcze, klocki do wymiany na tyle więc z chęcią obejrzę część 2 a być może i ręczny podciągnę :P
Fajna instrukcja. Może warto tylko dodać jakiś ciekawy patent na zapieczone śruby trzymające tarcze. U mnie w starym aucie bez rozgrzania wspomnianych śrub do czerwoności ani drgnęły.
Bardzo pomocniczy odcinek, to akurat mnie czeka w acordzie z 2009 2,2 dtec, Dziekuję. Zastanawiam się nad zmianą intercoolera na większy, z myślą że silnik bedzię lepjej pracował. Jeśli jest taka możliwość bym prosił o dobry, szczegółowy vlog (jak zawsze) na temat intercoolera :) Łapka !
Michu widze że filmy coraz lepszej jakości tak trzymać ! :D
Fajnie pokazane. Z dobrymi ujęciami. Brakuje mi porady jak zdjąć tarczę, która zespoliła się piastą.
mlotkiem mlotkiem Panie ;)
Kolejny pomysł na pokrywę do QS One: pokrywa Slim: priorytet ma być najcieńsza, kosztem nośności i rączki, wodoszczelność w miarę możliwości. Może mieć dwa zastosowania: pokrywa na Boxa na czerwone zapięcia oraz na każdą skrzynie One. Służyć ma tylko do magazynowania- w skrzyniach mam głównie drobnice, jak wrzucam karton z jakimiś materiałami to mi często opakowania zgniata.
jak długo trwało wyczyszczenie piasty szczotką drucianą i ile szczotek zostało zużytych by doprowadzić ją do takiego stanu?
Super..fajnie nawet obejrzeć jak się już samemu wymieniało. A gdzie można zaleźć ranking firm produkujacych tarcze i klocki?
Jak będziesz robił film o wymianie tarcz, klocków itd z tyłu, wspomnij o hamulcach ręcznych elektrycznych. Słyszałem że w tym przypadku nie jest to takie proste.
Michu mógł byś zrobić odcinek na temat szpery w autach, chodzi mi głównie o tym jak się na tym jeździ i czy da się na tym jeździć na codzin np. po dziewczynę hehe. Czyli jak byś mógł powiedzieć co i jak. Pozdrawiam
Zrób wymianę klocków w Mercedesie z pompą SBC .
Facet wie co mówi i mówi w bardzo dostępny sposób.
pomogłes.dziekuje
pro tip minuta: 2:34 obroc kierownice (pelny skret) dla lepszego dostepu do srub
pro tip minuta: 8:30 smarowanie prowadnic przed zamontowaniem (zawsze palcem sie uwali tarcze), tak samo jak przed zalorzeniem tarczy trzeba odtluscic tarcze a nie po zalorzeniu, w sposob pokazany na wideo smarujesz klocki olejem zmniejszajac ich efektywnosc.
Pozdrawiam...!!!
Witam mam pewien problem rok temu zrobiłem regenerację zacisków z wymianą tarcz i klocków hamulcowych po wymianie zauważyłem że klocki nieco piszczały mi jak się rozgrzały podczas powolnej jazdy (trochę jak by tarcza biła pisk nie był ciągły) najpierw myślałem że jest to spowodowane tym że kocki się układały ale po roku problem dalej jest taki sam jak nie mocniejszy. Zastanawiam się czym to mogło być spowodowane wszystko dokładnie wyczyściłem nowe prowadnice z gumkami jedyne co mi przychodzi do głowy to to że niedokładnie wyczyściłem jarzmo (użyłem szczotki drucianej i czyściłem ręcznie może lepiej na gumówce) lub to że poprzednie klocki na miejscu styku z zaciskiem miały dodatkową blachę a obecne nie mają. Jak zakładałem nowe tarcze to nie przykręcałem ich do piasty (tymi śrubkami) przy demontażu zawsze jest z nimi problem a znajomy mechanik powiedział że jest to zbędne. A na klockach powinny też być 2 sprężynki ale nie miałem ich w zestawie a poprzednich też nie miałem (pewnie poprzedni właściciel zgubił). Teraz nie wiem czy mam wymieniać tarcze i klocki na nowe czy da się z tym coś jeszcze zrobić?
Posmarowanie piasty nawet cienką warstwą smaru nie jest dobre. Moment hamowania przenoszony jest z tarczy na piastę za sprawą sił tarcia powstałych na powierzchni styku tarczy z piastą. Śruby którymi przykręcamy tarczę mają za zadanie wytworzenie siły dociskającej tarczę do piasty od której, wraz z współczynnikiem tarcia, zależy przenoszony moment. Smarowanie (również takie delikatne jak na filmie) diametralnie obniża współczynnik tarcia. Moment hamowania przestaje być przenoszony tylko przez tarcie, ale zaczyna również ścinać śruby, a naprężenia styczne i normalne to już niekorzystna sytuacja. Nie polecam smarować piast.
+w4sik no widzisz a producent ma coinnego do powiedzenia
Może producent chce zbić majątek na tym że tarcze pójdą się je**ć, reklamacji nie przyjmą bo posmarowane i sprzedadzą nowe ^^
Bardzo dobrze powiedziane. Wolę posłuchać tego Pana jak Producenta. Żadnych smarów a jak chce się zabezpieczyć przed rdzą to są do tego specjalne środki niesmarne
no więc jeszcze raz i powoli współczynnik tarcia w tym momencie w samochodach osobowy będzie na poziomie 45nm a w samochodach sportowych około 70nm, jeśli chcesz aż tak daleko brnąć tak więc co za tym idzie cienki film smarny nie jest w stanie diametralnie zmienić współczynnika. Jeśli natomiast chcemy go zmieniać tak by nam ucinało śruby musiały by być 2 różne materiał np metal szkło wtedy ok. Kończąc wywód nanoszenie cieniutkiej warstwy jak na filmie uchroni nas przed korodowaniem a co za tym idzie zmianami własnie miedzy piastą a tarczą jakimi jest korozja. Mam nadzieje że pomogłem
moment skrecajacy przy hamowaniu przenoszony jest z felgi na tarcze, na piaste przy hamowaniu przenoszony nie jest. odwrotnie przy przyśpieszaniu.
No to ode mnie jeszcze:
1. Przed wciśnięciem tłoczka zawsze zdejmuje te osłonki - jest łatwiej bo się nie klinują z prowadnicami.
2. Zanim odkręci się jarzmo - warto poluzować śruby od tarczy(o ile są i jeśli jest tarcza wentylowana co by włożyć śrubokręt).
3. Czyszczenie jarzma biorę poza szczotką drucianą pilnik.
4. Te fiuty/prowadnice od zacisku nie czyścić szczotą drucianą. Jesli papier ścierny to jakiś bardzo drobny. Nie smarujemy tego pastą ni niczym.
5. Tłoczka hamulcowego też warto wyczyścić i obficie posmarować ceramicznym.
6. Jarzmo wygodniej smarować pędzelkiem jak zdjęte.. ;-)
7. Zapomniałeś posmarować klocka zewnętrznego w miejscu styku z zaciskiem..
8. Ja smaruje jeszcze piastę tam gdzie siada koło. Łatwiej koło zdjąć kiedyś tam kiedyś.
9. Pompując na nowo hamulec nie wciskamy pedału do oporu tylko - powiedzmy - do połowy.
A tak w ogóle to jeszcze suba widze nie dałem..
Extra poradnik, czym odtłuszczasz ten układ hamulcowy?
siema michu. bedzie o recznym w vagu a ja juz ten horror przeszedlem. tak napiolem reczny w passacie ze potem nie wiedzialem jak poluzowac ale w koncu dalem rade
Bardzo fajne filmiki. Nawet dla kobiety(córki mechanika) jest to ciekawe :)
Warto dodać ze po takiej wymianie hamulce są słabsze przez czas dotarcia, więc warto uważać na drodze.
Wszystko ładnie pięknie ale jak ma się sprawa z odpowietrzaniem? Gdy zakładamy nowe tarcze nie trzeba odpowietrzyć układu?
nie trzeba
Witam, mam do Pana pytanie - mianowicie po wymianie klockow i oczyszczeniu dokladnym rantu korozji na tarczach, lekko slychac jak cos ociera. Po uniesieniu auta na lewarku i zakreceniu kolem, tez jest lekkie ocieranie i hamowanie, co jest tego przyczyna ? Trzeba rozkrecac czyscic smarowac czy nowy klocek na starej tarczy musi sie ulozyc/ dopasowac? Prosze o porade i z gory dziekuje.
A co z odtłuszczaniem od drugiej strony tarczy? Plus pomiar bicia bocznego?
Ja mam pytanie czy do wciśnięcia tłoczka trzeba odkręcać odpowietrzanik? Czy posiadając zestaw do wciskania nic takiego nie trzeba wykonywać?
Co jeśli trzeba odkręcić czy wiąże się to automatycznie z potrzeba odpowietrzania układu? Czy poluzowanie odpowietrznika wystarczy do wciśnięcia i nie trzeba odpowietrzyć ?
Mam takie pytanie.
Czy podczas wymiany klocków mogę sobie tarcze przy okazji pomalować na jakiś kolor, czy lepiej zostawić zardzewiałe?
Pomyłka, nie tarcze tylko zaciski hamulców, bo tarcze to broń boże.
Warto zaznaczyć iż przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba je odtłuścić(w przypadku stalowych), z tego co widzę w filmie zmieniane były na ceramiki.
W Partnerze przedostatniej generacji zaciski są niemal identyczne, a w innych autach jakie robiłem układ jest bardzo podobny czasami inaczej odkręca się zaciski(2 klucze z czego jeden płaski do przytrzymania prowadnicy), można też trafić na dwu tłoczkowe zaciski.
A co do nie przykręconych tarcz, które bolą niektórych polecam przyjrzeć się piastą(brak nagwintowanego otworu). Pewnie jak są przykręcone to jest łatwiej zakładać koło ale ta śrubka nie jet niezbędna.
Ja nie smaruję powierzchni styku tarczy z piastą, bo to się trochę kłóci z tym jak to działa a zalety małe. Zabrakło mi paru słów na temat sprawdzenia poziomu i stanu płynu hamulcowego, bo wbrew temu co ludzie myślą ten płyn nie jest wieczny. Jeżeli to ma być vlog dla osób, które zaczynają przygodę z moto- świetny filmik.
Witam, Michu zrób może odcinek o oznaczeniach i rodzajach klocków hamulcowych :)
Mam właśnie pytanie może pomożecie - do mojego samochodu pasują 2 rodzaje klocków ATE:
E1 90R-01517/860
E1 90R-01517/612
Ogarnia ktoś czym one się różnią, bo wymiary mają identyczne, jedynie te końcówki oznaczeń 860 i 612.
Wszystko fajnie pokazane lecz brakuje jednej istotnej czynności - pomiar bicia nowej tarczy założonej i dokręconej do piasty. Czasem powierzchnia piasty jest tak zjedzona, że konieczna jest jej wymiana wraz z tarczami. Warto zwrócić na to uwagę.
mało kto ma w garażu zegar...
Myślisz, że w warsztatach taki pomiar wykonują? :)
+Łukasz Siwy ja robię to pod widza nie warsztat więc wątpię że wszyscy mają
Chciałbym zauważyć że ta seria nazywa się: Jak zacząć przygodę z mechaniką" a nie porady eksperckie. Jeżeli tak byśmy chcieli patrzeć to np. nie zakręcił śruby przytrzymującej tarczę, czy też można było oczyścić gwinty w piaście, wymienić szpilki jak są w kiepskiej kondycji i wiele innych.
Ta seria się nazywa "jak zacząć przygodę z mechaniką" ale te porady powinien dawać właśnie ktoś kto ma o tym pojęcie a nie zajmuje się tym hobbistycznie.
witam czy w renault clio 4 z 2014 podczas wymiany przednich klocków hamulcowych, można użyć zwykłych narzędzi do cofnięcia tłoczków tak aby można było założyć klocki i zamontować zacisk na tarczy ,nie ryzykując uszkodzenia pompy ABS podczas cofania tłoczków na tzw. wcisk, czy jest już elektryczne cofanie tłoczków z poziomu komputera w przednich zaciskach, przy wymianie ?
Pytanie czy na sruby zacisku i prowadnic dawać klej do śrub? czy za kazdym razem wymieniać na nowe śuby, prowadnice?
Przy okazji materiału o hamulcach mam pytanie: czy w przypadku, gdy na tarczach pojawiają się plamy rdzy powinienem myśleć o ich rychłej wymianie?
Dobre
Przydało się profeska 🤩 Pozdro
Jeśli jesteśmy już przy hamulcach, to może poradzisz i w końcu się dowiem jak poprawnie odpowietrzyć hampery z ABS?
Witam, Michu a klocki tez textar ? Czy polecasz wstawiać tych samych producentów tarcz i klocków czy można mieszać np tarcze zimmerman klocki ferodo. Jaka jest twoja opinia. Pozdrawiam
5.00 ja smaruję dżemem truskawkowym, bo na śliwkowym miałem bicie;o)są rożne szkoły jedni smarują drudzy nie.;o)
Pytanie: czy np tarcze ATE co sa pokryte taka farba szara to trzeba te farbe zmyc do golego metalu(chyba tylko rozpuszczalnikiem) czy wystarczy, ze klocki ja zetra?
Dzieki
Witam serdecznie.Czy można prosić o poradnik wymiany tarcz i klocków w Kia Venga? Czy smarować piastę czy nie?
Bardzo proszę o pomoc
Słyszałem że jest możliwoścclć wimienić z tyłu chamulce. Bębnowe na tarczowe ciekawy jestem jak to zrobić od a do z oprucz tego że słyszałem o takiej możliwości to nie widzialem tego a poza tym jak jaka jest rużnica pomiędzi jazdą przed zmianą jak i po zmianie na tarcze czy mógł by powstać odcinek z tego typu tematem z góry dzięki.
Mi brakuje poruszenia sprawy blaszek które się daje czasami na bieżnię klocków - dawać je czy nie? Czy klocek ma w nich luźno chodzić czy może trochę ciężej ?
Utwór przy 7:40?:)
Czy smarowanie pastą ceramiczną tłoczków jest dobre??? trochę średnio, jeśli jest gumowa osłona... Dlatego - poszukajcie a znajdziecie sami :).
Witam, czy przy wymianie kolców w Mercedesie W211, to trzeba deaktywować system SBC, podobno wystarczy tylko zablokować auto centralnym zamkiem i odkręcić zbiorniczek z płynem żeby wyrównać cienie i umożliwić cofniecie tłoczka ?
Moje pytanie, czy tak można zrobić i nie będzie problemów z SBC ?
witam pytanko hyundai tuscon 2017 przy wymianie klockow nalezy odkrecic zawor odpowietrzania w celu unikniecia dostania sie brudu/rdzy do przewodow i abs czy jak tloczek jest czysty to zostawic i wymienic same klocki i tarcze
Witam
Mam pytanie- w mojej Octavii montowali fabrycznie 2 rodzaje tarcz hamulcowych, a chce wymienić na nowe. Moje pytanie o czy mogę sprawdzić jaki jest rozmiar moich starych tarcz suwmiarką???
Czy nowe tarcze plus klocki w okresie docierania mogą się mocno grzać, a po podniesieniu auta lekko trzec o tarcze? Wszystko wyczyszczone i nasmarowane chodziło leciutko, tloczki tez lekko chowaly się w zacisk.
Łapka leci i proszę o jak najszybszą realizację odcinka o regulacji linki ręcznego. PLISSSSSSSSS :d
Hejka. Fajny poradnik tylko z tym smarowaniem piasty jest różnie bo w razie reklamacji sprzedawca może Ci jej nie uznać.
Jestem dość słaby w tych sprawach, wiec ktoś mógłby powiedzieć co to za przewód wychodzący z klocka 8:56 ? U mnie w aucie nie spotkałem się z czymś takim.
Smar miedziany również jest ok
używałeś przy tej wymianie klucza dynamometrycznego? nie każdy ma taki klucz. Jest jakiś patent jak mniej więcej ocenić czy dobrze dokręcam?
Michu, znacie się na tych autach z Robertem. Mam pytanie czy znacie się może albo możecie coś powiedzieć o volvo s40 2.0T 165km (polift)?? Bardzo podoba mi się ten samochód silnik ma fajny bo turbo i 2.0, czu jest sens oglądać się za tym wozem czy może lepiej za audi a4b6 1.8T.
dlaczego nie zamontował Pan blaszek mocujących klocek hamulcowy między zacisk a jarzmo? Czy jest to konieczne? A jesli nie to czemu?
Jeśli mogę to sam zrobić to czy nie muszę mierzyć lub badać bicia bocznego ? Na innych filmikach " gośc " tłumaczy, że fachowo może zrobić tylko doświadczony mechanik. Jeśli możesz odpowiedz. Pozdrawiam.
akurat musze u siebie klocki i tarcze wymienić :D
Podstawa przy wymianie klocków, tarcz to również gumka na tłoczku! I spuszczenie przepracowanego płynu odpowietrznikiem do momentu aż pocieknie klarowny! Zacisk na max cofnięty aby stary płyn wypłynął! Smarowanie prowadnic zacisku być powinno i nieważne, że karbowana gumka bo w te karby smar wejdzie i będzie smarował tulejkę.
Właśnie też, jak widzę tutaj, kupiłem textar do mojego t5 transporter i zastanawiam się czy dobrze kupiłem... W necie są różne opinie o tym textar. Cena ok.
Jakieś opinie?
Jutro rano właśnie się biorę za wymianę tarcz tył
Ten zacisk już kupiłem to trudno. a ja wiem czy ta regeneracja pomoże? Jego nie dało się rozebrać i z ciekawości drugi rozebrałem i tamten elegancko wyszeł i wszedł.
wspomnij o wyczyszczeniu srub kola od piasku i tluszczu! albo o rzucaniu ich w wulkanizacjach na brudna ziemie, nie dosc ze niszczymy gwint wprowadzamy tluszcz który podczas hamowania nagrzewa sie i niszczy metal a cisnienie moze nawet rozerwac taka szpilke gdybysmy nasmarowali.
Stara szkoła mówiła że piasty nie wolno niczym smarować i tarcza ma być założona na oczyszczoną piastę.
A kiedy filmik z wymiany wielowahacza?
+Piotr Gogolewski nie wiem ile raz trzeba w filmie powiedziec.ze.to nie smarowanie a tworzenie cienkiego filmu smarnego yhhh
Ale zawsze to jednak smar. Znam przypadki że nawet tak cienką warstwa potrafi wykrzywić tarczę.
kolejne pierdzielenie o szopenie - za mało praktyki za dużo internetu
Ja zawsze przy montażu nowej tarczy wale ceramiki w sprayu tyle że aż piasta jest tym cała pokryta na szaro, i UWAGA jeszcze ŻADNA tarcza mi się nie pokrzywiła ani śruba nie urwała.
@@Milosnicy4Kolek nie smaruje sie piasty. Grubosc nie ma znaczenia. Moment przenosi sie na szpile mocujace kolo. Instrukcje montazu zabraniaja tego.
A co zrobić gdy okazuje się po takiej rozbiórce, że na przykład jedna z prowadnic zostaje w dłoni? Zwłaszcza jeśli jarzmo jest jednym odlewem ze zwrotnicą... Coś na temat takich napraw? Gwintowanie, przetaczanie większych prowadnic? Warto czy nie warto? Przydałoby się o czymś takim wspomnieć. Bo z pewnością nie jedno auto ma tam coś takiego ulepione i ktoś rozbierze pod domem a tu będzie taka mina że auto uziemione na amen :(
Przydała by się taka wiedza na przyszłość :)