"Perły Lusławic - Muzyczne Arboretum" - Świerk Czarny
HTML-код
- Опубликовано: 3 янв 2025
- Picea mariana (Świerk czarny)
Krzysztof Penderecki mawiał, że muzyka rodzi się w głowie i w sercu. Najwspanialsze utwory komponował w ulubionych przez siebie miejscach. Szczególnie ważną przestrzeń pracy twórczej stanowiły Lusławice. Tu oprócz muzyki tworzył również kolekcję dendrologiczną i starał się - jak filatelista - uzupełnić każdą rozpoczętą serię.
Krzysztof Penderecki kolekcjonował od młodości, zaczynając od starodruków, przechodząc przez zegary i piece kaflowe oraz dzieła sztuki. Wreszcie nadszedł czas na drzewa. Ukoronowaniem pasji kolekcjonerskiej kompozytora stało się pinetum - zbiór blisko 600 gatunków drzew iglastych. Ważną grupę tej kolekcji stanowią świerki. Rośnie ich w parku 189 egzemplarzy. Pierwsze okazy do lusławckiej kolekcji artysta sprowadzał już w 1977 roku z Kórnika. Kolejne przyjeżdżały z Powsina, Rogowa, czy szkółek Hosera.
Ciekawym egzemplarzem kolekcji drzew iglastych jest Picea mariana (Świerk czarny). Drzewo to występuje w Ameryce Północnej od gór Wirginii na południu po granicę tundry na Alasce. W Polsce jest rzadko spotykane. Rośnie przeważnie w arboretach lub ogrodach botanicznych. Preferuje stanowiska bagienne i słoneczne. W parku kompozytora świerki czarne zasadzono w pobliżu stawów ogrodów japońskich. Okazy te rosną tu od początku lat 90-tych. W tym czasie Krzysztof Penderecki intensywnie pracował nad utworem zamówionym przez Bayerischen Rundfunks na jubileusz 3000 lat Jerozolimy. Był to czas, kiedy artystę zajmowała już nie tylko kompozycja, ale równocześnie dyrygentura i dendrologia zatem praca nad tym monumentalnym dziełem przebiegała zarówno w pokojach hotelowych podczas podróży do Francji, Niemiec, Japonii i Szwajcarii, jak i w zaciszu swoich ukochanych drzew w Lusławicach.
Zbliżały się święta Bożego Narodzenia. Na ganku lusławickiego dworu powstawały kolejne akordy chóralnego „De profundis”. Całość partytury została ukończona dokładnie 10 grudnia 1996 roku. Prawykonanie odbyło się miesiąc później w Jerozolimie. 9 stycznia 1997 roku świat po raz pierwszy usłyszał 7 Symfonię „Siedem bram Jerozolimy” …
Za zgodą Schott Music GmbH & Co. KG - wydawcy utworów Krzysztofa Pendereckiego / Appears courtesy of Schott Music GmbH & Co. KG - the publisher of the works by Krzysztof Penderecki.