Przeróbka łdowarki NI-Cd na Li-Ion 14,4V

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 окт 2024
  • Cheap & quick PCB, 3D Printing, CNC machining and fabrication services from PCBWay:
    www.pcbway.com
    Tanie i szybkie PCB, druk 3D, obróbka CNC i usługi produkcyjne od PCBWay
    Przeróbka ładowarki NI-Cd na Li-Ion na przykładzie Hitachi UC18YG
    Discord: / discord
    Kontakt: carflex1@gmail.com
  • НаукаНаука

Комментарии • 27

  • @doob3666
    @doob3666 11 месяцев назад

    Super się ciebie ogląda . Czekam na więcej :)

  • @RafaKrupinski
    @RafaKrupinski 11 месяцев назад +1

    Ja wymieniłem po prostu w tej płytce diodę zenera ZD2 na 22V tym samym obniżając napięcie jakie produkuje oryginalny zasilacz do 22V, a następnie użyłem tej samej przetwornicy (XL4015) ograniczając prąd ładowania do 1A, napięcie na 14,4V. Diodę LED wymieniłem na dwukolorową, sygnalizującą ładowanie jak i koniec procesu ładowania.
    PS w opisie napisałeś, że przerabiasz na 14,4V a na filmie ładujesz do 16.8V pakiet 4S. Udało ci się zmieścić 4 ogniwa w tak małej obudowie?

    • @SkromnyWarsztacik
      @SkromnyWarsztacik  11 месяцев назад

      No właśnie miałem pisać, dlaczego ustawiłeś 14,4V? Pakiet 3s ładuje się do 12,6V a 4s do 16,8V. Skąd wzięło się 14,4V?

    • @RafaKrupinski
      @RafaKrupinski 11 месяцев назад

      @@SkromnyWarsztacik a widzisz mój błąd, do 12,3V ustawiłem. Jeszcze się nie obudziłem jak to pisałem. Co do pytania o 4S udało ci się je upchnąć w tak mała obudowę ? Mi nie starczyło miejsca.

    • @SkromnyWarsztacik
      @SkromnyWarsztacik  11 месяцев назад

      ​@@RafaKrupinskiprzeróbka była dla widza. Kupił zamiennik zbudowany na ogniwach li-ion. Nie wiem co oni tam zrobili, przysłał mi tylko zdjęcie.

    • @azazello4391
      @azazello4391 11 месяцев назад +1

      Jak już wymieniłeś zenerkę ZD2, na odpowiednią, to prąd wystarczyło ustawić tą podkówką obok. A wskaźnik zakończenia ładowania można zrobić na TL431

  • @adamferet5312
    @adamferet5312 11 месяцев назад +1

    Ładowanie bez balansera? Trumna dla ogniw...

    • @SkromnyWarsztacik
      @SkromnyWarsztacik  11 месяцев назад +1

      Co do zasady zgadzam się. Jeżeli Ci chodzi o ładowanie tego testowego pakietu to bez przesady, ogniwa były równe i równo się naładowały.

    • @barmag8147
      @barmag8147 6 месяцев назад

      ​@@SkromnyWarsztacik świetne filmiki i ogólnie całość. A może znasz odpowiedź albo spotkałeś się z takim przypadkiem że wymienione ogniwa w dwóch bateriach bosch. Jedna działa i ładuje, wszystko ok. Natomiast druga naładowana do 12,29 i rozładowana powiedzmy do 12,15. Po krótkim czasie napięcie wraca do 12,29. Ogniwa Samsung 25r oraz bms 40A z balanserem. Pozdrawiam i będę wdzięczny za jakieś info.

    • @SkromnyWarsztacik
      @SkromnyWarsztacik  6 месяцев назад

      @@barmag8147 sprawdź napięcia na poszczególnych ogniwach na początek. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi napięciami 12,15 i 12,29 to jest różnica 5 miliwoltów na ogniwo, pomijalne wartości. Czy twoje główne pytanie to jest: dlaczego nie ładuje się do 12,6V? Jeżeli tak sprawdź te napięcia na ogniwach.

    • @barmag8147
      @barmag8147 6 месяцев назад

      @@SkromnyWarsztacik napewno to różnica 5 miliwoltow a nie 14? Bateria naładowana do 12,29 , po wkreceniu kilkunastu wkrętów napięcie spadło do 12,15 i to jest normalne. Natomiast po odpieciu baterii od wkrętarki i sprawdzeniu napięcia to po krótkim czasie znowu napięcie wraca do 12,29 czyli do tego przed użyciem wkrętarki.
      Albo prościej. Bateria naładowana do 12v. Po użyciu wkrętarki napięcie spadło do 11 v. Po wyjęciu baterii z wkrętarki i po sprawdzeniu po około godzinie napięcie wróciło do 12v. To tak jakby ta bateriach się nie rozladowywala😁. Wiem, dziwne ale sprawdzałem kilka razy i tak jest. Ogniwa sprawdzane i wszystkie inne są ok, zresztą są nowe. Moze wina balansera.

    • @SkromnyWarsztacik
      @SkromnyWarsztacik  6 месяцев назад

      @@barmag8147 ogniw jest trzy, czyli około 5mV na ogniwo. "Wstawianie" ogniw po odjęciu obciążenia to normalne zjawisko. Tylko się cieszyć że porządne ogniwa.

  • @SQ9IWE
    @SQ9IWE 8 месяцев назад

    Ja bym ten zasilacz z latopa wywalił z jego fabrycznej odbudowy, zawsze to więcej miejsca plus lepsze odprowadzanie ciepła 😎

    • @SkromnyWarsztacik
      @SkromnyWarsztacik  8 месяцев назад

      Można, ale i tak pasuje go potem jakoś odizolować od reszty

    • @SQ9IWE
      @SQ9IWE 8 месяцев назад

      @@SkromnyWarsztacik można by kawałkiem taśmy 😉

    • @SkromnyWarsztacik
      @SkromnyWarsztacik  8 месяцев назад

      ​@@SQ9IWEwszystko można, każdy robi jak uważa. Pozdro

    • @SQ9IWE
      @SQ9IWE 8 месяцев назад

      @@SkromnyWarsztacik 👍

  • @DYNAMIT1975
    @DYNAMIT1975 11 месяцев назад +1

    Co za kretyn. Wywalic jedna sprawną przetwornice impulsową żeby włożyć taką co pasuje jak kij dodupy.
    Wystarczylo dolozyc ten moduł przetwornicy regulowanej do oryginalnej przetwornicy step down.
    Skoro juz zrobiles co zrobiles to mogles chociaz wywalis ten zasilacz komputerowy czesciowo z obudowy. A tak to obudowales i tak kiepsko chlodzone urzadzenie w piekny izolator termiczny.
    Brawo geniuszu.

    • @SkromnyWarsztacik
      @SkromnyWarsztacik  11 месяцев назад +2

      Nie musisz wyzywać jak masz inny pogląd na sprawę. Wyciągać z obudowy tylko po to żeby potem zabezpieczać przed zawarciem?

    • @DYNAMIT1975
      @DYNAMIT1975 11 месяцев назад +1

      @@SkromnyWarsztacik Przepraszam, ale słowo kretyn nie było w domyśle obelgą.
      A teraz do rzeczy. Jak jest zorganizowane chłodzenie w takich zasilaczach jaki tu użyłeś? Jest wypromieniowane przez obudowę. A co Pan zrobiłeś? Zbudowałeś Pan termos. Mało tego, termos z podgrzewaczem w postaci tej małej przetworniczki.
      Miejmy nadzieję że ten zasilacz komputerowy to jakiś markowy sprzęt posiadający sprawne zabezpieczenie termiczne.
      Lubię Pański kanał, można znaleźć tu sporo ciekawych rzeczy. Ale to co zobaczyłem w tym filmie wola o pomstę do nieba. Takie rzeźby muszą być kretynoodporne, a to takie nie jest. Z reguły pracują one po kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt godzin bez nadzoru. Wystarczy głupia awaria kondensatora w małej przetwornicy która obciąży zasilacz 80% wydajności i już mamy spore ryzyko pożaru.
      Ludzie to idioci i takie sprzęty trzeba modernizować jak dla idiotów, jak dla amerykanow gdzie nawet na akumulatorach jest informacja żeby nie wypijać zawartości.
      Pozdrawiam Krzysiek.

    • @SkromnyWarsztacik
      @SkromnyWarsztacik  11 месяцев назад +1

      Ani przetwornica ani zasilacz nie grzały się za bardzo. Obudowa ma otwory wentylacyjne. Akumulator będzie się ładował około 3 godziny, nie kilkadziesiąt. Zasilacz markowy HP. Nie widzę tu zagrożeń pożarowych większych niż przy oryginalnych konstrukcjach.

    • @bobikbobikowy5458
      @bobikbobikowy5458 11 месяцев назад

      @@DYNAMIT1975 Sam jesteś kretyn. Tak się wymądrzasz, a nie podumałeś że ten zasilacz może dawać 3.3A, a tam będzie miał pobór mniejszy niż 2A. Wcale nie trzeba jakiegoś super chłodzenia. Pomyśl zanim kogoś obrazisz