Ścinka drzew o wysokiej jakości technicznej

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 дек 2024

Комментарии • 39

  • @lasekipa
    @lasekipa 2 года назад +9

    Czysta techniczna i praktyczna wiedza. Na kursie tego nie nauczą 👍 Super film, czekamy na więcej.

  • @nessuno.
    @nessuno. 2 года назад +3

    Kolejna porcja wiedzy przyswojona :D

  • @Mariiooooo
    @Mariiooooo 2 года назад +1

    Lubię ludzi z pasją i wiedzą, leci subskrypcja i czekam na więcej🙂 dzięki tym filmom obaliłem pierwsze drzewo i jest apetyt na więcej.

  • @mariuszniedzwiecki7376
    @mariuszniedzwiecki7376 22 дня назад

    Cenna wiedza… Pozdrawiam

  • @syczekas
    @syczekas Год назад +1

    Świetna, fachowa robota.

  • @januspiekny1155
    @januspiekny1155 2 года назад

    Mam mały lasek i się zastanawiam jak go wykorzystać najlepiej. Które drzewa wycinać na opał? Które prowadzić i jak prowadzić? Które już nadają się na tarcicę? Jak zagospodarować wywroty i postępować z ściętymi kłodami? Gdzie szukać wiedzy? Jakaś literatura czy kursy? Wiem, że można zdać się na leśniczego, ale to zawsze zależność.
    PS: Film ciekawy. Nie wiedziałem, że w iglastych trzymają bardziej boki. Te blaszki przeciw pękaniu pnia też ciekawe.

    • @kamilszarmach8025
      @kamilszarmach8025  2 года назад

      Nadzór nad lasami prywatnymi sprawuje starosta, jednak zdecydowana większość tych instytucji powierza nadzór Lasom Państwowym. Dlatego najlepiej skontaktować się najpierw z nadleśnictwem, na terenie którego las się znajduje. Tam pracuje wyznaczona osoba, która za takie lasy odpowiada i służy pomocą, doradztwem. Na pewno zna także lokalne firmy leśne, które fizycznie taką usługę pozyskania i zrywki drewna wykonają.
      A co z drewnem? Zależy ile tego jest. Bo jeśli jest tego niewiele, do tego niskiej jakości, to jedynym rozwiązaniem byłoby wyrobienie drewna opałowego, nie budulca. Niektóre firmy leśne gotowe są przyjąć drewno wzamian za jego pozyskanie z lasu. Ale w takim przypadku dobrze jest się orientować w cenach, żeby nie stracić, bo czasem zwyczajnie da się na tym jeszcze zarobić. Ale tu najlepiej powinien doradzić leśniczy od lasów prywatnych. Czy literatura? Owszem, ale zgłebianie jej wymaga czasu, a do tego literatura nie uwzględnia jakże ważnego aspektu przy pozyskaniu drewna: ceny. A ta ostatnimi czasy jest bardzo zmienna.
      PS. Dzięki za opinię 🙂

  • @tomasz-now
    @tomasz-now Год назад

    Mam do Pana pytanie o pierwsze cięcie rzazu podcinającego, mnie uczono kilkanaście lat temu, aby wykonywać pierwsze ukośne - pod minimalnym kąt. 45, Pan robi odwrotnie, może Pan wyjaśnić dlaczego.
    Super filmik.

    • @kamilszarmach8025
      @kamilszarmach8025  Год назад +3

      Dobre pytanie. Uczyli pana dobrze, bo do dzisiaj instrukcja mówi o tym, żeby pierwsze cięcie wykonać skośnie. A jest tak dlatego, ponieważ łatwiej wówczas jest wyciąć klina w taki sposób, że oba cięcia (skośne i poziome) się zejdą. Słowem, mniejsze ryzyko podcięcia zawiasy. Ja ścinam wg norm IALC lub ECC, czyli wg europejskiego standardu, praktykowanego choćby na zawodach drwali.
      Ponadto zaczynając pierwsze cięcie poziome można precyzyjnie podciąć w punkt, bo dobrze patrzy się przez celownik na osłonie wentylatora. Do tego nie mam problemów z tym, żeby oba cięcia mi się schodziły, dlatego taką kolejność cięć praktykuję.

    • @tomasz-now
      @tomasz-now Год назад

      @@kamilszarmach8025 Dziękuję.

    • @mariuszrownicki6393
      @mariuszrownicki6393 3 месяца назад

      Jest 👍 ok

  • @las3371
    @las3371 2 года назад +3

    A może pokaż jak ścinasz pilarka np buka grube lub takiego dęba z krótka prowadnica np 40 cm lub 45cm ? Z cieciem sercowym i z listwa przytrzymującą?

    • @kamilszarmach8025
      @kamilszarmach8025  2 года назад +1

      Gdy tylko okazja stwarza odpowiednie warunki i jest czas na nagrywanie, to staram się to wykorzystać. Jestem zwolennikiem odpowiedniego dobierania prowadnic do wykonywanej pracy, czyli nie za krótkich. Niemniej, jeśli będzie okazja i czas, to stworzę coś na temat ścinania grubych drzew pilarką z krótką prowadnicą 🙂

    • @las3371
      @las3371 2 года назад

      @@kamilszarmach8025 a jak się ma długiej to trzeba z krótka zwłaszcza w drzewostanach górzystych i wgl?

    • @las3371
      @las3371 2 года назад

      A pozatym z dluga prowadnica to nie problem ściąć buka dęba żeby go nie rozszczypało ? Czekam na filmik jak scinasz z krótka prowadnica i może w terenie górzystym lub niebezpieczne pochyłego Buka ,Dęba?

    • @kamilszarmach8025
      @kamilszarmach8025  2 года назад +9

      @@las3371 A dlaczego mam nagrywać filmik, na którym ścinam w górach za krótką prowadnicą niebezpieczne drzewo? 🤔 Długie prowadnice są po to żeby sobie pracę ułatwiać. Po to się je tworzy.

    • @mariuszrownicki6393
      @mariuszrownicki6393 3 месяца назад

      Grube pochyłe buki z krutką prowadnicą ścinamy po przez cięcie rzazem do Sercowym plus. Skróceniem zawiasy. W górzystym w dół stoku na tzw piętkę lub listwe

  • @gogogun4151
    @gogogun4151 2 года назад

    Mega precyzja tylko że sposób ścinki to było wachadlowo czy na piętkę?

    • @kamilszarmach8025
      @kamilszarmach8025  2 года назад

      Wszystkie drzewa cenne technicznie ścinam z tzw. piętką. Na wahadło ścinam np. sosnę, ale i nie zawsze.

    • @gogogun4151
      @gogogun4151 2 года назад

      @@kamilszarmach8025 specyfikacja pracy wymaga takich posunięć od Pana. Widać na filmie że dęby były ścięte o kilka tygodni za wcześnie. Bardzo łatwo zniszczyć taki materiał mało kto doceni że to jednak sztuka

    • @kamilszarmach8025
      @kamilszarmach8025  2 года назад

      @@gogogun4151 Dęby były ścinane o typowej dla takich drzew porze. Po ścięciu leżały 2 tygodnie "w liściu" i nic im się nie stało.

    • @gogogun4151
      @gogogun4151 2 года назад

      @@kamilszarmach8025 widzę że Pan z osób które zwykle lubią mieć rację

    • @kamilszarmach8025
      @kamilszarmach8025  2 года назад +2

      @@gogogun4151 bynajmniej. Piszę jak jest: drewno cenne corocznie pozyskiwane jest w określonym terminie, który odpowiada kupującym, a nam (wykonawcom) odpowiadać musi.

  • @matiz4235
    @matiz4235 2 года назад +1

    Chcąc zarobić w lesie przy tych stawkach to nie da się robić precyzyjnie, a tak po za tym to drzewo było nachylone i z chęcią bym zobaczył jak przebijesz klinami 💪🥳😂

    • @kamilszarmach8025
      @kamilszarmach8025  2 года назад +4

      A z czego taka chęć wynika? Mam nadzieję, że nie z potrzeby zobaczenia, jak się coś nie udaje? 🤭 Bo wielu tu zarozumiałych.
      Podczas całej akcji było wiele drzew, które przebijałem klinami. 2 albo 3 przeciągane były wciągarką linową, ale tę technikę prezentuję w innym filmie. Obalania lewarkiem również nie stosowałem, żeby nie uszkadzać zabezpieczenia części odziomkowej. Poza tym obiera się możliwie taki kierunek, który pozwoli obalić drzewo bez niepotrzebnego wysiłku. Nazywa się to "plan na drzewo". Dlatego na filmie nie udało ci się zobaczyć, że coś nie wychodzi. 😊

    • @monikachoma2412
      @monikachoma2412 2 года назад

      Panowie czym się podniecać, w byle fabryce więcej zarobi, ja już cztery Lata poza tym syfem I zachodzę w głowę czemu tak długo zwlekałem.

    • @mariuszjozwiak5269
      @mariuszjozwiak5269 Год назад

      @@kamilszarmach8025 p

  • @prywaciarz
    @prywaciarz 2 года назад +1

    Ale dziwnie miałczy tej Stihl... Chyba zepsuty :D pora kupić Husqvarne! :D

  • @wielkifan9896
    @wielkifan9896 Год назад

    Bobry przekaż informacji

  • @zupazdzicha
    @zupazdzicha 2 года назад

    Nie wiem gdzie wy teraz kursy robicie ale coś nie pykło- rzaz sercowy wykonuje się na wysokości rzazu ścinającego NIE półki rzazu podcinającego. Nie ma sensu używać rzazu sercowego tu źle wykonanego jeśli ma się do dyspozycji prowadnice o długości równej w przybliżeniu średnicy drzewa ściganego - np. 32" . Pierwsze cięcie rzazu podcinającego lepiej (jest to zalecane nawet) jest wykonać pod kątem min 45st - szybciej, łatwiej.cdn...

    • @kamilszarmach8025
      @kamilszarmach8025  2 года назад +3

      Ufff... po kolei. 😏
      1. Najpierw polecam obejrzeć jeszcze raz cały film, ale ze zrozumieniem.
      2. Wysokość rzazu sercowego w tym przypadku NIE MA znaczenia, gdyż jest pionowy przebieg włókien. Jeśli uznajesz inaczej - proszę o uzasadnienie.
      3. Przebijany środek miał na celu zmniejszenie naprężeń przyrdzeniowych, o czym dokładnie mówię na filmie.
      4. Kąt rozwarcia klina - jak sam piszesz - powinien mieć przynajmniej 45 stopni, a mój ma 60, czyli warunek jest spełniony, nieprawdaż (60 > 45)? A dlaczego jest celowo zawyżony tłumaczę na filmie.
      5. Nie wiem w jaki sposób rzaz 45 stopni wykonuje się łatwiej niż rzaz 60 stopni - możesz wytłumaczyć.
      6. Zaczynam pierwsze cięcie poziome podcinające, bo robię to wg ECC. Na kursach uczy się początkujących od cięcia skośnego, bo łatwiej potem trafić w takie cięcie rzazem poziomym. I polecam tak robić tym, którzy mają z tym problem. Ja, jeśli zauważyłeś, problemu z celowaniem nie mam.

    • @zupazdzicha
      @zupazdzicha 2 года назад

      @@kamilszarmach8025 Nie potrzebuje słuchać przygodnych osób po kursach jakiś tam które z łaską odnoszą się do faktów które wymieniam.
      Po pierwsze w jakim gatunku masz poziomy przebieg włókien - nie znam takiego prócz gatunków egzotycznych i kompozytów
      Po drugie wysokość rzazu sercowego ma ogromne znaczenie z punktu widzenia mechaniki ośrodka jakim jest drewno - zmieniasz efektywny przekrój zawiasy - czyli jej wytrzymałość, oprócz naprężeń (widzę że nie wiesz co ten termin oznacza) rozciągających w drewnie występują naprężenia ścinające
      Po trzecie nie odnosiłem się do kąta de fakto tylko do kolejności wykonania podcięć - dla mnie liczy "cost per tons" a nie na siłę stosowanie podcięć o mniejszej niezawodności.
      Dodam tylko że nie lubię pilarek z długą prowadnica bardziej efektywnym rozwiązaniem jest mocna maszyna z krótką prowadnicą. W warunkach gdzie pracowałem min każdy kg się liczy

    • @kamilszarmach8025
      @kamilszarmach8025  2 года назад +8

      @@zupazdzicha Kolega chyba mocno niedowartościowany, że się tak puszy. Proszę nie oceniać kursów jakie kończyłem, nic o nich nie wiedząc. Nie atakuję twoich umiejętności, ani kursów, bo ich nie znam, więc proszę o to samo. Bronię mojego stanowiska i techniki, którą przedstawiłem na filmie techniki, która jeszcze nigdy nie zawiodła, a którą atakujesz w mojej ocenie bezpodstawnie, gdyż uważam, że jej nie rozumiesz.
      Pionowy przebieg włókien, PIONOWY. Po raz kolejny brak czytania, tudzież słuchania ze zrozumieniem.
      Jak zachowuje się dąb na "pełnej" zawiasie można się przekonać ścinając kilka sztuk i poczekać, aż wyciągnie włókna ze środka. Ze ścinanych tą techniką nie wyrwało mi z odziomka włókien w żadnej sztuce. Dlatego zawsze przebijam środki i zawsze to pomaga.
      Dodam tylko, że lubię pilarkę z długą prowadnicą.

    • @zupazdzicha
      @zupazdzicha 2 года назад

      @@kamilszarmach8025 Ja się nie pusze tylko mówię co czuje bez ogródek, mówię co widzę i tyle - wielu osobom to nie pasuje że jestem bezpośredni ale to nie mój problem, nie bardzo mnie obchodzi kto kim jest ile ma gdzie się kształcił etc. Za stary jestem na to żeby podbijać swoje ego w necie. Za bardzo Szn. Kamil przezywa to co mówię. Napisałem tylko jakimiś tam - nie mam wiedzy co skończyłeś bo niby skąd i na prawdę nie bardzo mi to przeszkadza obchodzi. Tak wyrywa włókna - właśnie przez naprężenia - siły jakie występują wzdłuż włókien wszak naczynia są ze sobą "zrośnięte". Każdy i tak będzie pracował wg swojego doświadczenia i umiejętności. Bez odbioru

    • @syczekas
      @syczekas Год назад +5

      @Lukasz C jednak jesteś tępy i odporny na wiedzę.