Peníze dokáží vydělat více než vy!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 авг 2024
  • 👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
    ► www.degiro.cz/... ◄
    Investování zahrnuje rizika ztrát.
    👉 SEZNAM ETF BEZ POPLATKŮ
    ► www.degiro.cz/... ◄
    ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 2,50 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
    -----------------------------------------------------------------
    🍺 Podpořte bramboru virtuálním pivem a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
    ► www.buymeacoff...
    -----------------------------------------------------------------
    👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
    Vyzkoušejte Portu!
    ► ČR: tinyurl.com/4z...
    ► SR: tinyurl.com/mr...
    -----------------------------------------------------------------
    Většina z nás si na živobytí musí vydělávat prací. Chodíme do zaměstnání a v ideálním případě dostáváme pravidelně výplatu. Jenže jsme jenom lidé: den má 24 hodin, musíme jíst, odpočívat a spát. Nemůžeme pracovat nonstop a jsme tedy omezeni tím, kolik můžeme maximálně vydělat.
    Investované peníze však žádným takovým omezením netrpí! Neunaví se, pracují nonstop a dokonce neustále vydělávají stále více a více peněz. A proto říkám: investované peníze dokážou vydělat mnohem více, než my! Dnes se podíváme na složené úročení z trošku jiného úhlu, abychom si lépe uvědomili, jak to celé funguje.
    • Peníze dokáží vydělat ...
    -----------------------------------------------------------------
    🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
    ► Pojištění brokerů, FPT u Degira, složené úročení u akcií a akumulační a distribuční ETF • Pojištění brokerů, FPT...
    -----------------------------------------------------------------
    Investiční bramboru najdete na:
    ► Facebook: tinyurl.com/y9...
    ► Instagram: / investicni_brambora
    ► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
    -----------------------------------------------------------------
    💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoff... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
    -----------------------------------------------------------------
    ❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

Комментарии • 147

  •  2 года назад +12

    Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔

    • @peliculiar
      @peliculiar 2 года назад

      Mimochodem, proč je toto video v SD (480p) ?

    •  2 года назад +1

      Stahla se mi nova verze Filmory, tak jsem si mozna nepohlidal nastaveni pred rendrovanim videa. Dik za upozorneni

  • @josefhab2441
    @josefhab2441 2 года назад +46

    Kéž bych takové video viděl při první výplatě 😀 👏

    • @povrazok77
      @povrazok77 2 года назад +3

      Presne. Mať ten rozum čo teraz, pri prvej výplate,tak som už dávno za vodou. 😁

    • @KaspaClubBoys
      @KaspaClubBoys Год назад

      To by tady byl samej milionář všude a ceny firem v nekonečnu :D to by taky asi nešlo 😀

  • @jiristanek2164
    @jiristanek2164 2 года назад +10

    Důležitá idea je, že stačí mít pasivní příjem na pokrytí nezbytných životních nákladů a toho je mnohem jednodušší dosáhnout (pokud tedy 70 % mzdy nejde na splátku do hypotéky). Pro zbytek peněz pak stačí pracovat tam, kde mě to baví třeba jen na půl úvazku, který mi zajistí zároveň i sociální a zdravotní a výrazně více volného času. Možností, jak naložit se svým cashflow je celá řada a to mi na tom přijde to hezké.

  • @liborbiolek6614
    @liborbiolek6614 2 года назад +5

    1) Díky za video poskytující pohled z jiného úhlu. 🙏
    2) Sluší Ti ten prstýnek 👍🙂😉

  • @rs78yt
    @rs78yt 2 года назад +4

    Sleduji již delší dobu Vaše videa a měl bych jeden námět, který by mohl být zajímavý pro všechny z nás, kteří mají svůj brokerský účet u Degira. Zkoušel jsem hledat odpověď na otázku, jak složité by bylo dostat se k mému Degiro účtu pro mé případné dědice, ale nějakou ucelenou informaci jsem nikde nedohledal. Přeci jenom to může být poněkud komplikovanější než u brokera v ČR a bylo by fajn to mít ošetřené.

    • @ramsey967
      @ramsey967 2 года назад +1

      Souhlasím, také bych rád viděl video na toto tématu

  • @Vorgonful
    @Vorgonful 2 года назад +3

    Vzhledem k tomu, že investování je několik set let stará věc beru jako obrovskou a neomluvitelnou chybu, že nás škola tomu nenaučila. Prostě v osnovách byla investice jen zmíněna jako pojem a nic víc. Hlavně že daně jsme probírali horem dolem. Přitom z hlediska daní je rozhodně lepší mít majetnější obyvatelstvo, než obyvatelstvo, které sice pracuje a odvádí daně, ale jen z minimální mzdy.

  • @MrDejffet
    @MrDejffet 2 года назад +5

    Skvělý video! Díky👍

  • @samuelriha5913
    @samuelriha5913 2 года назад

    Díky za video. Mám tip na budoucí téma: Porovnání výhodnosti investice do hypotéky a do akcií. Již tu takové video bylo, ale opomíjelo důležité aspekty. Hypotéku lze vnímat jako výhodné půjčení peněz a pákový efekt. Pokud si koupím byt na 80% hypo a po 5 let ho prodám, tak dost pravděpodobně dosáhnu většího zisku než při držení ETF. (Teda aspoň v době, kdy byly 2% hypotéky a meziroční růst ceny nemovitosti cca 5-10%.) Moje představa je mít hypotéku na nemovitost a nějak tu hypotéku pořád navyšovat, abych maximalizoval levnou půjčku a tu mohl efektivně invstovat např do akcií. Přišlo by mi to jako dost zajíamvé téma, které by se třeba dalo propočítat, že kdy ty nemovitosti jsou výhodné a jak nejlépe do nich investovat :-)

  • @Lubonek
    @Lubonek 2 года назад +5

    Jóóó, nebeský chór u FTSE All-World musí být 😁😁😁

  • @mafi525
    @mafi525 2 года назад +1

    Velmi pekne vysvetlene aj pre uplnych zaciatocnikov ;)

  • @karelsuchy8336
    @karelsuchy8336 2 года назад +1

    Závidim ten Himálaj! Já snad na podzim. Video si s dovolením půjčím jako edukační materiál pro svojí skoroplnoletou dceru😉

  • @kaveslo
    @kaveslo 2 года назад +7

    Je mi 75 let, děkuji, ale tu bramboru raději zasadím. 1BR. ZASAZENÁ = 6BR. jÁ sázím každý rok 200BR.

    •  2 года назад +1

      Taky dobra investice. 👍😀

  • @jiristanek2164
    @jiristanek2164 2 года назад +2

    Omlouvám se za spam, ale ještě si dovolím jeden komentář: Bylo by zajímavé vypočítat případ, kdy svoje měsíční investice každý rok navýším o předpokládanou inflaci a jak to pak zahýbe s celkovým výsledkem. Jen takový malý tip. Jde o to, že se pak zkrátí ta předlouhá doba dosažení prvních milionů.

  • @ivetalangaskova9623
    @ivetalangaskova9623 2 года назад +1

    Richarde, miluju tvoje videa, tyhle modelační nejvíc, je to jako snění. Rozhodla jsem se to přepočítat. Předpokládáš postupné investování 5.000,- měsíčně, ale počítáš s investicí 60.000,- 1.ledna každého roku. Rozdíl je ohromující. Pokud každý rok hned z 1.výplaty investuješ 60.000,- a po zbytek roku nic, máš 8.rok 754.000,- Pokud 5.000,- měsíčně vždy 1.den v měsíci, máš po 8 letech 674.000,- (za ten 8.rok máš na dovču 48.750,-). 13.rok dělá rozdíl 328.249 Kč. Milník nastává 239.měsíc tedy po 20 letech výnosy=vklady. A teď se podržte bramboráci: po 35 letech je rozdíl 12,1 milonů!!! Budete mít každoměsíčním spořením 5tis. 5.783.750,- Moje poselství: v lednu (a třeba v únoru a březnu) jen jezte a plaťte nezbytné účty, vše co jde investujte, protože pokud si od ledna budete odkládat na Vánoce a dovolené, okradete se o miliony. Bramboro, tvé vypočty jsou správné, moje taky. Rozdíl je v tom, že tobě se každý rok úročí celý vklad, kdežto mně jen aktuálně investovaná (naspořená) částka.

    • @lubomirsnasel6950
      @lubomirsnasel6950 2 года назад +2

      Myslím, že neni dobře se takto upinat ke vzoreckum a vypoctenym částkam. To by bylo ještě lepší investovat co nejvíce třeba během prvních několika let a pak už nic (o tom už taky bylo video coast fire). Ale jde o to investovat a zároveň si rapidně nesnažil kvalitu života. A ne každý dokáže investovat 80% svého platu, to zvládne jen pár lidí, ostatní na to mají nervy. Nejlepší je investovat pravidelně metodou DCS

    • @petrweisser822
      @petrweisser822 2 года назад

      A kdyz chytite zrovna peak, tak budete delat co? Jasny, dejme tomu, ze za 35 vkladu se to celkem vyrovna, ale rozhodne to neni tak bez rizika, jako u 35x12 vkladu...

  • @djVania08
    @djVania08 2 года назад +9

    Richarde, jak vnímáš riziko toho, že se vlastně k našetřenym / investovaným penězům nikdy nedostaneš? onemocněním, smrtí, atd.
    V podstatě otázka směřuje směrem, jestli mít vyšší nebo nižší časovou preferenci. Protože je dost možné, že mladý člověk si užije více vydělané peníze (třeba cestováním) než jeho 60ti léta verze s nějakým civilizačním onemocněním, například.
    Další otázka je více ekonomická - popisované vydělávání peněz penězi je založeno na faktu hospodářského růstu. věříš tedy že i za našich životů budou ekonomiky dlouhodobě jen růst?

    • @stefanihnat6566
      @stefanihnat6566 2 года назад +22

      To je vždy dost individuální a je to taky dost záležitost psychiky daného člověka. Taky jsem to dost řešil.
      Já třeba naprosto nerespektuji princip FIRE (je mi 34 let). Jsem hodně aktivní člověk ale už teď začínám pozorovat, že se nám třeba nechce někam vyrážet cestovat pokud nejsou víceméně ideální podmínky (ve 20 nám to bylo jedno, vyrazili bychom klidně na konec světa i kdyby bylo krupobití), stejně tak už se objevují lehce nějaké mírné zdravotní věci (třeba bolej obyčejná záda). Takže princip budu si za mlada utrhovat, jíst méně kvalitně, šetřit co se dá je kromě toho, že asi nebudete mít moc kamarádů, protože je to dost otravné, tak ani nebudete mít moc zážitků. Při optice, že ani za všechny peníze světa si nekoupíte den ani hodinu vašeho života zpětně vypadá FIRE jako naprostá blbost. Funguje to, ale je to dost těžce vykoupené - přirovnal bych to k tomu, že můžete makat jako šílenec, mít dvě práce, dělat každému vozemboucha, ale určitě neskončíte ve finále velmi dobře (minimálně to odnese psychika).
      Daleko lepší je samozřejmě šetřit a investovat co se dá, ale nebát se to utratit za to co má pro vás osobně smysl - zážitky, apod. A zároveň vybírat nějaké zisky a ty proměňovat v nějaké pro vás důležité momenty, věci, zážitky.
      To je vše ale výsostně individuální. Jsou lidé, kteří mají problém ušetřit 500,- Kč, protože mají nízkou mzdu, pro ty vypadá nereálně šetřit třeba 5.000,- Kč/měsíčně, jako něco z říše snů, pak jsou lidé, kteří mohou dávat stranou 50.000,- Kč/měsíčně a ti mohou ke všemu přistupovat daleko s větší rezervou - mohou investovat ve vhodnou chvíli, mohou si koupit čas v podobě čekání na výhodný prodej, mohou si třeba za dividendy pořídit fotovoltaiku, čímž dále sníži své náklady.
      Bohužel zde platí princip bohatí bohatnou a chudí chudnou.

    • @OxxidCZ
      @OxxidCZ 2 года назад +1

      @@stefanihnat6566 šetřením ještě nikdo nikdy nezbohatl. Důležité je vydělávat. Na to se soustředtě.

    • @stefanihnat6566
      @stefanihnat6566 2 года назад +2

      @@OxxidCZ Díky za radu, já odepisoval na otázku předřečníka :-) Podnikám od 17ti, takže na vydělávání pracuju už nějakou dobu 🙂

    • @OxxidCZ
      @OxxidCZ 2 года назад

      @@stefanihnat6566 nebylo to mířeno na vas. Obecně.

    • @danielmusil9026
      @danielmusil9026 2 года назад +5

      Já tohle riziko třeba vnímám tak, že to nebuduji jen pro sebe. Bude tady po mně rodina. A i kdybych žil do 90, tak se z toho následně může stát mezigenerační bohatství.

  • @kjubsaleny6643
    @kjubsaleny6643 2 года назад +1

    Perfektní video...

  • @PetrKucera78
    @PetrKucera78 2 года назад +3

    A když to takhle uděláme všichni, tak celý svět bude bohatnout bez práce a hodnoty vynaloženého usíli a nikdo nebude muset pracovat a bude to krásný a všichni budeme šťastní a bohatí a....

    • @TheValasinet
      @TheValasinet 2 года назад +3

      Vtip je právě v tom, že toto nikdy nenastene. Vždy bude více lidí, co si radši každý měsíc dají 30 piv (nebo něco v tom stylu) místo investice a pak budou nadávat, že za jejich neúspěch může třeba vláda :D

    •  2 года назад +6

      Naprosta vetsina lidi se jednoznacne priklani k okamzite spotrebe, namisto aby čekali a nekdy v budoucnu meli vice. Aktualni situace je, ze spis naopak ziji na dluh a priplaceji si za dřívější spotrebu, tudíž v budoucnosti budou mit méně. Takze ne, vsichni to takhle proste neudelame. Stejne jako vsichni neprestanou kourit, pit, hrat hazardni hry, nejist nezdrava jidla atd. Vsichni vime ze to je to spatne a stejne to lidi porad delaji.

    • @jarod72pm
      @jarod72pm 5 месяцев назад

      @ Nakonec pro nás jen dobře ne ? Tito lidé co žijí spotřebním životem a vidím to u nás kolem sebe, tak nám vlastně dotují a vydělávají firmám které můžeme spoluvlastnit a jejich zisk pak obohacuje náš účet a to je takový koloběh života , kdy ti kteří utrácí nám vlastně vydělávají peníze. No není to skvělé ? ;-)

  • @adrianjansa2853
    @adrianjansa2853 2 года назад +1

    Richarde, snad ve všech videích doporučuješ investovat do jednoho a toho samého fondu (Vanguard). Říkal jsi také proč to děláš - je jednoduchý/přehledný investovat do jednoho produktu než do několika různých. Co ale diverzifikace rizika? Chápu, že tento fond je v podstatě super diverzifikovaný díky širokému složení akcií, které obsahuje a že je to jeden z nejstarších a největších fondů vůbec, tudíž je důvěryhodný. Nemůže se stát, že fond zkrachuje nebo bude nějak jinak napadený a poškozený? Jak se díváš na tohle riziko? Předem díky moc!

    •  2 года назад +1

      Ahoj. Chápu tvé obavy. Přece jen jsou všechny peníze v jednom "kyblíku." Riziko selhání je ale malé. ETF fondy fungují nezávisle na svém poskytovateli, každý fond je samostatná jednotka. Pokud Vanguard krachne, majetek fondů není ohrožený. Co se krachu fondu týče - vysoce nepravděpodobné. Procházejí přísnými audity a jediné co mají v pravomoci je kopírovat daný index. Prostor pro podvod prakticky není a veškeré transakce a náklady se promítají v TER a hodnotě fondu. Kdyžtak o bezpečnosti mluvím v tomto videu: ruclips.net/video/7Y_vwlFla2o/видео.html
      Pokud máš i tak obavu (stát může vždycky cokoliv), tak můžeš diverzifikovat i mezi indexy a poskytovateli ETF. Co se indexové diverzifikace týče, tak se nabízí MSCI ACWI (je to nejblíže k indexu FTSE All World) a ETF na to nabízí iShares, takže dvě mouchy jednou ranou.

    • @adrianjansa2853
      @adrianjansa2853 2 года назад +1

      @ Diky moc za vycerpavajici odpoved!

  • @MartykanT
    @MartykanT 2 года назад +5

    17mil za 35 let zní dobře, ale chce to ještě započítat inflaci

    • @Petr92
      @Petr92 2 года назад +4

      Tak si ju započti a spoř víc 😂

    • @labedzp
      @labedzp 2 года назад

      Započítat inflaci daně plus to že žádné složené úročení na trzích nefunguje

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka7607 2 года назад +1

    toto je velmi optimisticke, ale aj tak ked clovek zacne investovat napr v 30tich rokoch tak je mu naprd ze v 65 bude bohaty. Tam je uz produktivny vek nenavratne prec. Aj ked teda nehovorim ze sa to neoplati ale toto asi vecsinu ludi odradi

    •  2 года назад +2

      Zamerne jsem to delal trosku optimistictejsi. 😉 Jinak v 65 ti budu rad bohatý - je to lepší, než dožít se 65 a mit jen duchod, ze ktereho nevyziju. Chapu, že pro spoustu lidi je to daleko a podle vyzkumu vynímaji lide sve budouci já jako cizince (a proc bychom davali penize cizimu cloveku), ale pořád to budeme my a kdyz na sebe nebudeme myslet ted, tak toho pozdeji budeme litovat.
      Kdo chce byt bohaty driv, ten holt musi vice makat a vice investovat, nebo mit obrovske stesti.

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 2 года назад

      @@Japan1117-x5s podla mna je v 65tke clovek uz na odpis. Ano su ludia co su uplne senilni ale su aj ciperkovia. Kazdopadne v 65tke drviva vecsina uz ustupuje v roznych oblastiach. Napr v 65tke uz nesplodis deti, nezabehnes maraton, nenaucis sa novu rec atd atd. Proste to je vek kde uz len ides na zotrvacnost a zuzitkovavas veci ktore si sa naucil alebo si nahonobil v mladosti.
      A fakt sa mi nechce o tomto hadat, lebo ano su priklady aj 80 ronych co ten maraton zabehli, su to ale brutalne vynimky na ktore sa fakt spoliehat neda. Sanca ze ja alebo nahodny clovek bude tou vynimkou je miziva. To rovno mozes investovat kupovanim zrebov do loterie.
      Ak je to aj tvoj pripad tak ti gratulujem, ale ja osobne sa na to spoliehat nechcem, ze zrovna ja budem mat to stastie.

  • @macmike205
    @macmike205 4 месяца назад +1

    U Vanguard FTSE All-World je otázkou, zda investovat do eurové nebo dolarové třídy? Berme, že vždy jdeme z Kč.

    •  4 месяца назад

      Ahoj. Mám video na téma v jaké měně investovat do ETF ruclips.net/video/3aJ_298XRJc/видео.html
      Já nákupuju v eur, protože mám část příjmů v eurech a protože doufám, že jednoho dne příjememe euro a všechny starosti a poplatky se směnou opadnou.

  • @jp_construction
    @jp_construction 2 года назад +2

    Pořád bych potreboval vysvětlit, jak takové složené úročení funguje v případě Akumulačních etf... jestli se vůbec jedná o složené úročení a jestli dosáhne takových čísel jak říkáš ve videu 🤔... chápu distribuční etf... za vyplacené dividendy nakoupis dalsi etf... tedy mám více etf a tedy ještě více dividend... ale u akumulačních vlastním stále stejný počet etf 🤔🤔🤔

    • @tulopan
      @tulopan Год назад +1

      no tak jak to je ??? vysvetli to nekdo ???

    •  Год назад +1

      Na počtu akcií přece vůbec nezáleží. Záleží na hodnotě podílu. A ta je vyšší. Kusů tedy může být méně, ale hodnota je vyšší. Jako když je jeden dílek (1/8) pizzy s průměrem 35 cm a druhý 45 cm. Jeden z těch dvou dílků je větší a tudiž dražší.
      U akumulačního ETF funguje složené úročení lépe, protože peníze (dividendy) zůstávají zainvestované. U distribučních se dividendy vyplácejí a nejsou tedy zainvestované, dokud je sám nereinvestuješ. Dividenda je vyplacení/výběr výnosů a složené úročení je o tom, že zisky nevybíráme a necháme je pracovat dále.

    • @tulopan
      @tulopan Год назад

      @ jasne...ale je to nekde videt ??? treba na tom degiru...ze se ta "dividenda" zainvestovala zpatky do toho etf ???? nebo si to klidne muzou jenom vymyslet....chapes co resim....u dividendoveho etf ten vydelek za urcity období uvidis a muzes ho zpatky zainvestovat...kdezto akumulacni .........hmm ??? (samozrejme chci mit vsechny etf akumulacni jak mas ty.... ale jenom nechci byt okradan ;) )

    •  Год назад +1

      ETF procházejí přísnýmy audity, vydávají finanční reporty, mají miliardy eur pod správou, investují do nich penzijní fondy z celé Evropy a další velke instituce. Jejich složení je transparentni. Je veřejně známé, jaké drží firmy, v jakém podilu a je veřejně znamené, jake dividendy tyto firmy vyplacejí. Samozřejmě že si ETF nemůžou dividendy vymyslet, nebo zatajit, nebo si je nakrást bokem. Tohle nejsou fondy jako v České republice v 90. letech. iShares Core S&P 500 ma třeba 50 miliard eur pod správou. Ti opravdu žádné dividendy nezatají.
      Vanguard treba o dividendě ve svých akumulačních ETF informuje ve factsheetech (dají se najít na justetf.com, nebo normálně vygooglit). Vanguard FTSE All World ma třeba dividend yield za poslední rok 2,3 %.

    • @tulopan
      @tulopan Год назад +3

      @ ok ok...super...dekuji za odpoved ;) a kdyz te už tady takhle mam tak ti chci i podekovat za tvoji tvorbu ! ze vsech youtuberu si mi ty dal nejvic. !! ..a i tvoje strategie investovani je memu srdci nejblizsi...takze DEKUJI a urcite ti koupim i nejake to virtualni pivko ;)

  • @Michhycz
    @Michhycz 2 года назад

    Richarde, chápu to dobře, že sice od 8. roku začínají peníze vydělávat více než my vložíme - tzn. 68615kč (které přirovnáváš k dovolené, kterou si můžeme za ně koupit), ale na tyto peníze my v průběhu investování nemůžeme sáhnout, jinak bychom porušili částku pro další další složené úročení?

    •  2 года назад

      Ano, je to tak. Pokud zacneme penize vybirat, prerusime slozene uroceni. Ale ta moznost tu je. Pokud to nekomu staci a chce jen neco navic na dovolenou, tak uz si muze zacit penez uzivat klidne po tech 8 letech. Kdo chce vic, necha penize dale pracovat.

  • @azmomadius
    @azmomadius 2 года назад +1

    Pro algorytmus :-)

  • @oooMEKKYooo
    @oooMEKKYooo 2 года назад

    Povedené a poučné video! Díky

  • @MartinModest
    @MartinModest 2 года назад

    Dnes mi u tohoto videa doslo, ze pojem financni nezavislost je vlastne zavadejici, protoze i kdyz dojdu do bodu, ze muzu aplikovat pravidlo 4% jsem porad financne zavisly, akorat to treba neni na vydelku ze zamestnani, ale financne zavisly jsem nadale...to jen tak na zamysleni :-)

    •  2 года назад

      Bez peněz to bohužel dneska nejde 😅 Ale je velky rozdil, jestli pro ne musime pracovat a jestli mame s penězi stres, nebo jestli je čerpáme bez prace z našich investic a umíme s penězi hospodařit.

    • @MartinModest
      @MartinModest 2 года назад

      @ jojo, to ja rozhodne souhlasim a taky bych se do toho bodu rad dostal :-) diky za videa a uzivej svatebni cestu.

  • @ivetagrabnerova
    @ivetagrabnerova 2 года назад +2

    Richarde, jak bys vysvětlil konkrétní princip složeného úročení u akcií? Protože třeba na spořícím účtu je to jasné, měsíčně se připíše úrok, a dále se uroci větší částka. Jenže u akcií se nic napevno nepřipisuje, ani neroste počet akcií. Kde je tedy to složené úročení schované? Cena akcie může po 10 letech spadnout o půlku a ty zisky zmizí, nejsou tam zafixovane, takže začínáš třeba znovu na hranici před 5 lety. Neumím toto vysvětlit lidem, co znají jen spořící účet, tak jestli máš tip. Díky

    • @danielmusil9026
      @danielmusil9026 2 года назад +1

      Je to úplně to stejné jako na spořícím účtu, akorát ten úrok není přesně dán, ani není jistý. Jinak je to matematicky to stejné. Když je třeba za 10 let průměrný roční výnos nějaké akcie 10%, tak je to průměrné každoroční navýšení investice o 10% včetně těch úroků z předchozího roku.

    • @MartinModest
      @MartinModest 2 года назад

      Me by to tedy take zajimalo, protoze jak rika Iveta, usporaku je to jasne, proste se uroci cela castka co tam je, takze slozene uroceni chapu, ale u akcii to porad nechapu. Po roce s 10% rustem mam sice zisk 10%, ale pokud ho nerealizuju, je to jen na papire, ale zaroven tech 10% zisku ani nijak neinvestuju dal, resp nic za to neprikoupim..zkuste to nekdo prosim opravdu vysvetlit cim konkretne se ziska slozene uroceni na akciich ci etf. diky moc.

    • @danielmusil9026
      @danielmusil9026 2 года назад +3

      @@MartinModest Jak píšu výše, funguje to úplně stejně, akorát u akcií ten výnos není dán (to nakonec není ani u spořáku, protože banky úroky mění, ale není to tak výrazné a nejde do záporu). Když zainvestuju na začátku roku 100 tisíc do akcie a ta za rok zvýší hodnotu o 10%, tak mám na konci roku 110 tisíc. Za další rok mi to udělá znovu 10% a na konci dalšího roku tak budu mít 121 tisíc. Úplně stejně, jako na spořáku. A nerozumím té poznámce, že těch 10% zisku neinvestuji dál. Ten už je přeci zainvestován v té akcii, kterou jsem na začátku koupil. Její hodnota se o 10% zvětšila, takže mám o 10% vyšší hodnotu majetku.

    • @LukasK-guitarist
      @LukasK-guitarist 2 года назад +1

      V první řadě, je nutné si uvědomit, že se mluví o průměrném zhodnocení. Tzn. že reálně v jednotlivých letech jsou výnosy i ztráty úplně jiné a kolísající. Jeden rok to může být +15%, pak dva roky v mínusu, třetí rok +50%, atd.
      No a jinak se na to podle mě dá koukat tak, že když koupíš jednorázově akcii za 100 Kč a za první rok se ti zhodnotí třeba o těch 10%, tak máš na konci roku akcii v tržní hodnotě 110 Kč. (Inflaci pro jednoduchost neřeším)
      Další rok nic nekoupíš, ale cena akcie stoupne za rok zase o 10%. To se počítá už z těch 110 Kč, což je aktuální hodnota akcie na začátku druhého roku (=sledovaného časového intervalu), která zahrnuje mimo původní vklad i zhodnocení z předchozích období. Na konci druhého roku tak máš akcii v tržní hodnotě 121 Kč. Reálně tam nefunguje to, že by ti někde přibývaly peníze, ale je to schované v hodnotě té akcie, která se zhodnocuje v časových intervalech (den, rok, měsíc, pětiletka,...) geometrickou řadou.
      Tohle je jednoduchý příklad pro vysvětlení. Když pak začneš posílat ještě v průběhu roku pravidelné investice, tak se to komplikuje, protože se každý vklad zhodnocuje od jiné vstupní hodnoty, ten princip zhodnocení je ale stejný.

    • @labedzp
      @labedzp 2 года назад

      @@danielmusil9026 když právě není přesný ani jistý tak někde se stává chyba a to už v kecech o složeném úročeni

  • @gorinka4548
    @gorinka4548 2 года назад +1

    Ja som pred rokmi presne podľa tohto plánu začala odkladať už z prvej výplaty 😁 Bolo to do investičného fondu, mimoriadne úspešný, doba priala, zhodnotenie 60%! za 2 roky 🎖️😊 Potom prišiel pán Lexa, manipulativnymi technikami sa zmocnil fondu 👿 - po 4 rokoch som nedostala späť ani to, čo som vložila 🤥
    Veľmi zlá skúsenosť

  • @nostredemus3171
    @nostredemus3171 2 года назад

    Dobrý den Richarde, nechci být hnidopich, možná se jedná o aprílový žertík, možná o chybu, ale ve videu jsem si na čase 4:20 všimnul že v tabulce je špatný výpočet :) 6000+6600= 12.600 Kč nikoliv 18.600 Kč :)

    •  2 года назад +2

      Ted nemuzu video otevrit (v Himalajich je slaby internet) a nepamatuju si to 100 %, ale domnivam se, že tech dalších 6000 počítám z předchozího roku. 6000 prvni rok zhodnoceni z vkladu, 6000 druhy rok zhodnoceni z druheho vkladu a 6600 zhodnoceni z prvniho roku.

    • @ondrejkasparek576
      @ondrejkasparek576 2 года назад +2

      Žádná chyba zde není. Váš mozek jednoduše sčítá, jak upozorňuje i Richard ve videu :). Výnos je 6 tis za první rok, 6 tis. z vkladu za druhy rok a připočíst se musí zhodnocení investice z prvního roku, realizované v roce druhem, tedy 6600. Výpočet je tak naprosto správný 👍.

  • @DavidRychnovsky
    @DavidRychnovsky 2 месяца назад

    A v Jakem programu investovat?

    •  2 месяца назад

      Myslíš u jakého brokera? Aktuálně bych většině lidí doporučil XTB. Umožňují si nastavit i automatické investování. Vyzkoušel jsem XTB - co na něj říkám? ruclips.net/video/VgMx4E9Ao-I/видео.html

  • @prottik7573
    @prottik7573 2 года назад

    takto to nefunguje, podľa toho čo hovorí by som musel každý rok ušetriť 60k a nesmel by som s toho vybrať ani korunu, a nemohol by som ísť ani na tu dovolenku a to je predpoklad že naozaj každý rok dosiahnem zisk 10% to znamená že by som musel začať v 20 aby som mal nejaké peniaze aspoň na dôchodok, proste bez väčšieho základného kapitálu si bez šance

    • @miso3685
      @miso3685 2 года назад

      dovolenka z investovanych až potom. Najprv to spomenul pri začiatku investobania, že ti to zaplatí dovcu- myslene obrazne, ze to je dostatocná suma- ale jasne, že nemožeš vyberať a potom ku koncu invrsticneho horizontu, už keď začneš vyberať to myslel reálne, ze ti ju to zaplatí.😉

  • @tomastetur1
    @tomastetur1 3 месяца назад +1

    Tesat do kamene a vyučovat na základní škole.

  • @gomezrodriguez9059
    @gomezrodriguez9059 2 года назад

    Hmmm... pořád přemýšlím nad tím, co z toho byl apríl.... JO! 10% růst :-)

    •  2 года назад +2

      10 % se uvadi dlouhodoby historicky rust S&P 500 za cca 90 let. Co je na tom apriloveho? Samozřejmě do budoucna to muze byt mene. A existuji dlouha odobi, kdy to bylo mene. Stejne tak existuji obdobi, kdy to bylo mnohem vice. Investivani je holt rizikove a dopredu nikdy nevime, co dostaneme.

    • @labedzp
      @labedzp 2 года назад

      @ co je apríl ? Kecy o složeném úročeni

  • @MiroslavBruna
    @MiroslavBruna 2 года назад

    Ahoj. Prosím nevím jestli o tom nahodou nemáš video. Ale dotaz zní jak a co dělat když by broker skončil nebo aplikace co mají skončila. Jak vlastně mám zajištěné akcie. Vím že je nedrží přímo broker že? Nebo se pletu.... Co tedy mám vlastně v ruce když se např degiro rozhodne skončit.... Co pak...?? Díky

    •  2 года назад +2

      Akcie drzi samostatna nezavisla firma - nas majetek je drzen oddelene od majetku brokera. Pokud broker skonci, akcie se prevedou k jinemu brokerovi. Jak presne to bude probihat a ke kteremu brokerovi, ti nikdo ted nerekne. Ale bude to podobne, jako kdyby skoncila banka, u ktere mas penize. Nejspis vsechny klienty prevezme jina banka, ktera o ne bude mit zajem.

    • @MiroslavBruna
      @MiroslavBruna 2 года назад

      @ díky... Myslel jsrm hlavně to co má člověk v tu chvíli v ruce... Přecejen když skončila teď ta ruská banka člověk měl nějaké doklady v ruce.... Na druhou stranu taky se čekalo na to až oznámila KB možnost výplaty účtu

    •  2 года назад +1

      Z Degira si muzes stahnout vypisy. Stejne tak jako vypis z uctu je to jedine, cim muzeme dokazat, ze jsme meli penize u banky. U banky taky prakticky nemame krome toho vypisu nic jineho v ruce...

    • @MiroslavBruna
      @MiroslavBruna 2 года назад

      @ aha.. Netušil jsem že z degira něco lze vytáhnout.. Dík

  • @demolator2333
    @demolator2333 2 года назад

    Ahoj,dá sa otvoriť učet na degiro na slovensku alebo ešte stale nie,?

    •  2 года назад

      Stále jeste bohužel ne.

  • @zstrongerspredators990
    @zstrongerspredators990 2 года назад +1

    Není náhodou Ynflace?

    •  2 года назад

      Neni.

    • @zstrongerspredators990
      @zstrongerspredators990 2 года назад

      @ To mě uklidnilo, už jsem chtěl jít vykoupit mouku a svetry

  • @Istukan88
    @Istukan88 2 года назад

    Algo..

  • @tomasvasicek7014
    @tomasvasicek7014 2 года назад +1

    A já druhý 💪

  • @armanidesigner
    @armanidesigner 2 года назад

    Preco kupovat MSCI World, ked historicky maju najvacsi vynos mid cap value a small cap value ETF? To plati v US, EU aj Emerging markets. Zdroj engineeredportfolio

    •  2 года назад +1

      O vyssi navratnosti small cap a value mluvim v jinych videiích. A ta vyssi navratnost neni zadarmo. Vsechno ma svou cenu a vetsina lidi neni schopná vyšší volatilitu a dlouhé roky podvynosu oproti celemu trhu snest. Jinak by to delali vsichni, což nedělají. Široké globální ETF na velké firmy ma rozhodně v portfoliu velke spousty investoru své místo. Sám jsem 70 % v large cap, 15 % large cap value a 15 % small cap value.

    • @armanidesigner
      @armanidesigner 2 года назад

      @ Volatilita bude tak ci tak pritomna a pri dlhodobom horizonte neni rozhodujuca. S investovanim do celosvetovych akcii suhlasim. Co hovorite na investovanie podla historicky najvyssieho pomeru vynosu k riziku+rozdelenie aktiv do viac ETF ktore vzajomne co najmenej koreluju tak ako to je na engineered portfolio? Tam doporucuju 20% US Mid cap value, 20% US consumer staples, 20% ex-US small cap, 20% Emerging markets, 10% Sweden, 10% South Africa. Dovody takehoto investovanie su na stranke engineered portfolio v clankoch Analysis of US size/style performance
      Analysis of US sector performance
      Analysis of ex-US stock performance
      Analysis of individual country stock market performance
      Analysis of diversification/alternative assets. Na stranke je tiez excel zdarma. Tam je vidiet Sharpe ratio, Sortino Ratio a korelacie.

    • @ladislavs.2879
      @ladislavs.2879 2 года назад

      @ Zdravím, je v některém videu odpověď na to, které to large cap value etf jsi vybral? Děkuji.

    •  2 года назад +1

      IS3S, iShares Edge MSCI World Value Factor (na vyspele země) a 5MVL, iShares Edge MSCI EM Value Factor (na rozvojove).

    •  2 года назад

      Volatilita je pro vetsinu lidi naprosto rozhodujici. Investovani je hlavne o psychice. Kdo to nevydrzi, tomu nejlepší portfolio na světě nepomůže.
      Věřím, ze historicky to bylo nejlepší možné portfolio, ale zavání mi to trošku dataminingem. Leda by to měli nějak dobře zdůvodněné, proč by to zrovna takhle mělo být dobré i do budoucnosti.

  • @KSCK1
    @KSCK1 2 года назад

    Hezké video s optimistickym scénářem, ale taky bych udělal scénář méně pozitivní kdy třeba každých 6 let nejdu 10% do plusu, ale 30% do mínusu(i to se může stát) tam už těch 17 mega je v nedohlednu, jak si umíme spocitat😉

    • @fajastata2
      @fajastata2 2 года назад +1

      To už je v tom započítané. Těch 10 % je průměr. Někdy to klesá, někdy roste, výsledek sedí…

    • @KSCK1
      @KSCK1 2 года назад

      @@fajastata2 no to snad ne🤣🤣

    • @fajastata2
      @fajastata2 2 года назад +2

      @@KSCK1 Zajímavá reakce. Tak znovu: ve videu počítá s průměrnou návratností trhů. Samozřejmě to není záruka budoucích výnosů. V budoucnu může být průměr o něco nižší, ale i vyšší. Každopádně propady (klidně 30 %, jak píšete) už v tom průměru započítané jsou.

    • @KSCK1
      @KSCK1 2 года назад

      @@fajastata2 já vím o čem je řeč, jen chci říct že nemůžu takhle peumerovat, ono všechno může jít podle scénáře a pak po 30 letech kdy už mám třeba 12 Mega taak přijde špatně období a propad o 30% to už trochu ten plán naboural ne? Neberu v potaz diverzifikace a instrumenty..

    • @fajastata2
      @fajastata2 2 года назад

      @@KSCK1 Ano, může přijít propad. A pak zase nejspíš přijde růst. A v průměru budete na té částce. Taky proto není rozumné plánovat si výběr celé částky najednou, aby se vám nestalo, že budete vybírat právě v období propadu.

  • @zookeey
    @zookeey 2 года назад

    Ahoj, docela mě zajímá, co se stane s účtem u degira, když náhle umřu? Pokud rodina ví, že investuji na degiru, ale neznají heslo, tak se k akciím nedostanou?

    • @tomas8773
      @tomas8773 2 года назад

      Notář musí kontaktovat Degiro

  • @tomgreysk
    @tomgreysk 2 года назад

    Na co mi budu za 30 rokou..... Hej. A kde je zdrazovanie....

    •  2 года назад +3

      Za 30 roku nebudes potřebovat penize? Podle me starší lide potřebuji naopak vice penez nez mladi. Mladi si dokazi poradit a maji energii a zdravi a silu pracovat. Stari ne a proto budeme za 30 let potrebovat penize mnohem vice nez dnes.

    • @tomgreysk
      @tomgreysk 2 года назад

      @ bývam v byte na sídlisku okolo sú sami starí ľudia a vieš čo robia? Trávia čas prechádzkami po okolí. Lebo nevládzem ísť ďalej...

    •  2 года назад +9

      A to znamena, ze nepotřebují penize? Stejne tak zdravý životní styl je vec kazdeho cloveka. Dřívější generace to měly těžké a nebyly dostupne informace, ale dnes už toho vime mnohem vice o tom, jak zdravě jist a žít (a nic z toho není drahé). Každý je sveho štěstí strujcem. Ja pocitam s tim, ze budu mit dlouhe a produktivni stáří a rozhodně se ve svych 70 letech nebudu citi ménecenněji než teď. Mládí není všechno. Kdo nemyslí na sve stáří (at uz finančně nebo zdravým životním stylem), ten mozna dopadne jako ti lidi, o kterych píšeš. Zhuntovat se a rozfofrovat penize v mládí, abych si takzvaně "užil," protoze az budu dedek tak stejne budu neschopny, mi osobně přijde jako hodne smutný vyhled do budoucnosti, na ktery nehodlam přistoupit.

  • @jiristanek2164
    @jiristanek2164 2 года назад

    To, že peníze pracují 24/7 může být pro někoho zavádějící. Minimálně část portfolia určitě 24/7 nepracuje (otevírací doba burz) :D

    • @mi.chal.
      @mi.chal. 2 года назад +1

      To spolu přece tak moc nesouvisí, ono bude vydělávat i to, co koupíte jednorázově. U akcií záleží na tom, jak vydělává ta společnost a některé fungují i 24/7 :-).

    • @labedzp
      @labedzp 2 года назад

      @@mi.chal. Ale burza o víkendu nefunguje takže žádný transakce ani forexove (na kterých někdo taky může vydělat) se nedělají

    • @mi.chal.
      @mi.chal. 2 года назад

      @@labedzp To záleží na tom, jak si definujete "vydělat". Reálný zisk je až z prodeje, ale v širším významu pod to spadá i to, že cena roste v čase. Pokud něco koupím a chci to prodat až za 10 let, tak je mi celkem jedno, jestli je zítra burza otevřená nebo ne.

    • @labedzp
      @labedzp 2 года назад

      @@mi.chal. Tak právě napsal jsem může ale nemusí ;) akorát při trading 212 nevím proč ale při zisku/ztrátě hodnoty akcie/etf máš ještě přidány zisk/ztráta forexova

    • @labedzp
      @labedzp 2 года назад

      @@mi.chal. No není ti jedno protože uvidíš fajn cenu v době kdy je burza zavřená ale ta cena nemusí být už vteřinu po otevření burzy stejná

  • @labedzp
    @labedzp 2 года назад

    Složené úročení ? Proč někteří mají takový kecy jestli jde o burzovní trh

  • @krecekist
    @krecekist 2 года назад

    ... a pak přijde měnová reforma, ale narozdíl od Buffeta, vy o svoje úspory přijdete

    •  2 года назад +2

      Jaky vliv bude mit menova reforma na moje aktiva? Kdyz valstnite pozemek, nebo firmu a prijde menova reforma, tak o neco prijdete?

    • @ch3vr0n123
      @ch3vr0n123 Год назад

      to se akcii moc netyka vid :D

  • @NacchiCZ
    @NacchiCZ 2 года назад

    Video hezke, jen mi porad kde ukrast kazdy mesic 5000kc ?
    Nejsem pripaleny ani sberatel penezenek. Uprimne prace je dost, ale podnikatele platit nechteji, takze neni kde nasporit, kdyz mas vydaje na bydleni a 3x tocis korunou zda si koupit to nebo ono a stejne nic se neusetri, ackoliv se nekupuji blbiny a sladkosti.
    Rikate o akciich... No ja je vedl jeste driv nez jste o nich asi vedel a sakra jsem na to doplatil... Akcie jsou nestale mnohdy to leze vzhuru, ale i rapidne dolu. Pak clovek ceka nejaky rok, ze se to vzpamatuje a ouhle ono nic, pomalu spise doplacite. Takze, tech 10% je zavadejici. Takze jiny priklad jak vydelat nez zlodejinou akcii ?

    • @ondrejkasparek576
      @ondrejkasparek576 2 года назад +2

      Jestli mate problém ušetřit měsíčně alespoň pět tisíc, asi je pro vás finanční nezávislost vážně utopií. Jestli jste se spálil, chápu nedůvěru v akciové trhy, na druhou stranu pak ale příliš nechapu, proč podobna videa sledujete… navíc je otazkou, jestli za vás neúspěch nemohla spíše mizerná investiční strategie než “zlodejské akcie”. Richard ve svých příspěvcích hovoří o akciových ETF, nikoliv o konkrétních akciích. No a já marně přemýšlím, kdy byste musel v historii investovat do globálních ETF, abyste byl za několik let stále v minusu 🤔.

    • @ch3vr0n123
      @ch3vr0n123 Год назад

      @@ondrejkasparek576 NWR treba a jine co zdechly :D

  • @Norbino22
    @Norbino22 2 года назад +3

    jo jo, přes růžové brýle.... hodně mimo reality běžného člověka.

    • @Mob1bo
      @Mob1bo 2 года назад +4

      Co to je „běžný člověk”?! 🤔

    • @davidkosnar4535
      @davidkosnar4535 2 года назад +21

      Přesně tak, mimo realitu běžného člověka, ale jen proto, že běžný člověk si to nedokáže spočítat, takže takto postupuje jen minimum lidí. Ale ještě že tak, kdyby to dělali všichni, nebude to fingovat. Čím více bude běžný člověk utrácet, tím více budou firmy růst a ty chytrý, co investují budou více vydělávat. Richard má naprostou pravdu.

    • @Norbino22
      @Norbino22 2 года назад

      @@davidkosnar4535 Hmm, koukni se na trhy, vydelavas i ted? Inflace jak prase, trhy dolu, lidu nemaji co do huby.

    • @labedzp
      @labedzp 2 года назад

      @@davidkosnar4535 běžný člověk nedokáže pochopit že složené úročení na trzích je blbost

  • @SmrdiTiBabka
    @SmrdiTiBabka 2 года назад +1

    První! :D

    • @SmrdiTiBabka
      @SmrdiTiBabka 2 года назад +3

      Hustý. Pěkně motivační video. Já jsem měl štěstí, že jsem naskočil do akcií ve správnou chvíli (3/2020), tudíž jsem si zažil rychlé a snadné zdvojnásobení vloženého majetku, i když jsem neinvestoval optimálně do širokého etf. Ale tohle video by mělo motivovat všechny kdo se bojí, že trh je přehřátý a může spadnout. Opravdu skvělé video, díky.