JOLA 2 - na wyżynach UKF-u

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 окт 2024
  • НаукаНаука

Комментарии • 52

  • @ZPDU
    @ZPDU 2 года назад +2

    Świetny film. Fajny podkład muzyczny. Gratuluję.

  • @thomasantyskowyt7787
    @thomasantyskowyt7787 2 года назад +1

    Nikt nie ogląda takich super filmów ? Ja oglądam dopiero od roku ale często dla doznań estetycznych i poznawczych

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  2 года назад

      Dziękuję za wyrazy uznania. Mniejsza grupa widzów, ale za to koneserów, prawdziwych fanów, pasjonatów, miłych ciekawskich, czy początkujących, a nierzadko fachowców, jest dla mnie ważniejsza, niż dziesiątki tysięcy, często zupełnie przypadkowych subskrybentów, których w końcu przestaje interesować to co subskrybują. Poza tym łatwiej utrzymać kontakt z widzami w mniejszym gronie, niż nie zdołać przeczytać nawet połowy tego, co ludzie piszą w komentarzach. Dlatego jestem wdzięczny za to co mam. To dla mnie bardzo bardzo dużo!

    • @amonra4046
      @amonra4046 5 месяцев назад

      @@ARQ-TONTECH Witam mam ten zasilacz do Joli ale na tych blaszkach na 18.5 v a powinien mieć 9v ?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  5 месяцев назад

      Powinien. Proszę jeszcze raz wykonać pomiar, może pod obciążeniem. No i proszę zweryfikować właściwe ustawienie miernika. Pomiar prądu stałego 🙂

  • @alexplus256
    @alexplus256 8 лет назад +3

    Wreszcie! Film wyśmienity (z resztą jak zawsze). Nie ma co więcej mówić - łapka w górę.

  • @majterstick
    @majterstick 8 лет назад +2

    "Próba przestrojenia UKF-u ze standardu CCIR na OIRT" rzuciło mi się w oczy, od dawna chyba nikt już tak nie przestrajał :) Poza tym wszystko jak zwykle ok! Pozdrawiam.

  • @serafin2024
    @serafin2024 8 лет назад +2

    Wreszcie super film !

  • @PyszneWypieki
    @PyszneWypieki 8 лет назад

    W końcu super filmik :)
    Pozdrawiam

  • @bertolbaleron
    @bertolbaleron 8 лет назад

    Mi się podoba! Patrzę teraz na schemat tego radia i po mojemu dałoby się złapać całe pasmo. Może tak mi się tylko zdaje...
    Jola to fajny radiomagnetofon, podobny trochę do Lindy - i jeden i drugi ciężko dzisiaj spotkać.
    Chochlik wdarł się w opis filmu :P Pozdrawiam i oczywiście łapa!

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад +3

      +UNITRA - SM z tym przestrajaniem może zechce mi się jeszcze eksperymentować, ale uzyskana część pasma interesuje mnie najbardziej, więc w pewnym momencie zaprzestałem. Lecz nie tylko CCIR "chodził" za mną. Od jakiegoś czasu marzy mi się AUTO-STOP i zaskakujące w pozycję roboczą, klawisze szybkiego przewijania. Z tym drugim nie byłoby problemów, ale do realizacji pierwszego potrzebny byłby mikro elektromagnes z wysuwanym rdzeniem. Cała reszta nie byłaby jakimś specjalnym tuningiem na chińskich częściach, lecz adaptacją oryginalnego układu z impulsatorem, czy jak kto woli "enkoderem" stykowym, zapożyczonym z rozwojowej wersji magnetofonu MK-125. Jednak moje "zapędy" skutecznie hamuje hasło "stop tuningowi" :)

    • @bertolbaleron
      @bertolbaleron 8 лет назад

      +ARQbyTontechUNITRA Brzmi bardzo interesująco! Ja wiem... Jeśli to będzie przeróbka w klimacie tamtych lat, kiedy ulepszało się fabrykę, to czemu nie! Stawiam warunek - 100% krajowe podzespoły :) Już samo przestrajanie teoretycznie jest przeróbką, nie dajmy się zwariować :P
      Konstrukcję zdalnie sterowanego RM-222 w wykonaniu Pana Gasperowicza pewnie Pan już widział. To dopiero jest maszyna!

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад

      UNITRA - SM tak, zdaje się że wiem o czym mowa. Mam jednak ambiwalentny stosunek do tego co zobaczyłem. Samoczynne wciskanie się klawiszy typowej "twardej" mechaniki, wygląda dość śmiesznie i pracuje nieco siermiężnie. Jakby jakiś duch, ze złością włączał magnetofon. Rozumiem że nic lepszego z tym nie dało się zrobić, bo taki jest mechanizm. Na pewno należy pochwalić intelekt i nakład pracy. Nie mniej jednak wg mnie, ciekawsza byłaby adaptacja mechanizmu sterowanego elektrycznie, a pod oryginalnymi klawiszami, mielibyśmy mikrostyki które pozwalałyby na finezyjne załączanie poszczególnych funkcji magnetofonu.

    • @unitra4life
      @unitra4life 8 лет назад

      +ARQbyTontechUNITRA, aby zaadaptować do Joli Auto-Stop i zostające wciśnięte klawisze przewijania można nie przerabiać tego mechanizmu, lecz przełożyć cały z B302/303. Gdybyś zdecydował się na taki ruch, napisz w wiadomości prywatnej. Mam takowy sprawny mechanizm na zbyciu.. ;)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад

      Unitra 4 Life mechanizm na części mam. Lecz nie w tym problem. Gdyby tak łatwo można było przełożyć samą mechanikę, to "Jola" już dawno szczyciłaby się "auto-stopem". W miejscu gdzie w wersji "AUTO-STOP" znajduje się elektromagnes, w "Joli" jest zespół przełączników. Próbowałem tam wcisnąć elektromagnes, ale jest zbyt duży. Jedyne wyjście to zastosować miniaturowy elektromagnes, najlepiej z wysuwanym rdzeniem. Wtedy mógłbym umieścić go blisko koła zamachowego. Pod płytą montażową magnetofonu też nie ma miejsca. Dzięki za zainteresowanie się i ofertę pomocy :)

  • @unitra4life
    @unitra4life 8 лет назад

    Dawno już nie było filmu, ale.. doczekałem się i warto było, świetnie jak zwykle! ;) Hmm.. "Roman Siwjak" na głośniku.. to jakaś kontrola w Eltrze, czy może jeszcze w Tonsilu?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад +1

      +Unitra 4 Life kontrola w "Eltrze" :)

  • @DoubleSuper8
    @DoubleSuper8 6 лет назад

    Jestem w trakcie przestrajania Fonoseta (Mister (S)Hit z radiem, ten sam układ) i pomogło, choć miałem inne pojemności niż Ty. Zmniejszyłem je o połowę. Został mi ten 3,9p (skracający). Bez niego uzyskałem niecałe 88 - 100MHz. Dół mam po wywaleniu rdzenia. Myślę, że jest to jeszcze kwestia trymera w heterodynie bo miewam albo dół, albo górę. Nie wiem jednak, jakie mają wartości i nie mogę ustalić, co ewentualnie można tam wstawić, ale powinno przejść. Nie mniej sporo dłubania bo trymer jest wbudowany w agregat i połączony z kondensatorem strojeniowym. Skracanie cewki nic nie daje - zrywa drgania i tylko szum słychać. Dziś kupię jeszcze te 1,5p i 5,6p (zamiast niego dałem 4,7p). Zobaczymy co uda się uzyskać ;)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  6 лет назад

      Eksperymentuj. Życzę powodzenia.

    • @DoubleSuper8
      @DoubleSuper8 6 лет назад

      Musiałbym wymienić trymer w heterodynie ale schemat nie podaje jaką ma wartość. Wówczas może by to ruszyło. Problem jest taki, że ten trymer ponadto jest wbudowany w agregat i połączony z kondensatorem strojeniowym. Mam od 88 - jakoś 98 (Radio Rodzina, PR1). Nie będę się z koniem kopał bo jeszcze przedobrzę i wówczas to tylko szumu sobie będę mógł posłuchać ;)

  • @SuperStoszek
    @SuperStoszek 8 лет назад +1

    Mam obie wersje tego odbiornika w niedługim czasie trzeba będzie się za nie wziąć

  • @sonicrecords3478
    @sonicrecords3478 7 лет назад

    unitra po prostu słynęła z tego że do wielkiej obudowy montowali bardzo małe głośniki, do japońskich czy niemieckich radioodbiorników montowali bardzo często głośniki mniej więcej wielkości osłony

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  7 лет назад

      Owszem, ale nie zawsze tak było. Przykładem dopasowania wielkości głośnika do obudowy są magnetofony MK-232 i pochodne, choć właściwie to wynikało z licencji. Ale dobrym rozwiązaniem, z którego "UNITRA" też zasłynęła, było stosowanie w radiomagnetofonach i magnetofonach, szerokopasmowych głośników eliptycznych, które znakomicie poprawiały jakość odtwarzania dźwięku.

  • @adamz_magnetofonem
    @adamz_magnetofonem 5 лет назад +1

    Czy udało się odnaleźć kondensator, który blokuje pełne pasmo ?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  5 лет назад +1

      Nie wiem kiedy wrócę do tematu głowic w RM JOLA 2. W kolejce czeka wiele innych urządzeń i ich prezentacji. Zapraszam do oglądania.

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 8 лет назад

    Łapka w górę :)
    Przestrajasz kręcąc zwykłym wkrętakiem zegarmistrzowskim czy mi się tylko zdaje?
    Ostatnio rzuciła mi się informacja o tym że fajnie się stroi na transmiter. Nagrywasz sygnał testowy i ustawiasz częstotliwość i szukasz. Poniekąd metoda fajna bo sygnał dobry nie zakłócony. I zamiast generatora za 1.5kzł mamy za 20zł.
    A jak mechanizm magnetofonu? Chyba nie słynny grundig patent z kołami żelkami :)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад

      +zdzisiek Pabianice ciekawa sugestia z tym transmiterem. Ja posługuję się częstotliwościami skrajnie nadawanych programów - np. w moim rejonie pracę ułatwiają dwie stacje: Polskie Radio - program 2 nadaje na 87,7MHz, oraz radio ojca grzybka na 107,4MHz lub 88,9MHz. Przy zestrajaniu zazwyczaj zaczynam od dołu, czyli szukam radia "Maryja" na 88,9MHz i wiem że jestem na początku skali :)
      JOLA 2 to mechanizm MK-125 - licencja francuska.

  • @adamz_magnetofonem
    @adamz_magnetofonem 5 лет назад

    Z tego co zrozumiałem C315 51p zamiana na 27p C316 10p usunięty C304 56p na 51p C309 33p na 18p C310 3p9 na 1p5. A może by tak zmienić C 301 z 20p na 10p ? Ewentualnie odwinąć jeden zwój z cewki. Schematy są na unitraklub, skoro jest rocznik 1976 to jest tu trzecia wersja produkcyjna.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  5 лет назад

      Dobrze zweryfikowałeś podstawianie kondensatorów. Tak właśnie zrobiłem. Wszystko się zgadza.
      Nie sądzę natomiast, by zmiana C-301 na 10pF cokolwiek więcej zmieniła. Zazwyczaj biorę pod uwagę wszystkie możliwości, sprawdzam je w działniu, robię co trzeba i dopiero gdy działa, publikuję efekt prac. Skracania cewek - o jeden zwój, można spróbować i to może nieco rozszerzyć pasmo. Jednak mój eksperyment przyniósł dość zaskakujący efekt i bez tego. Pasmo 92 - 108MHz +/- 0,5MHz jest zupełnie wystarczające jak na nieco zabytkowy już radiomagnetofon. Skracanie cewek to poważna ingerencja, której chciałem uniknąć. Chodzo o to, że niektóre operacje trudno cofnąć, gdyby kierunek działania okazał się błędny. Pracy jest wówczas dużo więcej, a konstrukcja znacznie traci na oryginalności, a nawet na wartości. Proszę jednak się nie zrażać i eksperymentować. Wszystko dla jak najlepszych osiągnięć, w dziedzinie ratowania zabytków radiotechniki :)

    • @adamz_magnetofonem
      @adamz_magnetofonem 5 лет назад

      @@ARQ-TONTECH Przestroiłem musiałem też kręcić pozostałymi cewkami i trymerami od wzmocnienia one o dziwo przesuwały pasmo. w końcu zestroiłem na 91-107,8 MHz, czyli PR2-PR1.

  • @rafi22000
    @rafi22000 8 лет назад +1

    Mógłbyś mi wytłumaczyć skąd wiesz, które kondensatory należy wymienić podczas przestrajania i jakie mają mieć pojemności? Oglądałem już wiele filmów z przestrajaniem i nadal tego nie zrozumiałem :)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад +2

      +rafi22000 wystarczy ustalić, dowiedzieć się ze schematu, instrukcji serwisowej, analizy schematu itd. gdzie jest obwód wejściowy, wzmacniacza w.cz., mieszacza i heterodyny. Każdy najprostszy obwód drgający LC składa się z cewki i kondensatora. Częstotliwość drgań, można zmieniać m.in. przez zmianę pojemności kondensatora. W starych radiach trzeba też czasami eksperymentować, dobierać wartości elementów doświadczalnie. Można też ułatwić sobie pracę, zaglądając do książek lub periodyków o tematyce radiotechnicznej, które kiedyś prenumerowałem :)

    • @rafi22000
      @rafi22000 8 лет назад +1

      W końcu to zrozumiałem! Dziękuję bardzo :)

    • @DoubleSuper8
      @DoubleSuper8 6 лет назад

      Generalnie to dałoby się nawet wyliczyć. Zazwyczaj obwód strojeniowy składa się z cewki, trymera i kondensatora rozproszeniowego. I ów kondensatory rozproszeniowe wywala się albo zmienia ich pojemność na ok. połowę mniejszą (taką zasadę podał mi znajomy). Tu jest to nieco inaczej zbudowane.

  • @Adiush33
    @Adiush33 8 лет назад

    Super film !
    Co to za płytka ta mała z układem UL?
    Pozdrawiam!

  • @dyuew
    @dyuew 8 лет назад +1

    Który rok tego odbiornika ???

  • @poczatkujacyelektronik6346
    @poczatkujacyelektronik6346 8 лет назад

    Podoba mi się Pana praca. Sam dopiero zaczynam(Sudety R-208) jakie narzędzia miałbym jeszcze dokupić ?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад +2

      +Początkujący Elektronik to zależy co już masz, co chciałbyś mieć i czy to będzie rzeczywiście potrzebne. Można kupić sporo narzędzi, skompletować aparaturę kontrolno--pomiarową, podczas gdy okazuje się, że do przestrojenia takiego radia jak "Sudety" wystarczy jeden śrubokręt - aby odkręcić ściankę tylną i ew. poluzować płytki mocujące panel wraz z odbiornikiem do skrzynki, lutownica, pasta lutownicza lub kalafonia i ew. kawałek cyny. Narzędziami wspomagającymi będą szczypce proste i odsysacz do cyny. To wystarczy. Przy przestrajaniu odbiorników można posługiwać się wiedzą, intuicją, poradnikami, schematami... wszystko jedno. Liczy się efekt.

    • @poczatkujacyelektronik6346
      @poczatkujacyelektronik6346 8 лет назад

      +ARQbyTontechUNITRA A skąd zdobyć , czy można samemu zrobić taka antenę jaką Pan posiada ?

  • @YTtomek
    @YTtomek 8 лет назад

    ARQbyTontechUNITRA Czemu te elementy w głowicy są "zalane" ? To jest wosk czy coś innego?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад +1

      +YT.tomek parafina, po to aby drgania nie zmieniły położenia rdzeni cewek, oraz nawojów drutu cewek leżących na płycie i w efekcie nie rozstroiły głowicy.

    • @YTtomek
      @YTtomek 8 лет назад

      Właśnie zawsze mnie to zastanawiało, po co te elementy zwykle w głowicach są zalewane. Ale to nie tylko w radioodbiornikach, bo i w telewizorach również. Kiedyś miałem Tv Grundig, i tam płytka głowicy również była cała zalana. Tylko w tym tv łatwo było wymienić głowicę, nawet samemu gdyż była całkowicie wymienialnym elementem, coś tak jak karta graficzna w komputerze. Wyciągałeś ją ze specjalnego gniazda na płycie głównej telewizora i wkładałeś w to miejsce zregenerowaną albo nową sprawną. Tylko musiał być to dokładnie ten sam model.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад

      YT.tomek taki sposób naprawy zapewnia budowa modułowa urządzeń. Ostatnio nie chciało mi się dłubać w głowicy telewizora "Neptun 150" - odstrajał się. Przyniosłem sobie zapasową płytkę, wymieniłem i tyle :)
      Dziś, nowe telewizory naprawia się podobnie - nawet przez wymianę całych płyt montażowych, podczas gdy można wymienić np. kilka kondensatorów w zasilaczu i po sprawie. Ostatnio miałem też okazję zaobserwować jak pracuje serwisant znanej renomowanej marki telewizorów. Wyglądało to mniej więcej tak:
      1 - odkręcenie pokrywy tylnej
      2 - oględziny w ciszy
      3 - włączenie do sieci i obserwacja ekranu wadliwie wyświetlającego obraz
      4 - pomiar napięć w kilku punktach pomiarowych i poruszanie kabelkami
      5 - telefon do kolegi
      6 - przykręcenie pokrywy tylnej
      7 - oświadczenie ustne o konieczności zamówienia modułu
      8 - fachowe pożegnanie: "dziękuję, do widzenia".
      eeeh... pomyślałem sobie na ten widok - tyś chyba w życiu prawdziwego telewizora nie naprawiał. Że o wymianie np. kineskopu i geometrii nie wspomnę :)

  • @ZzZz-ng5ju
    @ZzZz-ng5ju 8 лет назад

    Przepraszam chciałem zapytać jak się nazywa utwór który się zaczyna 2,19 minucie filmu.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад

      Zz Zz oj przepraszam, nie mogę sobie przypomnieć tytułu. Niektóre są takie dziwne.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад

      Zz Zz to chyba "Foregound".

    • @ZzZz-ng5ju
      @ZzZz-ng5ju 8 лет назад

      Bardzo Ci dziękuje za wspaniały materiał video przyprawiony wspaniałą muzyką. Pozdrawiam

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  8 лет назад +1

      Zz Zz dzięki za obejrzenie i pozytyw! Pozdrawiam.

  • @pawes3753
    @pawes3753 8 лет назад +1

    robótka fachury

  • @pawedziedzic6703
    @pawedziedzic6703 8 лет назад

    ok