Nasze problemy z montażem więźby dachowej - kto zawinił?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Więźba na nowej części praktycznie gotowa! Na dach wjechały te wszystkie murłaty, krokwie, płatwie kalenicowe i tak dalej. Oczywiście nie obyło się bez kłopotów! W tym odcinku opowiadamy również o tym, że wykonujemy termoizolację nakrokwiową PIRem i co się z tym wiąże!
    ---
    Witamy na naszym kanale dotyczącym remontu i rozbudowy starego domu. Przeprowadzamy go w dużej mierze samodzielnie, choć oczywiście nie wszystkie prace wykonamy sami. Oprócz budowlanki na kanale znajdziecie prace w drewnie i metalu bo do tych materiałów jest nam najbliżej.
    Dodatkowe informacje znajdziecie na naszych stronach w socialmediach:
    instagram: / sobierobie2020
    Facebook: / sobierobie-10566608826...
    #starydom #remontdomu #więźba

Комментарии • 96

  • @NowyStaryDom
    @NowyStaryDom 2 года назад +8

    Najbardziej sensowne rozwiązanie o jakim pomyślałem już padło w komentarzach czyli skręcić grubsze deski i wypełnić izolacją w środku. Co do problemów wszelakich to niestety przy przebudowach i przeróbkach jest ich więcej niż pracy w systemie ciągłym, dlatego takie remonty jak nasz czy wasz przy zleceniu wszystkich prac kosztowałby więcej niż budowa nowego domu o podobnym metrażu. Ale suma summarum jest duży postęp i patrząc z boku takie problemy to w porównaniu do waszych piwnic pikuś Pozdrawiamy i do następnego 👍👍👍👍👍👍

  • @piotrc4701
    @piotrc4701 2 года назад +2

    Więźba modrzewiowa jest piękna.... zazdros z mojej strony :-) Mój dach skończyłem miesiąc temu i robiłem samemu, pierwszy raz w życiu, coś wiem o problemach. Pozdrawiam

  • @liliannaryniewicz5380
    @liliannaryniewicz5380 2 года назад

    Wy dacie rade kazdemu problemowi💪👏👍

  • @wawrzynzatorski5631
    @wawrzynzatorski5631 2 года назад +1

    Oj tam nie narzekać aby do przodu. 😃 Ja widziałem na dachu położone płyty atlasu, coś takiego z czego buduje się sklepy i garaże. Ładnie wyglądało i szybko zrobione.

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад +1

      Ale kto narzeka, że niby my? My tylko przestrzegamy innych inwestorów ;)

  • @piotrlenar5652
    @piotrlenar5652 2 года назад +2

    Co tego olbrzymiego kawałka drewna, zróbcie zwykły lekki kawał drewna znaczy się coś 5*12 postawione na sztorc i przymocowane do krokwi wkrętami budowlanymi, można dodać kątowniki ciesielskie . To co poniżej zrobić z tej samej płyty PIR i dociąć na dachu skos.
    Co do problemów, jak się coś przerabia, remontuje, dostosowuje zawsze coś wyjdzie o czymś się nie pomyśli. Musicie być do tego nastawieni, czasem można coś przewidzieć kiedy indziej problemy wychodzą same.

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад +1

      Mamy już pewną koncepcję, dyskutujemy z technologiem od producenta. Damy radę! :)

    • @piotrlenar5652
      @piotrlenar5652 2 года назад

      @@SobieRobie Czekam z ciekawością jak to rozwiążecie.

  • @krzyskos
    @krzyskos 2 года назад +3

    Dzień dobry. Właśnie wymieniam dach nad starym garażem i okazało się że na środku jest szerszy o 10 cm :D w dodatku myślałem że wykorzysam drewno z rozebranej stodoły, a się okazało że jest zjedzone w 1/3 przez korniki więc musiałem kupić z całe drewno.
    Więc problemy i koszty się mnożą. Pozdrawiam

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Niezła historia, tak to już niestety jest z ratowaniem 'zabytków' :)

  • @kamil51022
    @kamil51022 2 года назад +1

    Sprawdźcie ocieplenie nakrokwiowe firmy roockwool mają fajny schemat jak prawidłowo ocieplić w tym przypadku wełna, aczkolwiek samo rozwiązanie tego klina o którym mowa można zastąpić deską która zatrzyma izolacje a deska czołowa zrobi resztę

  • @mateuszzalewski6554
    @mateuszzalewski6554 2 года назад +2

    Witajcie
    1. Czy podwyższenie ścianki kolankowej przy zachowaniu projektowanego nachylenia dachu nie zmieniło wysokości budynku, a tym samym było zmianą istotną wymagającą nowego pozwolenia na budowę lub decyzji o zmianie pozwolenia? Ok widzę, ścianka kolankowa była podwyższana na niższej części dachu więc całkowita wysokość budynku się nie zmieniła :)
    2. W jakiej kwocie zamknął się koszt wykonania tej więźby (robocizna) ?
    3. Co do rozwiązania belki stopowej/startowej, może zastosujcie płytę/deskę czołową ze wzmocnionymi fragmentami krótkich beleczek w miejscu krokwi i miejsc montażu rynhaków (rynhaki doczołowe). Deska odpowiednio sztywna np. 2 płyta OSB 25mm. Beleczki dodatkowo mocowane do krokwi kątownikiem ciesielskim 70x70x7mm.

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      1. Kat się zmienił, kalenica została na planowanej wysokości. 2. Jura na filmie ma firmową koszulkę z numerem telefonu, można dzwonić :) Napiszę tylko że cena atrakcyjna :) 3. Mamy już rozwiazanie, przedstawimy w jednym z kolejnych odcinków.

  • @tomasz9148
    @tomasz9148 2 года назад

    Witam jest rozwiązaniem tak naprawdę to nie jest problem . Skracamy krokowy na równo z murem . Na górę krokiew przykręcamy przedłużenie . Nowa elewacja zasłoni obcięte końce . Można jeszcze odjąć grubość deski która przyjdzie na górę krokiew 16mm żeby jedna wysokość z dociepleniem była .

  • @arekk69
    @arekk69 2 года назад +1

    Może zrobić z desek pusty w środku - wtedy można włożyć do środka wełnę

  • @Promilus1984
    @Promilus1984 2 года назад +3

    Albo mi się wydaje, albo na krawędzi jednej krokwi widziałem jeszcze resztki kory? Jeśli tak to zalecam jednak ściągnąć... pod korę lubią włazić różne robale, a impregnat tego nie spenetruje.

    • @rafawesierski1901
      @rafawesierski1901 2 года назад

      modrzew sam w sobie odstrasza robale, więc kora nie przeszkadza

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Korę będziemy usuwać przed impregnacją. Nie mniej dzięki za podpowiedź!

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Będziemy dmuchać na zimne ;)

  • @ogrodnicka
    @ogrodnicka 2 года назад

    do starego domu drewnianego dobudowywaliśmy nową część , w projekcie miały być obie budowle połączone , ale stara cześcć zaczęła sie rozjeżdać(pochodzi z 1939 r) , musielismy zmieniać plan. , potem pekła nam płyta itp. To wszystko działo sie kilkanascie lat temu , teraz są wieksze możliwości. Ale czas budowy uważam za najpiekniejszy w zyciu , bo spełniałam swoje marzenie.

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Mamy nadzieję, że z perspektywy czasu, też będziemy tak patrzeć na ten okres ;)

  • @zmenczony41
    @zmenczony41 2 года назад +1

    Belkę startową można zrobić w kształcie C z 3 desek i wypełnić izolacją termiczną lub wpuścić tam podfrezowaną izolację nad krokwiową.

  • @MrPrstuwxyz
    @MrPrstuwxyz 2 года назад

    Witam
    Zastanówcie się nad izolacja steico wełna drzewna z Czarnkowa wspaniałe właściwości termiczne a w szczególności w czasie upałów mają system nakrokwiowy universal i na okapie wystarczy deska okapowa - pozdrawiam

  • @JankoWalski-uo2br
    @JankoWalski-uo2br 2 года назад +2

    Z pozoru drobna zmiana projektu w trakcie budowy generuje często masę problemów . Wiem z autopsji . Tak że nie jesteście pierwsi . A nie możecie tej belki startowej zamienić na konstrukcję imitującą belkę z 4 dech lub płyty wzmocnionej wewnątrz takimi węzłówkami poprzecznymi i pianą montażową ? Miałem podobny pomysł jak wy ale w końcu zrezygnowałem . Izolację mam z wełny między krokwiami. Skosy w pokojach na poddaszu mam wyłożone deską daglezjową z pięknym usłojeniem i sękami (zdrowymi i 22 lata nie wypadły) . Minęło 22 lata a w domu ciągle czuć zapach żywicy daglezjowej . Prawdziwa uczta dla nosa. Aha ja również sam sobie wybierałem drewno w lesie . Jestem leśnikiem .

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад +1

      Ola chce drewno między krokwiami, ja wolę GK... jakoś tak za dużo drewna to też nie dobrze. Daglezji naszej chyba by było za mało nawet, ale coś z niej zrobimy na pewno :)

  • @g2ucio
    @g2ucio 2 года назад +1

    Osobiście zmienił był połączenie kalenicy. Szczyty nacinane do siebie i skręcone szpilkami lub jak za dawnych lat przebite kołkami oparte na belce właśnie. Oczywiście zacięte tak jak na murłacie. Działajcie 3mam kciuki za dalsze postępy 💪

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Kalenica jest łączona z dwóch części ciętych pod skosem, ta nakładka to wzmocnienie. Nie wiem czy o to chodziło ;)

  • @janwolosiuk
    @janwolosiuk 2 года назад +2

    Jeśli coś może pójść źle, to na pewno pójdzie. Murphy

  • @dawidstepien72
    @dawidstepien72 2 года назад +1

    Ile cm izolacji na dachu chcecie dać? Zazwyczaj daje się co najmniej 30 cm wełny z lambdą 0.035, by to samo mieć z PIRem to tak 20cm lekko trzeba dać. Łaty później też trzeba jakoś zamontować sensownie, sporo wyzwań jeszcze przed wami. Powodzenia!

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад +1

      Dzięki 12cm mamy U=0.18, żeby zejść do U=0.15 potrzeba 15cm PIR. W związku z tym damy prawdopodobnie 3cm PIR między krokwie. Prawdopodobnie bo rozważamy jeszcze inne opcje.

  • @adamrochewicz7993
    @adamrochewicz7993 2 года назад +1

    Z projektatntami to tak jest, najpierw coś klientowi narysują a później klient i wykonawca drapią się po głowie, o co temu "malarzowi" chodziło. Mój majster uświadomił mnie, że najlepszy projektant to ten, który projektował swój własny dom.

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      A ja myślałem, że ten który go zbudował ;)

    • @adamrochewicz7993
      @adamrochewicz7993 2 года назад +1

      @@SobieRobie wbrew pozorom, gdy projektant musi wydawać swoje pieniądze to stara się zrobić bardzo przemyślany projekt, takze pod względem finansowym.

  • @maciejkubicki6256
    @maciejkubicki6256 2 года назад

    Tam powinny być beli "koszowe" a żeby nie było słupa to daj belkę od szczytu do szczytu tak żeby kosz na niej się oparł. A reszta się sama klinuje bo te krótkie krokwie z wyższego dachu będą go trzymać

  • @hwdiy1
    @hwdiy1 2 года назад +1

    Jeśli chodzi o więźbę, mimo adaptacji projektu, praktycznie musiałem ją sobie zaprojektować sam, jednak zrobiłem to przed zamówieniem drzewa i ewentualne poprawki robiłem na bieząco ( całą więźbę zrobiłem sam 1 osobowo). W projekcie były i płatwie i jętki i słupy, dodałem od siebie platew kalenicową podpartą słupami czego wogóle nie było w projekcie ;) mało szczegółów i niektóre elementy niepodparte lub niedokładnie opisane. Zazwyczaj taka jest rola ekipy żeby to korygować. Jeśli chodzi o eksponowanie więźby, pozostaje Wam izolacja nakrokwiowa, w Niemczech tak robią. Znajdzcie kanal na yt Style Dach. Pozdro

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Robimy właśnie nakrokwiową + prawdpodobnie conieco podkrokwiowej żeby wyjść na 0.15 ;)

  • @evarogal4177
    @evarogal4177 2 года назад +1

    Nie wiem której firmy termoizolację bierzecie pod uwagę. My chcieliśmy thermano Balex Metal Polska, też nakrokwiowo. Jak oglądałam ich film o modernizacji dachu krytego gontem, to nie widać żeby te deski startowe były jakoś ponadnormatywnie szerokie. Może sprawdźcie u nich jaka jest technologia, bo rzeczywiście takie piękne krokwie modrzewiowe aż się proszą o pozostawienie na widoku :) My niestety z różnych innych względów musieliśmy zrezygnować z tego rozwiązania :( Zostawiliśmy tylko jętki na widoku, co też daje fajny efekt. Powodzenia w realizacji marzeń :)

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Dzięki za info, u nas będzie Recticel, w tajemnicy powiem, że już mamy rozwiązanie! Tylko ciiiiii ;)

  • @hwdiy1
    @hwdiy1 2 года назад +1

    Tylko na Boga zachowajcie karpiówkę! W koronkę wykrój segmentowy (nie półokrągĺy) :)

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Chyba już o tym mówiliśmy kiedyś, ale zakup karpiówki był praktycznie niemożliwy. Będzie płaska, ale przynajmniej 'czerwona' ;)

  • @mahatmagandhi4426
    @mahatmagandhi4426 2 года назад +1

    Osiągnęliście poziom mistrzostwski w rozwiązywaniu problemów. Dla was zwykle problemy to żart sami sobie robicie ;) podświadomie problemy aby móc je rozwiązać. Sensej z Shaolin tego nie ogarnie ;)

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Tak coś czułem, że największy problem to my ;)

  • @hwdiy1
    @hwdiy1 2 года назад +1

    Też zaplanowalem gzymsy, zabudowałem na końcach krokwi konstrukcję z łat i sklejki/osb, na to styro siatka klej. Może tak to ogarniecie?

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Mamy już pewną koncepcję, pokażemy w którymś z kolejnych odcinków :)

  • @szymon_9575
    @szymon_9575 2 года назад +1

    ta belka startowa nie jest w cale taka straszna, można by z desek, ewentualnie zaprzeć ciężar końca dachu (rynien, obróbek, krokwi, łat, kontr łat i tej beleczki bądź desek) poprzez solidniejszy stelaż na podbitkę odpowiednio przymocowany do ściany o ile taki będzie. myślę ze cieśla będzie wiedział o co chodzi

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Podbitki na tym dachu nie będzie, będzie tak jak na modelu.

  • @pancerz78
    @pancerz78 2 года назад +1

    Belka startowa z desek skręcamy wypełniamy izolacją styropian dmuchany. Pozdrawiam

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Jest to jedna z opcji :)

    • @pancerz78
      @pancerz78 2 года назад

      @@SobieRobie oczywiście można z blachy lub mieszane różna izolacja pianki pur

  • @sadamwg
    @sadamwg 2 года назад +2

    Ja już przestałem dzwonić tylko po prostu robię swoje według własnej interpretacji. U mnie z dachem będzie podobnie jeszcze nie zaczęty A już wiadomo że będą jaja

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Na jajach to podobno kiedyś zaprawę robili a nie dachy ;)

    • @sadamwg
      @sadamwg 2 года назад

      @@SobieRobie 😂👍

  • @gruchapawe8112
    @gruchapawe8112 2 года назад +1

    warto podniesc kolankowa, zmienci kąt dachu, zyska pan duzo przestrzeni.

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Tak zrobiliśmy.

    • @gruchapawe8112
      @gruchapawe8112 2 года назад

      @@SobieRobie też stoję przed taka decyzja. Plan już złożony, pozwolenie jest, blacha na podjezdzie a ekipa wyparowała. Mieli być rok temu xD. Teraz tak drzewo skoczyło, materiały, że prawdopodobnie będę tylko kladl nowa blachę i wchodząc na poddasze trzeba będzie się bardzo nisko pokłonić. Ale jakaś przestrzeń na biurko tam znajdę. No trudno, nie zawsze można mieć co się chce ale fajnie zobaczyć że ktoś wywalczyl mimo wyzwań. Powodzenia

  • @agaart5951
    @agaart5951 2 года назад

    ja tylko chciałam zauważyć że pan budowlaniec bhp zachował ;) piękne buty ma na budowę :D

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад +1

      Miał być nawet gag z tymi klapkami , ale za cienki jestem w montażu :/

  • @macmroz
    @macmroz 2 года назад +4

    Grunt to być pesymistą. Pesymiści mają same miłe niespodzianki. Przypomnę: pesymista to dawny optymista dobrze poinformowany.

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Albo człowiekiem gór. Licz na najlepsze, bądź przygotowanym na najgorsze!

  • @janwicher7837
    @janwicher7837 Год назад

    Ekipa murarzy wymyśliła podniesienie ścianki kolankowej a czy powstał na to projekt zamienny czy jest to samowola budowlana?

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  Год назад

      Pomysł murarzy ale skonsultowany z architektem. Mamy na to naniesione zmiany w projekcie. Niestety zabrakło aktualizacji wymiarów więźby, stąd nasz problem

    • @janwicher7837
      @janwicher7837 Год назад

      @@SobieRobie naniesione zmiany ale jako pozwolenie zastępcze? I od nowa projekt do PINB był składany?

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  Год назад

      @@janwicher7837 Formalnościami zajmował się architekt.

    • @janwicher7837
      @janwicher7837 Год назад

      @@SobieRobie ale wykonawca czyli murarze oraz inwestorzy otrzymali nowy projekt zamienny? Projektant oczywiście rysuje a potem składa do inspektoratu o pozwolenie zastępcze. Murarze zaproponowali zmianę jak murowali czy jak zobaczyli projekt? W sumie to bez znaczenia bo skoro już było pozwolenie na budowę to ..... ile kosztowała ta zmiana?

  • @jarosawfedorczuk4517
    @jarosawfedorczuk4517 2 года назад

    Nie tylko Wy macie problemy. Nie bez przyczyny mówią „Chcesz osiwieć, zacznij się budować” 😉

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад +2

      Nic mi w życiu tak nie wyszło jak włosy ;) (Dawid)

  • @bartlomiejmachacz7151
    @bartlomiejmachacz7151 2 года назад +1

    Dach dwuspadowy z 5 lekarnami robiony dwa tygodnie temu.... Pani projektant pomyliła się o 53 belki. Mam teraz zapasowy materiał.

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      53 belki, toż to można kolejną chałupę budować :)

  • @Siedliskowy
    @Siedliskowy 2 года назад +1

    Szkoda że murłaty i płatwie kończą się wraz z ścianą szczytową ,bo mogłyby być dłuższe ,tak ok 40 cm poza tą ścianę i można było wtedy dołożyć po dwie dodatkowe krokwie na stronę .Wtedy dach poza ścianą szczytową byłby solidniejszy i łatwiej byłoby zamontować podbitkę

  • @radekklimkowski6424
    @radekklimkowski6424 2 года назад +1

    tez mam taki gzyms , i jak tu ocieplic dom steropianem i go zachowac 🤔

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад +1

      Bez remontu dachu będzie ciężko. Trzeba przedłużyć krokwie i 'odejść' od muru. Skuć gzyms i odbudować że styropianu po założeniu termoizolacji.

  • @michalinakolodziejczyk5931
    @michalinakolodziejczyk5931 2 года назад

    🙈❤💪

  • @dariuswolff3848
    @dariuswolff3848 2 года назад

    "Zero koma nic"?! W Polsce tak się nie mówi ;) Czyżby autorzy kanału mieszkali na zachód od Odry w przeszłości?

  • @barteksz1688
    @barteksz1688 2 года назад +1

    Podzielić belkę starową na dwie łoczone wpustem

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      To raczej nie zmniejszy je ciężaru ;)

  • @mareklipniewicz5851
    @mareklipniewicz5851 2 года назад

    🍀🍀🍀🍀😀

  • @sebastiansed4210
    @sebastiansed4210 2 года назад +1

    Przebudowa to problemy inaczej. Na szczęście do przejścia.

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад +1

      Byleby nie ugrzęznąć ;)

  • @goodman1127
    @goodman1127 Год назад

    W sumie to żaden problem. Sztukowanie murłat czy murbelek to normalna praktyka. Gorzej ze sztukowaniem krokwi, to nie jest możliwe.
    Po co wam belka startowa z drewna? W tym przupadku w ogole taka nie jest potrzebna. Pominąć tą belkę a wypełnienie zrobić ze styroduru na kleju.

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  Год назад

      My amatorzy, robimy tak jak producent przykazuje.

  • @waldizestuttgartu5971
    @waldizestuttgartu5971 2 года назад +1

    jak sie wylewa wieniec to wszystko cala konstrukcja dachu ponosi sie do gory o wysokosc wienca CALA

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Tu nie szło o wieniec bo on był projektowany. Dołożyliśmy dwie warstwy pustakow.

  • @roznemecyje432
    @roznemecyje432 2 года назад

    Ładne drzewko ;)

  • @mahatmagandhi4426
    @mahatmagandhi4426 2 года назад

    A miał być taki mały remoncik - m.ruclips.net/video/PxTWG3wK8M8/видео.html

  • @pawels4954
    @pawels4954 2 года назад +1

    tak to jest wzieli kupe kasy, zjebali i sie zmyli...

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Mam nadzieję, że to nie o ekipie bo ta myślę, że dała radę :)

  • @MortimerKadaver
    @MortimerKadaver 2 года назад

    Wdepnęłiście w niezłe g*wno.

  • @adamsspiderspl6426
    @adamsspiderspl6426 2 года назад

    Nie powtarzajcie tego wstępu non stop bo nudzi to..

    • @SobieRobie
      @SobieRobie  2 года назад

      Na kanał trafia sporo nowych widzów, musimy ich przywitać :)

  • @marekostrowski8744
    @marekostrowski8744 2 года назад

    Trapez z modrzewiowa bo macie... A w środek nie wełna tylko pistoletowa. Piana pur ! Dla wzmocnienia tej dziwnej konstrukcji . Piana nie pochłania wody a wełna....

  • @michasikora8219
    @michasikora8219 2 года назад

    Witam polecam firmę apol-therm-pir ze Spławia gm Śmigiel firma budowlana i dystrybutor PIR firmy Gór-Stal potężna wiedza i fachowe wykonastwo.