Pellet heating. Cost of a complete boiler plant in 2023

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 окт 2023
  • Subscribe: ruclips.net/user/DomZa100?su... @DomZa100
    Part 170
    How much does a pellet boiler room cost? How much does a pellet stove cost? What to watch out for in a pellet boiler room? What kind of boiler? Pellet boiler how many kW? What kind of pellet boiler? Pellets or gas? The cheapest pellet boiler room. Simple pellet boiler room. Lazar 11/130 boiler - which pellets? Technical conditions of the pellet boiler room. How much pellets does the Lazar 11/130 boiler burn? How many liters boiler? Heat buffer. Underfloor heating or radiators? Pellet boiler settings.
    How much does it cost to connect a pellet boiler? Upgrading a pellet boiler room. The cost of buying a pellet boiler. Solid fuel boiler room. Pellet heating. Pellet heating - pros and cons, Pellet stove connection diagram, Pellet boiler room dimensions, Radiators or underfloor heating?
    / multispecpl
    tel: 693 616 300 Luke - he knows everything about plumbing!
    On the password "DomZa100" you can bargain additional discount:-)
  • ХоббиХобби

Комментарии • 146

  • @pytonwwa
    @pytonwwa 7 месяцев назад +3

    Bardzo dobry materiał

  • @paker_0841
    @paker_0841 7 месяцев назад +1

    Właśnie hydraulik robi małe przeróbki w mojej kotłowni aby usunąć awarie. Polecił mi piec na pelet na mój metraż mieszkania 35 m2 mówił że będę schodził do kotłowni raz na dwa tygodnie, chyba mu uwierzłem od przyszłego roku działamy. Obecnie używam piec śmieciuch 3 letni, pozdrawiam.

  • @Frodus1989
    @Frodus1989 5 месяцев назад +3

    Co do bojlera, to jeśli poruszony był temat wężownicy (że w bojlerze tym który masz, teoretycznie dedykowany do gazu, jest dłuższa wężownica więc szuncoej się nagrzewa), można było przecież zakupić bojler z 2 wężownicami i spiąć je razem

  • @pingwinyzmadagaskaru2257
    @pingwinyzmadagaskaru2257 7 месяцев назад +3

    Tak przyspieszam.filmy jak wolno ktos.opowiada

  • @jedenznich6680
    @jedenznich6680 6 месяцев назад +1

    Co jaki czas rozpala ci się kocioł? Jaką temperaturę ustawioną masz w pomieszczeniach? Co steruje kotłem? Mam dom ktorego nie zamierzam ocieplac. Jedynie podloga i dach bedzie ocieplony. Sciany nie. Nie polecasz kotla na pellet?

  • @martaz1860
    @martaz1860 6 месяцев назад +4

    Piękna kotłownia.

  • @arturchlewicki4453
    @arturchlewicki4453 7 месяцев назад +5

    Ładna ściana z cegieł.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад +1

      Dziękuje.

  • @wojtecki9
    @wojtecki9 4 месяца назад +5

    Bojler bedziesz szybko wymienial to pewne, 100l na 3os/// jest za malo - potrzeby rosna jeszcze sie przekonasz.

  • @pawelwesoowski7538
    @pawelwesoowski7538 7 месяцев назад +1

    Jakie jest przewidywane zużycie peletu na dzień/sezon grzewczy? I przy jakiej temperaturze w pomieszczeniach? I przy jakiej temperaturze wody użytkowej?

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад +2

      Bardzo dobre pytanie, ale za wcześnie, aby na nie w rozsądny sposób odpowiedzieć. Główne założenie spalanie jak najmniejszej ilości paliwa, przy temp. pokojowej +21-22°C.
      Na obecną chwilę mogę tylko powiedzieć że po pierwszym uruchomieniu pieca, piec pracował przez 5h na pełnej mocy i spalił worek pelletu, co oczywiście jest zawrotną ilością. Temperatura zadana na piecu - 80°C, na grzejniki - 55°C, bojler - 25°C. Dom jeszcze nie jest wygrzany...

  • @helikopterek
    @helikopterek 7 месяцев назад +6

    Ciekawe stwierdzenie, że palnik kipi jest czuły na pellet. Z tego co większość ludzi mówi to właśnie zrzutowe palniki są najbardziej czułe na jakość paliwa. A palnik kipi podawany jest zazwyczaj jako zaleta kotła. Z polskich palników to może pellas ciut lepszy i Kostrzewa VG. Waga pieca 350kg a gwarancja na wymiennik 10lat co u innych producentów też jest spotykane więc nie wiem czy jest o co kruszyć kopię bo sam producent nie chce zagwarantować, że kocioł posłuży dłużej. Sprawność 91% to też podobnie jak inni.Jak ktoś chce mieć pewność żywotności to lepiej chyba się zdecydować na kocioł z żeliwnym korpusem jak Camino i dodatkowo można wymienić poszczególne moduły. Lazar ma bardzo dobre opinie ale głównie jak ktoś użytkuje go z dobrym peletem bo jest zautomatyzowany. A jak ktoś będzie palił dziadostwem to będą problemy. Jak chcesz palić czym popadnie to chyba Kostrzewa sobie lepiej poradzi.

  • @arkadiuszraszeja2570
    @arkadiuszraszeja2570 2 месяца назад

    Jakim pelletem palisz w tym lazarze

  • @agnieszkabenelak5350
    @agnieszkabenelak5350 7 месяцев назад +4

    W związku z tym że jest to odpad a piece na pellet są coraz bardziej popularne, pellet nie licząc tych ostatnich skoków cenowych będzie co roku coraz droższy, skończy się jak z olejem opałowym który też jest odpadem ( nie wiem Pan ? ) drewno opalowe też jest odpadem a cena gotowego drewna jest abstrakcyjna. Także odpady są fajne kiedy inwestujemy na początku mody na dany odpad, później już coraz gorzej ponieważ nie zwiększymy ilości odpadu która to ilość jest niezależna od branży pelletowej a w tym przypadku jest zależna od branży budowlanej.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад +1

      Mogę zapytać czym ogrzewa Pani swój dom? Gazem?

    • @rolnikmay9457
      @rolnikmay9457 6 месяцев назад

      Największe głupoty w dzisiejszych czasach to jest kurwa montować pompę ciepła z jakąś śmieszną instalacją fotowoltaiczną to jest inwestycja która nigdy na siebie nie zarobi nigdy się nie zwróci ale inwestuję w to ludzie którzy nie umieją myśleć i liczyć przede wszystkim płacą grube pieniądze za to żeby inni liczyli za nich

    • @pyrczakjan
      @pyrczakjan 5 месяцев назад +1

      No niestety logika nie jest spójna z polityką rządzący ch tym światem. To tak nie działa😢

  • @czarny3760
    @czarny3760 6 месяцев назад +1

    A czy pan łukasz ma możliwość pozyskania dotacji czyste powietrze i realizacji projektu w domu

    • @DomZa100
      @DomZa100  6 месяцев назад

      Z tego co mi wiadomo, to TAK, ale proszę o szczegóły pytać u źródła.

  • @wojtekmajkutowskil1567
    @wojtekmajkutowskil1567 3 месяца назад

    Witam mam pytanie dom ocieplony strop ocieplony okna nowe powierzchnia ogrzewania około 120 m jaki bedzie najlepszy piec na pellet firmy stelmark 10 czy 15 kw bo takie mam do wyboru z gory dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

    • @DomZa100
      @DomZa100  3 месяца назад +1

      W ciemno brałbym 10kW o ile nie ma Pan bufora.

  • @mirob5743
    @mirob5743 3 месяца назад +1

    CIEKAWE JAKI HYDRAULIK WYMIENI PANU TEN WODOMIERZ 🤔

  • @tomaszszpura9321
    @tomaszszpura9321 7 месяцев назад +2

    Bufor ciepła zoptymalizuje.prace kotła.kocioł lazara posiada w standardzie sterowanie buforem ciepla.

  • @hubertjurdziak
    @hubertjurdziak 3 месяца назад +1

    Witam, Dziękuje za materiał. Patrząc na dziś dzień to czym ogrzać dom lub w jakie źródło pójść to jakieś wróżenie z kart. Nie da się założyć tego co nastąpi za 10 lat (celowo założyłem ten okres, bo producent Lazar tyle daje na swój piec gwarancji). Dyrektywy do których przystąpiliśmy wypływają na wierzch jedna po drugiej, a zwykły zjadacz chleba chcąc podjąć racjonalna decyzje ma na to coraz to mniejsze szanse... koniec końców to nam przyjdzie zapłacić za to czym ogrzewamy i ile paliwa zużyje nasze źródło ogrzewania. Mnie nasuwa się pytanie bo tutaj wygląda to wszystko na rozsądnie podjęta i przemyślana decyzje, poniekąd przy pomocy Pana Łukasza - tak go Pan zachwala... Dlaczego powstały kolejne filmy (które są nakręcone po tym filmie) w których otwarcie Pan pyta co zrobić bo piec ma ogromne zużycie pelletu? Czyżby Pan Łukasz przeoczył to w swoim doborze urządzeń i doborze całego rozwiązania dla Pana domu? to powiem krótko kiepsko i zaczął budowę swojej wizji nie od tej strony od której powinien...

    • @hubertjurdziak
      @hubertjurdziak 3 месяца назад +1

      Prawda jest taka, że ilości kilowatów potrzebnych do ogrzania domu i dostarczenia ciepła dla CWU nie oszukasz. Możesz tutaj tylko to zmniejszyć odpowiednią izolacją domu jednocześnie dbając o prawidłową wentylacje. Niestety to jest ogromne ograniczenie domów ogrzewanych paliwem spalanym... Dodatkowo dochodzi niekiedy przeszkoda w postaci bariery architektonicznej nie można w nieskończoność patrzeć na to, że to się później uzupełni kolejną izolacja na oddychanie, wentylacje murów... Budynek taki bez odpowiedniej wentylacji murów ulega bardzo szybko zniszczeniu, ale o tym dziś się nie mówi...

    • @DomZa100
      @DomZa100  3 месяца назад +1

      Sytuacja ze spalaniem ulegała radykalnej poprawie. Problem w głównej mierze leżał po stronie ustawień na kotle. Łukasz twierdził że w tej sytuacji nic nie może zrobić i wina jest po stronie producenta kotła. Hydraulik również twierdził że wszystko jest zrobione zgodnie ze sztuką. Po licznych perypetiach związanych z kotłownią, aktualnie jestem na prawdę zadowolony ze spalania jak i pracy samego kotła.
      W kolejnym sezonie będę testował zapewne inny pellet i ciekawi mnie czy zmiana pelletu powiedzmy z sosnowego na dębowy przyniesie jakieś wymierne korzyści. Będę też zapewne testował jakiś tańsze odmiany. Zapewne wrzucę jeszcze z parę filmów ze spalania.

  • @bartoszleszczynski5051
    @bartoszleszczynski5051 4 месяца назад

    Dom stary 100letni, mur 80cm nie ocieplony okna plastikowe 2 szybowe. Jak mowicie, pchac sie w pellet? Jesli tak to jaka moc? Co od zera bo teraz da kaflowe piece

    • @DomZa100
      @DomZa100  4 месяца назад +1

      Jeśli ma Pan dostęp do drewna sugerowałbym zakup pieca na zgazowane drewno + spory bufor.

  • @mitu1830
    @mitu1830 7 месяцев назад +1

    Masz w kotłowni wentylację nawiewną i wywiewną? Lub jakaś czerpnię powietrza? Bez tego kotłownia nie spełnia norm odbioru. Wystarczy dziura w ścianie fi140 i takiej samej średnicy wywiew. Może być też zetka. Pozdrawiam grzeję pelletem od 2018. Team Kostrzewa.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад +1

      Mam,wywiew do komina wentylacyjnego (muszę wstawić kratkę), jeśli chodzi o nawiew to mam dziurę 120mm ale nie w formie Z-tki, od garażu. Z-tka to najbardziej idiotyczny pomysł jaki kiedykolwiek wymyślono. Garaż przez swoją dużą powierzchnie i nie do końca szczelną bramę ma niższą temp. niż w kotłowni, więc ruch powietrza chłodniejszego do kotłowni jest zapewniony. Drugi nawiew jest pod drzwiami (2cm).

    • @mitu1830
      @mitu1830 7 месяцев назад +1

      @@DomZa100 Też jestem przeciwnikiem zetki. Niestety przepisy są bezwzględne, musi być dopływ świeżego powietrza. Czyli dziura powinna być pod oknem. Rurki spokojnie sobie zaizoluj nawet otuliną z pianki. Kocioł dłużej trzyma temperaturę po wygaszaniu.
      Czemu masz tak wysokie ciśnienie na instalacji? U mnie zawór bezpieczeństwa jest na 1,5, także na instalacji mam 0,9-1,1 bara. Masz taki wymóg w instrukcji?
      No i druga rzecz, czemu aż 80 stopni na kotle?
      Z doświadczenia, grzanie bojlera kotłem w lecie jest upierdliwe, bo kocioł się odpala raz dziennie. Komin jest zimny, ciąg słaby i komora spalania się smoli. Może i taniej, ale niewiele. Grzałka z wyłącznikiem programatorem i mnie bierze 2-3 kWh dziennie na 100 litrów.
      Z tym pelletem A2, czy B1, lub pozaklasowym, to kontrowersyjna sprawa. Ok, jest tańszy, ale ma dużo więcej popiołu i mniej kWh. Nie wiem ile płacisz za tonę, ja 1400 za A1, jakby B1 kosztował 700 rozumiem taki wybór, ale on kosztuje 1100 ile oszczędzisz? 300 zł na sezon? 200… ja kombinowałem z pelletem, to spieki się robiły, trzeba było często odkurzać. Teraz machnąłem ręką schodzi 1,9 tony czasem mniej. Tylko ja mam dom 105 mkw. bez garażu w bryle. I mieszkam pod Wrocławiem, pewnie w Zakopanem byłoby 2,9 tony. Pozdrawiam. PS do tego zaworu 4d dołożył bym siłownik i do kotła czujnik pogodowy. Fajnie , to działa w okresie przejściowym. Letnie grzejniki nie dają uczucia gorąca.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад

      @@mitu1830 Dziękuje za odpowiedź. Zaworu 4p mam tylko manualny, bo hydraulik powiedział że i tak będę go ustawiał raz lub dwa razy do roku, więc się zgodziłem. Co do klasy pelletu i cen, to ma Pan rację, jeśli cena pomiędzy pólką TOP a middle to różnica 200zł na tonie, to nie ma co szukać "dziury" i brać TOP. Co do ciśnienia, to nie znam się tym i myślałem że jest to standardowe ciśnienie w układzie zamkniętym, więc na ten temat się nie wypowiem. Kotłownie składał doświadczony hydraulik, więc ufam że wszystko jest ok. Ma Pan na kominie spalinowym założoną nasadę typu "strażak"? Bo ja mam taką zwykłą parasolkę i zastanawiam się czy nie zmienić, bo podobno różnica w cugu jest mocno odczuwalna. Z drugiej strony, serwisant który uruchamiał piec twierdził że nie ma potrzeby zmiany, bo kocioł ma dodatkowo zainstalowaną płatną opcję - sondę lambda, która sama dobiera ilość powietrza poprzez sterowanie wentylatorem.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад +1

      @@mitu1830 Ustawiłem testowo kocioł na 80°C bo podobno przy takim ustawieniu włącza się najrzadziej. Jest to w fazie testów... Pan jaką ma temp. na kotle, a jaką na mieszaczu (grzejnikach lub podłogówce)?

    • @mitu1830
      @mitu1830 7 месяцев назад +1

      @@DomZa100 U mnie, 85% grzejniki, podłogowego mam 3 pętlę na tym samym obiegu co grzejniki z ogranicznikiem temperatury czyli zaworem RTL na powrocie, około 30-35 stopni idzie na podłogę. Na grzejniki mam pogodowe. Od 55-70. Może kilka dni w roku mam ponad 60 stopni, przy siarczystych mrozach. Optymalnie, to 60 stopni wtedy masz pewnym powrót 50 stopni. U mnie na powrocie jest pompa i zawór temperaturowy ATV Afriso. Z wkładką 45 stopni. Zaczyna się otwierać przy 45, pełne otwarcie przy 55 stopniach. I zawór 4D nastawiony 6/4 czyli 60% z zasilania na powrót i 40 na grzejniki. Przed zaworem pompa do bojlera. Zawór 4d rozdziela obiegi i nie mam dzięki temu tzw. wojny pomp. 80, moim zdaniem to hardcore, u mnie kocioł się awaryjnie gasi przy takiej temperaturze. Ma być minimum 45-50 stopni na powrót. Przy wysokiej temperaturze masz większe straty przesyłowe, zwłaszcza z gołymi rurami. Mam też regulator ciągu kominowego mechaniczny i na dachu strażaka z przedłużką komina. Działa, zwłaszcza podczas wichury i dziwnych sytuacji typu grad, nagłe zmiany ciśnienia, upał. Zwłaszcza regulator ciągu jest fajny. Widzę, że działa.
      Kostrzewa ma wadę genatyczną. Na palniku platinium bio, czyli tym nieruchomym w okresie przejściowym lub latem gdy kocioł działa na niskiej mocy tworzy się taka blokada z popiołu po kilku dniach palenia. Wiatrak słabo wieje i nie zrzuca popiołu, przez to dym potrafi się cofnąć przez rurę podajnika do zbiornika paliwa. Trzeba co kilka dni oczyścić palnik, bo zadymiona kotłownia, to nic fajnego. Dawałem wyższe obroty wentylatora, nic nie daje. Zwłaszcza jak jest mało paliwa, to zasysa lewe powietrze i masz dym. Dlatego polecam zakup czujnika czadu i dymu. Mnie dwa razy uratował. Lepszy od mojego modelu czyli mini bio NE jest twin bio, bo tam masz inny podajnik z boku. No ale moc 12 KW. I wybrałem mini bio 10 KW. Kocioł ok, z tą jedną wadą. Moim zdaniem palnik powinien być z minimalnym spadkiem do przodu, a nie prosty z takim małym progiem blokującym popiół. Zaletą są wymiary kotła ok. 70x70 cm. Rozważałem Lazara, ale wtedy za swój zapłaciłem 7500, a Lazar był od 12000. Serwis ok, części są. Nieraz po telefonie serwisant był tego samego dnia. Pozdrawiam.

  • @marekorzechowski1265
    @marekorzechowski1265 11 дней назад

    No i fajnie, tylko montujac kocioł renomowanej firmy Defro po okresie gwarancji, ok. 6-7 m-cy wystapił przeciek wody z otworu zawirowacza. Serwis na to, po gwarancji nic nie poradzimy, kocioł do wymiany. Koszt ok. 15 tys. zł. We własnym zakresie zleciłem naprawe przecieku co się udało. Po 6 m-c nastepny wyciek wody z ruru zawirowacza. Co mnie czeka po 6 latach użytkowania, wymiana pieca, koszt, a renomowa firma jest ok. Gwarancja, sie skończyła,o co chodzi. Tak to działa. Życzę Panu długiej zywotnosci kotła.

  • @karolinacybulska3190
    @karolinacybulska3190 7 месяцев назад +2

    Wszystko fajnie ale jak ktos ma dom 100% podlogowki i bojler 140l kociol wlacza sie raz na dobe na 3-4godz w domu 22* woda 55*i smiga na 65* to poco mi bufor ????

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад

      Może tak być jak Pani mówi, ale jakim kosztem. Jakie ma Pani zużycie pelletu? Jaka moc kotła? Jaki pellet? Bo jeśli ma Pani gaz i kocioł kondensacyjny, to zmienia to postać rzeczy, bo ja w tym filmie sugeruje bufor przy podłogówce, ale z kotłem na pellet.

  • @ManiekBasick
    @ManiekBasick 7 месяцев назад +1

    Hmm mam kociol z palnikiem kipi i palę pelletem przemysłowym i daje rade. Ciekawe czy taki Lazar da rade?🙂

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад

      Bardzo ciekawe, bo wszyscy moi znajomi którzy mają palnik Kipi narzekają na spieki. Mogę zapytać jakiego pelletu Pan używa? Czy to jakiś wyrób autorski?

    • @ManiekBasick
      @ManiekBasick 7 месяцев назад +2

      @@DomZa100 Przemysłowy to jest jeden z najgorszych produktów. Jak palnik źle ustawiony pozostaje bardzo dużo spieków a nawet może zapchać palnik, oczywiście trzeba częściej czyścić sam palnik. W lazarze jest o tyle łatwiej że kosz się wyjmuje i łatwiej go wyczyśći w kipim trzeba rozebrać.
      Też zastanawiałem się czy nie brać Laraza jednak wybrałem coś na kipim. Zgodzę się z Panem żeby nie zakładać kotła przewymiarowanego. A większość sprzedawców i hydraulikow a nawet sprzedawców proponują 20-25kw. Ja mam 15kw i widzę że za duży a dom kostka z lat 70. PS ważna jest też instalacja.

  • @Serpher1
    @Serpher1 7 месяцев назад +1

    Wymieniłem kocioł bezklasowy węglowy 12kw na klasę 5 na pellet 18kw (na 100m2 nieocieplanego domu). W przypadku węgla musiałbym podczas sezonu zużyć 6 ton węgla paląc 24/7. Kocioł pelletowy 18kw 5 klasa, wychodzi 3,5 tony pelletu.
    Szkoda, że nie ma założonych otulin na rury (szczególnie tych stalowych).

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад +4

      Przepraszam ale to co Pan napisał jest wręcz niemożliwe. 12kW kopciuch nie miał prawa spalić 6 ton węgla w budynku gdzie obecnie ma Pan 18kW na pellet. Co do ilości spalanego pelletu, to wartość ok, pod warunkiem że ma Pan bufor, bo bez bufora także trudno jest mi w ilość spalanego pelletu uwierzyć. Dlaczego nie mam otulin na rurach? Pytałem o to hydraulika, a ten twierdzi że nieotulone rury dają ciepło i nie warto z tego ciepła rezygnować. Warto otulać rurki w miejscach zimnych, a nie w nowoczesnej ciepłej kotłowni.

    • @Serpher1
      @Serpher1 7 месяцев назад +1

      ​@@DomZa100 Akurat jest możliwe. Kopciuch by optymalnie działać musiał grzać na 80 C przy czym pełny wkład kotła to ok 16 kg węgla 25-28 kJ. Taki wkład palił się ok 12 godzin. Łatwo z tego wyliczyć, że paląc od października do kwietnia można było spalić 6 ton węgla paląc 24/7.
      Jeśli chodzi o instalację to posiadam głównie grzejniki żeliwne, a co za tym idzie działają podobnie jak bufor. Dużo daje też sterownik pokojowy.
      Odnośnie otulin to jest to wskazane, ponieważ to ciepło ma trafiać do pomieszczeń docelowych, a nie zostawać w kotłowni. O ile rurki PP raczej nie potrzebują tego, to stalowe/miedziane absolutnie.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад +1

      @@Serpher1 Dziękuje za odpowiedź. Bardzo ciekawe jest to co Pan piszę na temat spalania węgla. Wujek ma kocioł 20kW lub 24kW na węgiel i na sezon spala 1 tonę węgla i 5 metrów drzewa. Pali do oporu. Temp. w pomieszczeniach 23°C aż nie ma czym oddychać. Okna dwie szyby. Ściny trójwarstwowe. Od nośnie otulin, na szczęście mam bardzo małą ilość rurek stalowych. Moim zdaniem znacznie istotniejsze jest aby rurki zasilające grzejniki nie leżały bezpośrednio na betonie - w tym miejscu ucieka najwięcej ciepła.

    • @romanwolski6350
      @romanwolski6350 7 месяцев назад

      ​@@DomZa100 Zgadzam się mam 200 m parter plus 2 pietra i spałam 13 m p drewna lub 3.5 t wegla za sezon dom z 1934 roku cegła pełna okna plastik dwuszybowe piwnica w ziemi słabo ocieplona ściany styropian szary 10 cm na dachu 20 cm wełny przed ociepleniem paliłem 6 t wegla i było zimno teraz palę po 2 do 7 godzin na dobę i wystarcza temp od 20 do 24 osobiście wybrałbym mniejszy kocioł na Twój dom u mnie wg ciepło właściwe wylicza 12 kw teraz mam 20 kw a jeśli bym palił non stop to spokojnie35 na grzejnikach by starczyło .Tylko zawsze było tak że większe kotły więcej wytrzymywały.Moj poprzedni miał 25 wytrzymał 10 lat po wymianie na 20kw spalanie spadło o tonę węgla pozdrawiam i życzy ciepelka

    • @rolnikmay9457
      @rolnikmay9457 6 месяцев назад

      ​ A na co ma bufor do typowego pieca na pellet wyrzucać pieniądze w instalację która nie ma sensu

  • @arkadiuszaleksiewicz
    @arkadiuszaleksiewicz 7 месяцев назад

    Witam,nowy dom parterowy 70m użytkowych,dobre okna,na podłodze 20cm styro na elewacji też 20 styro,i sama podłogowka,ile kw mój piec na pellet powinien mieć?

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад

      Dobre okna, styro 20 to nie wszystko. Ale jeśli okna, drzwi są prawidłowo wstawione i zabezpieczone, nie ma dużych przeszkleń, strych lub strop dobrze docieplony, brałbym najmniejszy kocioł jaki uda się Panu znaleźć czyli 8kW (bez bufora) lub 10-11kw (z buforem).

    • @maciejkreft3852
      @maciejkreft3852 2 месяца назад

      ​@@DomZa100Dzień dobry z lada dzień kupuję wszystko co niezbędne do kotłowni i zaciekawił mnie Pana komentarz. Mianowicie dlaczego do 8 kw bez bufora a dla 10/12 już tak? Pozdrawiam.

    • @DomZa100
      @DomZa100  2 месяца назад

      @@maciejkreft3852 8kW jest za małym kotłem, aby marnować energie na najpierw nagrzewanie bufora - w skrócie ma za mało mocy. Zrozumie Pan co mam na myśli jak kupi Pan kocioł na pellet. Te kotły są dobre i skuteczne, pod warunkiem że pracują cały czas. Jeśli rozważa Pan zakup i montaż w swojej instalacji bufora, sugeruje zakup pojemności 15kW lub więcej. Dlaczego? Mocniejszy kocioł szybciej będzie Panu w stanie ogrzać wodę w buforze. Druga sprawa, jeśli wybierze Pan bufor, proszę liczyć się z wyższym spalaniem. Dlaczego? Bufor to nic innego jak dodatkowe litry wody w obiegu.

    • @maciejkreft3852
      @maciejkreft3852 2 месяца назад

      @@DomZa100 dziękuję serdecznie za odpowiedź. Najprawdopodobniej zdecyduję się na piec firmy Kostrzewa 12 kw Eei pellets bez bufora. Dom 90 metrów z dobrym ociepleniem i podlogowka. Myśli Pan że będzie w porządku? Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

    • @DomZa100
      @DomZa100  2 месяца назад

      @@maciejkreft3852 12kW to zdecydowanie za duży kocioł do takiego metrażu. Nie wiem jaka jest powierzchnia okien, jakiej jakości ocieplenie, jaka stolarka, ale wybrałbym 8kW - gdybym wiedział że to wszystko jest solidnie zrobione lub 10kW - gdybym nie miał pewności jak to jest zrobione. Drugi i wysokiej klasy materiał to nie wszystko, bo ważne jest również dokładność wykonania.
      U mnie kocioł 11kW ogrzewa 220m2 użytkowego + ponad 50m2 schowków i jest ok, ale sam osobiście robiłem wszelkie prace z najdroższych możliwych materiałów. Większość osób zalecała mi aby kupił min. 15kW a nawet 18kW bo widzieli budynku i jak jest zrobiony.
      Piszę Pan że ma dobrze zaizolowany budynek, więc tak jak pisałem proszę nie szaleć z 12kW. Nawet jeśli wybierze Pan 12kW to nic złego się nie stanie, ale wiadomo spalanie na godzinę będzie wyższe. Każdy kocioł ma modulacje mocy 30, 50, 100% mocy, ale kupić kocioł za duży i dusić go większość żywota na 30% nie jest dobre ani dla kotła ani dla komina. Koleżanka z pracy z ma ten kocioł EEI Kostrzewy i sobie chwali...
      Ostatnio rozmawiałem ze swoim hydraulikiem i pytałem jak odpowiadać komuś jeśli ktoś pyta o koszt zakupu gratów z robocizną - samej kotłowni? Odpowiedział, że najprościej to dodawać do kwoty zakupu kotła, drugie tyle i powinno być ok. Więc jeśli zastanawia się Pan ile wyniesie Pana montaż kotła, zrobienie kotłowni to proszę przyjąć że będzie to zbliżona kwota do zakupu drugiego kotła.

  • @xxFreeRiderxx
    @xxFreeRiderxx 7 месяцев назад +2

    Odwieczny problem - gaz, pompa czy może opał stały rodem ze średniowiecza? PC 6 kW to koszt 7 tys zł. Ja tutaj nie widzę konkurencji.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski 5 месяцев назад +2

      i tyle samo na prad... przy srogich zimach, ktore zapewne nadejda (ocieplenie klimatu to nie ciagle cieple zimy)

  • @brejnus
    @brejnus 2 месяца назад

    Czy kocioł pelltowy sprawdzi się w starej żeliwnej instalacji grzewczej ?

    • @DomZa100
      @DomZa100  2 месяца назад

      Jeśli chodzi o bezobsługowy kocioł, to tak. Poza tym innej opcji Pan nie ma.

  • @masumi0570
    @masumi0570 5 месяцев назад +2

    Gdzie ten koszt kotłowni,poszczególnych jej elementów?😢

    • @jacek8861
      @jacek8861 2 месяца назад +1

      Też czekałem i się nie dowiedziałem. A tytuł był obiecujący

  • @dex781
    @dex781 2 месяца назад

    25 lat doświadczenia, a filtr siatkowy korkiem do góry + brak zaworów do jakiegokolwiek czyszczenia czy wymiany pompy... kijem z budowy bym pognał.

    • @akademiaumiejetnosci.korep3986
      @akademiaumiejetnosci.korep3986 23 дня назад

      To nie Łukasz to montował tylko hydraulik ruclips.net/video/J62mjmjzHtk/видео.htmlsi=LFT5JFfJX8OagDct&t=886

  • @gulon1981
    @gulon1981 4 месяца назад

    Cześć . Kolego jak obliczyć moc pieca do metrów ogrzewania domu ?.

    • @DomZa100
      @DomZa100  4 месяца назад

      To złożone pytanie. Proszę odpowiedzieć najpierw po kolei na pytania: Jakim styropianem i grubością jest ocieplona A. elewacja, B, posadzka? Jak zaizolowane jest poddasze? Jakie okna 2-3 szyby? Okna ze szczelnym montażem? Powierzchnia okien? Powierzchnia użytkowa domu? Wysokość pomieszczeń? Gdzie będzie stał kocioł - w budynku zaizolowanym czy nie? Jaki rodzaj ogrzewania - grzejniki, podłogówka, mix? Ilość wody w instalacji? Jaki jest obecnie użytkowany kocioł - jakiej mocy?

    • @gulon1981
      @gulon1981 4 месяца назад

      Elewacja A 12 cm , B 10 cm . Trzy pokoje z grzejnikami około 60 m , połowa domu z podłogówką 54 m . Poddasze zaizolowane styropianem 10 cm . Okna wszędzie 2 szybowe .

    • @DomZa100
      @DomZa100  4 месяца назад

      @@gulon1981 Dodatkowe pytania: Dom parterowy z poddaszem użytkowym? Powierzchnia użytkowa? Styropianem 10cm ma Pan zaizolowane poddasze czy strop? Elewacja jaki styropian - jaka lambda? Okna PCV czy drewno? Rok budowy domu lub ostatniego remontu izolacji? Grzejniki żeliwo czy aluminium?

    • @gulon1981
      @gulon1981 4 месяца назад

      @@DomZa100 Dom na wysokim fundamencie , piwnica pod całym domem ,poddasze jest ale nie użytkowe około 120 metrów zamieszkanej powierzchni tylko na jednym poziomie .tylko strop i położony na nim jest styropian 10 cm.styropian na elewacji 12 cm .Okna PCV , ocieplenie domu było robione jakieś 8 lat temu dom ma z 40 lat
      . Grzejniki metalowe prostokątne w trzech pokojach reszta podlogówka . Podłogówki jest położone na powierzchni 54 m . Reszta trzy pokoje kaloryfery , lazienka podlogowka i kaloryfer te trzy pokoje i łazienka to jakieś 65 m

    • @DomZa100
      @DomZa100  4 месяца назад +1

      @@gulon1981 Nie znam parametrów styropianu, nie znam jakości wykonanych prac (bo ma to ogromne znaczenie) ale na Pana miejscu rozważałbym kocioł 10kW, ale nie większy niż 12kW. Cenowo czy to 10kW czy 12kW czy 15kW wychodzi prawie to samo, ale nie brałbym większego niż 12kW.

  • @kamilkarczewski3353
    @kamilkarczewski3353 4 месяца назад

    nie wiem czy iść w gaz czy w pellet w obecnej chwili. UE walczy z gazem teraz. Teraz mysle o pellecie

    • @DomZa100
      @DomZa100  4 месяца назад

      Jeśli gaz, to tylko prywatna butla na posesji i zakup latem po najkorzystniejszych cenach. Pod żadnym pozorem proszę nie dzierżawić butli. Kiedyś nagrałem o tym materiał: ruclips.net/video/4ZL5o6tBqug/видео.html

    • @kamilkarczewski3353
      @kamilkarczewski3353 4 месяца назад

      myslalem o podlaczeniu pod sieć, ktora iest przy płocie

    • @kamilkarczewski3353
      @kamilkarczewski3353 4 месяца назад +1

      pellet maja zakazac, gaz maja zakazac, to jakas masakra, za 25 lat tylko pompy, jakies jaja

  • @kowalkowal-bp9um
    @kowalkowal-bp9um 3 месяца назад

    Witam zastanawiam się dlaczego masz zastosowane 3 zawory zwrotne

    • @DomZa100
      @DomZa100  3 месяца назад

      Tu ma Pan film w którym pokazuje schemat tej instalacji: ruclips.net/video/JG3UfW6G5HA/видео.html

    • @kowalkowal-bp9um
      @kowalkowal-bp9um 3 месяца назад

      Dziękuję

  • @dariuszkubicki
    @dariuszkubicki 2 месяца назад

    Sorry, kocioł powinien być jak najlżejszy! Problem, że w Polsce nikt takich nie produkuje.

  • @andrzejt522
    @andrzejt522 4 месяца назад

    Czy uzywa Pan tez peltu do podgrzewania wody w lecie?

    • @DomZa100
      @DomZa100  4 месяца назад +1

      Taki jest plan. To będzie moje pierwsze lato w tym domu:-) Hydraulik twierdzi że taniej będzie podgrzewać wodę użytkową grzałką, sąsiad który używa kotła na pellet, twierdzi że taniej będzie ogrzewać wodę użytkową pelletem. Osobiście jestem za opcją z pellet, ale po testuje i się zobaczy.

    • @andrzejt522
      @andrzejt522 4 месяца назад

      @@DomZa100 ja jestem na etapie budowy docelowo też będzie ogrzewanie na pellet rozważałem jeszcze opcje solarów do podgrzewania wody no zobaczymy

  • @BW-et1ut
    @BW-et1ut 6 месяцев назад

    Witam. Posiadam ten sam kocioł hks Lazar 11 kw smart fire od 3 sezonow. 100 m² parter stary poniemiecki dom ściany 75 cm plus 10 cm styropian do tego rolety aluminiowe na oknach strop 30 cm wełna bez adaptacji poddasza wszystko w grzejnikach na termostatach plus 140 litrów CWU. Beż bufora tylko zawór 4 drożny automatyczny regulator. Pellet sprawdzony ten sam od lat w klasie a1. Spalanie na poziomie 1 800 kg- 2 200 kg. Zależy od zimy. Ustawiony na palenie w harmonogramie temperatura 23 dzień 21 noc. 2 obiegi grzejniki 45 * i CWU 55*. Głównym problemem ludzi użytkujących te kotły (wysokie spalanie) jest nie umiejętność ustawienia kotła. I nie chodzi mi tu o zabawy z sterownikiem choć tu też trzeba troszkę się pobawić i ulepszyć fabrykę. Sercem tego kotła jest zestaw tv-kat z zaworem termostatyczny 55* a najważniejsza jego częścią jest zawór regulacyjny zaraz za wężem elastycznym przed termostatem który nie może być otwarty więcej jak 2 obroty 360° każdy obrót u mnie 1,5 obrotu (potwierdzone przez dobrego serwisanta i sprawdzone w różnych konfiguracjach). Większość hydraulików ustawia go po środku lub na max. a można wykonać aż 6 obrotów do pełnego otwarcia. A mówię wam że choćby 0.5 obrotu +/- tym zaworem zależy od instalacji i domu robi wielką różnicę.A i jeszcze jedno lazar kocha temp. Pracy ok 65* u mnie 63*.

    • @DomZa100
      @DomZa100  6 месяцев назад

      Jestem w trakcie nagrywania kolejnego materiału, bo parę rzeczy należy wyjaśnić np. wytłumaczyć bezsens stosowania zaworu 4d w tym kotle jeśli nie mamy podłogówki, i nie ma to znaczenie czy manualny czy elektroniczny. Poruszę też temat spalania, bo na obecną chwilę spalanie mam ogromne... (kocioł 70, co 55, cwu 20 - bo nie używam jeszcze) i to prawda, zawór grzybkowy o którym Pan piszę powinien być ustawiony na 1 i pół obrotu - to samo powiedział mi serwisant z lazara. Z jakiego Pan województwa? Może odwiedziła nas ta sama osoba. Ja, Mazowieckie. I proszę dać znać jakie ma Pan histerezy: główna, H1 i H2. Dziękuje za informacje. Ja obecnie jestem w fazie testowania ustawień, ale tak jak napisałem na razie jest słabo jeśli chodzi o ekonomiczne spalanie.

    • @BW-et1ut
      @BW-et1ut 6 месяцев назад

      @@DomZa100 Witam. Kocioł. 70*C, H1- 11*C, H2- 8*C. A propos zaworu 4d stosowanie go przy tym kotle w instalacji tylko na CO i CWU uważam za słuszne (wraz z ochrona tv-kat) ale tylko elektroniczny zawór. Bo co panu da manual ze ustawi go pan na 100% i gdy załączy sie pompka CO to coś musi sterować temperaturą mieszacza na wyjściu wody na CO.

    • @BW-et1ut
      @BW-et1ut 6 месяцев назад

      @@DomZa100 A jeśli ma pan go ustawionego w manualu na 100% cały czas to automatycznie jest zamknięte mieszanie się wody powrotnej z CO z zasilająca CO do termostatu tv-kat. U mnie po ok. 1 godz. kocioł chodzi na 30% mocy62-63*C a zawór 4d Zasilanie CO 45*C jest otwarty na 40%. czyli można powiedzieć ze 40% zasilania idzie na grzejniki a 60% wraca na powróy do tv-kat. A u pana przypuszczam że przy takim ustawieniu 4d wszystko idzie na grzejniki a powrot z 4d do tv kat jest zamkniety

    • @DomZa100
      @DomZa100  6 месяцев назад

      @@BW-et1ut Dokładnie, odpisałem Panu na poprzednią wiadomość. Jak się na prawdę okażę że tu jest problem, to poczuje ulgę i jednocześnie złość na osoby które do tego doprowadziły.

    • @DomZa100
      @DomZa100  6 месяцев назад

      @@BW-et1ut Własnie problem polega tym że kocioł ma 60st, i niby puszcza wodę na grzejniki i niby wszystko jest ok, ale po np. 7godz. pracy na 100% mocy kotła, nie puszcza obiegu. Tak, dobrze Pan widzi, po 7godz. pracy na 100% mocy, obieg jest dalej zamknięty! Nie ma przepływu. Pan piszę że po godz, przechodzi Panu na 30%, a u mnie walczy na 100% bo ciągle powrót jest chłodny. Grzejniki na przemian, raz trochę ciepłe, raz trochę chłodne. W garażu grzejnik chłodny. I co jest w tym wszystkim najgorsze? Wszyscy uważają mnie za człowiek nadgorliwego w skrócie "debila" który czepia o coś czego nie ma. Ja jestem sam, kontra 3 doświadczone osoby - Łukasz, hydraulik i serwisant z lazara. Wszyscy twardo twierdzą że nie potrzebuje zaworu 4d z siłownikiem, ja niemal od początku mówiłem że coś tu nie gra, i że w katalogu lazara schemat pokazuje obowiązek zastosowania zaworu 4d z siłownikiem. Napisałem do hydraulika i Łukasza zapytanie, dlaczego zdecydowali się zastosować zawór 4d manualny? Skoro w katalogu jest obowiązek stosowania zaworu 4d z siłownikiem. Straciłem czas, nerwu i ponad 200kg opału na zlokalizowanie czyjegoś błędu.

  • @michatutak6020
    @michatutak6020 7 месяцев назад

    Zawór do naczynia zamknięty???😮

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад

      Z tego co wiem ten zawór służy jedynie do podnoszenia kompresji, ciśnienie spadnie w obiegu, aby je dociągnąć do ok. 2 Bar.

  • @virtart8329
    @virtart8329 7 месяцев назад

    Czy Pietro u Pana jest uzytkowe?

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад

      Tak, ale nad salonem jest antresola więc całe ciepło samoczynnie ogrzewa górę. W pokojach na górze spore grzejniki.

    • @virtart8329
      @virtart8329 7 месяцев назад

      @@DomZa100 gratulacje i dzieki za info. Strop sie nie zawalil po takiej ingerencji?

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад +1

      @@virtart8329 Żeby strop monolityczny 18-19cm coś poczuł, to ja nie wiem jakim ciężarem należałoby go obciążyć. Dodatkowo strop zbrojony co ok. 1,5m belkami poprzecznymi. Dodatkowo zabezpieczenie to niska rozpiętość stropu, bo w centralnej części budynku jest ściana nośna stanowiąca jedną z trzech długich ścian nośnych (konstrukcyjnych). Kiedyś robiono stropy 5cm i stoi to do dzisiaj. Dzisiaj niestety wszystko jest projektowane z bardzo dużym zapasem - mam na myśli stropy monolityczne.

    • @virtart8329
      @virtart8329 7 месяцев назад

      @@DomZa100 dzięki za info. U mnie robione wg projektu ale jest dane 2cm wylewki wiecej i dlatego Peniam. Krata podwojna co 15cm fi10 strop 20gruby ale bez belek poprzecznych. Co to sa belki poprzeczne? Tregry?

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад

      @@virtart8329 Belki poprzeczne które mam zastosowane w stropie, to takie same zbrojone belki które daje się na wieńce, podciągi, z tym że są niższe aby nie wystawały poza wysokość stropu. Tu ma Pan pokazane jak kiedyś nagrałem: ruclips.net/video/cGFNPlcvJiU/видео.html

  • @jokerlu1146
    @jokerlu1146 3 месяца назад

    Kumpel ma kocioł 20kw a ma chyba 140m. Mówiłem mu że grubo przestrzelił.

    • @DomZa100
      @DomZa100  2 месяца назад

      To czy przesadził czy nie, zależy czy ma bufor. Jeśli ma bufor, to 20kW wcale nie jest za dużym kotłem.

  • @beataidanielwpodrozy120
    @beataidanielwpodrozy120 5 месяцев назад +2

    Kocioł na pellet się dusi? większej bzdury nie słyszałem. Użytkuję 7 sezon piec Tekla Tytan Bio, i pierwszy raz słyszę o duszeniu się kotła. Czego to ludzie nie wymyślą, i do tego jeszcze się dają nabić w bufor i są w 7 niebie. No i ta praca na pełnej mocy kotła, w ten sposób to zamiast jak spalam na rok 2,7 tony, to 5 ton by mi nie wystarczyło. Wszystko w komin by szło.

    • @tadeuszbuda9369
      @tadeuszbuda9369 3 месяца назад +2

      100% racji dla Was.Kocioł po to ma sterownik aby modulować mocą w zależności od zapotrzebowania.Ludzie odkrywają Amerykę powtórnie.

  • @rafik420
    @rafik420 20 дней назад

    A latwi dofinansowanie z czystego powietrza

    • @DomZa100
      @DomZa100  20 дней назад

      Przykro mi, ale nie mam takich informacji. Najlepiej dzwonić i się dowiadywać.

  • @Poza-Systemem
    @Poza-Systemem 7 месяцев назад

    Pamiętam jak był bum na piece na ekogroszek wszyscy montowali te piece bo ekogroszek był tani a piece mało obsługowe . Aż rynek się nasycił sprzedaż pieców spadła i co się stało ? Ekogroszek poszedł do góry 😂😂😂 .

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад +2

      Ekogroszek to niestety tylko "wymysł" powstały na potrzeby utrzymania dalszej sprzedaży węgla.

    • @Poza-Systemem
      @Poza-Systemem 7 месяцев назад

      @@DomZa100 co nie zmienia faktu że będzie tak samo z pelletem , dwa lata temu kolega płacił 700zl tona zeszłej zimy 1800 tona co będzie za rok albo dwa ?

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад +1

      @@Poza-Systemem Zgadza się. Ludzie płaczą że im dużo pelletu schodzi, ale to nie w ilości jest problem, a w cenie za tonę. Cena pelletu będzie podążać za ceną gazu, węgla, prądu - niestety.

    • @Poza-Systemem
      @Poza-Systemem 7 месяцев назад

      @@DomZa100 Dokładnie .Ja nie neguje pelletu bo prawie zmieniłem swój piec na drewno właśnie na pelletowy w ostatniej chwili kolega powiedział abym to przemyślał i że to jeszcze nie czas na to i to właśnie ten kolega co ma taki piec od dwóch lat. Postanowiłem poczekać rok może dwa zobaczę jak sytuacja na rynku się rozwinie , na tą chwilę mam w miarę nowy dom (7lat) dobrze ocieplony i 12metrów drewna mieszanego schodzi mi na cały sezon czyli 1400zł kosztuje mnie sezon grzewczy nie licząc pracy włożonej w przygotowanie drewna .

    • @virtart8329
      @virtart8329 7 месяцев назад

      nie ma nic tanszego do 3000zl za sezon.. Tylko etat palacza niestety@@Poza-Systemem

  • @marcinj2232
    @marcinj2232 20 дней назад

    Łukasz go nagrywał hehehehe

  • @MateuszPrestiz
    @MateuszPrestiz 3 месяца назад

    A gdzie koszt

    • @DomZa100
      @DomZa100  3 месяца назад

      Na końcu jest podsumowanie.

  • @jokerlu1146
    @jokerlu1146 3 месяца назад

    Dlaczego nie gaz?

    • @DomZa100
      @DomZa100  3 месяца назад

      Wyjaśnienie 0:40

  • @pingwinyzmadagaskaru2257
    @pingwinyzmadagaskaru2257 7 месяцев назад +1

    Stwierdzenie że kotłownia gazowa jest trzy razy tańsza to wziąłeś to chyba sobie z dupy bo koszt kotłowni gazowej z trzema grupami i zasobnikiem to koszty około 30 000 zł plus podłączenie gazu i zrobienie skrzynki to koszt około 10 000 zł zależności od odległości domu od skrzynki

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад

      Nie do końca Pan zrozumiał co miałem na myśli. Kotłownia na paliwo stało będzie 2-3 droższa jeśli porównamy takie samo wyposażenie obydwu kotłowni. I mowa tu tylko o kosztach kotłowni, a nie "papierologi" i podłączenia.

    • @pingwinyzmadagaskaru2257
      @pingwinyzmadagaskaru2257 7 месяцев назад

      @@DomZa100 ok. Czy mogły by Pan podać koszt kotłowni na pelet.?u mnie sama kotlownia z montażem 29tys na gotowość. Sama kotłownia bez przyłącza i papierów projektów itp

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 месяцев назад

      @@pingwinyzmadagaskaru2257 Koszt kotłowni podałem pod koniec filmu. Wyszła mnie 39tyś. Pytanie jakie produkty Pan wybrał do swojej kotłowni? Jak wielki bojler, bo jest to rozstrzał cenowy. Mi hydraulik potwierdził to co napisałem, kotłownia gazowa z piecem, bojlerem, przyłączami to 15tyś., a to że Pan ma dodatkowo np. Bufor lub sprzęgło lub jeszcze inny wynalazek, typu zmiękczacz to już inna kwestia. Ja też gdyby u siebie zaszalał, bez problemu osiągnąłbym kwotę i 60tyś. Pytanie tylko czy jest sens? Kotłownia na paliwo stałe jest zawsze droższa i to głównie przez większą średnice rurek (inne przekroje).

  • @majkel2933
    @majkel2933 4 месяца назад

    Kocioł 20kw nie spala worka pelletu nie pierdol 😅😅. Mój kocioł 8 kw tak

    • @majkel2933
      @majkel2933 4 месяца назад

      Gdzie jest i wywiew w tej twojej cudownej kotłowni ?

    • @DomZa100
      @DomZa100  4 месяца назад

      Wywiew zlokalizowany jest nad kotłem prosto w komin.

  • @Caroline12118
    @Caroline12118 4 месяца назад

    klllluuuuchyyyyy z mmmaaaakkkkkkiiiiieeeeemmmm. życia trochę.

  • @md9021
    @md9021 10 дней назад

    Facet bzdury opowiadasz tak się nie przelicza mocy kotła

    • @DomZa100
      @DomZa100  2 дня назад

      Jeśli zna Pan jakiś lepszy sposób proszę się podzielić, bo ja chętnie dowiem się czegoś nowego. Dziękuje