SP 3 Rogoźno Początek...

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 фев 2025
  • HISTORIA BUDOWY SZKOŁY SP 3 przy ul Seminarialnej 16.
    Rogoźno zwane miastem młodzieży i szkół nie miało przez długie lata szczęścia do oświatowych inwestycji.
    Działalność dydaktyczno - wychowawcza prowadzona była w starych i wysłużonych budynkach, często adoptowanych dla potrzeb szkoły i pozbawionych w niektórych przypadkach właściwego zaplecza socjalnego.
    Idea budowy nowej, z prawdziwego zdarzenia szkoły zrodziła się już w latach 50-tych, lecz mimo zapewnień kompetentnych osób na różnych szczeblach administracji państwowej oczekiwania społeczeństwa nie zostały długo spełnione. Realizacja tych planów miała rozpocząć się dopiero w nowych układach administracyjnych, wówczas kiedy Rogoźno, w sposób niezależny od woli mieszkańców, znalazło się 1975 roku w nowym województwie pilskim.
    Może to i dobrze, gdyż wówczas zapadła decyzja o budowie nowego 4 oddziałowego przedszkola przy ul. Seminarialnej, oddanego do użytku w kwietniu 1979 roku oraz szkoły, której cykl inwestycyjny miał rozpocząć się 1978 roku. Wszyscy więc mieszkańcy z niecierpliwością czekali, czy za słowami pójdą czyny.
    Tym razem okazało się, że nowa inwestycja stała się faktem, gdyż w kwietniu 1978 roku Kombinat Budowlany w Pile jako generalny wykonawca wszedł na plac budowy.
    Całość budowlano - montażowa zaplanowana była na dość krótki okres, a mianowicie na 12 miesięcy. Rzeczywistość jednak okazała się mniej optymistyczna, inna niż na to wskazywały pierwotnie opracowane harmonogramy prac. Zakończenie budowy odwlekało się.
    Okazało się, że przyczyn było bardzo wiele. Na budowie nie zawsze była wystarczająca liczba pracowników, napotykano na trudności kadrowe i materiałowe.
    Opóźnienia inwestycyjne pokrzyżowały plany nie tylko budowniczym szkoły lecz również wznoszącym bloki mieszkalne.
    Kreśląc jednak nie najlepszy obraz realizacji budowy, nie mogę pominąć tak pozytywnego faktu jak ten, że budowlani potrafią dobrze i solidnie wykonać swoją robotę. Przyznać muszę, że to co widziałem na co dzień w trakcie budowy nowego obiektu, napawało mnie optymizmem. Kierownictwo budowy jak również pozostali pracownicy dokładali dużo starań, aby obiekt był starannie wykończony, często konsultując drobiazgowo pewne prace z przyszłym użytkownikiem . Życzliwy stosunek pracowników Kombinatu dał widoczne efekty, które z pewnością decydować będą o funkcjonalności wspomnianego obiektu.
    Wreszcie dobrnęliśmy do końca. Dnia 22 września 1981 roku nastąpił komisyjny odbiór szkoły, a tym samym nowa inwestycja została przekazana przyszłemu użytkownikowi do eksploatacji. Komisja uczestnicząca w odbiorze z uznaniem wyrażała się o wykonawstwie większości prac, a co do zauważonych usterek uzgodniono sposób i terminy ich wykonania.
    W ciągu następnych dni i tygodni, wspólnym wysiłkiem nauczycieli, młodzieży szkolnej i rodziców, wsparci pomocą miejscowych zakładów pracy, przystąpiliśmy do zagospodarowania terenu oraz urządzania wnętrz szkolnych.
    Na pozór praca bardzo łatwa i prosta, w rzeczywistości okazała się b. trudna. Przy trwającym obecnie kryzysie społeczno-gospodarczym mieliśmy duże kłopoty z nabyciem niezbędnego sprzętu, pomocy naukowych oraz wielu koniecznych drobiazgów bez których trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie nowoczesnej szkoły.
    Problemy te rozwiązaliśmy pomyślnie w oparciu o najbliższych sojuszników naszej szkoły tzn. rodziców i miejscowe zakłady pracy. Szczególny wkład w to dzieło ma Zakład Nr 1 Fabryki Mebli, a nazwiska kierownika inż. Wiktora Zemło i jego z-cy mgr inż. Jerzego Skarbińskiego oraz pracowników Mariana Siodły i Zenona Gładycha na długo zapisały się w kronikach tej budowy. Zakład ten służył nam codziennie fachową pomocą oraz niezbędnymi materiałami, bez których nie bylibyśmy w stanie wykonać wielu prac wykończeniowych. Wspomnieć należy również o innych zakładach pracy takich jak:,,Agromet - Rofama", Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, OZTi MD, MPGK i M, które również przyszły nam z pomocą w trudnych pracach nad zaadoptowaniem budynku do przyszłych zadań.
    7 grudnia 1981 roku w trakcie trwania uroczystego apelu szkolnego, po przecięciu biało-czerwonej wstęgi wprowadziliśmy się do nowej, tak długo oczekiwanej szkoły.
    23 stycznia 1981 roku w 37 rocznicę wyzwolenia naszego miasta w obecności władz administracyjno-politycznych i zaproszonych gości - dokonaliśmy uroczystego otwarcia nowej placówki oświatowej.
    Kończąc w opisie tę krótką historię powstania pierwszego w okresie powojennym obiektu szkolnego jeszcze raz serdecznie dziękuję za ofiarną prace uczniom i nauczycielom oraz okazaną pomoc rodzicom i zakładom pracy.
    Dyrektor Szkoły
    Zdzisław Hinz

Комментарии • 1

  • @marcin7772
    @marcin7772  7 месяцев назад

    25.06.2024 dodany opis pod filmem