Film był przydatny, pomocny lub po prostu dobrze się oglądało? Możesz postawić wirtualną kawę: buycoffee.to/elektryka-elektronika ☕ Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń w komentarzach.
tak naprawdę to żaden z nich nie nadaje się do elektroniki z tego prostego powodu, że lutowanie tak blisko obiektywu może się udać raz albo nawet kilka razy - ale każdy szybko to znienawidzi do tego stopnia, że będzie szukał prawdziwego mikroskopu a pieniądze na ten uzna za zmarnowane
Też tak przez długi czas myślałem - kilkanaście lat używania tylko optycznego (naprawy płyt głównych laptopów). Podchodziłem sceptycznie, na początku trudno było się przyzwyczaić, ale po tygodniu używania tylko tego z ekranem (taki test na przydatność) - chyba w tej chwili nie kupiłbym optycznego (kiedyś takiego wyboru nie było), a przynajmniej mocno zastanawiałbym się czy warto kupić optyczny. Teraz używam zamiennie obu, każdy ma swoje wady i zalety - trudno byłoby mi z jednego zrezygnować. Ale to kwestia indywidualna - tu już każdy musi sam ocenić.
@@michalp.1484 To już każdy musi sam ocenić - jednemu się będzie podobać innemu nie. Już 2 osoby którym pokazałem ten z ekranem kupiły taki - a obie mają od lat optyczne. I jako uzupełnienie sprawdza się dobrze. Na pewno są dziedziny gdzie optyczny będzie jedynym dobrym wyborem - ale też i takie gdzie nie będzie potrzebny.
Kupilem podobny z Chin full hd na usb, bez problemu dziala a i opcje microskopu ma chyba cos x200 mozna wyzej zamontowac a tylko ostrosc obrazu ustawic trzeba i bez problemu nadaje sie nawet do naprawy telefonu. Cena to cos bylo 70/pln z darmowa dostawa + clo 20%.
Może nawet taki sam, przynajmniej w środku :). Te x200 to raczej abstrakcja, przy takim powiększeniu to 1mm nie mieściłby się na ekranie. Ale do elektroniki tak dużego powiększenia nie trzeba.
Oba muszą być tak blisko lutowanych elementów? Bo trochę mało miejsca do komfortowego operowania lutownicą.Materiał pomocny bo lutuję okazjonalnie i czegoś takiego szukam.Planuję chip do Switch Lite,ale tam elementy smd są bardzo małe i moja lampa z lupą jest niewystarczająca.Pozdrawiam.
Niestety tam faktycznie miejsca mało. Ja się już przyzwyczaiłem i nie przeszkadza mi to, ale przez jakiś czas myślałem o pozbyciu się niepotrzebnych elementów obudowy na dole - zyskałoby się trochę miejsca.
ja mam jeszcze taki sposób że czasami jak nie chcę mikroskopu uruchamiać bo mam jakąś głupotę, to mam kijek selfie przykręcony nad biurkiem do sufitu, i wkładam swój telefon Samsung s20 ultra. ten telefon ma pięciokrotny zoom bez stratny.
Ja często używam lampy z lupą (kupiona jako kosmetyczna) z największym powiększeniem jakie było kilkanaście lat temu dostępne - wiele można zrobić, duża swoboda pod lupą, duża głębia obrazu, mocne światło.
Te wszystkie cyfrowe gówna można odrazu do utylizacji zanieść 😅 testowalem kilka cyfr i odkad przesiadlem sie na stereoskop to nie ma co porownywac nawet..... cyfrowe maja 2 duze wady po 1 opóźnienie niewielkie ale jest i to czuc przy bardzo precyzyjnych pracach Po 2 brak widoku 3d i nie czuc odległości. Dobry stereoskop plus soczekwa barlowa 0.5x i jest sztos😍
Od kilkunastu lat używam optycznego, ale ma swoje wady - wielkość, waga, ilość zajmowanego miejsca, sposób patrzenia, nie wspominając o praktycznie zerowej mobilności. Nie dostrzegałem tego dopóki zupełnie przypadkowo nie trafił się ten z ekranem. Teraz używam obu - i optycznego i tego. I nie wiem czy gdybym teraz miał decydować to kupiłbym ponownie optyczny. Miałem okazję obejrzeć kilka z wyświetlaczem wyglądających tak samo - a różnica w obrazie olbrzymia. Oczywiście nie ma co porównywać do optyki, bo to inna liga :). W ramach testu przez tydzień używałem tylko tego z ekranem - naprawy płyt głównych do laptopów - w tym np. lutowanie KBC. Na początku nie było łatwo się przestawić i kilka razy miałem ochotę stwierdzić że to się nie nadaje, ale po kilku dniach zacząłem dostrzegać zalety - teraz używam obu - starego optycznego i tego z ekranem - zależy do czego potrzebuję. Często wygoda cyfrowego (pozycja) wygrywa jakością obrazu w optycznym.
@@elektryka-elektronikaakurat optyczny to typowo na serwis a nie mobilnie 🙂 w terenie używam lupy zwykłej to najtańsze najprostsze i najlepsze rozwiązanie. Nie wiem czemu ale osobiście cyfrowy jakoś mi nie podszedł i te refleksy świetlne mnie denerwowały nieraz. Ktoś kto sie uczy nie widzę przeszkód kupić sporo tańszy cyfrowy ale na dłuższą metę dla kogoś kto robi często coś to męczarnia dla oczu. Moje oczy się męczyły przy cyfrowym patrząc w monitor na optycznym tylko przez pierwsza godzinkę miałem ochotę go wywalić w kosz a teraz nie wyobrażam sobie życia bez stereoskopu. Jak widać ile ludzi tyle opinii. Pozdro 🙂
Każdy ma swoje upodobania :). Mi w optycznym pomimo używania przez kilkanaście lat nie pasuje pozycja - przyzwyczaiłem się, nie widziałem problemu, ale użyłem tego z ekranikiem i doceniłem swobodę :). Potem kombinowałem z wysokością fotela, odległościami, itp - ale z moimi wymiarami nie udało się tego poprawić i brakuje mi tej swobody przy optycznym, a w ten ekranik mogę patrzeć z większej odległości, z boku :). Myślę, że warto spróbować i samemu ocenić. Kilkanaście lat używałem tylko optycznego, a teraz zamiennie używam obu.
barlowa, to polecam 0.7 :) (mozna bardziej ergonomicznie miec biurko) . A oswietlacz polecam z filtrem polaryzacyjnym ifixes il37 :) Tylko sam oswietlacz, to jest w cenie taniego elektronicznego mikroskopu z Chin ;) Mam stereoskopowy z kamerka i wyswietlaczem. Do ogladania plytki czy obserwacji jakichs elementow, to jeszcze mozna uzywac tego wyswietlacza. Ale do pracy, to on sie kompletnie nie nadaje, wlasnie przez brak widocznej "odleglosci". I kij wie, czy juz dotykamy jakiegos drucika (jak jest w powietrzu), czy jeszcze nam brakuje 1-2 mm :D
Ja następnego optycznego nie zamierzam kupować, jeden wystarczy :). Optyczny wymusza niewygodną dla mnie pozycję - i głównie z tego powodu używam chyba już częściej tego z ekranem. Jakość obrazu oczywiście na niższym poziomie i to nieporównywalnie niższym, ale wygoda i swoboda ruchów wygrywa - a po dniówce kręgosłup nie boli. Nie mam problemu z brakiem głębi ostrości - używałem przez tydzień tego z ekranikiem - nie zauważyłem takiej niedogodności - lutowanie na płytach głównych do laptopów bezproblemowo - ale to może kwestia prawie 20 lat nabierania wprawy.
Testowałem kilka tanich mikroskopów, te podłączane do komputera czy telefonu kompletnie się nie sprawdziły. Najtańsze z ekranem to też "szrot", dopiero taki za około 300zł z ekranem 7 calowym zdał egzamin (w moich amatorskich naprawach i montażu elektroniki do UAV). Nie ma co oszczędzać, komfort pracy wiele zmienia. Używam obecnie mikroskop Tomlov DM9 (występuje pod różnymi markami, ale model zawsze ten sam dm9) I to moim zdaniem to jest minimum. Dzięki za fajne porównanie )
Tego z ekranem przez tydzień używałem do napraw płyt głównych do laptopów - dawał radę i po przyzwyczajeniu się nie wiem czy ponownie kupiłbym optyczny. Tych z 7" ekranem nie testowałem dłużej - jeden naprawiałem i wydawał mi się za duży i jakość obrazu (ostrość) też wydawała się gorsza. Ale sporo różnych modeli jest w sprzedaży, może akurat trafił się gorszy.
@@elektryka-elektronika Ekrany w najtańszym sprzęcie mają niską rozdzielczość. trzeba na to zwrócić uwagę, minimum to 1280x600 (fizyczna ilość pixeli) w typie IPS. Ja bym chciał mikroskop wielofunkcyjnym z multimetrem i kamerą podczerwoną, to był by ideał ;)
@@dabfpv W tym z filmu jakość na ekranie jest bardzo ok, nie mam danych jaka rozdzielczość, ale obraz jest ostry. Z takim combo się nie spotkałem, ciekawe czy w praktyce byłoby wygodne - chociażby ze względu na rozmiary.
Popatrzeć to można ale robić coś pod tym ciężko bo szczególnie przy większym powiększeniu mikroskop właściwie musi stać na płytce. Sam używam takiego czegoś i muszę do niego kupić jakiś uchwyt.
@@pila211 Na taki sprzęt też potrzeba więcej miejsca. Problemem może być ramię (jedno z Ali mi pękło), ciężar, wymiary - ale zyskuje znacznie lepszy obraz.
ciekawe który mikroskop jest najlepszy do taśm lcd tam ścieżki są mikroskopijne że nawet przez telefon nie da się ich zobaczyć a ustawić je jakoś trzeba przed lutowaniem
Dla mnie shit. Elmo L-12iD zjada go samą optyką na śniadanie a kosztuje 119zł używany. Przy cyfrowym powiększeniu ciężko pracować bo obraz mocno się rozmywa. Ale co kto lubi.
Ten bez ekranu jest słaby, to fakt. Tego z ekranem używałem wiele razy - między innymi do lutowania np. KBC i dawał radę, natomiast kolega kupił na Ali, wygląda tak samo, a obraz dużo gorszy, wiec różnie można trafić. Elmo L-12iD - ciekawy pomysł, nowy to zupełnie inna cena - raczej dobrego optycznego, ale zainteresowałeś mnie, ciekawość zwyciężyła i kupiłem tą używkę za 119 :).
@@elektryka-elektronika Elmo to wizualizer do dokumentów ale nowyt kosztował ponad 4tys. zł ;D także optykę ma na prawdę super, może przesyłać obraz po USB z opóźnieniami, robić za switch hdmi/vga, przesyłać bezpośrednio na monitor, robić za kamerę internetową z mikrofonem, posiada działające na Win11 aplikacje, pilota, auto focus i ręczny, podświetlenie, prawie 360 stopni obrotu. Sama optyka robi świetną robotę. Można też ręcznie ustawiać obraz. Wrzuciłem na kanał Ci krótkiego shorta jakiegoś starszego którego znalazłem na tele. ruclips.net/user/shorts599MhQUo8a8
Link nie działa to nie zobaczę, ale zakupiłem, czekam na dostawę i będę testował - optyka to podstawa, głównie dlatego mnie zainteresowałeś - no i cena w porównaniu z nowym 3%...
wniosek taki ze jak sie chce cos ciekawego zrobic to trzeba niestety wydac 2k na mikroskop.. sam probowalem tego chinskiego z wyswietlaczem - do inspekcji ok ale do pracy katastrofa
Ja się uparłem i tydzień korzystałem tylko z tego z wyświetlaczem - na początku nie było łatwo, przyzwyczajenia przeszkadzały, ale teraz nie wiem czy ponownie kupiłbym optyczny... Ale to już każdy musi sam ocenić.
Na tydzień odłożyłem optyczny i używałem tylko tego z wyświetlaczem - na początku byłem sceptycznie nastawiony, przyzwyczajenia przeszkadzały, ale potem trochę się przyzwyczaiłem. Oczywiście jakości nie ma co porównywać, ale ceny też. Kiedyś - wiadomo były tylko optyczne, ale jakbym miał teraz decydować to nie wiem czy kupiłbym ponownie optyczny.
U mnie ta wersja z ekranem nawet się sprawdza - ale to trzeci egzemplarz - dwa pierwsze odesłałem właśnie ze względu na jakość obrazu - dużo gorszy. Niestety trudno rozpoznać przy zakupie.
Ja kupiłem ten drugi za 70 pln na ali, i daje rady ale mikroskopem to bym tego nie nazwał, bardziej lupa elektroniczna czy coś, nada się do inspekcji lutów albo odczytu oznaczeń z czipów, ale do lutowania to będzie kiszka, ja na szczęście mam jeszcze rześki wzrok hehe
W ramach testu używałem tego z ekranem na uchwycie przez tydzień zamiast optycznego - naprawa płyt głównych do laptopów - da się pod tym lutować, chociaż trzeba się przyzwyczaić.
do prostych napraw i trochę bardziej skomplikowanych się nadaje ...Wiadomo że profesjonalny sprzęt to nie jest ale za te kasę to rarytas..Zamiast wydać 3000-4000 zł to za 10% tego można mieć zadowalające rezultaty...
Zgadza się, nie każdy potrzebuje od razu drogiego mikroskopu. Jak się zamierza używać codziennie po kilka godzin to ergonomia zaczyna być istotna, podobnie jak oszczędność czasu, ale do sporadycznego używania patrzy się inaczej na sprzęt.
Film był przydatny, pomocny lub po prostu dobrze się oglądało? Możesz postawić wirtualną kawę: buycoffee.to/elektryka-elektronika ☕
Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń w komentarzach.
Mam ten podłączany do kompa, nie da się na nim pracować ze względu na duże opóźnienie w przesyle obrazu.
W moim egzemplarzu widocznego opóźnienia nie ma, ale jakość obrazu niska...
Dzięki 👍
👍
tak naprawdę to żaden z nich nie nadaje się do elektroniki z tego prostego powodu, że lutowanie tak blisko obiektywu może się udać raz albo nawet kilka razy - ale każdy szybko to znienawidzi do tego stopnia, że będzie szukał prawdziwego mikroskopu a pieniądze na ten uzna za zmarnowane
Też tak przez długi czas myślałem - kilkanaście lat używania tylko optycznego (naprawy płyt głównych laptopów). Podchodziłem sceptycznie, na początku trudno było się przyzwyczaić, ale po tygodniu używania tylko tego z ekranem (taki test na przydatność) - chyba w tej chwili nie kupiłbym optycznego (kiedyś takiego wyboru nie było), a przynajmniej mocno zastanawiałbym się czy warto kupić optyczny. Teraz używam zamiennie obu, każdy ma swoje wady i zalety - trudno byłoby mi z jednego zrezygnować.
Ale to kwestia indywidualna - tu już każdy musi sam ocenić.
@@elektryka-elektronika hmm.. jeśli masz takie doświadczenia to jest świetna wiadomość, szczególnie dla młodych pasjonatów, dzięki za odpowiedź!
@@michalp.1484 To już każdy musi sam ocenić - jednemu się będzie podobać innemu nie. Już 2 osoby którym pokazałem ten z ekranem kupiły taki - a obie mają od lat optyczne. I jako uzupełnienie sprawdza się dobrze. Na pewno są dziedziny gdzie optyczny będzie jedynym dobrym wyborem - ale też i takie gdzie nie będzie potrzebny.
Jak zwykle świetny materiał, jak zawsze merytoryczny
Dziękuję i pozdrawiam, mam nadzieję ze komuś pomoże podjąć decyzję czy iść w tą stronę czy dołożyć i kupić optyczny.
a jakieś tanie sposoby na termowizje są
Chyba najtańszy dający rozsądne efekty jest w tym filmie: ruclips.net/video/7T6PWkQZ3VM/видео.html
Kupilem podobny z Chin full hd na usb, bez problemu dziala a i opcje microskopu ma chyba cos x200 mozna wyzej zamontowac a tylko ostrosc obrazu ustawic trzeba i bez problemu nadaje sie nawet do naprawy telefonu. Cena to cos bylo 70/pln z darmowa dostawa + clo 20%.
Może nawet taki sam, przynajmniej w środku :). Te x200 to raczej abstrakcja, przy takim powiększeniu to 1mm nie mieściłby się na ekranie. Ale do elektroniki tak dużego powiększenia nie trzeba.
Oba muszą być tak blisko lutowanych elementów? Bo trochę mało miejsca do komfortowego operowania lutownicą.Materiał pomocny bo lutuję okazjonalnie i czegoś takiego szukam.Planuję chip do Switch Lite,ale tam elementy smd są bardzo małe i moja lampa z lupą jest niewystarczająca.Pozdrawiam.
Niestety tam faktycznie miejsca mało. Ja się już przyzwyczaiłem i nie przeszkadza mi to, ale przez jakiś czas myślałem o pozbyciu się niepotrzebnych elementów obudowy na dole - zyskałoby się trochę miejsca.
ja mam jeszcze taki sposób że czasami jak nie chcę mikroskopu uruchamiać bo mam jakąś głupotę, to mam kijek selfie przykręcony nad biurkiem do sufitu, i wkładam swój telefon Samsung s20 ultra. ten telefon ma pięciokrotny zoom bez stratny.
Ja często używam lampy z lupą (kupiona jako kosmetyczna) z największym powiększeniem jakie było kilkanaście lat temu dostępne - wiele można zrobić, duża swoboda pod lupą, duża głębia obrazu, mocne światło.
Te wszystkie cyfrowe gówna można odrazu do utylizacji zanieść 😅 testowalem kilka cyfr i odkad przesiadlem sie na stereoskop to nie ma co porownywac nawet..... cyfrowe maja 2 duze wady po 1 opóźnienie niewielkie ale jest i to czuc przy bardzo precyzyjnych pracach
Po 2 brak widoku 3d i nie czuc odległości.
Dobry stereoskop plus soczekwa barlowa 0.5x i jest sztos😍
Od kilkunastu lat używam optycznego, ale ma swoje wady - wielkość, waga, ilość zajmowanego miejsca, sposób patrzenia, nie wspominając o praktycznie zerowej mobilności. Nie dostrzegałem tego dopóki zupełnie przypadkowo nie trafił się ten z ekranem. Teraz używam obu - i optycznego i tego. I nie wiem czy gdybym teraz miał decydować to kupiłbym ponownie optyczny.
Miałem okazję obejrzeć kilka z wyświetlaczem wyglądających tak samo - a różnica w obrazie olbrzymia. Oczywiście nie ma co porównywać do optyki, bo to inna liga :).
W ramach testu przez tydzień używałem tylko tego z ekranem - naprawy płyt głównych do laptopów - w tym np. lutowanie KBC. Na początku nie było łatwo się przestawić i kilka razy miałem ochotę stwierdzić że to się nie nadaje, ale po kilku dniach zacząłem dostrzegać zalety - teraz używam obu - starego optycznego i tego z ekranem - zależy do czego potrzebuję. Często wygoda cyfrowego (pozycja) wygrywa jakością obrazu w optycznym.
@@elektryka-elektronikaakurat optyczny to typowo na serwis a nie mobilnie 🙂 w terenie używam lupy zwykłej to najtańsze najprostsze i najlepsze rozwiązanie. Nie wiem czemu ale osobiście cyfrowy jakoś mi nie podszedł i te refleksy świetlne mnie denerwowały nieraz. Ktoś kto sie uczy nie widzę przeszkód kupić sporo tańszy cyfrowy ale na dłuższą metę dla kogoś kto robi często coś to męczarnia dla oczu. Moje oczy się męczyły przy cyfrowym patrząc w monitor na optycznym tylko przez pierwsza godzinkę miałem ochotę go wywalić w kosz a teraz nie wyobrażam sobie życia bez stereoskopu. Jak widać ile ludzi tyle opinii. Pozdro 🙂
Każdy ma swoje upodobania :). Mi w optycznym pomimo używania przez kilkanaście lat nie pasuje pozycja - przyzwyczaiłem się, nie widziałem problemu, ale użyłem tego z ekranikiem i doceniłem swobodę :). Potem kombinowałem z wysokością fotela, odległościami, itp - ale z moimi wymiarami nie udało się tego poprawić i brakuje mi tej swobody przy optycznym, a w ten ekranik mogę patrzeć z większej odległości, z boku :).
Myślę, że warto spróbować i samemu ocenić. Kilkanaście lat używałem tylko optycznego, a teraz zamiennie używam obu.
barlowa, to polecam 0.7 :) (mozna bardziej ergonomicznie miec biurko) . A oswietlacz polecam z filtrem polaryzacyjnym ifixes il37 :) Tylko sam oswietlacz, to jest w cenie taniego elektronicznego mikroskopu z Chin ;)
Mam stereoskopowy z kamerka i wyswietlaczem. Do ogladania plytki czy obserwacji jakichs elementow, to jeszcze mozna uzywac tego wyswietlacza. Ale do pracy, to on sie kompletnie nie nadaje, wlasnie przez brak widocznej "odleglosci". I kij wie, czy juz dotykamy jakiegos drucika (jak jest w powietrzu), czy jeszcze nam brakuje 1-2 mm :D
Ja następnego optycznego nie zamierzam kupować, jeden wystarczy :). Optyczny wymusza niewygodną dla mnie pozycję - i głównie z tego powodu używam chyba już częściej tego z ekranem. Jakość obrazu oczywiście na niższym poziomie i to nieporównywalnie niższym, ale wygoda i swoboda ruchów wygrywa - a po dniówce kręgosłup nie boli.
Nie mam problemu z brakiem głębi ostrości - używałem przez tydzień tego z ekranikiem - nie zauważyłem takiej niedogodności - lutowanie na płytach głównych do laptopów bezproblemowo - ale to może kwestia prawie 20 lat nabierania wprawy.
Testowałem kilka tanich mikroskopów, te podłączane do komputera czy telefonu kompletnie się nie sprawdziły. Najtańsze z ekranem to też "szrot", dopiero taki za około 300zł z ekranem 7 calowym zdał egzamin (w moich amatorskich naprawach i montażu elektroniki do UAV). Nie ma co oszczędzać, komfort pracy wiele zmienia. Używam obecnie mikroskop Tomlov DM9 (występuje pod różnymi markami, ale model zawsze ten sam dm9) I to moim zdaniem to jest minimum. Dzięki za fajne porównanie )
Tego z ekranem przez tydzień używałem do napraw płyt głównych do laptopów - dawał radę i po przyzwyczajeniu się nie wiem czy ponownie kupiłbym optyczny. Tych z 7" ekranem nie testowałem dłużej - jeden naprawiałem i wydawał mi się za duży i jakość obrazu (ostrość) też wydawała się gorsza. Ale sporo różnych modeli jest w sprzedaży, może akurat trafił się gorszy.
@@elektryka-elektronika Ekrany w najtańszym sprzęcie mają niską rozdzielczość. trzeba na to zwrócić uwagę, minimum to 1280x600 (fizyczna ilość pixeli) w typie IPS. Ja bym chciał mikroskop wielofunkcyjnym z multimetrem i kamerą podczerwoną, to był by ideał ;)
@@dabfpv W tym z filmu jakość na ekranie jest bardzo ok, nie mam danych jaka rozdzielczość, ale obraz jest ostry. Z takim combo się nie spotkałem, ciekawe czy w praktyce byłoby wygodne - chociażby ze względu na rozmiary.
Popatrzeć to można ale robić coś pod tym ciężko bo szczególnie przy większym powiększeniu mikroskop właściwie musi stać na płytce. Sam używam takiego czegoś i muszę do niego kupić jakiś uchwyt.
Lutowałem na próbę KBC - da się. Oczywiście z 10 razy większym budżetem będzie się lutowało wygodniej :).
A ten drugi też można podpiąć do kompa wtedy obraz staje się jeszcze wiekszy
Można. Ja wolę patrzeć w ekran nad tym co lutuję niż w inne miejsce - nawet jeśli obraz jest większy - może to kwestia przyzwyczajenia.
Kupiłem właśnie stereoskopowy PZO za 199 zł😅, daje rade,optyka jest dobra. Na Ali za 130 zł można dokupić ramię do niego i można działać amatorsko.
Optyczne to inna liga, jakość obrazu trudno porównywać.
@@elektryka-elektronika dlatego warto zapolować na okazję. Za niewiele można fajny sprzęt złożyć,do amatorki w zupełności wystarczy.
@@pila211 Na taki sprzęt też potrzeba więcej miejsca. Problemem może być ramię (jedno z Ali mi pękło), ciężar, wymiary - ale zyskuje znacznie lepszy obraz.
ciekawe który mikroskop jest najlepszy do taśm lcd tam ścieżki są mikroskopijne że nawet przez telefon nie da się ich zobaczyć a ustawić je jakoś trzeba przed lutowaniem
Mikroskopijne to znaczy jakie? Ja się zajmuję płytami do laptopów i z rastrem 1, 0,8, czy 0,5 nie ma problemu.
@@elektryka-elektronika 0,01mm
To podejrzewam że tylko optyczny da radę. Niestety nie mam jak sprawdzić.
@@elektryka-elektronika wystarczy jakiś pęknięty monitor ,odlutować taśme foliową z lcd i pod mikroskop
@@selorius28 Nie mam pękniętego monitora, ani TV, a taśmy w laptopowych matrycach mają znacznie większy raster
Dla mnie shit. Elmo L-12iD zjada go samą optyką na śniadanie a kosztuje 119zł używany. Przy cyfrowym powiększeniu ciężko pracować bo obraz mocno się rozmywa. Ale co kto lubi.
Ten bez ekranu jest słaby, to fakt. Tego z ekranem używałem wiele razy - między innymi do lutowania np. KBC i dawał radę, natomiast kolega kupił na Ali, wygląda tak samo, a obraz dużo gorszy, wiec różnie można trafić.
Elmo L-12iD - ciekawy pomysł, nowy to zupełnie inna cena - raczej dobrego optycznego, ale zainteresowałeś mnie, ciekawość zwyciężyła i kupiłem tą używkę za 119 :).
@@elektryka-elektronika Elmo to wizualizer do dokumentów ale nowyt kosztował ponad 4tys. zł ;D także optykę ma na prawdę super, może przesyłać obraz po USB z opóźnieniami, robić za switch hdmi/vga, przesyłać bezpośrednio na monitor, robić za kamerę internetową z mikrofonem, posiada działające na Win11 aplikacje, pilota, auto focus i ręczny, podświetlenie, prawie 360 stopni obrotu. Sama optyka robi świetną robotę. Można też ręcznie ustawiać obraz. Wrzuciłem na kanał Ci krótkiego shorta jakiegoś starszego którego znalazłem na tele. ruclips.net/user/shorts599MhQUo8a8
Link nie działa to nie zobaczę, ale zakupiłem, czekam na dostawę i będę testował - optyka to podstawa, głównie dlatego mnie zainteresowałeś - no i cena w porównaniu z nowym 3%...
Kupiłem taki z własnym wifi i wykorzystałem stary tablet 10.
Świetna sprawa dla własnych potrzeb
Ten z wyświetlaczem jest wygodny - właśnie ze względu na wyświetlacz.
wniosek taki ze jak sie chce cos ciekawego zrobic to trzeba niestety wydac 2k na mikroskop.. sam probowalem tego chinskiego z wyswietlaczem - do inspekcji ok ale do pracy katastrofa
Ja się uparłem i tydzień korzystałem tylko z tego z wyświetlaczem - na początku nie było łatwo, przyzwyczajenia przeszkadzały, ale teraz nie wiem czy ponownie kupiłbym optyczny... Ale to już każdy musi sam ocenić.
Ja używałem telefonu z trybem makro :)
To chyba mało wygodne :)
@@elektryka-elektronika e, ze statywem całkiem dobrze działa
Czyli też zmodyfikowana wersja :)
@@elektryka-elektronika tak tak, no jedna ręką coś lutować nie jest łatwo, trzeba sobie pomagać :) ale film swietny
👍
Powodzenia w pracy z takimi "mikroskopami" :))))
Na tydzień odłożyłem optyczny i używałem tylko tego z wyświetlaczem - na początku byłem sceptycznie nastawiony, przyzwyczajenia przeszkadzały, ale potem trochę się przyzwyczaiłem. Oczywiście jakości nie ma co porównywać, ale ceny też.
Kiedyś - wiadomo były tylko optyczne, ale jakbym miał teraz decydować to nie wiem czy kupiłbym ponownie optyczny.
ten jak i wersja z ekranem to straszne gówno, na szczęście dałem aż 50zł
U mnie ta wersja z ekranem nawet się sprawdza - ale to trzeci egzemplarz - dwa pierwsze odesłałem właśnie ze względu na jakość obrazu - dużo gorszy. Niestety trudno rozpoznać przy zakupie.
Ja kupiłem ten drugi za 70 pln na ali, i daje rady ale mikroskopem to bym tego nie nazwał, bardziej lupa elektroniczna czy coś, nada się do inspekcji lutów albo odczytu oznaczeń z czipów, ale do lutowania to będzie kiszka, ja na szczęście mam jeszcze rześki wzrok hehe
W ramach testu używałem tego z ekranem na uchwycie przez tydzień zamiast optycznego - naprawa płyt głównych do laptopów - da się pod tym lutować, chociaż trzeba się przyzwyczaić.
do prostych napraw i trochę bardziej skomplikowanych się nadaje ...Wiadomo że profesjonalny sprzęt to nie jest ale za te kasę to rarytas..Zamiast wydać 3000-4000 zł to za 10% tego można mieć zadowalające rezultaty...
Zgadza się, nie każdy potrzebuje od razu drogiego mikroskopu. Jak się zamierza używać codziennie po kilka godzin to ergonomia zaczyna być istotna, podobnie jak oszczędność czasu, ale do sporadycznego używania patrzy się inaczej na sprzęt.