PASJA WEDŁUG ŁUKASZA | Chrystus Nazareński Wykupiony, odc. 4

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024
  • W naszych spotkaniach ze sztuką ludową na czas Wielkiego Postu historyk sztuki i etnograf Łukasz Ciemiński zabiera nas w podróż po Europie, aż do północnej Afryki, a konkretnie do Maroka. W tej podróży wędrujemy śladem motywu, który na przestrzeni lat stał się bardzo popularny w polskiej sztuce ludowej. W cyklu "Pasja według Łukasza" czas na gawędę o Jezusie Nazareńskim.
    Kult Jezusa Nazareńskiego Wykupionego wywodzi się z Hiszpanii, gdzie został rozpowszechniony przez trynitarzy bosych, którzy według legendy wykupili figurę Jezusa z rąk Maurów i umieścili ją w kościele w Madrycie w XVII wieku, przybierając trynitarskim szkaplerzem.
    - U korzeni tego wizerunku stoi pełnoplastyczna rzeźba, która ukazywała Chrystusa niosącego krzyż. Stworzona na ten wzór praca znalazła się terenie Maroka, gdzie została uprowadzona w 1681 roku przez sułtana Ismaila. Rzeźba była włóczona po ulicach miasta, katowana, lżona, a wreszcie wykupiona przez zakonnika trynitarskiego za ilość złota, która miała odpowiadać wadze rzeźby. Tą ilością okazała się jedna złota moneta - opowiada Łukasz Ciemiński.
    1. Jezus Nazareński Wykupiony, XIX w., Nowy Targ, parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, digitalizacja: PIDZ UPJPII, projekt SDM, domena publiczna
    2. Jezus Nazareński Wykupiony, XIX w., Jeleń, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, 2392/MEK, domena publiczna
    3. Jezus Nazareński Wykupiony, ok. 1850, Wileńszczyzna, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego
    4. Chrystus Raciborski, XVIII w., Barwałd Dolny, parafia św. Erazma, digitalizacja: PIDZ UPJPII, projekt SDM, CC-BY 3.0 PL.

Комментарии •