DO ZOBACZENIA NA ŁAWIE OSKARŻONYCH CZYLI JAK NIE PODŁĄCZAĆ ZASILANIA REZERWOWEGO

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 янв 2025

Комментарии • 66

  • @marcinb.9045
    @marcinb.9045 2 месяца назад +3

    Ja bym jeszcze powiedział, że trzeba dobrze znać instalację, do której podłączamy agregat. Szczególnie, czy są tam gniazdka z zerowaniem.
    Taki przykład z życia: hydrofor w piwnicy obok domu, zasilanie starym podziemnym kablem dwużyłowym. Podłączony na zerowaniu, czyli rury z wodą zwarte z N. Może być "zabawnie".
    Co więcej, na drugim końcu tej rury jest bojler. Nowa instalacja po bożemu z PE, podziałem PEN w skrzynce (ale bez uziomu). W bojlerze rura i baniak zwarte z PE. Czyli w zależności od tego, czy bojler jest włączony do gniazdka czy nie, "zabawnie" będzie dla domowników, albo kogoś innego.

  • @daniels.9533
    @daniels.9533 2 месяца назад +1

    Bardzo dobry film... Wybił mi moje pomysły z głowy...

  • @danzingkosz1321
    @danzingkosz1321 2 месяца назад +1

    Dzien Dobry Panie Jacku
    Może dojsc takze do przypadkowego podania fazy na neutral. Ladujemy pojazd przy uzyciu ladowarki np NACO inventorowej, odpalamy pojazd bo uznalismy ze mozna, nic sie nie dzieje wyciogamy wtyczke ladowarki z gniazda plus i minus ciagle na klemach akumulatora silnik parcuje no i alternator takze czyli nasz tzw agregat i teraz jezeli wlozymy wtyczke ladowarki inventorowej do gniazdka mozemy podac dodtkowa faze na neutral i tym samym mamy sile w gniadkach w calym domu i bum. Ladowarka samochodowa przeksztalci DC 12 V w AC 230 V. Dlatego w garazu jak najbardziej podrozdzielnie TT czyli 3P+N. to samo tyczy sie pojazdow EV tam jest tez Ladowarka w samochodzie i bateria trakcyjna DC a polaczenie z siecia domu jest przez invertorowa ladowarke wallbox.

  • @janm7813
    @janm7813 2 месяца назад +7

    Czy podczas prac na linii energetyka nie powinna uziemiać przewodów w miejscu prowadzonych prac, kiedyś tak robili.

    • @paul0545
      @paul0545 2 месяца назад

      uziemia sie od strny zasilania.
      Ale jak sie rozepnie to moze sie pojawic napiecie z agregatu od strony z ktorej nikr sie tego nie spodziewal.
      Jesli agregat jest zgloszony to przylacze takiego obiektu tez bedzie uziemione.

    • @mateuszsz5405
      @mateuszsz5405 2 месяца назад +1

      Tak właśnie jest. Uziemia się obustronnie miejsce pracy. Są czasem wyjątki ale to inny temat.

    • @vaakdemandante8772
      @vaakdemandante8772 Месяц назад

      @@paul0545 zgłoszony, niezgłoszony, życie ma się jedno, a ludzie na wsiach robią różne rzeczy - trzeba nie mieć wyobraźni i szacunku do życia, żeby nie uziemić naprawianej instalacji z każdej strony, z której nawet potencjalnie może nadejść impuls.

  • @awerskto
    @awerskto 2 месяца назад +1

    Może ciągnąć temat dalej. Jak wygląda GSU dla instalacji wyspowej.

  • @rafaokulicz-kozaryn5881
    @rafaokulicz-kozaryn5881 2 месяца назад +1

    Oglądałem tego "lajwa" od początku,do końca.Przecie to jest mega proste do zrealizowania.Korciło mnie,by napisać o przełączniku żródeł.Szkoda,że o tym nie wspomniałeś(na to czekałem,nie padło).15 już chyba lat temu jeżdziłem w ZE i w papierach(zwanych OT) były te i podobne adnotację.Kolejna sprawa.Powninieneś także wspomnieć o uziemiaczach które czasem nadal się stosuje.Temat rzeka i z jednej strony chętnie bym go rozwinol,a z drugiej jest to dla mnie już wręcz nudne.Zgadzam się z faktem,że nadal(nie rzadko) na jakiś powiedzmy wprost "zadupiach",takie sytuacje mają miejsce.Pamiętam jak kiedyś pojechałem na zwyklą wymianę licznika(legalizacyjną+przetaryfowanie) i po otwarciu szafy zastałem przewód wcisnięty na zapałkę w ogranicznik.Otworzyła pani(mąż pewnie był w pracy),aż spazmy dostała kiedy spytałem "a co to jest?"

  • @rafaokulicz-kozaryn5881
    @rafaokulicz-kozaryn5881 2 месяца назад +2

    Jest także taka zasada,Wyłącz---->sprawdz--->zabezpiecz---->UZIOM------>DOTKNIJ,Linia wyłączona,a nie uziemiona,nadal jest traktowana jako będąca pod napięciem.Czemu o tym nie było powiedziane?Pamiętać trzeba też o tym,że uziemia się po obu stronach Wykonywanych prac na sieci.także jest bzdurą,że .......a zresztą tracę tylko pewnie czas.

  • @AGROGORAL_70.11
    @AGROGORAL_70.11 20 дней назад

    Wystarczy mieć wyłącznik dwubiegunowy i spokojnie można sobie podłączyć do gniazdka mówimy oczywiście o zasilaniu jednofazowym

  • @paweb9005
    @paweb9005 Месяц назад

    3:00 czy zasilanie 230V zasili linię SN? Chyba automatyka podstacji tego nie przepuszcza (OIDW to dlatego fotowoltaika zasila bardzo ograniczony obszar, bo nie ma przesyłu dalej niż lokalna sieć). Zakładając taki generator 2kW to licząc bez strat przesyłu i tranformatora po stronie 15kV będzie 120 mA. Nie mam wiedzy o sieciach 15 kV, pewno to niebezpieczne, ale czy zabójcze jeśli mamy podgumowane buty itp.?

  • @krzysiek407
    @krzysiek407 2 месяца назад +2

    Agregat obowiązkowo powinien być podłączony przez ręczny lub automatyczny przełącznik sieć-agregat i przełącznik źródeł zasilania, warto wspomnieć, że obowiązkiem ekip energetyki przeprowadzających prace z wyłączeniem napięcia na sieci 0.4-15kV jest uziemienie sieci na dwóch stacjach trafo stanowiących punkty graniczne robót oraz na słupach w bezpośrednim obszarze robót, w celu zabezpieczenia przed porażeniem spowodowanym pojawieniem się napięcia z zespołu prądotwórczego lub instalacji PV.

  • @roberts1938
    @roberts1938 2 месяца назад

    Ciekawy temat. Dziękuję za wyjaśnienia.
    Dodam tylko, że mam kosiarkę elektryczną, w której nie ma kabla to wtykania, ale jest tylko gniazdo na wtyk. Zatem aby jej używać muszę mieć kabel z dwoma wtykami. Bardzo mi to nie pasuje jest tam szczelina, ale taką kiedyś kupiłem w jednym z supermarketów.

  • @bielakmicha1742
    @bielakmicha1742 2 месяца назад +1

    mam w domu zamontowany falownik offgridowy+panele+akumulatory. Jest to instalacja wyspowa, czyli mam przełącznik agregat-sieć, który odcina od sieci zewnętrznej 230V (przewody fazowe oraz N). Do falownika jest podłączone wspomaganie z sieci zewnętrznej 230V (gdy brakuje ze słońca to może dobrać z sieci). To wspomaganie falownika z sieci zewnętrznej 230V dla bezpieczeństwa podłączyłem przez stycznik NO - zarówno przewód fazowy i neutralny. Zasilanie stycznika jest z sieci zewnętrznej. Czyli jeśli nie ma prądu w sieci zewnętrznej to styki stycznika się otwierają i falownik jest dodatkowo całkowicie odcięty od sieci zewnętrznej 230V

  • @benedykturban627
    @benedykturban627 2 месяца назад

    Witam p Jacku takie rzeczy też widziałem u ludzi i ostrzegałem przed takimi połączeniami i pomysłami, swięta racja,tylko ludzie nie rozumieją tego a wydaje im sie ze będzie a prąd nie będzie głaskał,tylko może dojść do dramatyu!pozdrawiam serdecznie

  • @marcing5895
    @marcing5895 2 месяца назад

    Dzięki 👍

  • @radzio132
    @radzio132 2 месяца назад

    Wszystko na temat. Nie mam nic przeciwko robieniu roznych rzeczy samemu ale musi to być zgodnie z prawem i wymaganiami a nie druciarstwo. Jezeli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy to niech to zleci fachowcom. Lepiej zaplacic kilka stowek niz miec kogos na sumieniu.

  • @tomek6003
    @tomek6003 Месяц назад

    Sprawdziłem. UPS się nie włącza, jeżeli sieć jest nieprawidłowa. Myślę, że niepotrzebnie się nakręcasz. Będzie problem to nie będzie on twój.

  • @modelarski
    @modelarski 2 месяца назад

    Podłączenie agregatu lub inwertera za pomocą dwóch wtyczek to jedno, a stosowanie odp przełącznika agregat-sieć to drugie.
    Dwie wtyczki zawsze są niebezpieczne, bo w końcu ktoś się zapomni/pomyli i dotknie...
    Natomiast przełącznik agregat/sieć, to czy zawsze musi być odłączany tor N?
    Rozumiem w sieci w układzie TT, tam tak musi być, bo tor N nie jest dobrze uziemiony.
    Natomiast w układzie TN tor "N" jest często uziemiany i nawet jeśli poszło by tam napięcie 110v, to szybko nam to zniknie w ziemi, uziemienie mamy przy podziale n-pe przy skrzynce przyłączeniowej, albo co któryś słup.
    Jeden Elektryk (pracujący w Tauron) nie wymagał ode mnie odłączana toru N w tej sytuacji.

  • @pawees8128
    @pawees8128 2 месяца назад

    Panie Jacku, a co z generatorami rezerwowymi które fabrycznie posiadają możliwość uziemienia jednego z przewodów wyjściowych tak, żeby nie było to zasilanie pływające względem PE/N?

  • @x84-x5m
    @x84-x5m 6 дней назад

    czy z sieci TN-C można zrobić TT?

  • @AC400V
    @AC400V 2 месяца назад +1

    Dobrze, że o tym mówisz, bo nadal jest problem z niewiedzą ludzi. Myślą, że wystarczy kupić agregat, podłączyć do gniazdka i już...
    Mam pytanie czy każdy agregat daje dwie połówki L1 i L2? Czy to różnie wychodzi, w zależności od producenta? Nie jestem w temacie agregatów, więc pytam.
    Kolejna sprawa co ze stykiem ochronnym który jest uziemiony, a przynajmniej powinien być w domu czy też agregacie, bo jak instalacja w domu jest dwużyłowa to istnieją w gniazdach zerowania. Automatycznie według logiki tego co tutaj teraz powiedziałeś stworzy się zwarcie między PE i N. Oczywiście piszę o stykach w gnieździe przy uruchomieniu takiego agregatu.

    • @modelarski
      @modelarski 2 месяца назад

      Ja ci trochę odpowiem. Nie wiem czy każdy agregat ma L1,L2, jednak przypuszczam, że większość tak ma. Pracują wtedy w układzie IT. Czyli izolacja od ziemi. Z tego co czytałem, jest to bezpieczny układ, bo dotknięcie jednego z przewodów "L" nie powoduje porażenia (nie sprawdzałem)...
      Przy takim agregacie uziemienie jednego z przewodów "L" powoduje zmianę układu na TN, czyli jeden z przewodów (ten uziemiony) będzie N, a drugi typowo L 230V. Samo się tak zrobi, taka fizyka.
      W gniazdku z "zerowaniem" powstanie właśnie takie dodatkowe uziemienie jednego z przewodów -N. Bo N jest zazwyczaj dobrze uziemienie, co któryś słup nawet (w układach TN-C)
      Nie dotyczy to układu sieci TT, tak jak ma właśnie Jacek. Tam nie robi się "zerowań" w gniazdku. Przy stosowanii agregatu, powinien być też przełącznik z odłączaniem toru N.
      Nie jestem elektrykiem, dlatego tak dobrze wytłumaczylem😁

    • @marcinb.9045
      @marcinb.9045 2 месяца назад

      Agregat dający "półfazę" na N + gniazdko z zerowaniem = 115V na obudowie urządzenia...

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska8326 2 месяца назад

    Mam urządzenie (nie wiem jak to się nazywa: sieczkarnia do gałęzi albo jakoś tak) które nie ma gniazda a właśnie wtyczkę na 230V, jest to fabrycznie zrobione. Wydaje mi się że urządzenie jest z lat 90-tych, nie wygląda na takie sprzed pół wieku

  • @romanl2608
    @romanl2608 2 месяца назад +2

    Te przedluzacze sa najczesciej zkitrane z roznych budów co swiadczy o poziomie elektrykow budowlanych.

  • @Pan_kabelek
    @Pan_kabelek 2 месяца назад +1

    A co jesli też jest przełącznik wyboru źródła zasilania i podział pen nastąpił w złączu kablowym w ogrodzeniu i dodatkowo PE z otoku łączy się z Pe zakladu elektrycznego na szynie Pe??? Czy tez to stworzy niebezpieczną sytuacje dla elektryków pracujacych??

    • @modelarski
      @modelarski 2 месяца назад

      Jak masz przełącznik wyboru, to jest ok. Jak masz jeszcze swoje uziemienie to dodatkowy atut.
      Tylko czasem przełączniki odłączają tylko tory fazowe, bez N, ale, jak jest dobry uziom, to jest ok.

  • @dawidgta1
    @dawidgta1 2 месяца назад

    witam a jesli mamy układ TN zasilanie to w rozdzielnicy przechodzimy na układ TT? i wykonujemy własne uziemienie a przewód PEN tratujemy jako N w tym przypadku?

  • @fafer111
    @fafer111 2 месяца назад

    Jak już ktoś bardzo chce robić chałpniczymi metodami to robi się tak: Za licznikiem kabel z gniazdem np 32A. Z agregatu drugi kabel z gniazdem 32A, a jako odbiornik zamontowana na ścianie wtyczka 32A z której to prąd biegnie do rozdzielni.. Jak jest zasilanie z sieci energetycznej to się wkłada kabel od licznika, Gdy prądu zabraknie odpala się agregat wyciąga gniazdo z prądem z sieci i wkłada z prądem z agregatu.

  • @chocholatemilkshake4799
    @chocholatemilkshake4799 2 месяца назад

    Dobry tytuł

  • @ziemiaism
    @ziemiaism 2 месяца назад +3

    Ale wiesz że przy pracach na liniach są one uziemiane?

    • @Cyborg91Ninja
      @Cyborg91Ninja 2 месяца назад

      Zgadza się, montują uziemiacze.

  • @zenonpieczonka3136
    @zenonpieczonka3136 2 месяца назад

    Po proszę o przykład model urządzenia które może działac prawidłowo

  • @marcinb.9045
    @marcinb.9045 2 месяца назад

    Czy może pociągnąć Pan temat dalej?
    Kwestia tego co się stanie w razie zwarć. Zwarcie L1-L2 niekoniecznie wyzwoli eskę w obwodzie odbiorczym, ale powinno zadziałać zabezpieczenie agregatu czy przetwornicy. Ale co ze zwarciem L1-PE lub L2-PE? Jak rozumiem, w czasie kiedy nasza instalacja jest przełączona tym przełącznikiem na zasilanie rezerwowe, to mamy tymczasową pracę w układzie IT, gdzie PE sieci publicznej pełni rolę uziemienia. Eski raczej nie wywali, napięcie idzie więc przez PE i punkt podziału na PEN sieci publicznej, a tego właśnie chcieliśmy uniknąć. Pół biedy, jeśli gdzieś na "naszym" (odciętym załóżmy) odcinku PEN jest jakiś uziom, ale pechowo może akurat nie być.
    Czy aby uniknąć pesymistycznego scenariusza wystarczą 2 rzeczy?
    1. własny uziom - w punkcie podziału PEN, albo PE w RG?
    + 2. RCD, który nam wyłączy obwód, gdy wykryje upływ?
    O ile RCD jest obowiązkowy w nowych instalacjach, to uziom już nie, a w takim razie, tak na logikę, w razie stosowania zasilania rezerwowego, powinien być?
    A druga kwestia, zdaje się, że uzgodnienie z ZE jest konieczne tylko w przypadku przełączania automatycznego?

    • @modelarski
      @modelarski 2 месяца назад

      Zwarcie L1 lub L2 agregatu z PE będzie nie tyle zwarciem, co zmianą układu sieci agregatu z IT na TN. Oczywiście gdy PE będzie uziemiony, a powinien być, bo to istota PE.
      Uzyskamy więc z agregatu dwa przewody L 230V i N.
      Przy podobnej sytuacji i połączeniu L1 lub L2 z N, też uzyskamy układ TN z agregatu, o ile N w sieci będzie uziemiony.
      "N" jest uziemiany często w sieciach TN-C przy słupach, przy rozdzielnicach, albo w punkcie podziału PEN.
      I tu chodzi o te przypadki gdyby uziemienie N nie było. Tak np. Może być przy układzie TT, albo przy TN-C gdy akurat uziemienie się zerwało, a przy punkcie podziału brak bednarki.
      Załączony agregat będzie dawał L1 i L2., ale nawet wtedy pracownik energetyki nie powinien być porażony, bo z agregatu mamy wtedy układ IT, a przy IT dotknięcie jednej "połówkowej" fazy nie poraża. Poraziło by przy jakimś szczególnym zbiegu okoliczności np. Gdy z agregatu idzie układ TN i akurat pełna faza jakoś pójdzie na sieć i ten tor jest bez uziemienia.

  • @asakas
    @asakas 2 месяца назад

    O tym powinni w TV informować, zamiast głupkowatych reklam.

  • @tadekrafa4121
    @tadekrafa4121 2 месяца назад

    Dlatego na takie i inne ewentualności elektromonterzy uziemiają z dwóch stron linię na której pracują .

  • @plus5514
    @plus5514 2 месяца назад

    Wystarczy, że obwody które są po RCD zasilamy w partyzancki sposób , RCD rozłącza N i L i po problemie, 😎 pozdrawiam!
    P.s tak poważnie to mógłby kolega pokazać jak to rozłączanie zera przełącznikiem sieć agregat ma się do obowiązków sieci TNC. Czy po przełączeniu stajemy się TT?

    • @modelarski
      @modelarski 2 месяца назад

      Po odłączeniu się od sieci, możesz mieć z agregatu różne układy. Może być IT, może być TN, zależy czy jeden z przewodów agregatu będzie doziemiony.

  • @krystianhaczkiewicz2057
    @krystianhaczkiewicz2057 2 месяца назад

    Ja mam przełącznik 1-0-2 jednopolowy, może nie do końca jest odseparowane bo jest wspólne 0

  • @MaciejMaciejewski-ny2un
    @MaciejMaciejewski-ny2un 2 месяца назад +1

    Dobrze, że Pan przestrzega przed działaniami zagrażającymi zdrowiu i życiu. Jeżeli elektrycy pracujący na linii energetycznej nie uziemią przewodów linii a pojawi się napięcie od omawianego zasilania rezerwowego podłączonego do gniazdka to może skończyć się tragicznie.

  • @Daniel-fb1tw
    @Daniel-fb1tw 2 месяца назад +2

    Elektryk z krwi i kości - na głównym ekranie elektryk a w tle burdel z przewodów 🙃🙂🙃 oczywiście nie hejtuje tylko w formie żartu to piszę i dla zasięgów :)

  • @zenonbambarya7844
    @zenonbambarya7844 2 месяца назад +4

    No zaraz, zaraz.
    Jeśli pomiędzy licznikiem(czyli "ZA" licznikiem") a domem umieścimy rozłącznik L1, L2, L3, N, to po rozłączeniu wszystkich 4 przewodów instalacja domu jest fizycznie odseparowana od sieci publicznej. Wtedy podłączenie agregatu/UPSu/przetwornicy nie skutkuje pojawieniem się napięcia w sieci publicznej. Zgadza się?
    A że ktoś wymyślił sobie przedłużacz 2x wtyczka z bolcem, to po pierwszym razie gdy go prąd porazi, nie będzie już oponował za takim przedłużaczem.

    • @Davecars44
      @Davecars44 2 месяца назад

      Gorzej jak pierszy raz okaże sie ostatnim. A z reszta sie zgadzam.

    • @pahfekto
      @pahfekto 2 месяца назад

      A co w przypadku sieci TN? Tam nie możecie rozlaczac PENa.

  • @pahfekto
    @pahfekto 2 месяца назад

    Jacku, u Ciebie jest układ sieci TT więc rozlaczasz wszystkie przewody czynne. A co w sytuacji gdy jest sieć TN i przewodu PEN nie można rozlaczac?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  2 месяца назад

      ale można przewód PEN potraktować jako neutralny i zrobić wyspę TT albo jak chcemy mieć TN to stosujemy rozłącznik 3P.

    • @pahfekto
      @pahfekto 2 месяца назад

      @JacekH07elektryk ale żeby agregat przerobić z IT na TT to jeden biegun agregatu trzeba uziemić a wtedy szyna PE do której podłączony jest PEN będzie miała metaliczne połączenie z agregatem mimo rozlaczenia przez przełącznik sieć agregat. Może byś zrobił o tym film jak podłączyć agregat IT do instalacji w układzie tn?

  • @Arlemowy
    @Arlemowy 2 месяца назад +1

    4:48 Jak u jakekogarek1986

  • @arturg6499
    @arturg6499 2 месяца назад

    Witam, pytanie czyli jest możliwość podłączenia zasilania rezerwowego by bylo prawidłowo zgodnie ze sztuką ? Jesli jest możliwość proszę o schemat . Jedna faza. Pozdro

    • @modelarski
      @modelarski 2 месяца назад

      Przede wszystkim musi być przełącznik agregat-sieć. Gdzieś między licznikiem, a bezpiecznikami. Tylko teraz niektóre przełaczniki rozdzielają tylko przewód fazowy, a niektóre też neutralny.
      I tu by musiał elektryk ocenić sytuację.
      Potem jeszcze odpowiednia wtyczka naścienna do agregatu i przedłużacz, ale taki z jedną wtyczka i jednym gniazdem.

  • @darekw325
    @darekw325 2 месяца назад

    👍

  • @pawbin9605
    @pawbin9605 2 месяца назад

    A masz tyle energi aby zasilić sieć ????????? - 50 kW może ??????

  • @sawomirslusarz5469
    @sawomirslusarz5469 2 месяца назад

    Pod ekranem mam podłogę😅

  • @MrAndrzejWu
    @MrAndrzejWu 2 месяца назад

    dziękuję, za wartościowe informacje. Pozdrawiam

  • @Moheranin
    @Moheranin Месяц назад

    😂. Przecież elektryka prad nie tyka.😊

  • @Razdwatrzybabajagapatrzy
    @Razdwatrzybabajagapatrzy 2 месяца назад +8

    Są przelaczniki sieć agrrgat. Tyle zamiast 15 minut gadania.

    • @egonik4630
      @egonik4630 2 месяца назад

      @@Razdwatrzybabajagapatrzy co z tego, że są skoro ludzie nie wiedzą po co je stosować. Film jest o tym dla czego nie iść na skróty.

  • @Slawek_EU07
    @Slawek_EU07 2 месяца назад

    Porazenie prądem może spowodować upadek z wysokości, a to już zagrożenie dla zdrowia i życia.

  • @brendonberdys3215
    @brendonberdys3215 2 месяца назад

    Jacek znajdź sobie kobietę jak Ci tak dziurki w głowie a stykiem ochronnym😃😃😃😃

  • @bg7293
    @bg7293 2 месяца назад +1

    trzeba zastosować przełącznik sieć agregat

  • @salata606
    @salata606 2 месяца назад

    👍