Dziękuję za różne porady, również te odnośnie wkrętarki ;). Nie stać mnie teraz na lepszy sprzęt do pracy więc używam tego który mam. Proszę pamiętać że bardziej prawidłowo powinno się mówić podłoga stropu lub stropowa ale widzę że większość ludzi wyszukuje inaczej dlatego taki tytuł filmu dałem. No i podkreślam by nie traktować tego filmu jako instruktażowego a jedynie relacjonującego postępy na naszej budowie. Pozdrawiam :)
Moje uwagi do filmu: - bardzo dobrze, że dał Pan legary na belki stropowe zamiast mocować deski bezpośrednio do belek bo dzięki temu deski będą mniej wytężone i mają większy zapas nośności, dzięki większej ilości punktów podparcia - dobrze, że dał Pan deski zamiast płyty OSB. Płyty OSB wykazują większe ugięcia niż deski podłogowe ponieważ mają mniejszy moduł Younga. Drewno ma w zależności od klasy wytrzymałości E= 9,0 GPa a płyta OSB tylko E=2,5 GPa co sprawia, że dla tej samej długości przęsła podłoga z płyt OSB wykazuje większe ugięcia niż wykonana z desek. - dobrze, że dał Pan podkładki między legarami i deskami oraz belkami. Fachowa robota. Dziękuję za film i pozdrawiam.
Jest Pan wyjątkowym bohaterem. Oglądamy Pańskie filmiki z wielkim zainteresowaniem i nie możemy wyjść z podziwu, że istnieją tacy ludzie jak Pan. Pańska Rodzina ma wielkie szczęście. Pozdrawiamy serdecznie. WIELKI SZACUN MISTRZU. Życzymy powodzenia
A mówią że bez chłopa lepiej,jednak chłop rozgarnięty to dziś skarb(taki który myśli,i życie z babą dzieli pół na pół,pracy się nie boi,no i te marzenia też ma)szacun,pozdrawiam i podzielam Waszą filozofię życia kochani
Pamiętam jak zaczynałem swoją przygodę z podłogą itd. Też nie miałem za wiele porządnych narzędzi, a elektronarzędzi żadnych, nawet wkrętarki. Po paru miesiącach wiertarkę, szlifierkę kontową i wyrzynarkę pożyczałem od dziadka, inżyniera. Dało się tak pracować, ale wydajność ok. 5 x mniejsza, niż nawet tanią wkrętarką. Szybko zmądrzałem. ;) Mój pierwszy zakup to wkrętarka Dedra 18V - była w Castoramie w przystępnej cenie i dobrze pracowała, jedynie długo się ładowały aku, ale to je oszczędzało, a i tak były 2 szt. Wiem, co to znaczy porządna wkrętarka 18V DeWalt NiCD (potem Ni-MH) czy obecnie Li-Ion bezszczotkowa, czy pilarka 18V DeWalt, naprawdę twarde bity (Tivoli) czy uchwyt magnetyczny (Piranha by Black&Decker). Jedno mogę powiedzieć... Brrrr! Nigdy więcej męczenia się nieodpowiednimi narzędziami - szkoda czasu życia i nerwów. Markowa powystawowa wkrętarka made in China w klasie cenowej powyżej $150 lepsza niż jakiekolwiek męczenie się. Uznanie dla autora za wytrwałość. :) EDIT: A, właśnie, jakby ktoś nie zrozumiał tonu komentarza... ;) Nie czepiam się tylko wręcz sympatyzuję.
Łapka w góre poszła :) Milo jest widziec i wiedzieć ze nie tylko ja robie w pojedynke :) tez nas czeka robienie podłogi stropy i te sprawy :) Pozdrawiam wszystkiego dobrego :)
Dobra robota, świetne zaangażowanie, miło popatrzeć. Pomyślności i wszystkiego przychylnego! Pozdrawiam. :) PS.IMO też korek to przesada finansowa, pianka PE jest w sam raz i zamknięta bez dostępu UV uwalnianie plastyfikatora (nadaje elastyczność, skład to tajemnica handlowa) ma śladowe, pomijalne. Dobry wybór. Ja budując podłogę z OSB na legarach re-użyłem czystych pianek PE od... transportu owoców w skrzynkach (targowisko rules). ;) Była to bowiem taka sama pianka. :)
Jak pomyślę ile roboty jeszcze przed Tobą to horoskop który sam sobie postawiłeś(oszczędzając stówę) jest wielce prawdopodobny. Trzymam kciuki i pozdrawiam.:)
Polecam wkrętak impaktowy, trudno jest opisać jak bardzo ułatwia i przyspiesza pracę, nie wspominając o braku wykręcania łapy.. Najtańszy do użytku dla amatora polecam serie bezprzewodową red meec z Juli. Mała kasa za rozsądny sprzęt i system jednej baterii do wielu urządzeń :)
Proponuje dokupić 20 kg wkrętów ciesielskich tak jak kolega już Tobie podpowiedział, właśnie na nie przykręcałem łaty na podbitkę, wkręcają się same bez dodatkowego wiercenia. Ta pozorna oszczędność na wkrętach zemści się podczas wyrównywania powierzchni pod właściwą podłogę, lepiej to od razu zrobić to ze sztuką ( poczytaj o mocowaniu tak szerokich desek) Drewno do konserwacji powinno być podsuszone żeby lepiej środek spenetrował deskę, więc powinieneś przesuszyć tą tarcice oczywiście na dworze, zakonserwować a potem przykręcić ;-) najlepsza ekologiczna konserwacja to płomieniowanie albo sól kamienna w gorącej wodzie i nawet jakaś ognioodporność już jest a jak wprowadzi się Kołatek to mąka z drewna będzie się sypać workami i wtedy przed Emą postawisz jeszcze jedną Chałupę, Oglądając Twoje filmy widać na drewnie w domu już ogniska grzybowe i albo na wiosnę to wyczyścisz(szczotka na wiertarę) i zakonserwujesz, albo później będą alergie jak tym zajmie się wilgoć. Weź do serca dobre rady tych co podpowiadają mądrze, bo ten co nie ma kasy musi wszystko robić od razu porządnie. Kibicuje wam od samego początku bardzo, więc nie bierz moich uwag do serducha. Pozdrowienia dla Dziewczyn i Ciebie, tak trzymaj ;-)
Używam wkrętów przeznaczonych do drewna, więc nie wiem o jakiej oszczędności tutaj mówimy. Gdybym chciał budować dom zgodnie ze wszystkimi poradami jakie otrzymuję to mógłbym już na początku podziękować i zapomnieć o tej przygodzie. Niestety muszę je selekcjonować. Zdecydowana większość prac jakie wykonuję, bierze się z czyiś porad. Czy są one mądre? Jeden mówi by konserwować drewno a inny by tego nie robić. jeden by przeszlifować a drugi że do chropowatego drewna lepiej glina się klei. Jeden polecił konstrukcję za 45 tys a drugi za 295 tys. i tak dalej bez końca na każdym etapie i szczególe a wszyscy są przekonani że to właśnie ich pomysły są najlepsze. Porad z dobrego serca i własnych dylematów miałem już setki albo tysiące, ale decyzje podejmować muszę sam wiedząc że i tak wszystkich nie zadowolę.
Chodziło o gęstość przykręcania wkrętów a nie to czy są na krzyżak czy torx, przy szerokości deski 20-18 cm powinno się wkręcić 4 szt. wtedy się nie zwichrują, o taką tylko Oszczędność chodziło. Mnie a ni nikogo z komentujących chyba nie musisz zadowalać, każdy robi jak uważa. Polecam stare knigi o pracy z drewnem np. Poradnik Cieśli Wiejskiego i wiele innych. )Jeden mówi by konserwować drewno a inny by tego nie robić. jeden by przeszlifować a drugi że do chropowatego drewna lepiej glina się klei( Glina się lepiej klei do nieheblowanego, ale robal mniej wchodzi w heblowane. Zdrowia i wytrwałości w założonych celach Tobie życzę, oby cały czas do przodu ;-)
@@wiejskie-zycie Wkręcałem na zmianę 2 +1 albo 2+2 ponieważ uznałem że to wystarczy. Jestem na budowie codziennie więc będę obserwował. Nie chcę wkręcać zbyt dużo od razu by nie powodować niepotrzebnych naprężeń podczas pracy drewna i jego schnięcia. W razie konieczności dołożę jeszcze tyle ile trzeba i dam znać pod tym filmem. Niestety proszę mi wierzyć że jest trochę ludzi, którzy radzą niby z dobrego serca ale jak posłucham kogoś innego, to mają żale i pretensje, dlatego czasem nie mam sił odpowiadać i tłumaczyć dlaczego tak a nie inaczej. Dzięki za życzenia i nawzajem. Pozdrawiam :)
Bardzo ładnie wyszła ta podłoga, gratuluję szczerze i szacun za pracę :) Polecam nie oszczędzać na wkrętach tylko dawać po min 2, dlaczego? Deska dokręcona ma mniejsze pole manewru w przypadku wyginania się podczas schnięcia. Nieprzytwierdzony brzeg deski może się spaczyć wysychając bez śruby, a tak jest ładnie dociśnięty i siłą rzeczy mniej się będzie wyginać decha ;) Do wkręcania wkrętów lepsza byłaby zakrętarka, ma więcej mocy (Nm) przez co idzie lżej, szybciej, wygodniej i samo urządzenie nie dostaje tak w kość. Wiem że to wydatek kolejny, ale taki sprzęt dobrej marki zostanie z nami na lata ;) a skręcania przed Tobą jeszcze sporo jak widać ;)
Dzięki. Wkrętarka ma dosyć mocy tylko przy wkręcaniu kilkudziesięciu wkrętów na godzinę nie nadąża ładować akumulatorów. To już nauka dla mnie by zaczynać pracę z naładowanymi na maksa bateriami i dbać o dobrą organizację. Wkrętów zamówiłem tyle żeby mi jeszcze zostało, więc jak tylko zaobserwuję niepokojące objawy skręcania desek to podokręcam jeszcze. Na razie nie chcę zbyt dużo ich dawać by nie wywołać samemu niepotrzebnych naprężeń.
@@WSzumilesieoj co racja to racja :) byłam w Holandii parę lat więc znam z własnego doświadczenia. Holendrzy nie wymawiaja" g" (istnieje parę wyjątków) a zamieniają to na "h" brzmi to jak takie charczenie :). Więc zamiast" glutem w mordę" znam bardziej nie oficjalna wersję:zamiast g dajemy h, a zamiast t - j. Pomijam l. Serio oni to tak wymawiaja :) nie będę wypisywać tego słowa, bo nie cenzuralne I suba nie dostanę :) :)
@@WSzumilesie to akurat banalne:) chciałbym móc uciec na wieś, w ciszę , mieć wokół spokój przestać gonić:) i zawsze mam 1000 wymówek a Wy jesteście "wyrzutem" w pozytywnym znaczeniu tego słowa, że można:)
@@pendechogajewski5044 Proszę uwierzyć że wiele lat już mi się marzyło to co się dzieje teraz i pewnie gdyby nie trochę szczęścia to jeszcze przez wiele lat pisałbym do Was z mieszkania w bloku. Może po prostu na każdego przychodzi odpowiednia pora :) Pozdrawiamy :)
Co do wkrętów to polecam wkręty ciesielskie. Występują w wielu rozmiarach i i długościach. Łepek na torx. Do drewna idealne bo same w sobie mają "wiertło" które bez problemu sie wkręca w drewno i bardzo dobrze dociąga. Polecam polskie od wkrętmetu :)
Używaliśmy ich przy budowie konstrukcji. Bez wiercenia dziur i tak się nie obyło. Te torxy nadają się do dużych przekroi drewna. Do zwykłych desek specjalnie zamówiłem mniej masywne wkręty.
@@WSzumilesie wiem że są duże jak i małe. Rok temu robiłem też podłogę na strychu na legarach i używałem wkrętów ciesielskich z lepkiem stożkowym o rozmiarze 4x60mm ;)
Super robota. Pianki te stosuje się pod konstrukcjęe stalowe ścian działowych do zabudowy GK. U Was też zdadzą egzamin. Serce, które wkładasz w dom na pewno sprawi, że przeżyje on niejedno wykonanie deweloperskie. Podziwiam ale zastanawia mnie jedno. Skąd masz tyle czasu na to aby wszystko robić samemu? A co z etatem? Chyba że pieniążki u Was na drzewach rosną to powiedz tylko gdzie to pomogę nazbierać. Też bym chciał mieć tyle urlopu.
Dziękuję. Piankę kupiłem zamiast przekładek korkowych, które mam w projekcie, bo była dużo ale to DUŻO tańsza i wymyśliłem że będzie pod i na legarach więc wyszły jej spore ilości. Na korek nie miałbym pieniędzy. Agnieszka ma teraz urlop macierzyński więc ja jestem zastąpiony chwilowo na stanowisku koguta domowego i mogę budować. Nie mogę obecnie pracować skoro projektowałem i buduję teraz dom. Oszczędzamy na wszystkim na czym się da żeby dokończyć dom :)
Jestem ciekawa jak sprawdzą się ściany ze słomy w praktyce?Coś mam wrażenie że bd łakomym kąskiem do okolicznych gryzoni wędrujących zimą z okolicznych pól do domu. Z doświadczenia wiem, że ściany gliniane nie robią na nich wrażenia ;)
A czy nie lepiej dziękować za każdy etap prac a nie że - niestety - zawsze to inna energia,przy wdzięczności pomaga i tworzy kolejne dobre energie,pozdrawiam.
Na razie sa jeszcze widoczne dechy na piętrze a od strony parteru strop jest wykończony płytami glinianymi i tynkiem glinianym. Skupiłem się na wykańczaniu parteru i góra jest jeszcze nie ruszona
Tak to jedyna wkrętarka. Radzi sobie bez większych problemów jak jest naładowana. Niestety czasami nie nadąża się ładować podczas pracy dlatego inaczej już teraz rozdysponowuję czas na różne rzeczy. Póki co radzę sobie jakoś z tym co mam. Po prostu jestem żulem i jak widzę że coś działa to nie wyrzucam, bo oszczędzam na inne rzeczy :)
Te deski, które położyłeś to nie podłoga a STROP :) to są deski stropowe :P . Zastanawiam się jak Ty ten tynk wsuniesz skoro chcesz mieć go ciągłym :D. No i przewód kominowy może się w dziurce nie zmieścić ... Powinieneś pamiętać że komin to nie tylko przewód spalinowy ale i kilka wentylacyjnych :) o przekroju min 14x14 cm. Trzymam kciuki za kolejne postępy ! :)
Jest to część stropu zwana podłogą, czasami białą podłogą. Jak się wpisze w wyszukiwarce "strop drewniany" to w grafikach wyskakują głównie same belki stropowe, dlatego tak to nazwałem. To tak jak z podłogą na gruncie. My jej nie mamy wcale a jednak podłogę betonową mamy. Nasza "podłoga" na parterze to tak naprawdę fundament. Pomijam fachowe nazewnictwo żeby było łatwiej zrozumieć o co chodzi, bo zauważyłem że najczęściej jest to tak nazywane i wyszukiwane. Otwór na komin jest tylko orientacyjnie umiejscowiony żeby mniej więcej było wiadomo gdzie jest komin i żeby można było dokonywać różnych pomiarów. Przy budowie komina będzie wycinany i obudowywany tak jak trzeba :)....aha tynk to nie problem, gorsze miejsca już musiałem tynkować :)
Żeby było miejsce na kanały DGP do pieca a poza tym tak było doradzane w fachowych artykułach. Niektórzy nawet twierdzą że te legary nie powinny być kręcone do belek stropowych tylko do nich same deski tak aby praca konstrukcji drewnianej czyli belek stropu, nie pływała na pracę legarów i desek
@@WSzumilesie dziękuję. Ale ta glina to na połączeniu ściany z belkami A te miejsca widoczne . Bo ja na połączeniu drewna że ściana chce opalic drewno i olejem posmarować i zawinąć materiałem który oddycha w jedną stronę i betonem zalać
Wszystko robię sam...nie zdążyłem przed zimą zrobić tynków, a zimą nie chciałem marnować czasu. Część szczelin otynkuję bez problemu a tam gdzie będę miał jakieś kłopoty zastosuję tylko jedną lub dwie warstwy tynku a resztę wypełnię gliną lekką
pikne deseczki, po przecyklinowaniu masz gotową podłogę, na tym tylko wykładzinka np. z maty z włókna kokosowego lub innego naturalnego i bez tych plastykowych paneli które śmierdzą formaldehydem. Jak już jedziesz ekologicznie to bez paneli proszę!
chcieć a móc podołać finansowo niestety się u nas kłóci. Myślę nad panelami, przynajmniej na kilka lat zanim się odkujemy finansowo, ponieważ mnie zadowolą panele za 20 zł m2 a na deski niestety trzeba wydać często 2 lub 3 razy tyle. Przy dzieciach to trochę chciałbym zabezpieczyć ten strop tzn np: dać folię przeciwko zalewaniu i dopiero coś na tym ułożyć. Już jest dobrze że użyliśmy desek a nie osb. Niestety mocowane są na wkręty, które przy cyklinowaniu mogą trochę niszczyć maszynę. Staną też na tej podłodze ścianki działowe i wolałbym nie ryzykować, że po kilku cyklinowaniach zmniejszą swoją wartość nośną przez ścieranie. Wiem że nie tak od razu ale po wielu latach nie chciałbym zrywać całej podłogi i demontować ścianek by to budować ponownie. Pomyślę jeszcze co tam zrobić bo najpierw pójdzie do wykończenia parter, także troszkę czasu mam.
@@WSzumilesie u mnie w sypialniach jeszcze przez 3 lata leżała tzw. wykładzina remontowa za 4 PLN za metr kwadratowy. Ale to było 15 lat temu i nie wiem ile taka kosztuje teraz.
Niestety deski mają tendencję do wysychania w łódki brzuszki i śmigiełka .Tak miałem w moim działkowym domku .Skurczyły się też znacznie na 25 desek znikła jedna przebijałem dwa razy .Jak kładłem były mokre ale tak różnie jedna ciężka druga lekka taki mix . Dobrze że kładziesz w zimie to będą schły wolniej Powodzenia.
Dlatego ostrzegałem na filmie żeby tego nie traktować jako film instruktażowy i że podejmuję ryzyko budując w ten sposób. Zobaczymy czy za pół roku jak już trochę deski wyschną, to będę mógł polecić ten sposób czy będzie on wymagał dodatkowych prac. czas pokaże :)
Witam . Kup na olx wkętarkę używkę hilti sfh 22 i masz sprzęt do wkręcania, wiercenia , mieszadła na lata . Ja zbudowałem dom z bala . Rozstaw między belkami stropowymi 85 cm . Belki 16x25, na to deska modrzewiowa 4 cm z felcem . Póżniej cyklinowanie i lakier . Koszt na gotowo (dechy, cyklinowanie, lakiery) to ok 85 zł mkw .Podłogę kładłem sam . Pozdrawiam .
Ja poszedłem inną drogą w budowie własnego domu . Mianowicie postawiłem dom murowany z kamienia cegły i gazobetonu . Dach więźba z drewna i dachówka ceramiczna . Budowa zajęła mi 14 lat do wprowadzenia się . Zaczynałem jako kompletny gołodupiec i nie wiedziałem że się nie da i udało się. Dzisiaj już jestem starym dziadem ale z łezką w oku wspominam czas gdy się budowałem . Wtedy każdy dzień cieszył i wiedziałem że nie został zmarnowany . Życzę powodzenia , wytrwałości i odporności psychicznej . Dałem suba i łapę w górę i czekam na dalsze filmy z budowy -:)))
Jeżeli chcesz naturalny impregnat do drewna to jest im dziegięć (smoła drzewna), czy w stropie też będziesz wkładał słomę żeby wyciszyć? Czy jesteś wstanie oszacować koszt do tego momentu?
@@ukasz173 Nie zaryzykuję tak łatwopalnego materiału jak słoma osłoniętego tylko podbitką drewnianą również łatwopalną, a polepa gliniana jest już teraz średnio możliwa do zrobienia i moim zdaniem za ciężka. Zabezpieczenie antyogniowe tego domu będzie i tak dla mnie wyzwaniem ze względu na spore ilości drewna nieosłoniętego np: gliną.
Witam. Co to za tasma ta dwustronna piankowa miedzy legarami a deskami? Nigdzie nie moge znalesc takiej w sklepie . a jestem trraz na podobnum etapie. Pozdrawiam!*
Hej. Ładnie to wygląda.Ciekawi mnie jak zakończyła się sprawa drzwi. Na filmie wspominasz o ich montażu ale nie rozwijasz tematu. Wymienili Ci drzwi na nowe czy zamontowali wizjer do istniejących ??
@@WSzumilesie Dzięki! za info i sprawność w odpowiadaniu. Wspominałeś o wkrętach. Czy używałeś torx'ów (gwiazdkowych) czy "zwyczajnych" wkrętów krzyżykowych? Czy będziesz robił jakieś follołapy do odcinków, by dodać uwagi/wrażenia/tipy do wykonywanych czynności materiałów? (jak już oczywiście zamieszkacie). BTW. Ciekawym jak tam piec się sprawuje, bo coś Piotr się nim mało chwalił..
Możliwe że dało by radę, ale nie chciałem ryzykować. Między belkami stropowymi mamy 80 cm a pomiędzy legarami tylko 50 więc są bardziej zagęszczone i stabilizują konstrukcję stropu, a także bardziej równomiernie rozkładają obciążenie na belki stropowe. Dodatkowo przestrzenie pomiędzy legarami pozwalają na lepsze wyciszenie i ocieplenie np: wełną oraz dają możliwość poprowadzenia kanałów dystrybucji gorącego powietrza lub przewodów elektrycznych w inną stronę niż wzdłuż belek stropowych :)
Jak tylko mi padnie ta co mam to sobie sprawię nową. Sama wkrętarka nie jest zła, tylko nie nadąża doładowywać baterii podczas mojej pracy. Pracowali u nas ludzie co mieli wkrętarki za 3000 zł i też musieli dbać o to by im w pewnym momencie nie brakło energii w akumulatorach. Musze po prostu lepiej planować sobie pracę.
Nie mamy policzonych kosztów na dzień dzisiejszy. Zrobimy kiedyś podsumowanie. Na razie mamy cały czas nadzieję, że uda nam się zamieszkać nie wydając więcej jak 200 tys zł. Później pewnie jeszcze pójdzie więcej kasy ale do warunków spartańskich mamy nadzieję że wystarczy :)
Mokre deski mocowane na wkręty... Wybacz, ale to nie może się dobrze skończyć. Wkręt trzyma za "sztywno", pourywa Ci te wkręty a i deski gorzej zniosą odkształcanie w trakcie dosychania, które z pewnością w tym przypadku wystąpi. Jak będziesz robił podłogę właściwą (rozumiem, że to jest strop, a nie podłoga) to używaj gwoździ finiszowych.
6:25 glupoty pleciesz chłopie. klikanascie metrów takich pasków z korka napewno by Cię nie zrujnowało (10m2 korka o grubości 5mm kosztuje około 200pln. Korek jest Ekologiczny bo jest naturalny. Nie ugniata się, nie nasiąka wodą, nie gnije ii bardzo dobrze izoluje dźwięk. To już bym filc wolał dać niż tą piankę
Kolego zanim zarzucisz komuś plecenie głupot to chwilę policz realnie koszta. 1. Nie kilkanaście metrów tylko około 200 2. Pianka jest wielokrotnie tańsza od korka 3 Sam korek mnie nie zrujnuje to prawda. Problem w tym że takich szczegółów przy budowie domu jest masa. Ja nie patrzę tylko na koszt wykonania jednego etapu, ale na cały dom. Gdybym chciał przy każdej rzeczy wykorzystywać naturalne i dobre materiały to dom kosztował by między milion a dwa miliony. Właśnie z takich pierdół składa się ogólny wydatek bo nie liczysz tego że wydałeś 200 zamiast 20 i to niewielkie kwoty, tylko liczysz procentową różnicę i zauważasz że korek to 900 % więcej od ceny pianki albo że pianka to jedna dziesiąta ceny korka. Szczerze polecam materiały naturalne i tam gdzie mi się udaje to z nich korzystam. Niestety nie zawsze się da to pogodzić z budżetem i czasem trzeba odłożyć swoje ambicje i zrobić tak jak inni, żeby w ogóle zrobić.
Jak patrze jak śmigasz w tych Croksach po belkach to mnie krew zalewa :-) Lepiej ucz się na czyiś błędach a nie na swoich i oszczędzaj kości jak można.
To nie są Croksy tylko cichobiegi firmy Szelest ;) pracowałem w nich tylko na początku dopóki nie kupiłem butów roboczych ocieplanych. O oszczędzaniu kości i śmiganiu po belkach coś wiem. Skończyłem szkołę kaskaderską, gdzie takie akrobacje były na porządku dziennym.
Na podkład pod panele w tej technologii polecam www.steico.com ( z naturalnego włókna drzewnego ) Im grubszy podkład tym większe nierówności niweluje. Paneli poniżej 8mm i AC4 absolutnie nie polecam .
Dzięki za porady. Firmę znam ale jeszcze szczegółowo podkładu pod panele nie analizowałem. Gdybyśmy zdecydowali się na panele to właśnie coś w tych rejonach 8mm i ac4 będziemy szukać choć teraz mamy 7 mm od kilku lat na beznadziejnym podkładzie i też jakoś dają radę :) Pozdrawiam.
panie o ile nie będziesz próbował podnieść tego domu za ten strop to niema szans by coś się stało, grawitacja i siła działania na deski działa na twoją korzyść
Własnie jestem przy 34:48 minucie i sekundzie i widać że jest ok bo wcześniej nie widziałem ( pisałem podczas oglądania )chodzi o legary i słoje czy we właściwą stronę dałeś słoje .
@@loopezo Dziękujemy. Jeśli byś mógł mi wytłumaczyć o co chodzi z tymi słojami to byłbym wdzięczny. Nie jestem w tym fachowcem i chciałbym wiedzieć na przyszłość coś więcej :)
jak jest prawidlowo? legary powinno sie krecic do stropu czy nie, bo znalazłem publikacje że nie powinno sie tego robić i inne publikacje ze powinno. bądz tu mądry... poratuje ktos i wyjasni?
Ja kręciłem legary do belek stropu. Nie bardzo wyobrażam sobie inaczej. Szczerze mówiąc nie trafiłem na takie informacje aby tego nie robić, także nawet się nie zastanawiałem.
@@WSzumilesie regiodom.pl/portal/wnetrze/podlogi/podloga-na-ugietym-stropie-jak-sobie-z-nia-poradzic-zdjecia co o tym myslisz? ja tez bym krecił ale szukalem inof na ten temati jest kilka źródeł bdzie bylo napisane zeby nie krecic legarów do belek stropowych
Nie ma ani jednego argumentu w tym artykule. Być może coś w tym jest, a może to kolejny artykuł napisany przez "tego co wie najlepiej a robi odwrotnie do wszystkich innych". Ciężko się odnieść do twierdzenia bez uargumentowania
Zobaczymy za pół roku co to się z nią porobi lub nie porobi podczas schnięcia. Jednak raczej coś dodatkowo położymy, bo te deski zastępują tylko osb :)
Te wkręty nie dają u nas rady. Drewno musiałoby być całkiem wysuszone prawdopodobnie. Używaliśmy ich przy budowie konstrukcji. Trzeba było i tak wiercić dziury pomimo że cieśle mieli bardzo porządne wkrętarko wiertarki. Poza tym mam za słabą wkrętarkę by przy okazji wkręcania jeszcze nią wiercić. Dlatego robiłem jak mogłem z tym co mam, ale dzięki za radę może komuś kto ją czyta się przyda :)
Nie mogę takich filmów oglądać.Moj lek wysokości się odezwał..Za dużo razy kamera w dół zjeżdża, co jest zreszta logiczne bo akurat sufitu nie robisz.. ale jak dla mnie to hardcore 🤣
Popopopopopolubiłam :) Fajnie się Ciebie ogląda i słucha. Daję za to suba. Przede mną również budowa stropu drewnianego. Relacja z budowy będzie na kanale ruclips.net/user/WiejskieInspiracjePL. Zapraszam!:)
Dziękuję za różne porady, również te odnośnie wkrętarki ;). Nie stać mnie teraz na lepszy sprzęt do pracy więc używam tego który mam. Proszę pamiętać że bardziej prawidłowo powinno się mówić podłoga stropu lub stropowa ale widzę że większość ludzi wyszukuje inaczej dlatego taki tytuł filmu dałem. No i podkreślam by nie traktować tego filmu jako instruktażowego a jedynie relacjonującego postępy na naszej budowie. Pozdrawiam :)
jak podłoga po zimie :) ? jakie to jest drewno ? szukam alternatywy dla plyty osb do domku na działkę strop drewniany :) może coś poradzisz ? :)
Moje uwagi do filmu:
- bardzo dobrze, że dał Pan legary na belki stropowe zamiast mocować deski bezpośrednio do belek bo dzięki temu deski będą mniej wytężone i mają większy zapas nośności, dzięki większej ilości punktów podparcia
- dobrze, że dał Pan deski zamiast płyty OSB. Płyty OSB wykazują większe ugięcia niż deski podłogowe ponieważ mają mniejszy moduł Younga. Drewno ma w zależności od klasy wytrzymałości E= 9,0 GPa a płyta OSB tylko E=2,5 GPa co sprawia, że dla tej samej długości przęsła podłoga z płyt OSB wykazuje większe ugięcia niż wykonana z desek.
- dobrze, że dał Pan podkładki między legarami i deskami oraz belkami.
Fachowa robota. Dziękuję za film i pozdrawiam.
Bardzo fajny film. Trafiłem na niego przypadkiem. Teraz zamierzam obejrzeć wszystko od Vloga 1 :)
Jest Pan wyjątkowym bohaterem. Oglądamy Pańskie filmiki z wielkim zainteresowaniem i nie możemy wyjść z podziwu, że istnieją tacy ludzie jak Pan.
Pańska Rodzina ma wielkie szczęście. Pozdrawiamy serdecznie. WIELKI SZACUN MISTRZU. Życzymy powodzenia
A mówią że bez chłopa lepiej,jednak chłop rozgarnięty to dziś skarb(taki który myśli,i życie z babą dzieli pół na pół,pracy się nie boi,no i te marzenia też ma)szacun,pozdrawiam i podzielam Waszą filozofię życia kochani
Lubie oglądać twoje filmy do obiadu :)
No to smacznego :)
Do obiadu? XD no z takim holenderskim pozdrowieniem to smacznego xD
Piękna praca. Dziękuję bardzo dużo można się nauczyć
Pamiętam jak zaczynałem swoją przygodę z podłogą itd. Też nie miałem za wiele porządnych narzędzi, a elektronarzędzi żadnych, nawet wkrętarki. Po paru miesiącach wiertarkę, szlifierkę kontową i wyrzynarkę pożyczałem od dziadka, inżyniera. Dało się tak pracować, ale wydajność ok. 5 x mniejsza, niż nawet tanią wkrętarką. Szybko zmądrzałem. ;) Mój pierwszy zakup to wkrętarka Dedra 18V - była w Castoramie w przystępnej cenie i dobrze pracowała, jedynie długo się ładowały aku, ale to je oszczędzało, a i tak były 2 szt. Wiem, co to znaczy porządna wkrętarka 18V DeWalt NiCD (potem Ni-MH) czy obecnie Li-Ion bezszczotkowa, czy pilarka 18V DeWalt, naprawdę twarde bity (Tivoli) czy uchwyt magnetyczny (Piranha by Black&Decker). Jedno mogę powiedzieć... Brrrr! Nigdy więcej męczenia się nieodpowiednimi narzędziami - szkoda czasu życia i nerwów. Markowa powystawowa wkrętarka made in China w klasie cenowej powyżej $150 lepsza niż jakiekolwiek męczenie się.
Uznanie dla autora za wytrwałość. :)
EDIT: A, właśnie, jakby ktoś nie zrozumiał tonu komentarza... ;) Nie czepiam się tylko wręcz sympatyzuję.
Łapka w góre poszła :) Milo jest widziec i wiedzieć ze nie tylko ja robie w pojedynke :) tez nas czeka robienie podłogi stropy i te sprawy :) Pozdrawiam wszystkiego dobrego :)
Świetna robota. Niezmiennie jestem pełna podziwu.
Pozdrawiam
Dobra robota, świetne zaangażowanie, miło popatrzeć. Pomyślności i wszystkiego przychylnego! Pozdrawiam. :)
PS.IMO też korek to przesada finansowa, pianka PE jest w sam raz i zamknięta bez dostępu UV uwalnianie plastyfikatora (nadaje elastyczność, skład to tajemnica handlowa) ma śladowe, pomijalne. Dobry wybór. Ja budując podłogę z OSB na legarach re-użyłem czystych pianek PE od... transportu owoców w skrzynkach (targowisko rules). ;) Była to bowiem taka sama pianka. :)
Witam serdecznie, :) Woo, duży szacunek za pomysłowość w całym projekcie waszego domu:) kawał dobrej roboty, łapka pozdrawiam wszystkich
Jestem pełen podziwu.Powodzenia.
Jak pomyślę ile roboty jeszcze przed Tobą to horoskop który sam sobie postawiłeś(oszczędzając stówę) jest wielce prawdopodobny. Trzymam kciuki i pozdrawiam.:)
Polecam wkrętak impaktowy, trudno jest opisać jak bardzo ułatwia i przyspiesza pracę, nie wspominając o braku wykręcania łapy.. Najtańszy do użytku dla amatora polecam serie bezprzewodową red meec z Juli. Mała kasa za rozsądny sprzęt i system jednej baterii do wielu urządzeń :)
Dzięki. Jak tylko ten sprzęt który mam odmówi posłuszeństwa, to zainteresuję się wyżej wymienionym . Na razie oszczędzam każdy grosik :)
Proponuje dokupić 20 kg wkrętów ciesielskich tak jak kolega już Tobie podpowiedział, właśnie na nie przykręcałem łaty na podbitkę, wkręcają się same bez dodatkowego wiercenia. Ta pozorna oszczędność na wkrętach zemści się podczas wyrównywania powierzchni pod właściwą podłogę, lepiej to od razu zrobić to ze sztuką ( poczytaj o mocowaniu tak szerokich desek) Drewno do konserwacji powinno być podsuszone żeby lepiej środek spenetrował deskę, więc powinieneś przesuszyć tą tarcice oczywiście na dworze, zakonserwować a potem przykręcić ;-) najlepsza ekologiczna konserwacja to płomieniowanie albo sól kamienna w gorącej wodzie i nawet jakaś ognioodporność już jest a jak wprowadzi się Kołatek to mąka z drewna będzie się sypać workami i wtedy przed Emą postawisz jeszcze jedną Chałupę, Oglądając Twoje filmy widać na drewnie w domu już ogniska grzybowe i albo na wiosnę to wyczyścisz(szczotka na wiertarę) i zakonserwujesz, albo później będą alergie jak tym zajmie się wilgoć. Weź do serca dobre rady tych co podpowiadają mądrze, bo ten co nie ma kasy musi wszystko robić od razu porządnie. Kibicuje wam od samego początku bardzo, więc nie bierz moich uwag do serducha. Pozdrowienia dla Dziewczyn i Ciebie, tak trzymaj ;-)
Używam wkrętów przeznaczonych do drewna, więc nie wiem o jakiej oszczędności tutaj mówimy. Gdybym chciał budować dom zgodnie ze wszystkimi poradami jakie otrzymuję to mógłbym już na początku podziękować i zapomnieć o tej przygodzie. Niestety muszę je selekcjonować. Zdecydowana większość prac jakie wykonuję, bierze się z czyiś porad. Czy są one mądre? Jeden mówi by konserwować drewno a inny by tego nie robić. jeden by przeszlifować a drugi że do chropowatego drewna lepiej glina się klei. Jeden polecił konstrukcję za 45 tys a drugi za 295 tys. i tak dalej bez końca na każdym etapie i szczególe a wszyscy są przekonani że to właśnie ich pomysły są najlepsze. Porad z dobrego serca i własnych dylematów miałem już setki albo tysiące, ale decyzje podejmować muszę sam wiedząc że i tak wszystkich nie zadowolę.
Chodziło o gęstość przykręcania wkrętów a nie to czy są na krzyżak czy torx, przy szerokości deski 20-18 cm powinno się wkręcić 4 szt. wtedy się nie zwichrują, o taką tylko Oszczędność chodziło. Mnie a ni nikogo z komentujących chyba nie musisz zadowalać, każdy robi jak uważa.
Polecam stare knigi o pracy z drewnem np. Poradnik Cieśli Wiejskiego i wiele innych.
)Jeden mówi by konserwować drewno a inny by tego nie robić. jeden by przeszlifować a drugi że do chropowatego drewna lepiej glina się klei(
Glina się lepiej klei do nieheblowanego, ale robal mniej wchodzi w heblowane.
Zdrowia i wytrwałości w założonych celach Tobie życzę, oby cały czas do przodu ;-)
@@wiejskie-zycie Wkręcałem na zmianę 2 +1 albo 2+2 ponieważ uznałem że to wystarczy. Jestem na budowie codziennie więc będę obserwował. Nie chcę wkręcać zbyt dużo od razu by nie powodować niepotrzebnych naprężeń podczas pracy drewna i jego schnięcia. W razie konieczności dołożę jeszcze tyle ile trzeba i dam znać pod tym filmem. Niestety proszę mi wierzyć że jest trochę ludzi, którzy radzą niby z dobrego serca ale jak posłucham kogoś innego, to mają żale i pretensje, dlatego czasem nie mam sił odpowiadać i tłumaczyć dlaczego tak a nie inaczej. Dzięki za życzenia i nawzajem. Pozdrawiam :)
Cudowny cudowny dom. Kocham drewno.
Bardzo ładnie wyszła ta podłoga, gratuluję szczerze i szacun za pracę :)
Polecam nie oszczędzać na wkrętach tylko dawać po min 2, dlaczego? Deska dokręcona ma mniejsze pole manewru w przypadku wyginania się podczas schnięcia. Nieprzytwierdzony brzeg deski może się spaczyć wysychając bez śruby, a tak jest ładnie dociśnięty i siłą rzeczy mniej się będzie wyginać decha ;)
Do wkręcania wkrętów lepsza byłaby zakrętarka, ma więcej mocy (Nm) przez co idzie lżej, szybciej, wygodniej i samo urządzenie nie dostaje tak w kość. Wiem że to wydatek kolejny, ale taki sprzęt dobrej marki zostanie z nami na lata ;) a skręcania przed Tobą jeszcze sporo jak widać ;)
Dzięki. Wkrętarka ma dosyć mocy tylko przy wkręcaniu kilkudziesięciu wkrętów na godzinę nie nadąża ładować akumulatorów. To już nauka dla mnie by zaczynać pracę z naładowanymi na maksa bateriami i dbać o dobrą organizację. Wkrętów zamówiłem tyle żeby mi jeszcze zostało, więc jak tylko zaobserwuję niepokojące objawy skręcania desek to podokręcam jeszcze. Na razie nie chcę zbyt dużo ich dawać by nie wywołać samemu niepotrzebnych naprężeń.
Takiego określenia holenderskiego dzień dobry jeszcze nie słyszałam :)
Tak mi się właśnie na kursie językowym wydawało, że dziwny ten holenderski ;)
@@WSzumilesieoj co racja to racja :) byłam w Holandii parę lat więc znam z własnego doświadczenia. Holendrzy nie wymawiaja" g" (istnieje parę wyjątków) a zamieniają to na "h" brzmi to jak takie charczenie :). Więc zamiast" glutem w mordę" znam bardziej nie oficjalna wersję:zamiast g dajemy h, a zamiast t - j. Pomijam l. Serio oni to tak wymawiaja :) nie będę wypisywać tego słowa, bo nie cenzuralne I suba nie dostanę :) :)
@@martikasowa3482 He he he. Ja za mniej nie cenzuralny żart nie dostałem suba i płaczę po nocach więc rozumiem o co chodzi :)
Wspaniała praca! Widzę dużo zaparcia i samodyscypliny. Też bym tak chciał ale niestety muszę chodzić codziennie do pacy.
film super fajnie widziec ze są ludziska którzy nie daja sie dymać pseudofachowcom jak bedziesz potrzebował porady pisz
co tu kryć, jesteś z jednej strony wyrzutem ( sumienia) z drugiej motywacją, że można :) wielkie słowa uznania.
Dzięki. Motywacją to rozumiem ale wyrzutem sumienia to nie wiem czy chcę rozumieć :)
@@WSzumilesie to akurat banalne:) chciałbym móc uciec na wieś, w ciszę , mieć wokół spokój przestać gonić:) i zawsze mam 1000 wymówek a Wy jesteście "wyrzutem" w pozytywnym znaczeniu tego słowa, że można:)
@@pendechogajewski5044 Proszę uwierzyć że wiele lat już mi się marzyło to co się dzieje teraz i pewnie gdyby nie trochę szczęścia to jeszcze przez wiele lat pisałbym do Was z mieszkania w bloku. Może po prostu na każdego przychodzi odpowiednia pora :) Pozdrawiamy :)
Co do wkrętów to polecam wkręty ciesielskie. Występują w wielu rozmiarach i i długościach. Łepek na torx. Do drewna idealne bo same w sobie mają "wiertło" które bez problemu sie wkręca w drewno i bardzo dobrze dociąga. Polecam polskie od wkrętmetu :)
Używaliśmy ich przy budowie konstrukcji. Bez wiercenia dziur i tak się nie obyło. Te torxy nadają się do dużych przekroi drewna. Do zwykłych desek specjalnie zamówiłem mniej masywne wkręty.
@@WSzumilesie wiem że są duże jak i małe. Rok temu robiłem też podłogę na strychu na legarach i używałem wkrętów ciesielskich z lepkiem stożkowym o rozmiarze 4x60mm ;)
najlepej impregnowac diogciem brzozowym , lub iglastym stara sprawdzona metoda, natura
Wielkie brawa Grzesiu pewnie Agniesia jest z ciebie dumna 💕
Dwa tygodnie to strasznie długo.
Podziwiam za zapał do pracy i bardzo ciekawy projekt. Pozdrawiam
Super robota. Pianki te stosuje się pod konstrukcjęe stalowe ścian działowych do zabudowy GK. U Was też zdadzą egzamin. Serce, które wkładasz w dom na pewno sprawi, że przeżyje on niejedno wykonanie deweloperskie. Podziwiam ale zastanawia mnie jedno. Skąd masz tyle czasu na to aby wszystko robić samemu? A co z etatem? Chyba że pieniążki u Was na drzewach rosną to powiedz tylko gdzie to pomogę nazbierać. Też bym chciał mieć tyle urlopu.
Dziękuję. Piankę kupiłem zamiast przekładek korkowych, które mam w projekcie, bo była dużo ale to DUŻO tańsza i wymyśliłem że będzie pod i na legarach więc wyszły jej spore ilości. Na korek nie miałbym pieniędzy. Agnieszka ma teraz urlop macierzyński więc ja jestem zastąpiony chwilowo na stanowisku koguta domowego i mogę budować. Nie mogę obecnie pracować skoro projektowałem i buduję teraz dom. Oszczędzamy na wszystkim na czym się da żeby dokończyć dom :)
Jakiej grubości Dyle? Panie majster bo ogladam 2 raz filmik trochę po łebkach i nie mogę znalesc słyszałem tylko ze deski 4 cm
Witam czy pod stropopodloge dawal pan jakis podklad filc czy cos tym podobne
kawałki jakiejś gąbki. powinno to być na filmie
Cześć. Czy możesz napisać jaki przekrój mają belki stropowe oraz jaki mają rozstaw. Oraz jaka jest odległość między ścianami. Pozdrowienia dla WAS..
Grześ masz talent do kręcenia filmów i śrub,zawsze do kolacji odpalam Santa Barbara dom ze słomy :-)
Dobra i solidna podloga!❤
Nie znalazłem filmu z finalnej podłogi, czy na nią też szły panele? Jakieś wyciszenie pod panele?
Na razie to jest jak było. piętro będę robił dopiero po przeprowadzce
Jakby coś odstawalo to polecam kupić lub wypożyczyć elektryczny strug ręczny. Parę razy przejedziesz i względnie równa powierzchnia
Jestem ciekawa jak sprawdzą się ściany ze słomy w praktyce?Coś mam wrażenie że bd łakomym kąskiem do okolicznych gryzoni wędrujących zimą z okolicznych pól do domu. Z doświadczenia wiem, że ściany gliniane nie robią na nich wrażenia ;)
A czy nie lepiej dziękować za każdy etap prac a nie że - niestety - zawsze to inna energia,przy wdzięczności pomaga i tworzy kolejne dobre energie,pozdrawiam.
Witam, chciałbym zapytać, czym finalnie wykończył Pan podłogę, czy może jednak zostały surowe deski na wierzchu ? Pozdrawiam
Na razie sa jeszcze widoczne dechy na piętrze a od strony parteru strop jest wykończony płytami glinianymi i tynkiem glinianym. Skupiłem się na wykańczaniu parteru i góra jest jeszcze nie ruszona
Mam pytanie czy to dom mieszkalny z wykorzystaniem słomy? 👍🙂
Fajny jestes człowiek w pozytywnym tego słowa znaczeniu
Przyjacielu ta wkrętarka co używasz to jakaś licha to jedyna jaką masz?? odpowiedz proszę na kolejnym filmiku czy trzeba ci jakieś narzędzia
Tak to jedyna wkrętarka. Radzi sobie bez większych problemów jak jest naładowana. Niestety czasami nie nadąża się ładować podczas pracy dlatego inaczej już teraz rozdysponowuję czas na różne rzeczy. Póki co radzę sobie jakoś z tym co mam. Po prostu jestem żulem i jak widzę że coś działa to nie wyrzucam, bo oszczędzam na inne rzeczy :)
Te deski, które położyłeś to nie podłoga a STROP :) to są deski stropowe :P . Zastanawiam się jak Ty ten tynk wsuniesz skoro chcesz mieć go ciągłym :D. No i przewód kominowy może się w dziurce nie zmieścić ... Powinieneś pamiętać że komin to nie tylko przewód spalinowy ale i kilka wentylacyjnych :) o przekroju min 14x14 cm. Trzymam kciuki za kolejne postępy ! :)
Jest to część stropu zwana podłogą, czasami białą podłogą. Jak się wpisze w wyszukiwarce "strop drewniany" to w grafikach wyskakują głównie same belki stropowe, dlatego tak to nazwałem. To tak jak z podłogą na gruncie. My jej nie mamy wcale a jednak podłogę betonową mamy. Nasza "podłoga" na parterze to tak naprawdę fundament. Pomijam fachowe nazewnictwo żeby było łatwiej zrozumieć o co chodzi, bo zauważyłem że najczęściej jest to tak nazywane i wyszukiwane. Otwór na komin jest tylko orientacyjnie umiejscowiony żeby mniej więcej było wiadomo gdzie jest komin i żeby można było dokonywać różnych pomiarów. Przy budowie komina będzie wycinany i obudowywany tak jak trzeba :)....aha tynk to nie problem, gorsze miejsca już musiałem tynkować :)
:)
Mam takie pytanie dlaczego nie kręcisz desek bezpośrednio do belek ,tylko dajesz legary?
Żeby było miejsce na kanały DGP do pieca a poza tym tak było doradzane w fachowych artykułach. Niektórzy nawet twierdzą że te legary nie powinny być kręcone do belek stropowych tylko do nich same deski tak aby praca konstrukcji drewnianej czyli belek stropu, nie pływała na pracę legarów i desek
Spoko materiał. Pytanie - czy tych desek nie można ogarnąć gwoździarką zamiast wkrętów? Pozdro
Zawsze wkręty. Gwoździe wyjdą prędzej czy później i będą skrzypieć deski
Czym wyrównać te belki zeby podłoga byla prosta ?
Mam pytanko czym najlepiej zabezpieczyć takie bale na suficie
Są różne środki zabezpieczające przed korozją drewna i ogniem, ale ja zabudowałem to dodatkowo płytami glinianymi i tynkiem glinianym
@@WSzumilesie dziękuję. Ale ta glina to na połączeniu ściany z belkami A te miejsca widoczne . Bo ja na połączeniu drewna że ściana chce opalic drewno i olejem posmarować i zawinąć materiałem który oddycha w jedną stronę i betonem zalać
Dlaczego nie tynkowałeś ścian na całej wysokości tylko na parterze? Nie będzie potem problemu z położeniem tynku w tej szczelinie przy podłodze?
Wszystko robię sam...nie zdążyłem przed zimą zrobić tynków, a zimą nie chciałem marnować czasu. Część szczelin otynkuję bez problemu a tam gdzie będę miał jakieś kłopoty zastosuję tylko jedną lub dwie warstwy tynku a resztę wypełnię gliną lekką
Witam, pytanie od budowlanca amatora - mozna deski klasc bezposrednio na belki stropowe bez kupowania legarow?
Niektórzy tak robią ale wydaje mi się że to niezbyt zgodne ze sztuką
pikne deseczki, po przecyklinowaniu masz gotową podłogę, na tym tylko wykładzinka np. z maty z włókna kokosowego lub innego naturalnego i bez tych plastykowych paneli które śmierdzą formaldehydem. Jak już jedziesz ekologicznie to bez paneli proszę!
chcieć a móc podołać finansowo niestety się u nas kłóci. Myślę nad panelami, przynajmniej na kilka lat zanim się odkujemy finansowo, ponieważ mnie zadowolą panele za 20 zł m2 a na deski niestety trzeba wydać często 2 lub 3 razy tyle. Przy dzieciach to trochę chciałbym zabezpieczyć ten strop tzn np: dać folię przeciwko zalewaniu i dopiero coś na tym ułożyć. Już jest dobrze że użyliśmy desek a nie osb. Niestety mocowane są na wkręty, które przy cyklinowaniu mogą trochę niszczyć maszynę. Staną też na tej podłodze ścianki działowe i wolałbym nie ryzykować, że po kilku cyklinowaniach zmniejszą swoją wartość nośną przez ścieranie. Wiem że nie tak od razu ale po wielu latach nie chciałbym zrywać całej podłogi i demontować ścianek by to budować ponownie. Pomyślę jeszcze co tam zrobić bo najpierw pójdzie do wykończenia parter, także troszkę czasu mam.
@@WSzumilesie u mnie w sypialniach jeszcze przez 3 lata leżała tzw. wykładzina remontowa za 4 PLN za metr kwadratowy. Ale to było 15 lat temu i nie wiem ile taka kosztuje teraz.
@@wojtjust Wykładzina remontowa rules. Nadaje się nawet od biedy do oklejenia kolumn głośnikowych. :)
Niestety deski mają tendencję do wysychania w łódki brzuszki i śmigiełka .Tak miałem w moim działkowym domku .Skurczyły się też znacznie na 25 desek znikła jedna przebijałem dwa razy .Jak kładłem były mokre ale tak różnie jedna ciężka druga lekka taki mix . Dobrze że kładziesz w zimie to będą schły wolniej
Powodzenia.
Dlatego ostrzegałem na filmie żeby tego nie traktować jako film instruktażowy i że podejmuję ryzyko budując w ten sposób. Zobaczymy czy za pół roku jak już trochę deski wyschną, to będę mógł polecić ten sposób czy będzie on wymagał dodatkowych prac. czas pokaże :)
Witam . Kup na olx wkętarkę używkę hilti sfh 22 i masz sprzęt do wkręcania, wiercenia , mieszadła na lata . Ja zbudowałem dom z bala . Rozstaw między belkami stropowymi 85 cm . Belki 16x25, na to deska modrzewiowa 4 cm z felcem . Póżniej cyklinowanie i lakier . Koszt na gotowo (dechy, cyklinowanie, lakiery) to ok 85 zł mkw .Podłogę kładłem sam . Pozdrawiam .
Witam jaka masz długość beleg stropowych i czy są podwieszone od spodu?
Super o to mi chodziło nareszcie bez użycia osb
Widzę ,że minęło już dwa lata od wyświetlenia tego filmiku,ale robisz wszystko ok. Pozdrawiam.
Tak to było 🏠🌲🌳
Ja poszedłem inną drogą w budowie własnego domu . Mianowicie postawiłem dom murowany z kamienia cegły i gazobetonu . Dach więźba z drewna i dachówka ceramiczna . Budowa zajęła mi 14 lat do wprowadzenia się . Zaczynałem jako kompletny gołodupiec i nie wiedziałem że się nie da i udało się. Dzisiaj już jestem starym dziadem ale z łezką w oku wspominam czas gdy się budowałem . Wtedy każdy dzień cieszył i wiedziałem że nie został zmarnowany . Życzę powodzenia , wytrwałości i odporności psychicznej . Dałem suba i łapę w górę i czekam na dalsze filmy z budowy -:)))
Wkrętakrkę proponuję kupić elektryczną a nie na baterię. Dużo mocniejsza i można robić 24h/dobę. Może też służyć za wiertarkę od biedy.
Jeżeli chcesz naturalny impregnat do drewna to jest im dziegięć (smoła drzewna), czy w stropie też będziesz wkładał słomę żeby wyciszyć? Czy jesteś wstanie oszacować koszt do tego momentu?
Kosztów jeszcze nie policzyłem, a właściwie to Agnieszka je liczy więc muszę są ponaglić ;) W strop nie będę chyba kładł nic poza wełną.
@@WSzumilesie a nie taniej i ekologicznie dać słomę ? bo żeby zrobić wełnę to trza zużyć ogromne ilości prądu.
@@ukasz173 Nie zaryzykuję tak łatwopalnego materiału jak słoma osłoniętego tylko podbitką drewnianą również łatwopalną, a polepa gliniana jest już teraz średnio możliwa do zrobienia i moim zdaniem za ciężka. Zabezpieczenie antyogniowe tego domu będzie i tak dla mnie wyzwaniem ze względu na spore ilości drewna nieosłoniętego np: gliną.
@@WSzumilesie nie wiem czy wiedziałeś ale glina sama w sobie konserwuje też drewno i osłania przed ogniem.
Witam. Co to za tasma ta dwustronna piankowa miedzy legarami a deskami? Nigdzie nie moge znalesc takiej w sklepie . a jestem trraz na podobnum etapie. Pozdrawiam!*
Ja kupowałem na allegro. Zwykła pianka samoprzylepna. Pisałem chyba pianka pod legary" w wyszukiwarce
Taśma akustyczna do sufitów podwieszanych.
Hej. Ładnie to wygląda.Ciekawi mnie jak zakończyła się sprawa drzwi. Na filmie wspominasz o ich montażu ale nie rozwijasz tematu. Wymienili Ci drzwi na nowe czy zamontowali wizjer do istniejących ??
Całych drzwi nie ma po co wymieniać bo są ok. Tylko wizjer jest do wymiany. Podobno jest zamówiony nowy. Póki co mamy jeszcze ten zły.
trafiłem na ten filmik, leci sub :)
Witam jakiego impregnatu używałeś pozdro
Legary i deski były impregnowane w tartaku. A ja konstrukcję malowałem jakimś dziadostwem na bazie miedzi ale nie pamiętam nazwy ani składu niestety.
szapo ba chłopie na moje wygląda to zajebiście
Chciałbym spytać czy Ci się te deski jednak nie poskręcały. Minął rok .
Nie..porobiły się szpary między nimi jak wyschły. Około 5 mm nawet, no ale jak kładłem całkiem mokre dechy.
@@WSzumilesie Dzięki! za info i sprawność w odpowiadaniu.
Wspominałeś o wkrętach. Czy używałeś torx'ów (gwiazdkowych) czy "zwyczajnych" wkrętów krzyżykowych?
Czy będziesz robił jakieś follołapy do odcinków, by dodać uwagi/wrażenia/tipy do wykonywanych czynności materiałów? (jak już oczywiście zamieszkacie).
BTW. Ciekawym jak tam piec się sprawuje, bo coś Piotr się nim mało chwalił..
Jaki koszt takie budowy podlogi
👍👌❤❤❤
A niedalo rady na belki te deski przybic bez tych legarow?
Możliwe że dało by radę, ale nie chciałem ryzykować. Między belkami stropowymi mamy 80 cm a pomiędzy legarami tylko 50 więc są bardziej zagęszczone i stabilizują konstrukcję stropu, a także bardziej równomiernie rozkładają obciążenie na belki stropowe. Dodatkowo przestrzenie pomiędzy legarami pozwalają na lepsze wyciszenie i ocieplenie np: wełną oraz dają możliwość poprowadzenia kanałów dystrybucji gorącego powietrza lub przewodów elektrycznych w inną stronę niż wzdłuż belek stropowych :)
Filc samoprzylepny również mogłeś dac zamiast tej pianki. Pozdrawiam
Pewnie tylko dlatego, że nie udało mi się odnaleźć takiego rozwiązania to zafiksowałem się na piance, ale faktycznie użyć można również filcu :)
Jak ociepliles strop
Na razie nie jest ocieplony
Jak podłoga po tym czasie?
Dobrze. Deski poschły więc porobiły się szczeliny ale nic więcej się nie stało
@@WSzumilesie Super, konkret brusy i dobry montaż.
Warto zainwestować we wkrętarkę udarową (200 zł w markecie...).
Przyspiesza pracę i oszczędza energię w łapie.
Jak tylko mi padnie ta co mam to sobie sprawię nową. Sama wkrętarka nie jest zła, tylko nie nadąża doładowywać baterii podczas mojej pracy. Pracowali u nas ludzie co mieli wkrętarki za 3000 zł i też musieli dbać o to by im w pewnym momencie nie brakło energii w akumulatorach. Musze po prostu lepiej planować sobie pracę.
Drewno jest zdrowe i kwestia gustu kolor...
Aaa, nie uwierzycie, odpaliłem ten film w pracy, a pracuje Z Niemcami, a ten mi glutem w morde! 🤣🤣🤣
Jaka szerokość tego domu?
Taki dach bez pociągów, hmm...
Jaki koszt materiałów do tej pory? Dobra robota... Pozdrawiam
Nie mamy policzonych kosztów na dzień dzisiejszy. Zrobimy kiedyś podsumowanie. Na razie mamy cały czas nadzieję, że uda nam się zamieszkać nie wydając więcej jak 200 tys zł. Później pewnie jeszcze pójdzie więcej kasy ale do warunków spartańskich mamy nadzieję że wystarczy :)
Oby się udało zmieścić w budżecie... był by to świetny wynik jak za tak duży dom. najgorsze jest wykańczanie dla portfela ;)
@@PabloQqe Na szczęście nie jesteśmy wymagający w ty temacie :)
👍😁
3:50 Spuszczel ten szkodnik się nazywa
Jak to po 3 latach wyglada
Dobrze. Trochę się szpary porobiły, bo drewno było mokre ale ogólnie jest dobrze
@@WSzumilesie ale coś jeszcze na tym leży, czy tak zostało i da się jakoś użytkować?
Mokre deski mocowane na wkręty... Wybacz, ale to nie może się dobrze skończyć. Wkręt trzyma za "sztywno", pourywa Ci te wkręty a i deski gorzej zniosą odkształcanie w trakcie dosychania, które z pewnością w tym przypadku wystąpi. Jak będziesz robił podłogę właściwą (rozumiem, że to jest strop, a nie podłoga) to używaj gwoździ finiszowych.
Witam
Podoba mi się że potrafisz nie używać wulgaryzmów. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
6:25 glupoty pleciesz chłopie. klikanascie metrów takich pasków z korka napewno by Cię nie zrujnowało (10m2 korka o grubości 5mm kosztuje około 200pln. Korek jest Ekologiczny bo jest naturalny. Nie ugniata się, nie nasiąka wodą, nie gnije ii bardzo dobrze izoluje dźwięk.
To już bym filc wolał dać niż tą piankę
Kolego zanim zarzucisz komuś plecenie głupot to chwilę policz realnie koszta.
1. Nie kilkanaście metrów tylko około 200
2. Pianka jest wielokrotnie tańsza od korka
3 Sam korek mnie nie zrujnuje to prawda. Problem w tym że takich szczegółów przy budowie domu jest masa. Ja nie patrzę tylko na koszt wykonania jednego etapu, ale na cały dom. Gdybym chciał przy każdej rzeczy wykorzystywać naturalne i dobre materiały to dom kosztował by między milion a dwa miliony. Właśnie z takich pierdół składa się ogólny wydatek bo nie liczysz tego że wydałeś 200 zamiast 20 i to niewielkie kwoty, tylko liczysz procentową różnicę i zauważasz że korek to 900 % więcej od ceny pianki albo że pianka to jedna dziesiąta ceny korka.
Szczerze polecam materiały naturalne i tam gdzie mi się udaje to z nich korzystam. Niestety nie zawsze się da to pogodzić z budżetem i czasem trzeba odłożyć swoje ambicje i zrobić tak jak inni, żeby w ogóle zrobić.
Witam kolego bo drewno nie zmjenia wymiaru po długości a po szerokości juž tak pozdro
A nie można by od razu położyć desek na legary
Deski są na legarach. Chodzi o tę piankę? Jest po to by podłoga nie skrzypiała
👍
Jak patrze jak śmigasz w tych Croksach po belkach to mnie krew zalewa :-)
Lepiej ucz się na czyiś błędach a nie na swoich i oszczędzaj kości jak można.
To nie są Croksy tylko cichobiegi firmy Szelest ;) pracowałem w nich tylko na początku dopóki nie kupiłem butów roboczych ocieplanych. O oszczędzaniu kości i śmiganiu po belkach coś wiem. Skończyłem szkołę kaskaderską, gdzie takie akrobacje były na porządku dziennym.
Narzedzia to kup nawet marketowe ale sprawne!!! A wciagasz z tym domem na plus
Darmowe białko ląduje w zupie i się tego pozbywać? Przecież można zaoszczędzić dużo pieniędzy na zakupach w sklepach, aby mieć zbilansowaną dietę! 😊
Na podkład pod panele w tej technologii polecam www.steico.com ( z naturalnego włókna drzewnego ) Im grubszy podkład tym większe nierówności niweluje. Paneli poniżej 8mm i AC4 absolutnie nie polecam .
Dzięki za porady. Firmę znam ale jeszcze szczegółowo podkładu pod panele nie analizowałem. Gdybyśmy zdecydowali się na panele to właśnie coś w tych rejonach 8mm i ac4 będziemy szukać choć teraz mamy 7 mm od kilku lat na beznadziejnym podkładzie i też jakoś dają radę :) Pozdrawiam.
Ta pianka za 5 lat się zdematerializuje (wykruszy, utleni itd.). Korek jest droższy, ale wieczny.
panie o ile nie będziesz próbował podnieść tego domu za ten strop to niema szans by coś się stało, grawitacja i siła działania na deski działa na twoją korzyść
Co ty budujesz stodołe czy dom?
Czy dobrze widzę , czy dałeś nie w tę stronę legary słojami ??
Nie rozumiem pytania.
Własnie jestem przy 34:48 minucie i sekundzie i widać że jest ok bo wcześniej nie widziałem ( pisałem podczas oglądania )chodzi o legary i słoje czy we właściwą stronę dałeś słoje .
Oglądam Was od początku i śledzę cały czas -- powodzenia :)
@@loopezo Dalej nie rozumiem co to znaczy "we właściwą stronę słoje". 35:48 to jest koniec filmu...Przepraszam ale nie wiem o co biega dalej :(
@@loopezo Dziękujemy. Jeśli byś mógł mi wytłumaczyć o co chodzi z tymi słojami to byłbym wdzięczny. Nie jestem w tym fachowcem i chciałbym wiedzieć na przyszłość coś więcej :)
jak jest prawidlowo? legary powinno sie krecic do stropu czy nie, bo znalazłem publikacje że nie powinno sie tego robić i inne publikacje ze powinno. bądz tu mądry... poratuje ktos i wyjasni?
Ja kręciłem legary do belek stropu. Nie bardzo wyobrażam sobie inaczej. Szczerze mówiąc nie trafiłem na takie informacje aby tego nie robić, także nawet się nie zastanawiałem.
@@WSzumilesie regiodom.pl/portal/wnetrze/podlogi/podloga-na-ugietym-stropie-jak-sobie-z-nia-poradzic-zdjecia co o tym myslisz? ja tez bym krecił ale szukalem inof na ten temati jest kilka źródeł bdzie bylo napisane zeby nie krecic legarów do belek stropowych
Nie ma ani jednego argumentu w tym artykule. Być może coś w tym jest, a może to kolejny artykuł napisany przez "tego co wie najlepiej a robi odwrotnie do wszystkich innych". Ciężko się odnieść do twierdzenia bez uargumentowania
ta podloge wycyklinować tez by było fajnie
Zobaczymy za pół roku co to się z nią porobi lub nie porobi podczas schnięcia. Jednak raczej coś dodatkowo położymy, bo te deski zastępują tylko osb :)
@@WSzumilesie to niech zastepuja ich sprawa, ale fajne sa, powodzenia zdrowia
Glutem w morde 😂😂😂
kup sobie wkręty ciesielskie samo wiercące na torxa
Te wkręty nie dają u nas rady. Drewno musiałoby być całkiem wysuszone prawdopodobnie. Używaliśmy ich przy budowie konstrukcji. Trzeba było i tak wiercić dziury pomimo że cieśle mieli bardzo porządne wkrętarko wiertarki. Poza tym mam za słabą wkrętarkę by przy okazji wkręcania jeszcze nią wiercić. Dlatego robiłem jak mogłem z tym co mam, ale dzięki za radę może komuś kto ją czyta się przyda :)
@@WSzumilesie Wkręcałem 260 długie w wilgotne drewno tylko wiertarką starą celmą i nie było problemu
Nie mogę takich filmów oglądać.Moj lek wysokości się odezwał..Za dużo razy kamera w dół zjeżdża, co jest zreszta logiczne bo akurat sufitu nie robisz.. ale jak dla mnie to hardcore 🤣
Już po wszystkim ;) To tylko niecałe 3 metry :)
Popopopopopolubiłam :) Fajnie się Ciebie ogląda i słucha. Daję za to suba. Przede mną również budowa stropu drewnianego. Relacja z budowy będzie na kanale ruclips.net/user/WiejskieInspiracjePL. Zapraszam!:)
A spadł Pan choć raz na dół ?
nie
Nawiercaj i dociagaj wkretami to nie pekna!!!
wkrentarkę udarową inpakt sobie kup
Dziękuję za radę. Teraz poproszę o pieniądze ;)
Wkrętarkę
piecyk koza za 100 zl i mozna w zimie roic caly dzien
Trzeba mieć jeszcze komin ;) Na razie póki słoma nieotynkowana to w środku palić nie można.
A no brak komina może troszeczkę przeszkadzać 😀
a w ogóle jesteście amiszami ?