Érdemes megnézni: Lőcse (Levoča) Felvidék, Szlovákia

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024
  • A Szepesség ékköve
    Lőcse (Levoča) a Felvidék legszebb kisvárosai közé tartozik, szinte hiánytalanul fennmaradt középkori városfal öleli körbe gótikus és reneszánsz műemlékekkel teli óvárosát. A hajdani Szepes vármegye egykori székhelyének legfőbb látnivalója a legértékesebb gótikus szárnyas oltárok tárháza a Szent Jakab-templom. A város főterét Szlovákia legszebb terei közt tartják számon, a gótikus templom mellett álló csodaszép gótikus városháza a város szimbóluma.
    A város rövid története
    A II. Géza királyunk által a Szepességbe telepített szászok alapították a várost, mely csakhamar a szepességi városok szövetségének közigazgatási központja, a városszövetség élén állt szász gróf székhelye lett. Mivel a város aranykora a gótika és a reneszánsz idejére esett, ezért főleg e két irányzat emlékei gazdagították Lőcsét.
    1500 körül a Lőcsén élő Pál mester műhelyéből az európai gótikus művészet legszebb gótikus szárnyas oltárai és egyéb műalkotásai kerültek ki. A város évszázadokon át ádáz viszályban volt a másik két nagy szász várossal, Késmárkkal és Iglóval az árumegállítási jog miatt, Lőcse végül királyi paranccsal győzött. 1550-ben hatalmas tűzvész pusztított a városban, melynek rengeteg gótikus épület esett áldozatul, az újjáépítés már az új stílus a reneszánsz jegyében fogant.
    Lőcse főbb látnivalói
    Lőcse látnivalóinak zöme a városfallal körülvett óvárosban, ill. az annak közepén fekvő tágas, hosszúkás téglalap alakú Lőcsei Pál mesterről elnevezett főtéren (Námestie Majstra Pavla) található. Ugyancsak a téren működik a vendéglátóhelyek, szállodák nagy része is.
    Szent Jakab-templom
    A város első számú látnivalója, a háromhajós, monumentális gótikus templom a világhírű szárnyas oltárok gyűjteményével.
    Városháza
    A templom mellett a város másik jellegzetes épülete a tér közepén álló régi városháza, melyben egészen 1955-ig működött Lőcse város tanácsa. 1550 körül épült, leégett elődjének helyére, annak egyes részeit felhasználva. Mai árkádsoros, erkélyes külsejét 1615-ben alakították ki, a tetőből kiemelkedő, díszes emeletrész pedig Schulek Frigyes tervei alapján a XIX. század végén épült.
    A külső falon látható XVII. századi óriási allegorikus freskók az öt polgári erényt ábrázolják, a mértékletességet, az elővigyázatosságot, a derekasságot, türelmet és az igazságosságot, persze mindezt latin felirattal. Az épület eredetileg reneszánsz tornyát a XVIII. században barokkosították. Az épületben jelenleg a Szepesi Múzeum várostörténeti kiállítását láthatjuk. Az első emeleti gótikus nagyterem ajtaján a Jókai regényéből ismert lőcsei fehér asszonyt, Korponayné Géczy Juliannát ismerhetjük fel, amint titkon a labancokat hívja. A városháza legszebb része az innen nyíló reneszánsz díszítésű, keresztgerendás mennyezetű tanácsterem.

Комментарии • 4

  • @etelkadaruka5932
    @etelkadaruka5932 Год назад +1

    Lőcse a Fekete város nagy sikerű film forgatási helyszíne. Jó volt újra látni. 😃

  • @user-pj4vf9dx1e
    @user-pj4vf9dx1e 2 года назад +2

    Очень красивый городок. Бывал там. Спасибо за видео.

  • @miroslavmajer9169
    @miroslavmajer9169 3 месяца назад

    Levoča je historický klenot medzi slovenskými mestami.