@@horal6867 V době kdy byl režim na spadnutí - léto 89, už byli ve straně zoufalí, věděli že jsou obrovsky pozadu oproti Západu a za naše zboží v perestrojkovém SSSR už jsme ani nedostávali zaplaceno, ostatně ty dluhy jsme už z nich nikdy nedostali. Tady byl začátek konce mnoha našich velkých podniků, které léta vyráběly produkty pro Východ. Ale tyto příčiny si spousta nostalgiků nechce přiznat, stejně jako to, že spoustu továren rozkradli sami ti bolševičtí ředitelé, z kterých se v roce 1990 přes noc stali velcí kapitalisti a manažeři.
Ganz tolles Video und soo viele verschiedene Karosserieen, die passenden Anhänger war für mich der Punkt auf dem I. Mich haben schon immer Busse mit Anhänger begeistert Danke an Euch. 👍👍❤️❤️
Fajnie powspominać ! Wyborne porównanie ! Może wspomnieć o Jugosławiańskim TAM . Brakuje na drogach TATRY. STARA. A motorki też sprzedane jak Jawa czy Junak M10 . Teraz wszystko made in usa wykonane w Chinach !
Tatra po bankructwie wraca na rynek... Głównie jako dostawca pojazdów specjalistycznych np. podwozi 8x10 :) Star był małą lokalną marką, która nie była znana poza PRL-em. Brakowało mu też nowoczesnej technologii. Dziś dawny STAR jest częścią MAN-a i pod tą marką dalej produkuje. Junak - produkował JEDEN model niezmieniany w latach 56-65, zmarł bezpotomnie pewnie wiele lat przed twoim urodzeniem.
@@wojteksmag8286 Brawo Znawca tematu ! Tylko Junak były dwa podstawowe M07 i M10 oraz wersje Sport , która miała parę rekordów . Tak się składa że gościu koło mnie w Kołobrzegu ma 1 prototyp i M10 z wózkiem .
PONIEWAŻ GŁUPI KAROSA PRODUKOWAŁ SWOJE NOWE AUTOBUSY od 1965 roku - typ Š -11 w wersjach miejskich, międzymiastowych i dalekobieżnych. Zacofana, biedna Polska nadal składała nasze autobusy z naszych części. Polska nie była w stanie wyprodukować własnego autobusu. Dlatego nadal jest to licencja z zagranicy. Ogórki uprawiano w Czechosłowacji do 1970 roku. W zacofanej Polsce do 1986 roku.
PONIEWAŻ GŁUPI KAROSA PRODUKOWAŁ SWOJE NOWE AUTOBUSY od 1965 roku - typ Š -11 w wersjach miejskich, międzymiastowych i dalekobieżnych. Zacofana, biedna Polska nadal składała nasze autobusy z naszych części. Polska nie była w stanie wyprodukować własnego autobusu. Dlatego nadal jest to licencja z zagranicy. Ogórki uprawiano w Czechosłowacji do 1970 roku. W zacofanej Polsce do 1986 roku.
Ciao io ho fatto dei modellini in scala se ti va di vederli su RUclips antonello vicino autobus di tutto il mondo se ti va puoi lasciare un commento grazie
Vďaka za video. Niektoré si pamätám iné nie ale v medzimestských autobusoch som sa kedysi viezol aj vo vlečke kým neboli zakázané. Vďaka videu som pochopil rozdiel vo vzhľade autobusov medzi výrobkami Škody a poľskej fabriky Jelcz.
Ciao io ho fatto dei modellini in scala se ti va di vederli su RUclips antonello vicino autobus di tutto il mondo se ti va puoi lasciare un commento grazie
PONIEWAŻ GŁUPI KAROSA PRODUKOWAŁ SWOJE NOWE AUTOBUSY od 1965 roku - typ Š -11 w wersjach miejskich, międzymiastowych i dalekobieżnych. Zacofana, biedna Polska nadal składała nasze autobusy z naszych części. Polska nie była w stanie wyprodukować własnego autobusu. Dlatego nadal jest to licencja z zagranicy. Ogórki uprawiano w Czechosłowacji do 1970 roku. W zacofanej Polsce do 1986 roku.
Polska zakupiła od Czech licencję na Skodę 706 RTO w 1959r produkowana w Jelczu pod nazwą "Jelcz 043" nazywanego w Polsce "Ogórkiem", ponieważ fabryka autobusów w Sanoku " San" "Autosan" nie była w stanie wyprodukować na potrzeby powojennej Polski tysięcy autobusów dla 40 milionów ludzi zniszczonego kraju, rozkradzionych przez Niemcy i Rosjan fabryk , gdy Czechy produkowały cała wojnę na potrzeby wojenne Niemiec, prawie wszystkie fabryki w Czechach nie tknięte w 45 roku a w Polsce nawet mury hal nie zostały i wywiezione wszystkie maszyny!! Polacy w Jelczu w 70-72 roku chcieli zmienić stary powolny hałaśliwy autobus skoda 706 na nowoczesny silnik Mielec SW 680 200-240 KM polska skrzynie biegów i sprzęgło, tylny most "Raba" i nazwali go "Jelcz 044" wyszła serja tych autobusów która biła na głowę Skodę 706 RTO mocą szybkością około 120 km/h !!!! ale były to czasy jeszcze licencji i Czesi protestowali bo przewyższał ich konstrukcje i zaniechano produkcji, Jelcza 044 !!!. Ale potrzeby kraju były bardzo durze i dalej produkowali starą Skodę 706. dla wsi, dla PGR, i dowozy robotników do fabryk! A wtedy 70-73 r powstał nowoczesny autobus "Autosan H9" nowoczesny całkowicie Polskiej produkcji z silnikiem z tyłu przestronny wygodny, żaden kierowca już nie chciał jeździć "ogórkiem" Jelczem" powolny, hałasowal w kabinie, trząs się cały przy 70 km/h i słabe wspomaganie kierownicy i hamulce!! Gdy zakupiono licencję "Berlieta" to zaniechano produkcji Skody 706... A Berlieta produkowano z Polskim silnikiem SW 680 w wersji leżącej! A dziś Polska jest największym producentem autobusów w Europie!
@@jacekwojtal9039 ., poláci náš autobus ŠKODA 706 RTO vyráběli na licenci až do roku 1986. V provozu byly autobusy i po roce 2000 v polsku na běžných linkách i zájezdech. Ke konci výroby polák použil opět Českoslovanskou nápravu RABA. Tato náprava byla vyrobená, odlita, opracována a dále přeposlána do FIRMY Raba -HU, tam proběhla koncová montáž. Polák u našich autobusů RTO později použil opět licenční zahraniční motor Layleland. Autobusy RTO nikdy nemohly jet rychlostí 120 km/h. To je absolutní lež. Nebyly na to konstruované. Brzdy ani výkon motoru by to nedovolil. Jinak v ČESKOSLOVENSKU již od roku 1968 byly vyráběny nové autobusy ŠKODA ŠM -11 . POLÁK IHNED PROJEVIL ZNOVU ZÁJEM O LICENCI NA DLUH. Naštěstí již nebyla licence udělena. Proto polák pořád nadále vyráběl již zastaralé autobusy RTO až do roku 1986. Používal k tomu další různé licence od jiných výrobců , ale již to ostuda toto tak dlouho vyrábět. V Československu mezitím již začala další výroba autobusu řady KAROSA B 731 . Motor LIAZ umístěný pod podlahou vozu. Dnes v polsku vyrábí autobusy španělská firma SOLARIS. Španělé koupili firmu od společnosti NEOPLÁN. Za malé platy pro dělniky vyrábějí autobusy. Používají motory MAN a trolejbusy, těm se do karoserií všechno elektro montuje ve firmě ŠKODA -PLZEN.
@@jacekwojtal9039 @jacekwojtal9039., Polacy produkowali nasz autobus ŠKODA 706 RTO na licencji do 1986 roku. Autobusy po 2000 roku jeździły w Polsce nadal na regularnych trasach i wycieczkach. Pod koniec produkcji Polak ponownie zastosował czechosłowacką oś RABA. Oś ta została wyprodukowana, odlana, obrobiona, a następnie przekazana do FIRMY Raba-HU, gdzie odbył się montaż końcowy. Polak zastosował później w naszych autobusach RTO licencjonowany, zagraniczny silnik Layleland. Autobusy RTO nigdy nie mogły jeździć z prędkością 120 km/h. To absolutne kłamstwo. Nie do tego zostały zaprojektowane. Ani hamulce, ani moc silnika na to nie pozwalały. Poza tym od 1968 roku w Czechosłowacji produkowane są nowe autobusy ŠKODA ŠM -11. POLACY NATYCHMIAST PONOWNIE WYkazali ZAINTERESOWANIE LICENCJĄ DŁUGÓW. Na szczęście pozwolenie nie zostało już wydane. Dlatego też Polak aż do 1986 roku kontynuował produkcję przestarzałych autobusów RTO. Korzystał do tego z różnych licencji innych producentów, ale szkoda, że tak długo to produkowali. Tymczasem w Czechosłowacji rozpoczęła się już produkcja kolejnego autobusu serii KAROSA B 731. Silnik LIAZ umieszczony pod podłogą samochodu. Dziś autobusy produkowane są w Polsce przez hiszpańską firmę SOLARIS. Hiszpanie kupili firmę od NEOPLÁN. Produkują autobusy za niewielkie płace dla pracowników. Korzystają z silników MAN i trolejbusów, wszystkie podzespoły elektryczne są zamontowane w nadwoziach firmy ŠKODA-PLZEN. Odeslat zpětnou vazbu Postranní panely Historie Uloženo Přispět
@@jacekwojtal9039 Drugą prawdą jest, že w Czachach już był produkowany autobus Škoda ŠM - ŠL - ŠD, który miał lepszy silnik pod podlogą zprodu niezależne odprężenie na ramionach i zamiast resorów odprężenie powietrzne. To te wasze busy niemiały do końca komuny. Wspomaganie kierownicy byLo już hidrauliczne i prędkość sięgala do 150 km/godzinę. Głównie te ŠD!!! Z tym waszym silnikiem niewiem jak było, ale jak byś do podwozia dużaka (F 125p 😀) dał silnik o mocy 120 KM, uwazał byś taki samochód wcale bezpieczny w eksploatacji? Przy konstrukci podwozia z końca lat 40tych by prędkość 120 Km/G już w krajach cywilizowanych niebyła uważana za bezpieczną. Ale u was chyba tak! A jednak jak byścię wybrali znów licencję Škoda-Karosa, mieli byścię lepszy autobus niż był ten Berliet i Autosan H9. Ale tam była w stawce wysoka polityka, bo Berliet miał kłopoty finansowe a kominterna zadecydowała, że kupicię ich licencje. To, że uważaliścię te busy za lepsze od Ogórków jest naturalne, bo była to konstrukcja nowoczseniejsza. Ale co do nowych autobusów Škoda-Karosa, był i Autosan H9 zacofana konstrukcją. Tutaj wam brakowało ogólnego porównania, bo wtedy w Czechach pracowało dużo Polek w fabrykach czeskich i one potrafiły odróżnić komfort jazdy polskich i czeskich busów. Niepytaj, jak mówiły o Autosanach… To z wizerunku Czechów była tylko parodia na autobus! Sam nim pare razy podróżowałem, to wiem, o czym jest mowa.
@@AlejjSi Stejně tak jako Poláci zrealizovali a uvedli do sériové výroby ten přívěs. Jezdil i u nás tahaný za našema erťákama, taky je jezeďáci tahali za traktorama a vozili v nich zaměstnance na pracoviště.
@@frantisekhabrda4586 ., všechny díly byly dovezeny z ČSSR. Karosérie RTO byla u nich vyráběná na našich strojích, lisech a za účasti odborníků z KAROSY. To je LEGO montáž.
SUPER VIDEO, nadherne, ani jsem nevedel ze bylo tolik verzi. Se srdecnym pozdravem, z Rumunska!
Amazing work! They are stunning and beautiful models, so real.
Vynikající práce!
Absolutely stunning work, my friend! This is honestly amazing.
NÁDHERA ❤️❤️❤️❤️❤️-pýcha vo svete uznávaného československého strojárstva, dnes sme na kolenách a podporujeme západnú ekonomiku
Dostali nás bez boje a stačilo jim k tomu pár zaprodaných Jidášů.A naráz nám nepatří nic.
Komentář jste začal velmi dobře, ale od půlky jste to úplně pohřbil.
@@4ever242 no já myslím že sme boli lepší ako dnes, boli sme izolovaný a dokázali sme také veci, dnes je všetko úplne inak
@@horal6867 V době kdy byl režim na spadnutí - léto 89, už byli ve straně zoufalí, věděli že jsou obrovsky pozadu oproti Západu a za naše zboží v perestrojkovém SSSR už jsme ani nedostávali zaplaceno, ostatně ty dluhy jsme už z nich nikdy nedostali. Tady byl začátek konce mnoha našich velkých podniků, které léta vyráběly produkty pro Východ. Ale tyto příčiny si spousta nostalgiků nechce přiznat, stejně jako to, že spoustu továren rozkradli sami ti bolševičtí ředitelé, z kterých se v roce 1990 přes noc stali velcí kapitalisti a manažeři.
@@4ever242 je to tak, každá minca má dve strany
Ganz tolles Video und soo viele verschiedene Karosserieen, die passenden Anhänger war für mich der Punkt auf dem I. Mich haben schon immer Busse mit Anhänger begeistert Danke an Euch. 👍👍❤️❤️
vyborne video ,ani som nevedel ze bolo tolko verzi ,prototypov
Vraćame u djetinjstvo divno je bilo živit u tom vremenu
Wow, extremly underrated!
Fajnie powspominać ! Wyborne porównanie ! Może wspomnieć o Jugosławiańskim TAM . Brakuje na drogach TATRY. STARA. A motorki też sprzedane jak Jawa czy Junak M10 .
Teraz wszystko made in usa wykonane w Chinach !
Tatra po bankructwie wraca na rynek... Głównie jako dostawca pojazdów specjalistycznych np. podwozi 8x10 :)
Star był małą lokalną marką, która nie była znana poza PRL-em. Brakowało mu też nowoczesnej technologii. Dziś dawny STAR jest częścią MAN-a i pod tą marką dalej produkuje.
Junak - produkował JEDEN model niezmieniany w latach 56-65, zmarł bezpotomnie pewnie wiele lat przed twoim urodzeniem.
@@wojteksmag8286 Brawo Znawca tematu ! Tylko Junak były dwa podstawowe M07 i M10 oraz wersje Sport , która miała parę rekordów . Tak się składa że gościu koło mnie w Kołobrzegu ma 1 prototyp i M10 z wózkiem .
PONIEWAŻ GŁUPI KAROSA PRODUKOWAŁ SWOJE NOWE AUTOBUSY od 1965 roku - typ Š -11 w wersjach miejskich, międzymiastowych i dalekobieżnych. Zacofana, biedna Polska nadal składała nasze autobusy z naszych części. Polska nie była w stanie wyprodukować własnego autobusu. Dlatego nadal jest to licencja z zagranicy. Ogórki uprawiano w Czechosłowacji do 1970 roku. W zacofanej Polsce do 1986 roku.
PONIEWAŻ GŁUPI KAROSA PRODUKOWAŁ SWOJE NOWE AUTOBUSY od 1965 roku - typ Š -11 w wersjach miejskich, międzymiastowych i dalekobieżnych. Zacofana, biedna Polska nadal składała nasze autobusy z naszych części. Polska nie była w stanie wyprodukować własnego autobusu. Dlatego nadal jest to licencja z zagranicy. Ogórki uprawiano w Czechosłowacji do 1970 roku. W zacofanej Polsce do 1986 roku.
Uau incridebles antiquos ônibus bi - articulades I'm 🇧🇷🇧🇷🇧🇷🇧🇷🇧🇷🇧🇷🇧🇷
Страхотно! Благодаря!
krásný autobus.
buona ,prego,ciao
6:54 jeee kokso tento model mam od DeAgostini :D
Rto-706 супер ,это легенда,прототипы класс
Ciao io ho fatto dei modellini in scala se ti va di vederli su RUclips antonello vicino autobus di tutto il mondo se ti va puoi lasciare un commento grazie
Legenda to je (řečeno s Járou Cimrmanem) hlavně v okolí Litoměřic!
Imagine this as a beaming drive mode. 😍
Sehr interessant
Minunat!
Dodnes počujem zvuk toho šesťválca.
Vďaka za video. Niektoré si pamätám iné nie ale v medzimestských autobusoch som sa kedysi viezol aj vo vlečke kým neboli zakázané. Vďaka videu som pochopil rozdiel vo vzhľade autobusov medzi výrobkami Škody a poľskej fabriky Jelcz.
Ciao io ho fatto dei modellini in scala se ti va di vederli su RUclips antonello vicino autobus di tutto il mondo se ti va puoi lasciare un commento grazie
PARÁDA!!! ❤❤❤
Jugosłowiańskie to były TAM y. Nie wiem na bazie czego robione były Sanosy, bardzo wygodne międzymiastowe autobusy.
SKODA 706 ROT BUS WAS LARGELY USED IN CHINA. DIFFERENT CITY WOULD BE DIFFERENT COLOR, SUCH AS
BEIJING IS RED
SHANGHAI IS DEEP BLUE
Wish You export this models to OMSI2
Belli
Autobusy Š11 sa začali vyrábať až v roku 1965, nie v roku 1961.
Sériová výroba síce začala 1965, ale boli vyrábané od roku 1961. Prototypy - 1961 až 1963, Overovacia séria - 1964.
👍👍👍❤🤍💚 Tom from HUNGARY.
👍 👍 👍!!!
Kto Karose kupił?
V roku 2007 Iveco
The main buses in Albania during communism
Te bukur me kujtohet femi
Jelcz już w Polsce razem z jugoslawianskim Ikarusem produkował dużo lepsze autobusy niż te ogurki w roku 1982
Ogórki 😎
Ikarus jet węgierski.
@@m.q-zersky47 były też wersję jugoslawianskie,zemum
@@janpawlak5391 Pierwsze słyszę.
@@m.q-zersky47 to mało słyszałeś widze
PONIEWAŻ GŁUPI KAROSA PRODUKOWAŁ SWOJE NOWE AUTOBUSY od 1965 roku - typ Š -11 w wersjach miejskich, międzymiastowych i dalekobieżnych. Zacofana, biedna Polska nadal składała nasze autobusy z naszych części. Polska nie była w stanie wyprodukować własnego autobusu. Dlatego nadal jest to licencja z zagranicy. Ogórki uprawiano w Czechosłowacji do 1970 roku. W zacofanej Polsce do 1986 roku.
Polska zakupiła od Czech licencję na Skodę 706 RTO w 1959r produkowana w Jelczu pod nazwą "Jelcz 043" nazywanego w Polsce "Ogórkiem", ponieważ fabryka autobusów w Sanoku " San" "Autosan" nie była w stanie wyprodukować na potrzeby powojennej Polski tysięcy autobusów dla 40 milionów ludzi zniszczonego kraju, rozkradzionych przez Niemcy i Rosjan fabryk , gdy Czechy produkowały cała wojnę na potrzeby wojenne Niemiec, prawie wszystkie fabryki w Czechach nie tknięte w 45 roku a w Polsce nawet mury hal nie zostały i wywiezione wszystkie maszyny!! Polacy w Jelczu w 70-72 roku chcieli zmienić stary powolny hałaśliwy autobus skoda 706 na nowoczesny silnik Mielec SW 680 200-240 KM polska skrzynie biegów i sprzęgło, tylny most "Raba" i nazwali go "Jelcz 044" wyszła serja tych autobusów która biła na głowę Skodę 706 RTO mocą szybkością około 120 km/h !!!! ale były to czasy jeszcze licencji i Czesi protestowali bo przewyższał ich konstrukcje i zaniechano produkcji, Jelcza 044 !!!. Ale potrzeby kraju były bardzo durze i dalej produkowali starą Skodę 706. dla wsi, dla PGR, i dowozy robotników do fabryk! A wtedy 70-73 r powstał nowoczesny autobus "Autosan H9" nowoczesny całkowicie Polskiej produkcji z silnikiem z tyłu przestronny wygodny, żaden kierowca już nie chciał jeździć "ogórkiem" Jelczem" powolny, hałasowal w kabinie, trząs się cały przy 70 km/h i słabe wspomaganie kierownicy i hamulce!! Gdy zakupiono licencję "Berlieta" to zaniechano produkcji Skody 706... A Berlieta produkowano z Polskim silnikiem SW 680 w wersji leżącej! A dziś Polska jest największym producentem autobusów w Europie!
@@jacekwojtal9039 ., poláci náš autobus ŠKODA 706 RTO vyráběli na licenci až do roku 1986. V provozu byly autobusy i po roce 2000 v polsku na běžných linkách i zájezdech. Ke konci výroby polák použil opět Českoslovanskou nápravu RABA. Tato náprava byla vyrobená, odlita, opracována a dále přeposlána do FIRMY Raba -HU, tam proběhla koncová montáž. Polák u našich autobusů RTO později použil opět licenční zahraniční motor Layleland. Autobusy RTO nikdy nemohly jet rychlostí 120 km/h. To je absolutní lež. Nebyly na to konstruované. Brzdy ani výkon motoru by to nedovolil. Jinak v ČESKOSLOVENSKU již od roku 1968 byly vyráběny nové autobusy ŠKODA ŠM -11 . POLÁK IHNED PROJEVIL ZNOVU ZÁJEM O LICENCI NA DLUH. Naštěstí již nebyla licence udělena. Proto polák pořád nadále vyráběl již zastaralé autobusy RTO až do roku 1986. Používal k tomu další různé licence od jiných výrobců , ale již to ostuda toto tak dlouho vyrábět. V Československu mezitím již začala další výroba autobusu řady KAROSA B 731 . Motor LIAZ umístěný pod podlahou vozu. Dnes v polsku vyrábí autobusy španělská firma SOLARIS. Španělé koupili firmu od společnosti NEOPLÁN. Za malé platy pro dělniky vyrábějí autobusy. Používají motory MAN a trolejbusy, těm se do karoserií všechno elektro montuje ve firmě ŠKODA -PLZEN.
@@jacekwojtal9039 @jacekwojtal9039., Polacy produkowali nasz autobus ŠKODA 706 RTO na licencji do 1986 roku. Autobusy po 2000 roku jeździły w Polsce nadal na regularnych trasach i wycieczkach. Pod koniec produkcji Polak ponownie zastosował czechosłowacką oś RABA. Oś ta została wyprodukowana, odlana, obrobiona, a następnie przekazana do FIRMY Raba-HU, gdzie odbył się montaż końcowy. Polak zastosował później w naszych autobusach RTO licencjonowany, zagraniczny silnik Layleland. Autobusy RTO nigdy nie mogły jeździć z prędkością 120 km/h. To absolutne kłamstwo. Nie do tego zostały zaprojektowane. Ani hamulce, ani moc silnika na to nie pozwalały. Poza tym od 1968 roku w Czechosłowacji produkowane są nowe autobusy ŠKODA ŠM -11. POLACY NATYCHMIAST PONOWNIE WYkazali ZAINTERESOWANIE LICENCJĄ DŁUGÓW. Na szczęście pozwolenie nie zostało już wydane. Dlatego też Polak aż do 1986 roku kontynuował produkcję przestarzałych autobusów RTO. Korzystał do tego z różnych licencji innych producentów, ale szkoda, że tak długo to produkowali. Tymczasem w Czechosłowacji rozpoczęła się już produkcja kolejnego autobusu serii KAROSA B 731. Silnik LIAZ umieszczony pod podłogą samochodu. Dziś autobusy produkowane są w Polsce przez hiszpańską firmę SOLARIS. Hiszpanie kupili firmę od NEOPLÁN. Produkują autobusy za niewielkie płace dla pracowników. Korzystają z silników MAN i trolejbusów, wszystkie podzespoły elektryczne są zamontowane w nadwoziach firmy ŠKODA-PLZEN.
Odeslat zpětnou vazbu
Postranní panely
Historie
Uloženo
Přispět
@@jacekwojtal9039 Drugą prawdą jest, že w Czachach już był produkowany autobus Škoda ŠM - ŠL - ŠD, który miał lepszy silnik pod podlogą zprodu niezależne odprężenie na ramionach i zamiast resorów odprężenie powietrzne. To te wasze busy niemiały do końca komuny. Wspomaganie kierownicy byLo już hidrauliczne i prędkość sięgala do 150 km/godzinę. Głównie te ŠD!!!
Z tym waszym silnikiem niewiem jak było, ale jak byś do podwozia dużaka (F 125p 😀) dał silnik o mocy 120 KM, uwazał byś taki samochód wcale bezpieczny w eksploatacji? Przy konstrukci podwozia z końca lat 40tych by prędkość 120 Km/G już w krajach cywilizowanych niebyła uważana za bezpieczną. Ale u was chyba tak!
A jednak jak byścię wybrali znów licencję Škoda-Karosa, mieli byścię lepszy autobus niż był ten Berliet i Autosan H9. Ale tam była w stawce wysoka polityka, bo Berliet miał kłopoty finansowe a kominterna zadecydowała, że kupicię ich licencje. To, że uważaliścię te busy za lepsze od Ogórków jest naturalne, bo była to konstrukcja nowoczseniejsza. Ale co do nowych autobusów Škoda-Karosa, był i Autosan H9 zacofana konstrukcją. Tutaj wam brakowało ogólnego porównania, bo wtedy w Czechach pracowało dużo Polek w fabrykach czeskich i one potrafiły odróżnić komfort jazdy polskich i czeskich busów. Niepytaj, jak mówiły o Autosanach… To z wizerunku Czechów była tylko parodia na autobus! Sam nim pare razy podróżowałem, to wiem, o czym jest mowa.
6:50 Přenosové vozidlo - the front doesn't seem right
.,. polák jen naše autobusy skládal dohromady jako LEGO z našich dílů. A ostudně přeznačil. Nic jiného neumí.
Říká se tomu licenční výroba.
No, není to úplně pravda. Kloubových verzí měli víc a všechny si vymysleli sami.
@@AlejjSi Stejně tak jako Poláci zrealizovali a uvedli do sériové výroby ten přívěs. Jezdil i u nás tahaný za našema erťákama, taky je jezeďáci tahali za traktorama a vozili v nich zaměstnance na pracoviště.
@@frantisekhabrda4586 ., všechny díly byly dovezeny z ČSSR. Karosérie RTO byla u nich vyráběná na našich strojích, lisech a za účasti odborníků z KAROSY. To je LEGO montáž.
@@AlejjSi .,. lžeš, kloubové verze jsou opět od nás. Sice se u nás do sériové výroby nedostala, ale je to naše.