10 - Další příklady převodu (MAT - Matice, determinanty a soustavy rovnic)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 ноя 2024

Комментарии • 12

  • @wyxarcz4863
    @wyxarcz4863 6 лет назад +8

    Jen dodám, že to, co popisuje ze začátku, vyhledávání nejnižších hodnot při násobení křížem, není nic jiného než využívání nejvyššího společného dělitele (NSD - ruclips.net/video/b81ca2YBpJo/видео.html ) těchto čísel. Přesněji, spočítám NSD těch čísel a pak kazdé to číslo tím NSD vydělím, dostávám čísla, kterými to budu roznásobovat. Dle příkladu na tabuli je NSD čísel 4 a 6 číslo 2, následně tyto čísla vydělím: 4/2=2 a 6/3=3, výsledky jsou čísla, které použiji při kříženém násobení (násobím do kříže, takže když mi při dělení 6 vyšlo číslo 3, použiji 3 při násobení čísla 2 a obráceně), tedy 2 a 3... dále je poznámka, že je nutno prohodit u jednoho (libovolneho) znaménko, ale to už je opět ve videu...

    • @Isibalo-z7y
      @Isibalo-z7y  6 лет назад +2

      Ano, máte pravdu, moc děkuji za doplnění, mohl jsem to zmínit! :)

    • @wyxarcz4863
      @wyxarcz4863 6 лет назад +3

      Mimochodem, chtěl bych poděkovat za pěkným způsobem podanou problematiku. Vaše videonávody jsou snadno srozumitelné, přehledné a dobře rozsekané na kratší tématické celky. Nastoupil jsem totiž na VŠ ze střední odborné školy a na problematiku matic, integrálů a derivací jsme bohužel na SŠ neměli čas a na VŠ mi tvrdí, že to mám umět, no tak se hold musím samovzdělávat. Děkuji mnohokrát! :)

    • @Isibalo-z7y
      @Isibalo-z7y  6 лет назад +2

      Moc Vám děkuji, jsem rád že se Vám to líbí, moc Vám děkuji za pozornost! A samozřejmě moc Vám držím palce ať zvládnete studium úspěšně! :)

  • @veronikaduskova5254
    @veronikaduskova5254 6 лет назад +16

    Vaše přednášky mám opravdu moc ráda. Já úplný odpůrce matematiky ji snad začnu mít i ráda! :-)

    • @Isibalo-z7y
      @Isibalo-z7y  6 лет назад +4

      To mě moc těší, tak budu doufat že přejdete na naši stranu! :))

  • @radektosnar9585
    @radektosnar9585 3 года назад +5

    Proč se v prvním kroku příkladu č.3 nevymění 1. řádek s 2. řádkem. Odpadla by jedna úprava, ve třetím řádku na a32 už 0 je, proto by se nulovalo jen a31...nebo se mýlím? Jinak super videa.

  • @carmenbachmanova2283
    @carmenbachmanova2283 2 года назад

    Dobrý den, šlo by u prvního příkladu první vytknout dvojku a následně provádět další úpravy?

  • @adrian-sh2ht
    @adrian-sh2ht 4 года назад +1

    Dobrý deň rád by som sa opýtal či by som ten prvý príklad mohol počítať aj tak že to iba vynásobím -1.5 teda 4 x (-1.5) + 6 = 0; 2 x (-1.5) + (-8) = -11 atď. atď. Teda že nemusím nasobiť prvý riadok troma a druhý -2.
    Vopred ďakujem za odpoveď a ďakujem za tieto videá ;P

    • @simonurban01
      @simonurban01 4 года назад +3

      Na to stejné jsem se ptal i paní docentky během přednášky a odpověď zní ano, dá se počítat i takto a chyba by to rozhodně nebyla, nicméně se to nedoporučuje, protože ne vždycky to může takhle dobře vyjít a člověk se pak zbytečně v těch zlomkách či desetinných číslech ztratí. Násobení způsobem, jaký je ve videu, je rozhodně lehčí a efektivnější. Ale jak jsem již řekl, udělat to tak by chyba rozhodně nebyla :)

    • @Isibalo-z7y
      @Isibalo-z7y  4 года назад +2

      Přesně jako píše pan Simon níže, můžete násobit jakýmkoli nenulovým číslem, klidně i desetinným, jen se s tím potom nemusí počítat tak dobře a proto se to nedoporučuje :)

  • @thebluemars6730
    @thebluemars6730 10 месяцев назад

    7:40 mozem nasobit aj s -3 a 2 alebo to musi byt 3 a -2 (druhy priklad), mi vysiel iny vysledok potom