Fakty i mity na temat pracy jako Konsultant/Wdrożeniowiec ERP

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 сен 2024
  • Piąty odcinek podcastu jest rozprawieniem się z występującymi opiniami na temat pracy w zawodzie konsultanta, czy inaczej wdrożeniowca ERP. Poruszane zagadnienia to:
    - Praca jako wdrożeniowiec to brak możliwości rozwoju.
    - Zarobki konsultanta nie są konkurencyjne w stosunku do innych zawodów w tej branży.
    - Praca jako wdrożeniowiec to wieczne delegacje.
    - Pracy w tym zawodzie nauczysz się wyłącznie w praktyce.
    www.dawidcegla...
    Muzyka: purple-planet.com.

Комментарии • 12

  • @FilipNowickijokee
    @FilipNowickijokee 2 года назад

    Mistrzu! Wielkie dzięki za materiał. Właśnie zastanawiam się nad zmianą zawodu. Mega pomocny film.

  • @marceln5062
    @marceln5062 8 месяцев назад

    Cześć Dawid.
    Obejrzałem kilka Twoich filmów i jako osoba z ponad 9 letnim doświadczeniem jako konsultant/wdrożeniowiec i 3 jako programista uważam, że mogę dodać swoją opinię :).
    Przede wszystkim w kontekście bycia konsultantem:
    1. W systemach klasy ERP tych dużych obiektywnie bycie programistą daje zdecydowanie więcej korzyści.
    Przede wszystkim zarobki programisty są zawsze znacznie wyższe niż konsultanta lub rosną znacznie szybciej. Wielu programistów pracuje także na 2 etaty podwajając swoje zarobki - czy jako konsultant wyobrażasz sobie jeszcze drugi etat, gdzie pewnie 3/4 to byłyby spotkania, a reszta parametryzacja systemu, testy? Fizycznie raczej niemożliwe.
    2. Praca konsultanta to nie praca 8h -zwracam szczególnie uwagę na osoby mające rodziny.
    Połowa dnia to często spotkania z klientem (gdy mówimy o pracy zdalnej), prezentacje, dokumentacje, praca analityczna i nie znam konsultantów, którzy pracują wyłącznie 8h, dlaczego? Bo tak wygląda praca na projektach. Jako konsultant musisz ciągle się szkolić zdobywać wiedzę systemową czy też uwarunkowania prawne. Nie możesz przecież iść do klienta i powiedzieć: sorry ale tego nie wiem, tego nie znam, ale nauczę się. W przypadku programistów siedzisz piszesz kod, a jak nie wiesz sprawdzasz w sieci. Robisz dokładnie to co masz zapisane w dokumentacji i nie musisz odpowiadać z biegu. A nowe technologie? Ile ich realnie masz w systemach ERP? Masz jeden język aplikacji doszkalasz się najwyżej z integracji z PP, SF,DWH zależy co jest modne :).
    3. Wypalenie zawodowe.
    Wypalenie u konsultantów z moich jak i innych osób z branży jest zdecydowanie większe. Niestety praca z klientem męczy. Szukanie rozwiązań spotkania, rozmowy i co jak słusznie zauważyłeś mała ilość osób do pracy z doświadczeniem powoduje, że inni mają jej zawsze nadmiarowo :)
    4. Odpowiedzialność.
    Kto ma jej więcej, konsultant który rozmawia z klientem, musi zrozumieć jego problemy, proponować rozwiązania (czasem na już patrz pkt.2 ) świecić oczami czy programista, który dostaje dokumentację pisze kod a sprawdza tester/konsultant, którego celem jest znalezienie błędów i przekazanie do klienta. Jak nie wyłapie błędów to kto był ostatnim ogniwem przed przekazaniem do klienta, kto był pomysłodawcą? :). Niestety w systemach ERP to konsultant jest bardziej widoczny to klient konsultanta pamięta i to za nim idzie opinia dobra albo słaba. Powiesz: ale u programistów jest to samo - nic bardziej mylnego, zresztą warto porozmawiać często z HR.
    5. ERP to droga w jedną stronę. To chyba prawda.
    Czy jako konsultant masz szansę zmienić ścieżkę kariery? Tak, ale niewielu z tego korzysta (głównie stanowiska managerskie niekoniecznie związane z ERP.
    Powyższe wynika z moich obserwacji, doświadczenia i bycia po obu stronach zarówno jako konsultant i obecnie jako programista. Zmiana z konsultanta na programistę była zdecydowanie najlepszą decyzją co jak widzę po osobach z branży (a przecież "wszyscy" się znamy lub kojarzymy) nie jestem jedyny. Może brak konsultantów wynika z takich przejść lub ludzi, którzy od razu zaczynają jako programiści? Tego nie wiem, ale jakiś powód być musi.
    I aby było jasne - to co napisałem powyżej niech nie będzie zniechęceniem do bycia konsultantem lecz do refleksji i zastanowienia się przed podjęciem ważnej decyzji i poświęceniem minimum 2-3 lat ogromu pracy własnej kosztem życia prywatnego, aby wejść i być zauważonym. Nauczeniem się systemu/rozmowy z klientem co jest podstawą, bo potem to szkoda zmarnowanego czasu i patrz pkt.5 :)

    • @dawidcegla
      @dawidcegla  8 месяцев назад

      Dzięki za jakże obszerny i konstruktywny komentarz!
      Widzę, że reprezentujesz perspektywę dokładnie odwrotną, od mojej. Ja zmieniłem pracę z programisty na konsultanta. I jeżeli można być wypalony zawodowo po trzech miesiącach, to tak właśnie było. Tyle wystarczyło, bym uświadomił sobie, że mimo iż lubię programować, nie lubię robić tego codziennie przez 8h, robiąc przekazywane z góry taski.
      Ja w pracy konsultanta lubię tę odpowiedzialność i wpływ na rozwój klientów. Oczywiście zgadzam się również praktycznie z każdym z Twoich punktów, nie zawsze jest kolorowo, są minusy jak w wielu innych zawodach. Ale moja misja zakładając ten kanał oraz podcast było właśnie promowanie pracy jako konsultant ERP. Głównie dla osób, które chcą spełniać się łącząc pracę w branży IT z bardziej „miękkim” charakterem tego zawodu.
      A co do drogi w jedną stronę…to już każdego wybór jak chce się rozwijać. Wielu osobom odpowiada to, że znają swój kawałek systemu i służą klientom swoją wiedzą. Ja osobiście teraz najbardziej rozwijam się w zarządzaniu projektami i analizie biznesowej - stopniowo deleguję swoje typowe konsultackie zadania do mojego zespołu.
      Więc możliwości są, ale pytanie czy chcesz po nie sięgnąć.

  • @pawezieba9787
    @pawezieba9787 4 года назад +1

    Super materiał ;)

  • @adambednarczyk3344
    @adambednarczyk3344 10 месяцев назад

    Hej, jestem konsultantem od roku i moim problemem jest ton głosu, może jego pewność, modulacja. Czy istnieje na kanale jakiś filmik zahaczający o ten temat, jak prowadzić prezentację, szkolenia itp.? Co do mitów muszę się w 100% zgodzić, sam zaczynając w głowie miałem tylko SAPa i możliwość przeskoczenia na niego, bo wiadomo kasa kasa kasa (obecnie InforSyteLine). Miałem wrażenie, że zamykam się w niszy i jeśli stracę pracę to biada mi. Po czasie widzę, że przeskoczenie do innego ERPa to już nie taki problem :)

    • @dawidcegla
      @dawidcegla  10 месяцев назад

      Nie ma póki co takiego materiału, ale dopisuje go do listy by go zrobić :) Dzięki!

  • @Balhazarr
    @Balhazarr 2 года назад

    Jaka jest przyszłość SAPa oraz konsultantów? Możliwym jest scenariusz w którym początkujący konsultanci nie będą już potrzebni bo rynek sie wysyci?

    • @dawidcegla
      @dawidcegla  2 года назад

      Firmy będą potrzebowały oprogramowania do zarządzania i to się nie zmieni, najwyżej technologicznie ewoluuje. SAP dedykowany jest dużym korporacjom i jest to pewnego rodzaju nisza w niszy. Przez wiele lat oferty na konsultantów SAP dotyczyły osób doświadczonych, a najlepsza ścieżką by zostać konsultantem była praca w firmie, gzie używano SAPa. Nie jest łatwo zdobyć to doświadczenie, ale jak się je ma, to na pewno się to opłaca.
      A do wysycenia rynku jest bardzo daleko, specjalistów ciągle znacząco brakuje.

    • @Balhazarr
      @Balhazarr 2 года назад

      @@dawidcegla dzięki za odpowiedź! Czemu nie wstawiasz nowych filmów? :)

    • @dawidcegla
      @dawidcegla  2 года назад

      @@Balhazarr Priorytety życia zdecydowały. Ale publikowanie jest zawieszone, jest na horyzoncie perspektywa że wrócę :)

    • @Balhazarr
      @Balhazarr 2 года назад

      @@dawidcegla super, trzymam kciuki żeby się udało! :) nadal pracujesz jako konsultant? W Polsce czy za granicą?