Привіт, я в перше спробував хот-дог в Одессі в 1993 році коли нас туди повезли на початку школи в 11 класі, ми гуляли і щось так запахло ми по запаху знайшли на вулиці стояв чоловік біля ного на колесиках спеціальна техніка з прозорою кастрюлею і 4 вертикальними стрижнями, він брав продовгувату булочьку розрізав її навпіл і насаджував на ті штирі вони були сильно розігріті тим самим підсмажував булочьку з середини потім лив туди кетчюнез з гірчицкю і вставляв сосиску на той час це було най смачьніше що я їв..
Знаєте, 1993 року я саме святкувала своє шестиріччя, тож непогано пригадую про цікаві побутові факти з того часу. До речі, коли працювала у школі й розповіла якось про своє дитинство допитливим старшокласникам, то ті спочатку не могли повірити, а потім - уявити, що таке справді було. Так от, із геть усього смачного, що сучасна молодь бачить щодня, я пригадую тільки непогану ковбасу (яку згодом зіпсували, а далі зняли з виробництва), пачку круглих гумок із Угорщини й торт із желейними прикрасами, який подарували кузині на день народження. В Києві вже намагалися продавати всякі дивовижні західняцькі штуки, проте мені аж до школи їх не купували, бо грошей не мали. А коли я пішла до школи, то впродовж певного часу купувала то піцу, то щось солодке, коли мала гроші... Себто вкрай рідко. У нас там продавали хот-доги, на які я могла тільки облизуватися. А тепер просто порівняйте ситуації. Доки працювала у школі, то й у літніх таборах теж працювала: водила шкетів на екскурсії і прогулянки, розповідала про правила поведінки разом зі старшими колегами, стежила за їхніми іграми тощо. Одного дня на обід їм давали саме хот-доги після основної страви. Й чимало малих їх не хотіло, бо туди клали гірчицю (після мого звернення припинили, замінивши її на майонез). Так, сучасне покоління не тільки добре знає, що то таке, а ще й може носа відвернути, якщо хот-дог не смакує. Це непогано, бо я, наприклад, до шістнадцяти років не знала, як ті булочки смакують...
@@sapriniti Так житя іноді бувае не дружне по відношенню до деяких людей, я знаю одне що саме головне це що одна людина може дати другій саме дороге це увагу, так молодь в наш час вже не знае що таке накормити сімью коли вдома лише банка консерви і пачька макаронів або як моя пра бабуся 1910 року народження ліпила моторжаники з висівок і не домеленого зерна смажили і їм це було смачьно ходили по посадках і збирали яйця сорок їли все що тільки викидало пагони..
@@ОлександрДанілов-т5з Так, бо кляті болотяні почвари хотіли вбити всіх наших предків, а кого не вдалось би, тих асимілювати, як вони завше діють. А молодь така, бо батьки дуже не хотіли, щоб їхні діти мусили витримувати те, що витримали вони самі. І трохи перестаралися... Хоча хтозна. Може, це справді непогано для майбутніх поколінь українців?
Українська кухня найкраща: варенички з капустою, з сиром, з картоплею та грибами,з м'ясом і звичайно з вишнею.Далі- борщик, голубці, холодець, а особливо холодець тільки з петухів, гречаники, печеня це картопля з м'ясом або з грибами, смажене поросятко, котлета- по Київські, бануш, реберця у вишневому соусі, львівські смаколики, запечені карасі та коропи у сметані, пироги з потрібкою, млинці з м'ясом та сиром, сирники, Київський торт, балабушки з часником, хліб- коровай, Паляниця. Слава Україні Героям Слава!
Ну не сказал бы , тут как говорится каждому своё ! Я с Киева но вот я почти ничего не ем из украинской кухни , я больше по Фаст фудам , сосиски люблю , баварские колбаски , чипсы , яичницу , пиццу , Сникерсы , вот это все я готов есть хоть каждый день ! Только подавайте
@@Сегамегадрайв2-з1йну не сказав би.Тут кожному своє.Постійно вживаю страви з української кухні.Я з Херсонської області,Каховщина,окупація.Фастфуд не вживаю взагалі.Це просто якась закуска.Немає гармонії смаку.
@@ЯЕсть-ы1р а я с Киева и я не люблю украинскую кухню , ну что я могу поделать если не нравится , мне вот скорее более по душе грузинская кухня и итальянская
@@Сегамегадрайв2-з1й А я з Каховщини і я не люблю американську кухню,все жирне і штучний смак.Грузинські страви подобаються - тільки декілька страв.Так само і італійські страви.
Відповідаю на питання про те, які американські страви люблю я: ті, які ми з друзями їмо на барбекю. Не так у стравах справа, як у дружніх, веселих, щирих американцях.
Згадали Флориду, тому розповім. Тут( містечка Холлівуд, Форт Лодердейл, Маямі) місцеві індіанці дуже полюбляють готувати ігуан. Коли стає прохолодніше (18-20 градусів) ігуани впадають ніби в сплячку і падають з дерев просто на газони. Тоді їх збирають і готують. Я не коштувала. Пробувала смажений кактус, ще одна місцева розповсюджена їжа, але мені не сподобалося, гірке якесь. Ну і місцева родзинка - кава бари. Це так само з індіанської минульщини напій релаксаційного характеру) Вигляд і смак спецефічний, але дієва штука))) В інших штатах наче заборонена.
Пропоную простий експеримент для перевірки того, чи вижили б американці в Україні, якби не мали знайомих українців. Відчиніть свій холодильник і перегляньте, що саме там лежить. Я, наприклад, маю варену гречку, трохи карбонаду від УПП (зазвичай купую його чи буженину від цього самого виробника), вершкове масло, пляшку соєвого соусу теріякі, "Моршинську" з лимоном (до речі, раджу замінити на неї все це ваше гидотне пиво: смак схожий, зате алкоголю нема, тож і печінка вціліє, й серце зрадіє), трохи цукерок від різних українських виробників, а коли дають грошей на роботі, то ще й помідори купую. Маю родичів у Штатах, отож переказую правдиву інформацію віді свідків: американці, які доти не бачили Європи, не вижили б, якби їх замкнули на дві доби з таким холодильником!XDDD До речі, вчора здійснила відкриття: побачила, що "Сільпо" продає холодець. Перевірила - м'ясо на смак як курятина чи індичка, желе не має зайвих домішок, але це їжа на один вечір, бо може розтанути через постійні знеструмлення (зрештою, його продають у невеликій тарі). Гадаю, що більшість любителів холодцю й сама вміє його варити. А тепер уявіть, як на холодець реагували нові американські знайомі моїх родичів! Хоча коли наїлися українських цукерок і почули про наші ціни в доларах, то й геть не повірили спочатку...
Дякую за українську мову , але коли розпоівдаєте про національні страви то називайте їх так як називають їх утій країні про яку розповідаєте. Ну бо без болотних назв нє абайтісь ? Бо в США пирогі які ви показуєте - це пай і кейк, а в Польщі пірогі це наші вареники. Викоріняймо з себе дух Московії. ❤
Доїбались не зрозуміло до чого. В українській мові що немає слова пиріг? І відео на українській, а не на польській, слово пиріг не сплутаєш з іншою стравою
@@АлинаТернавская-р9р З вашого допису і Призвища видно все зразу хто є хто. Українці мають приказку : Чому бідне, бо дурне ,чому дурне бо бідне ".Це про Вас , але напевно для Вас це тяжко зрозуміти, бо у Вас все ,,какая разніца" і все одно нічого не второпаєте і на тім бувайте здорові.
3:37. Бачив таке вперше у мультфільмі "Сезон полювання 2". Щоправда, то був російський дубляж, і вони його переклали його як просто "зефір". Але страву цю ставлю як номер 1 з дитинства
Якщо чесно, назвати це смачним язик не повертається. Багато занадто жирних та важких страв, величезні порції та хліб, що смакує, як вата. А американський фастфуд це найгірше - хімія на хімії та хімією поганяє.
@@Сегамегадрайв2-з1й А я і не їм. Вам би кудись у глибинку Арізони. Там шанувальники МакДональдз пересуваються на спеціальних широких інвалідних колясках, а іх зади по сторонам ледь не до землі звисають. Такий він їх фаствуд.
@@ЛилияКлыкова-ч4ф Дуже раджу подивитись американський документальний фільм "Подвійна порція". (Оскар 2005 р). Його автор ризикнув власним здоровʼям і під наглядом лікаря 30 днів харчувався у МакДональдс. За цей час він погладшав на більш як 11кг і отримав ураження печінки. На жаль, фільм перекладений тільки на кацапську, але він вартий того, щоб це стерпіти.
Живу в США, штат Нью Йорк. Обожнюю цю країну та її їжу. Але вчора зварила борщ і приготувала традиційні американські реберця))) Так що у нас дуже українсько-американська сім’я у всіх відношеннях)
У фразі " шкідлива їжа" е неточність. Шкідлива для тих у кого її нема. Слово шкілива вигадали діетологи яким потрібно ходити до психіатра. На щастя смертність кругом однакова, але середній вік життя в США чудовий.
Подивіться старий американський документальний фільм «Подвійна порція», який зняв американський журналіст, що наважився ризикнути своїм здоровʼям і під наглядом лікаря чотири тижні подорожував Америкою і ів виключно у МакДональдз. Це вам дасть розуміння, з чого і як там готують всю ту смачну їжу.
Що таке національна кухня США? Яка нація США? Це країна емігрантів, тому національна кухня США - це термін неправильний, бо немає такої нації американець. Точніше сказати кухня США (яка була вигадана протягом існування країни, або збірною кухнею всього світу, тобто "мікс" різних кухонь.
Шашлик не українська стравашашлил присвоїли І він по одному класичному рецепту все інше все збочення по бажанню А барбекю це просто мʼясо що небуть а би мʼясо і соус який хоч коли хоч і взагалі це як хто хоче так і робить
Te, szczo w Ukrajini "szaszlykom" nazywajut', nazywajet'sja kebab. Sziszlyk, a ne "szaszlyk" to je rublenyj farsz na raszperi speczenyj na derewnomu wuhilli. Kebab to szmatky mjasa na raszperi, tezh speczeni na derewnomu wuhilli.
Не фанат американської кухні , іноді картопляні гранолки купую . Чебурек ,шаурма ласніші ніж смаженіпесики та ґамбургери. Мазанці домашні набагато кращі ніж сендвічі ,бутерброди їхні . Крильця прикольні , але шашлик ліпший. Попкорм в край рідко вживаю то уж цукерки чи морозиво кращі будуть . Чіпси так штирять хімією ,що закуски у вигляді сушених морепродуктів виглядають значно привабливіше . Ну а їх макарони з сиром черезвичайно дорого , краще вареники з картоплею , чи пиріжки з м'ясом . Так що наша кухня набагато краща ніж в інших країнах , є вибір для кожного сородке , смажене,прісне,жирне,холодне...
@@yizha_natsiy Кухня карпатської України дуже відрізняється від кухні приазовської України. Кухня південної Італії від кухні північної відрізняється ще сильніше. Ви ж не будете сперечатися, що Італія та Україна - це країни? Але зі США ще складніше. По-перше, штати це реально різні держави. Але ми зараз не про політологію. Штати можуть сильно відрізнятися як етнічним походженням більшості своїх жителів (у багатьох штатах ще 100 років тому німецьку можна було почути частіше, ніж англійську), так і складом продуктів. Заради інтересу подивіться, що таке tex mex cuisine або cajun cuisine. А це у масштабах США практично сусіди.
Кожна господиня - американка готує мʼясний рулет??? А де ви бачили , щоб американки готували? Смішно з першого кадру. Перераховані страви радше сучасні смаки споживання американців, 90 % привезли емігранти. А де ж усі ці рамени та фо - бо, корейська або китайська кухня? Черги в ті ресторани бачили коли небудь? Доречі, тайм- коди з поваги до глядачів, були би корисні.
З поваги до глядачів, що не витрачають свій час на напис полотна з критикою і обсиранням громадян іншої країни, у той час, коли можна піти і приготувати м'ясний рулет, можливо і додам 😊
Ніякої кухні в цій країні нема.Окрім гамбурга,ход дога і піци,зрештою ще кіста з сиром от і перелік їх кухні. Вони занадто лениві щодо цього,зрештою купують навіть готовий салат.
Дякую Вам за Вашу роботу. Ви робите гарну справу
🥰
На 6:22 дуже цікавий закусь із не меньш цікавою назвою: "ПРПКОРН". Це нібито дає певну ізюмінку страві))
Який ви уважний)
@@Skrychevska моє друге ім'я, "уважний"!
Цікаво було дізнатися про історію походження чізбургера🍔
@@Skrychevska якось я теж намагався приготувати квас, а вийшло пиво. Всяке трапляється на кухні)
це ж треба було такому статись... червонію))
Привіт, я в перше спробував хот-дог в Одессі в 1993 році коли нас туди повезли на початку школи в 11 класі, ми гуляли і щось так запахло ми по запаху знайшли на вулиці стояв чоловік біля ного на колесиках спеціальна техніка з прозорою кастрюлею і 4 вертикальними стрижнями, він брав продовгувату булочьку розрізав її навпіл і насаджував на ті штирі вони були сильно розігріті тим самим підсмажував булочьку з середини потім лив туди кетчюнез з гірчицкю і вставляв сосиску на той час це було най смачьніше що я їв..
Знаєте, 1993 року я саме святкувала своє шестиріччя, тож непогано пригадую про цікаві побутові факти з того часу. До речі, коли працювала у школі й розповіла якось про своє дитинство допитливим старшокласникам, то ті спочатку не могли повірити, а потім - уявити, що таке справді було. Так от, із геть усього смачного, що сучасна молодь бачить щодня, я пригадую тільки непогану ковбасу (яку згодом зіпсували, а далі зняли з виробництва), пачку круглих гумок із Угорщини й торт із желейними прикрасами, який подарували кузині на день народження. В Києві вже намагалися продавати всякі дивовижні західняцькі штуки, проте мені аж до школи їх не купували, бо грошей не мали. А коли я пішла до школи, то впродовж певного часу купувала то піцу, то щось солодке, коли мала гроші... Себто вкрай рідко. У нас там продавали хот-доги, на які я могла тільки облизуватися. А тепер просто порівняйте ситуації. Доки працювала у школі, то й у літніх таборах теж працювала: водила шкетів на екскурсії і прогулянки, розповідала про правила поведінки разом зі старшими колегами, стежила за їхніми іграми тощо. Одного дня на обід їм давали саме хот-доги після основної страви. Й чимало малих їх не хотіло, бо туди клали гірчицю (після мого звернення припинили, замінивши її на майонез). Так, сучасне покоління не тільки добре знає, що то таке, а ще й може носа відвернути, якщо хот-дог не смакує. Це непогано, бо я, наприклад, до шістнадцяти років не знала, як ті булочки смакують...
@@sapriniti Так житя іноді бувае не дружне по відношенню до деяких людей, я знаю одне що саме головне це що одна людина може дати другій саме дороге це увагу, так молодь в наш час вже не знае що таке накормити сімью коли вдома лише банка консерви і пачька макаронів або як моя пра бабуся 1910 року народження ліпила моторжаники з висівок і не домеленого зерна смажили і їм це було смачьно ходили по посадках і збирали яйця сорок їли все що тільки викидало пагони..
@@ОлександрДанілов-т5з Так, бо кляті болотяні почвари хотіли вбити всіх наших предків, а кого не вдалось би, тих асимілювати, як вони завше діють. А молодь така, бо батьки дуже не хотіли, щоб їхні діти мусили витримувати те, що витримали вони самі. І трохи перестаралися... Хоча хтозна. Може, це справді непогано для майбутніх поколінь українців?
Я згадую ці одеські хотдоги вже впродовж більше ніж 30 років.... Цей смак справді незабутній. Ми куштували їх у парку. Недалеко від зоопарку.
Зараз хотдогів майже ніде немає, покрайній мірі мені в Києві вони ніде не зустрічаються, зато шаурма на кожному кутку
Українська кухня найкраща: варенички з капустою, з сиром, з картоплею та грибами,з м'ясом і звичайно з вишнею.Далі- борщик, голубці, холодець, а особливо холодець тільки з петухів, гречаники, печеня це картопля з м'ясом або з грибами, смажене поросятко, котлета- по Київські, бануш, реберця у вишневому соусі, львівські смаколики, запечені карасі та коропи у сметані, пироги з потрібкою, млинці з м'ясом та сиром, сирники, Київський торт, балабушки з часником, хліб- коровай, Паляниця.
Слава Україні Героям Слава!
Ну не сказал бы , тут как говорится каждому своё ! Я с Киева но вот я почти ничего не ем из украинской кухни , я больше по Фаст фудам , сосиски люблю , баварские колбаски , чипсы , яичницу , пиццу , Сникерсы , вот это все я готов есть хоть каждый день ! Только подавайте
@@Сегамегадрайв2-з1йну не сказав би.Тут кожному своє.Постійно вживаю страви з української кухні.Я з Херсонської області,Каховщина,окупація.Фастфуд не вживаю взагалі.Це просто якась закуска.Немає гармонії смаку.
❤❤❤❤❤🎉
@@ЯЕсть-ы1р а я с Киева и я не люблю украинскую кухню , ну что я могу поделать если не нравится , мне вот скорее более по душе грузинская кухня и итальянская
@@Сегамегадрайв2-з1й А я з Каховщини і я не люблю американську кухню,все жирне і штучний смак.Грузинські страви подобаються - тільки декілька страв.Так само і італійські страви.
Моя улюблена страва- це бургер з
"Burger King", menu number 2. Здоровезний бургер з холопеньо, сиром, двома котлетами з яловичини і смаженим беконом
Слухала на 1,5 швидкостi. Iнакше можна заснути.
добре що є така функція
@@yizha_natsiyя на 2x
було дуже цікаво :)) треба пошукати рецепт лаймового пирога.
Дякую автору за працю.
Швидкість півтора - і можна слухати!
👌
Дякую Вам за Вашу роботу.
Відповідаю на питання про те, які американські страви люблю я: ті, які ми з друзями їмо на барбекю. Не так у стравах справа, як у дружніх, веселих, щирих американцях.
Гарне відео, суперовий канал
Мої підписники теж супер)
В сендвічі Елвіса Преслі ви не сказали що окрім смажених тостів бананів і арахісової пасти, був ще смажений бекон 🥓
Згадали Флориду, тому розповім. Тут( містечка Холлівуд, Форт Лодердейл, Маямі) місцеві індіанці дуже полюбляють готувати ігуан. Коли стає прохолодніше (18-20 градусів) ігуани впадають ніби в сплячку і падають з дерев просто на газони. Тоді їх збирають і готують. Я не коштувала. Пробувала смажений кактус, ще одна місцева розповсюджена їжа, але мені не сподобалося, гірке якесь. Ну і місцева родзинка - кава бари. Це так само з індіанської минульщини напій релаксаційного характеру) Вигляд і смак спецефічний, але дієва штука))) В інших штатах наче заборонена.
Все люблю крім зефіра на вогні. Але ж майже все таке шкідливе, щодня таке не можна їсти.
Я люблю Америку !!!! Афігенна кухня, але не на кожен день !!!
Насправді піца і суші, а тим більше , роли, які ми їмо у наших закладах, це теж американська кухня, а не італійська чи японська.
Якщо дивитись відео під час обіду - стає смачніше)))
Нравится все.
Пропоную простий експеримент для перевірки того, чи вижили б американці в Україні, якби не мали знайомих українців. Відчиніть свій холодильник і перегляньте, що саме там лежить. Я, наприклад, маю варену гречку, трохи карбонаду від УПП (зазвичай купую його чи буженину від цього самого виробника), вершкове масло, пляшку соєвого соусу теріякі, "Моршинську" з лимоном (до речі, раджу замінити на неї все це ваше гидотне пиво: смак схожий, зате алкоголю нема, тож і печінка вціліє, й серце зрадіє), трохи цукерок від різних українських виробників, а коли дають грошей на роботі, то ще й помідори купую. Маю родичів у Штатах, отож переказую правдиву інформацію віді свідків: американці, які доти не бачили Європи, не вижили б, якби їх замкнули на дві доби з таким холодильником!XDDD
До речі, вчора здійснила відкриття: побачила, що "Сільпо" продає холодець. Перевірила - м'ясо на смак як курятина чи індичка, желе не має зайвих домішок, але це їжа на один вечір, бо може розтанути через постійні знеструмлення (зрештою, його продають у невеликій тарі). Гадаю, що більшість любителів холодцю й сама вміє його варити. А тепер уявіть, як на холодець реагували нові американські знайомі моїх родичів! Хоча коли наїлися українських цукерок і почули про наші ціни в доларах, то й геть не повірили спочатку...
Дякую за українську мову , але коли розпоівдаєте про національні страви то називайте їх так як називають їх утій країні про яку розповідаєте. Ну бо без болотних назв нє абайтісь ? Бо в США пирогі які ви показуєте - це пай і кейк, а в Польщі пірогі це наші вареники. Викоріняймо з себе дух Московії. ❤
Доїбались не зрозуміло до чого. В українській мові що немає слова пиріг? І відео на українській, а не на польській, слово пиріг не сплутаєш з іншою стравою
@@АлинаТернавская-р9р З вашого допису і Призвища видно все зразу хто є хто. Українці мають приказку : Чому бідне, бо дурне ,чому дурне бо бідне ".Це про Вас , але напевно для Вас це тяжко зрозуміти, бо у Вас все ,,какая разніца" і все одно нічого не второпаєте і на тім бувайте здорові.
Без яких болотних назв не абайтісь? Пироги це українське слово. Аби ляпнути якусь щось ображене
@@Dimas_228_x Іще один знавець української мови з тих хто з цвєтамі ждалі , да цвєти завялі.
@@stepangonchar3128 всі ваші аргументи це коверкать слова, я вас зрозумів😂
смотрите на перемотке 1.25 😉
3:37. Бачив таке вперше у мультфільмі "Сезон полювання 2". Щоправда, то був російський дубляж, і вони його переклали його як просто "зефір". Але страву цю ставлю як номер 1 з дитинства
боже, сонце, як ви мило розмовляєте)
7:12- це лаймовий чізкейк?
Що до арахісової пасти, смачніше вона, точно не робить.
Можна їсти усе, що було показано. Дотепна відповідь на докори Америці про відсутність національної кухні як такої.
Якщо чесно, назвати це смачним язик не повертається. Багато занадто жирних та важких страв, величезні порції та хліб, що смакує, як вата. А американський фастфуд це найгірше - хімія на хімії та хімією поганяє.
Ну не нравится не еж , а мне вот все такое очень даже нравится , ел бы хоть каждый день
@@Сегамегадрайв2-з1й А я і не їм. Вам би кудись у глибинку Арізони. Там шанувальники МакДональдз пересуваються на спеціальних широких інвалідних колясках, а іх зади по сторонам ледь не до землі звисають. Такий він їх фаствуд.
@@Сегамегадрайв2-з1й та вам, голодній орді, й гімно шоколад.
Теж так подумала-їжа не на кожен день.
@@ЛилияКлыкова-ч4ф Дуже раджу подивитись американський документальний фільм "Подвійна порція". (Оскар 2005 р). Його автор ризикнув власним здоровʼям і під наглядом лікаря 30 днів харчувався у МакДональдс. За цей час він погладшав на більш як 11кг і отримав ураження печінки. На жаль, фільм перекладений тільки на кацапську, але він вартий того, щоб це стерпіти.
Живу в США, штат Нью Йорк. Обожнюю цю країну та її їжу. Але вчора зварила борщ і приготувала традиційні американські реберця))) Так що у нас дуже українсько-американська сім’я у всіх відношеннях)
Я на борщ всіх сусідів підсадила. Привіт з Мічигану
@@user-nl8bc3gy7yа что на него подсаживать , я вон этот борщ и даром не хочу , я люблю фастфуд
Знєш,що морепродукти в Україні дорощі за м'ясо?
ну й що?Погано було б, якби навпаки.
Яка ж файна кухня, все би з'їв)
Індичку не тому обрали стравою на День Подяки
В Чикаго тільки в одному ресторані подають дійсно чикагзьку піцу!
Одразу лайк. Всім гарного перегляду =)
Хот-доги-беее.Поп-корн-беее.Решту можна їсти.
всегда съедаю минимум 2 хот-дога. третий отдаю коллеге. В Нью-Йорке $5 за три или $2 за один)
жесть!
А де ж Чілі Кон Карне???😊
Зроби щось з мікрофоном, якщо картинка гарна а звук плохий, то не будуть а тебе перегляди!
У фразі " шкідлива їжа" е неточність. Шкідлива для тих у кого її нема. Слово шкілива вигадали діетологи яким потрібно ходити до психіатра. На щастя смертність кругом однакова, але середній вік життя в США чудовий.
💯 завжди радію адекватним коментарям
Подивіться старий американський документальний фільм «Подвійна порція», який зняв американський журналіст, що наважився ризикнути своїм здоровʼям і під наглядом лікаря чотири тижні подорожував Америкою і ів виключно у МакДональдз. Це вам дасть розуміння, з чого і як там готують всю ту смачну їжу.
А картопля фрі?
Що таке національна кухня США?
Яка нація США?
Це країна емігрантів, тому національна кухня США - це термін неправильний, бо немає такої нації американець.
Точніше сказати кухня США (яка була вигадана протягом існування країни, або збірною кухнею всього світу, тобто "мікс" різних кухонь.
нація емігрантів виходить)
Ні на що не годна "американська"кухня. Таке щось вбоге, здебільшого примітивний фастфуд.
Cool
Коротше кажучи,-немає ніякої американської кухні. Все,що показано,-стрітфуд та різний непотріб.
Зрозуміло, чому там так багато товстих людей. Ці страви треба їсти дуже малими порціями, а це чистий мазохізм.
ні, не тому. Через автомобілізацію і недружнє до пішоходів середовище в більшості міст і передмість.
Дууууже повільно... таким тембром)) колискові читать.
Ото дійсно тільки ставити 1.5 швидкість
Надобраніч )
Дикторша под метадоном?
скорость просмотра 1,25 решает проблему.
Дарма не згадали про супи чаудер
👍😁😊
Шашлик не українська стравашашлил присвоїли
І він по одному класичному рецепту все інше все збочення по бажанню
А барбекю це просто мʼясо що небуть а би мʼясо і соус який хоч коли хоч і взагалі це як хто хоче так і робить
Шашлик це загальноземна страва , бо в кожного народу/племені/етносу так чи інакше є свій спосіб приготування м'яса на вогні
Te, szczo w Ukrajini "szaszlykom" nazywajut',
nazywajet'sja kebab.
Sziszlyk, a ne "szaszlyk" to
je rublenyj farsz na raszperi
speczenyj na derewnomu wuhilli.
Kebab to szmatky mjasa na raszperi, tezh speczeni
na derewnomu wuhilli.
Не фанат американської кухні , іноді картопляні гранолки купую . Чебурек ,шаурма ласніші ніж смаженіпесики та ґамбургери.
Мазанці домашні набагато кращі ніж сендвічі ,бутерброди їхні .
Крильця прикольні , але шашлик ліпший. Попкорм в край рідко вживаю то уж цукерки чи морозиво кращі будуть . Чіпси так штирять хімією ,що закуски у вигляді сушених морепродуктів виглядають значно привабливіше . Ну а їх макарони з сиром черезвичайно дорого , краще вареники з картоплею , чи пиріжки з м'ясом .
Так що наша кухня набагато краща ніж в інших країнах , є вибір для кожного сородке , смажене,прісне,жирне,холодне...
Не сказал бы , я вот не ем украинскую кухню , больше Фаст фуд люблю , другие кухни , тут как говорится каждому своё
@@Сегамегадрайв2-з1й звісно, не їси, бо ти ординець.
@@ЛилияКлыкова-ч4ф почему ? Я Киевец
Супель пупель відос!
Байден, дай ракет і гамбургерів! 🇺🇸 🇺🇦
😅
Нам треба авіація)
@@yizha_natsiy тоді вам авіацію, а нам ракет і гамбургерів))
Клас.
Такі пироги це Італія.
В Америці є своя кухня??😮😮😮😮😂😂😂😂😂
це все одно що зняти топ 15 європейської кухні. Кухня Техасу дуже відрізняється від північно-східних штатів.
Я так що Сполучені Штати ви не вважаєте за країну? Дивно.. весь світ вважає, а ви ні..
@@yizha_natsiy Кухня карпатської України дуже відрізняється від кухні приазовської України. Кухня південної Італії від кухні північної відрізняється ще сильніше. Ви ж не будете сперечатися, що Італія та Україна - це країни?
Але зі США ще складніше. По-перше, штати це реально різні держави. Але ми зараз не про політологію. Штати можуть сильно відрізнятися як етнічним походженням більшості своїх жителів (у багатьох штатах ще 100 років тому німецьку можна було почути частіше, ніж англійську), так і складом продуктів.
Заради інтересу подивіться, що таке tex mex cuisine або cajun cuisine. А це у масштабах США практично сусіди.
У них є національні страви?вони ж харчуються тільки гамбургами та чіхбургарамт
гамбургер ,кфс.
так повiльно говорить,що аж захотiлося спати
включайте перед сном)
Та нє, серйозно. Ну так повільно що мені прийшлося додавати швидкість. @@yizha_natsiy
Швидше в тебе якась гіперактивність)
хотів поставити лайк і підписатись але як почув проєкт-ні
А якби ще почув фемінітіви, то взагалі зомлів би😂
👍
Сенвічі, хотдоги і тд.це не страви
Жахлива кухня!
Ты за себя говори , а мне нравится
😋😘
Ой, явно відчуваеться що розповідає людина, яка ніколи не була в США і знає кухню США по Вікіпедії тільки
дякую, так і є, сиджу під ракетами і роблю контент, який ніхто, хто був в США, чомусь не робить
😋
Арахісова паста ,для мене не вкусна
Фуууууу, 🤢🤮это же нельзя подавать в ресторанах. Даже уличная азиатская еда будет вкуснее. Разве что мясной рулет пойдет в зачет.
Що означає "нєльзя"? Тарганів можна а бутерброд ні? Якщо вам не подобається, ви не ходите в ті ресторани, або їсте азіатську вуличну їжу
Нажаль національна кухня США це та ще катастрофа.. 🤢 як і Канади..
Кожна господиня - американка готує мʼясний рулет??? А де ви бачили , щоб американки готували? Смішно з першого кадру. Перераховані страви радше сучасні смаки споживання американців, 90 % привезли емігранти. А де ж усі ці рамени та фо - бо, корейська або китайська кухня? Черги в ті ресторани бачили коли небудь? Доречі, тайм- коди з поваги до глядачів, були би корисні.
З поваги до глядачів, що не витрачають свій час на напис полотна з критикою і обсиранням громадян іншої країни, у той час, коли можна піти і приготувати м'ясний рулет, можливо і додам 😊
Ніякої кухні в цій країні нема.Окрім гамбурга,ход дога і піци,зрештою ще кіста з сиром от і перелік їх кухні. Вони занадто лениві щодо цього,зрештою купують навіть готовий салат.
Так какая нахрен разница , главное что всё это вкусно , я все это люблю , ел бы каждый день
Как в стране в которой нет национальности может быть национальная кухня)))
Як і на болотах
Яке пратівне озвучення
На колір та смак товариш не всяк)
Борщ наш чемпион.
Никакие
Треба попередження на початок відео: "Голодним не дивитися!!!" 😁
😂