Ja bym najpierw topił carnaubę, potem dodał część oleju dla zbicia temperatury, potem wosk niżej topliwy, resztę oleju, a terpentynę na końcu! Na końcu i po zdjęciu z grzania. Odparowanie terpentyny będzie mniejsze i narażenie płuc na jej opary też. Zamiast terpentyny można sprawdzić tzw. benzynę ciężką. Robiłem pastę woskową bez wosku carnauba wprawdzie z wosku palmowego do wyrobu świec. Pasta była do celów ogrodniczych do smarowania miejsc po ścięciu gałęzi celem zapobiegania utracie wody w tym miejscu i dla estetyki zamaskowania troszkę miejsca cięcia, barwiona naturalnie barwnikiem do świec i odrobiną lakierobejcy Altax. Benzyna ciężka ma szereg zalet: mniej agresywny zapach, brak właściwości uczulających, nie zapala się w naczyniu podgrzana do 60°C a być może wyżej, nie sprawdzałem, jest dużo tańsza. Litr można kupić bez trudu za jakie 10 czy 12zł. Benzyna ciężka lana z tej samej beczki jest sprzedawana jako: -terpentyna bezzapachowa do celów artystycznych(b.drogo:) -paliwo do lam naftowych zwykłych i ciśnieniowych(27zł za litr) -olej do lamp na olej. -olej do świec kościelnych. -rozpałka do grilla, dostępna w Biedronce, w czarnej plastikowej butelce za około dychę za litr. Zależy jaka Biedronka, w centrum dużego miasta drożej.
Zdecydowanie warto - warto obejrzeć, warto zapamiętać, warto wypróbować i cieszyć się fajnym wykończeniem drewna w wersji DIY :-) Dzięki za materiał :-)
WITAM.Jestem nowy na Twoim kanale.To co przedstawiasz jest SUPER,widze ze muszę odrobić zaległości w filmach na kanale.Jesteś genialny.Pozdrowienia z Californii.
Świetny kanał i bardzo ciekawe filmy. Potrzebuje pomocy bo moja deska tak zabezpieczona zaczęła się "pocić". Wychodzą jakby kropelki oleju mineralnego.Po olejowaniu i przed nałożeniem wosku nic się nie działo. Jaka może być przyczyna. Proszę o pomoc.
Parokrotnie byłeś pytany w komentarzach jaki to olej i gdzie można go kupić i czy można go zastąpić innym np. lnianym, przyłączam się do tych pytań i proszę o odpowiedź.
Ponawiam pytanie dotyczace terpentyny i żywności - czy ona nie zostaje, czy jest jakiś czas potrzebny by odparowała. Mozna jeszcze rozpuszczac wosk carnaube alkoholem, moze da sie go zastąpić?
@@ARGOWoodCraft Wie pan, od jakiegoś czasu śledzę DiD Ostaszewskich i nie są to trzy dni z pojutrzejszym. Śledzę i innych, zaś pana odkryłem niedawno. I tak patrzę i chłonę podawane przez stolarzy informacje, kupiłem parę książek o drewnie, jego gatunkach i własnościach i tak mi się w głowie kluje powolutku co mam zrobić. Oglądam również filmy (głównie marketingowe niestety, więc ich wiarygodność umiarkowana) o maszynach i narzędziach stolarskich. Jednocześnie zwracam baczną uwagę jakich maszyn i narzędzi używają zawodowcy. A że jestem facetem, którego Pan nasz, niech mu chwała za to będzie, nie pokarał dwiema lewymi rękami (czasami myślę, że mam dwie prawe), do tego mam bardzo dobre podstawy techniczne więc nie jest to działanie napalonego chłoptysia (swoje lata już mam, niestety), który marzy o porządnych narzędziach tylko po to by nimi potem szpanować na zasadzie: "o mam"! A teraz pytanie za sto punktów: po co to robię i dlaczego tak bardzo jestem zainteresowany budową warsztatu - pracowni stolarskiej od podstaw?
@@andrzej3511 ja jesem troche po 30, w życiu pracowałęm w różnych branżach ale zawsze u siebie, rezgnowałem najczęściej nie dlatego, że mi nie szło, tylko dlatego, że mi przestawało to sprawiać frajdę ;-) zawsze staram się robić to co mi sprawia przyjemność, lubię ryzykować dlatego przestawiłem się całkowicie na stolarstwo i to był strzał w dziesiątkę ;-) aczkolwiek... żona ciągle się obawia za za 4 lat mi sie znudzi i zostanę.. hmmm niewiadomo ;-) rób działaj buduj ;-) jak nie teraz to kiedy? nie zrobisz teraz to będziesz za jakiś czas żałował
@@ARGOWoodCraft Wiadomo kiedy, w moim przypadku. Muszę pokończyć swoje bieżące zobowiązania i sprawy - rok z niewielkim okładem. Kupić działkę budowlaną - przewiduję pół roku wraz z uzyskaniem całej papierologii by zacząć budowę. No i sama budowa - jestem optymistą, myślę że rok na dom i warsztat (osobne budynki) wystarczy by móc zamieszkać (choćby w prowizorycznych początkowo warunkach) i wreszcie urządzać warsztat. Wychodzi, że za trzy lata powinienem włączyć po raz pierwszy jakieś narzędzie... Plan mam ambitny: nie chcę kupować mebli, chcę je samodzielnie zrobić. Od podstaw. W końcu nie święci garnki lepią, jak twierdzi nasze stare przysłowie. I tak sobie myślę, że taki plan zwróci mi lwią cześć (a może nawet da zysk?) nakładów na warsztat w ten sposób. Bo tak, czy siak jakoś nową chałupę urządzić trzeba. Zaś satysfakcja z dokonanych prac - bezcenna. Słowem: przekonujesz przekonanego, ale i tak wielkie dzięki za słowa otuchy i wsparcia. A póki co nie marnuję czasu na piwo i telewizję tylko uczę się od wyjadaczy. :))) By nie okazało się że skaczę na głowę do pustego basenu. Jak zrobić bardzo elegancki stół już wiem!!! :))))) Jak zrobić szafki kuchenne wiem od Jarka Ostaszewskiego, blaty kuchenne od Roberta Snekkera, fantastyczne drzwi również od niego. Wiem również jak zrobić genialny parkiet (tu kupę kasy można zaoszczędzić bardzo łatwo!). Itd itp...
Czy taki wosk można stosować do zabezpieczenia drewna przed warunkami atmosferycznymi? Promieniowanie UV też nie jest bez znnaczenia. Planuję zabezpieczyć drewniane elementy na zewnątrz budynku, stąd to pytanie. Efekt naprawdę fajny.
Podobało się. Ale narobiłeś konfitur. Z kuchnią nie mam za wiele do czynienia ale to naczynie, w którym przyrządzałeś wosk to chyba rondel a nie garnek.
Hej, przyjemny film czy jest sens zmniejszyć ilość oleju mineralnego aby wosk był twardszy po nałożeniu bo rozumiem że do wykończenia blatu kuchennego śmiało można użyć tego wosku ;) ?
super film mam tylko pytanie o terpentynę rozumiem że to taka jaką można kupić w sklepach budowlanych czy może jakaś inna chodzi mi o deski sztorcowe bo służą do żywności, natomiast twój kanał bomba ja tylko hobbistycznie , zbudowałem sobie taką micro stolarnie ale kompletną (prawie zawsze czegoś brakuje)
Abolutnie nie uzywaj tego syfu do desek do żywności. Terpentyna śmierdzi jak cholera. Do desek do krojenia są oleje na bazie lnianych i specjalne balsamy np Helia Care de
Very intresting. Can you write the mix oh mineral oil, carnauba, trementina e the other type of wax. It’s compatible for the end grain cutting board? Thanks. I don’t understand your language….
Po olejowaniu zrobił się cieplejszy ten kolor, trzeba brać to pod uwagę jak ktoś ma hopla na tonacje i barwy drewna i chce mieć wszystko dopasowane. Czy mi się wydaje..?
No kurcze musze to napisać, mam dosłownie parę kilometrów do ciebie, i chciało by się wpaść coś pomóc i podglądnąć twojej pracy w wolnej chwili, ja też lubię sobie pospać i pracować do późna . Pozdrowionka
Ponawiam też pytanie: jak te wszystkie składniki czyli olej mineralny, wosk canauba i terpentyna mają się do zastosowań w kontakcie z żywnością? Czy można?
Czy taki wosk nadaje się do drewna, które ma kontakt z żywnością, np. deski do krojenia? Wątpliwości o pytanie wynika stąd, że w składzie tego wosku jest terpentyna, która jest toksyczna i zgodnie z informacjami producenta (także tej konkretnej widocznej w filmie) nie wolno jej używa do przedmiotów, które mają kontakt z żywnością.
Desek do krojenia nie zabezpieczamy niczym co nie ma atestu na kontakt z zywnoscia. Deske zabezpiecz czystym olejem mineralnym a gdy podeschnie wykoncz ja pasta z oleju mineralnego i wosku pszczelego w stosunku wagi 3 do 1 lub 4 do 1. Podgrzej olej tak jak Michal i dodaj wosk. Nic wiecej
@@rswoodland8162 Dzięki! Dokładnie tak zrobiłem, tj. na początek sam olej mineralny, a później pasta z wosku pszczelego i oleju mineralnego. Próbowałem też pasty z olejem lnianym. A pasty z terpentyną używam tylko do drewna, które nie będzie miało kontaktu z żywnością.
Olej mineralny to jedna z frakcji destylacji ropy naftowej. Do stolarstwa polecam używać oleju klasy farmaceutycznej lub kosmetycznej i oczywiście nie do desek do krojenia!
I po co tak się pieprzyć!! Wystarczy polakierować!! Efekt wizualny identyczny! Żartuję. Sam zrobiłem sobie wosk pszczeli (groszowa sprawa) z terpentyną. Stary mebelek + ten wosk. Wygląd fantastyczny. A zapach - cudo! Do wosku przekonałem się jak kolega pszczelarz opowiadał mi, że mysz w ulu oblepiona woskiem = zero zgnilizny i zapach gnicia. Natura jest potężna! Zdrowia życzę
No właśnie..autor jest głuchy albo nie czyta komentarzy...czy to jest tajemnica gdzie można nabyć tę składniki??? Ceniący się autorzy w opisie zawsze dają linki gdzie można nabyć składniki. Filmik super ale brakuje wisienki na torcie...podziel się źródłem składników.
allegro... to nie jest takie ciezkie wpisać sobie "wosk pszczeli" "wosk carnauba" "olej parafinowy" i nie głuchy... tylko liczy na to ze widz wykaze sie inicjatywą :-)
Wcześniej inni też pytali i nie było odpowiedzi, na Allegro właśnie szukałem...dlatego chciałem dowiedzieć się czy może jakiś wyspecjalizowany sklep. Gdybym znalazł odpowiedz lub znalazł to nie pisał bym jak inni... cóż widocznie ja i inni nie mają inicjatywy. Proponuję do opisu dodać linki jak robią inni autorzy. Nie mniej jednak materiały super 👍
@@mniam7934 Serio? Trzy słowa w Google, enter i masa linków do oleju mineralnego, w tym ten do odcinka nr 70 gdzie autor opowiada o tym oleju i pokazuje nawet gdzie można taki sobie kupić... Wasze projekty też ma autor za was realizować? A tak na serio, używając popularnej wyszukiwarki polecam po wypluciu przez nią wielu stron z adresami stron przełączyć wyniki wyszukiwania na "zakupy" lub "grafika". Przyspiesza znajdowanie tego czego się szuka bo nie trzeba klikać na ślepo po kolei w strony... Pewnie to znaliście, ale może komuś właśnie pomogłem...
Dzięki za dzielenie się wiedzą. Pozdrowienia
Ja bym najpierw topił carnaubę, potem dodał część oleju dla zbicia temperatury, potem wosk niżej topliwy, resztę oleju, a terpentynę na końcu!
Na końcu i po zdjęciu z grzania.
Odparowanie terpentyny będzie mniejsze i narażenie płuc na jej opary też.
Zamiast terpentyny można sprawdzić tzw. benzynę ciężką.
Robiłem pastę woskową bez wosku carnauba wprawdzie z wosku palmowego do wyrobu świec. Pasta była do celów ogrodniczych do smarowania miejsc po ścięciu gałęzi celem zapobiegania utracie wody w tym miejscu i dla estetyki zamaskowania troszkę miejsca cięcia, barwiona naturalnie barwnikiem do świec i odrobiną lakierobejcy Altax.
Benzyna ciężka ma szereg zalet: mniej agresywny zapach, brak właściwości uczulających, nie zapala się w naczyniu podgrzana do 60°C a być może wyżej, nie sprawdzałem, jest dużo tańsza.
Litr można kupić bez trudu za jakie 10 czy 12zł.
Benzyna ciężka lana z tej samej beczki jest sprzedawana jako:
-terpentyna bezzapachowa do celów artystycznych(b.drogo:)
-paliwo do lam naftowych zwykłych i ciśnieniowych(27zł za litr)
-olej do lamp na olej.
-olej do świec kościelnych.
-rozpałka do grilla, dostępna w Biedronce, w czarnej plastikowej butelce za około dychę za litr.
Zależy jaka Biedronka, w centrum dużego miasta drożej.
Zdecydowanie warto - warto obejrzeć, warto zapamiętać, warto wypróbować i cieszyć się fajnym wykończeniem drewna w wersji DIY :-) Dzięki za materiał :-)
Pewnie że warto, nie jest to skomplikowane a efekt zadowalający
Rewelacja. Wykonane, użyte u pięknie podkreśla dębinę. Dziękuję za informację i pomoc.
Sucho, zwiężle, rzeczowo, bez zadęcia. Super .
Gramów
Super!!!! Wielkie dzięki za poradę, z pewnością się przyda.
Dzięki :)
@@ARGOWoodCraft Tak mniej więcej kombinowałem z tą terpentyną ale przyznam szczerze, że trochę się bałem jej podgrzewać żeby mi się nie zapaliła.
WITAM.Jestem nowy na Twoim kanale.To co przedstawiasz jest SUPER,widze ze muszę odrobić zaległości w filmach na kanale.Jesteś genialny.Pozdrowienia z Californii.
Bardzo dobry przekaz. Czytelny, zrozumiały, jasny.
Podoba mi się. Dziękuję
Łapa w górę jak zwykle. Podobało sie bardzo. Bardzo wartościowy film. Tajniki spod lady :)🤪😂😂
Takie są najlepsze ;)
Z chęcią zrobię wosk. Film bardzo pomocny
Proszę jakie to proste a jak praktyczne, rewelacja dziękujemy ci za taki film super realizacja same konkrety tak dalej działaj pozdro
No tak wyjechałeś do Warszawy i od razu film o słoikach ;D
Śmieszkujesz i szydzisz a sam przyjechałeś żeby oglądnąć ten skarb :)
Dzięki za pomocny film. Uzyskano dobry skład, piękną fakturę drewna. Musisz znaleźć wosk Carnauba i spróbować.
Super film ,zrozumiały , dobry dzwięk '
Mega super👍
Bardzo dziękuję :)
Super film!
Dzięki :) cieszę się, że się podobało
Bardzo ciekawy filmik. Pytanie, a jaka terpentyna balsamiczna, bezzapachowa... ? Pozdrawiam.
No to namowiłeś mnie;) to teraz robię stolik i wosk. POZDRAWIAM
Szkoda by było nie spróbować :)
czekałem na ten film... dzięki kolego !
super pokazane i wytłumaczone ,pozdrawiam
Fajny filmik ,bedzie próba 👍
Dobra robota, a masz może jeden słoiczek na zbyciu?? chętnie nabędę od Ciebie. Pozdrawiam
Pięknie, brawo 👍
Można używać tego wosku w kontakcie z żywnością ? Wosk wyszedł naprawdę super
Czy taki wosk jest food-safe - czy można nim zabezpieczać np. deski do krojenia żywności (chodzi głównie o terpentynę)?
Efekt petarda
Ciekawy temat. Dlaczego olej mineralny a nie np. lniany ? Jeśli pigmenty to jakie można dać ?
Świetny kanał i bardzo ciekawe filmy. Potrzebuje pomocy bo moja deska tak zabezpieczona zaczęła się "pocić". Wychodzą jakby kropelki oleju mineralnego.Po olejowaniu i przed nałożeniem wosku nic się nie działo. Jaka może być przyczyna. Proszę o pomoc.
Bardzo fajny filmik. Wszystkie składniki są znane ale jakiego oleju mineralnego używasz.
Michale jaki to olej mineralny?
Olej parafinowy
Parokrotnie byłeś pytany w komentarzach jaki to olej i gdzie można go kupić i czy można go zastąpić innym np. lnianym, przyłączam się do tych pytań i proszę o odpowiedź.
zaraz na początku filmu masz powiedziane :-) Olej mineralny, inna nazwa to parafina ciekła, olej parafinowy
Witam, a można zastosować olej lniany zamiast mineralnego?
Genialne !!! Pozdrawiam !
Pytanko kupiłem od Ciebie parę lat temu 2 słoiczki i czy moge zaimpregnowac tym woskiem deskę do krojenia pozdrawiam serdecznie
można :-)
Ponawiam pytanie dotyczace terpentyny i żywności - czy ona nie zostaje, czy jest jakiś czas potrzebny by odparowała. Mozna jeszcze rozpuszczac wosk carnaube alkoholem, moze da sie go zastąpić?
SUPER!!! Teraz muszę tylko składniki kupić :)
Witam. Jaki dokładnie jest ten olej mineralny?
Ps. Czy zamiast oleju można uzyskać pokostu?
Kurde, jakie to proste!
I jaki efekt!!!!!
większość czynności jest prostych tylko ważne żeby się przekonać i spróbować
@@ARGOWoodCraft Wie pan, od jakiegoś czasu śledzę DiD Ostaszewskich i nie są to trzy dni z pojutrzejszym. Śledzę i innych, zaś pana odkryłem niedawno. I tak patrzę i chłonę podawane przez stolarzy informacje, kupiłem parę książek o drewnie, jego gatunkach i własnościach i tak mi się w głowie kluje powolutku co mam zrobić. Oglądam również filmy (głównie marketingowe niestety, więc ich wiarygodność umiarkowana) o maszynach i narzędziach stolarskich. Jednocześnie zwracam baczną uwagę jakich maszyn i narzędzi używają zawodowcy. A że jestem facetem, którego Pan nasz, niech mu chwała za to będzie, nie pokarał dwiema lewymi rękami (czasami myślę, że mam dwie prawe), do tego mam bardzo dobre podstawy techniczne więc nie jest to działanie napalonego chłoptysia (swoje lata już mam, niestety), który marzy o porządnych narzędziach tylko po to by nimi potem szpanować na zasadzie: "o mam"!
A teraz pytanie za sto punktów: po co to robię i dlaczego tak bardzo jestem zainteresowany budową warsztatu - pracowni stolarskiej od podstaw?
@@andrzej3511 ja jesem troche po 30, w życiu pracowałęm w różnych branżach ale zawsze u siebie, rezgnowałem najczęściej nie dlatego, że mi nie szło, tylko dlatego, że mi przestawało to sprawiać frajdę ;-) zawsze staram się robić to co mi sprawia przyjemność, lubię ryzykować dlatego przestawiłem się całkowicie na stolarstwo i to był strzał w dziesiątkę ;-) aczkolwiek... żona ciągle się obawia za za 4 lat mi sie znudzi i zostanę.. hmmm niewiadomo ;-) rób działaj buduj ;-) jak nie teraz to kiedy? nie zrobisz teraz to będziesz za jakiś czas żałował
@@ARGOWoodCraft Wiadomo kiedy, w moim przypadku. Muszę pokończyć swoje bieżące zobowiązania i sprawy - rok z niewielkim okładem. Kupić działkę budowlaną - przewiduję pół roku wraz z uzyskaniem całej papierologii by zacząć budowę. No i sama budowa - jestem optymistą, myślę że rok na dom i warsztat (osobne budynki) wystarczy by móc zamieszkać (choćby w prowizorycznych początkowo warunkach) i wreszcie urządzać warsztat. Wychodzi, że za trzy lata powinienem włączyć po raz pierwszy jakieś narzędzie...
Plan mam ambitny: nie chcę kupować mebli, chcę je samodzielnie zrobić. Od podstaw. W końcu nie święci garnki lepią, jak twierdzi nasze stare przysłowie.
I tak sobie myślę, że taki plan zwróci mi lwią cześć (a może nawet da zysk?) nakładów na warsztat w ten sposób. Bo tak, czy siak jakoś nową chałupę urządzić trzeba. Zaś satysfakcja z dokonanych prac - bezcenna.
Słowem: przekonujesz przekonanego, ale i tak wielkie dzięki za słowa otuchy i wsparcia. A póki co nie marnuję czasu na piwo i telewizję tylko uczę się od wyjadaczy. :))) By nie okazało się że skaczę na głowę do pustego basenu.
Jak zrobić bardzo elegancki stół już wiem!!! :))))) Jak zrobić szafki kuchenne wiem od Jarka Ostaszewskiego, blaty kuchenne od Roberta Snekkera, fantastyczne drzwi również od niego. Wiem również jak zrobić genialny parkiet (tu kupę kasy można zaoszczędzić bardzo łatwo!). Itd itp...
witaj!!świetna sprawa!!!Daj proszę znać czy chciałbyś sprzedać gotowy już produkt???Pozdrawaim
Świetnie. Ale w którymś z odcinków mówił Pan, że do tego wosku dodaje olej z orzechów włoskich. Gdzie się podział ten olej?
Witam. Czy zamiast oleju mineralnego można dodać lniany ? Pozdrawiam.
Czy taki wosk można stosować do zabezpieczenia drewna przed warunkami atmosferycznymi? Promieniowanie UV też nie jest bez znnaczenia. Planuję zabezpieczyć drewniane elementy na zewnątrz budynku, stąd to pytanie. Efekt naprawdę fajny.
Dobre pytanie na film, pozdrawiam:)
Nie można, woski na zewnątrz są bardzo nietrwałe.
Czy taki olej nadaje się do woskowania dębowych desek podłogowych?
Podobało się. Ale narobiłeś konfitur. Z kuchnią nie mam za wiele do czynienia ale to naczynie, w którym przyrządzałeś wosk to chyba rondel a nie garnek.
Zwał jak zwał ;) głębokie i metalowe ;)
Hej, przyjemny film
czy jest sens zmniejszyć ilość oleju mineralnego aby wosk był twardszy po nałożeniu bo rozumiem że do wykończenia blatu kuchennego śmiało można użyć tego wosku ;) ?
Witam przydały by się jakieś linki do surowców i wyjaśnienie pojęcia olej mineralny bo silnikowy to chyba nie .
Pozdrawiam
Olej mineralny to inaczej parafina
@@swiecal ale jest parafina ciężka i lekka i rzcezuwiscie, żeby kupić prawidłowy olej mineralny trzeba się trochę naszukac.
+1, a co myślisz na temat szelaka którego wszyscy w internecie stosują?
super film mam tylko pytanie o terpentynę rozumiem że to taka jaką można kupić w sklepach budowlanych czy może jakaś inna chodzi mi o deski sztorcowe bo służą do żywności, natomiast twój kanał bomba ja tylko hobbistycznie , zbudowałem sobie taką micro stolarnie ale kompletną (prawie zawsze czegoś brakuje)
Abolutnie nie uzywaj tego syfu do desek do żywności.
Terpentyna śmierdzi jak cholera.
Do desek do krojenia są oleje na bazie lnianych i specjalne balsamy np Helia Care de
Czy można nim wykańczać deski do krojenia?
Przed tym podgrzewaniem terpentyny dobrze jest spisac testament
Skoro robisz takie woski samodzielnie to czemu używa wosku Osmo?
cześć. Czy jest jakiś sposób na nadanie koloru dla tak przygotowanego wosku?
Można np kombinować z różnymi kolorami wosku pszczelego
Gdzie dostanę olej mineralny?
Cześć czy móglbys wysłać jeden słoiczek proszę o odpowiedź
Very intresting. Can you write the mix oh mineral oil, carnauba, trementina e the other type of wax. It’s compatible for the end grain cutting board? Thanks. I don’t understand your language….
Turpentine is toxic so its not suitable for cutting boards
A można taki wosk podgrzać i nanosić pędzlem ?
Po olejowaniu zrobił się cieplejszy ten kolor, trzeba brać to pod uwagę jak ktoś ma hopla na tonacje i barwy drewna i chce mieć wszystko dopasowane. Czy mi się wydaje..?
No kurcze musze to napisać, mam dosłownie parę kilometrów do ciebie, i chciało by się wpaść coś pomóc i podglądnąć twojej pracy w wolnej chwili, ja też lubię sobie pospać i pracować do późna . Pozdrowionka
Witaj serdecznie....a czy jeżeli chciałbym zakupić 5 słoiczków od ciebie tego wosku to byłaby szansa????
Witam,co to za taśma, ta niebieska,jak się nazywa i gdzie można kupić?
Супер!
Super, że dzielisz się swoją wiedzą. Ciekawy sposób na wosk. Trzeba będzie przetestować:)
Ten wosk znika z deski do krojenia po jej umyciu. Może dobre do powierzchni których się nie myje.
Witam, z jakiej książki pochodzi przepis?
Ponawiam też pytanie: jak te wszystkie składniki czyli olej mineralny, wosk canauba i terpentyna mają się do zastosowań w kontakcie z żywnością? Czy można?
Nie udało mi się uzyskać takiej klarowności :-(
A nakładanie na ciepło?
A gdzie znaleźć taki olej mineralny?
czy mozna kupić u Pana taki wosk ?
Witam pytanie gdzie mogę zakupić te produkty..
Czy olej mineralny to to samo co olej parafinowy ??
Tak
Można kupić od Pana taki wosk
👷♂️👍
Taki trochę Makłowicz :) 💪
Świetny poradnik.Ile kosztuje słoiczek takiego wosku?
Wielki plus dla Ciebie za film super wyjaśnione i pytanie czy te słoiki na sprzedaż? Efekt na tym orzechu porostu bajka.
Fajnie że się podobało :) słoiczki na sprzedaż ;)
Można kupić jeszcze taki wosk?
Czy taki wosk nadaje się do drewna, które ma kontakt z żywnością, np. deski do krojenia? Wątpliwości o pytanie wynika stąd, że w składzie tego wosku jest terpentyna, która jest toksyczna i zgodnie z informacjami producenta (także tej konkretnej widocznej w filmie) nie wolno jej używa do przedmiotów, które mają kontakt z żywnością.
Desek do krojenia nie zabezpieczamy niczym co nie ma atestu na kontakt z zywnoscia. Deske zabezpiecz czystym olejem mineralnym a gdy podeschnie wykoncz ja pasta z oleju mineralnego i wosku pszczelego w stosunku wagi 3 do 1 lub 4 do 1. Podgrzej olej tak jak Michal i dodaj wosk. Nic wiecej
@@rswoodland8162 Dzięki! Dokładnie tak zrobiłem, tj. na początek sam olej mineralny, a później pasta z wosku pszczelego i oleju mineralnego. Próbowałem też pasty z olejem lnianym. A pasty z terpentyną używam tylko do drewna, które nie będzie miało kontaktu z żywnością.
Z tego co widzialem to autor uzywa go do desek sztorcowych
@@jarekk6061 Ja robie dokladnie tak samo. Pozdrawiam
@@grzegorzkubiak1438 Autor jest tylko czlowiekiem i tez ma prawo popelniac bledy
czy ten wosk z terpentyną mozna uzywac do desek do krojenia?
NIE, śmierdzi i szkodzi. To węglowodory aromatyczne
A co to jest ten olej mineralny Czy to jest olej silnikowy , czy lniany , czy jeszcze co innego
Olej mineralny to inaczej parafina
Olej mineralny to jedna z frakcji destylacji ropy naftowej. Do stolarstwa polecam używać oleju klasy farmaceutycznej lub kosmetycznej i oczywiście nie do desek do krojenia!
Jeszcze gaśnice trzeba mieć w pobliżu..
Olej mineralny nie jest konieczny, wystarczy sam wosk pszczeli i carnauba plus tenpertyna, niektorzy uzywaja zamiast wosku carnauba oliwy z oliwek
Mógłbym dostać od Pana w prezencie? Rzeźbie hobbistycznie kuksy
I po co tak się pieprzyć!! Wystarczy polakierować!! Efekt wizualny identyczny!
Żartuję.
Sam zrobiłem sobie wosk pszczeli (groszowa sprawa) z terpentyną. Stary mebelek + ten wosk. Wygląd fantastyczny. A zapach - cudo!
Do wosku przekonałem się jak kolega pszczelarz opowiadał mi, że mysz w ulu oblepiona woskiem = zero zgnilizny i zapach gnicia. Natura jest potężna!
Zdrowia życzę
Składniki kupione, garnek żonie podprowadzony i podany przepis x2, żeby mieć więcej wosku. Wyszło kilka większych słoiczków 👍
niech słuzy ;-)
No właśnie..autor jest głuchy albo nie czyta komentarzy...czy to jest tajemnica gdzie można nabyć tę składniki??? Ceniący się autorzy w opisie zawsze dają linki gdzie można nabyć składniki. Filmik super ale brakuje wisienki na torcie...podziel się źródłem składników.
allegro... to nie jest takie ciezkie wpisać sobie "wosk pszczeli" "wosk carnauba" "olej parafinowy" i nie głuchy... tylko liczy na to ze widz wykaze sie inicjatywą :-)
Wcześniej inni też pytali i nie było odpowiedzi, na Allegro właśnie szukałem...dlatego chciałem dowiedzieć się czy może jakiś wyspecjalizowany sklep. Gdybym znalazł odpowiedz lub znalazł to nie pisał bym jak inni... cóż widocznie ja i inni nie mają inicjatywy. Proponuję do opisu dodać linki jak robią inni autorzy. Nie mniej jednak materiały super 👍
@@mniam7934 Serio? Trzy słowa w Google, enter i masa linków do oleju mineralnego, w tym ten do odcinka nr 70 gdzie autor opowiada o tym oleju i pokazuje nawet gdzie można taki sobie kupić... Wasze projekty też ma autor za was realizować? A tak na serio, używając popularnej wyszukiwarki polecam po wypluciu przez nią wielu stron z adresami stron przełączyć wyniki wyszukiwania na "zakupy" lub "grafika". Przyspiesza znajdowanie tego czego się szuka bo nie trzeba klikać na ślepo po kolei w strony... Pewnie to znaliście, ale może komuś właśnie pomogłem...
Znamy, znamy i polecamy! :) ruclips.net/video/PxJx7nOrQ2Q/видео.html
@@pawelmartinchajewskicarpen7784 to może Ty się weź do pracy i pokażesz co potrafisz czy na durnym komentarzu zakończysz ?
I najfajniejsze jest to że dowolnie można żonglować składem i proporcjami . Pozdrawiam :)
Składniki drogie. Lepiej kupić gotowe.