oglądam kilka kanałów tematycznych o drewnie, również zagraniczne, powiem jedno - wszyscy z sercem podchodzą do tematu, dla Ciebie wielki szacunek za bardzo dużą dokładność w sposobie prezentacji i przekazywaniu wiedzy - serdecznie pozdrawiam - Daniel
Material z przed roku, ale odniosę się do olejowania zwykłych desek, tez warto zaolejowac mimo iz nie będzie przesiąknięta to olej tworzy barierę dla wody, ja to robie pędzlem tj leje na bogato jak po wyciągnięciu z wiadra rozprowadzam pędzlem i tak pare razy, potem deski olejuje 1-2 do roku, po myciu odrazu wycieram, jak nie olejowalem to się rozchodziły na klejeniu czy to kupne, czy z blatu bukowego oraz chętniej chłonęły wodę. Boki desek tez zalewam na bogato, tam piją olej fest.
Doskonałe filmy kręcisz, bardzo lubię je oglądać, choć zajmuję się raczej majsterkowaniem. Szanuję twój spokój i profesjonalizm. Rzeczowe podejście do prostych nawet tematów. Fajnie że jesteś.
Deseczki prezentują się rewelacyjnie, porządna robota. Ja do impregnacji używam wosku pszczelego zmieszanego z olejem mineralnym i niewielką ilością wosku carnauba, ale jeżeli będziesz miał chwilę na podzielenie się recepturą, to chętnie wypróbuję coś nowego :-)
witaj!!!Drugi film i już wiem ,że będę miał przyjemność częścej Cię widzieć!!!!bardzo fajne filmy,bardzo rzeczowe i przydatne!!!Od 3lat oglądam podobne kanały i takich wiadomości nie udało mi się uzyskać!!!Pozdrawiam
Generalnie super. Nie będę powtarzał tych wszystkich pozytywnych opinii. Bardzo mi się podoba ten sposób prezentacji i demonstrowania. Dyskusyjne pozostaje jedna użycie oleju mineralnego do produktu, który ma kontakt z żywnością. Czy instytucje zajmujące się dopuszczaniem produktów do kontaktu z żywnością wydały stosowny atest i zezwoliły na użycie tych desek w przygotowaniu żywności? Wosk pszczeli, olej carnauba są ok. Ale terpentyna i parafina - nie jestem pewien. Proszę o rozwianie moich ( naszych) wątpliwości.
Film bardzo ciekawy. Mam zastrzeżenie do olejowania deski niesztorcowej. Z własnego doświadczenia wiem że się to opłaca. Jednak olejowanie takiej deski jest czasochłonne ale jak się to zrobi dobrze to jest bardzo trwała. Ja swoje deski olejowałem co najmniej raz na miesiąc przez ponad rok (stare szkoły mówią o nakładaniu 30 warstw oleju - jedna dziennie przez miesiąc aby drewno niesztorcowe było super zaolejowane). W efekcie mam deskę tak samo mocno zaolejowaną jak te sztorcowe a z racji tego że inaczej ułożone są włókna nie ma szans aby przesiąkł do nich czy to woda z obrabiania ryb czy mięsa. Przez ostatnie pół roku nie olejowałem bo są tak bardzo "napite" że już nie chcą go przyjmować. I to nie prawda jak duża część ludzi uważa że do krojenia nadają się tylko deski sztorcowe - deski nie sztorcowe też są super (oczywiście zostają ślady po nożu) ale czasami lepiej się nadają do przygotowania niektórych potraw niż deski sztorcowe (np ryb). Pozdrawiam
Polecam wcześniej w czarnym worku wyłożyć na balkon do słońca na tydzień,imprednować gorącym olejem gorącą deskę i jeszcze pomóc sobie elektro opalarką na trochę mocy,nie przypali bo osłabimy pozatym nie zdrowo. Wszystko co dajemy później jemy.
Świetny projekt i wykonanie desek :) Przy okazji mam pytanie: czym w takim razie zabezpieczyć deskę do krojenia (nie sztorcową tylko z drewna z wzdłużnymi włóknami)? Skoro olej chwyta tylko na 1-2 mm to w takim razie co nakładać: tylko sam wosk (twardy)?
Ja w swoich deskach wykonywanych z dębu zauważyłem właśnie że jak smarowałem je oliwą z oliwek to jak leżały na płasko to nie chciały wchłaniać oleju, ale gdy postawiłem je pionowo, to olej się wchłaniał. Ale za to już deska bukowa bez problemu wchłaniała oliwę gdy leżała na płasko.
Super film, ale mam jedno pytanie dotyczące woskowania takiej deski do krojenia. Czy taki wosk w skład którego wchodzi terpentyna nadaje się do drewna, które ma kontakt z żywnością? Terpentyna (także balsamiczna) zgodnie z informacją producenta jest toksyczna i nie wolno jej używać do przedmiotów, które mają kontakt z żywnością. Czym ewentualnie zastąpić terpentynę, żeby osiągnąć taką samą konsystencję wosku?
cześć Jarek :-) terpentyna ma tylko jedno zastosowanie - rozpuszczenie wosku carnauba. Jest to jedyny rozpuszczalnik tego wosku. Terpentyna jest bardzo lotna i szybko odparowuje wiec nie ma ryzyka ze osiądzie na drewnie
@@ARGOWoodCraft Dzięki za odpowiedź :) Jak najbardziej brzmi to sensownie, ale nie daje mi spokoju to ostrzeżenie, aby i tak nie stosować na powierzchniach mających kontakt z żywnością. Może i tak pozostają jakieś śladowe ilości? Poszperałem trochę w necie i np. w malarstwie jest używana do rozcieńczania farb olejnych i jej długotrwałe używanie jest szkodliwe - oczywiście głównie podczas malowania. Znalazłem na jednej ze stron o malarstwie polecany zamiennik, który jest bezpieczny dla zdrowia i nietoksyczny (tuluz.pl/pl/p/605-Medium-olejne-ECO-250-ml/13330). Może zrobię za jakiś czas eksperyment czy będzie się nadawać do robienia wosku :)
Cześć! Witam wszystkie lemingi, króre temu panu mało nie oddały żon i córek, bo taki jest genialny! Oczywiście - nie warto olejować desek jednolitych, bo ten geniusz takowych NIE PRODUKUJE! Jakiż on jest mądry - zwłaszcza w czapeczce! Malo tego - najwyraźniej jest stolarzem po Oxfordzie - tak pięknie nazywa deski sztorcowe... Mam nadzieję, że osiągnęliście pełne zaspokojenie umysłowe i fizyczne, a przegub Was nie boli. Cieszę się, że geniusz pouczył mnie, co powinienem pamiętać ze szkoły. Szacun! Nie jestem zawodowym stolarzem, ale nagły szlag mne trafia, kiedy widzę takiego "pyrtka", który neguje zasady w imię własnej produkcji. Eksperyment z silikonem to przekłamanie do kwadratu. Baw się dobrze, sztorcowa desko!
@@ARGOWoodCraft Widzę, że muszę rozjaśnić pod czapeczką, zatem jak krowie na miedzy wyjaśniam: Deska jednolita ( mam na myśli deskę do krojenia, bo o takich jest film ) to deska wykonana z jednego, jednolitego właśnie kawałka drewna - sam o nich opowiadasz. Jeszcze jaśniej: nie jest to deska klejona z klocków lub warstw. Czy arcystolarz teraz pojął? ( Mogę też ci to napisać po angielsku.) Dalej: efekt kapilarny to temat z lekcji fizyki, bo to zjawisko fizyczne opisywane przez mechanikę płynów, konkretnie przez hydraulikę i nie dotyczy wyłącznie drzew. (Cieszę się, że piwnica ci nie podmaka, ale gdyby tak było, dowiedziałbyś się więcej o kapilarności.) Proponuję wrócić do szkoły podstawowej. Co do czapeczki faktycznie przesadziłem. Jestem świadomy tego, że istnieje taka grupa społeczna, która uwielbia chodzić w "copce" przy każdej okazji. Nie popieram, ale rozumiem. Ta sama grupa społeczna nazywa spodnie portkami. To chyba wszystko...Aha - jeszcze pozdrów ode mnnie tę gustowną, gołą babę z kalendarza na ścianie! Tylko się przy tym nie baw pyrtkiem, bo ci się rączka zmęczy i będzie kłopot przy pracy. Notabene - takie kalendarze są charakterystyczne dla tej samej grupy społecznej , o której pisałem wyżej. Adieu, mon chéri!
Super film, naprawdę bardzo fajnie nakręcony, ekstra się go ogląda. Masa cennej wiedzy przekazana. Mam jednak jedno pytanie, czy ta parafina którą nasączyłeś deski, z czasem sama się utwardzi, tak aby nie było takiego efektu jak po przyłożeniu dmuchawy? Wiem że po zawoskowaniu tego efektu nie będzie, ale gdyby nie woskować?
A jak dożo dodajesz tego oleju z orzecha włoskiego to tego wosku. Ja do tej pory robiłem wosk na podstawie Twojego przepisu z innego filmu tj.17g wosku carnauba,120 g wosku pszczelego, oleju mineralnego 500 g,terpentyny 100g. A ile do tej mikstury dodać tego oleju.?
Świetny film Michał. Jak dla mnie dużo ciekawych informacji zawarłeś w tym filmie, które mi nie na pewno się przydadzą bo wykonanie pierwszej deski w życiu wciąż przede mną ;) Dzięki wielkie i Pozdrawiam. PS. a co do woskowania ... bo to chyba nie takie simply ;) ...to w razie potrzeby napisze na priv o radę... będziesz miał chwile to odpiszesz :)
Wobec efektu kapilarnego jaka jest zaletą desek end grain skoro one są tak chłonne? Przecież tak samo bedzie ona łapać soki z mięsa itp itd co będzie prowadzić do rozwoju bakterii.
@@przemasc007 Wiem po co jest impregnowana. Pytanie było po co robić taka deske skoro z założenia jest inaczej bardziej chłonna. Jeśli nie zrozumiałeś pytania może przeczytaj uważnie jeszcze raz
Dobry wieczór. Czy mógłby Pan zdradzić - gdzie mogę zamówić takie nóżki pod deskę ? Albo jak to się profesjonalnie nazywa :) Z góry dziękuje w imieniu taty - wielkiego fana kanału ! Pozdrawiam !
@@ARGOWoodCraft uzywam ale mam wrazenie ze jednak troche podsycha pedzel , myslalem ze jest jeszcze cos o czym nie wiem a nie kosztuje milion monet 😀 pozdro
Super robota, doskonały film uwzględniający ważne sprawy...może kiedyś szarpnę się na zrobienie takich desek sztorcowych ... To dębina prawda? Czy tak naprawdę nadaje się to na deski czy niekoniecznie?
Super się nadaje :)poczytaj sam o dębinie i jej właściwościach, do niczego nie chce przekonywać. Fakt, od garbników zawartych w drewnie z czasem ciemnieje, ale nie ma to negatywnego wpływu na zdrowie jak niektórzy uważają.
Deska klasyczna, nie sztorcowa tez się napije oleju. Tylko trzeba to zrobić inaczej, w innej pozycji. Tak jak w sztorcowej rurki muszą być w pionie, a deska prawie cała zanurzona w oleju. Owszem inne naczynie do tego potrzeba, bo wąskie i wysokie, oraz dłużej potrwa, bo dłuższe rurki. W pozycji poziomej mała deska się napije cała, przy większych środek może zostać suchy, powietrze nie będzie miało jak uciec bo z obu stron zaatakuje olej. A olejowanie każdej deski z drewna klasycznego jest konieczne. Konieczne aby zwiększyć odporność i trwałość materiału.
Ale dlaczego tak ma być aby olej drewno w całej objętości było nasączone olejem? I dlaczego olej, który jest produktem chemicznym (parafina) używasz do deski, która ma kontakt z żywnością?
@@ARGOWoodCraft OK. Wiele substancji ma atest do kontaktu z żywnością co nie znaczy, że w niej są pożądane i nie powodują w niej niekorzystnych zmian. Zamiast mineralnego można użyć lnianego. A dlaczego olejować tak aby cała objętość nasiąkłą olejem?
Nie chcę się wymądrzać, jestem zupełnym amatorem "w temacie". Pomyślałem sobie wszakże: skoro kapilary tak gracko chłoną ciecze to dlaczego nie zaimpregnować te deseczki na ciepło (piszę "na ciepło" bo temperatura 60 - 70 celsjuszy to raczej ciut za mało by użyć określenia "na gorąco")? Tak to sobie wyobrażam: w drewno wniknąłby wosk, który po ostygnięciu zestaliłby się zabezpieczając drewno na wieki wieków. Sam olej, jak zostało to zademonstrowane, można stosunkowo łatwo usunąć z kapilar. Czy rzecz nie jest warta rozważenia i przetestowania? Na marginesie: Angole, wieki temu, tak właśnie zabezpieczali swoje słynne okręty Royal Navy w okresie gdy budowano je z dębiny. Dlatego te okręty były tak koszmarnie drogie, ale dzięki temu pływały one dziesiątki lat bez śladu zgnilizny, sinizny, czy innej degradacji drewna, z którego były budowane całkiem duże kadłuby. Wosk miał tę zaletę, że zabezpieczał nie tylko przed agresywną wodą morską ale również przed jeszcze agresywniejszymi żyjątkami morskimi, które z upodobaniem rąbią drewno, a ściślej celulozę - na przykład świdrakami.
@@ARGOWoodCraft ... po za tym, drewno jak się podgrzewa, to otwiera pory i jest bardziej chłonne. Fajnie do tego było by mieć (albo sobie zrobić) piec IR (InfraRed), z promiennikami podczerwieni. Oczywiście drewno należy podgrzać, a nie je spalić ;-) ... a tak na marginesie - jeśli to nie tajemnica - mógłbym dostać przepis (z proporcjami) na ten wosk?
Owszem, sklejone sztorcowo deski na pewno wypiją olej łatwiej ze względu że będzie miał łatwiejszy dostęp do każdego włókna. Niestety nie zawsze taka sklejona deska jest korzystna konstrukcyjnie. Na pewno gorzej przenosi naprężenia gnące i ścinające wzdłuż włókien które są krótkie i wzajemnie się nie wspomagają.
to nie dla mnie - bo ja mam jedna deske i nie bede zanuzac w kuwecie lac litry oleju - przetre ze cztery razy - dzien po dniu olejem parafinowym i wytre i wysusze i koniec
Przyjedz do mnie to Ci pokaże jak zrobic żeby drewno ,malowane olejem, w popszek słoi będzie calej grubości zakonserwowane. Tu nie będzie mówił bo wszyscy będą wiedzieli a nie o to tu chodzi.
Mistrzu pomyliłeś się źle dokonałeś doświadczenia ale dobrze wytłumaczyłeś oczywiście za te rureczki w drewnie naciągają oleju ale przy tamtej desce przy innym ułożeniu słoja te rureczki są dużo dłuższe poza tym skutecznie zakryłeś je silikonem zatem film do poprawki na razie łapka w dół Jak poprawisz dam łapkę w górę
Też mi się wydaje, że zasade podciągania wyjaśniłeś dobrze, ale nasączanie deski naturalnej, nie klejonej, nie sztorcowej przeznaczonej do serwowania też ma sens. Po pierwsze z zasady na niej się nie kroi, olej wyciagnie rysunek drewna i minimalnie zaimpregnuje, a po drugie sztorce w takiej desce wpiją znacznie więcej i olej je zabezpieczy. To najbardziej wrażliwy punkt w tego typu desce. Ciapanie silikonem nie ma zastosowania do tego przykładu. Wiele osób nieswiadomych jak uzytkowac deski do serwowania, myje je a nie przeciera i odstawia do suszenia na sztorc, np na mokrej scierce. A to najszybsza metoda do wypaczenia. Takze też uważam, że wniosek o bezzasadnosci olejowania deski niesztorcowej nie koniecznie jest słuszny. Może rozszerzysz temat i zrobisz test deski do serwowania, wersja zanurzana i tylko woskowana.
Super merytoryczny i pouczający kanał prowadzisz. Nie to co u Ostaszewskiego ;-). Pozdrawiam
Ostaszewski się skończył na Kill`em All
oglądam kilka kanałów tematycznych o drewnie, również zagraniczne, powiem jedno - wszyscy z sercem podchodzą do tematu, dla Ciebie wielki szacunek za bardzo dużą dokładność w sposobie prezentacji i przekazywaniu wiedzy - serdecznie pozdrawiam - Daniel
Tą deskę dostał Pan Tomek Strzelczyk oglądam i też robię potrawy Pana Tomka są rewelacyjne. Pozdrawiam
Dzięki za poświęcony czas i merytoryczny materiał. Deski wyglądają pięknie. Film o oleju jak najbardziej wskzany :)
Material z przed roku, ale odniosę się do olejowania zwykłych desek, tez warto zaolejowac mimo iz nie będzie przesiąknięta to olej tworzy barierę dla wody, ja to robie pędzlem tj leje na bogato jak po wyciągnięciu z wiadra rozprowadzam pędzlem i tak pare razy, potem deski olejuje 1-2 do roku, po myciu odrazu wycieram, jak nie olejowalem to się rozchodziły na klejeniu czy to kupne, czy z blatu bukowego oraz chętniej chłonęły wodę. Boki desek tez zalewam na bogato, tam piją olej fest.
Bardzo fajnie pokazana/przekazana wiedza. Teoria i praktyka plus postawa naukowa… BRAWO, BRAWO, BRAWO… z wielką przyjemnością subskrybuję Pana kanał
Doskonałe filmy kręcisz, bardzo lubię je oglądać, choć zajmuję się raczej majsterkowaniem. Szanuję twój spokój i profesjonalizm. Rzeczowe podejście do prostych nawet tematów. Fajnie że jesteś.
Materiał rewelacja. Fajnie byłoby jak byś nagrał film o wosku 😊
Dzięki :) zapewne nagram :)
Fajne podejście do tematu. Dzięki za cały test, sporo się nauczyłem.
Bardzo się cieszę :)
Rzetelnie i merytorycznie. Deski piękne. Czekam na film o wosku. Pozdrawiam!!!
Dzięki za koment ;) film powstanie
Super zaprezentowane. Nie ma sztuczności i to przyciąga najbardziej.
Deseczki prezentują się rewelacyjnie, porządna robota. Ja do impregnacji używam wosku pszczelego zmieszanego z olejem mineralnym i niewielką ilością wosku carnauba, ale jeżeli będziesz miał chwilę na podzielenie się recepturą, to chętnie wypróbuję coś nowego :-)
No to Cię zbytnio nie zaskoczę ;)
Piękna deska, zapisuje na liste rzeczy do zrobienia 🙂
Zaskoczył mnie ten eksperyment, nie sądziłem że deska sztorcowa aż tak mocno podciąga olej. Dzięki Michał, bardzo dobry materiał!!
dzięki pozdrawiam :-)
Bardzo ciekawie ujęcia, szczególnie jak powietrze uchodzi z drewna.
Świetny filmik. Dzięki pozdrawiam
witaj!!!Drugi film i już wiem ,że będę miał przyjemność częścej Cię widzieć!!!!bardzo fajne filmy,bardzo rzeczowe i przydatne!!!Od 3lat oglądam podobne kanały i takich wiadomości nie udało mi się uzyskać!!!Pozdrawiam
Podoba sie i to bardzo. Sztabę wosku pszczelego mam. Teraz czas na instruktaż jak go wykorzystać :):)
Dzięki za opinie, film powstanie :)
Z niecierpliwoscią czekam na film o oleju i wosku :)
Proszę o informację jak robi Pan wosk użyty w tym filmie oraz czy można go używać bez olejowania-w sensie, czy spełni swoje ochronne dzialanie?
Ciekawy film, sam robię od czasu do czasu amatorsko tego typu deski ale paru nowych rzeczy się jeszcze z tego filmu dowiedziałem, pozdrawiam :)
Witam, fajne deski.
Dzięki, pozdrawiam:)
Mam pytanko, jak myślisz czy można byłoby tym olejem zaimpregnować deski w saunie, ściany ławki?
Generalnie super. Nie będę powtarzał tych wszystkich pozytywnych opinii.
Bardzo mi się podoba ten sposób prezentacji i demonstrowania.
Dyskusyjne pozostaje jedna użycie oleju mineralnego do produktu, który ma kontakt z żywnością. Czy instytucje zajmujące się dopuszczaniem produktów do kontaktu z żywnością wydały stosowny atest i zezwoliły na użycie tych desek w przygotowaniu żywności?
Wosk pszczeli, olej carnauba są ok. Ale terpentyna i parafina - nie jestem pewien.
Proszę o rozwianie moich ( naszych) wątpliwości.
Produkt z najwyższej półki!
Piękna praca. Gdzie znaleźć na Twoim kanale jak wypolerować ten wosk? Umknęło mi to gdzieś na tym filmie
Bardzo fajny film z dużą dawką wiedzy. Zmotywowałeś mnie do zrobienia takiej deski 🙂
Bardzo proszę o przepis na wosk oraz informacje gdzie dostać składniki :) Pozdrawiam serdecznie
Film bardzo ciekawy. Mam zastrzeżenie do olejowania deski niesztorcowej. Z własnego doświadczenia wiem że się to opłaca. Jednak olejowanie takiej deski jest czasochłonne ale jak się to zrobi dobrze to jest bardzo trwała. Ja swoje deski olejowałem co najmniej raz na miesiąc przez ponad rok (stare szkoły mówią o nakładaniu 30 warstw oleju - jedna dziennie przez miesiąc aby drewno niesztorcowe było super zaolejowane). W efekcie mam deskę tak samo mocno zaolejowaną jak te sztorcowe a z racji tego że inaczej ułożone są włókna nie ma szans aby przesiąkł do nich czy to woda z obrabiania ryb czy mięsa. Przez ostatnie pół roku nie olejowałem bo są tak bardzo "napite" że już nie chcą go przyjmować.
I to nie prawda jak duża część ludzi uważa że do krojenia nadają się tylko deski sztorcowe - deski nie sztorcowe też są super (oczywiście zostają ślady po nożu) ale czasami lepiej się nadają do przygotowania niektórych potraw niż deski sztorcowe (np ryb).
Pozdrawiam
Dziękuję za uwagi, pozdrawiam :)
Super wykonana praca
Hei:) czy bardzo stare meble mogę nakładać olej parafinowy pędzlem przed woskowaniem? Pozdrawiam
Polecam wcześniej w czarnym worku wyłożyć na balkon do słońca na tydzień,imprednować gorącym olejem gorącą deskę i jeszcze pomóc sobie elektro opalarką na trochę mocy,nie przypali bo osłabimy pozatym nie zdrowo. Wszystko co dajemy później jemy.
Świetny projekt i wykonanie desek :) Przy okazji mam pytanie: czym w takim razie zabezpieczyć deskę do krojenia (nie sztorcową tylko z drewna z wzdłużnymi włóknami)? Skoro olej chwyta tylko na 1-2 mm to w takim razie co nakładać: tylko sam wosk (twardy)?
Chętnie zobaczę jak zrobić taki wosk
Fajny kalendarza na ścianie 😁
Nie taki tragiczny ;)
Jaki klej używasz do zrobienia klejonki na deski
Świetny materiał. Polecam!
Ja w swoich deskach wykonywanych z dębu zauważyłem właśnie że jak smarowałem je oliwą z oliwek to jak leżały na płasko to nie chciały wchłaniać oleju, ale gdy postawiłem je pionowo, to olej się wchłaniał. Ale za to już deska bukowa bez problemu wchłaniała oliwę gdy leżała na płasko.
Super film, ale mam jedno pytanie dotyczące woskowania takiej deski do krojenia. Czy taki wosk w skład którego wchodzi terpentyna nadaje się do drewna, które ma kontakt z żywnością? Terpentyna (także balsamiczna) zgodnie z informacją producenta jest toksyczna i nie wolno jej używać do przedmiotów, które mają kontakt z żywnością. Czym ewentualnie zastąpić terpentynę, żeby osiągnąć taką samą konsystencję wosku?
cześć Jarek :-) terpentyna ma tylko jedno zastosowanie - rozpuszczenie wosku carnauba. Jest to jedyny rozpuszczalnik tego wosku. Terpentyna jest bardzo lotna i szybko odparowuje wiec nie ma ryzyka ze osiądzie na drewnie
@@ARGOWoodCraft Dzięki za odpowiedź :) Jak najbardziej brzmi to sensownie, ale nie daje mi spokoju to ostrzeżenie, aby i tak nie stosować na powierzchniach mających kontakt z żywnością. Może i tak pozostają jakieś śladowe ilości? Poszperałem trochę w necie i np. w malarstwie jest używana do rozcieńczania farb olejnych i jej długotrwałe używanie jest szkodliwe - oczywiście głównie podczas malowania. Znalazłem na jednej ze stron o malarstwie polecany zamiennik, który jest bezpieczny dla zdrowia i nietoksyczny (tuluz.pl/pl/p/605-Medium-olejne-ECO-250-ml/13330). Może zrobię za jakiś czas eksperyment czy będzie się nadawać do robienia wosku :)
Cześć! Witam wszystkie lemingi, króre temu panu mało nie oddały żon i córek, bo taki jest genialny! Oczywiście - nie warto olejować desek jednolitych, bo ten geniusz takowych NIE PRODUKUJE! Jakiż on jest mądry - zwłaszcza w czapeczce! Malo tego - najwyraźniej jest stolarzem po Oxfordzie - tak pięknie nazywa deski sztorcowe...
Mam nadzieję, że osiągnęliście pełne zaspokojenie umysłowe i fizyczne, a przegub Was nie boli. Cieszę się, że geniusz pouczył mnie, co powinienem pamiętać ze szkoły. Szacun! Nie jestem zawodowym stolarzem, ale nagły szlag mne trafia, kiedy widzę takiego "pyrtka", który neguje zasady w imię własnej produkcji. Eksperyment z silikonem to przekłamanie do kwadratu. Baw się dobrze, sztorcowa desko!
Po pierwsze od czapeczki to się odpiernicz, bo drugie co to jest deska jednolita? Po trzecie pyrtka to masz w portkach
@@ARGOWoodCraft Widzę, że muszę rozjaśnić pod czapeczką, zatem jak krowie na miedzy wyjaśniam: Deska jednolita ( mam na myśli deskę do krojenia, bo o takich jest film ) to deska wykonana z jednego, jednolitego właśnie kawałka drewna - sam o nich opowiadasz. Jeszcze jaśniej: nie jest to deska klejona z klocków lub warstw. Czy arcystolarz teraz pojął? ( Mogę też ci to napisać po angielsku.) Dalej: efekt kapilarny to temat z lekcji fizyki, bo to zjawisko fizyczne opisywane przez mechanikę płynów, konkretnie przez hydraulikę i nie dotyczy wyłącznie drzew. (Cieszę się, że piwnica ci nie podmaka, ale gdyby tak było, dowiedziałbyś się więcej o kapilarności.) Proponuję wrócić do szkoły podstawowej. Co do czapeczki faktycznie przesadziłem. Jestem świadomy tego, że istnieje taka grupa społeczna, która uwielbia chodzić w "copce" przy każdej okazji. Nie popieram, ale rozumiem. Ta sama grupa społeczna nazywa spodnie portkami. To chyba wszystko...Aha - jeszcze pozdrów ode mnnie tę gustowną, gołą babę z kalendarza na ścianie! Tylko się przy tym nie baw pyrtkiem, bo ci się rączka zmęczy i będzie kłopot przy pracy. Notabene - takie kalendarze są charakterystyczne dla tej samej grupy społecznej , o której pisałem wyżej. Adieu, mon chéri!
świetnie !~z jakiego drewna są te deski ? Gdzie kupić takie nóżki ?
Dobra robota
Dzięki :)
Na prosbe, komentuje: Podobal mi sie ten film.
Witam super film
Mam pytanie gdzie taka parafine mozna kupić lubjak tego szukać gdzie
Widziałem na żywo- mega. Dzięki za film
Czy możesz podać skąd masz takie fajne gumowe nóżki? Szukałem w internecie i bardzo trudno na nie trafić.
Super film, naprawdę bardzo fajnie nakręcony, ekstra się go ogląda. Masa cennej wiedzy przekazana. Mam jednak jedno pytanie, czy ta parafina którą nasączyłeś deski, z czasem sama się utwardzi, tak aby nie było takiego efektu jak po przyłożeniu dmuchawy?
Wiem że po zawoskowaniu tego efektu nie będzie, ale gdyby nie woskować?
Tak, z czasem olej sam mineralizuje i zostaje w desce. Chodzi na początku o to żeby w całości włókna drewna wypiły olej a nie np wodę
A jakby deskę typu nie "end grey" postawić sztorcem w dół? Ile oleju podciągnie?
Ile mogłoby kosztować wykonanie parkietu na 20 m2 w technologii sztorcowej? Czy znacie kogoś kto się tym zajmuje z dobrym efektem?
A jak dożo dodajesz tego oleju z orzecha włoskiego to tego wosku. Ja do tej pory robiłem wosk na podstawie Twojego przepisu z innego filmu tj.17g wosku carnauba,120 g wosku pszczelego, oleju mineralnego 500 g,terpentyny 100g. A ile do tej mikstury dodać tego oleju.?
Zrobiłem tak samo, a deska po przetarciu wilgotną ścierką pęcznieje z wierzchu. o co chodzi?
po jakim czasie robiles 2 olejowanie??
Czy taka deska nie będzie się bardziej wyginać w porównaniu do deski zwykłej np po myciu ciepłą wodą?
Świetny film Michał. Jak dla mnie dużo ciekawych informacji zawarłeś w tym filmie, które mi nie na pewno się przydadzą bo wykonanie pierwszej deski w życiu wciąż przede mną ;) Dzięki wielkie i Pozdrawiam.
PS. a co do woskowania ... bo to chyba nie takie simply ;) ...to w razie potrzeby napisze na priv o radę... będziesz miał chwile to odpiszesz :)
Eee tam :) to Ty jesteś mózg i jak oglądam Twoje filmy to się zastanawiam czemu ja jestem taki leniwy. Chciałbym być tak kreatywny jak Ty
@@ARGOWoodCraft dobra..dobra ;) Jak już będę modził jakąś dechę to napiszę bo z tym woskiem mam kilka pytań.
No i mnie zatkało, film super pozdrawiam serdecznie.👍
Ps. Proszę o małą kostkę wosku.
Wydrap sobie z ucha :) ..... Żartuje ;) dostaniesz :)
Super deska. Czy można ją gdzieś kupić?
Można :) najlepiej u mnie, mozna dzwonić na 517090602 albo pisac na michalszczurek88@gmail.com lub na FB
Jakie proporcje do zrobienia wosku?
Dobry temat na film, dzięki
Wobec efektu kapilarnego jaka jest zaletą desek end grain skoro one są tak chłonne?
Przecież tak samo bedzie ona łapać soki z mięsa itp itd co będzie prowadzić do rozwoju bakterii.
Po to deska jest impregnowana olejem i zabezpieczana woskiem, jeśli nie oglądałeś dokładnie to od 21:00 jest to powiedziane.
@@przemasc007
Wiem po co jest impregnowana. Pytanie było po co robić taka deske skoro z założenia jest inaczej bardziej chłonna.
Jeśli nie zrozumiałeś pytania może przeczytaj uważnie jeszcze raz
Efekt wizualny i trwałość.
Super
deska sztorcowa, proszę waść pan. Materiał super.
Dobry wieczór. Czy mógłby Pan zdradzić - gdzie mogę zamówić takie nóżki pod deskę ? Albo jak to się profesjonalnie nazywa :) Z góry dziękuje w imieniu taty - wielkiego fana kanału ! Pozdrawiam !
nóżki gumowe RTV jak np pod głośniki. są różne rozmiary
@@ARGOWoodCraft bardzo dziękuje !
Super robota pozdrawiam
Oczywiście że czekam na film o wosku. A same deski i czas poświęcony na ich wykonanie dla mnie bomba ciekaw jestem ile warta jest taka deska?
Żadna tajemnica ;) warta tyle ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić ;) a tak na serio liczę za takie deski 200 ;)
@@ARGOWoodCraft decha jest tyle warta bez 2 zdań życzę szybkiej sprzedaży i pracy przy kolejnych.
Super te Twoje deski 👍, a moglbys mi powiedziec jaki masz patent al o zloty srodek na czyszczenie pedzli z oleju ? 😀 pozdrawiam.
Pytanie jaki olej :) jak kujawski to i Ludwik da radę ;)
@@ARGOWoodCraft Ok musze wyprobowac😂
A tak serio to osmo olej do blatow
@@mateuszz7325 benzyna ekstrakcyjna :) albo specjalistyczny szuwaks od Osmo za milion monet ;)
@@ARGOWoodCraft uzywam ale mam wrazenie ze jednak troche podsycha pedzel , myslalem ze jest jeszcze cos o czym nie wiem a nie kosztuje milion monet 😀 pozdro
@@mateuszz7325 ja zawijam w stretcha. Robię tak od tygodnia i śmiga pędzel cały cAs
Czy olej mineralny czyli parafina ma atest do kontaktu z żywnością (pośredni lub bezpośredni) ?
Ma atest, ale tylko ten olej o czystości farmaceutycznej
Kolego jak możesz to podaj technologie robienia tego wosku
Witam.. jak się ma ten olej mineralny do żywności ?
Olej mineralny jest w pełni bezpieczny. Gorzej z terpentyną.
Super robota, doskonały film uwzględniający ważne sprawy...może kiedyś szarpnę się na zrobienie takich desek sztorcowych ... To dębina prawda? Czy tak naprawdę nadaje się to na deski czy niekoniecznie?
Super się nadaje :)poczytaj sam o dębinie i jej właściwościach, do niczego nie chce przekonywać. Fakt, od garbników zawartych w drewnie z czasem ciemnieje, ale nie ma to negatywnego wpływu na zdrowie jak niektórzy uważają.
:...wxsumie film b. dobry, pozdr...
Świetny film. Pozdro
Super film
Gdzie taką deskę mogę kupić?
co jakiś czas takie robię ;-) ale to muszę mieć wenę do tego ;-)
Deska klasyczna, nie sztorcowa tez się napije oleju. Tylko trzeba to zrobić inaczej, w innej pozycji. Tak jak w sztorcowej rurki muszą być w pionie, a deska prawie cała zanurzona w oleju. Owszem inne naczynie do tego potrzeba, bo wąskie i wysokie, oraz dłużej potrwa, bo dłuższe rurki. W pozycji poziomej mała deska się napije cała, przy większych środek może zostać suchy, powietrze nie będzie miało jak uciec bo z obu stron zaatakuje olej.
A olejowanie każdej deski z drewna klasycznego jest konieczne. Konieczne aby zwiększyć odporność i trwałość materiału.
to jest parafina typu lekkiego?
Ta akurat tak, ale zwykła gęsta też jest ok - szybciej wysycha
Super Argo!!!
Uuu jest Makita
Ale dlaczego tak ma być aby olej drewno w całej objętości było nasączone olejem? I dlaczego olej, który jest produktem chemicznym (parafina) używasz do deski, która ma kontakt z żywnością?
Bo ma atest do kontaktu z zywnoscia
@@ARGOWoodCraft OK. Wiele substancji ma atest do kontaktu z żywnością co nie znaczy, że w niej są pożądane i nie powodują w niej niekorzystnych zmian. Zamiast mineralnego można użyć lnianego. A dlaczego olejować tak aby cała objętość nasiąkłą olejem?
Jak ten olej się nazywa
Jest to olej parafinowy, inna nazwą to olej mineralny, parafina ciekła
Ciekawe to było, oglądałem z otwartą gębą. A miałem iść spać. Teraz będą mi się śniły te deski.
Dzięki :) uważam jednak że są przyjemniejsze rzeczy które mogą się przyśnić ;)
nie podales w filmie ceny?
Ceny można zobaczyć w sklepie Michała kverko.pl/sklep/deska-do-krojenia-argo-woodcraft/
Dlatego firmy które specjalizują się w produkcji blatów drewnianych, impregnują blaty w komorze ciśnieniowej.
No a podłoga?
Nie chcę się wymądrzać, jestem zupełnym amatorem "w temacie". Pomyślałem sobie wszakże: skoro kapilary tak gracko chłoną ciecze to dlaczego nie zaimpregnować te deseczki na ciepło (piszę "na ciepło" bo temperatura 60 - 70 celsjuszy to raczej ciut za mało by użyć określenia "na gorąco")? Tak to sobie wyobrażam: w drewno wniknąłby wosk, który po ostygnięciu zestaliłby się zabezpieczając drewno na wieki wieków. Sam olej, jak zostało to zademonstrowane, można stosunkowo łatwo usunąć z kapilar. Czy rzecz nie jest warta rozważenia i przetestowania?
Na marginesie: Angole, wieki temu, tak właśnie zabezpieczali swoje słynne okręty Royal Navy w okresie gdy budowano je z dębiny. Dlatego te okręty były tak koszmarnie drogie, ale dzięki temu pływały one dziesiątki lat bez śladu zgnilizny, sinizny, czy innej degradacji drewna, z którego były budowane całkiem duże kadłuby. Wosk miał tę zaletę, że zabezpieczał nie tylko przed agresywną wodą morską ale również przed jeszcze agresywniejszymi żyjątkami morskimi, które z upodobaniem rąbią drewno, a ściślej celulozę - na przykład świdrakami.
bardzo dobry pomysł ;-) należałoby również podnieść temperaturę samego drewna bo rozgrzany wosk w konakcie z zimnym drewnem w momencie zaschnie
@@ARGOWoodCraft ... po za tym, drewno jak się podgrzewa, to otwiera pory i jest bardziej chłonne. Fajnie do tego było by mieć (albo sobie zrobić) piec IR (InfraRed), z promiennikami podczerwieni. Oczywiście drewno należy podgrzać, a nie je spalić ;-)
... a tak na marginesie - jeśli to nie tajemnica - mógłbym dostać przepis (z proporcjami) na ten wosk?
Hej. Co to za model piły taśmowe?
Owszem, sklejone sztorcowo deski na pewno wypiją olej łatwiej ze względu że będzie miał łatwiejszy dostęp do każdego włókna. Niestety nie zawsze taka sklejona deska jest korzystna konstrukcyjnie. Na pewno gorzej przenosi naprężenia gnące i ścinające wzdłuż włókien które są krótkie i wzajemnie się nie wspomagają.
👍
bardzo ładne deski, ale nie używałbym do bicia kotletów
...szkoda że nie używasz w pełni Polskiego słownictwa !, nie wszystko zrozumiałem !, pozdr...
to nie dla mnie - bo ja mam jedna deske i nie bede zanuzac w kuwecie lac litry oleju - przetre ze cztery razy - dzien po dniu olejem parafinowym i wytre i wysusze i koniec
Level master
Przyjedz do mnie to Ci pokaże jak zrobic żeby drewno ,malowane olejem, w popszek słoi będzie calej grubości zakonserwowane. Tu nie będzie mówił bo wszyscy będą wiedzieli a nie o to tu chodzi.
Szkoda że bez folia worka
A na koniec wysmaruje trująca terpentyną. Masakra.
Wszystko super ... ale parząc ja Pan tnie drewno na pile ... mi krew zmraża. Ja bym się bał o palce.
Trujące deski, terpentyna parafina.. nie truj ludzi tym
Mistrzu pomyliłeś się źle dokonałeś doświadczenia ale dobrze wytłumaczyłeś oczywiście za te rureczki w drewnie naciągają oleju ale przy tamtej desce przy innym ułożeniu słoja te rureczki są dużo dłuższe poza tym skutecznie zakryłeś je silikonem zatem film do poprawki na razie łapka w dół Jak poprawisz dam łapkę w górę
Jak sylikonem? Nie widać że z każdej strony olej ma dostęp? Jak olejujesz blat to smarujesz górna i dolna powierzchnię a nie same boczki
Też mi się wydaje, że zasade podciągania wyjaśniłeś dobrze, ale nasączanie deski naturalnej, nie klejonej, nie sztorcowej przeznaczonej do serwowania też ma sens. Po pierwsze z zasady na niej się nie kroi, olej wyciagnie rysunek drewna i minimalnie zaimpregnuje, a po drugie sztorce w takiej desce wpiją znacznie więcej i olej je zabezpieczy. To najbardziej wrażliwy punkt w tego typu desce. Ciapanie silikonem nie ma zastosowania do tego przykładu. Wiele osób nieswiadomych jak uzytkowac deski do serwowania, myje je a nie przeciera i odstawia do suszenia na sztorc, np na mokrej scierce. A to najszybsza metoda do wypaczenia. Takze też uważam, że wniosek o bezzasadnosci olejowania deski niesztorcowej nie koniecznie jest słuszny. Może rozszerzysz temat i zrobisz test deski do serwowania, wersja zanurzana i tylko woskowana.