Az összes csavar a gerenda felső felén van, nagyjából az az egy van lejjebb, amit itt kielemzett. Ha polikarbonát lesz rajta, akkor még akár lehet jó is. Inkább az érdekelne tényleg, hogy mire gondolt a költő, illetve a szigetelés rárakása után fogják-e tudni, hogy a konzolok nem terhelhetők. Ha egy munkás az egyikre gyanútlanul rálép, már befeszíti a szigetelést/kifordíthatja a keresztgerendát. Feliratozni kellene, mint a salgó polcokat. :-) Az alsó karokat még esetleg ki lehetne ékelni valamivel a házfalhoz, az sokat dobna rajta és költségen nem látszana.
Amit a "mester" nem ért, vagy meg sem akarja érteni, az nem is létezik számára, ezért szerinte nem is kell vele foglalkozni. Csak dőljön a zseton. Szerencsére vannak azért profik is az építőiparban.
Sziasztok! Kis konzol nagy probléma! Ezért jó ez a csatorna és a közösség, hogy egy ilyen viszonylag egyszerű szerkezetet is mennyi szemszögből lehet vizsgálni és nézni (építészeti, hőhíd, statika, építhetőség, stb.). Én elsősorban tartószerkezeti oldalról írnék néhány gondolatot: 1.) Itt bizony nem készült statikai terv és számítás a tetőszoknyára, ha mégis készült, statikus ilyet nem csinál! A terveken nem ez köszön vissza, mint amit a képernyőn látunk. 2.) Építés közbeni állapotra is méretezni kell - tuti, hogy a konzol végére rá fognak állni. (jogos a Szaki ellenőr észrevétele lásd. komment) 3.) Miért baj, ha nem a gerenda tengelyébe van a menetes szár rögzítve? Nem marad ,,húsa” a fának. Tessék megnézni (elnézést, hogy más csatornát reklámozok) az Ács Budapest csatornáját - miről beszélnek minden egyes részben: szegezési rendről - hoppácska! 4.) A csavarok ilyen jellegű kiosztása a szemnek nemhogy zavaró, bizalmatlanságot kelt. 5.) A csavarok távolsága egymástól borzasztó távol vannak egymástól. 6.) Mitől konzol a konzol? Itt a laikusok gondoljanak egy erkélylemezre - tipikus klasszikus konzol. Felveszi a függőleges és vízszintes erőket, illetve forgatónyomaték ébred a támasznál. A videóban említett tetőszoknya kialakításánál elég nagy félelmem van, hogy ez egyáltalán konzolként fog viselkedni. 7.) A videóban elhangzott, hogy hiányzik a fakötésű alátét. A teherátadás most gyakorlatilag csak a csavar felületén történik, ha lenne alátét, akkor a teherátadási felület is növekedne. Nem értem miért hagyták el a beépítés során. 8.) Amennyiben ez így fog maradni borítékolható, hogy be fog hullámosodni hosszirányban a szerkezet. 9.) Csak egy költői kérdés: Amennyiben az egyik csavar elnyíródik, vagy kiszakad, a mellette lévő csavarokra háruló plusz terheket el fogják viselni? Üdv: egy ,,mezei” építőmérnök
Nekem még a zsinórozás is “tetszett”. Csak szemre, mozgó kameraképen több helyen is centiméterekre volt a gerendavég a zsinórtól. Az áthidalók alatti falazati megoldásoknál is láthattunk már szebbet. A felcsavarozott gerenda alá néhol fektetett deszka darabok mire szolgálhatnak? Nem tudtam rájönni, de elég barkácsnak tűnik. :)
kimerevíteni, mert annyira gondolom rájöttek rögzítés közben, hogy az XPS-en nagyon bólogatott volna az a szoknya.... De szerintem ez csak ideiglenes, a végén majd a sziló jól meg fogja fogni... :D Közbe most láttam meg, hogy lassan 1 éves videó :D :D
Pár észrevétel: 1) azon a konzolon megoszló erő lesz, azaz annak az eredője nem a legvégén van. (A nyomatéka szempontjából persze oda lehet transzponálni, csak minek.) 2) A konzolt megtámasztó alsó gerenda egyrészt rátámaszkodik a tartógerendára, másrészt alulról csavarral rögzített >> jóval összetettebb az erőrendszer, mint a felvázolt. Az ominózus csavarokra kisebb erő hat. Persze ettől még a megfelelőségéről még nem mondhatunk sokkal többet.
Az ács és a kőműve viszont a végére fog állni, úgyhogy sajnos lesz olyan, mikor becsülettel meg lesz terhelve...egyébként igaz, amit mondasz, nem is neked szólt ez a poszt.A baj, hogy azon az egyetlen gerendán múlik minden, a kikönyökölések csak a gerendára támasztanak vissza, az ékelés az XPS-en van...Szóval ez sajnos nem jó.
Szakmabeli vagyok ,de nem igazan jovok ra ,h ennek mi a szerepe a bonyolitason kivul... remelem betoncserep megy ra... Jobb helyeken ezt elore festik. Ami a csunya,h ezzel tobb a munka ,mint egy kissebb tetovel. A szakik szakmailag ugyesek voltak szerintem . Egy ilyen rovid "szaruzat"tal zsinorhoz menni kinlodas es idorablo..
a szerepe szerintem egyrészt épületmagasság csökkentés, mert így a homlokzat felületéből levonható a tető külső vonalának 45fokos vetülete a függőleges falon...(pongyolán fogalmazva)...másrészt nyári árnyékolás...
Gondolom,hogy az XPS lemez alatt monolit beton van! Én a vas szerkezethez rögzítettem volna egy meg hajtott menetes szárat bele akasztva legalább 2 db 16mm-es beton acélhoz és azt sem a legszélén,hanem a belső oldalon! Kb méterenként ha kiálltak volna egy ilyen rögzítésű menetes szárral,akkor már biztonságosan lehetett volna rögzíteni a vízszintesen futó gerendát! Majd a szaru fát szépen be kármizni és az alsó kitámsztó gerendát is szépen be vállazni,de úgy,hogy az alúl egy a gerendával párhuzamos fosznira támaszkodna fel,elosztván a nyomást a téglákon,majd az egészet át fúrva szintén össze húzatni egy menetes szárral! Így soha nem tudna megereszkedni az a kis elő tető! :) De ez csak az én véleményem és nem vagyok sem tervező,sem ács! Ellenben a fizika törvényeivel,kb tisztában vagyok! :)
Hello egy olyan kérdésem lenne, hogy van egy régi kisméretű téglából épült fal eléggé görbe és hogy esetleg elé epiteni egy ytong falat az jo megoldás vagy jobb lenne kivakolni ? Csak néhol kéne vagy 5 cm.! Előre is köszönöm
Tisztelt mérnök úr, egyreszt ugy latom, hogy a fagerenda a koszorúba van csavarozva, mert mogotte a szigeteles miatt koszorú gyanítható.. és mi van akkor, ha a vízszintes menetesszarak átmennek a belső oldalra és ott is alátét +anyával rögzítettek. Akkor már csak nem tud a csavar-menetesszár kicsúszni. Mi a véleménye erről?
Több ilyen kis előtetőt csináltunk már.Vannak jó megoldások erre.Pl a szarufákat ha lehet beengedni a falba egy 8 cm mélységben és körbe csömöszölni.Lehet még a starufába benarni lapos vasat és az tartja a szarufát.Aluról a kitámasztást nem szoktam alkalmazni,mert nem illik a képbe.
Én még arra is kíváncsi lennék, hogy mennyire sikerült a menetes szárak furatait ragasztás előtt kitisztítani az xps-en keresztül, betenni a fém vagy műanyag szitahüvelyt és a megfelelő mennyiségű injektálható ragasztót., hiszen ezen múlik a ragasztott kötés minősége.
Tessék mondani! Hol van itt a tervező felelőssége? Elég ha valamit rajzolok 1:100-ban, utána jön a szokásos hárítás, hogy "majdakivitelezőahelyszinenmegoldja"?
@@SzakiEllenor Kedves SzakiEllenőr! A tervezőknél nagyon nagy gondok vannak! Olyan gyenge terveket adnak ki több esetben, több százezer forintokért, hogy fájdalom! Ha szólva van nekik akkor a válasz oldják meg majd utána kijön s berajzolja ahogy megvalósul /D-tervbe jó lesz/! A papír mindent is elbír! Csinálhatna olyan videókat is ahol bemutatja a tervrajzokat, műszaki leírásokat s azokban a hibákat! Amit a diplomás mérnők urak terveztek s a szakmunkásoknak kell a helyszínen javítani a hibás tervezéseket!
Szerintem volt egy jó asztalos vagy ács, aki a konzolokat jól megcsinálta a műhelyében, aztán odaadta a melósoknak, azok meg erre a geredára feldisznólkodták.
@@trob83 : De itt a fő probléma, hogy nem a koszorúra kellett volna felfogatni, vagy nem ilyen szerkezetet kellett volna tervezni. A koszorú hőszigetelése nem alkalmas arra, hogy fogadja.
Az áthidalók felfekvése nem túl kicsi néhány helyen? A terasz ajtónál (4:53-nél) meg szinte csak az Ytongon és az XPSen fekszik fel a két tömör tégla az áthidaló alatt.
ez inkább nekem azért érdekes, mert a vízszintes tartópallót én eltávolítottam volna a faltól a menetes szárakon annyira, hogy mögé férjen az EPS/kőzetgyapot szigetelés vastagsága. Ehhez természetesen megfelelő statikájú szerkezetet terveznék...a lényeg, hogy szinte biztos hőhidas lesz így ott, ráadásul ez a tető egy hűtőborda télen, fűtőborda nyáron, hiába fa aminek rosszabb a hővezetése, mint betonnak, de nem hőszigetelő anyag...(persze csak ha lesz egyáltalán megfelelő vastagságú hőszigetelés a falon, az "egyenszigeteltség"/hőhidasság annak is függvénye.)
mivel a szigetelés az új "ápol és eltakar" az építőiparban, ezért tuti megy rá. Legalább egy 10cm-es, mert az átlagvevő annyit ért hozzá, hogy onnan indul valami.
Hát ez a statika konyhanyelvi magyarázata. Aki ért hozzá látja, és talán zavaró hogy nem egy erővektoros magyarázat került fel, aki nem annak így sem lesz világosabb. Az alsó gerendákat esetleg ki lehet ékelni, már ahol nem szigetelésre támaszkodnak. Másik észrevétel: az ablakok feletti áthidaló támasz pontja az így jól van ? Vagy csak optikailag ocsmány egy kicsit?
@@SzakiEllenor Oké, egyébként hasznosnak és fontosnak tartom amit csinálsz. Köszi. És mi a helyzet az áthidalóval? Csak nekem tűnik egy kicsit vastagnak a habarcs és billegősnek a tégla?
"Aki ért hozzá látja..." Én nem értek hozzá és mégis látom minden magyarázat nélkül. Szerintem egy leegyszerűsített magyarázat érthetőbb egy laikus számára. Amit viszont nem értek: - Ácsmunkával foglalkozók, hogy készíthetnek ilyet? Ez még csak nem is hanyagság, mert jól megcsinálni sem nagyobb munka.
Ilyen mikor a jól nézzen ki oltárán fel áldozzák a stabilitás és a ésszerűséget !! Az a vízszintes kitámasztó na!! Ilyen 25°,30 °dőlés szögű mediterrán tetők !! Mondván itt úgy sem lesz már nagy hó!! Vagy mégis?? Most a télen Floridában több ezer tető roskadt be !! Az a szoknya azzal a vízszintes kitámasztással életveszély !!
Bàrcsak minden epìtkezèsen ilyen szakèrtők felügyelnèk a munkàt. Biztos vagyok benne hogy lesz aki alàìrja ìgy is a megfelelősèget ès amikor gond lesz akkor ezer kibùvò mese fog keletkezni hogy kifussanak az 5 ev szavatossagbòl
Én nem látok olyan nagy gondot. A szarufát mégtámasztja a vízszintes támasz, a terhet pedig átadja a falazathoz erősített gerendahoz. Ha pontosan a fakötések akkor nem lehet nagy baj, de a falrogzitest besűriteném, és igyekeznék a felső övbe csavarozni azt. + Fakötésű alátét. Én aláírnám 😁
A falon nem a falra merőleges gerendák támaszlodnak, hanem csak falra fektetett hosszú gerenda. És a csavar elhelyezések miatt még az is csak nagyon kis erőkarral. Ez a probláma.
@@trob83 egy bizonyos mértékű erőt átad a falon lévő gerendának. Minél alacsonyabb a forgás pont annál kevesebbet. Ezért javítanám ki úgy ahogy korábban írtam, és természetesen az utánam szólónak is igaza van. Segít ha a falra merőleges könyök elér a falig. ☺️
Jaj de jó ez a videó! A minap biciklizés közben pont láttam egy ilyet egy épülő házon, és azon gondolkoztam, hogy ilyenkor mi a helyzet a szigeteléssel? Ahol a fa fölfekszik a falra, ott kimarad, és lesz egy hőhíd? Egyébként hihetetlen, hogy még az alátét is kimaradt. Ezért nem gondolom, hogy a falból ki fogja húzni a csavart, inkább a csavar feje fog szépen belesüllyedni a fába. A többi taknyolást meg majd eltakarja a szigetelés (sajnos ezt látom itt a környékünkön az épülő új házaknál)
Most belesüllyed a fába, mert nincs alátét! De én már láttam kitépett csavart is! Egyébként kellett volna fakocka vagy PURENIT alátét, és aközé pedig XPS, vagy PUR lap. Akkor sokkal jobb lenne. ez egy nagyon szép beépített vonalmenti hőhíd.
Nem ott van a forgáspont, ahol a piros pont. Lejjebb van, ahol a szerkezet megtámaszkodik a falon, a falra merőleges vízszintes gerenda alján, a legalján (5:40). Mindig ott van a forgáspont, ahol a legalsó támaszkodás van a falon, illetve ott ahol az erőt átadó szedett-vetett deszka ékekkel támaszkodik a falon. A levegőben nem lehet forgáspont!!! Az más kérdés, hogy nem mindenhol támaszkodik fel ezen a ponton a falra merőleges vízszintes gerenda, de ott éppen igen egy alátét deszkán. A legnagyobb baj, és ezért lehetséges, hogy majd hullámosan megrogy a szerkezet, mert a forgáspont folyamatosan máshol van. Hol a szigetelés alatt, hol feljebb.... A forgáspont mindig egy helyen marad, állandó pont a térben. A piros pont, ha mozdul a szerkezet, elmozdul, nem forgáspont.
Lehet látni hogy próbálkoztak ugyan úgy felső harmadra fúrni, két db Furat is látszik a fán. Valószínűleg a koszorúban vasat “ fogtak”. Egyébként nyugi, nem fog leszakadni , ennél kokányabb szoknyák vannak fenn🤷
@@trob83 A fa elvileg nagyságrendileg ugyanúgy vezeti a hőt, mint egy mai modern vázkerámia. Szóval legjobb esetben is olyan, mintha a ház külső felülete csak részben lenne szigetelve.
Üdv mindenkinek. Ezz egy parádés oldal itt csak a szart látom illetve ennek a körberajzolását. Ez a ( szakértés, tanácsadàs, ) ez gondolom jobban jövedelmez. Mint egy kicsi nyít kicsi rajz Megyiteran
hat hat az abrak nem helyesek, M=kxF alapjan a mindegyik abrad egyensulyi helyzetet mutat sot talan meg a rogzites fele billenti a viszonyokat, legkozelebb celszerubb lenne nagyobb eroket berajzolni a huzoerohoz, hogy egyertelmubb legyen az abra. Koszi
Azt az egyet nem értem fent megvan csinálva a tető,minek alulra ilyen hülyeség. Én a tetőnél fent hoztam volna még kijjebb aztán még jobban nem ázik a fal. Ez az utólagos tető ide is alá szerintem hülyeség fölösleges pénz kidobálás,ezt már tervezéskor kellett volna jobban megcsinálni vagy gondolkozni. Az a baj nagyon hamar elkapkodják az emberek a tervezési fázist. Sokkal jobb volna előre látóbb lenni mindenkinek.
@@vanishoxiaction7885 ...és el is fog ázni! Ez szerintem csak egy kis vízvetőnek lesz elég a nyílászárók miatt!! Ez válasz chosen one-nak is.... / ennyi lenne a funkcionalitása / ...és remélem, hogy csak valami könnyű anyagot tesznek rá, pl polikarbonát lapot, max bitumenes zsindelyt!!
Én nem értem azt mondja nincs támasztása támasztó gerendának Hát ott van be van vágva a gerendába Sőt alulról fel is van csavarozva Akkor miért mondja hogy nincs alátámasztva
Kókány munka,nem átgondolt,csak pénzbeszedés ! Idő nincs a munka elvégzésére a kivitelező sokat akar kaszálni a megrendelő meg mindent ingyé szeretne!N meg a sok körbetartozás,elég ebből ezért el is hagytam az ács szakmát! Szép ,jó de csak a baj van a megrendelőkkel!
Deszkát felraknak futónak a hátsó részre, annak támaszkodik a a szarufatamasz, ez egy félbehagyott munka, Megmondó kapitány pedig ha félbehagyott munkát lát kényszert érez az okoskodásra. 😂
Na már megint bolhából elefánt esete... Az egy dolog hogy nincs értelme ennek a fajta "előtetőnek" vagy nem is tudom minek nevezzem. Efelett tekintsünk el. A lila házfalnak sincs aranyozott ablakkerettel meg ordító oroszlánszobrokkal. Először is ez a munka félkész állapotban van. Másodszor ennél a szerkezetnél, mivel a videó alapján úgy látszik, szinte tökéletesek az összevágások, semmi máson nem fog múlni a leszakadás kérdése mint hogy elég erősek-e a csavarok és hogy a menetes szár beragasztása milyen alapossággal történt. Az meg egy igen rossz ötlet hogy elkezded magyarázni a statikát, de konkrét értékeket nem közölsz. Add meg az erőket, a nyomatékot, a csavarok szakítószilárdságát, számold ki erre a konkrét példára az egészet és utána mond ki hogy a munka szar. De még ha szar is, akkor is megoldható a javítása kb egy 3 órás művelettel. Komolyan mondom néha nem tudom eldönteni hogy mire való ez túlbuzgó okoskodás.
Erő és ellenerő. Nem csak a menetes szárat kell nézni. Ha falra erősített gerenda éle vagy az anyag amire felfekszik eldeformàlódik, akkor megy vele a tető is. Néhány hozzávetőleges számítás mondjuk valóban szemléletes lett volna. De ha ugyanennyi anyagból lehet jobban is, akkor nem számít, mi jön ki, akkor is érdemes az erősebb kialakítást alkalmazni.
Az összes csavar a gerenda felső felén van, nagyjából az az egy van lejjebb, amit itt kielemzett. Ha polikarbonát lesz rajta, akkor még akár lehet jó is.
Inkább az érdekelne tényleg, hogy mire gondolt a költő, illetve a szigetelés rárakása után fogják-e tudni, hogy a konzolok nem terhelhetők. Ha egy munkás az egyikre gyanútlanul rálép, már befeszíti a szigetelést/kifordíthatja a keresztgerendát. Feliratozni kellene, mint a salgó polcokat. :-)
Az alsó karokat még esetleg ki lehetne ékelni valamivel a házfalhoz, az sokat dobna rajta és költségen nem látszana.
Ja, egyébként szép találat!
Sajnos ha a felső zónában van, az is kevés! Nagyságrendi a különbség a forgatónyomatékban!
Mindegy mivel burkolod. A széteher, hóteher ugyan akkora.
@@lajosantal1496 Azért mindegynek nem mondanám az önsúly drasztikus csökkentését.
fizikából nem voltak peng÷k a mesterek 😂
Amit a "mester" nem ért, vagy meg sem akarja érteni, az nem is létezik számára, ezért szerinte nem is kell vele foglalkozni. Csak dőljön a zseton. Szerencsére vannak azért profik is az építőiparban.
Sziasztok!
Kis konzol nagy probléma!
Ezért jó ez a csatorna és a közösség, hogy egy ilyen viszonylag egyszerű szerkezetet is mennyi szemszögből lehet vizsgálni és nézni (építészeti, hőhíd, statika, építhetőség, stb.).
Én elsősorban tartószerkezeti oldalról írnék néhány gondolatot:
1.) Itt bizony nem készült statikai terv és számítás a tetőszoknyára, ha mégis készült, statikus ilyet nem csinál! A terveken nem ez köszön vissza, mint amit a képernyőn látunk.
2.) Építés közbeni állapotra is méretezni kell - tuti, hogy a konzol végére rá fognak állni. (jogos a Szaki ellenőr észrevétele lásd. komment)
3.) Miért baj, ha nem a gerenda tengelyébe van a menetes szár rögzítve? Nem marad ,,húsa” a fának. Tessék megnézni (elnézést, hogy más csatornát reklámozok) az Ács Budapest csatornáját - miről beszélnek minden egyes részben: szegezési rendről - hoppácska!
4.) A csavarok ilyen jellegű kiosztása a szemnek nemhogy zavaró, bizalmatlanságot kelt.
5.) A csavarok távolsága egymástól borzasztó távol vannak egymástól.
6.) Mitől konzol a konzol? Itt a laikusok gondoljanak egy erkélylemezre - tipikus klasszikus konzol. Felveszi a függőleges és vízszintes erőket, illetve forgatónyomaték ébred a támasznál. A videóban említett tetőszoknya kialakításánál elég nagy félelmem van, hogy ez egyáltalán konzolként fog viselkedni.
7.) A videóban elhangzott, hogy hiányzik a fakötésű alátét. A teherátadás most gyakorlatilag csak a csavar felületén történik, ha lenne alátét, akkor a teherátadási felület is növekedne. Nem értem miért hagyták el a beépítés során.
8.) Amennyiben ez így fog maradni borítékolható, hogy be fog hullámosodni hosszirányban a szerkezet.
9.) Csak egy költői kérdés: Amennyiben az egyik csavar elnyíródik, vagy kiszakad, a mellette lévő csavarokra háruló plusz terheket el fogják viselni?
Üdv: egy ,,mezei” építőmérnök
meglepően tartós tud lenni egy ilyen szerkezet, kb 5 évig fogja bírni... de az átadásig biztosan!
Nekem még a zsinórozás is “tetszett”. Csak szemre, mozgó kameraképen több helyen is centiméterekre volt a gerendavég a zsinórtól.
Az áthidalók alatti falazati megoldásoknál is láthattunk már szebbet.
A felcsavarozott gerenda alá néhol fektetett deszka darabok mire szolgálhatnak? Nem tudtam rájönni, de elég barkácsnak tűnik. :)
kimerevíteni, mert annyira gondolom rájöttek rögzítés közben, hogy az XPS-en nagyon bólogatott volna az a szoknya.... De szerintem ez csak ideiglenes, a végén majd a sziló jól meg fogja fogni... :D Közbe most láttam meg, hogy lassan 1 éves videó :D :D
csak vegyék át,aztán le van tudva a gond róla. később meg a tulajdonos elkínlódik vele,mert igazából ennek így semmi értelme
Pár észrevétel: 1) azon a konzolon megoszló erő lesz, azaz annak az eredője nem a legvégén van. (A nyomatéka szempontjából persze oda lehet transzponálni, csak minek.) 2) A konzolt megtámasztó alsó gerenda egyrészt rátámaszkodik a tartógerendára, másrészt alulról csavarral rögzített >> jóval összetettebb az erőrendszer, mint a felvázolt. Az ominózus csavarokra kisebb erő hat.
Persze ettől még a megfelelőségéről még nem mondhatunk sokkal többet.
Ezt én is igy látom. Nem véletlenül nem ér a falhoz, hanem mert rá van vállazva a futo gerendára, ez igy több mint elég.
Az ács és a kőműve viszont a végére fog állni, úgyhogy sajnos lesz olyan, mikor becsülettel meg lesz terhelve...egyébként igaz, amit mondasz, nem is neked szólt ez a poszt.A baj, hogy azon az egyetlen gerendán múlik minden, a kikönyökölések csak a gerendára támasztanak vissza, az ékelés az XPS-en van...Szóval ez sajnos nem jó.
@@gaborsuda4164 nem lett elég mert leroggyant az egész 😅🤣
@@mopsz17 honnan tudod?
@@raczrobert1981 egy későbbi videójában mutatja hogy le van rogyva
"Adjatok egy fix pontot és én kifordítom sarkaiból a világot"
Ennek elég lesz az első hó, vagy egy áprilisi szellő...
Szakmabeli vagyok ,de nem igazan jovok ra ,h ennek mi a szerepe a bonyolitason kivul... remelem betoncserep megy ra...
Jobb helyeken ezt elore festik. Ami a csunya,h ezzel tobb a munka ,mint egy kissebb tetovel. A szakik szakmailag ugyesek voltak szerintem . Egy ilyen rovid "szaruzat"tal zsinorhoz menni kinlodas es idorablo..
a felszerelés sajnos nem jó...hiába szép a famunka, és hiába van zsinórban...
a szerepe szerintem egyrészt épületmagasság csökkentés, mert így a homlokzat felületéből levonható a tető külső vonalának 45fokos vetülete a függőleges falon...(pongyolán fogalmazva)...másrészt nyári árnyékolás...
Gondolom,hogy az XPS lemez alatt monolit beton van! Én a vas szerkezethez rögzítettem volna egy meg hajtott menetes szárat bele akasztva legalább 2 db 16mm-es beton acélhoz és azt sem a legszélén,hanem a belső oldalon! Kb méterenként ha kiálltak volna egy ilyen rögzítésű menetes szárral,akkor már biztonságosan lehetett volna rögzíteni a vízszintesen futó gerendát! Majd a szaru fát szépen be kármizni és az alsó kitámsztó gerendát is szépen be vállazni,de úgy,hogy az alúl egy a gerendával párhuzamos fosznira támaszkodna fel,elosztván a nyomást a téglákon,majd az egészet át fúrva szintén össze húzatni egy menetes szárral! Így soha nem tudna megereszkedni az a kis elő tető! :) De ez csak az én véleményem és nem vagyok sem tervező,sem ács! Ellenben a fizika törvényeivel,kb tisztában vagyok! :)
Öröm lett volna bezsaluzni oldalra kiálló tőcsavarokkal.
igen, ez alapvetően fizika.
Nagyon jó ismertetés.
Láthatnánk erre egy jó példát?
Nehéz eset!
De majd figyelek, hátha lesz!
mechanika órán kellet volna figyelni . elég száraz anyag de hasznos.
Az utcán két ház között kifeszített dróton levő lámpa mekkora erőket gerjeszt.
hú, az még sima fizikaórán is példa volt :)
gyönyörű a téglázás is.
Hello egy olyan kérdésem lenne, hogy van egy régi kisméretű téglából épült fal eléggé görbe és hogy esetleg elé epiteni egy ytong falat az jo megoldás vagy jobb lenne kivakolni ? Csak néhol kéne vagy 5 cm.! Előre is köszönöm
Tisztelt mérnök úr, egyreszt ugy latom, hogy a fagerenda a koszorúba van csavarozva, mert mogotte a szigeteles miatt koszorú gyanítható.. és mi van akkor, ha a vízszintes menetesszarak átmennek a belső oldalra és ott is alátét +anyával rögzítettek. Akkor már csak nem tud a csavar-menetesszár kicsúszni. Mi a véleménye erről?
Az már sokkal jobb, de hasznos ha az erőkar nagyobb
Több ilyen kis előtetőt csináltunk már.Vannak jó megoldások erre.Pl a szarufákat ha lehet beengedni a falba egy 8 cm mélységben és körbe csömöszölni.Lehet még a starufába benarni lapos vasat és az tartja a szarufát.Aluról a kitámasztást nem szoktam alkalmazni,mert nem illik a képbe.
Az ékelés a gerenda mögött azért van mert amikor féltették a karokat már akkor lefordult a gerenda.?!
Könnyen lehet, hogy már látszódott ahogyan az alsó éle vágja befelé a szigetelő lapokat.
sima karpántos háromszögeket raktak volna fel és máris minden ok.
Én még arra is kíváncsi lennék, hogy mennyire sikerült a menetes szárak furatait ragasztás előtt kitisztítani az xps-en keresztül, betenni a fém vagy műanyag szitahüvelyt és a megfelelő mennyiségű injektálható ragasztót., hiszen ezen múlik a ragasztott kötés minősége.
A tisztítás az stimmel. De szitahüvely nem kell a tömör falazatba. Jelen esetben beton. ;)
Tessék mondani! Hol van itt a tervező felelőssége? Elég ha valamit rajzolok 1:100-ban, utána jön a szokásos hárítás, hogy "majdakivitelezőahelyszinenmegoldja"?
Egy egyszerű bejelentéshez igen És ha nem elég. a terven látható infó, hívni kell a tervezőt. Nem mentség a gyenge terv a silány kivitelezésre.
@@SzakiEllenor Kedves SzakiEllenőr! A tervezőknél nagyon nagy gondok vannak! Olyan gyenge terveket adnak ki több esetben, több százezer forintokért, hogy fájdalom! Ha szólva van nekik akkor a válasz oldják meg majd utána kijön s berajzolja ahogy megvalósul /D-tervbe jó lesz/! A papír mindent is elbír! Csinálhatna olyan videókat is ahol bemutatja a tervrajzokat, műszaki leírásokat s azokban a hibákat! Amit a diplomás mérnők urak terveztek s a szakmunkásoknak kell a helyszínen javítani a hibás tervezéseket!
Én sejtem mire gondolt. Ha felkerül 20 centi hőszigetelés akkor túl jó lenne az energetikaja a háznak. Vigyünk már bele egy kis hőhidat.
Ha ez így volt megtervezve, akkor már a terv is hibás! :(((
Szerintem volt egy jó asztalos vagy ács, aki a konzolokat jól megcsinálta a műhelyében, aztán odaadta a melósoknak, azok meg erre a geredára feldisznólkodták.
@@trob83 : De itt a fő probléma, hogy nem a koszorúra kellett volna felfogatni, vagy nem ilyen szerkezetet kellett volna tervezni. A koszorú hőszigetelése nem alkalmas arra, hogy fogadja.
@@uborka1956 Persze. Ez úgy rossz, ahogy van.
Az áthidalók felfekvése nem túl kicsi néhány helyen? A terasz ajtónál (4:53-nél) meg szinte csak az Ytongon és az XPSen fekszik fel a két tömör tégla az áthidaló alatt.
én is azt néztem; az egy 3 méteres áthidaló, egy 0.25-össel nagyobbat elbírt volna... pár év múlva lehet recseg majd az erkélyajtó.
A mindig mindig rövid i. (nem kötekedés, még mielőtt valaki annak venné)
ez inkább nekem azért érdekes, mert a vízszintes tartópallót én eltávolítottam volna a faltól a menetes szárakon annyira, hogy mögé férjen az EPS/kőzetgyapot szigetelés vastagsága. Ehhez természetesen megfelelő statikájú szerkezetet terveznék...a lényeg, hogy szinte biztos hőhidas lesz így ott, ráadásul ez a tető egy hűtőborda télen, fűtőborda nyáron, hiába fa aminek rosszabb a hővezetése, mint betonnak, de nem hőszigetelő anyag...(persze csak ha lesz egyáltalán megfelelő vastagságú hőszigetelés a falon, az "egyenszigeteltség"/hőhidasság annak is függvénye.)
mivel a szigetelés az új "ápol és eltakar" az építőiparban, ezért tuti megy rá. Legalább egy 10cm-es, mert az átlagvevő annyit ért hozzá, hogy onnan indul valami.
Lehet egy picit javítani rajta minden szarufa tetejét át fúrni vízszintesen a falba és menetelt szárral rögzíteni.
Hát ez a statika konyhanyelvi magyarázata.
Aki ért hozzá látja, és talán zavaró hogy nem egy erővektoros magyarázat került fel, aki nem annak így sem lesz világosabb.
Az alsó gerendákat esetleg ki lehet ékelni, már ahol nem szigetelésre támaszkodnak.
Másik észrevétel: az ablakok feletti áthidaló támasz pontja az így jól van ? Vagy csak optikailag ocsmány egy kicsit?
Ha 1 embernek megjött a fény, már megérte!
@@SzakiEllenor Oké, egyébként hasznosnak és fontosnak tartom amit csinálsz. Köszi.
És mi a helyzet az áthidalóval? Csak nekem tűnik egy kicsit vastagnak a habarcs és billegősnek a tégla?
"Aki ért hozzá látja..."
Én nem értek hozzá és mégis látom minden magyarázat nélkül. Szerintem egy leegyszerűsített magyarázat érthetőbb egy laikus számára.
Amit viszont nem értek: - Ácsmunkával foglalkozók, hogy készíthetnek ilyet? Ez még csak nem is hanyagság, mert jól megcsinálni sem nagyobb munka.
A kiviteli terv mit tartalmaz?
Ilyen mikor a jól nézzen ki oltárán fel áldozzák a stabilitás és a ésszerűséget !! Az a vízszintes kitámasztó na!! Ilyen 25°,30 °dőlés szögű mediterrán tetők !! Mondván itt úgy sem lesz már nagy hó!! Vagy mégis?? Most a télen Floridában több ezer tető roskadt be !! Az a szoknya azzal a vízszintes kitámasztással életveszély !!
Bàrcsak minden epìtkezèsen ilyen szakèrtők felügyelnèk a munkàt. Biztos vagyok benne hogy lesz aki alàìrja ìgy is a megfelelősèget ès amikor gond lesz akkor ezer kibùvò mese fog keletkezni hogy kifussanak az 5 ev szavatossagbòl
Én nem látok olyan nagy gondot. A szarufát mégtámasztja a vízszintes támasz, a terhet pedig átadja a falazathoz erősített gerendahoz. Ha pontosan a fakötések akkor nem lehet nagy baj, de a falrogzitest besűriteném, és igyekeznék a felső övbe csavarozni azt. + Fakötésű alátét. Én aláírnám 😁
A falon nem a falra merőleges gerendák támaszlodnak, hanem csak falra fektetett hosszú gerenda. És a csavar elhelyezések miatt még az is csak nagyon kis erőkarral. Ez a probláma.
ha szarból kéne várat építeni, akkor az alsó "támasztó" gerendákat kitámasztanám a falhoz és a ferde gerendák tetejét fúrnám be a falba.
@@trob83 egy bizonyos mértékű erőt átad a falon lévő gerendának. Minél alacsonyabb a forgás pont annál kevesebbet. Ezért javítanám ki úgy ahogy korábban írtam, és természetesen az utánam szólónak is igaza van. Segít ha a falra merőleges könyök elér a falig. ☺️
az nagyon kellene, hogy y falig érjen....DE legyen teherátadó felület...
akkor érthető volt, vagy értesz hozzá!
Úgy látszik még nem elég drága a fa.
Ez kis eloteto nem a nyari napsutes ellen van?Nekunk is van nyaron nen tuz be a nap de osszel es telen kellemesen besut.
Jó dolog ez, ha jól van
Megcsinálva. De ez árnyékolónak kicsi
Mennyi sületlenséget lehet itt olvasni a hozzászólóknál! Istenem, na innen lépek!
Jaj de jó ez a videó! A minap biciklizés közben pont láttam egy ilyet egy épülő házon, és azon gondolkoztam, hogy ilyenkor mi a helyzet a szigeteléssel? Ahol a fa fölfekszik a falra, ott kimarad, és lesz egy hőhíd? Egyébként hihetetlen, hogy még az alátét is kimaradt. Ezért nem gondolom, hogy a falból ki fogja húzni a csavart, inkább a csavar feje fog szépen belesüllyedni a fába. A többi taknyolást meg majd eltakarja a szigetelés (sajnos ezt látom itt a környékünkön az épülő új házaknál)
Most belesüllyed a fába, mert nincs alátét! De én már láttam kitépett csavart is! Egyébként kellett volna fakocka vagy PURENIT alátét, és aközé pedig XPS, vagy PUR lap. Akkor sokkal jobb lenne. ez egy nagyon szép beépített vonalmenti hőhíd.
Ilyen kokany megoldassal lehet ilyet utolag filerekbol felturbozni. 🙂
ruclips.net/video/ezZE-ArUw3g/видео.html
Nem ott van a forgáspont, ahol a piros pont. Lejjebb van, ahol a szerkezet megtámaszkodik a falon, a falra merőleges vízszintes gerenda alján, a legalján (5:40). Mindig ott van a forgáspont, ahol a legalsó támaszkodás van a falon, illetve ott ahol az erőt átadó szedett-vetett deszka ékekkel támaszkodik a falon. A levegőben nem lehet forgáspont!!! Az más kérdés, hogy nem mindenhol támaszkodik fel ezen a ponton a falra merőleges vízszintes gerenda, de ott éppen igen egy alátét deszkán. A legnagyobb baj, és ezért lehetséges, hogy majd hullámosan megrogy a szerkezet, mert a forgáspont folyamatosan máshol van. Hol a szigetelés alatt, hol feljebb.... A forgáspont mindig egy helyen marad, állandó pont a térben. A piros pont, ha mozdul a szerkezet, elmozdul, nem forgáspont.
Nem is kell a falra támaszkodni, mert a kármi támaszkodik a szelemenen.
Sajnos ez az, hogy ott van, mert a gerenda nem támaszkodik meg a falon!
Lehet látni hogy próbálkoztak ugyan úgy felső harmadra fúrni, két db Furat is látszik a fán. Valószínűleg a koszorúban vasat “ fogtak”. Egyébként nyugi, nem fog leszakadni , ennél kokányabb szoknyák vannak fenn🤷
hát ez mégis leroggyant :)
ruclips.net/video/0eNk6ezDt_w/видео.html
Nehéz elhinnem hogy ezt ács csinálta. Amenyiben igen akkor nagy a baj. 😪
És ezt egyébként hogyan lehet hőszigetelni (vagy hogyan lehetett volna kevésbé hőhidasra építeni)?
A fa vezeti annyira a hőt, hogy hőhíd legyen?
@@trob83 A fa elvileg nagyságrendileg ugyanúgy vezeti a hőt, mint egy mai modern vázkerámia. Szóval legjobb esetben is olyan, mintha a ház külső felülete csak részben lenne szigetelve.
@@trob83 sajnos igen, és ez már kimutatható, érezhető!
Üdv mindenkinek. Ezz egy parádés oldal itt csak a szart látom illetve ennek a körberajzolását. Ez a ( szakértés, tanácsadàs, ) ez gondolom jobban jövedelmez. Mint egy kicsi nyít kicsi rajz Megyiteran
Mondjuk ezt nem
értem…
Legalább kezelt fával dolgoztak...
hat hat az abrak nem helyesek, M=kxF alapjan a mindegyik abrad egyensulyi helyzetet mutat sot talan meg a rogzites fele billenti a viszonyokat, legkozelebb celszerubb lenne nagyobb eroket berajzolni a huzoerohoz, hogy egyertelmubb legyen az abra. Koszi
*mindig
nem kellene annyira bonyolítani nagyok az erőkarok. Gyakorlatilag lefeszítik a talpat a csavarról.
nem véletlen hogy a mediterránumban építkeznek úgy ahogy itt semmi értelme pazarló és csúnyácska örülj hogy besüt végre a nap more
Azt az egyet nem értem fent megvan csinálva a tető,minek alulra ilyen hülyeség. Én a tetőnél fent hoztam volna még kijjebb aztán még jobban nem ázik a fal. Ez az utólagos tető ide is alá szerintem hülyeség fölösleges pénz kidobálás,ezt már tervezéskor kellett volna jobban megcsinálni vagy gondolkozni. Az a baj nagyon hamar elkapkodják az emberek a tervezési fázist. Sokkal jobb volna előre látóbb lenni mindenkinek.
Nem vagyok ács, sem tervező, de ezek alap elvek, amit annak idején, még általános iskolában tanultunk.
Te igen! És az jó!🤝
Forgatònyomatèkot mindenki tanult fizika òràn
Nem finom a Gundel palacsinta 🙂
Minek az? Értem én, hogy látványnak oké, de semmi funkcionalitása nincs.
*esőben sètálhatsz a ház körül... 😅🤡🤣*
@@vanishoxiaction7885 ...és el is fog ázni!
Ez szerintem csak egy kis vízvetőnek lesz elég a nyílászárók miatt!!
Ez válasz chosen one-nak is.... / ennyi lenne a funkcionalitása /
...és remélem, hogy csak valami könnyű anyagot tesznek rá, pl polikarbonát lapot, max bitumenes zsindelyt!!
@@vanishoxiaction7885 bohóc neked a kedves felmenőd...
@@karolykovacs5009 Cserepet szoktam látni ilyen úri lakosztályoknál. Azért annak megvan a súlya.
@@chosenone2215 ...annak azért valóban meg lenne a lefelé húzó súlya! :-)
Én nem értem azt mondja nincs támasztása támasztó gerendának Hát ott van be van vágva a gerendába Sőt alulról fel is van csavarozva Akkor miért mondja hogy nincs alátámasztva
Még 100 csavart körbe be lehet fúrni a szerkezetbe + alátét. Nem menthetetlen ez a munka.
Hát, menteni lehet, de nem feltétlenül úgy, ahogy írod! Ha nem érted az erőjátékot, akkor hiába minden!
Kókány munka,nem átgondolt,csak pénzbeszedés ! Idő nincs a munka elvégzésére a kivitelező sokat akar kaszálni a megrendelő meg mindent ingyé szeretne!N meg a sok körbetartozás,elég ebből ezért el is hagytam az ács szakmát! Szép ,jó de csak a baj van a megrendelőkkel!
Deszkát felraknak futónak a hátsó részre, annak támaszkodik a a szarufatamasz, ez egy félbehagyott munka, Megmondó kapitány pedig ha félbehagyott munkát lát kényszert érez az okoskodásra. 😂
nem okoskodás volt mert leroggyant az egész 😅🤣
Már megpróbálták megfixálni, de majd jövőre lehet le is bontják: ruclips.net/video/0eNk6ezDt_w/видео.html
Na már megint bolhából elefánt esete... Az egy dolog hogy nincs értelme ennek a fajta "előtetőnek" vagy nem is tudom minek nevezzem. Efelett tekintsünk el. A lila házfalnak sincs aranyozott ablakkerettel meg ordító oroszlánszobrokkal.
Először is ez a munka félkész állapotban van. Másodszor ennél a szerkezetnél, mivel a videó alapján úgy látszik, szinte tökéletesek az összevágások, semmi máson nem fog múlni a leszakadás kérdése mint hogy elég erősek-e a csavarok és hogy a menetes szár beragasztása milyen alapossággal történt. Az meg egy igen rossz ötlet hogy elkezded magyarázni a statikát, de konkrét értékeket nem közölsz. Add meg az erőket, a nyomatékot, a csavarok szakítószilárdságát, számold ki erre a konkrét példára az egészet és utána mond ki hogy a munka szar. De még ha szar is, akkor is megoldható a javítása kb egy 3 órás művelettel. Komolyan mondom néha nem tudom eldönteni hogy mire való ez túlbuzgó okoskodás.
Erő és ellenerő. Nem csak a menetes szárat kell nézni. Ha falra erősített gerenda éle vagy az anyag amire felfekszik eldeformàlódik, akkor megy vele a tető is. Néhány hozzávetőleges számítás mondjuk valóban szemléletes lett volna. De ha ugyanennyi anyagból lehet jobban is, akkor nem számít, mi jön ki, akkor is érdemes az erősebb kialakítást alkalmazni.
"Na már megint bolhából elefánt esete..." pedig igaza lett és tényleg szétesett😅
ruclips.net/video/0eNk6ezDt_w/видео.html
Menj el dolgozni!