Witam. Dopiero teraz znalazłem ten kanał. Naprawdę kawał dobrej roboty. Dzięki! Mam tylko jedną drobną uwagę, która na pewno nie zaszkodzi. Włączam,a nie włanczam.
SUPER! Od kilki dni nosilem sie wlasnie z zamiarem rozebrania jakiegos silniczka i wytlumaczenia synowi jak dziala. Twoj filmik spadl mi z nieba :) a przy okazji wyjasniasz to duzo lepiej, niz sam bym to zrobil. Z reszta sam tez sie duzo z tego filmu dowiedzialem. Wielkie dzieki za niego i wszystkie inne jakie juz nakreciles. To najbardziej wartosciowy kanal na YT jaki znam.
7:35 wiesz może, z jakiego tworzywa wykonana jest ta masa przyklejona do uzwojenia wirnika służąca do wyważania, skoro nie odkleja się,, nawet po czasie, w stosunkowo wysokoobrotowym silniku?
Do doświadczenia, użyjemy napięcia stałego od 6V do 24V potrzebny będzie silnik taki co ma możliwość podłączenia trójkąt i gwiazda czyli może pracować 230V w gwiazdę i 400V w trójkąt. Ma 6 wyjść. Proponuję połączyć w gwiazdę, czyli mostkować trzy wyjścia cewek. Przyłożyć jeden biegun napięcia obojętnie który do mostkowanych wyjść cewek silnika. Drugim biegunem spokojnym ruchem ręki przesunąć po śrubach połączeń nie mostkowanych tak aby uchwycić częstotliwość. Powinno się zaobserwować obrót wirnika. Czyli stałym prądem impulsu można wymusić obroty wirnika. Obroty będą zależne od napięcia i częstotliwości podawania impulsów prądu stałego. A natężenia indukuje się poprzez sprzężenie zwrotne jakie występuje między wirnikiem a stojanem. Kierunek obrotów zależy od kolejności podania napięć na cewki 1,2,3 będzie obracał w jedną stronę a podając 3,2,1 w przeciwną. Zmieniając polaryzację plus i minus nie zmieni się kierunek obrotów
Wyjaśnienie zasady działania Stojan w silniku elektrycznym prądu zmiennego trzy fazowego to zespół trzech cewek rozmieszczone co 120 stopni a wirnik to cewki dwie rozmieszczone co 180 stopni. . W jednym obrocie wirnika w silniku elektrycznym impuls prądu podawany jest po kolei do każdej cewki. Jedna cewka pracuje a dwie są w spoczynku. I tak pierwsza jest zasilana wytwarza magnes i indukuje w stojanie magnes. Przechodzi w stan spoczynku zaczyna pracować druga wykonuje tą samą czynność co pierwsza. Przechodzi w spoczynek a podejmuje cykl pracy trzecia. Jest to rotacja częstotliwości. Silnik trzyfazowy elektryczny prądu zmiennego tak zaprojektował wynalazca że jest generatorem mechanicznym wielozakresowym częstotliwości. Pracuje na indukcji częstotliwości wytwarza prąd o określonej częstotliwości, zależny od obrotów wirnika. Jak każdy generator może pracować w sprzężeniu zwrotnym i takie jest wmontowane w silniku elektrycznym trzyfazowym. Sprzężeniem zwrotnym jest oddziaływanie wirnika na stojan i odwrotnie. Przez to sprzężenie zwrotne jest możliwa generacja większego prądu niż dostarczony impuls prądu stałego. To zjawisko fizyczne wymusza pracę silnika przy bardzo małym poborze prądu wzbudzenia.
Witam, chciałbym sobie zbudować rodzaj podnośnika nożycowego, który wspomoże wstawanie np. z krzesła, ale mam problem z doborem silniczka, ponieważ nie bardzo się na nich znam. Czy mogę liczyć na Pana pomoc i poradę?
Amper Volt Wystarczy do wału wirnika dopiąć generator prądu, zamienia on obroty wirnika na prąd elektryczny w wyniku indukcji elektromagnetycznej. Ale taki generator nie trzeba napędzać silnikiem można także pędem wody... i tak dalej.
Prościej pisząc, wystarczy do silnika elektrycznego zamontować zewnętrzny napęd który będzie obracał silnikiem i na wyprowadzeniach elektrycznych z silnika uzyskamy prąd elektryczny.
Brawo :D lubię twoje filmiki bo wyjaśniasz wszystko dość zrozumiale, dlatego jak coś przeoczę w szkole to łatwo mogę to nadrobić na twoim kanale. Właśnie zrozumiałam o co chodzi z tymi silnikami trójfazowymi. Wielkie dzięki ;) A tak poza tematem, czemu w twoich filmikach co chwile coś ,,mruga" na czerwono, można to jakoś zlikwidować, bo irytuje?
witam mam w szlifierce kontowej na komukatorze iskrzenie dość spore aż czuć zapach jak by spalenizny szczotek czy wie pan jak to zniwelować? i jaka jest przyczyna tego
Jeszcze jedna sprawa odnośnie 10:04 - 230V to napięcie skuteczne, natomiast na wykresie zaznaczone jest napięcie szczytowe, które wynosi coś koło 320V w gniazdku.
Witaj, może trochę z innej beczki, ale widzę, że jesteś ogarnięty w tym temacie i będziesz mi w stanie pomóc. Mianowicie wymieniłem łożyska w szlifierce kątowej, po złożeniu jej i uruchomieniu wyraźnie odczuwam jak przewód "napina się". Co może byc przyczyną tego? Dodam, że spróbowałem wtyczkę podłączyć odwrotnie i dalej to samo...
+zigi464 Nie ma, silniki są różne. Mogą być zastosowane cewki w rotorze dodatkowo drugie cewki zamiast magnesów działające jak elektromagnes. Co za tym idzie większy moment obrotowy uzyskany na silniku.
Dodam jeszcze coś od siebie :) To 230 V to napięcie fazowe, między ziemią a przewodem elektroenergetycznym. 400V to napięcie przewodowe, między dwoma przewodami. Aha, i jeśli dobierze się odpowiedni woltomierz do napięcia przemiennego, to pokazuje wartość skuteczną, a nie oscyluje między minusem a plusem :)
Zmienić faze z N- ką. Regóła lewej dłoni. Siła elektrodynamiczna. Silnik kręci sie w kierunku zależnym od podania L i N. Wiem, że nie dużo wyjaśniłem, ale mam nadzieję, że naprowadziłem.
taki silnik z animacji może się zatrzymać w pozycji w której cewka wirnika nie jest zasilana a na szczotkach następuje zwarcie ( więcej tu można jeszcze dodać )
Jest fajniuśko tylko kilka "ale". Brak ciągłości w przekazie informacji, podczas objaśnień często zatrzymujesz się żeby zebrać słowa. Dobrze by było przed nagraniem sobie zrobić jakiś konspekt wypowiedzi czy coś. Drugie co mnie raziło w oczy to jakieś problemy z animacjami (np. przy objaśnianiu trójfazówki), ekran miga na czerwono co mocno dekoncentruje. Poza tym jest git i ogólnie jestem miło zaskoczony, że kanał, który pierwotnie był dla mnie tylko źródłem ciekawostek o silniku Stirlinga obecnie ewoluował w pełnoprawny kanał naukowy :D Czekam na więcej z tematyki obróbki ubytkowej!
230V to skuteczna wartość prądu przemiennego. W rzeczywistości napięcie maksymalne jego amplituda dla jednej fazy jest to 230 V * pierwiastek z 2. Dla 3-fazowej sieci jest to 400V *pierwiastek z 3.
jednak pomieszałeś zamiast pierwiastka biorę w nawias {} napięcie nie prąd (prąd zależy od obciążenia i jest w amperach ) napięcie szczytowe 1f 230V*{2} = 325V napięcie szczytowe 3f 400V*{2} = 565V i tu nie muszą być 3 fazy wystarczy że zostaną dwie (z układu 3f i mierzymy miedzy nimi ) jak chcesz przeliczyć 1f na 3f to 230V*{3}=398V (napięcie fazowe na między fazowe ) 1f - 230V napięcie między fazą a przewodem neutralny 3f - 400V napięcie miedzy dwoma różnymi dowolnymi fazami
to koło pasowe schodzi bez problemu. Trzeba mieć odpowiedni przyrząd na prasę i mocny mały palnik lub nagrzewnica indukcyjna najlepiej. Jeszcze nie zdarzyło mi się żeby nie zeszło.
+max 86 Prąd elektryczny - nazywamy zjawisko uporządkowanego ruchu ładunków elektrycznych przez badany przekrój poprzeczny środowiska pod działaniem pola elekrycznego. (np w przewodzie elektrycznym) Prądem stałym - nazywamy, jeżeli prąd elektryczny w funkcji czasu nie ulega zmianie. Czyli nie ulega zmianie natężenie prądu elektrycznego. Prądem zmiennym - nazywamy, jeżeli prąd elektryczny w funkcji czasu zmienia swoją wartość, czyli natężenie prądu ulega zmianie, a nie, że ze względu na to, że zmienia kierunek w przewodach - kompletna bzdura. Dlatego w gniazdku zawsze będzie napięcie-faza, plus (+) 230 V, tylko na jednym przewodzie, a w drugim jest zerowy minus (-), czyli dla sieci jednofazowej: L - fazowy N - zerowy PE - trzeci przewód ochronny podłączony do bolca w gniazdkach trzy żyły w przewodach elektrycznych Dla sieci trójfazowej 400V: L1, L2, L3, N, PE pięć żył w przewodach elektrycznych Natężeniem prądu elektrycznego - nazywamy stosunek elementarnego ładunku elektrycznego przenoszonego przez cząstki naładowane w ciągu pewnego czasu elementarnego poprzez dany przekrój poprzeczny środowiska (np przewód elektryczny) do tego czasu. Kierunek przepływu prądu w przewodach jedynie ty możesz zmieniać, podpinając przewód do źródła prądu zasilania, a drugi koniec do odbiornika (bateria, przewód, żarówka), lub stosując podzespoły elektroniczne, za pomocą których, można sterować przepływem, natomiast prąd nigdy sobie sam nie zmieni kierunku.
Tomasz Tomzik Podałem uprzejmie parę definicji wyjaśniących wątpliwości, jak krowie na rowie, nie umiesz czytać ze zrozumieniem, bo za trudne najwidoczniej, więc sobie sam sobie poszukaj, i nie bądź leniem śmierdzącym.
roubaix1980 Leniem akurat to okazałeś się akurat ty, skoro rozumiesz to napisz, a nie cytuj bezduszną niezrozumiałą dla laików regułkę książkową. Do tego jesteś jeszcze idiotą, bo efektem szukania będzie właśnie taki tekst który ty wkleiłeś, a wytłumaczenie proste dla laika może być nieco trudniejsze do odnalezienia. Jak coś rozumiesz to umiesz to opisać w 2-3 zdaniach a nie popisujesz się znajomością obsługi schowka ctrl+c...
Tomasz Tomzik Powiem ci tak, chamie, czepiłeś się mnie, to raz, a kolejna sprawa, jak ktoś nie potrafi swoim bezmuzgiem durnym pojąć definicji, to już nie jest mój problem, tylko danego przygłupa. Ctrl + C zrobiłem wpisując z książki nie z komputera, a podstawowe definicje doskonale określają zagadnienie, na które się chce uzyskać odpowiedzi, zamiast mi podziękować i jak coś pytać, tego czego się nie rozumie, to wsiadłeś na mnie chamie. Polak, rodak jesteś? Nie, jesteś chamem, bydlakiem bez kultury. Nie umiesz rozmawiać z ludźmi, to bierz się leniu śmierdzący sam do nauki i szukaj, a od ludzi się odpierdol.
Cześć Mam jedno pytanie do tego filmu ad. silnika prądu stałego. Na przykładzie silnika z pralki w 7:07 pokazałeś że w rzeczywistym silniku pr. stałego masz wiele styków (komutatorów), a więc jak się domyślam, do każdego z dwóch naprzeciwległych styków jest dołączony oddzielny stek przewodów, natomiast szczotki są zawsze tylko dwie i stykają się tylko z pewnymi dwoma naprzeciwległymi stykami? A tak swoją drogą, to masz świetny kanał, gratuluję wiedzy i pasji :) pier*ol wszelkich patafianów-malkontentów którzy chyba nie wiedzą co ze sobą zrobić i jedyne na czym polega ich życie to wyszukiwanie niedoskonałości w życiu innych. Trzymaj dalej fason, ucz się na swoich błędach i udoskonalaj filmy, a dalej będę twoim wiernym widzem. Pozdrawiam
Witam, posiada ktoś amteriały/filmiki, najlepiej z wiedzą akademicką gdzie cała wiedza o silnikach 3 fazowych jest wyczerpana? Nie potrafie zrozumiec pewnych zaleznosci pomiedzy polaczeniem w gwiazde a trojkat itd
Zastanawiam się jak to było możliwe, jak podają różne publikacje wynalazca Nikol Tesla jeździł po Ameryce w latach trzydziestych samochodem napędzany energią z powietrza. W samochodzie tym zamontowano silnik 80 kw. Silnik taki potrzebuje do pracy prąd o dość dużym napięciu i natężeniu. (200 Amper 400Volt)Czy taki prąd jest możliwy do otrzymania z powietrza przy tak małych antenach. Wynalazca Tesla musiał wykorzystywać inne zjawiska zachodzące w silniku elektrycznym. Przyjrzymy się zjawiskom zachodzącym w silniku elektrycznym Zamieściłem film na You Tube wpisać w wyszukiwarkę P10550136
Podoba mi się tekst, że prąd przemienny płynie w dwie strony. Za takie stwierdzenie wyrzucali z zawodówki. Prąd płynie w jedną stronę zmienia się tylko potencjał. Tak jak byś w rurze puścił na przemian: woda pod ciśnieniem, brak ciśnienia i podciśnienie następujące zaraz po sobie. Stwierdzenie, że całość płynie w dwie strony jest idiotyczne. Płynie w jedną stronę, a na końcu rury albo pluje albo zasysa (w między czasie jest przerwa).
+WestEast3259585 Masz w materiale bardzo prosto i łopatologicznie wytłumaczone. Co chcesz więcej o ile się da? Cała praca polega na odpychaniu od siebie biegunów magnetycznych.
+WestEast3259585 Masz w materiale bardzo prosto i łopatologicznie wytłumaczone. Co chcesz więcej o ile się da? Cała praca polega na odpychaniu od siebie biegunów magnetycznych.
***** Ani trochę. Na rotor nawinięty jest kawał druta, Rotor podłączasz do prądu przystawiasz dwa magnesy. Ta da działa silnik elektryczny. Można i zrobić silnik bez szczotkowy. Nawijasz drut na stojan, między stojan zamiast rotora dajesz magnes stały lub neodymowy ta da kręci się.
Amplituda prądu sinusoidalnego od 0V do wierzchołka z tego co sie orientuje nie wynosi 230 V tylko 320V(?), ale skuteczność tego prądu wynosi 230V. Jak sie mylę to mnie popraw jestem tylko studentem :D
swietnie tlumaczysz , bardzo ciekawa prezentacja , pomogla mi jako poczatkujacemu elektrykowi zrozumiec zasade dzialania silnika :) łapka w gore
Witam. Dopiero teraz znalazłem ten kanał. Naprawdę kawał dobrej roboty. Dzięki!
Mam tylko jedną drobną uwagę, która na pewno nie zaszkodzi. Włączam,a nie włanczam.
SUPER! Od kilki dni nosilem sie wlasnie z zamiarem rozebrania jakiegos silniczka i wytlumaczenia synowi jak dziala. Twoj filmik spadl mi z nieba :) a przy okazji wyjasniasz to duzo lepiej, niz sam bym to zrobil. Z reszta sam tez sie duzo z tego filmu dowiedzialem. Wielkie dzieki za niego i wszystkie inne jakie juz nakreciles. To najbardziej wartosciowy kanal na YT jaki znam.
Ucz swojego syna elektrotechniki a będzie jednym z nielicznych wolnych ludzi.....
czas ok.10:00 - pokazane jest, że 230V to wartość szczytowa, a w rzeczywistości to wartość skuteczna..
Dokładnie :-)
@@chiefbromden6471 - otrzymać odpowiedź na komentarz po 8 latach od jego wstawienia - bezcenne :)
@@TadeuszKurpiel Byłem ciekaw, czy ktoś jeszcze wyłapał ten błąd, no i znalazłem! 🙂Pozdrawiam.
@@chiefbromden6471 - dziękuję - i również :)
7:35 wiesz może, z jakiego tworzywa wykonana jest ta masa przyklejona do uzwojenia wirnika służąca do wyważania, skoro nie odkleja się,, nawet po czasie, w stosunkowo wysokoobrotowym silniku?
eh, myslalem, ze mi karte graficzna przegrzalo...
SUPER. Cieszę się, że znalazłem ten kanał :) bardzo dobrze wytłumaczone;)
Do doświadczenia, użyjemy
napięcia stałego od 6V do 24V potrzebny będzie silnik taki co ma możliwość
podłączenia trójkąt i gwiazda czyli może pracować 230V w gwiazdę i 400V w
trójkąt. Ma 6 wyjść. Proponuję połączyć w gwiazdę, czyli mostkować trzy wyjścia
cewek. Przyłożyć jeden biegun napięcia obojętnie który do mostkowanych wyjść
cewek silnika. Drugim biegunem spokojnym ruchem ręki przesunąć po śrubach
połączeń nie mostkowanych tak aby uchwycić częstotliwość. Powinno się
zaobserwować obrót wirnika. Czyli stałym prądem
impulsu można wymusić obroty wirnika. Obroty będą zależne od napięcia i
częstotliwości podawania impulsów prądu stałego. A natężenia indukuje się poprzez sprzężenie
zwrotne jakie występuje między wirnikiem a stojanem. Kierunek obrotów zależy od
kolejności podania napięć na cewki 1,2,3
będzie obracał w jedną stronę a podając 3,2,1 w przeciwną. Zmieniając
polaryzację plus i minus nie zmieni się kierunek obrotów
Wyjaśnienie zasady działania
Stojan
w silniku elektrycznym prądu zmiennego trzy fazowego to zespół trzech
cewek rozmieszczone co 120 stopni a
wirnik to cewki dwie rozmieszczone co 180 stopni. . W jednym obrocie wirnika w silniku elektrycznym impuls prądu podawany jest
po kolei do każdej cewki. Jedna cewka pracuje
a dwie są w spoczynku. I tak pierwsza jest zasilana wytwarza magnes i
indukuje w stojanie magnes. Przechodzi w stan spoczynku zaczyna pracować druga wykonuje tą samą czynność co pierwsza. Przechodzi w spoczynek a podejmuje cykl pracy trzecia. Jest to rotacja częstotliwości. Silnik trzyfazowy elektryczny prądu zmiennego tak zaprojektował wynalazca że
jest generatorem mechanicznym wielozakresowym częstotliwości. Pracuje na
indukcji częstotliwości wytwarza prąd o określonej częstotliwości, zależny od
obrotów wirnika. Jak każdy generator może pracować w sprzężeniu zwrotnym i takie jest wmontowane w silniku elektrycznym trzyfazowym.
Sprzężeniem zwrotnym jest oddziaływanie wirnika na stojan i odwrotnie. Przez to sprzężenie zwrotne jest możliwa generacja większego prądu niż dostarczony
impuls prądu stałego. To zjawisko fizyczne wymusza pracę silnika przy bardzo
małym poborze prądu wzbudzenia.
Witam, chciałbym sobie zbudować rodzaj podnośnika nożycowego, który wspomoże wstawanie np. z krzesła, ale mam problem z doborem silniczka, ponieważ nie bardzo się na nich znam. Czy mogę liczyć na Pana pomoc i poradę?
niezła łopatologia , zaczynam coś rozumieć, teraz czekam na #11 jak z silnika zrobić prądnice
Amper Volt Wystarczy do wału wirnika dopiąć generator prądu, zamienia on obroty wirnika na prąd elektryczny w wyniku indukcji elektromagnetycznej. Ale taki generator nie trzeba napędzać silnikiem można także pędem wody... i tak dalej.
Prościej pisząc, wystarczy do silnika elektrycznego zamontować zewnętrzny napęd który będzie obracał silnikiem i na wyprowadzeniach elektrycznych z silnika uzyskamy prąd elektryczny.
No i wypadało by coś wspomnieć o dodaniu regulatora napięcia.
Miga mi coś czerwonego na ekranie, ciekawe czy tylko mi :/ w czasie animacji.
mi też miga i to nie powieki
To prąd 50 razy na sekundę :)
Mnie też
MI TERZ
strasznie irytujące, nie wiem po jaką cholerę takie coś dodawać, na slow motion 0.25 widac te czerwone mryganie wyraźniej,
No wreszcie ktoś to zrozumiale tłumaczy chociaż znalazłem filmik przypadkiem bo szukałem co to jest kumutator
gratulacje!!! w bardzo profesionalny sposob zrobiony material, az milo sie oglada
Brawo :D lubię twoje filmiki bo wyjaśniasz wszystko dość zrozumiale, dlatego jak coś przeoczę w szkole to łatwo mogę to nadrobić na twoim kanale. Właśnie zrozumiałam o co chodzi z tymi silnikami trójfazowymi. Wielkie dzięki ;)
A tak poza tematem, czemu w twoich filmikach co chwile coś ,,mruga" na czerwono, można to jakoś zlikwidować, bo irytuje?
a gdyby zastąpić klatkę magnesami neodymowymi, to jaka będzie sprawność?
Jak mamy opcje nageywania w 60fps to migania są na nagraniu bo żarówka święci z 50Hz ale musi być zwykłą żarówka bo na ledowych ciężko zauwazyc
witam mam w szlifierce kontowej na komukatorze iskrzenie dość spore aż czuć zapach jak by spalenizny szczotek czy wie pan jak to zniwelować? i jaka jest przyczyna tego
Zbyt duży prąd płynie przez szczotki= prąd nie wykonuje pracy= znalazł prostszą drogę=przebicie pomiędzy cewkami w wirniku.
Straszny błąd 9.35 w podzieleniu okresu!!! Okres ma 2π a ty napisałeś że 1π
8:33 - Dzień dobry. zamiana następuje 100 razy na sekundę, bo cały okres powtarza się 50 razy na sekundę.
Jeszcze jedna sprawa odnośnie 10:04 - 230V to napięcie skuteczne, natomiast na wykresie zaznaczone jest napięcie szczytowe, które wynosi coś koło 320V w gniazdku.
Witaj, może trochę z innej beczki, ale widzę, że jesteś ogarnięty w tym temacie i będziesz mi w stanie pomóc. Mianowicie wymieniłem łożyska w szlifierce kątowej, po złożeniu jej i uruchomieniu wyraźnie odczuwam jak przewód "napina się". Co może byc przyczyną tego? Dodam, że spróbowałem wtyczkę podłączyć odwrotnie i dalej to samo...
A ktoś jest w stanie wyjaśnić pojęcie wzbudzenia silnika elektrycznego lub prądnicy? Co to znaczy to wzbudzenie?
Ciekawe że nie wspomniałeś że w silnikach szczotkowych prądu przemiennego też masz STOJAN.
A gdzie na silniku od pralki z komutatorem,który pokazywałeś, znajduje się magnes?
+zigi464 Nie ma, silniki są różne. Mogą być zastosowane cewki w rotorze dodatkowo drugie cewki zamiast magnesów działające jak elektromagnes. Co za tym idzie większy moment obrotowy uzyskany na silniku.
Niestety nie zrozumiałem zasady działania tego silniczka z magnesem i bateryjką
czy już rozumiesz?
@@wscieknietyrus7266 Niestety ☹️
Dodam jeszcze coś od siebie :) To 230 V to napięcie fazowe, między ziemią a przewodem elektroenergetycznym. 400V to napięcie przewodowe, między dwoma przewodami. Aha, i jeśli dobierze się odpowiedni woltomierz do napięcia przemiennego, to pokazuje wartość skuteczną, a nie oscyluje między minusem a plusem :)
właśniem, 230 V to wartość skuteczna, a maksymalne wychylenie wynosi 320 amplitudy ( albo 330 nie pamiętam) V?
6.30 okej ale co zrobić żeby kierunek prądu się zmieniał?
Zmienić faze z N- ką.
Regóła lewej dłoni. Siła elektrodynamiczna.
Silnik kręci sie w kierunku zależnym od podania L i N.
Wiem, że nie dużo wyjaśniłem, ale mam nadzieję, że naprowadziłem.
taki silnik z animacji może się zatrzymać w pozycji w której cewka wirnika nie jest zasilana a na szczotkach następuje zwarcie ( więcej tu można jeszcze dodać )
Jest fajniuśko tylko kilka "ale". Brak ciągłości w przekazie informacji, podczas objaśnień często zatrzymujesz się żeby zebrać słowa. Dobrze by było przed nagraniem sobie zrobić jakiś konspekt wypowiedzi czy coś. Drugie co mnie raziło w oczy to jakieś problemy z animacjami (np. przy objaśnianiu trójfazówki), ekran miga na czerwono co mocno dekoncentruje. Poza tym jest git i ogólnie jestem miło zaskoczony, że kanał, który pierwotnie był dla mnie tylko źródłem ciekawostek o silniku Stirlinga obecnie ewoluował w pełnoprawny kanał naukowy :D Czekam na więcej z tematyki obróbki ubytkowej!
230V to skuteczna wartość prądu przemiennego. W rzeczywistości napięcie maksymalne jego amplituda dla jednej fazy jest to 230 V * pierwiastek z 2. Dla 3-fazowej sieci jest to 400V *pierwiastek z 3.
jednak pomieszałeś zamiast pierwiastka biorę w nawias {}
napięcie nie prąd (prąd zależy od obciążenia i jest w amperach )
napięcie szczytowe 1f 230V*{2} = 325V
napięcie szczytowe 3f 400V*{2} = 565V i tu nie muszą być 3 fazy wystarczy że zostaną dwie (z układu 3f i mierzymy miedzy nimi )
jak chcesz przeliczyć 1f na 3f to 230V*{3}=398V (napięcie fazowe na między fazowe )
1f - 230V napięcie między fazą a przewodem neutralny
3f - 400V napięcie miedzy dwoma różnymi dowolnymi fazami
fajny materiał dzieki za pomoc przed spr
Silnik od pralki jest zasilany napieciem przemiennym. Pozdrawiam
Zrobisz film o silniku w samochodzie elektrycznym?
Gdzie można kupić magnes neodymowy?
+Filip Staszkowian dokładnie taką frazę wpisz w wyszukiwarkę
to koło pasowe schodzi bez problemu. Trzeba mieć odpowiedni przyrząd na prasę i mocny mały palnik lub nagrzewnica indukcyjna najlepiej. Jeszcze nie zdarzyło mi się żeby nie zeszło.
jeśli prąd przemienny zmienia swój kierunek 100 razy na sekundę to dlaczego w gniazdku mam napięcie tylko na jednym przewodzie
+max 86 Prąd elektryczny - nazywamy zjawisko uporządkowanego ruchu ładunków elektrycznych przez badany przekrój poprzeczny środowiska pod działaniem pola elekrycznego. (np w przewodzie elektrycznym)
Prądem stałym - nazywamy, jeżeli prąd elektryczny w funkcji czasu nie ulega zmianie. Czyli nie ulega zmianie natężenie prądu elektrycznego.
Prądem zmiennym - nazywamy, jeżeli prąd elektryczny w funkcji czasu zmienia swoją wartość, czyli natężenie prądu ulega zmianie, a nie, że ze względu na to, że zmienia kierunek w przewodach - kompletna bzdura. Dlatego w gniazdku zawsze będzie napięcie-faza, plus (+) 230 V, tylko na jednym przewodzie, a w drugim jest zerowy minus (-), czyli dla sieci jednofazowej:
L - fazowy
N - zerowy
PE - trzeci przewód ochronny podłączony do bolca w gniazdkach
trzy żyły w przewodach elektrycznych
Dla sieci trójfazowej 400V:
L1, L2, L3, N, PE
pięć żył w przewodach elektrycznych
Natężeniem prądu elektrycznego - nazywamy stosunek elementarnego ładunku elektrycznego przenoszonego przez cząstki naładowane w ciągu pewnego czasu elementarnego poprzez dany przekrój poprzeczny środowiska (np przewód elektryczny) do tego czasu.
Kierunek przepływu prądu w przewodach jedynie ty możesz zmieniać, podpinając przewód do źródła prądu zasilania, a drugi koniec do odbiornika (bateria, przewód, żarówka), lub stosując podzespoły elektroniczne, za pomocą których, można sterować przepływem, natomiast prąd nigdy sobie sam nie zmieni kierunku.
+roubaix1980 nie umiesz odpowiedzieć to nie odpowiadaj
Tomasz Tomzik Podałem uprzejmie parę definicji wyjaśniących wątpliwości, jak krowie na rowie, nie umiesz czytać ze zrozumieniem, bo za trudne najwidoczniej, więc sobie sam sobie poszukaj, i nie bądź leniem śmierdzącym.
roubaix1980 Leniem akurat to okazałeś się akurat ty, skoro rozumiesz to napisz, a nie cytuj bezduszną niezrozumiałą dla laików regułkę książkową. Do tego jesteś jeszcze idiotą, bo efektem szukania będzie właśnie taki tekst który ty wkleiłeś, a wytłumaczenie proste dla laika może być nieco trudniejsze do odnalezienia. Jak coś rozumiesz to umiesz to opisać w 2-3 zdaniach a nie popisujesz się znajomością obsługi schowka ctrl+c...
Tomasz Tomzik Powiem ci tak, chamie, czepiłeś się mnie, to raz, a kolejna sprawa, jak ktoś nie potrafi swoim bezmuzgiem durnym pojąć definicji, to już nie jest mój problem, tylko danego przygłupa. Ctrl + C zrobiłem wpisując z książki nie z komputera, a podstawowe definicje doskonale określają zagadnienie, na które się chce uzyskać odpowiedzi, zamiast mi podziękować i jak coś pytać, tego czego się nie rozumie, to wsiadłeś na mnie chamie. Polak, rodak jesteś? Nie, jesteś chamem, bydlakiem bez kultury. Nie umiesz rozmawiać z ludźmi, to bierz się leniu śmierdzący sam do nauki i szukaj, a od ludzi się odpierdol.
Cześć
Mam jedno pytanie do tego filmu ad. silnika prądu stałego.
Na przykładzie silnika z pralki w 7:07 pokazałeś że w rzeczywistym silniku pr. stałego masz wiele styków (komutatorów), a więc jak się domyślam, do każdego z dwóch naprzeciwległych styków jest dołączony oddzielny stek przewodów, natomiast szczotki są zawsze tylko dwie i stykają się tylko z pewnymi dwoma naprzeciwległymi stykami?
A tak swoją drogą, to masz świetny kanał, gratuluję wiedzy i pasji :) pier*ol wszelkich patafianów-malkontentów którzy chyba nie wiedzą co ze sobą zrobić i jedyne na czym polega ich życie to wyszukiwanie niedoskonałości w życiu innych. Trzymaj dalej fason, ucz się na swoich błędach i udoskonalaj filmy, a dalej będę twoim wiernym widzem.
Pozdrawiam
świetny materiał
Powinieneś najpierw wyjaśnić jak to działa, a przykład zostawić na koniec w celu podsumowania
+Mateusz Tenteges Bez różnicy.
Witam, posiada ktoś amteriały/filmiki, najlepiej z wiedzą akademicką gdzie cała wiedza o silnikach 3 fazowych jest wyczerpana? Nie potrafie zrozumiec pewnych zaleznosci pomiedzy polaczeniem w gwiazde a trojkat itd
Zastanawiam się jak to było
możliwe, jak podają różne publikacje wynalazca Nikol Tesla jeździł po Ameryce w latach trzydziestych samochodem napędzany energią z powietrza. W samochodzie tym zamontowano silnik 80 kw.
Silnik taki potrzebuje do pracy prąd o dość dużym napięciu i natężeniu. (200
Amper 400Volt)Czy taki prąd jest możliwy do otrzymania z powietrza przy tak
małych antenach. Wynalazca Tesla musiał wykorzystywać inne zjawiska
zachodzące w silniku elektrycznym. Przyjrzymy
się zjawiskom zachodzącym w silniku elektrycznym
Zamieściłem
film na You Tube wpisać w wyszukiwarkę
P10550136
kto technik mechatronik
Podoba mi się tekst, że prąd przemienny płynie w dwie strony. Za takie stwierdzenie wyrzucali z zawodówki. Prąd płynie w jedną stronę zmienia się tylko potencjał. Tak jak byś w rurze puścił na przemian: woda pod ciśnieniem, brak ciśnienia i podciśnienie następujące zaraz po sobie. Stwierdzenie, że całość płynie w dwie strony jest idiotyczne. Płynie w jedną stronę, a na końcu rury albo pluje albo zasysa (w między czasie jest przerwa).
Dzięki
świetny kanał, czekam na dalsze odcinki parowozu! :)
nie rozumiem wszystkich osob majacych jakiekolwiek obiekcje to tego filmu jesli same nie zdecydowaly sie zrobic czegos podobnego...
no to w końcu jak działają silniki elektryczne?
+WestEast3259585 Masz w materiale bardzo prosto i łopatologicznie wytłumaczone. Co chcesz więcej o ile się da? Cała praca polega na odpychaniu od siebie biegunów magnetycznych.
+WestEast3259585 Masz w materiale bardzo prosto i łopatologicznie wytłumaczone. Co chcesz więcej o ile się da? Cała praca polega na odpychaniu od siebie biegunów magnetycznych.
silniki elektryczne to skomplikowane rzeczy są
***** Ani trochę. Na rotor nawinięty jest kawał druta, Rotor podłączasz do prądu przystawiasz dwa magnesy. Ta da działa silnik elektryczny. Można i zrobić silnik bez szczotkowy. Nawijasz drut na stojan, między stojan zamiast rotora dajesz magnes stały lub neodymowy ta da kręci się.
pozdrawiam Panią Mirele
Super wykres🇵🇱ok
Amplituda prądu sinusoidalnego od 0V do wierzchołka z tego co sie orientuje nie wynosi 230 V tylko 320V(?), ale skuteczność tego prądu wynosi 230V. Jak sie mylę to mnie popraw jestem tylko studentem :D
*Zrób poradnik jak zrobić wiatraczek :)*
Piękna prezentacja! :-)
no wiem
film ci na czerwono miga ...
nie 230 a 325v i nie 400 a 600v
2:15 No teraz to mi zaimponiłeś
Ok
Film fajny, niestety przez te migotania nie byłem w stanie obejrzeć do końca.
haha dobre subskrybuje. :)
To musi tak mrygać? :/
Dostałam padaczki od tych czerwonych błysków
ja buduje swój własny silnik szczotkowy
I tak nic z tego nie rozumiem
Nie sprężyna a cewka :).
Tylko tyle?
rewelacja :)
Facet czemu rozłączasz ale podlanczasz ? ... Lektor nje powinien robic tak karygodnych błędów językowych.....
Mega :D
Zaje*****!!!! Like!
przez ciebie straciłem pół lekcji NIE POLECAM!!!
Sub nr 10 tyś. XD
Panie Janie moje gratulacje XDD
Szanowna Pani, dziękuję za słowa uznania.
Życzę zdrowia na nadchodzące święta xD
haha
Xd
Cy
xD
Idż lepiej do szkoły zawodowej bo takie błędy sypiesz że koda Cie słuchać !!!
Wyjaśnij jakie popełnił?
Ale mruga ten filmik! :(
Lol xd
do bani ten filmik przestań nagrywać na yf
Xd