"My vůbec nežijeme tu dobovou paměť ". Velmi trefně vyjádřeno. Děkuji za zajímavý pohled na ne až tak dávnou minulost. Bohužel že nežijeme pameť, platí i pro minulost zcela nedávnou.
Konečně je tu někdo kdo nazývá věci pravým jménem a nemá strach. Děkuji Vám za to Pánové že vyvracíte známe pořekadlo že historii píší vítězové ,..klobouk dolů a jen tak dál.
Děkuji za velmi poučnou rozpravu. Jsem narozená v roce 1946, mládí mých rodičů bylo za první republiky a moje za komunismu a teď již 52 let ve Švédsku. Velmi jsem se poučila. Prosím o víc takových pořadů. I tady je historie Švédska mladým zkreslená. Nic nevědí jak zem dělala obchody s Hitlerem a dovolila Německu přes své území přesunovat vojsko na sever při útoku na Norsko!
Tento rozhovor dává za pravdu mému dědu, který se narodil jako poddaný Franty Josefa a první republiku si odžil. Nám vnukům říkával "doufám, že nebudete muset si tím projít také". Byl to řemeslník který měl na tehdejší dobu slušné vzdělání. Přesto ho ta doba hodně zradikalizovala.
Nejde o to šířit mýty, ve světle pravdy a nádherné objektivity a vzdělání pana Stehlíka se cítím hrdým občanem této kotliny, tak trochu v srdci Evropy. Dekuji
Opět zajímavé povídání. Vím, že pan profesor je zaměřen na 20st., ale myslím si, že by určitě stálo za to probrat Husa, Husity a "České" stavovské povstání, protože na tyto témata se nahromadila pořádná hora mýtů.
Navíc jak píšete, tato dvě období ovlivňují Čechy a jejich téměř každodenní život dodnes. Tedy spíše než tato období Jiráskovy a Palackého lži o nich. Na dobu husitství a podobných zvrhlostí mohou být hrdí národy jako Češi, Srbové, Rusové a další verbež, kde je lež denním chlebem. Při zkoumání faktů se každému musí naježit vlasy na hlavě, protože je to období velmi temné, plné násilností a vraždění českého národa českými "válečníky". České stavovské povstání je české jenom proto, že čeština dodnes neumí rozlišovat mezi českými Němci a etnickými Čechy. To s Čechy mělo společného moc málo a Češi oslavují odporné a fanatické zrádce vlastního národa, kteří se domlouvali s Turkem na napadení vlastní země, jenom aby měli sami moc. To jen velmi zhruba.
@@leosjuranek3827 děkuji za doporučení, ale jako VŠ student historie o těchto věcech vím celkem dost (i když ne tolik jako doktoři co o tom přednáší). Bylo to spíše myšleno, že pro zdejší diváky by to mohlo být také zajímavé, protože pohled na tyto doby je zkreslen mýty a názory těch, kteří chtěli tehdejší události využít (Palacký, za 1. republiky či česká marxistická historiografie)
@@Gil-galad12 Myslel jsem to jako doporučení všem. Zabývám se informatikou a dějiny jsem vnímal tak od roku 1918.Tento pořad mi rozšířil vnímání dějin až ke středověku. Vím, že je to populárně naučný formát, ale pro nás fandy dějin je to dobrý zdroj poznání. Oceňuji, že renomovaní hosté mluví srozumitelným způsobem a přesto vysoce odborně.
Skvělé a velice poučné. Teprve nyní si uvědomuji, jaká je škoda, že jsem se neptal svých prarodičů jaké to tehdy bylo. A nyní už se bohužel nemám koho zeptat....
20:22 "...za padesát let si někdo řekne 'těch třicet let po tom 89.,to byl zlatej věk!' " Na tom není nic k smíchu, to si lidi určitě říkat budou, na to vemte jed ! Dnešní životní standard je neudržitelný. V blízké budoucnosti nás jednoznačně čeká sešup do chudoby a do nové totality. Současná životní úroveň přece není skutečná, je jenom předstíraná, protože je vypůjčená, stát si na ni vypůjčil biliony, domácnosti si vypůjčily biliony. Takže "Co si nalháváme o první republice" bychom si měli průběžně doplňovat informacemi o tom, co si nalháváme (co je nám nalháváno vládou) o současnosti. Divím se, že se tolik lidí nechává balamutit, že si neuvědomují, že vypůjčený blahobyt není reálný blahobyt, že není podložený reálnou ekonomickou produkcí, že je to jen šidítko pro důvěřivé naivky. Šidítko, které nám dříve nebo později bude odebráno a pak nastane "pláč a skřípění zubů", jak se píše někde v Bibli. Pak opravdu bude důvod vzpomínat na těch "zlatých třicet let" po revoluci, ale zároveň jich hořce litovat, protože byla z velké části uměle vytvořená rozprodejem státního majetku a permanentním zadlužováním.
Vypujcene penize je to posledni, co bude pristi generace mrzet. Znicene zivotni prostredi a svet zapraseny plasty je neco, co nevykoupi lidstvo ani za vsechny penize sveta. A podilime se na tom uprimne vsichni, a dobrovolne :-)
Jen pripominam. Ekonomicky do roku 1990 zili lide v CSSR 1-1. Zili jen za to co si vytvorili a nezili ekonomicky na dluh. Po roce 1990 cesti lide ziji ekonomicky 8.5 krat vice na dluh. To znamena,nekdy to budou muset vratit. A to se bude dit snizenim zdravotnictvi,zrusenim duchodu,zrusenim socialnich davek atd. Dalsi zajimavy udaj- Do roku 1987 zili lide v CSSR takzvane ve vyvazenem systemu 1-1,tento udaj se tyka zivotniho prostredi,vzdelani,ekonomiky,financniho systemu,spotreby,tezby nerostneho bohatstvi a zpetne kolik reinvestuji do budoucna. V soucasne dobe ziji lide v CR 1-5.5. Tedy spotrebovavji vice nez do systemu daji a nereinvestuji. Po takove dobe samodrejmne prichazi pad. Typuji jeste 15 let nez se to uplne zacne hroutit. System uz pada ted,ale vydet to zacne bejt velice razantne uz za 8 let.
@Pavel FalkenCtyri veci- 1/dluh financni v CR neni tvoren investicema,ale spotrebou. Tim se stava nesplatitelnym. Kraje 3.5 bilionu,vnejsek stat - pres 2 biliony. 2/dluh vzdelani - za 4 maximalne za 8 let CR prestane met odborniky s dob socialismu,kteri jsou schopni naucit dalsi generaci, popripade zajistit zahajeni projektu na stabilizaci a rozvoj hospodarstvi ve vsech smerech. 3/V roce 1990 se 60% fabrik -prumyslu stala pred celeosvetovim technologickym skokem a musela se predelat. Schodou okolnosti byla zmena rezimu,takze vsichni vyrvavaji,jak byli fabriky zastarale-ve skutecnosti jen 60%-,pritom vsak nikdo zamerne nenapise,ze modernizace dle tehdejsich odborniku mela probihat v roce 1991 az 1994. Takovi skok byl pred tim v 60 a 70 tych letech. 4/Stat do roku 1991 mel vlastni penezni system ,nespadal do svetoveho s ktereho se vykoupil v roce 1953. S toho duvodu mohl vytistisknout vlastni penize,vlozit ho do projektu,ktere zpetne odepisoval s vydelku projektu. Mena zustavala tak stabilni,silna,bez otresu a byla ovlivnovana pouze cenou ropy a plynu. Stat protoze vlastnil bankovnictvi tak vpodstate uplne zdarma mohl restrukturalizovat podniky na novou uroven nebo pouzit model JZD SUSOVICE. Tento system se dal znicit jenom zevnitr nebo otevrenou valkou,bombardovanim a nasi porazkou. To ve stredu evropy nebylo vhodne,protose zvolila prvni varianta. Druha varianta byla vsak pripravena,kdybychom bankovnictvi nepredali. Jestli o techto ekonomickych vecech neco vite,tak vice nemusim psat. Pokad ne,doporucuji si vse zjistit.
@Pavel Falken Ja vim. Dluh pred 89 nebyl zadny. Stat mel vse v rukach. 3500 svetovich vyrobnich odvetvi Ceskoslovensko vyraBELO 1800 coz nemel zadnej stat na svete. Byl zamerne znicen exportni system a trhy. Neplette se fabriky by to zvladly. 30% bylo navic na naproste svetove spicce. A CO ZAPOMINATE. STAT VLASTNIL BANKOVNI SYSTEM,ktery mohl scela zdarma pomoci fabrice a nic by to nestalo. Ten system byl neprustrelnej. Byli vyskoleni spickovi odbornici. Vite jak funguje banovni system a ze s kazde vytistene nebo pujcene koruny jde pres 60% do zahranici diky financnim dohodam. To stat delat do roku 1991 nemusel,protoze se stoho vykoupil v roce 1953! To byla ta mena. V okamziku,kdyby stat mel bankovni system,tak mohl delat cokoliv. Nicmene to by nas rozbombardovali vice nez Jugoslavii. Chtel bych vas take upozornit,ze zapomente na takzvane vystavni podniky na zapade. Tech bylo malo. Takzvana modernizace na zapade,ke ktere melo dojit o nas v letech 1991 az 94 probihala na zapade od roku 1998 az 2006. Ani to vsak neplatil zapad,ale byli to ruske soukrome investice ktere modernizovali koupenim nebo podilnictvi podniky v nemecku a to jak na uzemi byvaleho zapadniho tak vychodniho sektoru. Proto dnes v nemecku je obrovske mnozstvi podniku v ruskem vlastnictvi. Mohu vas ujistit,ze zapadni fabriky az na male vystavni mnozstvi nevypadali lepe nez ty nase! Nemecko,Francie ani britanie,kdybyste vesel do normalni fabriky,tak byste poznal rozdil pouze podle stitku na masine ,ze to vyrabel nekdo jinej. Ted uz je situace jina,protoze nase fabriky fyzicky i moralne zastarali,pokud nebyli zlikvidovany. No a financi system je ted nastaven tak,ze pokad chce zde podnik,soukromnik poridit lepsi masinu,tak ho stoji diky bankovnimyu systemu na uzemi CR 5 krat vice nez na zapade. Tim je zaruceno nemoznost CR predbehnout technologicky zapadni staty. Doporucuji zaparacovat na vedeomostech o financnich tocich.
V rokoch 1880 až 1898 odišlo do USA 380 tisíc obyvateľov Uhorska[11], pričom asi štvrtina[12], teda okolo 100 tisíc bolo zo Slovenska. Od roku 1899 v USA už evidovali aj národnosť. Od 1899 do roku 1919 odišlo do USA ďalších 480 tisíc Slovákov, čo bolo blízko celkovému počtu emigrantov zo Slovenska v tomto období. (V rokoch 1911 - 1913 z východného Slovenska smerovalo do USA až 99,5 % všetkých vysťahovalcov a zo stredného a západného Slovenska 93,7 %. [13] Druhú najčastejšou cieľovú destináciu predstavovalo Nemecka s 3 % vysťahovalcov[13].)
Další boření mýtů. Ve skutečnosti není moc co bořit. Československá státnost, její legitimita, úspéšnost, je zpochybňována asi čtvrt století. Mýty o starém Rakousku-Uhersku tento bořičům ovšem nevadí.
tradičně moc pěkný rozhovor a velmi by mě zajímalo téma Sokola (ČOS), jak se na Sokol a jeho působení v oblasti národní, sportovní, umělecké, architektonické dívá p. Stehlík.
Jak je možné, že se ti pánové vůbec nezmínili o étosu První republiky?! O tom všeobecném nadšení z budování vlastního samostatného státu? O poctivosti a touze po spravedlnosti? A o obrovském výkonu, kteří naši předkové za těch pár let předvedli? Čím se můžeme chlubit my - jejich potomci? Poloviční rozlohou republiky? Závislostí na "Říši"? Čínským tričkem, čínskými počítači a čínskými elektrokoloběžkami, které nás vezou daleko od prosperity směrem k pohodlnému úpadku a spokojené stupiditě? Všeho dočasu! Celosvětová pandemie "čínské chřipky" je nám prvním vážným varováním před katastrofou, před kterou nás žádná sofistikovaná vakcína neochrání. Mnozí si nákup levného šuntu ve feudálním komunistickém panství Říše středu, a jeho prodej se stonásobným i vícenásobným ziskem vyložili jako kapitalistické podnikání, nikoli jako sprostou zlodějinu. A klamání zákazníků je všeobecnou normou. Pokud se nevrátíme k "prvorepublikové poctivosti" a hledání pravdy, jsme ztraceni. Mysleme globálně, jednejme lokálně! Kupujme to české, a kupujme to od českých podnikatelů, nikoli podnikavců. Nenechme se ovládat mamonem, chtíčem, a nakupujme jen to, co skutečně potřebujeme. Bohatý a svobodný člověk není ten, kdo má hodně, ale ten, kdo toho málo potřebuje.
Jenomže tohle je (alespoň zčásti) přesně to, co se pánové snaží vyvracet. Dojem, že lidé tenkrát byli poctivější, více toužili po spravedlnosti, neklamali zákazníky a podobně, je prostě mylný.
Koncom marca a začiatkom apríla 1945 odišlo zo Slovenska na západ asi 5 000 Slovákov a Sloveniek, najmä v dôsledku obáv z prichádzajúcich sovietskych vojsk, ako aj na protest proti obnoveniu ČSR. Okrem slovenskej vlády a prezidenta, či osôb, ktoré boli považované za kolaborantov, to boli aj významní predstavitelia slovenského kultúrneho života.
Ja si myslím, že sme boli úžasní. Porovnajme 1. Č-SR s tým hnusným žalárom Rak.-Uhorska. Preto si myslím, že projekt, ktorý nás zachránil aj so všetkými pokleskami a chybami. Šrobár sa síce dal oklamať pri nákupe obrazov, ale oslobodzovanie Slovenska mu išlo parádne, Maďari utekali ako zajace.
Za Rakouska-Uherska se dobre oupelo. Moje rodina v te dobe prosperovala, pradeda byl svobodny pan a jeho majetek muj tatinek castecne zachranil do roku 1950, pak vsechno shrabli komuniste!!!
Tak já si myslím, že ČSR mohlo být v té době klidně v "TOP 10", ale to nebylo dobově žádné terno a v podstatě to vyplývalo jen ze středoevropské geografické polohy, kdy se těžilo z toho, že Evropa technologicky zbytku světa v novověku utekla. Tehdy měla Evropa pouhých asi 30 států a zbytek světa paběrkoval a ještě k tomu byl většinou pouhou kolonií. Jediný, kdo mohl podle mě mimo Evropu konkurovat, byly USA, případně Japonsko, takže konkurence veškerá žádná a pak už to "TOP 10" tak blýskavě nevypadá :)
Rašín a koruna. V jednom historickém filmu je ukázka z celní kontroly, odkíždí tuším do Itálie a celník říká kam vezete tolik valut (tuším 5000,--Kč). Neví někdo název toho filmu.
Moje babička byla vdovou se šesti dětmi. Bydlela v suterením bytě v Košířích (Košíři a Libni zdaleka se vyhni), měla naštěstí práci (domovnice). Za krize už nevěděla jak dál, napsala tehdy Masarykovi a skutečně dostala 100 Kčs. Moje máma měla jednu školní fotografii. Na ní, tak jako se fotí dnes je řada sedících a pak dvě řady stojících z boku potom učitelé. Vpředu sedí holčičky, vesměs otylé, dobře oblečené. Čím hlouběji na fotografii, tím větší bída. Moje máma stojí ze strany, je vidět jak je hubená-štíhlá. Samozřejmě jsme se jako děti ptali, kdo jsou ty tlusté holčičky, byly to děti tehdejší střední třídy. Děkuji za snad pravdivý pohled na první republiku.
ČSR byl pro obyčejné lidi těžký věk. Nově vzniklý stát se musel naučit chodit ve všem. Vlády neměly na výběr. Bylo vše složitější, suroviny nedostupné. V RU říši fungovala korporace napříč mocnářstvím. Po válce se zdecimované země bývalého RU otřásaly více než ostatní země Evropy... Buďme rádi že žijeme v době ve které žijeme a i přesto si to kazíme sami. Tehdejší vláda musela hrát s kartami, které jim byly dány. Poválečnou bídu překlenout a stavět sena své vlastní nohy. Ale to už se tady bavíme o době, kdy se Hitler ujímal moci a nad Evropou se na dlouhá léta smrákalo.....
Tomas G. Masaryk vyhnal Rakoushou slechtu a Rakouske investory v roce 1918 a 1919 z Cech, a Moravy bez zadne kompenzace. Prirozene o to byla nova Ceskoslovenska Prvni Republika daleko bohatsi.
@@keltoi046 Tomas Masaryk nebyl zadny svatousek. Wilsonovi pry Masaryk nalhal v roce 1917 ve Washingtonu ze Bohemia a Moravia nema Nemce i kdyz tam (B&M) bydlelo skoro 4 miliony Rakusaku kteri chteli samostatnost.
@@keltoi046 Tehdy to byli všichni Němci. A to ať už se ti čeští Němci cítili být více spříznění s rakouskými, nebo říšskými. Pojem Rakušan tehdy označoval obecně obyvatele Rakouského císařství. Pojem Rakušan se jakožto označení výhradně pro německy mluvícího obyvatele rakouských zemí začal ve větší míře používat až po druhé světové válce. Vždyť i ta republika, co vznikla na troskách Rakouska-Uherska, se nazývala Německé Rakousko.
@@dejiny Němec není rakušan a opačne. Němec původ dle kmene Nemetes. Rakušan dle kmene Rakatae, kdy ve středověku došlo od Bavorů k jejich poněmčení. Němec je stále němcem a přívlastek jako třeba český mě přijde podivný. Němec co žil na území Českého království apod.mě přijde správně. To by pak mohl být český Slovák, slovenský Polák atd.
Hovoria o českej ekonomike, stále si neuvedomujú, že ten štát nebol len štátom Čechov, ale aj Slovákov a iných národností, t. j. považovali ho bohužiaľ len za svoj a to je, čo bola fatálna chyba. Toto viedlo ku koncu 1. republiky, ako aj ku novému rozdeleniu Československa v r. 1992. Tak ako bratia Česi Vás počúvam, nie ste ani dnes schopní myslieť inak.
Áno, my ( Slovensko) sme boli pre nich len kolónia, kde mohli zamestnať v štátnej správe vyše 60 000 svojich ĺudí . O slovenčine sa Beneš vyjadril, že je to len české nárečie, niečo ako hanáčtina. Nikdy, nás nepovažovali za seberovných. Takže ak nejaký slaboch plače za spoločným štátom, nech sa nad tým zamyslí. Ako študent som pobýval v Prahe a dosť často som dostal pocítíť kto je kto.
Nekteri ti dole jsou dole, protoze je to pohodlnejsi, zadne povinnosti a krome nadavani nic nedelaji. Komuniste to resili po svem - kdo nepracuje at neji.
Máš pravdu. Po roku 1989, keď všade v médiách začali velebiť 1.ČSR a tatíčka Masaryka a naznačovali, že by sa to malo vrátiť, moji starí rodičia z toho mali strach a slzy v očiach. Na Slovensku bola za 1.ČSR neuveriteĺná bieda a hlad.
Proč ty výmluvy o Rašínovi? Přiznejme mu jako klad měnovou reformu, ale už ne stažení oběživa, které hnalo ceny nahoru, a ani revalvaci koruny. Tím zničil podle Peroutky, který to jediný řekl, cs-ekonomiku na cca polovinu! Přiznejme si, že to Rašín byl v podstatě blbec, který ekonomice vůbec nerozuměl!
"My vůbec nežijeme tu dobovou paměť ". Velmi trefně vyjádřeno. Děkuji za zajímavý pohled na ne až tak dávnou minulost. Bohužel že nežijeme pameť, platí i pro minulost zcela nedávnou.
Konečně je tu někdo kdo nazývá věci pravým jménem a nemá strach. Děkuji Vám za to Pánové že vyvracíte známe pořekadlo že historii píší vítězové ,..klobouk dolů a jen tak dál.
Bomba! Tenhle rozhovor otevírá oči 😯❤️😊
Super, už se těším na další díl👍
Děkuji za velmi poučnou rozpravu. Jsem narozená v roce 1946, mládí mých rodičů bylo za první republiky a moje za komunismu a teď již 52 let ve Švédsku. Velmi jsem se poučila. Prosím o víc takových pořadů. I tady je historie Švédska mladým zkreslená. Nic nevědí jak zem dělala obchody s Hitlerem a dovolila Německu přes své území přesunovat vojsko na sever při útoku na Norsko!
Můj otec žije ve Švédsku od roku 68 a jeho občasná povídání o Švédsku a novodobé historii nejsou dvakrát veselá.
@@petrkral9804 zajímavé. Kde žije otec? Já ve Stockholmu.
Bydlí v Göteborgu. A je o nějakých 5 let starší než Vy.
@@petrkral9804 Dík, zdravím do Göteborgu!
Ale my to víme, jakej bylo Švédsko za války ksindl.
Výborné, pustil jsem si to třikrát za sebou.
Výborný rozhovor👍 teším sa na ďalšie pokračovanie
Tento rozhovor dává za pravdu mému dědu, který se narodil jako poddaný Franty Josefa a první republiku si odžil. Nám vnukům říkával "doufám, že nebudete muset si tím projít také". Byl to řemeslník který měl na tehdejší dobu slušné vzdělání. Přesto ho ta doba hodně zradikalizovala.
Nejde o to šířit mýty, ve světle pravdy a nádherné objektivity a vzdělání pana Stehlíka se cítím hrdým občanem této kotliny, tak trochu v srdci Evropy. Dekuji
Jako bych slyšel kdysi moje rodiče. Děkuji.
Opět zajímavé povídání. Vím, že pan profesor je zaměřen na 20st., ale myslím si, že by určitě stálo za to probrat Husa, Husity a "České" stavovské povstání, protože na tyto témata se nahromadila pořádná hora mýtů.
To je moc daleko do historie. Kdo ví, jestli celá jejich doba není mýtus.
Navíc jak píšete, tato dvě období ovlivňují Čechy a jejich téměř každodenní život dodnes. Tedy spíše než tato období Jiráskovy a Palackého lži o nich. Na dobu husitství a podobných zvrhlostí mohou být hrdí národy jako Češi, Srbové, Rusové a další verbež, kde je lež denním chlebem. Při zkoumání faktů se každému musí naježit vlasy na hlavě, protože je to období velmi temné, plné násilností a vraždění českého národa českými "válečníky". České stavovské povstání je české jenom proto, že čeština dodnes neumí rozlišovat mezi českými Němci a etnickými Čechy. To s Čechy mělo společného moc málo a Češi oslavují odporné a fanatické zrádce vlastního národa, kteří se domlouvali s Turkem na napadení vlastní země, jenom aby měli sami moc. To jen velmi zhruba.
Podívejte se na seriál Historie.cs. Je to nesmírně poučný pořad. Je probíráno 20. století, 19. století, středověk.... Formát je podobný tomuto pořadu.
@@leosjuranek3827 děkuji za doporučení, ale jako VŠ student historie o těchto věcech vím celkem dost (i když ne tolik jako doktoři co o tom přednáší). Bylo to spíše myšleno, že pro zdejší diváky by to mohlo být také zajímavé, protože pohled na tyto doby je zkreslen mýty a názory těch, kteří chtěli tehdejší události využít (Palacký, za 1. republiky či česká marxistická historiografie)
@@Gil-galad12 Myslel jsem to jako doporučení všem. Zabývám se informatikou a dějiny jsem vnímal tak od roku 1918.Tento pořad mi rozšířil vnímání dějin až ke středověku. Vím, že je to populárně naučný formát, ale pro nás fandy dějin je to dobrý zdroj poznání. Oceňuji, že renomovaní hosté mluví srozumitelným způsobem a přesto vysoce odborně.
Skvělé a velice poučné. Teprve nyní si uvědomuji, jaká je škoda, že jsem se neptal svých prarodičů jaké to tehdy bylo. A nyní už se bohužel nemám koho zeptat....
Opravdu moc zajímavý rozhovor.
Jako vždy super👍👌🤗
Díky moc Petře 🙏 vlastně u tebe za vše z tvojí práce a tvorby.
zajimavy poslech ! Dekuji.
Děkuji, pánové. Myslím, že si zaděláváte na "povinnou hleďbu" nejen pro školy. 🙄 Také se těším na další povídání. Hezký den.
Očekával jsem tento rozhovor na Spotify .
už tam je!
20:22 "...za padesát let si někdo řekne 'těch třicet let po tom 89.,to byl zlatej věk!' "
Na tom není nic k smíchu, to si lidi určitě říkat budou, na to vemte jed ! Dnešní životní standard je neudržitelný. V blízké budoucnosti nás jednoznačně čeká sešup do chudoby a do nové totality. Současná životní úroveň přece není skutečná, je jenom předstíraná, protože je vypůjčená, stát si na ni vypůjčil biliony, domácnosti si vypůjčily biliony.
Takže "Co si nalháváme o první republice" bychom si měli průběžně doplňovat informacemi o tom, co si nalháváme (co je nám nalháváno vládou) o současnosti.
Divím se, že se tolik lidí nechává balamutit, že si neuvědomují, že vypůjčený blahobyt není reálný blahobyt, že není podložený reálnou ekonomickou produkcí, že je to jen šidítko pro důvěřivé naivky. Šidítko, které nám dříve nebo později bude odebráno a pak nastane "pláč a skřípění zubů", jak se píše někde v Bibli. Pak opravdu bude důvod vzpomínat na těch "zlatých třicet let" po revoluci, ale zároveň jich hořce litovat, protože byla z velké části uměle vytvořená rozprodejem státního majetku a permanentním zadlužováním.
Vypujcene penize je to posledni, co bude pristi generace mrzet. Znicene zivotni prostredi a svet zapraseny plasty je neco, co nevykoupi lidstvo ani za vsechny penize sveta. A podilime se na tom uprimne vsichni, a dobrovolne :-)
Jen pripominam. Ekonomicky do roku 1990 zili lide v CSSR 1-1. Zili jen za to co si vytvorili a nezili ekonomicky na dluh. Po roce 1990 cesti lide ziji ekonomicky 8.5 krat vice na dluh. To znamena,nekdy to budou muset vratit. A to se bude dit snizenim zdravotnictvi,zrusenim duchodu,zrusenim socialnich davek atd. Dalsi zajimavy udaj- Do roku 1987 zili lide v CSSR takzvane ve vyvazenem systemu 1-1,tento udaj se tyka zivotniho prostredi,vzdelani,ekonomiky,financniho systemu,spotreby,tezby nerostneho bohatstvi a zpetne kolik reinvestuji do budoucna. V soucasne dobe ziji lide v CR 1-5.5. Tedy spotrebovavji vice nez do systemu daji a nereinvestuji. Po takove dobe samodrejmne prichazi pad. Typuji jeste 15 let nez se to uplne zacne hroutit. System uz pada ted,ale vydet to zacne bejt velice razantne uz za 8 let.
@Pavel FalkenCtyri veci- 1/dluh financni v CR neni tvoren investicema,ale spotrebou. Tim se stava nesplatitelnym. Kraje 3.5 bilionu,vnejsek stat - pres 2 biliony. 2/dluh vzdelani - za 4 maximalne za 8 let CR prestane met odborniky s dob socialismu,kteri jsou schopni naucit dalsi generaci, popripade zajistit zahajeni projektu na stabilizaci a rozvoj hospodarstvi ve vsech smerech. 3/V roce 1990 se 60% fabrik -prumyslu stala pred celeosvetovim technologickym skokem a musela se predelat. Schodou okolnosti byla zmena rezimu,takze vsichni vyrvavaji,jak byli fabriky zastarale-ve skutecnosti jen 60%-,pritom vsak nikdo zamerne nenapise,ze modernizace dle tehdejsich odborniku mela probihat v roce 1991 az 1994. Takovi skok byl pred tim v 60 a 70 tych letech. 4/Stat do roku 1991 mel vlastni penezni system ,nespadal do svetoveho s ktereho se vykoupil v roce 1953. S toho duvodu mohl vytistisknout vlastni penize,vlozit ho do projektu,ktere zpetne odepisoval s vydelku projektu. Mena zustavala tak stabilni,silna,bez otresu a byla ovlivnovana pouze cenou ropy a plynu. Stat protoze vlastnil bankovnictvi tak vpodstate uplne zdarma mohl restrukturalizovat podniky na novou uroven nebo pouzit model JZD SUSOVICE. Tento system se dal znicit jenom zevnitr nebo otevrenou valkou,bombardovanim a nasi porazkou. To ve stredu evropy nebylo vhodne,protose zvolila prvni varianta. Druha varianta byla vsak pripravena,kdybychom bankovnictvi nepredali. Jestli o techto ekonomickych vecech neco vite,tak vice nemusim psat. Pokad ne,doporucuji si vse zjistit.
@Pavel Falken Ja vim. Dluh pred 89 nebyl zadny. Stat mel vse v rukach. 3500 svetovich vyrobnich odvetvi Ceskoslovensko vyraBELO 1800 coz nemel zadnej stat na svete. Byl zamerne znicen exportni system a trhy. Neplette se fabriky by to zvladly. 30% bylo navic na naproste svetove spicce. A CO ZAPOMINATE. STAT VLASTNIL BANKOVNI SYSTEM,ktery mohl scela zdarma pomoci fabrice a nic by to nestalo. Ten system byl neprustrelnej. Byli vyskoleni spickovi odbornici. Vite jak funguje banovni system a ze s kazde vytistene nebo pujcene koruny jde pres 60% do zahranici diky financnim dohodam. To stat delat do roku 1991 nemusel,protoze se stoho vykoupil v roce 1953! To byla ta mena. V okamziku,kdyby stat mel bankovni system,tak mohl delat cokoliv. Nicmene to by nas rozbombardovali vice nez Jugoslavii. Chtel bych vas take upozornit,ze zapomente na takzvane vystavni podniky na zapade. Tech bylo malo. Takzvana modernizace na zapade,ke ktere melo dojit o nas v letech 1991 az 94 probihala na zapade od roku 1998 az 2006. Ani to vsak neplatil zapad,ale byli to ruske soukrome investice ktere modernizovali koupenim nebo podilnictvi podniky v nemecku a to jak na uzemi byvaleho zapadniho tak vychodniho sektoru. Proto dnes v nemecku je obrovske mnozstvi podniku v ruskem vlastnictvi. Mohu vas ujistit,ze zapadni fabriky az na male vystavni mnozstvi nevypadali lepe nez ty nase! Nemecko,Francie ani britanie,kdybyste vesel do normalni fabriky,tak byste poznal rozdil pouze podle stitku na masine ,ze to vyrabel nekdo jinej. Ted uz je situace jina,protoze nase fabriky fyzicky i moralne zastarali,pokud nebyli zlikvidovany. No a financi system je ted nastaven tak,ze pokad chce zde podnik,soukromnik poridit lepsi masinu,tak ho stoji diky bankovnimyu systemu na uzemi CR 5 krat vice nez na zapade. Tim je zaruceno nemoznost CR predbehnout technologicky zapadni staty. Doporucuji zaparacovat na vedeomostech o financnich tocich.
Karel Dlouhý,přesně tak,lidi si dnes nic neváží ,ale zanedlouho bude skřípění zubů,Bible je pravdivá.
V rokoch 1880 až 1898 odišlo do USA 380 tisíc obyvateľov Uhorska[11], pričom asi štvrtina[12], teda okolo 100 tisíc bolo zo Slovenska.
Od roku 1899 v USA už evidovali aj národnosť. Od 1899 do roku 1919 odišlo do USA ďalších 480 tisíc Slovákov, čo bolo blízko celkovému počtu emigrantov zo Slovenska v tomto období. (V rokoch 1911 - 1913 z východného Slovenska smerovalo do USA až 99,5 % všetkých vysťahovalcov a zo stredného a západného Slovenska 93,7 %. [13] Druhú najčastejšou cieľovú destináciu predstavovalo Nemecka s 3 % vysťahovalcov[13].)
Další boření mýtů. Ve skutečnosti není moc co bořit. Československá státnost, její legitimita, úspéšnost, je zpochybňována asi čtvrt století. Mýty o starém Rakousku-Uhersku tento bořičům ovšem nevadí.
tradičně moc pěkný rozhovor a velmi by mě zajímalo téma Sokola (ČOS), jak se na Sokol a jeho působení v oblasti národní, sportovní, umělecké, architektonické dívá p. Stehlík.
Jak je možné, že se ti pánové vůbec nezmínili o étosu První republiky?! O tom všeobecném nadšení z budování vlastního samostatného státu? O poctivosti a touze po spravedlnosti? A o obrovském výkonu, kteří naši předkové za těch pár let předvedli?
Čím se můžeme chlubit my - jejich potomci? Poloviční rozlohou republiky? Závislostí na "Říši"? Čínským tričkem, čínskými počítači a čínskými elektrokoloběžkami, které nás vezou daleko od prosperity směrem k pohodlnému úpadku a spokojené stupiditě? Všeho dočasu! Celosvětová pandemie "čínské chřipky" je nám prvním vážným varováním před katastrofou, před kterou nás žádná sofistikovaná vakcína neochrání. Mnozí si nákup levného šuntu ve feudálním komunistickém panství Říše středu, a jeho prodej se stonásobným i vícenásobným ziskem vyložili jako kapitalistické podnikání, nikoli jako sprostou zlodějinu. A klamání zákazníků je všeobecnou normou. Pokud se nevrátíme k "prvorepublikové poctivosti" a hledání pravdy, jsme ztraceni. Mysleme globálně, jednejme lokálně! Kupujme to české, a kupujme to od českých podnikatelů, nikoli podnikavců. Nenechme se ovládat mamonem, chtíčem, a nakupujme jen to, co skutečně potřebujeme. Bohatý a svobodný člověk není ten, kdo má hodně, ale ten, kdo toho málo potřebuje.
Jenomže tohle je (alespoň zčásti) přesně to, co se pánové snaží vyvracet. Dojem, že lidé tenkrát byli poctivější, více toužili po spravedlnosti, neklamali zákazníky a podobně, je prostě mylný.
Koncom marca a začiatkom apríla 1945 odišlo zo Slovenska na západ asi 5 000 Slovákov a Sloveniek, najmä v dôsledku obáv z prichádzajúcich sovietskych vojsk, ako aj na protest proti obnoveniu ČSR. Okrem slovenskej vlády a prezidenta, či osôb, ktoré boli považované za kolaborantov, to boli aj významní predstavitelia slovenského kultúrneho života.
Takto moji rodiče říkali o nezaměstnanosti a bide
Ja si myslím, že sme boli úžasní. Porovnajme 1. Č-SR s tým hnusným žalárom Rak.-Uhorska. Preto si myslím, že projekt, ktorý nás zachránil aj so všetkými pokleskami a chybami. Šrobár sa síce dal oklamať pri nákupe obrazov, ale oslobodzovanie Slovenska mu išlo parádne, Maďari utekali ako zajace.
Zatloukání Stehlíka do hlavy by mělo být povinné :))
Good
Za Rakouska-Uherska se dobre oupelo. Moje rodina v te dobe prosperovala, pradeda byl svobodny pan a jeho majetek muj tatinek castecne zachranil do roku 1950, pak vsechno shrabli komuniste!!!
Tak já si myslím, že ČSR mohlo být v té době klidně v "TOP 10", ale to nebylo dobově žádné terno a v podstatě to vyplývalo jen ze středoevropské geografické polohy, kdy se těžilo z toho, že Evropa technologicky zbytku světa v novověku utekla.
Tehdy měla Evropa pouhých asi 30 států a zbytek světa paběrkoval a ještě k tomu byl většinou pouhou kolonií. Jediný, kdo mohl podle mě mimo Evropu konkurovat, byly USA, případně Japonsko, takže konkurence veškerá žádná a pak už to "TOP 10" tak blýskavě nevypadá :)
Chápu, že jde o pořad pana Horkého, ale proč pořád skáče panu profesorovi do řeči? Nerozumím pak ani jednomu 😞
To Vaše "témátko" je ale děsná jazyková zhůvěřilost :-D
co se týká p. Kramáře, ekonomie se studovala v té době na právech
Rašín a koruna. V jednom historickém filmu je ukázka z celní kontroly, odkíždí tuším do Itálie a celník říká kam vezete tolik valut (tuším 5000,--Kč). Neví někdo název toho filmu.
Moje babička byla vdovou se šesti dětmi. Bydlela v suterením bytě v Košířích (Košíři a Libni zdaleka se vyhni), měla naštěstí práci (domovnice). Za krize už nevěděla jak dál, napsala tehdy Masarykovi a skutečně dostala 100 Kčs.
Moje máma měla jednu školní fotografii. Na ní, tak jako se fotí dnes je řada sedících a pak dvě řady stojících z boku potom učitelé.
Vpředu sedí holčičky, vesměs otylé, dobře oblečené. Čím hlouběji na fotografii, tím větší bída. Moje máma stojí ze strany, je vidět jak je hubená-štíhlá. Samozřejmě jsme se jako děti ptali, kdo jsou ty tlusté holčičky, byly to děti tehdejší střední třídy.
Děkuji za snad pravdivý pohled na první republiku.
Opravím: Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni.
pánové, ten zvuk je hrozný ;(
No,no,trošku 1.republiku dehonestují
Nerekl bych. Ale je pravda, ze se to tak hezky neposloucha jako to, na co jsme zvykli :-)
💓 20 💓 21 💓
ČSR byl pro obyčejné lidi těžký věk. Nově vzniklý stát se musel naučit chodit ve všem. Vlády neměly na výběr. Bylo vše složitější, suroviny nedostupné. V RU říši fungovala korporace napříč mocnářstvím. Po válce se zdecimované země bývalého RU otřásaly více než ostatní země Evropy... Buďme rádi že žijeme v době ve které žijeme a i přesto si to kazíme sami. Tehdejší vláda musela hrát s kartami, které jim byly dány. Poválečnou bídu překlenout a stavět sena své vlastní nohy. Ale to už se tady bavíme o době, kdy se Hitler ujímal moci a nad Evropou se na dlouhá léta smrákalo.....
Tomas G. Masaryk vyhnal Rakoushou slechtu a Rakouske investory v roce 1918 a 1919 z Cech, a Moravy bez zadne kompenzace. Prirozene o to byla nova Ceskoslovenska Prvni Republika daleko bohatsi.
Pokud si zjistíte jaký byl osud většiny České šlechty a jak bylo naloženo s jejich majetkem po 30leté válce. Tak i pochopíte proč to Masaryk učinil.
@@keltoi046 Tomas Masaryk nebyl zadny svatousek. Wilsonovi pry Masaryk nalhal v roce 1917 ve Washingtonu ze Bohemia a Moravia nema Nemce i kdyz tam (B&M) bydlelo skoro 4 miliony Rakusaku kteri chteli samostatnost.
@@paulzellman9632 Pokud by to i prý řekl, tak by přece nelhal. Vždyť vy sám zde zmiňujete Rakušany a né Němce.
@@keltoi046 Tehdy to byli všichni Němci. A to ať už se ti čeští Němci cítili být více spříznění s rakouskými, nebo říšskými. Pojem Rakušan tehdy označoval obecně obyvatele Rakouského císařství. Pojem Rakušan se jakožto označení výhradně pro německy mluvícího obyvatele rakouských zemí začal ve větší míře používat až po druhé světové válce. Vždyť i ta republika, co vznikla na troskách Rakouska-Uherska, se nazývala Německé Rakousko.
@@dejiny Němec není rakušan a opačne. Němec původ dle kmene Nemetes. Rakušan dle kmene Rakatae, kdy ve středověku došlo od Bavorů k jejich poněmčení. Němec je stále němcem a přívlastek jako třeba český mě přijde podivný. Němec co žil na území Českého království apod.mě přijde správně. To by pak mohl být český Slovák, slovenský Polák atd.
Hele, až se naučíte kompozitivní teorii, pak přijďte, vy nalhávači, aniž byste to věděl... Dzp
Karel Janyška
Můžete mi prosím prozradit na koho tím reagujete, vy nalhávači, aniž byste to věděl.
P@@petrmatousek1219
Hovoria o českej ekonomike, stále si neuvedomujú, že ten štát nebol len štátom Čechov, ale aj Slovákov a iných národností, t. j. považovali ho bohužiaľ len za svoj a to je, čo bola fatálna chyba. Toto viedlo ku koncu 1. republiky, ako aj ku novému rozdeleniu Československa v r. 1992. Tak ako bratia Česi Vás počúvam, nie ste ani dnes schopní myslieť inak.
Áno, my ( Slovensko) sme boli pre nich len kolónia, kde mohli zamestnať v štátnej správe vyše 60 000 svojich ĺudí . O slovenčine sa Beneš vyjadril, že je to len české nárečie, niečo ako hanáčtina. Nikdy, nás nepovažovali za seberovných. Takže ak nejaký slaboch plače za spoločným štátom, nech sa nad tým zamyslí. Ako študent som pobýval v Prahe a dosť často som dostal pocítíť kto je kto.
Tohle tvoří hlavně politici. Furt cpou Tatíčka Masaryka, ale ono to vůbec růžové nebylo....ty dole pořád 2 kůrky...
Nekteri ti dole jsou dole, protoze je to pohodlnejsi, zadne povinnosti a krome nadavani nic nedelaji. Komuniste to resili po svem - kdo nepracuje at neji.
Máš pravdu. Po roku 1989, keď všade v médiách začali velebiť 1.ČSR a tatíčka Masaryka a naznačovali, že by sa to malo vrátiť, moji starí rodičia z toho mali strach a slzy v očiach. Na Slovensku bola za 1.ČSR neuveriteĺná bieda a hlad.
Doufám, že u let 1918-1938 zůstanete trochu déle a zbylých 8 dílů nás nebudete krmit jenom normalizací...
Proč ty výmluvy o Rašínovi? Přiznejme mu jako klad měnovou reformu, ale už ne stažení oběživa, které hnalo ceny nahoru, a ani revalvaci koruny. Tím zničil podle Peroutky, který to jediný řekl, cs-ekonomiku na cca polovinu! Přiznejme si, že to Rašín byl v podstatě blbec, který ekonomice vůbec nerozuměl!
Nebýt Rašína tak by Československo zažilo masivní hyperinflaci jako např. V sousedním Německu
@@viper8043 Nikoliv. Hyperinflace v Německu měla jiné příčiny. Nevymýšlejte si!