Stehlíkův kurz moderních dějin je za mě to nejlepší co je na českém YT. Škoda že je konec, nadšeně bych hltal klidně dalších 100 dílů. Děkuji Michalovi Stehlíkovi a Petru Horkému za skvělý pořad.
Jeden z nejlepších a nejdůležitějších seriálů na YT. Kromě autorů, kteří zaslouží absolutorium, bych chtěl poděkovat i panu Okamurovi, který svým ignorantstvím zapříčinil vznik tohoto díla.
Dobry den, strasne rada Vas posloucham. Mate velky prehled a libi se mi, jak premyslite. Zvete chytre a zajimave lidi a kazdy talk me nejak obohati. Dekuji a jen tak dal! 😊
Díky za rozhovory a shrnutí. Poslouchám a srovnávám si své zážitky a pocity z jednotlivých období svého života. Moc mi pomáhá pohled zpět pro svůj další postoj k ZÍTŘKU.
Mily pane Horky, Vas porad je pro mne jako svetlo vychazejici po dlouhe, zimni noci. Mate dar pro vlidnou, empatickou a soucastne jasnou a otevrenou komunikaci. Vyborne!!! Primlouvam se za pokracovani kurzu Ceskych dejin. Pekny den, Marie
Milí spoluobčané, čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších miliónů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají. Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá. ... Václav Havel Praha, Pražský hrad, 1. ledna 1990
Moc děkuji za celý kurz moderních dějin, opravdu velmi povedené. Jak moderátor tak pan profesor má u mě jedničku s hvězdičkou. Klidně bych uvítal pokračování ve stylu jít více do hloubky u jednotlivých již zmíněných klíčových okamžiků. Díky tomuto kurzu jsem např. začal číst Ripkovu Únorovou tragédii a je to pro mě hodně zajímavý pohled na známý okamžik naší historie očima (samozřejmě zaujatýma) bezprostředního účastníka.
Moc, moc, moc děkuji oběma pánům za tento skvělý náhled a pohled do našich dějin. A jsem smutná, že je poslední 😥. Ještě jednou velké díky a věřím, že pan Horký vymyslí opět něco co nás všechny obohatí ❤🍀
Díky moc oběma nejen za tento projekt. Je dobré vědět, že lidé jako vy existují a jsou ochotní "žít nad stolem". Je to možná malé světýlko na konci tunelu, ale za to pořádně důležité! 👍
Jako vždy kvělé. Jen moje osobní poznámka pod čarou. : Viz. díl pět. Je to hodně Čechocentrické chybí širší pohled na další země východního bloku. Ekonomický pohled je velmi důležitý "devadesátkový chaos" má neuvěřitelné množství negativních ale i výrazně pozitivních následků.
A ekonomika země je jedna z esencí všeho, například je velmi důležité to, jestli jste země odkud lidi prchají (za prací atp.), nebo naopak. Z postsoc. bloku je Česko výjimkou a stačilo málo a scénář mohl být mnohem horší.
Zdravím, pevně věřím, že s koncem tohoto seriálu neskončila vaše spolupráce s panem Stehlíkem, a že ho budete zvát i v budoucnu. Tento seriál o moderních dějinách patřil mezi nejlepší videa na vašem kanálu.
Moc děkuji za tato videa. Je to pro mě nesmírně poučné a užil jsem si to. Člověku to otevře rozšíří obzory nad čím přemýšlet a diskutovat. Doufám, že opravdu bude nějaké pokračování.
Ačkoli s určitým (malým) procentem toho, co bylo v tomto seriálu řečeno nemohu úplně souhlasit, myslím si že tento seriál je tím nejlepším co bylo o našich moderních dějinách publikováno. Přinejmenším mezi díly určenými nám, tedy laické veřejnosti.
Pan profesor Stehlík chválí ústavu ČR, ale nezmiňuje, jak je to s legitimitou ústavy a jak podivným způsobem byla prosazena, nebo si snad pamatujeme referendum nebo volby? I nedemokratické systémy ústavu prosadily demokratičtěji. Dále mi chybí, tak jako v předchozích dílech tzv. moravská otázka, přitom v 90. letech to bylo na Moravě významné téma, HSD-SMS v řadě moravských okresů vyhrálo volby, premiér Pithart připravoval obnovu protiprávně zrušeného zemského zřízení, petice za obnovu zemského zřízení, získala nejvíce podpisů v historii Československa, při sčítání obyvatel, se 1,3 milionu přihlásilo k moravské národnosti a to přesto, že předepsána byla česká a lidé na Moravě spontánně přeškrtávali českou a psali moravskou. Po smrti doc. Bárty se po snaze o obnově zemského zřízení slehla zem a pojem Morava se stal tabu, bohužel i ve vašem pořadu, který přesto považuji za jeden z nejlepších na youtube, shlédl jsem všechny díly za 3 dny a ještě to zopakuji. Za jeho vznik a řadu myšlenek, z nichž některé jsou i proti proudu, děkuji.
3 года назад+1
90. letům se na Českém rozhlase věnuje pořad Po Sametu... Doporučuji. Good job i zde :)
Děkuji za poučný kurz, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací a historických spojitostí. Těšil jsem se na každý nový díl a pokud by kurz pokračoval, určitě bych ho sledoval a takto se vzdělával. Ještě jednou díky! PS: Odkaz na tyto kurzy budu velmi rád šířit. 🙂
Páni,vono to vyšlo👍Neboli ste zaujatí,snažili ste sa byť objektívny na históriu Čechov,Slovákov a iných v 20.storočí,etc.,taká história cs.v džínach😉Ale bojím sa povedať konec dobrý,všechno dobré,pretože som presvedčení,že mnohí z publika od vás chceme pokračovanie(tá 🎬 pána Horkého dúfam platila len pre spomínaných desať dielov)PS.Žeby ,,Jak básnici😀"mali pokračovanie 19.storočie?(1848,národní divadlo,Rak-uhorské vyrovnanie a pod.)Nechám sa(a nielen ja)prekvapiť.Zdraví predveľkonočná Bratislava.
Nejzásadnější teze videa podle mě je, že EKONOMIKA PŘEDBĚHLA PRÁVO. Chápu, že byl hlad po ultrarychlé změně, ale škoda, že se nenašel někdo, kdo řekl, "udělejme právní rámec a potom pusťme ekonomiku". Místo toho zvítězil Klaus, jeho ekonomický pohled bez ohledu na právo a dopadlo to, jak to dopadlo. Přesná je i poznámka o Škodovce, která se privatizovala jako celek. Zná prosím někdo nějakou dodnes fungující společnost, která byla rozprodána prostřednictvím Klausových kuponků? Já ne.
Pokud vás zajímá tento aspekt, doporučuji od Petra Pitharta knihu Po devětaosmdesátém - je v popisu videa mezi doporučenou literaturou. Moc zajímavé čtení!
Pánové, po shlédnutí všech dílů mám ten krásný pocit že jsem sledoval něco, co má smysl a vůbec bych se nebránil nějaké formě pokračování, byť třeba jen občasné.
No nevím. Bez urážky, ale nemůžu si pomoct, občas mě napadne pat a mat. Jak se říká, neplést komentář a fakta. A těch konkrétních fakt jsem tam zas tolik nezaslechl. Začal bych možná obecně. Posledních tak 20 let je tady tendence bazirovat na tom "17.11", ale já jsem si jistý že ani 17 ani 20. 11. tady většina lidí nic zvláštního nepozorovala, to už byl důležitý pád berlínské zdi pár týdnů před tím. Nechce se mi hodnotit ten termín "revoluce" jen bych dodal že pád totality je zakonitost (většinou nezačíná od spodu). Problém je co přijde potom - částo velké násilí. Taky je důležite nějaké časove třídění o dny o týdny ani o měsíce ale nejde. Jo ten 90. rok byl takové zrichlene ale taky navazoval na ty léta 80. Mimochodem aktualne bych připomenul že tehdy u té volby Havla taky postavali před domy některých" poslanců " ty" bojuvky ". Další mezník třeba polovina 90. Let. Ještě k tomu násilí, nakonec v těch 90. nepřišlo i když zas taková dobová vzpomínka jak v 1990" vojáci posilovali hlídky v ulicích " Člověk si Pomatuju ty jména" roubal "," biederman ", mimochodem Pomatuju si i nějaký otřesný případ s konce 80. Let, je prostě vidět že mnohé na sebe navazovalo. Diskuteri baziruji ta těch ekonomických změnách já myslím že ty byli jen následek těch zásadních. Tady by se to dalo dělit na vnější a vnitřní. K té ekonomice mi chyběli hlavní body : "volne smenitelna koruna", pevné kurz vůči DM. Ten už byl myslím v R 1992. Jinak termín "kapitalismus" my přijde nadbytečný to už spíš "odbytiste". Ještě drobnost nevím jestli v minulém díle, ale padl termín "ústava". Pre se u toho motal jiste "jicinske" - ktere měl být i u té předchozí...... Nezmínit to my připadá povrchní. No ještě k tomu "5bminut zhasnout", a co dělali mnohé západoevropské země kolem R 2008. Co vom třeba Irsko za jeden rok tehdy zvýšilo o desítky procent státní dluh.....
Dost dobré, ale přijdou mi poslední dva díly dost narychlo natočené. Myslím, že se tu měl i ten poslední vzít mnohem víc na detail. Měl jsem pocit z prvních dílů, že se šlo víc do hloubky. Celkem by bylo zajímavý možná zajet víc do rolí Klause, Havla, Zemana a dalších figurek té doby.
Nejsem přílišným podporovatelem tohoto citátu, protože příliš zavání poraženectvím a implikuje přístup, že slušný člověk nemůže být bohatý - a to není pravda. Že je mnoho velkých majetků výsledkem zločinu, to je jiná věc, ale neplatí to vždy.
@@PetrHorkyPolarnik Zovšeobecňovať to nejde, ale k spôsobu privatizácie v bývalej ČSFR to celkom platí a tak som to myslela. Patrí tam aj absencia zákonov, ktoré by takéto pochybné privatizácie (hodilo by sa skôr krádeže) postihovali a to pvažujem tiež za zločin.
@@PetrHorkyPolarnikBohatý člověk není totéž, co vlastník velkého majetku. Bohatým může být také člověk, který toho málo potřebuje :) A co je to ten velký majetek? Existují i "legální zločiny" - pokud zákony píší zločinci, nebo spojenci zločinců. Proto je mj. špatný tzv. právní pozitivismus. Své zákony si psali fašisté, nacisté, komunisté aj. i jejich potomci, nynější "kapitalisté". Se spravedlností, humanismem a morálkou často takové zákony nemají mnoho společného. Ten citát je naprosto přesný, neboť odpovídá realitě. Nejvyšší metou demokratického státu musí být dosažení spravedlnosti. V tomto směru náš stát není demokratický, protože existují četné nespravedlnosti, křivdy, a ve společnosti není dostatek vůle k jejich řešení.
@@lubsus5189 Pozor, spravedlnost a demokracie jsou dva zcela odlišné pojmy. Demokracie je vláda, na které se podílí lid - například volbami. Nic víc. Spravedlnost pak je určitá aplikace práva a hodnot.
@@PetrHorkyPolarnik Odpovím Vám slovy TGM: "... Demokracie není jen státní a administrační forma, nýbrž názor na život a na svět. Základem státu je spravedlnost, a spravedlnost je aritmetikou lásky. Nejhlubší argument pro demokracii - víra v člověka. Demokracie je názor na život, spočívá na důvěře v lidi, v lidskost a v lidství. A není důvěry bez lásky, ani lásky bez důvěry...". Ano, řada lidí má na demokracii, spravedlnost a aplikaci práva a hodnot podobné názory, a operuje s těmito pojmy podobně, jako Vy. Je to totiž pro ně výhodné. Proč důchodcům nenabízet předražené hrnce, proč za nesplacený dluh 200 Kč nesebrat dlužníkovi "střechu nad hlavou", proč nežalovat někoho za nedodržení smlouvy, jejíž podstatná část byla napsána písmem téměř neviditelným? Stát, který nechrání a nedokáže se zastat lidí slabých, znevýhodněných, důvěřivých či svých názorových a jiných menšin, není státem spravedlivým, tedy ani demokratickým. Je to stát gangsterský, ve kterém platí právo silnějšího, nikoli idea spravedlnosti.
Super projekt! Jako 18letému studentovi mi to moc pomohlo, děkuji!
Tak se ještě zeptejte rodičů a prarodičů, co o tom ví.
Stehlíkův kurz moderních dějin je za mě to nejlepší co je na českém YT. Škoda že je konec, nadšeně bych hltal klidně dalších 100 dílů. Děkuji Michalovi Stehlíkovi a Petru Horkému za skvělý pořad.
Děkuji za srozumitelné vysvětlení. Je velmi důležité rozumět naší historii. Za mne palec nahoru.
Jeden z nejlepších a nejdůležitějších seriálů na YT. Kromě autorů, kteří zaslouží absolutorium, bych chtěl poděkovat i panu Okamurovi, který svým ignorantstvím zapříčinil vznik tohoto díla.
Máte pravdu, to je vlastně správný pohled! :-)
Moc nerozumím, co by tyto přednášky měly Okamurovi dát. Tento jedině správný výklad dějin od 60. let si můžete přečíst všude a v ČT je spousta pořadů.
@@pavelsisma7885 A stejně to nestačí jak vidíte.
Dobry den, strasne rada Vas posloucham. Mate velky prehled a libi se mi, jak premyslite. Zvete chytre a zajimave lidi a kazdy talk me nejak obohati. Dekuji a jen tak dal! 😊
díky! Vážím si toho. Petr
Díky za rozhovory a shrnutí. Poslouchám a srovnávám si své zážitky a pocity z jednotlivých období svého života. Moc mi pomáhá pohled zpět pro svůj další postoj k ZÍTŘKU.
Tuto sérii jsem shlédl již po několikáté a je to brilantní obsah, díky.
Pánové, díky za tento miniserial o dějinách naší země, myslím, že lepší výklad historie na našem území mě doposud nepotkal. Hodně zdaru👍
Mily pane Horky,
Vas porad je pro mne jako svetlo vychazejici po dlouhe, zimni noci. Mate dar pro vlidnou, empatickou a soucastne jasnou a otevrenou komunikaci. Vyborne!!! Primlouvam se za pokracovani kurzu Ceskych dejin. Pekny den, Marie
Milí spoluobčané,
čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších miliónů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají.
Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal.
Naše země nevzkvétá.
...
Václav Havel
Praha, Pražský hrad, 1. ledna 1990
A to ještě nevěděl, co nás čeká po jeho smrti.
Moc děkuji za celý kurz moderních dějin, opravdu velmi povedené. Jak moderátor tak pan profesor má u mě jedničku s hvězdičkou. Klidně bych uvítal pokračování ve stylu jít více do hloubky u jednotlivých již zmíněných klíčových okamžiků. Díky tomuto kurzu jsem např. začal číst Ripkovu Únorovou tragédii a je to pro mě hodně zajímavý pohled na známý okamžik naší historie očima (samozřejmě zaujatýma) bezprostředního účastníka.
Zasloužilo by to pokračování 👌
přemýšlíme o několika variantách...
@@PetrHorkyPolarnik oroduji za to
@@PetrHorkyPolarnik Já také 👍🏿
Díky pánové za mnohá vysvětlení akrze celý seriál a možná za nový náhled na některé věci!
Moc, moc, moc děkuji oběma pánům za tento skvělý náhled a pohled do našich dějin. A jsem smutná, že je poslední 😥. Ještě jednou velké díky a věřím, že pan Horký vymyslí opět něco co nás všechny obohatí ❤🍀
Moderní pohled na moderní dějiny, díky, skvělá práce.
Pánové, mnohokrát děkuji.
Pane Horký. Vyřiďte Michalovi Stehlíkovi, že děkuji. Vám samozřejmě také.
My děkujeme!
díky!
Díky
Děkuji za celou sérii
pánové ,díky moc
Díky moc oběma nejen za tento projekt. Je dobré vědět, že lidé jako vy existují a jsou ochotní "žít nad stolem". Je to možná malé světýlko na konci tunelu, ale za to pořádně důležité! 👍
Jako vždy kvělé. Jen moje osobní poznámka pod čarou. : Viz. díl pět. Je to hodně Čechocentrické chybí širší pohled na další země východního bloku. Ekonomický pohled je velmi důležitý "devadesátkový chaos" má neuvěřitelné množství negativních ale i výrazně pozitivních následků.
A ekonomika země je jedna z esencí všeho, například je velmi důležité to, jestli jste země odkud lidi prchají (za prací atp.), nebo naopak. Z postsoc. bloku je Česko výjimkou a stačilo málo a scénář mohl být mnohem horší.
Zdravím, pevně věřím, že s koncem tohoto seriálu neskončila vaše spolupráce s panem Stehlíkem, a že ho budete zvát i v budoucnu. Tento seriál o moderních dějinách patřil mezi nejlepší videa na vašem kanálu.
Z mého pohledu bych to rozšířil, nejlepší "vzdělávací" video, které jsem nalezl na YT.
Moc děkuji za tato videa. Je to pro mě nesmírně poučné a užil jsem si to. Člověku to otevře rozšíří obzory nad čím přemýšlet a diskutovat. Doufám, že opravdu bude nějaké pokračování.
Díky!
Pámbů zaplať za Vaše dílo, chlapi. Díky!
Já chci taky poděkovat. Hodně věcí jste mi ozřejmili. Děkuji bylo to supr, ale krátký.
Skvelá vec, pozdravujem zo Slovenska! Nech sa darí!
díky ahooooj na Slovensko!
Tiež Slovensko, pozdravujem všetko som videl, výborné, pokračovať chlapci....
2:33 Projev Václava Havla v Kongresu USA nebyl v krátkých kalhotách. Krátké kalhoty měl při inauguraci 29.12.1989.
Na podobných vzpomínkách je moderování těchto přednášek postaveno.
Pánové, píši to již po několikáté, opět příliš krátké.
Co říct u posledního dílu? Je mi líto, že je poslední. Kurz by fajn a bude mi chybět. Děkuji.
Pánové - bylo to vkusné, věcné a zdařile subjektivní i objektivní!
Zajímal by mne názor Karla Kryla a Václava Havla na současnou dobu. Jejich úhel pohledu mi moc chybí. Pánové děkuji za všechny díly.
Ačkoli s určitým (malým) procentem toho, co bylo v tomto seriálu řečeno nemohu úplně souhlasit, myslím si že tento seriál je tím nejlepším co bylo o našich moderních dějinách publikováno. Přinejmenším mezi díly určenými nám, tedy laické veřejnosti.
Pan profesor Stehlík chválí ústavu ČR, ale nezmiňuje, jak je to s legitimitou ústavy a jak podivným způsobem byla prosazena, nebo si snad pamatujeme referendum nebo volby? I nedemokratické systémy ústavu prosadily demokratičtěji.
Dále mi chybí, tak jako v předchozích dílech tzv. moravská otázka, přitom v 90. letech to bylo na Moravě významné téma, HSD-SMS v řadě moravských okresů vyhrálo volby, premiér Pithart připravoval obnovu protiprávně zrušeného zemského zřízení, petice za obnovu zemského zřízení, získala nejvíce podpisů v historii Československa, při sčítání obyvatel, se 1,3 milionu přihlásilo k moravské národnosti a to přesto, že předepsána byla česká a lidé na Moravě spontánně přeškrtávali českou a psali moravskou. Po smrti doc. Bárty se po snaze o obnově zemského zřízení slehla zem a pojem Morava se stal tabu, bohužel i ve vašem pořadu, který přesto považuji za jeden z nejlepších na youtube, shlédl jsem všechny díly za 3 dny a ještě to zopakuji. Za jeho vznik a řadu myšlenek, z nichž některé jsou i proti proudu, děkuji.
90. letům se na Českém rozhlase věnuje pořad Po Sametu... Doporučuji. Good job i zde :)
Ahoj Chucku, moc tě zdravím :-D
@@miroslavbolek3870 Zdar Míro! RUclips je malej svět :-D
Moc děkuji! Toto by měli povině sledovat nejen politici ale dát to jako povinnou "četbu" dětem ve školách.
Chci další díly, prosím.
Děkuji za poučný kurz, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací a historických spojitostí. Těšil jsem se na každý nový díl a pokud by kurz pokračoval, určitě bych ho sledoval a takto se vzdělával. Ještě jednou díky!
PS: Odkaz na tyto kurzy budu velmi rád šířit. 🙂
Paráda, super, díky moc, pánové. Mohu mít naději v pokračování? ;)
Zeman pracoval v Prognostickém ústavu krátce od ledna 1990, toho tam strana neposlala, aby připravil porevoluční vývoj.
Páni,vono to vyšlo👍Neboli ste zaujatí,snažili ste sa byť objektívny na históriu Čechov,Slovákov a iných v 20.storočí,etc.,taká história cs.v džínach😉Ale bojím sa povedať konec dobrý,všechno dobré,pretože som presvedčení,že mnohí z publika od vás chceme pokračovanie(tá 🎬 pána Horkého dúfam platila len pre spomínaných desať dielov)PS.Žeby ,,Jak básnici😀"mali pokračovanie 19.storočie?(1848,národní divadlo,Rak-uhorské vyrovnanie a pod.)Nechám sa(a nielen ja)prekvapiť.Zdraví predveľkonočná Bratislava.
Nevím, proč tu někdo motá Okamuru
Nejzásadnější teze videa podle mě je, že EKONOMIKA PŘEDBĚHLA PRÁVO.
Chápu, že byl hlad po ultrarychlé změně, ale škoda, že se nenašel někdo, kdo řekl, "udělejme právní rámec a potom pusťme ekonomiku". Místo toho zvítězil Klaus, jeho ekonomický pohled bez ohledu na právo a dopadlo to, jak to dopadlo.
Přesná je i poznámka o Škodovce, která se privatizovala jako celek. Zná prosím někdo nějakou dodnes fungující společnost, která byla rozprodána prostřednictvím Klausových kuponků? Já ne.
Pokud vás zajímá tento aspekt, doporučuji od Petra Pitharta knihu Po devětaosmdesátém - je v popisu videa mezi doporučenou literaturou. Moc zajímavé čtení!
@@PetrHorkyPolarnik děkuji!
Pánové, po shlédnutí všech dílů mám ten krásný pocit že jsem sledoval něco, co má smysl a vůbec bych se nebránil nějaké formě pokračování, byť třeba jen občasné.
Pěkné, ale nějak se ohleduplně pozapomnělo na negativní roli Havla
Od cca 16:00, Karel Kryl. Chybí zde zmínka, když už o jeho názorech tak podrobně, že Kryl se stal němcožroutem v rámci ČSSD navzdory své německé ženě.
No nevím.
Bez urážky, ale nemůžu si pomoct, občas mě napadne pat a mat.
Jak se říká, neplést komentář a fakta.
A těch konkrétních fakt jsem tam zas tolik nezaslechl.
Začal bych možná obecně.
Posledních tak 20 let je tady tendence bazirovat na tom "17.11", ale já jsem si jistý že ani 17 ani 20. 11. tady většina lidí nic zvláštního nepozorovala, to už byl důležitý pád berlínské zdi pár týdnů před tím.
Nechce se mi hodnotit ten termín "revoluce" jen bych dodal že pád totality je zakonitost (většinou nezačíná od spodu).
Problém je co přijde potom - částo velké násilí.
Taky je důležite nějaké časove třídění o dny o týdny ani o měsíce ale nejde. Jo ten 90. rok byl takové zrichlene ale taky navazoval na ty léta 80. Mimochodem aktualne bych připomenul že tehdy u té volby Havla taky postavali před domy některých" poslanců " ty" bojuvky ".
Další mezník třeba polovina 90. Let.
Ještě k tomu násilí, nakonec v těch 90. nepřišlo i když zas taková dobová vzpomínka jak v 1990" vojáci posilovali hlídky v ulicích "
Člověk si Pomatuju ty jména" roubal "," biederman ", mimochodem Pomatuju si i nějaký otřesný případ s konce 80. Let, je prostě vidět že mnohé na sebe navazovalo.
Diskuteri baziruji ta těch ekonomických změnách já myslím že ty byli jen následek těch zásadních.
Tady by se to dalo dělit na vnější a vnitřní.
K té ekonomice mi chyběli hlavní body : "volne smenitelna koruna", pevné kurz vůči DM.
Ten už byl myslím v R 1992.
Jinak termín "kapitalismus" my přijde nadbytečný to už spíš "odbytiste".
Ještě drobnost nevím jestli v minulém díle, ale padl termín "ústava".
Pre se u toho motal jiste "jicinske" - ktere měl být i u té předchozí......
Nezmínit to my připadá povrchní.
No ještě k tomu "5bminut zhasnout", a co dělali mnohé západoevropské země kolem R 2008.
Co vom třeba Irsko za jeden rok tehdy zvýšilo o desítky procent státní dluh.....
Dost dobré, ale přijdou mi poslední dva díly dost narychlo natočené. Myslím, že se tu měl i ten poslední vzít mnohem víc na detail. Měl jsem pocit z prvních dílů, že se šlo víc do hloubky. Celkem by bylo zajímavý možná zajet víc do rolí Klause, Havla, Zemana a dalších figurek té doby.
Ono to je tak rozsáhlé téma (jako v podstatě každá uzlová kapitola dějin), že by jenom o revoluci a devadesátkách šlo udělat celý seriál...
Že Vás to ještě baví????🤔😲😭😭😭🤣🤣🤣
Oněch 8 dětí má pan Stehlík s kolika ženami? 🤔
Asi je to v této zemi divné, ale s jednou :-)
@@michalstehlik9272 máte mou upřímnou úctu. Servus z dolního Bavorska, mého (zatím ještě stále) nového domova.
@@spolik V tomto případě si zaslouží úctu i (nebo především) žena pana Stehlíka :)
"Za každým veľkým majetkom sa skrýva zločin." Victor Hugo
Nejsem přílišným podporovatelem tohoto citátu, protože příliš zavání poraženectvím a implikuje přístup, že slušný člověk nemůže být bohatý - a to není pravda. Že je mnoho velkých majetků výsledkem zločinu, to je jiná věc, ale neplatí to vždy.
@@PetrHorkyPolarnik Zovšeobecňovať to nejde, ale k spôsobu privatizácie v bývalej ČSFR to celkom platí a tak som to myslela. Patrí tam aj absencia zákonov, ktoré by takéto pochybné privatizácie (hodilo by sa skôr krádeže) postihovali a to pvažujem tiež za zločin.
@@PetrHorkyPolarnikBohatý člověk není totéž, co vlastník velkého majetku. Bohatým může být také člověk, který toho málo potřebuje :) A co je to ten velký majetek? Existují i "legální zločiny" - pokud zákony píší zločinci, nebo spojenci zločinců. Proto je mj. špatný tzv. právní pozitivismus. Své zákony si psali fašisté, nacisté, komunisté aj. i jejich potomci, nynější "kapitalisté". Se spravedlností, humanismem a morálkou často takové zákony nemají mnoho společného. Ten citát je naprosto přesný, neboť odpovídá realitě. Nejvyšší metou demokratického státu musí být dosažení spravedlnosti. V tomto směru náš stát není demokratický, protože existují četné nespravedlnosti, křivdy, a ve společnosti není dostatek vůle k jejich řešení.
@@lubsus5189 Pozor, spravedlnost a demokracie jsou dva zcela odlišné pojmy. Demokracie je vláda, na které se podílí lid - například volbami. Nic víc. Spravedlnost pak je určitá aplikace práva a hodnot.
@@PetrHorkyPolarnik Odpovím Vám slovy TGM: "... Demokracie není jen státní a administrační forma, nýbrž názor na život a na svět. Základem státu je spravedlnost, a spravedlnost je aritmetikou lásky. Nejhlubší argument pro demokracii - víra v člověka. Demokracie je názor na život, spočívá na důvěře v lidi, v lidskost a v lidství. A není důvěry bez lásky, ani lásky bez důvěry...". Ano, řada lidí má na demokracii, spravedlnost a aplikaci práva a hodnot podobné názory, a operuje s těmito pojmy podobně, jako Vy. Je to totiž pro ně výhodné. Proč důchodcům nenabízet předražené hrnce, proč za nesplacený dluh 200 Kč nesebrat dlužníkovi "střechu nad hlavou", proč nežalovat někoho za nedodržení smlouvy, jejíž podstatná část byla napsána písmem téměř neviditelným? Stát, který nechrání a nedokáže se zastat lidí slabých, znevýhodněných, důvěřivých či svých názorových a jiných menšin, není státem spravedlivým, tedy ani demokratickým. Je to stát gangsterský, ve kterém platí právo silnějšího, nikoli idea spravedlnosti.