A földfelszín változásainak vizsgálata - Copernicus földmegfigyelési program

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 авг 2024
  • Mit jelent a felszínborítás? Ha egyszerűen szeretnénk megfogalmazni, akkor azt, amit fentről látunk a föld felszínén: fák, épületek, csupasz talajfelszín, vízfelületek, gyepek. Ha tágabban értelmezzük, ideértjük a földhasználatot is, például, hogy az a gyep focipályaként, vagy legelőként szolgál-e, esetleg városi parkként. A Lechner Tudásközpontban végzett földfelszínváltozások vizsgálata meghatározó kapcsolatban áll a Copernicus néven ismert nagyszabású Európai Uniós földmegfigyelési programmal. Pontosan mire terjed ki a Copernicus-program? És miért fontos a felszínborítás vizsgálata? A Lechner podcast mai epizódja az űrfelvételekkel történő felszínborítások feltérképezésével foglalkozik, Dávid Levente műsorvezető a téma nemzetközileg elismert lechneres szakértőit, Kosztra Barbarát és Maucha Gergelyt kérdezi.
    Kosztra Barbara Gödöllőn végzett környezetgazdálkodási agrármérnökként, majd a belgiumi Gentben folytatott tanulmányokat. Jelenleg a Lechnerben dolgozik földfelszín-monitorozási vezető szakártőként Maucha Gergely osztályvezető csapatában. Maucha Gergely az ELTE geofizika szakán végzett, az egyetem után akár csak Barbara, ő is a FÖMI-ben helyezkedett el, majd a Lechnerbe került, ahol egy állandó csapattal vizsgálják a hazai földfelszín- változásokat.
    Copernicus megreformálta a csillagászatot, ám sem kortársai, sem ő maga nem tudta, hogy számításaival és következtetéseivel tudományos forradalmat indít el. Ennek ellenére élte során és a halálát követő néhány évszázadban sem ismerték el munkásságát. Az idők azonban változnak.
    Podcastjeink a Lechner Akadémia (lechnerakademi...) felületén is meghallgathatóak.
    A Copernicus böngésző: raster.lechner...
    A Lechner Tudásközpont weboldala: lechnerkozpont...
    Közzétéve: 2024. március

Комментарии •