Czas posadzić wiosenne kwiaty! Jakie cebulki i bulwy kwiatowe sadzimy jesienią?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 сен 2024
  • Czas posadzić wiosenne kwiaty! 🌷 Jakie cebulki i bulwy kwiatowe sadzimy jesienią? Jak to zrobić? Na co warto zwrócić uwagę? 🌷 Przypomnienie tych informacji będzie tematem dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam. 🌷
    Wielu z nas nie wyobraża sobie wiosny bez tulipanów, narcyzów, hiacyntów czy krokusów. Tym bardziej, że są to rośliny, które z powodzeniem możemy uprawiać w każdym ogrodzie, większym czy mniejszym. O ile zadbamy o ich posadzenie jesienią, ponieważ należą one do roślin cebulowych i bulwiastych, które sadzimy jesienią i które zimą muszą przejść okres chłodu inicjujący kwitnienie.
    Warto więc jeszcze raz przypomnieć, jakie rośliny z tej grupy wiosennych piękności możemy posadzić we wrześniu lub październiku, ponieważ szeroki wybór gatunków w rozmaitych kolorach i o przeróżnych kształtach, daje sporo możliwości zaaranżowania cudownej rabaty wiosną. A są to m.in.: tulipany, narcyzy, w tym najpopularniejsze żółte narcyzy trąbkowe, nazywane żonkilami, hiacynty, krokusy, szafirki, ranniki, zawilce, kosaćce żyłkowane, szachownice, w tym najpopluarniejsze cesarskie korony, czosnki ozdobne, w tym czosnki olbrzymie i lilie oraz zimowity, które są wyjątkiem w tej grupie roślin i nie kwitną wiosną ani latem lecz dopiero u schyłku i na początku jesieni, najczęściej we wrześniu.
    Jak je sadzić?
    Przemyślane kompozycje mogą zdobić ogród przez kilka wiosennych miesięcy od lutego do czerwca, w czasie, gdy pozostałe rośliny dopiero budzą się do życia. Komponując rabaty kwiatowe z roślin cebulowych można sadzić je grupami, żeby pokreślić piękno konkretnej odmiany. Można też sadzić je bardziej swobodnie, naprzemiennie, mieszając ze sobą różne gatunki, tak żeby wiosną stworzyły różnorodny, kolorowy, kwiecisty kobierzec, lub żeby zawsze coś na obsadzonej rabacie kwitło. Jeżeli chcemy mieć kolorowy dywan kwiatów należy posadzić gatunki, które kwitną o tej samej porze. Jeżeli stawiamy na to, żeby zawsze mieć kwitnący akcent na rabacie, warto wybrać gatunki, które kwitną w różnych terminach.
    Najwcześniej, często już w lutym będą kwitły przebiśniegi, ranniki i wczesne odmiany krokusów. Nieco później, w marcu i kwietniu zaczynają kwitnąć szafirki, cebulice, zawilce i kosaćce cebulowe oraz hiacynty, wczesne odmiany narcyzów oraz wczesne odmiany tulipanów, najczęściej botaniczne. Pod koniec kwietnia i w maju kwitną późne krokusy, średnio wczesne i średnio późne odmiany tulipanów oraz narcyzów, a także szachownice, w tym cesarskie korony oraz wczesne odmiany czosnków ozdobnych. Najpóźniej, bo w czerwcu zakwitają późne odmiany tulipanów, późne odmiany narcyzów, czosnki ozdobne, w tym wiele odmian czosnku olbrzymiego. A na przełomie czerwca i lipca zaczynają kwitnąć lilie.
    Wybierając miejsce dla nasadzeń cebulowych warto pamiętać, że po przekwitnięciu ich pędy więdną i stają się mało atrakcyjne, a należy je zostawić do samoistnego zaschnięcia, żeby odżywiły cebule lub bulwy i żeby rośliny te kwitły również w kolejnych latach. Dlatego dobrym pomysłem jest sadzenie ich na rabatach w pobliżu roślin później rozpoczynających wegetację, np. traw ozdobnych, funkii, paproci czy innych roślin okrywowych, czy w pobliżu hortensji bukietowych, które wiosną ścinamy nisko, a potem rozrastają się one do czasami bardzo dużych rozmiarów.
    Warto pamiętać, że rośliny te idealnie nadają się również do obsadzania miejsc pod krzewami i drzewami liściastymi, które nie są jeszcze ulistnione w kwietniu i maju, oraz do sadzenia w ogródkach skalnych. Sprawdzą się też w donicach, ale na ten temat będzie już kolejny film na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Roślinom cebulowym najbardziej odpowiadają gleby niezbyt ciężkie i przepuszczalne. Jeżeli w ogrodzie mamy glebę ciężką, warto pomyśleć o zrobieniu drenażu ze żwiru, drobnego grysu czy piasku w miejscu ich sadzenia. Rośliny te nie powinny być sadzone w ziemi podmokłej, bo może powodować ich zagniwanie.
    Już sadząc rośliny warto zadbać też o żyzność gleby, z której rośliny cebulowe będą korzystać jeszcze jesienią, w trakcie ukorzeniania, a także wiosną w trakcie kiełkowania i potem kwitnienia. Dołki, w których sadzimy cebule i bulwy możemy zasilić żyznym podłożem lub kompostem oraz nawozem, najlepiej jesiennym, bogatym w fosfor i potas. Może to być przykładowo wieloskładnikowy, granulowany, nawóz uniwersalny, odpowiedni dla praktycznie wszystkich zimujących roślin w ogrodzie, drzew, krzewów, bylin, trawników i roślin cebulowych czy nasadzeń doniczkowych.
    W tego typu nawozie każda granulka ma kompletny skład, jest więc łatwy w użyciu. Warto pamiętać, że często sadzimy cebulki na rabatach i w miejscach, gdzie już rosną lub rosły inne rośliny przez cały sezon.
    I to tyle dziś. Zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien...
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien

Комментарии • 10

  • @beatapoznan7
    @beatapoznan7 3 часа назад +1

    Lubimy też białe narcyzy

  • @sawomirdebowski873
    @sawomirdebowski873 4 часа назад +1

    Pozdrawiam 👋😊🌼

  • @MonikaGałązka-q3p
    @MonikaGałązka-q3p 2 часа назад

    ❤❤❤ Serdecznie pozdrawiam.

  • @gieklaudia
    @gieklaudia 3 часа назад +2

    Niestety nornice zjadly wszystkie cebule tulipanow ktore kupilam rok temu wlasnie przy hortensjach. W tym roku na wiosne kupie hiacynty juz z kwiatem i wsadze do ziemi. Tak zrobilam z innymi hiacyntami i co roku wypuszczają a nornice ich nie zjadają

  • @marcinstasiak3003
    @marcinstasiak3003 3 часа назад +3

    3

    •  3 часа назад

      @@marcinstasiak3003 🥉🙂

  • @martusia1984abc
    @martusia1984abc 4 часа назад +2

    A liliowce tez sadzimy?

    •  3 часа назад +1

      @@martusia1984abc Jak najbardziej 🙂

    • @martusia1984abc
      @martusia1984abc 2 часа назад

      Dziekuje za odpowiedz