Przerwa w karierze zawodowej - co wpisać w CV? ⏸️ // Anka z Rekru #29
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- ⭐️ buycoffee.to/a... - postaw mi kawę ⭐️
Yoyoyoyo! Z buta wjeżdża 29 odcinek!
W trakcie prowadzenia youtubów, zauważyłam jakie tematy są dla Was ważniejsze, bardziej przydatne. Kiedy otrzymuję pytania dot. pomocy lub wsparcia, to chodzi głównie o CV. Sama po sobie wiem, że żeby zwrócić uwagę rekrutera jest mało czasu i sposobów (ewentualnie stalking), ale trzeba jakoś ogarnąć sytuację i najczęściej kontakt z kandydatem odbywa się po raz pierwszy przez wysłane CV czy konto na Linkedin.
Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o przerwach/lukach w CV a także ja je opisać i wyjaśnić na ewentualnej rozmowie rekrutacyjnej.
03:18 - jakie przerwy w CV osobiście mi się zdarzały w trakcie selekcji kandydatów
04:42 - urlop macierzyński/tacierzyński
05:30 - wypalenie zawodowe / odpoczynek
06:29 - przeprowadzka / wakajki
07:17 - przekwalifikowanie
08:18 - sprawy osobiste (choroba, opieka nad bliską osobą)
09:16 - długi okres poszukiwania pracy
10:23 - przyznanie się do przerwy w pracy nie jest niczym złym
12:15 - Favusia ♥️
📌Subskrybuj kanał - / @ankazrekru
📸 Instagram - / siema_ania
🔗 Linkedin - / annaromanska
💌 Kontakt - anna.romanska92@gmail.com
👍
Ciekawy temat Aniu. :) Co sądzisz o tym, czy lepiej jest w ogóle wpisywać do CV taką przerwę czy może ją przemilczeć, dopóki potencjalny pracodawca sam nie zapyta (albo samemu wspomnieć przy okazji opowiadania o swoim doświadczeniu w trakcie rozmowy)? Moim zdaniem, umieszczanie przerwy w CV może niepotrzebnie zniechęcić firmy, które zbyt pochopnie oceniają kandydatów, nie dając im szans na wyjaśnienie sytuacji - przykładowo, jeśli HR ma porównywalnych kandydatów, ale jeden ma w CV wyraźnie wpisaną przerwę, no to HR może (dla oszczędności czasu) odrzucić taką osobę, a jeśli ta przerwa nie jest opisana, to kandydat będzie mieć większą szansę na jej wytłumaczenie.
Z mojego doświadczenia: miałem 3 letnią przerwę jako programista z powodu wypalenia zawodowego. W tym czasie realizowałem swój projekt, w którym nauczyłem się nowych umiejętności i nabyłem więcej doświadczenia z dotychczasowych skilli (projekt nadal wymaga poprawek, ale udało mi się go doprowadzić do reprezentatywnej formy, aby umieścić go w CV). Poza tym rozszerzyłem działalność wolontaryjną w kilku społecznościach online.
W trakcie rekrutacji, na kilkadziesiąt wysłanych CV i kilkanaście odezw ze strony HR-ów, raptem kilka firm pytało o przyczynę przerwy i tylko jedna odrzuciła moją kandydaturę z tego powodu (a przynajmniej mnie o tym poinformowali). Finalnie udało mi się znaleźć pracę na znacznie lepszych warunkach niż w poprzedniej pracy - ale, z drugiej strony, nie wiem na jakich warunkach pracowałbym, gdybym nie zdecydował się na tak długą przerwę.
Generalnie uważam, że przerwa przy wypaleniu jest ok, ale na maksimum kilka miesięcy, bo przy dłuższym okresie nie ma się pewności na ile czasu starczy oszczędności i czy uda się wytrwać w tym, żeby wrócić na rynek. Trzeba też uważać, aby faktycznie w trakcie takiej dłuższej przerwy czegoś się nauczyć, bo inaczej można wypaść z obiegu i ewentualnie wrócić do pracy, ale na gorszych warunkach niż dotychczas (choć lepsze i to niż jakikolwiek brak pracy w zawodzie, jeśli ktoś go bardzo lubi).
Hej! Mega przepraszam za późną odpowiedź, gdzieś mi się zgubił twój komentarz.
- Co sądzisz o tym, czy lepiej jest w ogóle wpisywać do CV taką przerwę czy może ją przemilczeć, dopóki potencjalny pracodawca sam nie zapyta - wszystko zależy (jezuniu, wiem, że ta odpowiedź nie brzmi spoko :D). Chodzi o to, jaka to była przerwa: jeżeli spowodowana życiowym wydarzeniem (choroba Twoja lub bliskiej osoby) - mozna śmiało wrzucic do CV i broń boże, żeby ktos się tego uczepił. Inna opcja, to np. przerwa na wakajki, wyjazdy zagranicę, dłuższy odpoczynek: spoko sprawa! To pokazuje, że człowiek rozszerza horyzonty + tym bardziej, jeżeli w trakcie wyjazdów zajmował/a się wolontariatem/nauką itd itd. Inna przyczyna to po prostu przerwa (wypalenie): tak jak napisałeś, wtedy należy wpisac, że w tym czasie się uczyło, dokształcało sie itd. (że się nie siedziało na dupie).
Z własnego doświadczenia: kiedy widze przerwę w CV mam 2 mysli: dopytac się obowiązkowo o tym w CV (nie odrzucam z takiej przyczyny kandydata), a po drugie, może ktoś wysłał nieaktualne CV :D (często to się zdarza).
Nie ma przymusu by informowac o przerwie zawodowej, ale opisanie jej w CV (jeżeli ta przerwa ma sens i podłoże), może zwiekszyć szanse kandydata :)
Hej! A czemu w sumie trzeba się tłumaczyć z przerwy w pracy? Czy to jest jakiś obowiązek pracować non stop bez żadnych przerw nawet takich po prostu? Bo mogłam sobie na to pozwolić żeby nie pracować .. bo chciałam posiedzieć z dziećmi dłużej .. czemu to ma interesować w sumie przyszłego pracodawcę? 🤔
totalnie nie ma potrzeby się tłumaczyć, jeżeli takie pytanie nie pada :) ale, jeżeli w CV jest przerwa np. dłuższa niż 6 miesięcy, to rekruter może o to się zapytać i warto się przygotować do takiego pytania