W kamienicy, w której mieszkam po uszkodzeniu dachu i podmoknięciu tynku ściany pokazały wszystkie warstwy farby, aż do oryginału. Klatka była malowana około 8 razy (łącznie z drewnianymi schodami) i po kolorystyce oraz typie farby można od razu zobaczyć kiedy mniej więcej była malowana. W pewnym okresie była cała seledynowa z jasnozielonymi schodami :D
@@TheMaychalPlTo prawda... chociaż nie można narzekać. Los uchronił od innego, nieciekawego, a popularnego koloru PRL, który to "zdobi" klatkę schodową. Na przełomie XIX/XX wieku też nie było wielkiego wyboru. Ten wspomniany wcześniej kolor jasnozielony był powszechnie stosowany i stosunkowo łatwy do zrobienia... ale w to trzeba uwierzyć mi na słowo, albo poczytać literaturę. W tym momencie nie chce mi się szukać wiarygodnych źródeł tej informacji.
Właśnie skończyłam czytać książkę o Oldze Boznańskiej, biorę telefon a tu nowy film od Radosława i Natalii 😍 Ucieszyłam się jak dziecko, historii sztuki nigdy za wiele. Dziękuję. 😘🎨❤
Łooo Panie, ten żarcik na zakąskę prima sort! Przynajmniej każdy na dzień dobry ma świadomość, że ogląda nie tylko zwykłego architekta, ale również zgrywusa-standupera, który prócz merytorycznej treści, potrafi także doyebać jakimś solidnym sucharem aka Strasburger Style, dla rozbawienia gawiedzi! Chapeau bas! ;)
Mam szczęście! Kolejny odcinek, a poza tym ostatnio będąc w Warszawie też się temu przyglądałem i po kilku miesiącach widzę ten odcinek. Brawo za wyczucie! :)
Dziękuję za odcinek! Przypomnieliście mi, jak mój wykładowca na budownictwie ogólnym polecał na randki szukanie kotwi w murach budynków i opowiadanie partnerce/partnerowi, do czego służyły. ;) Ps. Dobry duchu renowacji...
@@przyjacielswistakow6301 W starych budynkach konstruowane były stropy drewniane, których belki opierano na ścianach murowanych i kotwiono metalowymi płaskownikami w celu unieruchomienia konstrukcji. Charakterystycznym elementem zakotwienia są widoczne z zewnątrz budynku zawłoki - metalowe elementy w kształcie "X" lub czasem innych, bardziej fantazyjnych kształtach. Stropy drewniane przy renowacjach często się wymienia na trwalsze, ale zawłoki można zostawić w murze w celu zachowania historycznego charakteru budynku. :)
Super o tym słuchać. Zróbcie Państwo taki sam film w Krakowie. W niektórych starych budynkach można też w sieni zobaczyć takie rzeczy, i w podłogach, fragmentami przeszklonych, żeby zobaczyć zmiany.
Świetny odcinek! Otwiera oczy na bardzo ciekawe detale! Wstyd mi się przyznać, ale nigdy nie zwracałam na nie uwagi. Bardzo dziękuję za nowe informacje.
Zacząłem drapać farbę w świeżopomalowanym salonie. Matka się mnie pyta co ja robię, a ja mówię, że sprawdzam czy mury nie są ze średniowiecza, a matka mi mówi że jestem pojebany bo przecież mieszkamy w bloku z wielkiej płyty także nie polecam tego sposobu.
We Wrocławiu na Ruskiej jest coś podobnego - na kamienicy, po zdjęciu tynków, znaleźli stare poniemieckie szyldy sklepowe. Wszystko zamalowali, a napisy zostawili :)
Szczególnie piękne i liczne "odkrywki" znajdują się w Budapeszcie, a ściślej w Budzie. Zachowano tam fragmenty z wielu epok - średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu, itd. Czasem na jednej kamienicy są fragmenty kilku epok. Odkrywanie ich jest bardzo wciągające. A już szczytem jest zachowanie fragmentu kościoła i klasztoru wewnątrz hotelu! Polecam!
Patrząc na komentarze, jak zwykle mam inne zdanie niż większość bowiem według mnie takie odkrywki psują wygląd zabudowań. Kawałek odsłoniętego muru niepasującego kompletnie do reszty budynku wygląda dla mnie jak niedokończony remont. Ale oczywiście każdego zadowoli coś innego. Ja jestem zdania, że niektórych rzeczy mieszać się nie powinno ;) Pozdrawiam!
Trzeba się zgodzić, że w praktyce konserwatorskiej równie ważne co wiedza i doświadczenie bywa także wyczucie plastyczne. Faktycznie czasem takie odsłonięcia mogą mieć negatywny wpływ na wygląd zabytku, który staje się raczej "preparatem konserwatorskim".
Warto uczulić przed samodzielnym robieniem odkrywek i usuwaniem wszystkich pośrednich warstw w dążeniu do tej najstarszej . Pośrednie mogą być równie cenne , dlatego badania zaczyna się od zrobienia stratygrafii .
Czy w budynkach odbudowanych jako stare miasto, wewnątrz jest juz nowocześnie, czy również są detale odtworzone tak jak na elewacjach? Często się nad tym zastanawiam. Ktoś może wie coś na ten temat?
Bardzo lubię właśnie gdy konserwatorzy zostawiają takie "smaczki" z poprzednich epok. U mnie w mieście które powstało w średniowieczu na rynku kamieniczki zostały calutkie skute i zastąpione pustą ścianą i jednym gzymsem na całej szerokości, a na dodatek wszystkie stoją koło siebie i tylko różnią się pastelowymi odcieniami tynku. Po prostu tragedia.
Panie Radosławie często pan podaje przykład wykorzystania wiedzy o architekturze na randce...no OK Ale ja za każdym razem czekam na jakieś teksty w stylu „podryw na architekturę”. Czekam z niecierpliwością aż jakieś pan nam zdradzi 😂
Jak zawsze bardzo ciekawy odcinek! Szkoda, że aż tydzień trzeba czekać na kolejny! Temat poruszany w odcinku nasunął mi pytanie. Jeśli cześć odsłoniętego muru to okno do historii, to jak w takim razie nazwać to co zrobiono na dziedzińcu Zamku Dolnego w Wilnie. Mamy tam przegląd prawie wszystkich stylów architektonicznych. To już nie okno ale cały portal do historii! commons.wikimedia.org/wiki/Category:Palace_of_the_Grand_Dukes_of_Lithuania#/media/File:Schlossberg's_house.jpg
Z tego wynika, że po wojnie budowniczowie ratowali co się da, chociaż słyszałem, że większość cegieł pochodzi ze starówki w Elblągu, którą zburzono po to by odbudować starówkę warszawską.
Podobno każde miasto na tzw. "Ziemiach Odzyskanych" uważa, że warszawską Starówkę odbudowano z cegieł pochodzących właśnie stamtąd :) Wszystkie omówione w filmie fragmenty murów przetrwały wojnę, odsłonięcia na Rynku (kamienice pod św. Anną i Friczowska) są przedwojenne.
Z tego co słyszałem, to podobno w Nysie rozebrano ok. 113 kamienic wybudowanych z gotyckiej cegły, gdyż właśnie taka była kluczowa przy odbudowie niektórych warszawskich zabytków, takich jak np. Barbakan.
Elblągiem łatano Gdańsk. Rozbiórki na odbudowę Warszawy są przereklamowane. Cegła po prostu była poszukiwanym materiałem budowlanym po wojnie i do 1948 roku kwitł nią handel i sporo biznesów. Wieś kongresowa też dostawała przydział cegieł na budowę domów. Ogólnie był jeden wielki szaber i handel i wolna amerykanka i chaos.
Chętnie poznałbym Waszą opinię nt Dworca Centralnego w Olsztynie, zabytek, perła architektury PRL czy po prostu blaszana puszka do rozbiórki?:) Spór w Olsztynie jest przedziwny. A może jakiś materiał?;)
Który z tego podwójnego portalu jest oryginalny, a który wtórny? Jak to możliwe, że jeden został zbudowany nad/w drugim, skoro zadaniem łuku jest rozkładać naprężenia i ciężar muru znajdującego się ponad nim?
...tyciu na temat......drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
Są różne przyczyny, ale trzeba też pamiętać, że "byle co" z dawnych czasów nie przetrwało do naszych. My oglądamy głównie to, co było wystarczająco ładne, żeby o to przez stulecia dbać lub wystarczająco porządnie zbudowane, żeby stać kilkaset lat.
Najpierw był ten wyższy. Potem kamienicę przebudowano i zbudowano nowy, niższy portal, prawdopodobnie ten wyższy zamurowano. W dwudziestoleciu odkryto oba i wyeksponowano.
Mnie takie zabiegi bardzo denerwują. Gdy jest odsłonięta cała ściana, to jeszcze jakoś wygląda, ale gdy jedynie kawałek gotyckiego ceglanego żeberka to to jedynie szpeci, a co dopiero, gdy odsłaniają wszystkie gotyckie okna będące w zupełnie innym układzie niż obecne i kończy się to cząstkami owych starożytnych okien i wszechobencym nieładem oraz krzywizną. Nigdy nie zapomnę jak w jakimś starym mieście na terenie dawnego Państwa Krzyżackiego (nazwy niestety nie pomnę, ale jest tam zamek i pomnik Kopernika) był mały klockowaty gotycki rathaus, w xix wieku otynkowano go, dodano sztukaterię klasycystyczną i za nim dobudowali bliźniaczy gmach w podobnych gabarytach a całoś spięto arkadami tworząc pomiędzy budynkami dziedzińczyk. I tak stało to prawie 200 lat aż przybył konserwator i postanowił zbić z starego gmachu cały tynk, by odsłonić średniowieczną cegłę. Efekt jest taki, iż nie da się na to patrzeć, bo to teraz jedyny ceglany budynek na rynku (więc nizacz nie pasuje), do tego jedyne co w nim ostawili z xix wiecznej orzebudowy to klasycystyczny portal, który pasuje jak kwiat do kożuchu teraz. Na domiar złego ona dawna bliźniacza tylna część jest zostawiona tak jak była i teraz nie jest bliźniacza. Wygląda to okropnie.
Trzeba się zgodzić, że w praktyce konserwatorskiej równie ważne co wiedza i doświadczenie bywa także wyczucie plastyczne. Faktycznie czasem takie odsłonięcia mogą mieć negatywny wpływ na wygląd zabytku, który staje się raczej "preparatem konserwatorskim".
@@pizmak6268 nie zgodzę się, akurat ta część starego Ratusza w Olsztynie wygląda pięknie. Szczególnie ładne są właśnie te średniowieczne łuki uformowane w "ośli grzbiet". Wszystko jest kwestią gustu
@@iwonaz2207 , nie twierdzę, że jest brzydka. Po prostu wręcz żre się z otoczeniem, zwłaszcza, iż- jak napisałem- dawna bliźniacza część nie jest już bliźniacza. Jakby był tam tylko średniowieczny ony gmach, a do tego chociaż parę czysto gotyckich kamienic, nie miałbym absolutnie żadnych zastrzeżeń. Ba, może nawet bym to pochwalił.
Ciężko przypuszczać, że dziewczyna, z którą jesteś na randce zaciekawi się fragmentem ceglanej elewacji xD Zbyt duży z Pana optymista lub po prostu co oczywiste za dużo przebywa Pan w środowisku architektonicznym :)
Miło Państwa znów widzieć i słuchać...
Cała przyjemność po naszej stronie :)
Ja mam taką ,,zdrapkę'' w swoim domu. Robiąc remont zerwałem stary tynk i znalazłem piękną czerwoną cegłę, to teraz ozdoba mojego salonu! Pozdrawiam!
W kamienicy, w której mieszkam po uszkodzeniu dachu i podmoknięciu tynku ściany pokazały wszystkie warstwy farby, aż do oryginału. Klatka była malowana około 8 razy (łącznie z drewnianymi schodami) i po kolorystyce oraz typie farby można od razu zobaczyć kiedy mniej więcej była malowana. W pewnym okresie była cała seledynowa z jasnozielonymi schodami :D
@@TheMaychalPl U mnie również jasnozielona stolarka... a potem następne 5 warstw skończywszy na kremowej olejnicy z PRLu.
@@SalgadoMorientez pokazuje to jakim czasem był PRL. Malowało się czymkolwiek było można, więc później robi się tęcza jak farba zaczyna odpadać
@@TheMaychalPlTo prawda... chociaż nie można narzekać. Los uchronił od innego, nieciekawego, a popularnego koloru PRL, który to "zdobi" klatkę schodową. Na przełomie XIX/XX wieku też nie było wielkiego wyboru. Ten wspomniany wcześniej kolor jasnozielony był powszechnie stosowany i stosunkowo łatwy do zrobienia... ale w to trzeba uwierzyć mi na słowo, albo poczytać literaturę. W tym momencie nie chce mi się szukać wiarygodnych źródeł tej informacji.
Właśnie skończyłam czytać książkę o Oldze Boznańskiej, biorę telefon a tu nowy film od Radosława i Natalii 😍 Ucieszyłam się jak dziecko, historii sztuki nigdy za wiele. Dziękuję. 😘🎨❤
Łooo Panie, ten żarcik na zakąskę prima sort! Przynajmniej każdy na dzień dobry ma świadomość, że ogląda nie tylko zwykłego architekta, ale również zgrywusa-standupera, który prócz merytorycznej treści, potrafi także doyebać jakimś solidnym sucharem aka Strasburger Style, dla rozbawienia gawiedzi! Chapeau bas! ;)
Dziekuje ! Cudowny kanał ! Wielką przyjemnością jest Państwa posłuchać !
Mam szczęście! Kolejny odcinek, a poza tym ostatnio będąc w Warszawie też się temu przyglądałem i po kilku miesiącach widzę ten odcinek. Brawo za wyczucie! :)
Cieszymy się, że tak nam się udało trafić :) Pozdrawiamy!
Dziękuję za odcinek! Przypomnieliście mi, jak mój wykładowca na budownictwie ogólnym polecał na randki szukanie kotwi w murach budynków i opowiadanie partnerce/partnerowi, do czego służyły. ;)
Ps. Dobry duchu renowacji...
Tak tak! Budownictwo ogólne, historia architektury - to wszystko może działać z siłą eliksiru miłości!
🍸🍹🍾
A do czego służyły? Ostatnio przyuważyłam kotwie na sukiennicach i na pierwszy rzut oka w ogóle mi nie pasowały do całokształtu budynku
@@przyjacielswistakow6301 W starych budynkach konstruowane były stropy drewniane, których belki opierano na ścianach murowanych i kotwiono metalowymi płaskownikami w celu unieruchomienia konstrukcji. Charakterystycznym elementem zakotwienia są widoczne z zewnątrz budynku zawłoki - metalowe elementy w kształcie "X" lub czasem innych, bardziej fantazyjnych kształtach. Stropy drewniane przy renowacjach często się wymienia na trwalsze, ale zawłoki można zostawić w murze w celu zachowania historycznego charakteru budynku. :)
@@aa_rh kurcze, a ja myślałam, że to jest coś ala ozdobny pręt na którym można było np. Przymocować lampę
Super o tym słuchać. Zróbcie Państwo taki sam film w Krakowie. W niektórych starych budynkach można też w sieni zobaczyć takie rzeczy, i w podłogach, fragmentami przeszklonych, żeby zobaczyć zmiany.
Super. !💚💚💚Odcinek o Toruniu mógłby być ciekawy, tam jest bardzo dużo takich "okienek", świadków historii.
Świetny program.Dziękuję wam za rewelacyjny przekaz.Człowiek jak gąbka wchłania te informacje.Atmosfera...super...dziękuję.✌😊
Świetny odcinek! Otwiera oczy na bardzo ciekawe detale! Wstyd mi się przyznać, ale nigdy nie zwracałam na nie uwagi. Bardzo dziękuję za nowe informacje.
Ale to żaden wstyd :) Fajnie, że pomogliśmy odkryć te konserwatorskie smaczki :)
Świetny odcinek :) oglądając was uczę się jak z wspaniałej książki ;) miałem sesję i zaliczyłem Historię Sztuki na 5 :) Dzięki za wszystko!
Super! Gratulujemy!
Zacząłem drapać farbę w świeżopomalowanym salonie. Matka się mnie pyta co ja robię, a ja mówię, że sprawdzam czy mury nie są ze średniowiecza, a matka mi mówi że jestem pojebany bo przecież mieszkamy w bloku z wielkiej płyty także nie polecam tego sposobu.
Masz fajną madkę.
XD
Tydzień temu sugerowałem Państwu, tematykę renowacji zamków. Ta tematyka jest niesamowita.
We Wrocławiu na Ruskiej jest coś podobnego - na kamienicy, po zdjęciu tynków, znaleźli stare poniemieckie szyldy sklepowe. Wszystko zamalowali, a napisy zostawili :)
Nigdy tego nie zauważyłem! Nastepnym razem jak bede w Warszawie na pewno zobaczę na własne oczy 💕 Bardzo ciekawy i edukacyjny materiał! Oby tak dalej!
Radku, wyborny tekst na podryw 😋
Szczególnie piękne i liczne "odkrywki" znajdują się w Budapeszcie, a ściślej w Budzie. Zachowano tam fragmenty z wielu epok - średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu, itd. Czasem na jednej kamienicy są fragmenty kilku epok. Odkrywanie ich jest bardzo wciągające. A już szczytem jest zachowanie fragmentu kościoła i klasztoru wewnątrz hotelu! Polecam!
Znowu mój ulubiony kanał.
A ten wieczór miał być taki nudny :)
Zapraszamy do oglądania!
Dobry duchu renowacji ...
Uwielbiam wasze filmy szczegolnie historyczne 😀😀
🍸🍹🍾 Dziękujemy! :)
Dobry duchu renowacji! Odcinek świetny jak zawsze. Pozdrawiam! 😄
☕🍻 Dziękujemy i pozdrawiamy! :)
No cześć, stęskniłem się. :)
Cześć! Zapraszamy do oglądania!
Dzięki! Super materiał no a ja jutro przyjrzę się bliżej budynkom we Wrocławiu
Dziękujemy i życzymy miłego odkrywania odkrywek!
Tylko ich nie drap żebyś nie zepsuła
Dobry duchu renowacji ;)
🍾🍾🍸
Świetny odcinek!
Bardzo dziękujemy! Cieszymy się, że się podobał :)
to futro jest mega :)
Dziękuję!
My również! Dziękujemy i pozdrawiamy!
Dobry duchu renowacji... odcinek ciekawy, Natalii mało! Może trzeba ofiarę jakąś złożyć do ducha, aby nam ją częściej pokazywał?
dzięki za nowe spojrzenie na starówkę 😉
:)
Świetny odcinek.
Dziękujemy! :)
Będę odkrywać! 💪
I zaraz wieczór robi się przyjemniejszy :)
Dziękujemy! Miłego wieczoru! :)
Dobry duchu renowacji... 👻 Aż chciałoby się pospacerować po średniowiecznej kamienicy🥰
🍸🍹🍾
Gdy byłem dzieckiem zawsze frapowały mnie te odkrywki :)
dobry duchu renowacji 😍😍
🍾🍹🍸🍾
Jak zawsze świetny, bardzo ciekawy film :D
Dziękujemy! :)
Szkoda, że moi wykładowcy od historii architektury tak fajnie nie opowiadają o niej.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! I dodatkowo - Twoja nazwa użytkownika -> ❤
Patrząc na komentarze, jak zwykle mam inne zdanie niż większość bowiem według mnie takie odkrywki psują wygląd zabudowań. Kawałek odsłoniętego muru niepasującego kompletnie do reszty budynku wygląda dla mnie jak niedokończony remont.
Ale oczywiście każdego zadowoli coś innego. Ja jestem zdania, że niektórych rzeczy mieszać się nie powinno ;)
Pozdrawiam!
Trzeba się zgodzić, że w praktyce konserwatorskiej równie ważne co wiedza i doświadczenie bywa także wyczucie plastyczne. Faktycznie czasem takie odsłonięcia mogą mieć negatywny wpływ na wygląd zabytku, który staje się raczej "preparatem konserwatorskim".
😍❤️ proszę o więcej 💕
Bardzo ciekawy odcinek🙂
Dziękujemy! :)
🙂
Cegła jest o wiele atrakcyjniejsza, niż białe tynki! Trzeba, by całe fasady były ceglane, a nie tylko fragmenty 😀
Warto uczulić przed samodzielnym robieniem odkrywek i usuwaniem wszystkich pośrednich warstw w dążeniu do tej najstarszej . Pośrednie mogą być równie cenne , dlatego badania zaczyna się od zrobienia stratygrafii .
Dobry duchu renowacji...
🍻
Czy w budynkach odbudowanych jako stare miasto, wewnątrz jest juz nowocześnie, czy również są detale odtworzone tak jak na elewacjach? Często się nad tym zastanawiam. Ktoś może wie coś na ten temat?
🤩
😂Hej Powiedzonko o Duchu Renowacji jest genialne !
To cytat z filmu "Indiana Jones i ostatnia krucjata" :)
❤️
07:17 w tym zakratowanym oknie jest kancalaria mojej parafii.
"Odkrywcy odkrywek" to by mogło być hasło przewodnie, hashtag dla tropiących pozostałości na murach 😉
Bardzo lubię właśnie gdy konserwatorzy zostawiają takie "smaczki" z poprzednich epok. U mnie w mieście które powstało w średniowieczu na rynku kamieniczki zostały calutkie skute i zastąpione pustą ścianą i jednym gzymsem na całej szerokości, a na dodatek wszystkie stoją koło siebie i tylko różnią się pastelowymi odcieniami tynku. Po prostu tragedia.
:(
Z ciekawości, mógłbyś napisać co to za miasto?
@@teczowyjednorozec7829 No pewnie. To Wleń
Panie Radosławie często pan podaje przykład wykorzystania wiedzy o architekturze na randce...no OK Ale ja za każdym razem czekam na jakieś teksty w stylu „podryw na architekturę”. Czekam z niecierpliwością aż jakieś pan nam zdradzi 😂
Może to sposób nie na złowienie rybki, ale na odsianie chwaścika :-), po co marnować czas z kimś, kogo nie rajcuje architektura!
6:27 Jakieś potężne te portale, sądząc po krzywiźnie , może to podcienia, a nie przejścia czy drzwi.
❤❤
Cóż za wysublimowany „outfit” 😉
Panie Radosławie
Będzie kiedyś coś o Białostockiej Szkole Muratorskiej?
Może coś o renowacjach w Łodzi, ostatnio Częstochowa tam jeżdże I ciagle coś się zmienia.
Jak zawsze bardzo ciekawy odcinek! Szkoda, że aż tydzień trzeba czekać na kolejny!
Temat poruszany w odcinku nasunął mi pytanie. Jeśli cześć odsłoniętego muru to okno do historii, to jak w takim razie nazwać to co zrobiono na dziedzińcu Zamku Dolnego w Wilnie. Mamy tam przegląd prawie wszystkich stylów architektonicznych. To już nie okno ale cały portal do historii!
commons.wikimedia.org/wiki/Category:Palace_of_the_Grand_Dukes_of_Lithuania#/media/File:Schlossberg's_house.jpg
Może "aberracja"? :)
Frustracja i konfuzja!
Dobry duchu renowacji... czemu tak krótko? :-)
...wróć nam siły po libacji🍷 Tyczę już szlaki z odkrywkami na następną randkę! 😂
Ale ma się rozumieć ta randka to z Marią Leszczyńską, z nikim innym! ;)
Podryw na Rosa z "Przyjaciół" 🤣
Z tego wynika, że po wojnie budowniczowie ratowali co się da, chociaż słyszałem, że większość cegieł pochodzi ze starówki w Elblągu, którą zburzono po to by odbudować starówkę warszawską.
Podobno każde miasto na tzw. "Ziemiach Odzyskanych" uważa, że warszawską Starówkę odbudowano z cegieł pochodzących właśnie stamtąd :) Wszystkie omówione w filmie fragmenty murów przetrwały wojnę, odsłonięcia na Rynku (kamienice pod św. Anną i Friczowska) są przedwojenne.
Co za brednie.. Stare miasto w Elblągu zostało zniszczone przez armie czerwoną w 1945r.
Z tego co słyszałem, to podobno w Nysie rozebrano ok. 113 kamienic wybudowanych z gotyckiej cegły, gdyż właśnie taka była kluczowa przy odbudowie niektórych warszawskich zabytków, takich jak np. Barbakan.
Elblągiem łatano Gdańsk.
Rozbiórki na odbudowę Warszawy są przereklamowane. Cegła po prostu była poszukiwanym materiałem budowlanym po wojnie i do 1948 roku kwitł nią handel i sporo biznesów. Wieś kongresowa też dostawała przydział cegieł na budowę domów. Ogólnie był jeden wielki szaber i handel i wolna amerykanka i chaos.
Chętnie poznałbym Waszą opinię nt Dworca Centralnego w Olsztynie, zabytek, perła architektury PRL czy po prostu blaszana puszka do rozbiórki?:) Spór w Olsztynie jest przedziwny. A może jakiś materiał?;)
Robienie zabytków z modernizmu jest niezgodne z duchem modernizmu 😉
Który z tego podwójnego portalu jest oryginalny, a który wtórny? Jak to możliwe, że jeden został zbudowany nad/w drugim, skoro zadaniem łuku jest rozkładać naprężenia i ciężar muru znajdującego się ponad nim?
Górny jest starszy, podczas przebudowy obniżono wysokość parteru, co wymusiło także budowę nowego, niższego portalu.
spodziewałem się zachęty do zdrapywania tynków, a tu tylko zachęta do odkrywania odkrywek :-)....
Czy aiagi ma swoją grupę na fb?
Mamy fanpage - link w opisie filmu, zapraszamy!
@@goodidea_archi fanpage oczywiście śledzę, Ale grupa też by się przydała :)))
Czyli można zaryzykować stwierdzenie, że jakaś część średniowiecznych domów w jakimś stopniu była pomalowana?
Tak, na pewno.
„Dobry duchu renowacji...”
🍸🍸🍹🍾
co tak krótko ? :-o
Pytanko: Czy przypadkiem większość z tych budynków nie zostały zniszczone w II wojnie światowej?
Zostały, ale wszystkie omawiane w filmie fragmenty budynków przetrwały wojnę.
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak Aha, OK ;) Dzięki za informację!
Partery zwykle jakoś przetrwały lepiej lub gorzej.
Poszukując takich średniowiecznych perełek, kroczcie po kamiennym bruku z uwagą. Pamiętajcie Jehowa w łacinie pisze się przez "I".
gorzej jak ktoś na nieudanej bądź nie klejącej się randce spróbuje zdrapać tynki ze swojej partnerki i zgadnie z jakiej jest epoki :P
...tyciu na temat......drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
Dlaczego sie kiedyś tak ładnie budowało a dzisiaj takie byle co?
Są różne przyczyny, ale trzeba też pamiętać, że "byle co" z dawnych czasów nie przetrwało do naszych. My oglądamy głównie to, co było wystarczająco ładne, żeby o to przez stulecia dbać lub wystarczająco porządnie zbudowane, żeby stać kilkaset lat.
A dziś tam chodziłem i Was nie widziałem. Nie mam szczęścia 😞
Bo my to nagrywaliśmy w piątek :)
@@goodidea_archi To wszystko wyjaśnia 😉 W takim razie mam nadzieję, że może jeszcze kiedyś uda się Was spotkać.
Dlaczego ten portal jest taki niesymetryczny? Wygląda to dziwnie i właściwie jak jakiś błąd projektowy albo budowlany :)
Najpierw był ten wyższy. Potem kamienicę przebudowano i zbudowano nowy, niższy portal, prawdopodobnie ten wyższy zamurowano. W dwudziestoleciu odkryto oba i wyeksponowano.
@@goodidea_archi No to ma sens :)
W Warszawie nie ma Starego Miasta :P
Nawet gdyby tam był dziesięciohektarowy trawnik, to ta część Warszawy i tak byłaby Starym Miastem - jak w Gdańsku :)
@@goodidea_archi w sumie ma to sens. To skad ten powszechny poglad ze w Warszawie nie ma Starego Miasta (tak wiem wojna ale mimo wszystko)?
Powszechny? My się z takim stwierdzeniem na temat Starego Miasta jakoś specjalnie często nie spotykamy.
Mnie takie zabiegi bardzo denerwują. Gdy jest odsłonięta cała ściana, to jeszcze jakoś wygląda, ale gdy jedynie kawałek gotyckiego ceglanego żeberka to to jedynie szpeci, a co dopiero, gdy odsłaniają wszystkie gotyckie okna będące w zupełnie innym układzie niż obecne i kończy się to cząstkami owych starożytnych okien i wszechobencym nieładem oraz krzywizną.
Nigdy nie zapomnę jak w jakimś starym mieście na terenie dawnego Państwa Krzyżackiego (nazwy niestety nie pomnę, ale jest tam zamek i pomnik Kopernika) był mały klockowaty gotycki rathaus, w xix wieku otynkowano go, dodano sztukaterię klasycystyczną i za nim dobudowali bliźniaczy gmach w podobnych gabarytach a całoś spięto arkadami tworząc pomiędzy budynkami dziedzińczyk. I tak stało to prawie 200 lat aż przybył konserwator i postanowił zbić z starego gmachu cały tynk, by odsłonić średniowieczną cegłę. Efekt jest taki, iż nie da się na to patrzeć, bo to teraz jedyny ceglany budynek na rynku (więc nizacz nie pasuje), do tego jedyne co w nim ostawili z xix wiecznej orzebudowy to klasycystyczny portal, który pasuje jak kwiat do kożuchu teraz. Na domiar złego ona dawna bliźniacza tylna część jest zostawiona tak jak była i teraz nie jest bliźniacza. Wygląda to okropnie.
Trzeba się zgodzić, że w praktyce konserwatorskiej równie ważne co wiedza i doświadczenie bywa także wyczucie plastyczne. Faktycznie czasem takie odsłonięcia mogą mieć negatywny wpływ na wygląd zabytku, który staje się raczej "preparatem konserwatorskim".
@@goodidea_archi , zaiste!
@@goodidea_archi Demencja moja ciut przywiędła i sobie przypomniałem- to miasto to Olsztyn.
@@pizmak6268 nie zgodzę się, akurat ta część starego Ratusza w Olsztynie wygląda pięknie. Szczególnie ładne są właśnie te średniowieczne łuki uformowane w "ośli grzbiet". Wszystko jest kwestią gustu
@@iwonaz2207 , nie twierdzę, że jest brzydka. Po prostu wręcz żre się z otoczeniem, zwłaszcza, iż- jak napisałem- dawna bliźniacza część nie jest już bliźniacza. Jakby był tam tylko średniowieczny ony gmach, a do tego chociaż parę czysto gotyckich kamienic, nie miałbym absolutnie żadnych zastrzeżeń. Ba, może nawet bym to pochwalił.
Nie lokujcie produktów, źle wyszło.
Jaki niby produkt jest ulokowany w tym odcinku? Doktryna konserwatorska?
Zdrapka? Przynajmniej niefortunnie to wygląda, ale może ja tylko tak to odebrałem. Bardzo lubię Wasz kanał i życzę powodzenia.
LOL.
XD ktoś tu nie zrozumiał nawiązania, a dziwne, bo było jasno wyjaśnione
Ciężko przypuszczać, że dziewczyna, z którą jesteś na randce zaciekawi się fragmentem ceglanej elewacji xD Zbyt duży z Pana optymista lub po prostu co oczywiste za dużo przebywa Pan w środowisku architektonicznym :)
Zależy, w jaki sposób się zaciekawia.
Ja bym miała kisiel w majtkach, gdyby mi koleś taki tekst na randce sprzedał.
Dobry duchu renowacji...
☕🍻