CO MUSI SIĘ ZNAJDOWAĆ W DOMOWEJ ROZDZIELNICY ELEKTRYCZNEJ?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 окт 2024
  • Film omawiajacy jakie aparaty stanowią obowiązkowe wyposażenie domowej rozdzielnicy elektrycznej. Został też pokazany praktyczny przykład pokazujący jaka rozdzielnica jest potrzebna w przypadku realizacji podstawowej instalacji elektrycznej.
    Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
    / @jacekh07elektryk
  • НаукаНаука

Комментарии • 100

  • @jacekkiebasinski2345
    @jacekkiebasinski2345 Год назад +2

    Super poradniki, dowiedziałem się od Pana więcej niż na kursach organizowanych przez SEP

  • @krystian8508
    @krystian8508 3 года назад +5

    Leci łapką w górę, z resztą jak zwykle. Bardzo merytoryczny materiał, zwięźle i rzeczowo. Super.

  • @kamilbankosz3769
    @kamilbankosz3769 Месяц назад

    Bardzo konkretnie, fachowo co powinno być:)

  • @MikolajMarcinek
    @MikolajMarcinek 3 года назад +6

    Bardzo zrozumiale wytłumaczone. Pozdrawiam.

  • @elektryknikodem
    @elektryknikodem 3 года назад +2

    U mnie w domu jest zastosowana przez pana elektryka który wykonywał instslacje jedna różnicówka 3f i 14 obwodów, gdzie dom ma 180m² i powinny być według mnie jeszcze trzy jednofazowe różnicówki. Na dodatek nie ma rozĺącznika izolacyjnego, naszczęście zakupiłem już trójfazowy, i mam zamiar wkońcu zastosować go. Niestety u siebie w domu nie wykonywałęm instalacji, bo wtedy jeszcze elektrykiem nie byłem.
    Bardzo przydatny materiał panie jacku, szczególnie dla tempych inwestorów!

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад +1

      U mnie było tak samo ale w tym roku ma się to zmienić. I jeden problem odpadnie.

  • @ukaszcwiertnia2386
    @ukaszcwiertnia2386 3 года назад

    Panie jacku , Kompletuję osprzęt do swojej rozdzielnicy.
    Brakuje mi przełącznika źródeł zasilania ponieważ planuję agregat sieć .
    Linia napowietrzna, układ sieci TT.
    Potrzebuję przełącznik główny , 4 polowy , selektywny.
    Przy wyłączaniu jednego źródła , człon "N" powinien rozłączać się jako ostatni po odłączeniu 3 faz, natomiast przy załączaniu w pierwszej kolejności powinien załączać "N" a dopiero później kolejne fazy.
    Jaki model był prezentowany na filmie ?
    Bądź ewentualnie jaki Pan by polecił ?
    Cały osprzęt EATON lecz panowie z działu technicznego nie znaleźli takowego w asortymencie.

  • @he-man7642
    @he-man7642 2 года назад +1

    Mądrego miło się skucha, pozdrawiam.

  • @jarosawmajcher3312
    @jarosawmajcher3312 3 года назад +3

    Super Panie Jacku. Czekam na kolejne odcinki.

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 3 года назад +3

    Zgadza się. W obecnych czasach urządzenia elektryczne są wszechobecne. I wychodzi, ze do samej kuchni trzeba dać co najmniej pięć obwodów - lodówka, piekarnik, zmywarka, czajnik, mikrofala, oraz gniazda ogólne, jeśli kuchnia jest duża, to lepiej i ten obwód podzielić na dwa, itd.. Jak ktoś chce mieć płytę, to dochodzi jeszcze jeden obwód i to przewodem trójfazowym i lepie jest wykonać go już nie zwykłym 5x2,5 a 5x4, żeby mieć święty spokój. Łazienka to samo, tutaj minimum to trzy obwody - pralka, gniazdo dla urządzeń prądożernych, typu suszarka, itd.. i gniazda ogólne. To samo mieszkanie, kiedyś robiono prosto - trzy bezpieczniki na całą chatkę, bezpiecznik od gniazd ogólnych, bezpiecznik od oświetlenia i bezpiecznik od łazienki, a wszystko przewodami 1.5 mm^2. Teraz to już nie przejdzie. Nawet małe mieszkanie, dwa pokoje, to już w rozdzielnicy samych bezpieczników nadprądowych robi się ponad dziesięć, piętnaście, bo sama kuchnia to z pięć, łazienka z trzy, co najmniej jeden do oświetlenia, które też warto podzielić co najmniej na dwa obwody, by jak siądzie coś w oświetleniu, żeby nie odcinało całego mieszkania z oświetlenia, gniazda w pokojach, które też warto podzielić na co najmniej dwa, trzy obwody, każdy pokój na swoim bezpieczniku plus kolejny na korytarz, przedpokój, itd.. Do tego reszta aparatów, różnicówki. Jedna na całe mieszkanie to bez sensu, bo jak coś się stanie, odetnie całe mieszkanie. Musi być co najmniej po jednej na kluczowe grupy obwodów, a najlepiej, dla pomieszczeń newralgicznych, jak kuchnia czy łazienka, co najmniej po dwie, że jak coś się stanie, to nie odetnie wszystkich gniazd w pomieszczeniu, a jedynie część. Nawet dla małego mieszkania, wychodzi to już prawie dziesięć różnicówek i to nie takich samych, gdyż do łazienki warto dać czulszą, nie typową 30 mA, a 10mA, żeby mieć całkowitą pewność, że odetnie zasilanie, jak pojawi się nawet minimalne przebicie. Oczywiście ma to sens, gdy robi się całą instalację od nowa, bo stare przewody nie dają pewności właściwego stanu swej izolacji, tym bardziej, że na pewno całymi latami były przeciążane. Do tego dochodzą inne aparaty, wymagane prawem, jak ograniczniki przepięć, rozłączniki izolacyjne, itd.. I dla małego mieszkania trzeba dawać rozdzielnicę kilkudziesięciomodułową i nie będzie to przesadą. Jak ktoś ma dom własny, to sprawa rozwija się jeszcze bardziej i to znacznie, Jacek dobrze mówi, jakikolwiek sens zaczyna się, gdy bierze się rozdzielnicę pod sto modułów, bo jak się potem zrobi projekt, to wychodzi, że nawet na nieduży dom, trzeba dać na wszystko kilkadziesiąt modułów i taka 72-ka zapełni się całkowicie, a warto mieć w niej jakiś chociaż minimalny zapas, by potem, jak będzie się chciało coś zmodyfikować, coś dołożyć, jakąś automatykę, itd.. a tu już nie będzie miejsca. A w praktyce jak to jest? U mnie 55 lat w mieszkaniu na cały lokal był jeden bezpiecznik, topikowy, potem dali, przy remoncie WLZ, jeden B-16. I całe mieszkanie na nim.

    • @drazicdrazic
      @drazicdrazic 3 года назад +1

      Chwalisz sie , czy żalisz? ;)

    • @Maciek828
      @Maciek828 3 года назад

      Zgadzam się prawie ze wszystkim... Z tą indukcją na 5x4 pojechałeś...

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      Może być to konieczne bo np spadek napiecia

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 3 года назад

      @@Maciek828 Nie. Sprawdź sobie moc płyty indukcyjnej. Ona dochodzi do nawet 7 kW. Puść 7 kW przewodem 3x2,5 na jakąś odległość. Przewód będzie się grzać i długo nie pociągnie.

    • @krzysztofsobczyk8201
      @krzysztofsobczyk8201 3 года назад +1

      @@MrOprawca1978 7kW mają płyty dwufazowe i trójfazowe. Czemu przytaczasz 3x2.5 do mowy o 5x2.5?

  • @arturgoab5731
    @arturgoab5731 2 года назад +1

    Panie Jacku czy ma Pan sprawdzony rozłącznik 3P+N do sieci TT ? Niestety nie potrafię znaleźć takiego w sklepach internetowych a jeśli już są to nie ma jasnego opisu co do kolejności rozłączania i załączania obwodów... Z góry dziękuję za pomoc. pozdrawiam

  • @maciejbotor
    @maciejbotor Год назад +1

    Super filmik, zabrakło mi tylko parametrów, np ile amper rozłącznika dla minimum mieszkania, fajnie omówione dla tych co się uczą.
    Lepiej zrobić dłuższy filmik a dodać omówienia. Bo jak filmik jest wartościowy to warto poświęcić czas.

    • @AErKart
      @AErKart 4 месяца назад

      A to są do wyboru jakieś różne parametry w tym zakresie. Bo mi się wydaje, że po prostu jest jakiś jeden standard typu ze 30A wytrzymałości dla domowych zastosowań i 30mA impulsu wyzwalającego rozłączenie.

  • @avatardarkking666
    @avatardarkking666 3 года назад +2

    Jakby Pan wpuścił do domu na płycie fundamentowej na styrodurze uziom otokowy i odgrom. Nie chcę aby to miało styczność ze styrodurem bo to palny materiał. Jakaś sugestia ? I ile kosztuje usługa wykonania uziomu + elektryki w domu. Pozdrawiam :)

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      Temu ważny jest odpowiedni przekrój elementów na uziom aby nie dochodziło do takich sytuacji.

  • @PiterSz
    @PiterSz 3 года назад +2

    Przy przełączniku zasilania proponowałbym łączyć zasilanie z sieci po załączeniu do pozycji górnej aby szybkie odłączenie mogło być zrobione intuicyjnie. W przypadku gdy wszystkie bezpieczniki będą w dole na rozdzielni będzie napięcie. Po zrzuceniu np. przełącznika do dołu gdy jest to pozycja dla np. agregatu to i tak napięcia nie bedzie(nie mówię tu o auto startach u ups).

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      To zawsze można odwrócić jak komu wygodnie poza tym są opisy na szafie co i jak

    • @AErKart
      @AErKart 4 месяца назад

      Chyba należałoby się kierować innymi sąsiadującymi aparatami w rozdzielni które są już zaprojektowane w taki sposób że do dołu jest wyłączanie, a na górę załączanie.
      Osobiście nie używał przełącznika do agregatu jako rozłącznika ponieważ to jest zbyt mało precyzyjne i nie czytelne ( jako Środkowa pozycja też zwykle stwarza problemy szybkiego ustawienia).
      Poza tym teraz Środkowa pozycja jest wcale taka nieoczywista

  • @elektrykandrzej6660
    @elektrykandrzej6660 3 года назад +2

    Uwaga co do płyt indukcyjnych, nie widziałem jeszcze takiej, to prawda że są podłączane do siły, ale nie działają na 400v wykorzystują przeważnie 2 niezależne obwody po 230 v czasem 5 polowe 3 obwody

  • @robertb4585
    @robertb4585 3 года назад +7

    jeszcze kontrolki faz by się przydały

  • @adam77aniol
    @adam77aniol Год назад

    super żeby wszyscy to rozumieli że tak trzeba

  • @darioaga1979
    @darioaga1979 3 года назад +1

    RCD typu A to jeszcze rozumiem, ale ilu inwestorów zapłaci za RCD typu B kiedy każdy patrzy na cenę całości, a wiadomo, że tych różnicowek trzeba zainstalować kilka i dla nich nie przemawiają argumenty zabezpieczenia, bo "inny elektryk powiedział, że zrobi taniej". A będąc na pomiarach domów do odbiorów, czy mieszkań 5-cio czy 10-cio letnich najczęściej i w sumie tylko widzę jedną RCD i to typu AC na cały dom.

  • @personsebastian
    @personsebastian 3 года назад +4

    Panie Jacku, niech pan wyłączy ten tryb automatycznego wycinania pauz głosu przy montażu filmów. To bardzo szkodzi, a pana narracja jest na tyle wartościowa i logiczna że spokojnie wytrzymamy specyficzne dłużyzny miejscami. Proszę nie poprawiać bo to wychodzi nienaturalnie i irytująco. PS Łapka jak zwykle za cenną wiedzę!

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      To nie ja składałem że są przejścia a przerwy musiałem wyciąć bo szło zasnac

    • @michal6080
      @michal6080 3 года назад +1

      @@JacekH07elektryk hahaha ja wszystkie Pana filmiki ogladam na x 1.5 xD Nie wyobrazam sobie jak to musialoby wygladac, ze Pan mowi, ze mozna zasnac xD

  • @przemona1974
    @przemona1974 2 года назад

    Panie Jacku co to za model rozdzielnicy? Bardzo dobrze i miło się Pana słucha. Powoli i rzeczowo.

  • @przemokowalski7487
    @przemokowalski7487 3 года назад +1

    Cześć Jacku.
    Popraw mnie jezeli źle zrozumiałem .
    Jeżeli linia zasilania budynku od transormstora do rozdzielnicy głównej jest prowadzona ziemia, budynek i sąsiednie nie mają instalacji odgromowej to można zastosować ogranicznik warystorowy T2?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад +1

      Wtedy tak ale jest jeszcze coś jak analiza ryzyka i LPS może okazać się koniecznym

    • @przemokowalski7487
      @przemokowalski7487 3 года назад

      @@JacekH07elektryk
      Dzięki za odpowiedź. A kto może wykonać taką analizę, elektryk czy uprawniony projektant?

  • @mariuszmario3461
    @mariuszmario3461 3 года назад +1

    Przydatne i fachowe.

  • @niemaletko
    @niemaletko Год назад

    Naprawdę fajne filmy produkujesz. Bardzo trafnie to zobrazowałeś. No może poza jednym szczegółem bo instalowanie ogranicznika przepięć to niestety wyrzucanie pieniędzy w błoto.

  • @MF_86
    @MF_86 Год назад

    Jacki co to za rozdzielnica ??

  • @danielkwiatkowski4606
    @danielkwiatkowski4606 3 года назад +2

    Jakie zabezpieczenie przepięciowe do sieci TN-C polecił by Pan ?

    • @barteksienkiewicz7856
      @barteksienkiewicz7856 3 года назад +1

      Po pierwsze : a Masz zasilanie linią napowietrzną ? Sąsiednie budynki mają LPS (odgrom) ? Twój budynek też ma odgrom ? To MINIMUM infarmacji na podstawie których mozna doradzić.
      Ja osobiście polecam zawsze dawać ochronniki T1+T2 o prądzie impulsowym 25kA na pole - są drogie, często wystarczył by Iimp = 12.5 kA na pole - ALE - na ochronie przepięciowej nie należy oszczędzać. Zwłaszcza, że sprzęt w domu kosztuje ZNACZNIE więcej niż najdroższy ochronnik.
      My w firmie stosujemy SALTEK'i - ale pokazywane przez Jacka - Dehn jest też dobry.
      Z Dehnem nie pomogę :) - za to SALTEK proszę bardzo : FLP-B+C MAXI V/3 - dedykowany do układu TN-C, ochronnik T1+T2, Iimp=25kA na pole, VS/3 - posiada styki sygnalizacji zadziałania a V/3 nie.
      Od ponad 5 lat stosuję Salteki zarówno na stronę DC jak i AC.
      Z ciekawostek : Saltek posiada ISKIERNIKOWE ochronniki T2 - :) - tak Typ 2 iskiernikowy nie warystorowy :) :) - stosujemy je do zabezpieczania przekładników :) - tak - licznik też należy chronić przed przepięciami :) które mogą "przejść" przez przekładniki.

    • @romekr1846
      @romekr1846 3 года назад

      TN-C i TNC-S

    • @kantror100
      @kantror100 3 года назад

      @@barteksienkiewicz7856 Co byś zaproponował jeśli:
      - zasilania linią napowietrzną, licznik w ścianie mieszkania
      - sąsiednie nie mają
      - nie ma
      Sieć TN-C, dom ponad 20 lat temu stawiany więc układ kabli tylko podwójny :/ za jakiś czas powoli może nastąpi zmiana, ale właśnie rozmyślam póki co zmianę rozdzielni (na TN-C-S) ze względu na PV. Myślałem aby zastosować www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-b-c-t1-t2-4p-20-50ka-1-5kv-vcxbc4p7ka bo nie powiem budżet jest trochę ograniczony...

  • @labaterion9825
    @labaterion9825 3 года назад

    A co jak sąsiad postanowi zrobić sobie odgromówkę lub powstanie budynek z instalacją odgromową to okaże się, że ochrona przepięciowa jest niedostosowana lepiej dołożyć i kupić co trzeba :).
    PS. Zablokowanie tarczy, piły tarczowej nie powoduje zadziałania wyłącznika rożnicowoprądowego, lecz tylko i wyłącznie nadmiarowo prądowego. Chyba, że mamy wyłącznik rożnicowoprądowy z członem nadprądowym to tak, ale to już inna historia.

  • @rafap.5269
    @rafap.5269 3 года назад +2

    Jest w sieci wiele sprzecznych wpisów na temat w jakiej sieci jaki rozłącznik izolacyjny zastosować. Coś więcej na ten temat dlaczego uważasz że w TT 4 a nie 3 polowy?
    Jeśli chodzi o ogranicznik przepięć DehnVentil, są publikacje zalecające dobezpieczaniem ogranicznika przepięć. Co ty na to?

    • @barteksienkiewicz7856
      @barteksienkiewicz7856 3 года назад +1

      Chodzi o asymetrię napięć.
      DOBEZPIECZAMY - tylko jeśli zabezpieczenie przed ochronnikiem przekracza podany przez producenta SPD prąd, przykładowo dla wspominianego wyżej Ochronnika Saltek T1+T2 FLP-B+C MAXI V/3 (dla układu TN-C) - jeśli zabezpieczenie przed ochronnikiem jest mniejsze niż 250A to NIE musimy dobezpieczać.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 3 года назад +1

      Bo w instalacji T-T przewód N nie jest ochronnym i można, a nawet trzeba go rozłączać, żeby nie zawlec nim jakiegoś potencjału na instalację, którą chcesz rozłączyć.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      Tak. Dobezpieczac wtedy gdy zabezpieczenie poprzedzające SPD ma większą wartość od podanej przez producenta. Na siłę nie ma co dobezpieczac bo będzie "ku przestrodze"

  • @grzegorz16100
    @grzegorz16100 Год назад +1

    No nie wiem. Mi to wyglada jak projekt zasilania elektrowni atomowej. W UK moj kolega jest elektrykiem i oni staraja sie dawac max 10 'kostek' w rozdzielni i wszyscy zyja i jest ok a w Polsce na bogato.

  • @kriscieniawski6507
    @kriscieniawski6507 2 года назад

    Mam takie pytanie zakładając że sieć na to pozwala powinno się stosować w instalacji domowej rozłącznik 4P czy 3P+N , bo te 4P nie mają oznaczenia toru N ,dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

  • @tomaszjasinski1100
    @tomaszjasinski1100 3 года назад +2

    Co to za przełącznik sieć-agregat który Pan prezentował?

    • @PiterSz
      @PiterSz 3 года назад

      Jest to przełącznik 3pozycyjny. W 2 pozycjach ma zwarcie do wyjścia na środku jest rozłączony. Chyba większość firm posiada takie w swojej ofercie. Fachowo to się nazywa przełącznik modułowy lub wyboru zasilania.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      Hager ale model muszę poszukac

    • @PiterSz
      @PiterSz 3 года назад +1

      @@JacekH07elektryk już nie pamiętam jakiej firmy był ale montowałem podobny i miał słabe złącza. Nie dało się dobrze dociągnąć. Z hagerem nie miałem takich problemów a kilka takich już założyłem.

  • @krzysztofddkk9422
    @krzysztofddkk9422 Год назад

    witam jakiś czas temu czytałem przepisy i róznicówka jest wymagana do gniazdek które są wyjmowane natomiast urządzenia nastalę podpięte już nie miedzy innym oświetlenie u pana w skrzynce widziałem wszystko pod różnicówką to wymóg czy wybór elektryka bo już nie wiem .prosze o inf

  • @adamkucharski3212
    @adamkucharski3212 3 года назад +1

    1. Jaki ogranicznik typu 1 Pan poleca?
    2. Czy ogranicznik przepięć typu 1 może być zastąpiony ogranicznikiem przepięć typu 1 i 2

    • @barteksienkiewicz7856
      @barteksienkiewicz7856 3 года назад +2

      1. MARKOWE : Dehn, Saltek, Phoenix Contact, Citel, Noark, OBO itp. My w firmie stosujemy Saltek, Dehn też będzie dobrym wyborem - jest popularny.
      2. Ochronnik T1 MOŻE być zastąpiony przez T1+T2

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад +1

      Dehn, Hager, leutron, Phoenix Contact. T1 może T1+T2 zastapic

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska8326 3 года назад

    Super filmik! A czy przy remoncie zasilania nie można dać jednej rozdzielnicy głównej (z licznikiem, fr-em, spd itp.) i obok drugiej podrozdzielnicy (z różnicówkami, eskami itp.)? Układ TN-C, napowietrzna linia, zabez. przedlicznikowe 3x25A. Jeśli nie to dlaczego???
    Tak z innej beczki: wczoraj akurat mieliśmy temat rozdzielnicy na tapecie bo kolega robił koledze, domek parter + piętro ukosowe i ... rozdzielnica z wnętrzem za około 300zł, ma chyba z 8 esek i kolega (inwestor) się chwali, że ma dobrze zrobione przez fachowca, papiery podbite itd. Tak i ilość jak i cena jest mocno zastanawiająca vs "dobrze zrobione".

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      można tak zrobić, wszystko zależy ile mamy miejsca. Co do zabezpieczenia przedlicznikowego chodzi o selektywność zabezpieczeń i przy wspomnianym C25 może być problem z jej zachowaniem

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 года назад

      @@JacekH07elektryk To co zrobić by zachować selektywność? Z miejscem jest problem bo jest to w kuchni i obecna "rozdzielnica" jest we wnęce a poszerzenie wnęki osłabi konstrukcję środkowej ściany nośnej która prawdopodobnie będzie zburzona i zastąpiona filarami ale to w odległej przyszłości.

  • @damianeg2643
    @damianeg2643 3 года назад +1

    Witam mam pytanie o RCD. Mam w rozdzielnicy RCD typ AC, chcę wymienić na typ A. Czy mogę typ AC wykorzystać np. do obwodów oświetleniowych albo są jakieś obwody przy których RCD typ AC bedzie spełniał role bezpieczeństwa?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      Przy obciążeniu rezystancyjnym bez elektroniki

    • @haimcukerman1012
      @haimcukerman1012 3 года назад +1

      @@JacekH07elektryk Czyli praktycznie nigdzie.

  • @tomaszjaworski5249
    @tomaszjaworski5249 3 года назад

    Tak jak robert b powiedział - jeszcze kontrolki faz i zabezpieczenia do nich...

  • @xXxbastek
    @xXxbastek 3 года назад +2

    Zastosowanie wyłącznika zamiast rozłącznika głównego ma tą wadę że wyłącznika nie da się zablokować kłódką!
    Może się zdarzyć że ktoś załączy z przyzwyczajenia i zasili elektryka pracującego na obwodach..
    wiadomo ze nie wszystkie rozłączniki mają taka opcje, ale jeśli budujemy rozdzielnie i będziemy podłączać instalacje lepiej zastosować taki, który ma taką opcje..
    Bo to najprawdopodobniej nas, ktoś będzie próbował zasilić.. Np ktoś z ekip prowadzących prace na obiekcie lub użytkownik itp.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      W domu to mało prawdopodobne zresztą film ten dotyczy domowej rozdzielnicy akurat.

    • @xXxbastek
      @xXxbastek 3 года назад

      ​@@JacekH07elektryk mam kolegę z branży, któremu się to przytrafiło, baba weszła na budowę i pierwsze co załączyła zasilenie, coś mocno go złapało bo podłączał przewody...
      osobiście w domach nie robię, tylko przemysłowe instalacje i często się zdarza że nie ma za bardzo jak zabezpieczyć obwodu rozdzielnicy i się zastanawiam a co będzie jak ktoś mi to załączy..... szczególnie przy obwodach wyższych prądów, gdzie można klucz czy kombinerki przyspawać

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      Nie chciałbym tego przeżyć. Ja już raz to przerobiłem że mi załączyli niespodziewanie;(

    • @rafalhorny2635
      @rafalhorny2635 3 года назад

      Sam sobie winien, ma obowiązek tak zabezpieczyć aby nikt nie załączył.

  • @JooeV7
    @JooeV7 Год назад

    A co jeśli rozłącznik Izolacyjny jest już przy liczniku głównym?

    • @AErKart
      @AErKart 4 месяца назад

      Nie znam się ale się wypowiem że wydaje mi się że jeżeli wyłącznik izolacyjny jest już przy liczniku głównym to zależnie od tego ile metrów od tego licznika głównego jest do rozdzielnicy to są jakieś zalecenia aby montować lub nie montować go dodatkowo w drugim miejscu.
      Ponieważ takie przepisy są co do zaworów gazu jeżeli zawór gazu jest już w skrzynce przy liczniku ale oddalona jest ona o więcej niż chyba 30 lub 50 m od budynku to na budynku musi być jeszcze dodatkowy zawór.
      W przypadku prądu elektrycznego jest kwestia wygody i bezpieczeństwa aby mieć to pod ręką.
      Z drugiej strony sam niego bardzo rozumiem Po co używać te główne rozłączniki skoro można używać bezpieczników lub główne 100 mA przeciwpożarowej różnicówki jako jako taki główny wyłącznik w domu.
      Słyszałem że tłumaczy się to nieprzystosowanie do rozłączania i załączania dużych obciążeń często ale chyba raczej często nie używa się wyłączników całego obwodu budynku

  • @micha8921
    @micha8921 2 года назад

    Super film

  • @karollewandowski1354
    @karollewandowski1354 3 года назад

    Czyli Panie Jacku można rozdzielnice zacząć budować od przełącznika źródła zasilania i w pozycji neutralnej bedzie on pełnił funkcje rozłącznika izolacyjnego i ten będzie już zbędny, dobrze rozumuje?

  • @rafalelektryk
    @rafalelektryk 3 года назад

    Tak właśnie powinno być.

  • @matimati8796
    @matimati8796 2 года назад

    A zabezpieczenie ogranicznika przepięć?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  2 года назад

      Nie zawsze jest wymagane. W filmie o dobezpieczeniu SPD omówione jest co i jak

  • @janekkazimir1278
    @janekkazimir1278 3 года назад +4

    Już wiadomo co pokazywać inwestorom, którzy spierają się co do ceny wszystkiego

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад +2

      O to chodzi żeby wiedzieli co tyle kosztuje i że musi być

  • @karollewandowski1354
    @karollewandowski1354 3 года назад

    czy na filmie jest ogranicznik przepięć model B+C Typ 1+2 4P 25/100kA 1,5kV DEHNventil M TT 255 FM 951315.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 года назад

      Tak

    • @wsowa
      @wsowa 3 года назад

      Na jakiej zasadzie dobiera się ograniczniki? Weźmy na przykład modele DEHNventil i DEHNshield. Oba są kombinowane iskiernikowo-wartstorowe. Oba są typu B+C. Różnią się prądem z tego co widzę w kartach katalogowych. Kiedy będę potrzebował ten większy a kiedy wystarczy mniejszy?

  • @ukaszgornowicz636
    @ukaszgornowicz636 3 года назад

    Jacku jeżeli to nie tajemnica możesz podać z jakiej miejscowości jesteś?

    • @AErKart
      @AErKart 4 месяца назад

      może nie z miejscowości tylko z wielkiego miasta?
      chodzi o miejsce urodzenia miejsce pracy, studio czy miejsce zamieszkania?

  • @Annakd1862
    @Annakd1862 2 года назад

    Tylko po co najlepszy ogranicznik przepięć jak piorun uderzy w skrętkę od routera i spali komputer itp...

  • @KABELEK69
    @KABELEK69 3 года назад +4

    tak amulutka skrzyneczka jest powszechna w blokach...tam nie ma sensu na duze skrzynki..zasilanie jednofazowe kilka obwodow ale w domach tak powinno byc wykonanie rozsadne. Ostatnio bylem w duzym garazu i co...pan lektryk nie dal rozlacznika jedna roznicowka trojfazowa na calosc ...porazka ale coz spotykam sie z takim rozwiazaniem w 99 % instalacji

    • @StanisławGrześkiewicz
      @StanisławGrześkiewicz 3 года назад

      Tak wlasnie jest . bo" szanujacy sie elektrycy " wiedza lepiej ...portal pana Jacka H07elektryki jest w tym zakresie naprawde wyjatkowy i jak sie tego czlowiek trzyma , to ma instalacje wykonana na 100% bezpieczna .... ale w zyciu ? polska codziennosc .... kto kogo wyprzedzi ...

  • @19janosik
    @19janosik 3 года назад

    A po co Panie Jacku taki przełącznik skoro można zrobić osobne zasilanie rezerwowe niezależne od głównego zasilania.
    Pozdrawiam

    • @Maciek828
      @Maciek828 3 года назад

      Jakiś przykład? Bo opcji jest wiele a nie wiem którą masz na myśli.

    • @PiterSz
      @PiterSz 3 года назад

      Oddzielne zasilanie to są dodatkowe koszty. Agregat z kontrola zaniku zasilania czy jakieś zasilanie bateryjne rezerwowe to spory koszt w porównaniu do kawałka przewodu i agregatu załączanego manualnie.

    • @Maciek828
      @Maciek828 3 года назад

      @@PiterSz co kto lubi. Jestem w pracy i wracam do zimnego domu bo nie miał kto wajchy przestawić. Dla mnie bez sensu. Albo coś się uruchomi automatycznie po zaniku zasilania albo nie ma to sensu.

  • @rafalhorny2635
    @rafalhorny2635 3 года назад +2

    Po co komu przepieciówka jeżeli dostawca prądu nie stosuje trójstopniowego zabezpieczenia? Ogranicznik to tylko komfort psychiczny w takim przypadku.

  • @leszekmak2441
    @leszekmak2441 8 месяцев назад

    A kontrolka faz gdzie ?